موضوع: "احادیث"

ارزش عفت وپاکدامنی درکلام علی علیه السلام

3ام بهمن, 1395

مجاهد شهید در راه خدا، پاداش او بزرگتر از پاداش عفیف پاكدامنی نیست كه قدرت بر گناه دارد و آلوده نمی گردد، همانا عفیف پاكدامن، فرشته ای ازفرشته هاست . (امام علی علیه السلام حکمت 474)

ازجمله ارزشها وهنجارهای مهم برای حفظ فرد واجتماع از مفاسد وناهنجاری ها عفت وپاکدامنی است .
ریشه بسیاری از ناهنجاری ها بی عفتی وبی بندوباری است . بارعایت احکام الهی وهشدارهای ذکرشده به خصوص درباره روابط بین زن ومرد زمینه این مفاسد وناهنجار ها وبه تبع آن مشکلات فردی ؛خانوادگی واجتماعی ازبین میرود .

یک بررسی ساده درپرونده های قضایی ومشکلات طلاق و خشونت هاوآزارهای جسمی وروحی و…….به روشنی ردپای بی توجهی به این هنجارها وعدم رعایت این موارد رانشان میدهد .

 

اشتراک گذاری این مطلب!

حدیث زنجیره طلایی !

24ام مرداد, 1395

این روایت، حدیثی از حضرت رضا(ع)است که سند آن، پدران معصوم ایشان است و از همین رو، سلسله الذهب نام گرفته است. مرحوم شیخ صدوق این روایت را در کتب مختلف خودشان آورده که ما حدیث را از ایشان نقل می کنیم:

وقتی امام رضا(ع)به نیشابور رسیده و خواستند که از آنجا به سوی مامون بروند، هزاران تن از اهل حدیث دور ایشان گرد آمده و عرض کردند: ای فرزند رسول خدا، از اینجا می روی و به ما حدیثی نمی گویی تا به وسیله شما از آن حدیث استفاده ببریم؟ حضرت در عماره( کجاوه شتر) نشسته بودند . پس سر خود را بیرون آورده و فرمودند از پدرم موسی بن جعفر شنیدم که می گفت: از پدرم جعفر بن محمد شنیدم که می گفت: از پدرم محمد بن علی شنیدم که می گفت: از پدرم علی بن الحسین شنیدم که می گفت: از پدرم حسین بن علی بن أبی طالب شنیدم که می گفت: از پدرم امیر مومنان شنیدم که می گفت: از رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم شنیدم که می گفت : از جبرئیل شنیدم که می گفت: از خداوند جل جلاله شنیدم که می فرمود: لا اله الا الله دژ مستحکم من است. پس هرکس که داخل آن شود از عذاب من ایمن است. پس وقتی که قافله به راه افتاد، ما را صدا زده فرمودند البته ( این مطلب و ایمنی از عذاب) با شرائط خودش است. ومن هم از شرائط آن هستم.

مصنف این کتاب ( شیخ صدوق) می گوید: از شروط ایمنی از عذاب اقرار به این است که امام رضا(ع)، امام است از طرف خداوند بر بندگانش و اطاعت او بر ایشان لازم است.[۱]

[۱]. التوحید - الشیخ الصدوق - ص ۲۵.

اشتراک گذاری این مطلب!

چه کسی شیعه را زنده نگه می دارد؟

21ام مرداد, 1395

 چه کسی شیعه را زنده نگه می دارد؟عَنْ عَبْدِ السَّلَامِ بْنِ صَالِحٍ الْهَرَوِيِّ قَالَ: سَمِعْتُ أَبَا الْحَسَنِ عَلِيَّ بْنَ مُوسَى الرِّضَا (ع) يَقُولُ رَحِمَ اللَّهُ عَبْداً أَحْيَا أَمْرَنَا فَقُلْتُ لَهُ وَ كَيْفَ يُحْيِي أَمْرَكُمْ قَالَ يَتَعَلَّمُ عُلُومَنَا وَ يُعَلِّمُهَا النَّاسَ فَإِنَّ النَّاسَ لَوْ عَلِمُوا مَحَاسِنَ كَلَامِنَا لَاتَّبَعُونَا.

