موضوع: "تربیت فرزند"

تردید برای دوباره مادر شدن!

22ام دی, 1395

مدت‌هاست یک سؤال بزرگ ذهن مرا به خود مشغول کرده؛ آیا برای آوردن فرزند دوم اقدام کنم یا نه؟

ده سالی از زندگی من و همسرم می‌گذرد و در طی این سال‌ها مشکلات زیادی را پشت سر گذاشته‌ایم. الان اوضاع خیلی هم بد نیست یعنی تقریباً خوب است. محیط آرام است و یک کودک 6 ساله داریم. همسرم بعد از مشکلات مالی زیاد، صاحب یک کار ثابت شده. توانسته‌ایم خانه‌دار شویم. البته خیلی هم آش دهن سوزی نیست اما از مستاجری بهتر است. چند ماهی است همسرم برای ادامه تحصیل هم اقدام کرده تا اوضاع کارش بهتر شود. شغلش، خدماتی است و فرزندمان از شغل پدرش راضی نیست و خجالت می‌کشد. مدتی است احساس می‌کنم بد نیست فرزند دیگری داشته باشیم اما هروقت این فکر پررنگ می‌شود، یاد مشکلات مالی‌مان می‌افتم و این‌که خانه ما خیلی کوچک است و از طرف دیگر تصور می‌کنم همسرم خیلی بی‌دست و پاست اما از سوی دیگر تک‌فرزندی را دوست ندارم و تصور می‌کنم داشتن یک فرزند دیگر بهتر از تک‌فرزندی است… به نظر شما برای آوردن فرزند دوم اقدام کنم؟

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

محبت هایی که کمرنگ شده اند!

17ام دی, 1395

بحث احترام به والدین، در دین ما خیلی مورد تأکید قرار گرفته و حتی احترام به والدین در کنار پرستش خدا ذکر شده است؛ با وجود این فرهنگ غنی؛ متأسفانه شاهد کم محبتی هایی نسبت به والدین، و تنها گذاشتن آنها در سنین پیری در کنج خانه ها، یا برده شدن آنها توسط فرزندان کم محبت به سرای سالمندان هستیم. بی تردید فراموشی یاد و نام خداوند در جامعه باعث فراموشی خیلی از فضایل اخلاقی از جمله احترام به والدین و رواج کم محبتی به ایشان که مضراتش به خود جامعه بر می گردد، می شود.

دین ما بر خانواده و احترام به بزرگتر، مخصوصاً والدین تأکید دارد. در آیاتی از آیات قرآن کریم راجع به احترام به والدین سخن به میان آمده است. در 4 جا از قرآن کریم، احسان به پدر و مادر در کنار توحید و یکتاپرستی ذکر شده است[1] و در آیاتی هم، تکریم و نیکی به پدر و مادر را از زبان پیامبران الهی نقل می کند[2]

احترام به والدین در همه حال باید حفظ شود؛ حتی اگر کافر باشند (شاید در جامعه مسلمان ما پیدا نشود ولی در اروپا و آمریکا که اقبال به مسلمانی زیاد است از این موارد پیدا می شود) ولی اطاعت از آنها در کارهای ضد دینی به هیچ وجه قابل قبول نیست: «وَ إِنْ جاهَداکَ عَلى أَنْ تُشْرِکَ بِی ما لَیْسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ فَلا تُطِعْهُما وَ صاحِبْهُما فِی الدُّنْیا مَعْرُوفاً[لقمان/15] اگر آنها به تو اصرار کنند که مشرک شوى، اطاعتشان مکن، ولى در زندگى دنیا به نیکى با آنها معاشرت نما»!

با وجودی که دین ما دستور داده که هوای والدین را داشته باشیم (والبته آنها هم باید وظایف خود را انجام دهند) ولی متأسفانه در صفحه های حوادث روزنامه ها، گاهی انسان عکس این قضیه را می خواند: «پدری در مشهد دور از خانواده تبدیل به اسکلت شد! جنازه پیرمرد 90 ساله و بازنشسته یک شرکت بزرگ که از فرزندانش در تهران جدا شده و تنها زندگی می کرد 7 ماه پس از مرگش کشف شد»

ادامه »

عشق من بچه ام!

20ام آذر, 1395

شاید به نظر برسد که بچه بزرگ کردن در این روزگار آسان‌تر از قبل است. این حرف از بعضی لحاظ‌ها درست است، مثلاً دیگر کمتر مادری پیدا می‌شود که مثل قدیم کهنه بچه بشوید یا برای تابستان و زمستان او لباس درست کند. اما در کنار این تسهیلات جدید، پیچیدگی‌هایی هم به جریان پرورش فرزندان اضافه شده است. این پیچیدگی‌ها دلایل زیادی دارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌شود به کاهش تعداد فرزندان و افزایش آگاهی و به دنبال آن افزایش حساسیت والدین نسبت به مسائل بهداشتی و تربیتی و تحصیلی فرزندان اشاره کرد. حساس‌شدن والدین نسبت به فرزندان به قدری دارد در بین ما جا می‌افتد که ایفای نقش‌ هلی‌کوپتر امداد از سوی والدین، به یک انتظار بدیهی، هم از سوی فرزندان و هم از سوی جامعه تبدیل شده است؛ بدون این‌که به نتایج بلندمدت آن توجه کافی شود.

عشق من، بچه ام!

اتفاقات زیادی در زندگی وجود دارند که می‌توانند حال و هوای زندگی را از بیخ و بن عوض کنند. بی‌تردید یکی از مهم‌ترین این اتفاقات، بچه‌دار شدن است. وقتی برای اولین‌بار صدای تپش قلب کوچکش را از دستگاه می‌شنوید یا جسم معلقش را با همه ظرافت‌هایش در قاب نمایشگر می‌بینید، حس دوگانه‌ای به سراغتان می‌آید. از یک طرف دلتان از این خوشی بزرگ غنج می‌رود و از طرف دیگر، ته دلتان با لرزش‌هایی شما را به هول و ولای پاسخ به این پرسش می‌اندازد که «آیا من پدر / مادر شایسته‌ای خواهم بود؟»، « آیا از عهده این مسئولیت بزرگ برخواهم آمد؟». و این سؤال برای تمام عمر در سر شما خواهید چرخید. پاسخ به این سؤال که البته در حد متعادلش نشانه مسؤلیت‌پذیری شماست، می‌تواند سرنوشت فرزندتان را تعیین کند.

ادامه »

آیا برای آوردن فرزند دوم اقدام کنم یا نه

14ام آذر, 1395

مدت‌هاست یک سؤال بزرگ ذهن مرا به خود مشغول کرده؛ آیا برای آوردن فرزند دوم اقدام کنم یا نه؟

ده سالی از زندگی من و همسرم می‌گذرد و در طی این سال‌ها مشکلات زیادی را پشت سر گذاشته‌ایم. الان اوضاع خیلی هم بد نیست یعنی تقریباً خوب است. محیط آرام است و یک کودک ۶ ساله داریم. همسرم بعد از مشکلات مالی زیاد، صاحب یک کار ثابت شده. توانسته‌ایم خانه‌دار شویم. البته خیلی هم آش دهن سوزی نیست اما از مستاجری بهتر است. چند ماهی است همسرم برای ادامه تحصیل هم اقدام کرده تا اوضاع کارش بهتر شود. شغلش، خدماتی است و فرزندمان از شغل پدرش راضی نیست و خجالت می‌کشد. مدتی است احساس می‌کنم بد نیست فرزند دیگری داشته باشیم اما هروقت این فکر پررنگ می‌شود، یاد مشکلات مالی‌مان می‌افتم و این‌که خانه ما خیلی کوچک است و از طرف دیگر تصور می‌کنم همسرم خیلی بی‌دست و پاست اما از سوی دیگر تک‌فرزندی را دوست ندارم و تصور می‌کنم داشتن یک فرزند دیگر بهتر از تک‌فرزندی است… به نظر شما برای آوردن فرزند دوم اقدام کنم؟

ادامه »

تاثیر ارتباط نزدیک پدر با کودک در رشد رفتاری

7ام آذر, 1395

 ارتباط احساسی پدر و الفت او با کودک تاثیرات بسزایی در جلوگیری از شکل گرفتن مشکلات رفتاری در فرزند دارد. همچنین مدت زمانی که پدر صرف امور خانه یا مراقبت از کودک می‌کند این تاثیرگذاری را ندارد.

 رابطه نزدیک پدر با کودک می‌تواند تاثیرات فاکتورهایی همچون افسردگی مادران را که در بروز مشکلات رفتاری در کودک نقش دارد، کاهش دهد.

منبع: ایسنا

اشتراک گذاری این مطلب!

در مجلس اربابم با کودکم

17ام مهر, 1395

سخت است…

سخت است نوزاد چند روزه ات را پتو پیچ کنی، بغل بزنی و بروی هیات. اگر کسی همراهت باشد و کمکت کند و ساک دستی پر از لباس و پوشک نوزادت را بیاورد، باز هم سخت است چه رسد به اینکه تنها بخواهی بروی. خدا نکند در همان یکی دو ساعت، پوشکش را کثیف کند و مجبور شوی او را بشویی، هوا هم سرد باشد، دستشویی هم شلوغ … بچه را روی دست گرفته ای با پوشک کثیفی که هر لحظه دارد پای دلبندت را می سوزاند و تو مانده ای در این لحظه دقیقا باید چه کار کنی!

سخت است که فرزند هفت هشت ماهه ات را لباس بپوشانی و با کلی وسیله و بار و بنه هیات بروی. آنجا هم نتوانی دو دقیقه سر جایت بنشینی به جهت آنکه کوچولویت مدام چهار دست و پا طول حسینیه را می رود و می آید و محتویات کیف خانم ها را بیرون می ریزد و شاید وسط راه از چیزی هم ناراحت شود و صدای گریه اش مجلس را بردارد و…

 

سخت است که با کودک یک سال و نیمه ات بروی هیات و مداح، از لب های خشکیده ی علی اصغر بگوید و مستمعین، زار بزنند و تو به قطره اشکی رضایت بدهی که چه؟… دلبندت تو را از گریه کردن منع کرده است. در آن لحظات، هیچ شکنجه ای بالاتر از گریه نکردن نیست و تو این را خوب دانسته ای. صبر بر گریه نکردن هم از آن صبر هاییست که تا مادر نشده بودی چیزی از آن نمی دانستی.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

اینطوری خلاقیت کودک را تقویت کنید

7ام مهر, 1395

نمی دانید چگونه از فرزند خود یک نابغه بسازید؟ به هر کس می رسید راه حلی جلوی پایتان می گذارد و می گوید مثلا فلان مدرسه یا کلاس کودک شما را متحول خواهد کرد. در این مطلب با روشهایی ساده به شما می گوییم پرورش کودکی خلاق چگونه است.


شناسایی و کشف استعدادهای پنهان کودکان هرچه در سنین پایینتر ایجاد شود، بهتر است و نتیجه بیشتری در پی خواهد داشت. این کار باعث میشود هم دیدگاه آنها در مورد شغل آینده شان سریعتر شکل بگیرد و پرورش یابد و هم از نظر روحی - روانی در این زمینه تقویت شوند. تمام انسانهای این کره خاکی هرکدام با استعداد و توانایی خاص خودشان به دنیا آمده اند. برخی از این استعدادها هیچگاه تشخیص داده نمیشوند و با مرگ فرد، دفن می شوند.

اگر می خواهید خلاقیت کودکتان را تقویت کنید، سعی کنید از نگران بودن درباره ی چیزهای که کودکان کسب می کنند دست بردارید، به جای نتیجه کار، تاکیدتان را روی پیشرفت کار بگذارید، راهی که شما می توانید این را انجام دهید پرسیدن سوال درباره ی پیشرفت است، لذت بردی؟ تموم شد؟ نظرت درباره ی این کار چیه؟
کودکان به طور طبیعی مبتکرانی با قدرت تخیل بالا هستند ولی خلاقیت کودکان نیاز به حمایت والدین دارد، تحقیقی نشان می دهد که تخیلات کودک به او در فایق آمدن بر درد ها و رنج ها کمک می کند، خلاقیت کودک همچنین به بهتر شدن مهارت های اجتماعی،تقویت اعتماد به نفس و یادگیری بهتر کمک می کند.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

به این دلایل کودک زیر 3 سالتان را مهد نگذارید

1ام مهر, 1395

با تغییر برخی آداب و رسوم فرهنگی و حتی وجود بعضی مسائل اقتصادی، حضور زنان در عرصه های مختلف اجتماعی قوی تر و پررنگ تر شده است و این موضوع باعث شده که نیاز به مکان ها و افرادی برای نگهداری از فرزندان آن ها بیش از پیش احساس شود. طی دهه گذشته هر روز بر تعداد کودکانی که در سنین پایین وارد مهدکودک می شوند افزوده می شود.

در سال های دور زنانی به عنوان دایه در خانه های بزرگ برای تربیت فرزندان خانواده های پرجمعیت و عموماً ثروتمند به خدمت گرفته می شدند. دایه ها جزئی از میراث خانوادگی به حساب می آمدند و گاه یک دایه مسئولیت تربیت دو نسل از فرزندان یک خانواده را بر عهده داشت.

اما امروزه به دلیل کم جمعیت شدن خانواده ها و کوچکی خانه ها، دیگر الزامی به حضور دائمی دایه در کنار بچه ها نیست. اما نیاز به محیط و افرادی برای نگهداری فرزندان همچنان وجود دارد. به همین سبب مهدکودک ها تاسیس شدند.

مادران برای اینکه بتوانند با فراغ بال به فعالیت های اجتماعی خود بپردازند فرزندان خردسال خود را به این مکان می سپارند و امید دارند که فرزندشان نیز در این مکان احساس آرامش داشته باشد. کودک در حساس ترین مرحله از زندگی تربیتی خود از مادر و خانه دور می شود و در محیطی بزرگتر به نام مهدکودک ساعت ها را سپری می کند.

اما در این بین مهدکودک ها شرایط خاصی دارند که عدم توجه به آنها باعث آسیب دیدن شدید فرزندان دلبندمان می شود.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

تفاوت ذاتی مغز دخترها و پسرها

29ام شهریور, 1395

مغز هر انسان از میلیون ها نورون تشکیل شده و یکصد تریلیون سلول ارتباط دهنده هم در آن وجود دارد.

مغز اندامی است که کنترل بسیاری از امور ما را به عهده دارد. امروزه با استفاده از ابزارهای مختلف شناخت ما از مغز بسیار دقیق تر از قبل شده است، آشنا شده اید.

بحث آموزش و یادگیری، بحثی است که چه معلم باشید، چه دانش آموز یا دانشجو و حتی اطرافیان آنها، توجه همه را به خود جلب می کند.

اغلب ما متوجه تفاوت های افراد در میزان یادگیری و چگونگی آن می شویم و در این میان یکی از مهم ترین عوامل، نوع جنسیت دانش آموزان است. شکی نیست که تفاوت هایی اصولی میان یادگیری دختران و پسران وجود دارد. در واقع دانش آموزان امروز، مردان و زنان فردای کشورند. نمی توان گفت که جنسیتی برتر و جنسیتی ضعیف تر است. در زمینه هایی پسرها از دخترها برترند و در زمینه هایی نیز برتری به دخترها می رسد. البته در هر دو جنس زن و مرد، مغز بعضی ها استعداد مهارت پذیری بیشتری دارد.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

22 توصیه برای غلبه بر ترس از مدرسه

28ام شهریور, 1395

با فرار رسیدن روزهای پایانی شهریور ماه و نزدیک شدن به روزهای اول مهر ماه خالی از لطف نیست که برای والدین و  بچه هایی که میانه خوبی با مدرسه رفتن دارند چند توصیه داشته باشیم…

 برخی از بچه ها به آسانی با شرایط تازه خو می گیرند اما بچه هایی هم هستند که هر سال با نزدیک شدن مهرماه به نگرانی، کم خوابی و ترس های خاموش دچار می شوند.

یکی از اختلالات روانی شایع در دوره ابتدایی و پیش دبستانی, ترس از مدرسه است که در کودکان دوره آمادگی و اول ابتدایی از فراوانی بیشتری برخوردار است. با شروع فصل بازگشایی مدارس بسیاری از مادرانی که فرزندشان برای اولین بار به مدرسه می روند با مساله وجود ترس از مدرسه در کودکان شان مواجه هستند.

اگر چه ترس از مدرسه ممکن است در کودکان در دوره های گوناگون تحصیلی وجود داشته باشد ولی نوع ترس کودکان کلاس اول با کودکان دوره های دیگر متفاوت است. بعضی از کودکان تقریبا دچار اضطراب جدایی از والدین به خصوص مادرشان هستند. در حقیقت ترسی که مایه اصلی آن هراس از مدرسه است علت جسمانی و فیزیولوژیکی ندارد و فقط ناشی از به هم خوردگی وضع درون است.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

نیازهای روانشناختی کودکان زیر 7 سال

16ام شهریور, 1395

دنیای کودکانه دنیای عجیبی هست. دنیایی همراه با سادگی و صداقت، دنیایی همراه با مهربانی و عطوفت. کودک هم یکی از اعضای یک خانواده هست. خانواده شامل پدر و مادر و فرزند است. اگر اعضای خانواده بخواهند با اعتماد به نفس باشند و خودشکوفا، باید هنرهمزیستی یا همان مهارت های برقراری ارتباط با یکدیگر و رفع نیازهای یکدیگر را بیاموزند. پس پدر و مادر برای داشتن فرزندان شاد باید مهارت های رفتار کردن با او را یاد بگیرند.

هر فردی از بدو تولد یکسری نیازهایی دارد که باید برآورده شوند. اگر هر یک از این نیازها به موقع و صحیح تامین نشود می تواند فرد را در بزرگسالی با مشکل رو به رو کند. از زمان تولد تا حدود 7 سالگی یک فرد، می تواند مهم ترین و تاثیرگذارترین سالهای زندگی آن فرد باشد. زیرا تقریبا درصد زیادی از شخصیت یک فرد در این سنین شکل می گیرد. نوع رفتاری که والدین با فرزندشان دارند و نوع نیازهایی را که در او تامین می کنند می تواند به شدت بر روی شکل گیری شخصیت کودکان تاثیرگذار باشد. 