عبدالسلام بن صالح هروی از امام رضا علیه السلام نقل می کند، حضرت می فرمود:
رحمت خدا بر کسی باد که دین و ولایت ما را زنده می کند. به حضرت گفته شد: چگونه امر شما را احیا و زنده می کند؟ حضرت فرمودند: علوم ما را یاد گیرد و به مردم بیاموزد؛ زیرا مردم اگر حُسن و حقایق کلام ما را بدانند قطعا از ما پیروی خواهند کرد.

عيون أخبارالرضا عليه‌السّلام، ج‏1، ص: 307

اشتراک گذاری این مطلب!

چگونه محبوب شویم؟

20ام تیر, 1395امام جواد علیه السلام میفرمایند:

ثلاث خصال تجتلب بهنّ المحبة: الإنصاف في المعاشرة، و المواساة في الشّدة، و الإنطواع و الرجوع إلى قلب سليم

سه کار محبوبیت ایجاد می‌کند:

انصاف در معاشرت و ارتباط با مردم،
كمك كردن به ديگران  هنگام سختيها،
و نرم خويي و بازگشت به قلب سلیم

منبع:کشف الغمة، جلد۲، صفحه۳۴۹

اشتراک گذاری این مطلب!

سخن پیامبر(ص) درباره چهار خصلتی که مردم در ماه رمضان از آن بی نیاز نیستند

5ام تیر, 1395

پیامبر اکرم حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله فرمودند:  شما در این ماه از چهار خصلت بى نیاز نخواهید بود: دو خصلت که خداوند را با آن خشنود مى سازید، و دو خصلت دیگر که شما را از آن گریزى نیست.آن دو خصلتى که با آن خدا را خشنود مى سازید، شهادت به «لا إله إلا الله» و اقرار به رسالت من است، اما دو خصلت دیگر که شما را از آن گریزى نیست، یکى خواسته‌ها و نیازهاى خود را از خدا خواستن و بهشت را طلبیدن، و دیگرى درخواست عافیت از خدا و از آتش جهنم به او پناه بردن است.

متن حدیث:

و لا غنى بکم فیه عن أربع خصال خصلتین ترضون الله بهما و خصلتین لا غنى بکم عنهما أما اللتان ترضون الله بهما فشهادة لا إله إلا الله و أنی رسول الله و أما اللتان لا غنى بکم عنهما فتسألون الله فیه حوائجکم و الجنة و تسألون الله فیه العافیة و تعوذون به من النار؛

«ثواب‌الاعمال، صفحه 143»

اشتراک گذاری این مطلب!

گناهانى که تاثیر دعا رو از بین میبرد

23ام اردیبهشت, 1395

 امام سجاد عليه‏ السلام:

 گناهانى كه دعا را رد مى‏ كنند، عبارت ‏اند از:

1بدى نيّت

2 بد ذاتى

3 دورويى با برادران

4 باور نداشتن اجابت دعا

5 به تأخير انداختن نمازهاى واجب تا هنگامى كه وقتشان بگذرد

6 و تقرّب نجستن به خداوند عزّ و جلّ با نيكى كردن و صدقه دادن

7 بد زبانى

8 ناسزا گفتن

معانى الأخبار، ص 271 ح 2

اشتراک گذاری این مطلب!

حساس باشیم در مقابل گناه...

14ام اردیبهشت, 1395

امام موسی کاظم علیه السلام فرمودند:
از ما نیست کسی که هر روز به حساب نفس خود نرسد؛پس اگر کار خوبی انجام داده بود خدا را شکر کند و از خدا بخواهد که آن کار را بیشتر و بهتر بتواند انجام دهد و اگر کار بدی انجام داده بود استغفار و توبه نماید.(بحار الأنوار، ج‏67 / 72)

 

اشتراک گذاری این مطلب!

 
فراخوان چی شد طلبه شدم