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

اندر معایب تک فرزندی

15ام شهریور, 1395

زمان ما، هر خانواده ای کمِ کم، سه چهار فرزند داشت آن هم اگر به قول معروف با همین سه چهار تا جنسشان جور می شد. صد البته که بزرگ کردن چند تا بچه با فاصله های سنی کم با امکانات آن دوران برای والدین کار آسانی نبود و بعضی ها هم برای رفع و رجوع کردن نیازهایشان مجبور می شدند بچه ها را به دنبال کار و کاسبی بفرستند. تحصیل و دانشگاه آنها هم که بماند. درست در این موقعیت بود که رسانه ها تبلیغ  داشتن فرزند کمتر برای زندگی بهتر را جدی تر دنبال کردند و منافع فرزند کمتر داشتن را به صورت دو جانبه یعنی هم برای والدین و هم برای فرزندان ترویج کردند.
 با این روند کم کم ذهنیت ها نسبت به فرزند دار شدن  تغییر کرد. پدر و مادرها که باسوادتر شده و بیشتر از قبل به درس و مدرسه و آینده بچه هایشان حساس شده بودند کم کم به این نگرش رسیدند که بهتر است به جای تربیت چند بچه قد و نیم قد با آینده ای نیمه موفق، یک بچه کاملاً موفق تربیت کنند و تحویل جامعه بدهند.
 از طرف دیگر، آنها فکر می کردند که با داشتن یک بچه می توانند علاوه بر تربیت یک انسان موفق، خودشان هم مجالی برای رشد و پیشرفت هر چه بیشتر پیدا کنند. و این ذهنیت ادامه پیدا کرد تا جایی که امروز علی رغم تبلیغات متضاد با آن زمان، باز هم خانواده های سطح متوسط و بالا ترجیح می دهند همچنان فقط یک فرزند داشته باشند، یک فرزند کاملاً موفق. 

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

با کودک بیش فعال چطور برخورد کنیم؟

27ام مرداد, 1395

حتما شما هم دیده‌اید کودکانی را که در خیابان، پارک، میهمانی، عروسی، مدرسه و … به نحو عجیب و غریبی شیطنت و فعالیت می‌کنند و گاهی افراد غیر از پدر و مادرشان را به ستوه می‌آوردند و خلاصه به معنی واقعی کلمه سرسام آور هستند!

کودکانی که هیچ ترس و واهمه ای از رفتارشان ندارند و با خیال راحت بچه‌های دیگر را اذیت می‌کنند. شاید اگر از دور یکی از این مدل کودکان را ببینید با خود فکر کنید خیلی بد تربیت شده یا حتی پدر و مادرش نکات اولیه تربیتی را به او یاد نداده‌اند اما در واقع باید بگوییم بسیاری از این گونه کودکان دچار بیش فعالی هستند و در اکثر موارد خانواده‌ها حتی نمی‌دانند که فرزندشان به بیش فعالی دچار است.

اگرچه کودکانی هم هستند که این مدل شیطنت‌ها را دارند اما دچار بیش فعالی نیستند لذا بهتر آن است که تا حدی با شرایط یک کودک بیش فعال آشنا شویم.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

با بچه ها چه بازی هایی کنیم؟

21ام مرداد, 1395

مهرناز و فرخ هر دو به‌صورت تمام‌وقت خارج از خانه مشغول کار هستند. زندگی آن‌ها صبح‌گاهان شبیه فیلم‌های تلویزیونی است. تندتند لباس می‌پوشند، صبحانه می‌خورند، وسایل مهد‌کودک و مدرسه فرزندان را مهیا می‌کنند و از این‌که بچه‌ها سرما نخورده‌اند، خدا را شکر می‌گویند. چون بیماری بچه‌ها یعنی یک روز مرخصی یکی از والدین و یا دنبال یک پرستار گشتن. مادربزرگ و پدربزرگ هر دو طرف هم آن‌‌قدر سالخورده هستند که از پس نگه‌داری آن‌ها برنمی‌آیند.


البته لابه‌لای این همه هیاهو و عجله، آن‌ها به فکر بچه‌ها هم هستند و همواره نگران‌اند که آیا والدین خوبی برای فرزندان خود هستند؟ اگر از لحاظ کمی وقت کافی برای فرزندان صرف نمی‌کنند، از لحاظ کیفی تعاملات کافی را با فرزندان خود جهت رشدیافتن، تدارک دیده‌اند؟


این سناریو در بیشتر خانواده‌هایی که هر دو کارمند نیمه‌وقت هستند و یا یکی از والدین شاغل و دیگری در خانه است نیز به شکل دیگر تکرار می‌شود. خیلی از والدین نگران‌اند که نکند همه زندگی فرزندشان فقط درس‌خواندن باشد و یا مبادا کودک‌شان بیش‌ازحد تلویزیون می‌بیند، گروهی هم نگران درگیری دائم فرزندشان با تبلت و رایانه و بازی‌های کامپیوتری هستند.


در هر‌حال تعداد قابل ملاحظه‌ای از کودکان امروز، دارای چنین شرایطی هستند یا والدین وقت کافی برای پرداختن به آن‌ها ندارند و یا این‌که از شدت کار و مسئولیت فراوان، توان و انرژی لازم برای وقت‌گذاشتن برای فرزندانشان را ندارند و همین مسأله دائماً باعث عذاب وجدان و ناراحتی آ‌ن‌ها می‌شود و مرتب دنبال این راه‌حل هستند که برای برون‌رفت از این وضعیت، چه‌کاری می‌توانند انجام دهند. پاسخ ما به شما والدین عزیز یک کلام است: بازی با کودک

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

این سهل انگاری تنبیه می خواهد !

20ام مرداد, 1395

قبل نوشت: بعد از مدتها امروز مجالی شد برای وبگردی،

لیست نسبتا بلندی دارم از وبلاگ هایی که بروز می شوند و قلم نویسنده را دوست دارم. قبل از مادر شدنم هفته ای یکبار بهش سر می زدم و از خواندن قلم نویسنده حظ می بردم.

امروز لیوان نسکافه به دست و با آرامشی که از خواب بودن زهرای عزیزم در خانه حاکم شده بود سری زدم به لیستم و وبلاگ «طفل معصوم» را باز کردم.

مطلبی راجب به نماز خواندن درش بود که مرا سخت در خود فرو برد.

یاد زهرا افتادم که تا صدای اذان را می شنود از کشوی میز تلویزیون جانماز را بر می دارد و روی مهر خم و راست می شود. دخترم نماز خواندن را از من یاد گرفته اما خب تابحال مسجد نرفته یعنی در این بیست ماهی که از زندگیش می گذرد هنوز مسجد نبردمش!!

یادم باشد سر فرصت خودم را برای این سهل انگاری تنبیه کنم و جریمه 500 صلوات در روز را تجویز!

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

آیا شما زوج جوان هم قصد دارید فقط یک بچه داشته باشید؟

20ام مرداد, 1395

در دهه‌ شصت هر خانواده‌ای چند بچه داشت و کمتر خانواده‌ای را می‌شد پیدا کرد که صدای شیطنت بچه‌ها از آن بیرون نیاید، اما در دهه هفتاد تعداد بچه‌های خانواده‌ها کمتر و کمتر شدند و دیگر کمتر خانواده‌ای پیدا می‌شد که بیشتر از 2 بچه داشته باشد. این روند به همین صورت ادامه داشت تا جایی که یک دهه بعد پیدا کردن خانواده جوانی که 2 بچه داشته باشند، در شهرهای بزرگی مانند تهران مقداری سخت شد و پدیده «تک‌فرزندی» روز به روز افزایش یافت. به‌گونه‌ای که دیگر کمتر زن و مرد جوانی را به‌خصوص در مناطق شهری می‌توان دید که به دلایل مختلف حاضر باشند مسئولیت بیش از یک فرزند را برعهده بگیرند.

كارشناسان مركز آمار ایران با بررسی داده‌های 2 سرشماری انجام‌شده سال‌های ۱۳۶۵ و ۱۳۹۰ درباره «پدیده تك‌فرزندی» خانواده‌های ایرانی نتیجه‌گیری كرده‌اند كه «شمار خانواده‌های تك‌فرزند از ۱۳۶۵ تا ۱۳۹۰ به طور نگران‌كننده‌ای در حال افزایش است. براساس این گزارش درحالی‌كه شمار خانواده‌های تك‌فرزند در ایران سال ۱۳۶۵ یك میلیون و ۳۳۰ خانوار بوده است، در سال ۱۳۹۰ به حدود ۶ میلیون و ۵۰ هزار خانوار رسیده است. یك محاسبه ساده نشان می‌دهد شمار خانواده‌های تك‌فرزندی در فاصله ۲۵ سال از ۱۳۶۵ تا ۱۳۹۰ رشدی معادل ۳۵۴ درصد را تجربه كرده است كه رشد متوسط سالانه آن به ۱۴ درصد می‌رسد. این در حالی است كه شمار خانواده‌های ایرانی در این فاصله ۴.۵ برابر شده‌اند.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

نقش مشترک پدر و مادر در تربیت دختر

20ام مرداد, 1395

پدر اولین مردی است که دختر در زندگی خود با او آشنا می‌شود و کیفیت ارتباط او با پدرش می‌تواند در شکل‌گیری ذهنیت او نسبت به مردان و ارتباط‌هایی که در آینده با مردان خواهد داشت موثر باشد. دختران نیاز به دیده شدن و تأیید شدن دارند و بخشی از این نیاز می‌تواند و باید توسط پدر تأمین شود.

قدیمی‌ها می‌گفتند دختر داشتن و دختر بزرگ‌کردن سخت است. شاید حرفشان بیشتر به شرایط اجتماعی ربط داشت که دختر را به فردی تبدیل می‌کرد که نیازمند مراقبت دائم است و مراقبت دائم از یک نفر هم طبعاً کار سختی است. اما پدر و مادرهایی هم هستند که راه دیگری را انتخاب می‌کنند و با توجه به نقش مهم خودشان، دختری تربیت می‌کنند که بتواند به‌عنوان یک انسان و یک دختر ارتباط و تعامل سازنده‌ای با خود آن‌ها و با جهان اطرافش برقرار کند و نه تنها جامعه برای او یک خطر نباشد، بلکه بتواند عضو مؤثری در جامعه باشد.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

تأثیر کسب حرام بر کاهش مقدرات حلال

18ام مرداد, 1395

موضوع خانواده و اهمیت جایگاه آن تا حدی زیاد است که در قرآن و روایات عترت(ع) تأکیدات و تعالیم فراوانی نسبت به آن شده است و این به خاطر تأثیرگذاری فراوان نظام خانواده بر بدنه یک جامعه است، زیرا اصلاح یا فساد جامعه بستگی به نوع تربیتی دارد که در خانواده صورت می‎گیرد و ریشه آن را باید در نظام خانواده جستجو کرد.

یکی از عوامل تأثیرگذار در تربیت خانوادگی بحث پیگیری معیشت و رزق حلال برای اهل منزل است که خداوند در تمام ادیان به خصوص دین اسلام آن را برای مردان حلال قرار داده است. امام رضا(ع) در این باره فرمودند: «مرد را سزاوار است که زندگى عیالش را توسعه دهد، تا مرگش را آرزو نکنند» با این توضیحات لازم است شاخصه‎های مرد مؤمن در خصوص تأمین رزق اهل منزل مورد بررسی قرار بگیرد، زیرا از مهم‌ترین عوامل اثرگذار در تربیت خانواده، توجه به رزق است.

مراقبت نسبت به عدم آلودگی رزق و روزی به مال حرام یا شبهه‌ناک از جمله مواردی هست که مردان خانواده نسبت به آن باید دقت نظر داشته باشند. در این باره امام رضا(ع) فرمودند « تقوا را در طلب روزی رعایت کن و حد اعتدال را در طلب آن پیشه کن و کسب خود را از آلوده شدن به حرام حفظ کن و بدان که روزی دو گونه است؛ رزقی که تو در طلب آن هستی و رزقی که آن طالب توست. پس آن رزقی را که تو به دنبال آن می‎روی از طریق حلال دنبال کن؛ زیرا اگر آن را از حرام کسب کنی، به عنوان رزق تو محسوب می‎شود اما از ارزاق حلالی که برای تو مقدر شده کم می‎شود؛ زیرا همان رزق توست و چاره‎ای نداری جز آن ‎که همان را مصرف کنی» نیز طبق این حدیث قناعت نسبت به آن مقداری که خداوند برای روزی مقرر کرده است، انسان مؤمن را از برخی خطرات و وسوسه‎های شیاطین باز می‎دارد.

 

منبع: تسنیم

اشتراک گذاری این مطلب!

پدر و مادرها مطالعه کنند!

18ام مرداد, 1395


“تاب‌آوری در کودکان"، “پرورش هوش؛ نقش مدارس و فرهنگ"،"کودکان تیزهوش و بااستعداد"و “اختلال طیف اوتیسم” از کتاب‌های تازه منتشرشده مربوط به کودکان هستند.

کتاب ” پرورش هوش؛ نقش مدارس و فرهنگ” نوشته ریچارد نیزیت است که توسط علی‌اکبر ابراهیمی و احمد عابدی ترجمه شده و به تازگی برای کمک به پرورش هوش و خلاقیت کودکان منتشر شده است.

کتاب‌های “تاب‌آوری در کودکان” در سه جلد ویژه مادران، متخصصان و مشاوران و مربیان منتشر شده است. این سه کتاب به قلم نیره آرین‌فر، مریم کتانی و احمد عابدی است.

 کتاب “کودکان تیزهوش و بااستعداد” برای راهنمایی والدین منتشر شده است. ترجمه و تألیف این کتاب توسط سارا آقابابایی و احمد عابدی انجام شده است.

کتاب “اختلال طیف اوتیسم ” اثر جولیا مور نیز کتابی برای آموزش و یادگیری از طریق بازی است و توسط احمد عابدی و علیرضا محسنی ترجمه شده است.

 کتاب “همه کودکان می‌توانند یاد بگیرند” نوشته مریم تاجی و احمد عابدی و کتاب “آماده‌سازی کودکان برای ورود به پیش‌دبستانی و دبستان” نوشته کارن کوئین و ترجمه احمد عابدی و مائده حسام کتاب‌های پرفروش ما بوده‌اند که به چاپ‌های سوم و ششم هم رسیده‌اند.

مادر و پدرهایی که علاقمندان فرزندانی سالم تربیت کنند مطالعه در زمینه کودکان را فراموش نکنند.

اشتراک گذاری این مطلب!

دخترانمان را توانمند بار آوریم

17ام مرداد, 1395

برای حمایت از دخترتان باید بتوانید ارتباط خوبی با او داشته باشید و برای این منظور باید ارتباطتان را حفظ کنید. او را ببینید و بشنوید. بگذارید دخترتان در کنار شما احساس امنیت کند و اطمینان داشته باشد که وقتی حرفی برای گفتن دارد؛ کاملا شنیده می شود. این موارد کمک می کند تا دختری توانمند تربیت کنید.

شما هم احتمالا این جمله را شنیده اید که برای والدین دختر یا پسر بودن تفاوتی ندارد و آنها در هر دو حال فرزندشان را دوست داشته و خود را برای حمایت و همراهی فرزند و تحقق یک زندگی خوب برای او متعهد می بینند. اما قطعا تایید می کنید که به یک اندازه دوست داشتن به معنای این نیست که در ارتباط و تربیت با آنها روش ها یا حساسیت های یکسانی را باید لحاظ کرد. البته بخشی از این موارد در هر دو جنس مشترک است، اما بخش دیگر را باید متناسب با نیازها و ویژگی های جنسیتی لحاظ کرد. از طرفی این ملاحظات باید به گونه ای باشد که در ادامه رشد و بهبودی پایا و ماندگاری را برای فرزندمان به بار آورد و نه صرفا مقطعی؛ چرا که فرزندانمان را برای آینده تربیت می کنیم. از همین رو در نوشتار فعلی می خواهیم چند نکته را که در تربیت و ارتباط با دختران لازم است در نظر داشته باشیم با هم مرور کنیم.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

یک خبر خوش، پوکمون فیلتر شد!

13ام مرداد, 1395

پس از نگرانی از رواج بازی پوکمون در بین جوانان که مرکز تخصی تفسیر و علوم قرآنی حضرت فاطمه (س) ترهان طی دو مطلب  پوکمون‌گو جدید و تبعات اجتماعی آن و  زامبی ها در شهر! بررسی بازی آنلاین پوکمون به آن پرخت امروز مطلع شدیم این بازی در ایران فیلتر شده است. متن خبر را که منبع آن روزنامه جوان است می توانید در ادامه مطالعه کنید.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

پشت پرده لباسهای جدید بازار چیست؟

12ام مرداد, 1395

لباس یک مسئله فرهنگی، هویتی و تاریخی است. در واقع لباس هر جامعه بخشی از فرهنگ، تاریخ و باورهای آن جامعه را نشان می‌دهد. تمایل مردم به پوشیدن لباس‌های زیبا، شیک و همه‌پسند در جوامع و ادوار مختلف از جمله در جامعه و عصر ما حقیقتی غیرقابل انکار است. این تمایل مردم را به سمت پوشش‌های مد روز سوق می‌دهد. مدهایی که گاهی هیچ سنخیتی با ارزش‌های اسلامی - ایرانی نداشته و تنها با تورق ژورنالهای تاریخ مصرف گذشته غربی در سطح وسیع تولید و پخش شده‌اند.

مُدهایی به قدمت جنگ جهانی دوم
برخی از مدها آنقدر تاریخ مصرف گذشته است که برای ریشه‌یابی آن باید در وقایع جنگ جهانی دوم به دنبال آن بگردیم و آنقدر بی‌ربط است که پیام صلح پادشاه انگلیس در جنگ جهانی دوم برای روحیه دادن به مردم و سربازان در حال جنگ، مورد استقبال جوانان عصر حاضر در کوچه و خیابان قرار می‌گیرد. یعنی ما اینقدر دچار فقر فرهنگی، تاریخی و ارزشی هستیم که دختران و پسران ناآگاه ما باید به هر قیمتی شده «آرام باشند» و با عبارت‌های ناملموس و مختلفی که پشت مانتوها و بلوزهایشان چاپ شده،‌ با امید به ملکه یا پادشاه شدن در سطح خیابان‌های پایتخت و سایر شهرستان‌ها رژه بروند و نگاه‌ها را به سمت خود و محتوای نامناسبی که خودآگاه یا ناخودآگاه حامل آن هستند، جلب کنند!؟

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

زامبی ها در شهر! بررسی بازی آنلاین پوکمون

7ام مرداد, 1395

برای بررسی بازی Pokémon Go ابتدا باید با خود پوکمون آشنا شویم. Pokémon که مخفف Pocket monster است،‌ ابتدا در سال 1990 به‌صورت یک بازی در شرکت nintendo شکل گرفت. بعد از استقبال فراوان مخاطبان از این بازی، مجموعه‌های کارتونی و سینمایی آن نیز تولید شد که همان مفهوم بازی را دربرداشت. مفهوم بازی به این شکل است که در یک دنیای خیالی هیولاهایی وجود دارند. هدف بازی کن که pokémon trainer نام دارد، این است که نخست از همه جای ممکن این هیولاها را پیدا و اسیر کند و دوم با استفاده از این هیولاها تیمی قدرتمند تشکیل دهد تا با افراد دیگری که pokémon trainer هستند،‌ مبارزه کند. در مجموعه تلویزیونی نیز شخصیت اصلی یک pokémon trainer است و در مسیر ماجرای‌هایی که برایش پیش می‌آید، انواع پوکمون‌ها را شکار می‌کند.

مجموعه پوکمون و دنیای خیالی آن برای مخاطب آمریکایی چیزی شبیه مجموعه فوتبالیست‌ها برای مخاطب ایرانی است. یعنی 80 الی 90 درصد از کودکان آمریکایی که کودکی خود را بین سال‌های 1990 تا 2000 گذرانده‌اند، مجموعه پوکمون را دیده و حتی می‌توان گفت با آن بزرگ شده‌اند. کسانی که اکنون بین 20 الی 30 سال سن دارند و یکی از اصلی‌ترین مخاطبان بازی‌های پوکمون هستند. البته در ایران مجموعه رقیب Pokémon یعنی Digimon پخش شد و حتماً تب حاصل از این مجموعه را به خاطر دارید.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

اسامی دختران قرآنی

7ام مرداد, 1395

پایگاه اطلاع‌رسانی «مصر فایف» مجموعه‌ای از زبباترین نام‌های ‌ذکرشده در قرآن کریم برای نوزدان دختر را منتشر کرد.

این نام‌ها بر اساس حروف ابجد(***) منتشرشده و هدف از این اقدام، بهره‌مندی پدر و مادران از این نام‌ها برای انتخاب نام نوزادان دخترشان اعلام شده است.

این نام‌ها طبق حروف ابجد عبارتند از: اسماء، احلام، الاء، آمنه، آیات، ابرار، آثار، اخلاص، ارم، استبرق، اسراء، اسلام، اشراق، آفاق، افنان، اکرام، امانه، امانی، انعام، انفال، انهار، آیه، ایمان و ایلاف.

براءة، بروج، بشری، بصائر، بیان، بینه، بینات، بنین، بهجة، تحیة، تقوی، تقیا، جهاد، جنات، جنة، حسنات، حسنة حنان، حنین، حیاة حور، خلود، خیرات، دانیه، دعاء، ذکری، ذهب.

رحمة، رحیق، رغد، رمیم، روضة، زکیه، زهرة، زینة، سجود، سجی، سرمد، سلسبیلا، سلام، سلوی، سنابل، سندس، شرعة، شفاعة، شفاء، شمس، شمائل، صباح، صدیقه، صفا، ضحی، ضیاء، طیبه، فجر، فرات، فرقان، فرح، فردوس، فداء، فضة، فلک، قسمة، قطف، قمر،کنوز، کوثر، کوکب، لقاء، لیال، لیلی، لؤلؤ.

مزن، مآل، مائده، ماوی مروه، مریم، ملک، ملکوت، مهاد، منهاج، منتهی، مودة میعاد، میثاق، نبأ، نجوی، نداء، نمارق، نور، نهی، ود، وردة، وسیلة، وعد، وثاق، ولایة، وهج، یمنی، یسری، یاقوت، یقیق.

 

***حروف ابجد شیوه‌ای برای مرتب‌سازی حروف زبان عربی است که بر پایه الفبای اولیه خط فنیقی مرتب شده‌اند.

منبع: خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی «مصر فایف»

اشتراک گذاری این مطلب!

سیستم آموزشی یکی از علل "کتاب نخوانی" ما ایرانی ها

4ام مرداد, 1395

نظام آموزشی ایران از 7 سالگی کودکان رسماً پذیرای آنهاست. این سن، اوج دوران کودکی است. کودک در این دوره به شدت نیازمند تفریح، بازی، دوست یابی بین گروه همسالان، کشف و شهود و … است.

اما ما در مدارس چه می کنیم؟ به بچه هفت ساله، دستکم 5 کتاب می دهیم که باید همه آنها را بخواند و امتحان دهد.
کودک 7 ساله، باید نظم پادگانی مدرسه را رعایت کند، ساعت های متمادی در کلاس بنشیند و ساکت باشد، دقایق معدودی را به هواخوری برود ، مدام با استرس امتحان دهد و با همکلاسی هایش رقابت درسی کند چرا که هر لحظه در معرض مقایسه است و ممکن است تحقیر و حتی تنبیه شود.

طبیعی است که در چنین فضایی پادگانی و بسته ای، کودک لحظه شماری می کند که ساعات طولانی مدرسه پایان یابد و او به خانه برود.

اما زنگ آخر مدرسه، پایان رنج های تحمیلی بر کودک نیست. او در حالی مدرسه را ترک می کند که کلی “مشق” دارد که باید در خانه بنویسد. او مجبور است بخش مهمی از زمانش در خانه را به جای تعامل با اعضای خانواده و گروه دوستانش، به انجام “تکلیف” بپردازد و همواره در اضطراب و دو دلی باشد که الان برنامه مورد علاقه اش در تلویزیون را ببیند یا تمرین املا کند یا الان با همسالانش بازی کند یا تکالیف ریاضی اش را حل کند؟

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

چگونه فرزندانمان را برای کارآفرین شدن تربیت کنیم؟!

3ام مرداد, 1395

سیستم آموزشی ما به بچه ها میگوید بروید وکیل و مهندس و دکتر بشوید، رسانه ها فوتبالیست شدن و هنرمند شدن رو تبلیغ میکنند، تو خونه همه دنبال این هستیم که بچه هایمان درس خوان و تحصیل کرده بشوند و …

کجای این آموزش و تربیت به بچه ها یاد میدهد کارآفرین بشوند؟
برای خودشان کسب و کار داشته باشند؟
شرکت تاسیس کنندو صاحب کار باشند؟
تجارت کنند و تاجر بشوند؟
تقریبا هیچ جا❗️

کلا در حال آموزش به بچه هایمان هستیم که توی زندگی اصلا ریسک نکنند و همیشه توی عافیت زندگی کنند. کارمند جاهای خوبی بشوند و حقوق بگیر باشند.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

معرفی شهدا با زبان کودکانه

2ام مرداد, 1395
انتشارات صریر مجموعه «قهرمانان» را با زندگی شهیدان «بروجردی» و «صیادشیرازی» در قالب کمیک استریپ روانه بازار کتاب کرد.‏


انتشارات «صریر» وابسته به سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس در فعالیت‌های خود در حوزه دفاع مقدس برای اولین بار مجموعه «قهرمانان»را در قالب کمیک استریپ برای گروه سنی کودکان منتشر کرده است.

مجموعه «قهرمانان» شامل دو کتاب با محوریت زندگی «شهید محمد بروجردی» و زندگی «شهیدعلی صیادشیرازی» است که به بخشی کوتاه از زندگی این دو شهید می‌پردازد.

در کتاب یکم که به شهید «محمد بروجردی» اختصاص دارد تنها به گوشه‌ای از زندگی مبارزاتی ایشان در دوران جنگ تحمیلی پرداخته است.

در مقدمه کوتاهی که در ابتدای کتاب آورده شده درباره این شهید نوشته شده، «شهید محمد بروجردی که در بین همرزمان خود به میرزا معروف بود از تأثیر گذارترین فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ایجاد امنیت و آرامش غرب ایران و پاکسازی کردستان از عوامل ضد انقلاب و ایجاد وحدت و دوستی بین مردم کردستان و نیروهای جمهوری اسلامی بود.

او از اعضای بنیان‌گذار سپاه پاسدارن و فرمانده سپاه غرب کشور و  همچنین بنیان‌گذار نیروی پیشمرگ کرد مسلمان بود. بسیاری از فرمانده‌هان بعدی از شاگردان و آموزش دیدگان محمد بروجردی بودند.»

کتاب دوم «قهرمانان» دومین کتاب از این مجموعه است که به عملیات مرصاد و نقش گروهک تروریستی منافقین در این عملیات و حضور شهید صیاد شیرازی در این عملیات می‌پردازد.

هر دو کتاب در32 صفحه گلاسه منتشر شده و داری داستانی یک خطی بدون پیچیدگی‌ است از این نظر با مخاطب کودک و نوجوان به خوبی ارتباط برقرار می‌کند. همچنین کوتاه بودن داستان با دیالوگ‌های کوتاه و روانش وقت چندانی از مخاطب نخواهد گرفت.

با اینکه این کتاب جزء اولین تجربه‌های حوزه دفاع مقدس با سبک کمیک استریپ است اما توانسته اثری موفق خلق کند. این کتاب توسط «محمد صمدی» و «حسین اجاقی» تنظیم و تصویرسازی شده است.

در دورانی که همه کودکان غرق در بازی‌های رایانه‌ای شده‌اند و به زحمت تن به مطالعه می‌دهند، انتشار چنین اثری لازم و ضروری به نظر می‌رسد. کتاب قهرمانان به خوبی از فاکتورهای جذب مخاطب استفاده کرده است اگر پخش کتاب در سراسر کشور با موفقیت انجام شود «قهرمانان» با اقبال خوبی برخوردار خواهد شد.

مدیر هنری مجموعه «قهرمانان» «محمد صمدی» و تصویرسازی آن نیز بر عهده «حسین اجاقی» است و در 1000 نسخه توسط انتشارات صریر روانه بازار کتاب شده است.

منبع: ایرنا

 

اشتراک گذاری این مطلب!

پوکمون‌گو جدید و تبعات اجتماعی آن

29ام تیر, 1395

در روزهای گذشته، جراید خبر از معرفی یک بازی رایانه‌ای جدید از نسل بازی‌های کنسول قدیمی دادند که توانسته ظرف کمتر از 2 هفته، توجه گسترده کاربران را در کشورهای مختلف به خود جلب کند. بازی پوکمون‌گو (Pokemon Go) از سوی یک شرکت آمریکایی بازی‌های ویدئویی به‌ نام نیانتیک (Niantic) طراحی شد و توانست تنها با گذشت یک هفته از توزیعش، توجه ۲۱ میلیون کاربر را به خود جلب کند.

پوکمون‌گو از تاریخ ۱۶ تیرماه در گوگل‌پلی و اپ‌استور در اختیار کاربران سیستم‌های اندروید و آی‌اواس در ۲۶ کشور قرار گرفت. به‌علت استقبال گسترده کاربران از این بازی که ابتدا در کشورهای آمریکا، نیوزیلند، آلمان، و انگلستان توزیع شده بود، توزیع‌کنندگان ناچار از توقف موقت خدمات به‌دلیل فراتربودن تقاضا از ظرفیت پیش‌بینی‌شده سرورها شدند.

میزان دانلود این بازی در اولین هفته توزیع، بیشتر از اپلیکیشن‌های محبوبی چون تیندر، استپ‌چت، واتس‌اپ، و فیسبوک مسنجر بوده و در زمینه کاربری روزانه، رقیب جدی توئیتر محسوب می‌شود.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

یک مهد کودک خوب

28ام تیر, 1395

با تغییر برخی آداب و رسوم فرهنگی و حتی وجود بعضی مسائل اقتصادی، حضور زنان در عرصه های مختلف اجتماعی قوی تر و پررنگ تر شده است و این موضوع باعث شده که نیاز به مکان ها و افرادی برای نگهداری از فرزندان آن ها بیش از پیش احساس شود. طی دهه گذشته هر روز بر تعداد کودکانی که در سنین پایین وارد مهدکودک می شوند افزوده می شود.

در سال های دور زنانی به عنوان دایه در خانه های بزرگ برای تربیت فرزندان خانواده های پرجمعیت و عموماً ثروتمند به خدمت گرفته می شدند. دایه ها جزئی از میراث خانوادگی به حساب می آمدند و گاه یک دایه مسئولیت تربیت دو نسل از فرزندان یک خانواده را بر عهده داشت.

اما امروزه به دلیل کم جمعیت شدن خانواده ها و کوچکی خانه ها، دیگر الزامی به حضور دائمی دایه در کنار بچه ها نیست. اما نیاز به محیط و افرادی برای نگهداری فرزندان همچنان وجود دارد. به همین سبب مهدکودک ها تاسیس شدند.

مادران برای اینکه بتوانند با فراغ بال به فعالیت های اجتماعی خود بپردازند فرزندان خردسال خود را به این مکان می سپارند و امید دارند که فرزندشان نیز در این مکان احساس آرامش داشته باشد. کودک در حساس ترین مرحله از زندگی تربیتی خود از مادر و خانه دور می شود و در محیطی بزرگتر به نام مهدکودک ساعت ها را سپری می کند.

اما در این بین مهدکودک ها شرایط خاصی دارند که عدم توجه به آنها باعث آسیب دیدن شدید فرزندان دلبندمان می شود.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

چشمها را باید شست، کودکان را جور دیگر بایددید

11ام تیر, 1395


بچه ها همیشه با سخاوتمندی تمام و از روی عشق و علاقه ، مادر را به شادی خودشان دعوت میکنند.
دلشان نمی آید تنهایی روی تخت بپر بپر کنند و بخندند…میخواهند این شادی را با مادر تقسیم کنند….مادر را هم دعوت به بازی و خنده و شادی میکنند.
بچه ها دلشان نمی آید تنهایی بازی کنند و تنهایی لذت ببرند… دوست دارند مادر را در این لذت سهیم کنند.
بچه ها نمیخواهند تنهایی خوش باشند ، تنهایی بدو بدو کنند ، تنهایی بخندند…
بچه ها با قلب بزرگی که دارند ، میخواهند ما را در شادی خود سهیم کنند. میخواهند لحظه هایی که دارد بهشان خوش میگذرد را با ما تقسیم کنند

اما

اما ، من مادر ، اینقدر در خودم و دنیای کوچک و حقیر خودم غرقم ، اینقدر خودم را درگیر روزمره های گذرای زندگی کرده ام …. آنقدر به این دنیای بی ارزش دلبسته ام ؛

که کودکم را نمیبینم. دعوت های او را برای بیشتر خندیدن ، با تندی رد میکنم.
دعوت هایش را برای حضور در دنیای شیرین و دوست داشتنی بازی هایش رد میکنم.

اینقدر در بد اخلاقی های خودم غرقم که حتی چشم دیدن شادی ها و قهقهه های فرزندم را هم ندارم. نمیتوانم بفهمم چرا از پاره کردن کاغذ میخندد یا چرا از خوردن هندوانه با دست لذت میبرد .

اینقدر درگیر چرتکه اندازی های خودم برای زندگی هستم که نمیتوانم بفهمم چرا فرزندم از کثیف شدن لباس گران قیمتش ناراحت نیست؟

اصلا چقدر این بچه نفهم است که بازی در باغچه و لابلای گل ها را به لباس گرانقیمتش ترجیح داده است.

او را از خودم دور میکنم. به او میگویم برو و خودت تنها بازی کن …
بگذار برای خودم باشم. میخواهم برنامه های دلخواه خودم را اجرا کنم….

بعد ، من مادر ، ۱۵ سال بعد ، تعجب میکنم که چرا نوجوانم مرا از خود میراند !

چرا مرا با حس و حال خودش غریبه میداند!

چرا بدون من خوش است؟!

چرا خوشحالی هایش را از من پنهان میکند؟

چرا با من راحت نیست، چرا میخواهد تنها باشد؟

چرا به برنامه های ما توجه نمیکند؟ چرا فقط به دلخواسته های خودش اهمیت میدهد؟؟
چرا اینقدر به وسایل و رخت و لباس ش دلبسته و حساس است؟

چرا
چرا
چرا

چشمها را باید شست، کودکان را جور دیگر بایددید…

 

 نویسنده : زهرا نجات

اشتراک گذاری این مطلب!

خدا را شکر که کودکانمان در سرزمین اسلای بزرگ می شوند

7ام تیر, 1395

امروز خبری را خواندم را خدا را شکر کردم که کودکم در جامعه اسلامی به دنیا آمده است و در این جامعه اسلامی هم بزرگ می شود.

جامعه ای که مسئولان آن یکی از دغدغه هایشان تربیت کودکانی است که ستیزی با اسلام ندارند .

جامعه ای که آشنایی کودکان با مبنای اسلامی برایشان مهم است

خدا را شکر…

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

کودکان و شب‌های قدر

6ام تیر, 1395

شب‌های قدر شب‌های رقم‌خوردن سرگذشت یک ساله است؛ شب عفو و رحمت؛ شب نزول ملائک؛ شب نزدیکی به خدا؛ شب راز و نیاز؛ شب شب‌زنده‌داران. قدر دانستن این شب‌ها و بهره‌مندی از آنان سنتی است که از پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم به ما رسیده است و بر آن مداومت داریم، اما نکته‌ای که گاه در این میان از نظر دور داشته می‌شود و مورد بی‌توجهی یا بد عمل‌کردن قرار می‌گیرد، نوع و نحوه برخورد با کودکان در این ایام است.

گاهی برخی والدین برای جلوگیری از اذیت‌شدن کودکان و رعایت حال آن‌ها، از خیر رفتن به مراسم می‌گذرند و ترجیح می‌دهند سال‌های کودکی او را در خانه و در سکوت بگذرانند. در این میان برخی دیگر از والدین با کودکشان همان‌گونه رفتار می‌کنند که با دوستان و فامیل؛ او را از ساعات آغازین پس از افطار تا اندکی قبل از سحرگاه با خود به مراسم می‌برند و اصرار دارند که کودکشان، همراه و هم‌پای آن‌ها بنشیند و دل به دعا بدهد و بهانه‌گیری هم نکند.

ادامه »

بهترین روش تربیت کودک‌‌ از ‌منظر قرآن ‌چیست‌؟

30ام خرداد, 1395

فرزند، گلی است که پدر و مادر وظیفه دارند به‌عنوان باغبان آن‌را پرورش دهند تا عطر دل‌انگیز آن فضای خانواده و جامعه را شاداب و بانشاط کند.

برای این‌که باغبانان در کار خود موفق شوند باید وظایف خود را به‌درستی انجام دهند و حقوق فرزند را به‌جای آورند. شیر دادن، انتخاب نام نیک، تعلیم قران، تربیت دینی، تکریم و احترام به اولاد، عدالت میان فرزندان از مواردی است که باید مورد توجه والدین قرار بگیرد.

یکی از مسائلی که اکثر خانواده‌ها در رابطه با کودکان خود با آن مواجه هستند چگونگی تشویق کردن کودکان به کارهای خوب و پسندیده است. این‌که والدین در زمان انجام یک کار پسندیده از جانب کودکشان چه رفتاری از خود نشان دهند که انگیزه وی برای انجام دوباره را در پی داشته باشد.

برخی خانواده‌ها برای تشویق فرزند خود به‌کار خوب به وی هدیه‌ای شامل پول و یا اسباب‌بازی و یا حتی یک شکلات یا آبنبات می‌دهند اما سؤال این‌جاست که آیا در این زمینه تشویق تا چه میزان می‌تواند مؤثر باشد.

ادامه »

راهنمای به دنیا آوردن کودک باهوش

26ام خرداد, 1395

همه مادرها دلشان می خواهد فرزندشان سالم و باهوش باشد اما بیشتر آنها نمی دانند چطور باید این کار را انجام دهند. تا زمانی که جنین متولد نشده سلول های مغزش در حال شکل گیری هستند. دانشمندان می گویند تجربه های مادر در دوران بارداری بر شکل گیری مغز کودک تاثیر می گذارد. این تاثیرها می توانند در تمام عمر کودک ادامه داشته باشند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از مجله تندرستی ؛ با این وجود، زنان در دوران بارداری می توانند با انجام چند کار ساده سلول های مغزی فرزندشان را گسترش دهند و کودکی باهوش به دنیا بیاورند.

اگر قصد دارید به زودی باردار شوید یا باردارید، این پیشنهادها به شما کمک می کنند ضریب هوشی فرزندتان را از دوران جنینی افزایش دهید.

ادامه »

بهترین روش تربیت کودک‌‌ از ‌منظر قرآن

20ام خرداد, 1395

فرزند، گلی است که پدر و مادر وظیفه دارند به‌عنوان باغبان آن‌را پرورش دهند تا عطر دل‌انگیز آن فضای خانواده و جامعه را شاداب و بانشاط کند.

برای این‌که باغبانان در کار خود موفق شوند باید وظایف خود را به‌درستی انجام دهند و حقوق فرزند را به‌جای آورند. شیر دادن، انتخاب نام نیک، تعلیم قران، تربیت دینی، تکریم و احترام به اولاد، عدالت میان فرزندان از مواردی است که باید مورد توجه والدین قرار بگیرد.

یکی از مسائلی که اکثر خانواده‌ها در رابطه با کودکان خود با آن مواجه هستند چگونگی تشویق کردن کودکان به کارهای خوب و پسندیده است. این‌که والدین در زمان انجام یک کار پسندیده از جانب کودکشان چه رفتاری از خود نشان دهند که انگیزه وی برای انجام دوباره را در پی داشته باشد.

برخی خانواده‌ها برای تشویق فرزند خود به‌کار خوب به وی هدیه‌ای شامل پول و یا اسباب‌بازی و یا حتی یک شکلات یا آبنبات می‌دهند اما سؤال این‌جاست که آیا در این زمینه تشویق تا چه میزان می‌تواند مؤثر باشد.

خانواده‌هایی هم هستند که برای برحذر داشتن کوکان خود از انجام کارهای بد یا شیطنت به آن‌ها هدیه می‌دهند، ترسی که در این مورد وجود دارد این است که کودک نسبت به دریافت جایزه بعد از هر کار خوب و یا دوری از هر کار بد منتظر دریافت هدیه و جایزه بماند و به‌نوعی یک رفتار شرطی در او به‌جود آید.

ادامه »

چند نکته کاربردی در مسیر پر پیچ‌و‌خم فرزند‌پروری

13ام خرداد, 1395

صحنه زیر را تصور کنید:

نسرین خانم: مهوش جان خیلی کار خوبی کردی که امروز به من سر زدی. یک هفته است که درگیر بیماری سحر هستم و واقعاً خسته شده‌بودم.

مهوش خانم: می‌دانم نسرین جان، گرفتاری بچه‌ها تمام‌شدنی نیست.

سحر: مامان! بروم پیش پوپک؟

نسرین خانم: خودت می‌دونی که هنوز مریض هستی و باید استراحت کنی. برگرد به رختخوابت.

سحر: اه. حالم خوب شده. از رختخواب خسته‌شدم. کمی می‌روم پیش پوپک و برمی‌گردم.

نسرین خانم: گفتم نه. برگرد به اتاقت (با حالتی خشمگین).

سحر: (در حالی‌که فریاد می‌زند) من دیگه نمی‌خوابم. حالم خوبه. می‌خواهم از خانه بیرون بروم. خسته شدم.

نسرین خانم: می‌فهمی چی می‌گم یا بیام بهت بفهمونم؟

سحر:(توأم با گریه) همیشه میگی نه. هیچ‌وقت به حرف من گوش نمی‌دی.

نسرین خانم: (با ناراحتی) معذرت می‌خوام مهوش جان.

مهوش خانم: (با لبخند) نیازی به عذرخواهی نیست. این سناریو در خانه ما هم زیاد اتفاق می‌افتد.

نسرین خانم: نمی‌دونم چی به سر این نسل آمده. وقتی من بچه بودم، جرأت جر‌و‌بحث با مادرم را نداشتم.

ادامه »

بازی‌هایی برای برای برطرف‌شدن خجالت کودکان

7ام خرداد, 1395

کم‌رویی‌، خجالت‌، و گاهی هراس اجتماعی رفتارهایی هستند که با بروز آن‌ها از سوی کودک، والدین به شدت نگران شده و در‌صدد درمان و رفع آن خواهند ‌بود. سه عنوان ذکرشده گاهی پی‌در‌پی در کودک بروز و ظهور پیدا می‌کنند و کودک را طوری تحت‌تأثیر قرار می‌دهند که اگر در سن قبل از مدرسه باشد، ممکن است به‌طور‌کلی تحصیل و درس‌خواندن در کنار سایر بچه‌های هم‌سن‌و‌سال، برای او یک فوبیا شده و او را دچار کابوس و پریشانی کرده و در ادامه، تمایل و روی‌خوش به انواع کلاس‌ها اعم از مهد‌کودک یا پیش‌دبستانی و دبستان از خود نشان ندهد.

والدین بسیاری را دیده‌ام که دغدغه‌ زندگی‌شان کم‌رویی و خجالتی‌بودن بیش‌از‌حد فرزندان‌شان است. گاهی برخی از آن‌ها لابه‌لای کتب روان‌شناسی به دنبال مرتفع‌کردن مشکل می‌گردند و برخی دیگر پا فراتر گذاشته و به سراغ رفتاردرمان‌گر و یا مشاور می‌روند. هرچند که این دو راه بیان‌شده بسیار مفید هستند، اما راه‌کارهای خانگی بسیاری در این‌باره وجود ‌دارد که با هوشیاری والدین و در‌نظر‌گرفتن شرایط کم‌رویی کودک، می‌توان او را با روش‌هایی ساده و در کانون خانواده از این بحران رها ساخته و آرامش و عدم ترس از اجتماع را در وجود کودک نهادینه کرد.

بهترین راه برای درمان کم‌رویی و کاستن از حس خجالت و حتی امنیت از حس هراس اجتماعی برای کودکان، انجام بازی‌ها و مسابقه‌هایی است که می‌تواند توسط والدین به کمک سایر خواهرها و برادرها یا محافل فامیلی انجام شود.

در ادامه چند نوع بازی و مسابقه که به کودک شما کمک می‌کند تا از خجالت و کم‌رویی و حتی هراس اجتماعی خلاصی پیدا‌ کند، آموزش داده می‌شود.

ادامه »

علل تک فرزندی و مشکلات آن/ قسمت آخر

25ام اردیبهشت, 1395

دامه آسیب های تک فرزندی و کم فرزندی

6-پرخاشگری:
دلیل پرخاشگری می تواند چند عامل باشد

الف-تک بودن و بیکاری. بیکاری بستر پرخاشگری را فراهم می کند
ب-توقع بالای فرزند چون کانون محبت والدین است
ج-لوس شدن حاصل از کانون توجه قرار گرفتن فرزند
البته چه بسا در خانواده هایی که فرزندان بیشتری دارند هم لجبازی و پرخاشگری وجود داشته باشد، ولی احتمالش کمتر و درمانش راحت تر است.

7-عدم رشد اخلاقی:
اگر تک فرزند پسر باشد چون بیشتر در کنار مادر قرار می گیرد بیشتر، رفتار های دخترانه پیدا می کند و دخترانه تربیت می شود. طبق روایت امیرالمومنین (علیه السلام) انسان ها بر مرام و منش همنشین خود هستند. به همین دلیل به والدین گفته می شود برای فرزندان همبازی و همنشین آورده شود.
8-پرعیب شدن تک فرزند:
گاهی اوقات این کم فرزندی و یکنواختی در زندگی مشکلاتی را برای خود فرزند بوجود می آورد و آنها را پرعیب می کند از جمله این عیبها عبارتند از:

 9-جاه طلبی:
تک فرزند ها چون همیشه تک و مرکز توجه بوده اند مغرور و متکبر می شوند و جاه طلب می شوند، حتی در مدرسه ها میبینیم که اگر دانش آموزی در درس تک باشد و همه توجه ها به سمت او باشد غرور پیدا می کنند و می گویند هیچ کس به من نمی رسد.

ادامه »

علل تک فرزندی و مشکلات آن/ قسمت پنجم

18ام اردیبهشت, 1395

آسیب های تک فرزندی و کم فرزندی

1-پایین بودن امید به زندگی:
در خانه هایی که پر فرزند است امید به زندگی بیشتر است. در خانه ای که یک فرزند وجود دارد، با تب این فرزند پدر ومادر تب می کنند، از ناراحتی او همه ناراحت می شوند با مریضی او مریض می شوند و همواره نگران هستند که نکند او را از دست بدهند و یا اینکه نگرانند كه اگر خود والدین از دنیا بروند این فرزند آینده اش چه می شود. ولی در خانه هایی که فرزندان زیادی دارند دیگر این فضای نگرانی و احساسی وجود ندارد ویك فضاي منطقی تر و عاقلانه تر حاکم است و والدين بیشتر وقت و فکرشان را به تربیت فرزندان معطوف می دارند و حتی پدر و مادر این آرامش را دارند که اگه یک روزی از دنیا بروند خواهر و برادرانی هستند که همدیگر را حمایت می کنند

2-پر توقع شدن فرزند
یکی از آسیب های تک فرزندی توجه بالاتر از نیاز به فرزند است كه فرزند را پر توقع بار می آورد كه این توقع زیاد چه از پدر و مادر و چه از جامعه می تواند باشد. اگر چند فرزند داشته باشیم این توجه و محبت بین چند فرزند تقسیم می شود و محبت، توازن پیدا می کند. پدری که از سرکار به منزل می آید و تنها تک فرزندش را می بیند و از محبتش او را فراوان می بوسد وقتی بوسه ها زیاد شد و محبت و توجه بیش از اندازه به فرزند شد باید انتظار داشت که فرزند به پدر بگوید بابا برايم کامپیوتر یا تبلت یا… می خری؟

ادامه »

علل تک فرزندی و مشکلات آن/ قسمت چهارم

11ام اردیبهشت, 1395

علل کم فرزندی. عامل سوم_ اختلافات زناشویی

گاهی اوقات همسران به دلیل اختلافاتی که دارند و احتمال جدایی و طلاق می دهند از فرزند آوری ممانعت می کنند تا تکلیفشان مشخص شود.

سرنوشت زندگی در دست خود زن و شوهراست و اگر بدانیم چگونه عمل کنیم می توانیم زندگی را پایدار نماییم. نقشه راه زندگی از بیرون خانواده کشیده نمیشه و تدبیر خود زن و مرد می تواند استحکام پایه زندگی رو فراهم کند.

در این دوره ی زمانی زندگی ها پیچیدگی های زیادی دارد، اگر زوجین طریقه صحبت کردن، صبر، گذشت و مهارت های زندگی مشترک را یاد بگیرند سطح رضایتمندی از زندگی بالا می رود.

 مادر پدر هایی که خودشان یک عمر با کشمکش زندگی میکنند و الگوی فرزندانشان می شوند زندگی این فرزندان چیزی بهتر از آن ها نمی شود. بهمین دلیل باید برای زندگی تدبیر داشته باشیم و مهارت های سبک اسلامی زندگی یاد بگیریم و کار ببندیم.

ادامه »

چند نکته کاربردی در مسیر پر پیچ‌و‌خم فرزند‌پروری

6ام اردیبهشت, 1395

صحنه زیر را تصور کنید:

نسرین خانم: مهوش جان خیلی کار خوبی کردی که امروز به من سر زدی. یک هفته است که درگیر بیماری سحر هستم و واقعاً خسته شده‌بودم.

مهوش خانم: می‌دانم نسرین جان، گرفتاری بچه‌ها تمام‌شدنی نیست.

سحر: مامان! بروم پیش پوپک؟

نسرین خانم: خودت می‌دونی که هنوز مریض هستی و باید استراحت کنی. برگرد به رختخوابت.

سحر: اه. حالم خوب شده. از رختخواب خسته‌شدم. کمی می‌روم پیش پوپک و برمی‌گردم.

نسرین خانم: گفتم نه. برگرد به اتاقت (با حالتی خشمگین).

سحر: (در حالی‌که فریاد می‌زند) من دیگه نمی‌خوابم. حالم خوبه. می‌خواهم از خانه بیرون بروم. خسته شدم.

نسرین خانم: می‌فهمی چی می‌گم یا بیام بهت بفهمونم؟

سحر:(توأم با گریه) همیشه میگی نه. هیچ‌وقت به حرف من گوش نمی‌دی.

نسرین خانم: (با ناراحتی) معذرت می‌خوام مهوش جان.

مهوش خانم: (با لبخند) نیازی به عذرخواهی نیست. این سناریو در خانه ما هم زیاد اتفاق می‌افتد.

نسرین خانم: نمی‌دونم چی به سر این نسل آمده. وقتی من بچه بودم، جرأت جر‌و‌بحث با مادرم را نداشتم.

ادامه »

علل تک فرزندی و مشکلات آن/ قسمت سوم

4ام اردیبهشت, 1395

علل کم فرزندی عامل دوم -اشتغال مادران به کار یا تحصیل

چند نکته را باید مورد توجه قرار داد
: برخی از فعالیت های ما یک پازل از زندگی ماست، این موضوع نباید به تمام زندگی سرایت کند، یا دختر خانم هایی که که به بهانه درس دیگر ازدواج نمی کنند، این تحصیلات یک پازل از زندگی ماست و نباید همه زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد، گاهی اوقات آسیب هایی رو بوجود می آورد و سن ازدواج بالا می رود و مورد های خوب گذشته دیگر نیست و حسرت و پشیمانی به بار می آورد.

ما باید این باور را داشته باشیم که خانم ها وارد عرصه اشتغال شده اند و برخی از مشاغل مانند معلمی٬ پرستاری و برخی شغل های دیگر باعث اشتغال مادران شده است.

اشتغال و تحصیل با فرزند دار شدن قابل جمع است که این به توانایی مادر ها بستگی دارد. این نگرش غلط که بوجود آمده است و خود خانم ها با حالت اعتراض می گویند که چرا ما خانم ها باید بپزیم و بشوییم و پوشک بچه عوض کنیم و این دید که کار در منزل خیلی کار بی ارزشی است را باید اصلاح کنیم، این کاملا برعکس است، اگر ما آقایان بدانیم که کار خانم ها در منزل چقدر ارزشمند است هر روز دستان آن ها را می بوسیم،

. ما باید نگاهمان نگاه آخرتی باشد و دنیا را به صورت یک مزرعه بینیم و باید از آن بهره برد برای آخرت. در روایتی داریم به ازای هر جرعه ای که فرزند از شیر مادر می خورد، خداوند ثواب آزاد کردن یک بنده از نسل اسماعیل را به آن می دهد و بی جهت نیست که می گویند بهشت زیر پای مادران است.

اگر از خانمی پرسیدند که شغل شما چیست نگوید معلم هستم و در خانه هم یک کارهایی می کنم، بلکه ابتدا مدال طلای خانه داری را بر گردن بیاندازد و بگوید؛ من خانه دار هستم و در کنارش معلمی هم میکنم. این نگرش بسیار مهم است. محوریت داخل خانه است و فرزند و تربیت فرزند بسیار مهم است. کار بیرون نباید به تربیت فرزند لطمه بزند.
گاهی اوقات خانم ها فقط خانه دارند ولی نمی توانند فرزندانشان را خوب تربیت کنند.(بدلیل ناآگاهی از مسائل تربیتی)

ادامه »

علل تک فرزندی و مشکلات آن/ قسمت دوم

28ام فروردین, 1395

همانطور که گفته شد روزی انسان ها دست خداست و زیاد و کم کردن آن هم دست خود خداست، حضرات معصومین (علیهم السلام) می فرمودند در برخی موارد خداوند این مقدار روزی را زیاد می کند که یکی از آن موارد همین فرزند آوری است. شخصی سومین دخترش که به دنیا آمد با نگرانی نزد پیامبر آمد، حضرت به او گفت نگران چه هستی، روزی اش را که خدا می دهدو برای خود توهم خاصیت دارد چون سه دختر داری خدا بهشت رو بر تو واجب کرده است. هر چه نگاه می کنیم مذمتی در باره فرزندآوری در روایات نیامده است و هر چه هست تشویق است

در اینجا می توان به این ماجرا توجه کرد : در گذشته که جمعیت کره زمین 3.5 میلیارد بود، دانشمندان و محققین یک موجی رو ایجاد کردند که جمعیت زیاد نشود و گفتند که اگر یک میلیارد به جمعیت اضافه شود فقر و بدبختی همه دنیارو فرا می گیرد و کمبود منابع بوجود می آید، با گذشت زمان و وقتی جمعیت 800 میلیون نفر اضافه شد، هیچ تغییری در وضعیت امرار و معاش و تغذیه مردم پیش نیامد و حتی در برخی موارد ذخایر و منابع افزایش پیدا کرد و منابع جدیدی پیدا شد هم اکنون هم که جمعیت جهان 7 میلیارد نفر است اتفاق خاصی پیش نیامده است در حالی که پیش بینی می شد فاجعه ای اتفاق می افتد.

ادامه »

علل تک فرزندی و مشکلات آن/ قسمت اول

23ام فروردین, 1395

 

قبل نوشت: از امروز قصد داریم مبحث فرزند آوری -علل تک فرزندی و مشکلات فرزند اول بعد از به دنیا آمدن فرزند دوم را بیان کنیم.

این مبحث را در خدمت استاد تراشیون خواهیم بود قبل از هر چیز به معرفی استاد بزرگوار می پردازیم تا دوستان با ایشان و زمینه کاری ایشان آشنا شوند.

حجت الاسلام و المسلمين سيد عليرضا تراشيون، كارشناس مباحث تربيتي در حوزه كودك و نوجوان، در سال ۱۳۵۰ در تهران به دنيا آمد. تحصيلات خود را تا اخذ مدرك ديپلم فني در رشته ماشين ابزار صنعتي در تهران گذراند و تحت تأثير دو استاد خود به حوزة نبي اكرم (ص) رفت از محضر آيت الله نجفي كسب علم كرد.
وي بعد از گذراندن پايه ۸ حوزه، به قم مهاجرت كرد و تاكنون از محضر اساتيد حوزه علميه قم بهره گرفته و مي‌گيرد.
حجت الاسلام و المسلمين سيد عليرضا تراشيون، در ابتداي طلبگي در قم، به تدريس درس حرفه و فن نيز اشتغال داشته كه در اين مسير از تجربيات خوبي بهرمند شده است.

كارشناس پرسمان تربيتي، نقش پدر و مادر در خانه و معلم در مدرسه را در شكل‌گيري يك انسان براي آينده بسيار مهم مي‌داند.
حوزه تخصصي ايشان مباحث تربيتي است و از سال ۱۳۸۷ به عنوان كارشناس برنامه پرسمان تربيتي (كودك و نوجوان) فعاليت دارد كه با اقبال خوبي از سوي مخاطبان راديو مواجه شده است.

ادامه »

روش های مقابله با فرزند سالاری

19ام فروردین, 1395

خانواده هایی که بیش از حد انتظارات فرزند خود را برآورده می کنند، به او اعتماد به نفس کاذب می دهند. در گذشته سیستم خانواده ها براساس پدرسالاری بوده و نه فرزندسالاری، اما در جامعه فعلی شرایط تغییر کرده است. براساس تحقیقی که در دانشگاه شهید بهشتی انجام شده در 70 درصد خانواده ها فرزندسالاری حاکم است.

تعریف فرزندسالاری

وقتی امور کلی خانواده و نیازهای آن و به صورت کلی محور خانواده روی فرزندان باشد، به این خانواده فرزندسالار می گوییم، اما تاثیر پدر یا مادر یکی از دلایلی است که باعث به وجود آمدن فرزندسالاری در خانواده می شود. دلیل این است که برخی نیازهای مادر یا پدری که در سیستم مادر سالارانه یا پدرسالارانه بزرگ می شوند، سرکوب شده و برای اینکه فرزندان آنها تجربه مشابه شان را نداشته باشند فرزندسالاری در سیستم خانواده به وجود می آید.

در چنین خانواده ای والدین نیازهای خود را سرکوب می کنند و اینجاست که خانواده به سوی مدرن شدن پیش می رود اما دلیل مهم دیگری که پشت فرزندسالاری وجود دارد، نگرانی والدین از آینده کودک است. درواقع، خانواده ها برای کم کردن نگرانی ها تمام تلاش خود را برای برآورده کردن اهداف فرزندشان انجام می دهند و در این راه حتی از خود و نیازهایشان نیز می گذرند.

ادامه »

روش های تربیتی کودک - تشویق/ قسمت آخر

17ام فروردین, 1395

 این حرف ها مثل: کارنامه ات را بگیر بیار برات جایزه بخرم، حق حساب است، رشوه است؛ در صورتی که جایزه رشوه نیست. بچه تف می کند!مادرش میگه: مامان جان تف نکن، بچه: دوست دارم تف کنم. مادر: عزیزم تف نکن، اگر تف نکنی یک جایزه برات می خرم. بچه: چی می خری؟ مادر: یه ماشین کنترلی!  بچه به تف کردن ادامه میده، مادر: هواپیما! باز بچه به تف کردن ادامه میده بالاخره چونه می زنند و به هلیکوپتر رضایت می دهد. بچه میره و دو روز دیگه میاد و یک کار دیگه ای را شروع می کند و جایزه می خواد.

جایزه باید غیرمترقبه باشد و برای کودک هیجان داشته باشد. اگر بدون هیجان باشد هیچ اثری نخواهد داشت. مثلاً بچه سه ماهه که یک توپ یا یک اسباب بازی را می خواهد، تمام دلش دنبال آن بوده حالا این بچه دو ماهه که مرتب داره مسواک میزنه،

 مادر خلاق یک مسواک بزرگ درست می کند و روی آن می نویسد: قربون اون مسواک زدنت برم و یک توپ هم که بچه خیلی دوست داشته را کادو پیچ می کنه و با پدر هماهنگ می کند که پدر سر بچه را مشغول کند، مادر هدیه ها را می برد توی دستشویی آویزان می کند، کودک که میره مثل همیشه مسواک بزنه ……

ادامه »

روش های تربیتی کودک - تشویق/ قسمت چهارم

10ام فروردین, 1395

تشویق برای دیدن است نه برای دیده شدن.

 معنی حرف من این است که با بچه هایتان شو ندهید. جلوی دیگران دائم مطرحشان نکنید و به رخ دیگران نکشید. این کارها تشویق نیست، مخرب هستند. این کارها بچه ها را محتاج تشویق و محتاج توجه دیگران بار می آورد و در نهایت برون کنترل می شوند. یعنی اگر از بیرون تأیید گرفت همه چیز خوب خواهد بود اما اگر تأیید نگرفت نه

 در تشویق خلاقیت داشته باشید. یک وقت لازمه جیغ بزنید، یک وقت پشتک بزنید. خلاق باشید. یک سره فقط عالیه، خوبه، آفرین، بارک ا… نگویید. بچه ها را با تشویق شرطی نکنید.

جایزه

جایزه یکی از مظاهر تشویق است که در جامعه ی ما بسیار وسیع است. دائم در محاوره ها این کلمه جاری است، جایزه برات می خرم، جایزه چی میدهی؟

 ما در رویکرد کودک متعادل به جایزه معتقدیم ولی بهترین جایزه ها را جایزه ی معنوی می دانیم مثل لبخند مادر، شادی مادر و …….

ادامه »

جنین خوش اخلاق من/ میوه «به» از قلم نیفتد!

7ام فروردین, 1395

تربیت نه از 7 سالگی شروع می شود، نه 3 سالگی ونه چند ماهگی بلکه از دوران جنینی است که همه چیز شکل می گیرد. البته روایت های بسیاری وجود دارد که در آن بر اهمیت دوران بارداری و سلامت روحی و روانی مادر باردار تأکید شده؛بنابراین، این دوران نه تنها برای جنین بلکه برای مادر هم بسیار مهم و تأثیر گذار است.
درواقع اضطراب یا آرامش روانی مادر در دوران بارداری به جنین منتقل شده و هر دو را تحت تأثیر قرار می دهد. پس برای اینکه مادر و جنین هر دو در آرامش و سلامت روحی و جسمی باشند، باید هم مادر و هم اطرافیان او به ویژه پدر مواردی را در نظر داشته و رعایت کنند.این مقاله طی شش قسمت و در قسمت پنجم  با موضوع « میوه «به» از قلم نیفتد!» به نظر مخاطبان عزیز خواهد رسید.

یکی دیگر از موارد مؤکد در احادیث و روایات این است که خانم باردار از انواع میوه ها و سبزیجات استفاده کند تا شادابی و نشاط روحی اش را حفظ کند.
درعین حال این کار اثر مستقیمی بر فرزند او خواهد داشت. در میان تمامی روایات، به میوه «به» توجه بسیاری شده. به عنوان مثال در حدیثی در کتاب «وسائل الشیعه» به نقل از رسول خدا(ص) آمده: « به زنان باردارتان «به» بدهید».

همچنین در حدیث دیگری به نقل از آن حضرت آمده: « بوی پیامبران بوی «به» و بوی حورالعین بوی گیاه خوشبوی آس( مورد) و بوی فرشتگان بوی گل است و بوی دخترم فاطمه بوی «به»، آس و گل است.

خداوند هیچ پیامبر و هیچ وصی ای را بر نینگیخت، مگر آنکه او بوی «به» می داد. پس آن را بخورید و به زنان باردارتان بدهید که فرزندانتان زیبا می شوند. »
همچنین امام صادق (ع) درباره خاصیت میوه «به» می فرمایند: « هر کس یک «به» را ناشتا بخورد، نطفه اش سالم و فرزندش زیبا می شود.»

جالب این است که تحقیقات علمی ثابت کرده میوه «به» برای سلامت و آرامش خاطر انسان و همچنین نشاط آوری مؤثر است و به همین دلیل به خانم های باردار توصیه می شود در رژیم غذایی خود این میوه مفید را فراموش نکنند.

از امیرالمؤمنین علی(ع) هم نقل است که فرموده اند: « خوردن «به» قلب ضعیف را قوی معده را پاک، ترسو را شجاع و فرزند را زیبا می کند.»

نویسنده: زینب بیکی

اشتراک گذاری این مطلب!

روش های تربیتی کودک - تشویق/قسمت سوم

3ام فروردین, 1395

 ما بلد نیستیم تبادل عاطفی داشته باشیم، تبادل کالا را جایش می گذاریم و به این حالت عادت کرده ایم.

 همسران با یکدیگر چه تبادل عاطفی دارند؟ شب تولد خانم حتماً باید یک هدیه ی گران قیمت و بزرگ خریده شود تا خانم متوجه شود که شوهرش دوستش دارد. که حالا امروزه این مسئله به یک هنجار اجتماعی تبدیل شده و قانون شده، اگر چیزی به عنوان هدیه خریده نشود، این معنی را می دهد که تو منو دوست نداری!!

 این مسائل به این دلیل است که بلد نیستیم به هم خوب نگاه کنیم، احساس درونی مان را بروز بدهیم. بچه ها شادی والدینشان را می خواند و بزرگترین تشویق برای آن ها همین است.

 آیا به تازگی فرزندتان را تشویق کرده اید؟ چه جوری؟

مادران: با هم رفتیم پارک، نوازشش کردم، بوسش کردم، جایزه خریدم. آقای سلطانی: همه ی این مواردی را که گفتید حق حساب بوده که به فرزندتان داده اید.

 آیا تا به حال شده به عنوان تشویق یک ناهار خوشمزه بدهید؟ چرا مثلاً نمیگید یک پرس اضافه ماکارونی برات می کشم به خاطر کار خوبت؟

مادری میگه من به عنوان تشویق فرزندم را نوازش کردم!!! #نوازش نیاز بچه ها است مثل غذا. ما باید بچه را نوازش کنیم، این حالت همان شرطی کردن رفتارگرایی است. بچه همیشه باید نوازش بگیرد چه کار خوب بکند و چه کار بد بکند. ما از عامل نوازش نباید به عنوان تشویق و تنبیه استفاده کنیم.

مثل این می مونه که بگیم اِه عزیزم 20 گرفتی پس بیا بهت ناهار جایزه بدم، خوب اگر 16 گرفته بود بهش ناهار نمی دادید؟ حتماً می دادید.

ادامه »

روش های تربیتی کودک- تشویق/ قسمت دوم

29ام اسفند, 1394

ما تحت عنوان تشویق گاهی بدترین خشونت را در حق بچه هایمان می کنیم.

 انگیزه ی زیاد ایجاد می کنیم بدون این که مهارت ایجاد کنیم. چه قدر با بچه هایمان صحبت وتشویق کلامی می کنیم؟ ادبیات انگیزشی در جامعه ی ما بسیار آسیب زننده است چون مهارت نمی دهد، فقط انگیزه می دهد.

 یادتان باشد که بچه ها مهارت و انگیزه را با هم باید به دست بیاورند. اگر انگیزه بدهیم و مهارت را یاد ندهیم درست مثل این می مونه که بچه ای را که شنا بلد نیست را ببریم لب استخر و هی بهش انگیزه بدهیم که بپر توی آب تو می تونی! بدون این که مهارت شنا کردن را به او یاد داده باشیم.

شویق با عینیت و با توصیف باید باشد. کودک در حال انجام چه کاری است که می خواهید تشویقش کنید؟

 این تشویق هماهنگ با کارش باید باشد.

 وگرنه خود ایده آل را که به یاد دارید، گفتیم اگر فاصله ی خودپنداره با خودایده آل مناسب باشد، انگیزه ایجاد می شود. چه خود پنداره ای در کودک ایجاد کرده ایم؟ باید یک خود ایده آل متناسب با فعالیت و سن کودک ایجاد کنیم که کودک بتواند رشد کند.

 اگر این فاصله صفر باشد انگیزه از بین می رود و اگر این فاصله خیلی هم زیاد باشد کودک می بُرد و ایست می کند.

ادامه »

روش های تربیتی کودک - تشویق/ قسمت اول

24ام اسفند, 1394

 

تشویق یعنی به شوق آوردن، ایجاد رغبت، راغب کردن.

تشویق در رویکرد رفتارگرائی جای بسیار ویژه ای دارد و در کل در غرب مراکز مهدهای رفتارگرایی را مرکز رغبت می نامند. ستاره دادن، جایزه دادن و … همه تکنیک های رفتارگرایی است. تشویق به شوق آوردن است.

 تشویق پاداش نیست. به همین دلیل تشویق برای فرآیند عمل است نه برای نتیجه.

این حرف خلاف هنجارهای اجتماعی امروز ما است. در صورتی که بچه ها نباید وقتی نتیجه گرفتند تشویق بشوند بلکه در طول انجام فرآیند عمل باید تشویق شوند.

 بچه ای که در کاری موفق شده خودش از درون تشویق شده. بچه شاگرد اول شده و معدل 20 آورده، این بچه خودش تشویق شده شما دیگه چرا تشویق می کنید؟

 حاضرین: خوب خوش حال میشن! آقای سلطانی: خوب خوش حالی تان را ابراز کنید.

 تشویق برای طول راه است. اون 9 ماهی که داشت درس می خوند، چه قدر دیدیمش و تشویقش کردیم؟ “داری درس می خونی؟ به به، قربون اون درس خوندنت بشم، چه درسی می خونی؟” این یعنی تلاشت رو دیدم.

تشویق برای تلاشه، نه برای نتیجه

 نتیجه اصلاً دست ما نیست؛ بچه 9 ماه زحمت کشیده، شب امتحان آپاندیس می گیره و می ره عمل، این بچه نباید تشویق بشه؟ بهش چی میگیم؟ حالا شهریور برو امتحان بده من ببینم تشویق لازمه یا نه!!!

چه قدر در طول سال می گیم: آخر سال کارنامه ات را بیار ببینم دوچرخه برات بخرم یا نه؟!! خوب اگر لازمه که دوچرخه بخرید خوب بخرین، اگر هم لازم نیست پس چرا حرفش را می زنید؟ چه ربطی به کارنامه و غیره داره، چی رو به چی وصل می کنیم؟

 

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

تاثیر خشونت بر کودکان- شماره 9 خشونت اقتصادی

23ام اسفند, 1394

 اولين ناامني اقتصادي در خانواده،‌ ترويج تفكر ندرت است.

⬅️در خانه ها چه صحبت هايي رايج است؟
✔️نداريم،
✔️نيست،
✔️ گران ميشه،
✔️ قحطي ميشه و….

✅صحبت نداري كودك را ناامن مي كند.

 

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

والدین امروز- فرزندان امروز

19ام اسفند, 1394

نسل والدین امروز، نسل گوش‌کردن به رادیو، تلویزیون، فیلم، رفتن به سینما، دیدن ویدئو و… است. البته این نسل هرازگاهی به طور آماتور از اینترنت، صرفاً برای پیگیری اخبار استفاده می‌کند، اما بود و نبود آن، برایش فرق چندانی ندارد.

در مقابل، نسل بچه‌های امروز، یعنی همان نسل اینترنت، در فن‌آوری و تکنولوژی چنان غرق هستند که آن را به مثابه شریان‌های حیاتی خود تلقی کرده و گویی از آن جدایی‌ناپذیر شده‌اند.

همین تفاوت مهم میان نسل امروز و دیروز، شرایط فرزندپروری را برای والدین امروزی بسیار دشوارتر کرده است.

مهارتی مهم به نام فرزندپروری

این حقیقتی است که فرزندپروری و پدر یا مادر بودن، کار ساده‌ای نیست، اما مگر چیزهای مهم دیگر زندگی چه چیزهایی هستند؟

داشتن هر مهارتی مستلزم تلاش، صرف وقت، شکیبایی و آموزش است و شما برای یادگیری آن‌ها به کمک نیاز دارید. همانند خواندن و دوچرخه‌سواری پدر و مادر بودن نیز مهارت‌هایی است که می‌توانید آن را تمرین کنید، یاد بگیرید و در آن پیشرفت کنید.

ادامه »

خرید با کودک؛ تفریح یا شکنجه؟!

19ام اسفند, 1394

این‌که کودکی با شیون و دماغ آویزان در کنار والدین خود راه برود، هق‌هق‌هایش بند نیاید، صحنه‌ای است که ممکن‌ است بارها و بارها در خیابان یا فروشگاه و مراکز خرید دیده‌باشیم. ماجرا وقتی ناخوشایند می‌شود که فرزند خود ما باشد که جیغ و داد کند و مدام خودش را به در و دیوار بکوبد و با صدای بلند بگوید این‌را می‌خواهم یا آن را بخر.

این‌جاست که شاید در نظر والدین خرید‌رفتن با کودک یک شکنجه روحی تمام‌عیار باشد.

خرید رفتن با کودک
اگر قرار است با کودک خود به خرید یا فروشگاه بروید، لازم است در اولین همراهی‌های او با شما برای خریدکردن ،نکاتی را به او بیاموزید.

به همین‌منظور لازم ‌است تا همان زمانی‌که هنوز در خانه هستید و حرکت نکرده‌اید برایش توضیح بدهید که قرار ‌است به کتاب‌فروشی یا سوپر مارکت یا لباس‌فروشی برویم و فلان چیز را که لازم داریم تهیه کنیم.

مثلاً بگویید: به کتاب‌فروشی می‌رویم و برای بابا کتاب مورد نیازش را می‌خریم، یا مامان به کفش ورزشی نیاز دارد با هم می‌رویم و برایش کفش ورزشی می‌خریم.

ادامه »

چه اسمی روی بچه هایمان بگذاریم؟

17ام اسفند, 1394

روي بچه‌هايمان اسم كه مي‌گذاريم، اسم خوب بگذاريم. نگوييم فاطمه قديمي شده است. چه چيزي جديد شده است؟ جديدي‌ها چه گُلي به سر ما ريخته‌اند؟

آن وقت شما مي‌داني فاطمه يعني چه؟ «فطم» يعني جدا شد. فاطمه يعني زني كه استثنايي است. اين زن از همه زن‌ها جداست. به دخترت فاطمه بگويي يعني حساب تو از همه جداست.

زهرا به معناي درخشندگي است.
فاطمه يعني يك زن استثنايي، يك زن نمونه!
زينب يعني تو زينت بابا هستي!
معصومه يعني تو پاكي از هر رقم انحراف!

ما چرا اين اسم‌هاي مقدس و معنادار را ول مي‌كنيم، اسم دخترمان را يك چيزي مي‌گذاريم و آن وقت مي‌گوييم اين اسم يعني چه؟ مي‌گويد اين اسم يك تيغي است در يونان!!! اِه … در ايران اين همه گل بود، خوب گل ايران را ول كردي و رفتي تيغ يونان را گرفتي؟

اصلاً بعضي‌ها دلشان مي‌خواهد روشنفكر باشند، حاليشان هم نيست كه چه كنند، دلش مي‌خواهد يك كاري بكند كه مثلاً … اسم اگر مي‌خواهيد بگذاريد، روي اسم‌ها عنايت داشته باشيد. اسم‌هاي زيبا ببريد …

 

منبع:استاد قرائتی - درس هايی از قرآن - 19 اردیبهشت 1387

اشتراک گذاری این مطلب!

تاثیر خشونت بر کودکان- شماره8خشونت رسانه

16ام اسفند, 1394

ما در مقابل خشونت سه كار میتوانیم  انجام دهیم
 1_خشونت را در داخل خانواده مديريت مي كنيم و كاهش مي دهيم و جلويش رابگیریمو فضارا امن مي كنيم ،

 2_كودك را مقاوم مي كنيم چون به هيچ وجه نميتوان خشونت حتي از نوع خانوادگي را صفر كرد پس بچه ها بايدمقاوم شوند ،

 3_از نفوذ خشونت هاي خارج از خانه جلوگيري مي كنيم.يك از وظايف مهم والدين ايزوله كردن خانواده در برابر ناامني هاي خارجي است.

 مهم ترين عامل نفوذ خشونت به خانواده رسانه است.اعم از #تلويزيون ، #ماهواره ، #اينترنت ، مطبوعات.

در خانه چي مي بينيم؟ چرا اين قدر تلويزيون روشن است ؟ آيا بايد بچه ها در معرض همه ي اخبار قرار بگيرند. خیز وظیفه والدین ایزوله کردن خانواده است. مثل باغبانی که ازگلخانه اش محافظت می کند.

 


آیا همه ی سریال ها و برنامه هارا بچه ها باید ببینند؟

 یکی از حاضرین: خوب این ها حقیقت هستند مگه نباید با آن ها روبرو شد ؟

استادسلطانی: این ها حقیقت نیستند، واقعیت هستند.

 زیر 6سال بچه ها نباید با واقعیت های خشن روبه رو شوند. درست مثل این که به بچه ی شش ماهه چلوکباب یک واقعیت است و باید خورده شود اما در زمان خودش، دندان دربیاورد، قدرت جویدن وهضم پیدا کند بعد به او کباب میدهیم.

دلیل نداردکه برنامه هایی که بزرگسالان می بینند را بچه ها ببینند.

 سرما و آفت یک واقعیت بیرونی هستند اما ما باید اجازه دهیم وارد گلخانه ما شوند وگل های ما را از بین ببرند؟ پس وظیفه ی باغبان چیست؟ بوته های گل را رها کنیم و بگیم خب سرماست دیگه یادبگیره ازخودش دفاع کنه. پس وظیفه من باغبان چیه؟

 وظیفه ما حفاظت ازفضای خانواده ودفاع از امنیت خانواده است.


منبع :کانال تربیت نور دیده استاد سلطانی

اشتراک گذاری این مطلب!

با ریخت و پاش کودکان چگونه برخورد کنیم؟

13ام اسفند, 1394

بسیاری از والدین از دست فرزندان کـوچـک‌شـان در عـذاب‌انـد زیـرا ایـن فـرزنـدان بـه طـور مرتب ریخت‌وپاش می‌کنند و تمایلی هم برای جمع‌وجور کردن آن ندارند. نام‌گذاری زلزله برای ایـن کودکان چندان بی‌ربط نیست اما راه‌هایی برای مطیع کردن این قبیل فرزندان نیز در فضای خانه وجود دارد.

فرزندان خردسال هر چه‌قدر وسایل بـیـشـتــــــــری بــــــــرای بــــــــازی کــــــــردن در اطـراف‌شـان بـاشد، سرگرم‌تر می‌شوند و بیشتر لذت می‌برند بنابراین آنها هرگز فـکــر نـمــی‌کـنـنــد ایــن وســایـل را بـه هـم ریـخـته‌اند و بعد از مدتی خانه‌تان شبیه بازارشام می‌شود و شما همیشه در حال غر زدن سر کودک هستید که وسایلی را کـه ریـخـتـه اسـت، جـمـع‌وجور کند و یا ایـنکه خودتان آنها را جمع می‌کنید. در ایــن صــورت شـمــا بــاز هـم مـسـوولـیـت دیگری را که بر عهده فرد دیگری بوده، پـذیـرفـته‌اید و از همه بدتر اینکه کودک مـی‌فـهـمـد کسی هست که پشت‌سرش چیزهایی را که به هم ریخته، جمع کند.

فـرامـوش نـکـنـیـم کـه هـر فردی در خانه مـســوول ریـخــت‌وپــاش خـودش اسـت بنابراین به کودک خود اهمیت مراقبت از وســـایـــل و گـــذاشــتــن آنـهــا در مـحــل مـخـصـوص‌شـان را یـاد دهـیـد. او با پیدا کردن سریع وسایلش و غروری که این مـــرتــب بــودن بــه او مــی‌دهــد، در واقــع خودش جایزه‌اش را گرفته است. گاهی هــم لازم اســت کــه شـمــا خـیـلــی جـدی بگویید: <این خانه باید این طور باشه که هـمـه مـا خـودمـون وسـایـلـمـون را جـمـع کـنـیـم> و اگـر چنین اتفاقی روی نداد، از روش‌های زیر استفاده کنید.

ادامه »

تاثیر خشونت بر کودکان- شماره 7 خشونت کلامی

10ام اسفند, 1394

 در خشونت هاي فيزيكي، آقايان سرآمد هستند و در خشونت هاي كلامي خانم ها سرآمد هستند.

 زبان نيش دار، توهين، تحقير، نفرين، مقايسه… زبان نيش دار يك سوزن كوچولو است كه خانم ها خوب بلدند كه به كجا بزنند و بعد از زدن هم آرام مي ايستند و طرف از درد به خودش مي پيچد و لي خانم اذعان مي كند كه “مگه من چي  گفتم؟” “خوب حقيقت تلخه من هم حقيقت را گفتم اگه حرف بدي زدم يكي بزن تو دهنم".

 خشونت كلامي در شكل هاي مختلف، متأسفانه در جامعه ي ما خيلي زياد است. ما بايد خيلي روي كلام و حرف زدن هايمان كار كنيم. ما اصلاً بلد نيستيم قشنگ حرف بزنيم. به قول دكتر هايم جينات، زبان نيشدار تيرهاي زهرآگيني است كه بايد به سمت دشمنان ما پرت شود.

 زبان نيشدار روح انسان ها را بيمار مي كند و آسيب مي زند.فكر نكنيد فقط حرف است و گفتيم و تمام شدو ما خيلي وقت ها فقط در عرض سه ثانيه يك چيزي مي گوييم ولي سي سال نمي توانيم درستش كنيم.

مرحوم مادر بزرگم يك قصه اي در كودكي برايم تعريف كرده است كه بسيار زيباست. قصه ي دوستي يك خرس و يك  هيزم شكن است كه سال ها در كوه با هم دوست بودند و با هم غذا مي خوردند.يك روز هيزم شكن براي ناهار آش پخت، خرس كه مي خواست آش را بخورد شروع كرد با زبانش ليس زدن و با سر و صداي زياد خوردن؛

هيزم شكن كلافه شد و گفت: درست غذا بخور، حالم رو بهم زدي با اين غذا خوردنت. خرس ديگه غذا نخورد و كنار رفت و صبر كرد هيزم شكن غذايش را تمام كند. گفت: برو و تبرت را بياور و بزن توي سر من. هیزم شکن گفت آخه برای چی؟ ما با هم دوست هستیم. خرس گفت: همین که میگم یا می زنی یا از بالای کوه پرت  می کنمت پایین. هیزم شکن هم تبر را برداشت و زد توی سر خرس و خون آمد و بیهوش شد. هیزم شکن فرار کرد و تا یکی دو سال سراغ خرس نرفت اما بعد از چند وقت طاقت نیاورد و رفت ببیند که خرس زنده است یا نه. دید که خرس سالم است و مشغول کار خودش است، سلام و احوالپرسی کرد، گفت چه قدر خوشحالم که می بینم حالت خوبه، آخه خودت گفتی بزن من که نمی خواستم بزنم.خرس گفت: نگاه کن ببین زخم خوب شده یا نه؟ هیزم شکن نگاه کرد و گفت: آره خدارو شکرخوبه خوبه و جایش هم نمانده.

 خرس گفت: ولی جای زخم زبونی که زدی هنوز جایش مانده، زخم تبر خوب شد ولی زخم زبون هنوز جاش مونده.

 قصه های قدیمی را که امروزه می گوییم ادبیات سنتی، بخوانید و بهره ببرید.

ادامه »

تاثیر خشونت بر کودکان- شماره 6 خشونت عاطفی

4ام اسفند, 1394

خشونت های عاطفی مثل
✔️ طرد،
✔️ قهرکردن
✔️ محبت مشروط،
✔️نمی خوام ببینمت،
✔️ برو دیگه دوستت ندارم،
✔️ دیگه مامانت نمیشم،
✔️اصلاً با من حرف نزن،
✔️ برو از جلوی چشمم دور شو،

سردی عاطفی و حتی طردهای فیزیکی مثل:

✔️می برم میذارمت سر راه.

 پدر و مادر برای کودک مثل خدا هستند وقتی او را طرد می کنند دیگر هیچ منبع امنیتی در دنیا برای کودک باقی نمی ماند و در نتیجه کودک شروع می کند به ساختن قلعه ی تنهایی اش و ارتباطش را با دیگران قطع می کند.

✅ یادتان باشد والدین برای کودک حکم خدا و ماورا را دارند و والدین جانشین خدا برای کودک زیر 6 سال هستند وقتی که کودک نمی تواند به آنها اعتماد کند دیگر نمی تواند به هیچ احدی اعتماد کند.

ادامه »

کارتونهايى که کودکان می بینند

29ام بهمن, 1394


این روزا بچه ها به جای انجام بازی های فیزیکی که به سلامتی اونا کمک میکنه, ساعت های زیادی رو به تماشای کارتون هایی مشغولند که نه تنها هیچ فایده ای براشون نداره بلکه حاوی پیام ها و اثرات مخربی هم هستند
پدرومادرهاى مسئول اول متن ذیل را خوب مطالعه کنند و سپس تصمیم بگیرند.

 باب اسفنجی
تحقیقی بر روی 60 کودک نشان داد که تماشای کارتون باب اسفنجی باعث کم شدن توجه و توانایی ذهنی کودکان میشه.
دکتر Rahil Briggs میگوید:
” تماشای صحنه های سریع فانتزی در کارتون هایی مثل باب اسفنجی باعث میشه که کودک توانایی خودش رو در توجه به مطالب و مسائل معمولی و غیر جذاب از دست بده


لاک پشت های نینجا
این کارتون در همه ی قسمت هاش سراسر خشونت و درگیری رو به نمایش میگذاره و دنیایی سیاه و تاریک رو ترسیم میکنه که اصلا برای کودکان مناسب نیست و باعث ایجاد روحیه پرخاشگری در اون ها میشه.

ادامه »

تاثیر خشونت بر کودکان- شماره5 خشونت شخصیتی

28ام بهمن, 1394

در این مبحث فقط رفتارهايي را مي گوييم که باعث ناامني كودك مي شود.

مظلوم نمايي: اين حالت در مادرها زياد است كه متأسفانه امروزه در پدرها نيز پديدار شده.
مثل شكستن خودمان در برابر كودك.
مثل مواقعي كه بچه اي مادرش را مي زند و مادر شروع به گريه كردن ساختگي مي كند “ببين مامان رو اوف كردي” اين كار مظلوم نمايي است. از اين حالت پيش پا افتاده شروع مي شود تا حالات خيلي بدتر.

با اين كارها مي خواهيم به بچه نشان بدهيم كه ببين من چه قدر ستم كشيده ام فقط به خاطر تو.

 اين كار والدين و درك مظلوم ان ها در مقابل براي كودك احساس گناه ايجاد مي كند. اكثر ما پدر و مادرهاي مظلوم نمايي داشته ايم و خودمان با احساس گناه بزرگ شده ايم

 


 استفاده ابزاري از كودك در مناقشات #همسران

 هر پدر و مادري كه اذعان مي كند هر كاري مي كنم به خاطر بچمه، من به او پرخاش مي كنم. ما بچه ها را تبديل به كيسه خاكريز جبهه هايمان كرده ايم.پدر و مادر به هم  تيراندازي مي كنند و بچه را وسط گذاشته اند و هر چه تير است مي خورد به كودك.

ادامه »

تاثیر خشونت بر کودکان- شماره 4 خشونت اموزشی

21ام بهمن, 1394

 

 تمام آموزش هاي زود هنگام بچه ها  شامل خشونت آموزشي است كه كودك را ناامن مي كند.

 اكثر بچه هايي كه به ما مراجعه مي كنند و مشكل دارند يكي از مسائلي كه در آن ها پيدا مي كنيم، اضطراب آموزش است.
 يكي از علامت هاي آن، سؤال كردن زياد و وابستگي زياد به كامپيوتر و تلويزيون است.

 مغز دو نيمكره دارد، راست و چپ. نيمكره ي راست بخش شهودي و احساسي و خلاقيت انسان است كه در 6 سال اول اين نيمكره فعال است و نيمكره ي چپ از پايان 6 سالگي آرام آرام شروع به فعاليت مي كند و در 7 سالگي غالب مي شود. نه اين كه نيمكره ي راست كامل خاموش مي شود بلكه دو بخش عقل و احساس در تعادل قرار مي گيرند.

 به همين دليل است كه من هميشه ميگم كودك زير 6 سال عقل ندارد. نه اين كه واقعاً عقل ندارد بلكه منظور اينه كه در 6 سال اول تقدم با نيمكره ي راست است كه بخش احساسات مغز است و تعقل در اين نيمكره نيست. حال ما با آموزش هاي زود هنگام در زير6 سال به نيمكره ي چپ مغز كودك فشار وارد مي كنيم. آموزش هاي انتزاعي از 7 سال به بعد شروع مي شود.

 

آموزش هايي كه در حال حاضر در جامعه ي ما هنجار شده است، آموزش هاي زود هنگامي هستند كه كاملاً روي سيستم مغز فشار مي آورند.

در اين سن (زیر 6و7سال) هم مغز آمادگي ندارد چون نيمكره ي تعقل هنوز فعال نشده و نيز شبكه ي عصبي شكل نگرفته است در نتيجه آموزش، آشفتگي ايجاد مي كند و كودك را دچار ناامني و اضطراب مي كند.

 براي زير 6 سال يادگيري مهم است نه ياد دادنو وقتي ما روي ياددادن متمركز مي شويم، به مغز كودك فشار وارد مي كنيم كه حاصل اين فشار، اضطراب و ناامني در كودك است.

 در سنين مدرسه نيز تمركز بر نمره و رتبه و مقايسه و رقابت، ناامني هاي آموزشي هستند و اصلاً خود امتحان ناامني آموزشي است كه شكر خدا در حال حذف از سيستم آموزشي است.

 چه كار كنيم تا خشونت آموزشي نداشته باشيم؟

تقويت يادگيري از طريق بازي. بچه ها به خصوص زير 6 سال هر چه قدر بيشتر بازي كنند و در محيط تجربه كنند، امن تر خواهند بود و اضطراب آموزشي پايين تر خواهد آمد .

اشتراک گذاری این مطلب!

تمام استعدادهای یک مادر

19ام بهمن, 1394

حتماً شما هم بسیاری از گل ها را دیده اید که در کنار زیبایی چشم نوازشان، ویژگی های دیگری مانند عطر و رنگ و خواص درمانی و خوراکی هم دارند، یعنی بعد از گذار از نخستین و ظاهری ترین ویژگی آن ها، می توان به موارد مهم تری که در ذات گل نهفته است رسید. درست مثل گل محمدی که علاوه بر ظاهر زیبا و بوی خوش، خواص درمانی برای از بین بردن حساسیت دارد.

مادر بودن هم یک استعداد است؛ یک استعداد درونی مانند زیباییِ گل. این استعداد زن است که مادر بشود اما در کنار سایر توانمندی هایی که دارد قرار گرفته است. در داستان های قرآن، زنان نقش برجسته ای دارند و این استعدادهای خاص آن هاست که نقششان را پر رنگ کرده است. در بعضی از داستان ها می بینید که این زن حاضر در آن واقعه است که داستان را پیش برده است و اتفاقات حول محور حضور او می چرخند. این نگاه خاص قرآن به حضور زنان، فرهنگ سازی می کند و جایگاه ویژه ای برای زن در نظر می گیرد. این نوع نگاه باید متوجه همه مسلمانان بشود.

این روزها می بینیم حرف از مادری کردن زده می شود اما حرف ها یا ناقص است یا ناقص بیان می شود. این نوع از مادری کردن که فقط زن تمام انرژی و استعدادش را در خانه صرف کند کمبودهایی در خود دارد. بهتر است بعد از سال های ابتدایی زندگی فرزندان – که دیگر همه نیازهایشان وابسته به مادر نیست – با همکاری مرد خانه وقت مادر طوری تقسیم شود که به کسب علم و بروز سایر استعدادهایش برسد.

در این جا خانواده همکاری کردن را می آموزد. در کنار هم یک سیستم را جلو می برند و با کارهای داخل خانه – که تا قبل از این همه روی دوش مادر بوده است – آشنا می شوند؛ این یعنی راهی برای رشد در همه ابعاد زندگی. این یعنی پیش به سوی زندگی متعالی.

در اسلام به زن با تمام توانایی هایش نگاه می شود. اسلام به تمام کارهایی که یک زن می تواند در کنار وظایف خانوادگی خود انجام دهد فرصت رشد می دهد و برای همین رشد برنامه ریزی می کند و چارچوب می بندد.

از صحبت های حاج آقا قاسمیان/ سایت مادر بانو

اشتراک گذاری این مطلب!

تاثیر خشونت بر کودکان- شماره 3 خشونت جنسی

15ام بهمن, 1394

 

خشونت هاي جنسي از كنجكاوي جسمي شروع مي شود.

 بچه ها از سه سالگي به بعد راجع به بدنشان شناخت پيدا مي كنند و مي خواهند خودشان را با ديگران مقايسه كنند. مثلاً دكتر بازي مي كنند، اين كارها همه كنجكاوي هستند. اما به ما برمي خورد و واكنش هاي تندي نشان مي دهيم كه اين واكنش ها باعث مي شود كودك بدبين و مضطرب شود در صورتي كه اين كارهاي كودك فقط كنجكاوي جسمي است.

 بچه ها را به خاطر كنجكاوي هاي جسمي مثل
دست زدن،
تماشا كردن و
 به هم نشان دادن
تنبيه و مجازات نكنيد و كتك  نزنيد

 بلكه به آرامي فضا را عوض كنيد و وحشت ايجاد نكنيد میتونید بگید"بچه ها بلندشید يك بازي ديگه كنين”

 

آزار_جنسي :

ممكن است بچه ها مورد آزار جنسي قرار بگيرند. اگر كودكي مورد اين آزار قرار گرفت مهمترين كار حمايت كامل از او است.

 مطلقاً در مورد او اعمال خشونت نكنيد. بچه ها را نبايد به خاطر سوء استفاده ي جنسي مجازات هاي شديد كرد و مطلقاً نبايد ترس و وحشت ايجاد كرد حتي بايد چند برابر بيشتر از او حمايت كرد تا به امنيت برسد.

 بچه هايي كه آزار جنسي ديده اند و دچار خشونت والدين مي شوند، در آينده خود طعمه هايي مي شوند كه مورد حمله قرار خواند گرفت.

 اگر كودكي مورد آزار جنسي قرار گرفت بدون خشونت بايد از او حمايت شود تا ترميم شود حتي به روانپزشك مراجعه شود تا دستورالعمل داشته باشيم كه آثار سوء آن در طول زمان ترميم شود.در اين مواقع بايد حمايت تام و كمال كنيم تا اعتماد كودك به والدين حفظ و حتي تشديد شود.

بايد حواسمان به فرزندمان باشد و مراقبت آگاهانه از آن ها داشته باشيم. بچه ها را به امان خدا رها نكنيم. در مهماني يا پارك و هر جاي ديگر بايد هر لحظه بدانيم كودك ما كجاست؟ چه اتفاقي دارد مي افتد؟

 حتي اگر چند كودك در اتاق با هم باشند بايد مراقبت آگاهانه داشته باشيم. نه مراقبت پليسي و كارآگاه بازي،‌اين گونه مراقبت منجر به عدم اعتماد مي شود.

اطلاعات زود هنگام جنسي

در حال حاضر در بيشتر خانواده ها ماهواره هست و يا از جاهاي ديگه مي شنوند و بعضي صحنه ها كه يك كودك نبايد ببيند را مي بينند و دچار وحشت مي شوند.

 مواردي داشتيم كه والدين بي مبالاتي كرده اند و يا تلويزيون در دسترس بوده و كودك ديده و دچار وحشت شده تا جايي كه به روانپزشك نياز بوده.

 اطلاعات زود هنگام جنسي كودك را ناامن مي كند.فكر نكنيد كه خوبست كه كودك همه چيز را بداند. قبول دارم كه بچه ها در هر سن، مناسب سن خودشان بايد اطلاعاتي راجع به اين موضوع داشته باشند ولي اين اطلاعات بايد به موقع و صحيح باشد.

 دانش مان را بالا ببريم و اطلاعات زودهنگام به بچه ها ندهيم. بعضي از والدين به خصوص پدرها عقيده دارند همه چيز را بايد به بچه ها ياد داد، خير همه چيز را در هر زمان و در هرجا نبايد به بچه گفت و ياد داد بلكه بايد كارشناسي شود.

 

اشتراک گذاری این مطلب!

تاثیر خشونت بر کودکان- شماره 2 خشونت دینی

10ام بهمن, 1394

 

هر تفكري كه خدا را از بچه ها بگيرد به انسان و به بشريت خيانت كرده است. من به هيچ دين و مذهبي كار ندارم بلكه با باورها و تفكرات كار دارم. ما سال هاي پر تلاطمي پيش رو داريم و قرن آينده قرن بي ثباتي هاست . متأسفانه بچه هاي ما در مركز اين تلاطم قرار دارند. تنها پشتيبان و تنها چيزي كه مي توانيم به آن تكيه كنيم «خدا» است.

 

 ترس از خدا در بچه ها ايجاد نكنيم. به خصوص بچه هاي زير 6 سال و زير 12 سال را مطلقاً از خدا نترسانيد. در اين سن زمان شناساندن زيبايي و عظمت و جلال خداوند است.

 

 شخصيت كودك در خانواده شكل مي گيرد و پدر و مادر براي كودك خدا هستند پس هيچ كس جزء والدين در ايجاد اين ترس نمي توانند تأثير گذار باشند. رابطه ي انسان با خدا يك رابطه ي عاشقانه است جايي كه ترس باشد عشق وجود ندارد، يا ترس هست يا عشق. ما نمي توانيم هر دوي اين ها را با هم داشته باشيم

 

 اگر بچه را از خدا و مجازات بترسانيم،‌ محبت خدا را از دل او بيرون كرده ايم.

 سال هاي كودكي سال هاي ترس از عذاب نيست. البته بين خوف و ترس تفاوت است. خوف، ترس نيست و در دين ما روي خوف خيلي تأكيد شده است. خوف عظمت و جلال است.

 يكي از خصوصيات دوران كودكي حيرت است كه اين حيرت در بزرگسالي تبديل به خوف مي شود. در مقابل بناهاي با عظمت چه احساسي پيدا مي كنيد؟ خوف عظمت است. وحشت نيست،‌ محبت است.

اگر وحشت ايجاد شود بچه را ناامن كرده ايم و اين ناامني تا آخرين لحظه ي زندگي همراه او خواهد بود.

بچه ها نبايد وحشت كنند، بايد حيرت داشته باشند تا در بزرگي، خوف داشته باشند.

 در كودكي فقط از مهرباني ورحمت و زيبايي خداوند براي او صحبت كنيد و به سن عقل كه رسيدند از قانونمندي آفرينش بگوييد.

منبع کانال تربیت نور دیده استاد سلطانی

اشتراک گذاری این مطلب!

تاثیر خشونت بر کودکان- شماره 1 مفهوم خشونت

7ام بهمن, 1394

 مهمترين عاملي كه امنيت را از بين مي برد خشونت است.
خشونت يعني چي و شما به چي مي گوييد خشونت؟ خشونت در مقابل چه كلمه اي است؟

خشونت در مقابل لطافت است، نرم بودن. خشونت در لغت يعني زبري و درشتي.

محكم بودن با خشونت فرق مي كند. هر چيزي در عين محكم بودن مي تواند لطافت و نرمي داشته باشد.

 خشونت هم جسم را آزار مي دهد هم روح را. متأسفانه در جامعه ي ما خشونت تبديل به يك هنجار شده است. ما اصلاً در رفتارهايمان لطافت نداريم، حتي خانم ها.  جامعه ي ما به خصوص خانواده ها بسيار خشن و خشونت محور هستند. به حرف زدن هايمان باهم توجه كنيد، اصلاً با هم لطيف صحبت نمي كنيم. رفتارهي مان لطافت ندارد.

 خشونت يعني ايجاد مانع در برابر رشد. لطافت مسير رشد را نرم مي كند و حركت راحت انجام مي شود. اما خشونت دست انداز است.حالا هرچه خشونت بيشتر باشد، موانع هم بيشتر خواهد بود.

⬅️  رشد يعني حركت و
⬅️زندگي يعني رشد، و
⬅️ خشونت يعني مانع رشد. خشونت باعث ناامني مي شود.

ادامه »

مهارت‌هایی که باید به فرزندان خود بیاموزیم

28ام دی, 1394

بر هیچ پدر و مادری پوشیده نیست که باید فرزندان را تحت حمایت خود داشته و به آنان راه و رسم خوب زندگی‌کردن را بیاموزند. در همین راستا لازم است تا والدین با آن‌چه که فرزندان نیازمند یادگیری آن هستند، آشنا بوده و بدانند چگونه این مفاهیم را به فرزندان خود از کودکی بیاموزند تا در سنین نوجوانی و جوانی با تکیه بر این آموزش‌های خانوادگی بتوانند در اجتماع فعال بوده و از خود مراقبت کنند.

طبیعی است که علاوه‌بر تأمین نیازهای مالی کودکان مانند پوشاک و غذا و مسکن، کودکان نیازمند امنیت و آرامش و تربیت صحیح در بستر خانواده نیز هستند. به‌همین‌منظور 10 مهارت مهمی ‌که والدین وظیفه دارند تا به کودکان خود بیاموزند را بیان می‌کنیم.

اولین مهارت: احساس امنیت

بیان مفاهیمی‌ همچون حق نفس‌کشیدن و حق زنده‌ماندن و زندگی‌کردن و بسیاری از حقوق دیگر که شاید در ضمن زندگی روزمره به چشم نیاید، از جمله اصولی است که باید به فرزند خود بیاموزید.

هرانسانی پس از به‌دنیا آمدن، حق دارد از تمامی ‌امکانات و امنیت موجود در پیرامون خود بهره بگیرد و بر همین اساس کودک باید بداند که حق امن‌ماندن و امنیت‌داشتن جزو حقوق طبیعی اوست و دیگران وظیفه دارند این حق را به رسمیت شناخته و رعایت کنند.

با بیان این حق و آشنایی فرزندان با امنیت، آنان می‌آموزند که کسانی که امنیت آنان را به هر نحوی به مخاطره بیاندازند، خاطی بوده و باید با آنان برخورد کنند.

ادامه »

با کودک لجباز چه کنیم؟

23ام دی, 1394

 

برای همه پدر و مادرها پیش آمده است که با لجبازی‌های کودکان مواجه شوند.

پدیده لجبازی کودکان به ظاهر یک مقوله “اعصاب‌خوردکن” و “وقت‌گیر” برای والدین به حساب می‌آید، اما پدران و مادران با اندکی درایت می‌توانند در مواقع لجبازی کودک، او را مدیریت کرده و از حالت لجبازی خارج کنند.

والدین با کمی‌خلاقیت و ابتکار می‌توانند بدون نگرانی و عصبانیت، راه‌حل‌های مناسبی برای برخورد با کودکان خود در زمینه‌های مختلف رفتاری پیدا کنند.

* نکته کلیدی در مورد لجبازی کودکان

می‌توانید با استفاده از روش‌های ساده و سرگرم‌کننده، کودک لجباز خود را آرام کرده و برای دقایقی او را وادار کنید که با شما همکاری کند. به عنوان مثال در نظر بگیرید وقتی که می‌خواهید دندان‌های فرزندتان را مسواک بزنید و او دهانش را باز نمی‌کند، یا به هنگام ناخن‌گرفتن که او بی‌قراری می‌کند، یا حتی زمانی را تصور کنید که با کودک خود به پارک رفته‌اید و او حاضر نیست از وسایل بازی پارک دست بکشد و همچنان مشغول تاب‌بازی است و ممکن است این لجبازی او باعث شود که شما به محل کار یا قرارتان دیر برسید.

کودکان در سنین 3 الی 4 سالگی معمولاً این نوع لجبازی‌ها را دارند و کمی ‌ناسازگاری می‌کنند. به‌ویژه هنگامی‌که پدر و مادرشان به‌طور جدی کاری را به آن‌ها امر می‌کنند، کودک مخالفت و یا به‌اصطلاح لجبازی می‌کند. دلیل مخالفت کودک در چنین شرایطی این است که او می‌خواهد استقلال خود را به والدین نشان بدهد.

ادامه »

حنانه به آقا قول داد ترجمه کل قرآن را یاد بگیرد

22ام دی, 1394

حنانه خلفی حافظ کل قرآن کریم است. او اکنون هشت‌ساله است و مقام‌های بسیاری را کسب کرده که مهم‌ترین آنها،‌ نفر اول حفظ قرآن در سی و هفتمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم بوده است. حنانه خلفی با رهبر انقلاب نیز دیداری داشته و به ایشان قول داده است تا به‌زودی ترجمه کل قرآن را یاد بگیرد. او اکنون به ترجمه هفت جزء قرآن مسلط شده است. مادر حنانه درباره توزیع و انتشار فایل‌های صوتی حنانه از رهبر انقلاب کسب اجازه می‌کند که ایشان نیز موافقت می‌کنند. حالا قرار است تا برای اولین بار در کشور، تلاوت کل قرآن توسط یک دختر ایرانی ضبط و توزیع شود.

ادامه »

برای عروسک‌هایش قرآن می‌خواند!

17ام دی, 1394

هنوز کودک است اما انگار تصمیم گرفته «کودکی» را زودتر فراموش کند یا که پشت سر بگذارد!

حساب کنید از 22 آبان 85 که به دنیا آمد، تا امروز می‌شود 9 سال و 10 روز تمام. «حنانه خلفی» کمتر از پنج سال داشت که حفظ قرآن را شروع کرد. حالا حساب کنید چقدر فرصت «بچگی» کردن داشته است؟ پس توقع نداشته باشید اگر او را دیدید ،مثل بچه‌های هم سن و سالش از کارتون‌هایی که دوست دارد یا فیلم‌هایی که می‌بیند و بازی و سرگرمی‌های معمولی اش بگوید. حنانه رابطه خوبی با برنامه کودک و فیلم و سریال‌های تلویزیونی ندارد،یعنی فرصتش را ندارد، اما همه تلویزیون دیدنش خلاصه می‌شود به شبکه قرآن و برنامه‌های قرآنی. درس و مشق مدرسه و تمرین‌های قرآنی همه اوقاتش را پر می‌کند و البته خودش می‌گوید صدای اذان را خیلی دوست دارد و نماز اول وقت هم به طور منظم شده جزو برنامه زندگی اش؛ البته نمی دانیم آیا تا امروز نشسته است به تماشای قرائت‌ها، ابتهال خوانی و تواشیح خوانی‌های زیبای خودش؟ حسابش را جدا کنید

سابقه نوابغ کودک ونوجوان بر می‌گردد به سال‌های دهه هفتاد وقتی که سید محمد حسین طباطبایی با همه کودکی اش ایران و جهان را شگفت زده کرد. بعد از طباطبایی موجی در میان برخی خانواده‌های ایرانی به راه افتاد. خیلی از پدر و مادرها بدون شناخت کافی از روحیات و توان فرزندانشان اصرار داشتند، آن‌ها را به حافظ و نابغه قرآنی تبدیل کنند، همان طور که خیلی‌ها هم دنبال نابغه سازی از فرزندان خردسالشان در ریاضی و زبان انگلیسی و غیره بودند؛ البته موج گرایش به سمت حفظ قرآن اتفاق مبارکی بود، اما اینکه خیلی‌ها اصرار به نابغه سازی داشتند روی دوم و بد این سکه بود. خدا می‌داند چه تعداد کودک، همه شیرینی کودکی و بچگی‌هایشان پای این موج نابغه سازی و «کودک سوزی» سوخت؟ در نهایت هم نه نابغه شدند و نه بزرگ!

حنانه اما حسابش جداست. مادرش می‌گوید سه فرزند دیگرش نیز حافظ قرآن هستند و از ابتدای ازدواج با همسرش، تصمیم گرفته اند فرزندانشان را با قرآن تربیت کنند. پس ماجرای حنانه فقط و فقط تلاش برای نابغه سازی نیست. پدر و مادر از ابتدا فرزندانشان را با قرآن مأنوس کرده بودند. آن‌ها از4 سالگی حنانه، آموزش قرآن را برای دختر شروع می‌کنند و بعدها او را به مؤسسه جامعه القرآن می‌برند و استادان آنجا متوجه استعداد شگرف حنانه در یاد گیری و حفظ قرآن می‌شوند. پدر و مادر کارشان را ادامه می‌دهند تا حنانه طی دوسال و در 7سالگی بشود، حافظ کل قرآن کریم.

برای عروسک‌هایش قرآن می‌خواند
واقعیت این است که حنانه در حد و اندازه خودش با هوش و نابغه بود و پدر و مادر این استعداد دخترشان را به مسیر حفظ و قرائت قرآن هدایت کردند. جالب اینکه در راستای همین آموزش‌ها حنانه در سن 5سالگی سواد خواندن کامل را داشت، هرچند هنوز قادر به نوشتن نبود. بعدها که به مدرسه رفت در سایر درس‌ها هم همیشه ممتاز و نفر اول بود. تمرین‌ها و مراقبت هر روزه برای حفظ قرآن باعث نمی شود، حنانه همه کودکی اش را در 4 سالگی جا گذاشته باشد. عروسک‌هایش را هنوز دوست دارد و شاید هنوز هم مثل یکی دو سال قبل شب‌ها عروسک‌هایش را اطراف خودش می‌چیند و برایشان قرآن می‌خواند. شاید الان که سال سوم ابتدایی را می‌خواند، هنوز هم عروسک خرسی اش (ببو) را بیشتر از بقیه عروسک هایش دوست داشته باشد. دختری که رتبه‌های برتر مسابقات مختلف کشوری را توی این سن و سال به دست آورده است، علاقه دارد به قول و قرارهایی که در دیدار با رهبر انقلاب گذاشته است عمل کند و برود دنبال یادگیری معنی کل قرآن. هرچند پای همین قول و قرار تا امروز معنی 7 جزء اول را فرا گرفته است. مادر حنانه می‌گوید، برای انتشار فایل‌های صوتی حنانه از رهبر انقلاب کسب اجازه کرده و حالا قرار است، برای اولین بار در کشور تلاوت کل قرآن با صدای یک دختر ضبط و پخش شود.

 

اشتراک گذاری این مطلب!

از «نفس کشیدن» تا «سفر کردن» نیاز به آموزش دارد.

17ام دی, 1394

تربیت ما بیش از این نبوده است که به بزرگ‌ترها احترام بگذاریم، کلمات زشت نگوییم، پای خود را جلو  پدر و مادر دراز نکنیم،
حرف‌شنو باشیم، صبح‌ها به همه سلام كنيم و دست و روی خود را بشوییم، لباس تمیز بپوشیم، صدای خود را در جمع بلند نکنیم و … اما ساده‌ترین و ضروری‌ ترین مسائل زندگی را به ما یاد ندادند…!!!

کجا به ما آموختند که چگونه نفس بكشیم، چگونه اضطراب را از خود دور کنیم، موفقیت چیست؟ ازدواج برای حل چه مشکلی است…؟؟؟
از «نفس کشیدن» تا «سفر کردن» نیاز به آموزش دارد…
بخشی از سلامت روحی و جسمی ما در گرو تنفس صحیح است. آیا باید در جوانی یا میان‌سالی یا حتی پیری، گذرمان به یوگا بیفتد تا بفهمیم تنفس، انواعی دارد و شكل صحیح آن چگونه است و چقدر مهم است؟!!!

به ما حتی نگاه کردن را نیاموختند. هیچ چیز به اندازۀ «نگاه» نیاز به آموزش و تربیت ندارد!!!

کسی که بلد است چطور ببیند، در دنیایی دیگر زندگی می‌کند؛ دنیایی که بویی ازآن به مشام بینندگان ناشی نرسیده است. هزار کیلومتر، از شهری به شهری دیگر می‌رویم و وقتی به خانه برمی‌گردیم، چند خط نمی‌توانیم دربارۀ آنچه دیده‌ایم بنویسیم. چرا؟؟؟
چون در واقع «ندیده‌ایم»!!!

همه چیز از جلو چشم ما گذشته است؛ مانند نسیمی كه بر آهن وزيده است!

باید بپذیرم كه آدمیت ما به اندازۀ مهارت ما در «نگاه» است…!!!

جان راسکین، آموزگار بزرگ نگاه، در قرن نوزدهم می‌گفت: «اگر دست من بود، درس طراحی را در همۀ مدارس جهان اجباری می‌کردم تا بچه‌ها قبل از اینکه به نگاه‌های سرسری عادت کنند، درست نگاه کردن را به اشیا بیاموزند».
راسکین می‌گفت: «کسی که به کلاس‌های طراحی می‌رود تا مجبور شود به طبیعت و پیرامون خود، بهتر و دقیق‌تر نگاه کند، هنرمندتر است از کسی که به طبیعت می‌رود تا در طراحی پیشرفت کند»!!

اگر در خانه یا مدرسه، یاد گرفته بودیم که چطور نگاه کنیم، چطور بشنویم و چطور بیندیشیم، انسانی دیگر بودیم. انسانی که نمی‌‌تواند از چشم و گوش و زبان خود درست استفاده کند، پا از غار بدویت بیرون نگذاشته است؛ اگرچه نقاشی‌های غارنشینان نشان می‌دهد که آنان با «نگاه» چندان بیگانه نبودند…!

در جامعه‌ای که از در و دیوار آن، سخن از حق و باطل می‌بارد، کسی به ما یاد نداد که چگونه از حق خود دفاع کنیم یا چگونه حق دیگران را مراعات کنیم. عجایب را در آسمان‌ها می‌جوییم، ولی یک‌بار به شاخۀ درختی که جلو خانۀ ما مظلومانه قد کشیده است، خیره نشدیم. نگاه کردن، شنیدن، گفتن، نفس کشیدن، راه رفتن، خوابیدن، سفر کردن، بازی، تفریح، مهروزی، عاشقی،زناشویی و اعتراض، بیشتر از املا و انشا نیاز به معلم و آموزش دارند…!!!

دکتر زهرا کرمی _ روانشناس و عضو هیات علمی دانشگاه

اشتراک گذاری این مطلب!

چه زمان برای بچه ها گوشی بخریم؟

18ام آذر, 1394

به این فکر میکنید که آیا زمان گوشی گرفتن برای فرزندتان فرا رسیده یا خیر؟ ما شما را مقصر نمیدانیم. منطقی ست اگر بخواهید در همه حال قادر به تماس با کودکتان باشید. به علاوه، بسیاری از کودکان هم اکنون گوشی دارند.تشخیص آمادگی استفاده از گوشی توسط فرزندان

متاسفانه گوشی ها به کاهش دامنه توجهات، مچ درد و بد خوابی کودکان پیوند خورده است. کلید جلوگیری از بروز اینگونه مشکلات استفاده درست است، که نیاز به درجه ای از مسئولیت پذیری و خود داری دارد که با گذشت زمان به وجود می آید. پس چگونه میشود فهمید که کی زمان درست فرا میرسد؟

ما با جان بریالت از اتحادیه ملی مصرف کنندگان که در سال 2012روی مطالعه ای در باب کودکان و گوشی های همراه کار میکرد، دیدار داشتیم . او میگوید با این که مطالعات به این نتیجه رسید که 56 درصد والدین به کودکان بین 8 تا 12 سال خود گوشی داده اند،یشنهاد یک سن مشخص بسیار سخت است.

چه زمانی برای بچه ها گوشی بخریم؟

او به هافینگتو پست گفت:” به نظر من زمان درست برای گوشی داشتن کودکان وجود ندارد. والدین باید تصمیم بگیرند ک آیا کودکشان برای پذیرفتن مسئولیت گوشی داری آماده است یا نه.”

سوالاتی وجو دارند که ما به والدین پیشنهاد میکنیم از خود بپرسند. مانند این که چرا فکر میکنند کودکشان به گوشی نیاز دارد؟ و این که آیا کودک شما برای استفاده از گوشی به اندازه کافی مسئولیت پذیر هست و میتواند از مشاهده و ارسال پیام های خیر اخلاقی دوری کند؟. پرسیدن این گونه سوالات از خودتان و کودکتان قبل از خرید به شما کمک میکند از سردرد هایی که هنگام انتخاب گوشی و برنامه مناسب کم میکند و به شما اطمینان میدهد که کودک شما از گوشی درست اسفاده میکند.

ما هم چنین گفتگویی داشتیم با مایکل ریچ از مدرسه پزشکی هاروارد که مطاعاتی راجع به تاثیر رسانه ها روی کودکان داشته است. مواردی که راجع به گوشی دادن به فرزندتان باید بدانید:
چه زمانی کودکان به گوشی هوشمند نیاز پیدا میکند؟ مهمترین کار یک گوشی همراه این است که به کودکان اجازه میدهد با والدین خود در ارتباط باشند و بلعکس. با این که کودکان هیچوقت واقعا نیازی به گوشی هوشمند ندارند شما میتوانید تصمیم بگیرید که چه زمانی برای آنها مناسب است.

ریچ به هاف پست گفت :"مانند تمام ابزار های رسانه ای از تلوزیون گرفته تا کامپیوتر ها، گوشی نیز یک ابزار است.” ابزار بسیار تاثیر گذاری برای انجام برخی کارها هستند و کودکان تنها زمانی به آن نیاز دارند که بهترین وسیله برای انجام آن کار باشد. مثلا به خانه زنگ بزنند تا بعد از تمرین فوتبال به دنبالشان بروند.

چه خطر های احتمالی وجود دارند؟ همان طور که در بالا اشاره کردیم، چند مشکل با گوشی ها پیوند خورده اند. ریچ توضیح میدهد که دلواپسی زیادی راجع به مسائلی همچون مزاحمت های سایبری و یا نشر پیام های غیر اخلاقی وجود دارد. بزرگترین خطری که در دراز مدت سلامتیشان را تهدید میکند، دوری از انسان های واقعی و تجربیات عملی است.

چه مزایایی دارند؟ گوشی ها کاملا بد نیستند. همان طور که ریچ میگوید، موضوع خود گوشی نیست، نحوه استفاده از آن است. اگر کودکان به سمت استفاده درست و عاقلانه راهنمایی شوند و از تجربیات عملی و پربار دور نشوند، گوشی ها در زندگیشان کمترین ریسک و بیشترین کارایی را خواهند داشت.

میخواهید تصمیمتان را عملی کنید؟ اول با کودکانتان صحبت کنید. اگر تصمیم دارید در آینده ای نزدیک برای فرزندتان گوشی بخرید، اول قوانینی برای آن تعیین کنید. اگر نمیخواهید آنها از برنامه ها استفاده کنند و یا حتی برای پیام فرستادن از آن استفاده کنند، این موضوع را به طور واضح به آن ها بگویید.

والدین باید ابتدا با کودکان خود سر این که چه استفاده از گوشی میتوانند داشته باشند و از چه برنامه هایی نمیتوانند استفاده کنند به توافق برسند.

جدای تمام این صحبت ها، با استفاده فرزندتان از گوشی، دنیا به پایان نمیرسد، فقط مطمئن شوید که آنها را به درستی راهنمایی میکنید.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی باشگاه خبرنگاران جوان اینجا کلیک کنید.

منبع: وب سایت زوم تک

 

اشتراک گذاری این مطلب!

تدابیر ماه اول تا ششم بارداری از نگاه طب سنتی

9ام آذر, 1394

 

اکبری محقق طب اسلامی درباره تدابیر ماه اول تا ششم بارداری اظهار داشت: بارداری یکی از دوران‌های حساس زندگان زنان محسوب می‌شود و با رعایت تدابیری به پیشگیری از مشکلات دوران بارداری منجر می‌شود و تولد بچه‌ای سالم و صالح می‌انجامد.

توصیه‌های ماه اول بارداری
به گفته وی مادر باردار در روزهای پنجشنبه و جمعه سوره یس و الصافات قرائت شود همچنین صبح‌ها کمی سیب شیرین میل شود. روزهای جمعه قبل از طلوع آفتاب کمی تربت سیدالشهدا میل شود.

این محقق طب اسلامی ادامه داد: روزهای جمعه قبل از صبحانه انار میل شود. نماز در اول وقت اقامه شود و قبل از نماز اذان و اقامه بگوید و موقع اذان و اقامه دست روی شکم بکشد. هر روز بر دو عدد خرما سوره قدر بخواند و آن را ناشتا میل کند.

توصیه‌های ماه دوم بارداری
اکبری عنوان کرد: روزهای پنجشنبه و جمعه سوره مُلک تلاوت شود و به ترتیب 140 و 100 مرتبه صلوات بفرستد. هر هفته گوشت گوسفند با کمی شیر گاو طبیعی و سیب شیرین میل شود.

خلاصه ماه سوم بارداری
وی بیان داشت: روزهای پنجشنبه و جمعه سوره آل عمران قرائت شود و 140 مرتبه صلوات بفرستد. صبح ها یک قاشق مربا خوری عسل میل شود. هر روز بر یک عدد سیب آیه الکرسی قرائت شده و ناشتا میل شود. به مدت یک هفته روزانه یک عدس کُندر میل شود. هر روز بر دو عدد عناب سوره توحید قرائت شود و ناشتا میل گردد.

توصیه‌های ماه چهارم بارداری
این محقق طب اسلامی ادامه داد: روزهای پنجشنبه و جمعه سوره دَهر قرائت شود. در تمام نمازها در یک رکعت، سوره قدر تلاوت شود. بعد از نمازها روی شکم دست بگذارد و سوره ی قدر و کوثر بخواند و صلوات بفرستد. سیب شیرین، عسل و انار هر روز میل شود. از اول ماه چهارم نماز شب بخواند.هر روز بر دو عدد انجیر سوره والتین بخواند و ناشتا میل کند. نام کودک قبل از چهار ماه و ده روز انتخاب شود (اسامی نیکو و با معنا به خصوص اسامی اسلامی).

توصیه‌های ماه پنجم بارداری
اکبری گفت: روزهای پنجشنبه و جمعه سوره فتح تلاوت شود. در یک رکعت نمازها سوره نصر خوانده شود. بعد از نمازها روی تربت کربلا دست کشیده و بر شکم بمالد. هر روز صبح مقداری خرما میل کنند.

توصیه‌های ماه ششم بارداری
وی افزود: روزهای پنجشنبه و جمعه سوره واقعه را تلاوت کند. شب‌ها در یک رکعت نماز سوره والتین بخواند. بعد از نمازها دست روی تربت کربلا بکشد و بر شکم بمالد. پس از صبحانه انجیر و زیتون میل شود. هر روز یک عدد انار پس از سوره فتح ناشتا میل شود.


منبع: تسنیم

اشتراک گذاری این مطلب!

نحوه ابراز محبت به فرزند در کلام و سیره معصومین (علیهم‌السلام)

8ام آذر, 1394

محبت را باید نشان داد، تا کودکمان هم آن را بپذیرد، یاد بگیرد و از آن سیراب شود. باید قربان‌صدقه کودک رفت، باید او را دید، او را تکریم کر، اما چگونه و تا کجا؟ در این مسیر لازم است فنون این کار را بیاموزیم تا کودکانمان، علی‌رغم آن‌که سیراب می‌شوند، لوس و پرتوقع بار نیایند. تا همان‌طور که احترام و محبت می‌بینند، احترام نیز بگذارند. تا درست و به‌قاعده بزرگ شوند؛ مستقل اما پرعاطفه؛ باصلابت، اما مهربان.

1.    بیان کنید
علاقه، ابرازکردنی است. دوست‌داشتن را باید به کودک گفت؛ با بهانه یا بی‌بهانه، باید با این ابراز علاقه‌مندی، او را دلگرم کرد و مطمئن.

1.1.    شب به شب، هنگام خواب، یک شب‌بخیر همراه دوستت دارم و بوسه، شب زیبایی را برای کودکمان خواهد ساخت. این ابراز علاقه‌های شبانه می‌تواند با خواندن لالایی، کتاب یا گفتن قصه همراه باشد و به کودکمان بفهماند که ما برای او وقت می‌گذاریم؛ در هر ساعتی از شبانه‌روز که باشد.

حضرت زهرای مرضیه سلام‌الله‌علیها زمانی که امام حسن علیه‌السلام را می‌خواباندند برای او چنین لالایی می‌خواندند: «حسن جان! مانند پدرت علی باش؛ ریسمان را از گردن حق بردار و آن را از بند اسارت رها ساز. خدای پرفضل و احسان را بپرست و با دشمنان کینه‌توز و بدخواه دوستی مکن.» (بحارالانوار، ج43، ص286.)

1.2.    روزها، بیدارباش صبح می‌تواند آغاز یک روز شیرین و سراسر احساس برای کودکمان باشد. با زیباترین بیان و شیرین‌ترین لحن، با نوازش و بوسه، می‌توان او را از خواب بیدار کرد.

1.3.    خوب است برای نزدیکی بیشتر به کودکمان، برای او لقبی ویژه خودش انتخاب کنیم و در طول روز و هنگام ابراز علاقه، او را با آن لقب ویژه صداکنیم.

پیامبر مهربانی‌ها در این رابطه می‌فرمایند: «پیش از آن‌که لقب‌های زشت بر فرزندانتان غلبه پیدا کند، کنیه‌های خوب بر آنان بگذارید.» (کنز العمال فی سنن الاقوال و الافعال، ج 16، ص 584.)

ادامه »

همسفر پرنده‌های زخمی

19ام آبان, 1394

خبر آوردند، مختار قاتلان کربلا را کشت، قاتلان حضرت سیدالشهدا را کشت. امام از شوق گریست و از کوفه بیشتر پرسید، از قاتل برادرِ کوچکش، علی‌اصغر پرسید. پرسید: «از تیرانداز ماهر کوفه چه خبر؟» فرمود: «قاصد! از سرنوشت حرمله چه خبر؟»

گفت: «حرمله هم گرفتار شد، او نیز به تیر مختار دچار شد.» امام گریست و لحظه‌‌ای تأمل کرد، سپس لبخند روی لبش گل کرد.

ولی باز، همیشه گریان بود، در دلش، داغ هجران بود. اگر آب می‌آوردند، می‌گریست، سر حیوانی را می بریدند، می‌گریست. همیشه یادی از شهیدان کربلا می‌کرد، بلند می‌گریست و خداخدا می‌کرد. حرف‌هایش را با دعا می‌گفت، دردهایش را به خدا می‌گفت. چه روزگار بدی بود آن ایام، چه روزهای بدی دید امام. خدایا، چه بر امام زین‌ُالعابدین گذشت! چه بر حال پیشوای چهارمین گذشت؟


از کتاب همسفر پرنده‌های زخمی(برای کودکان)/ مجید محبوبی

اشتراک گذاری این مطلب!

مهارت‌هایی که باید به فرزندان خود بیاموزیم

5ام آبان, 1394

بر هیچ پدر و مادری پوشیده نیست که باید فرزندان را تحت حمایت خود داشته و به آنان راه و رسم خوب زندگی‌کردن را بیاموزند. در همین راستا لازم است تا والدین با آن‌چه که فرزندان نیازمند یادگیری آن هستند، آشنا بوده و بدانند چگونه این مفاهیم را به فرزندان خود از کودکی بیاموزند تا در سنین نوجوانی و جوانی با تکیه بر این آموزش‌های خانوادگی بتوانند در اجتماع فعال بوده و از خود مراقبت کنند.

طبیعی است که علاوه‌بر تأمین نیازهای مالی کودکان مانند پوشاک و غذا و مسکن، کودکان نیازمند امنیت و آرامش و تربیت صحیح در بستر خانواده نیز هستند. به‌همین‌منظور 10 مهارت مهمی ‌که والدین وظیفه دارند تا به کودکان خود بیاموزند را بیان می‌کنیم.

اولین مهارت: احساس امنیت

بیان مفاهیمی‌ همچون حق نفس‌کشیدن و حق زنده‌ماندن و زندگی‌کردن و بسیاری از حقوق دیگر که شاید در ضمن زندگی روزمره به چشم نیاید، از جمله اصولی است که باید به فرزند خود بیاموزید.

هرانسانی پس از به‌دنیا آمدن، حق دارد از تمامی ‌امکانات و امنیت موجود در پیرامون خود بهره بگیرد و بر همین اساس کودک باید بداند که حق امن‌ماندن و امنیت‌داشتن جزو حقوق طبیعی اوست و دیگران وظیفه دارند این حق را به رسمیت شناخته و رعایت کنند.

ادامه »

رفع وابستگی اطفال به استفاده از تبلت

27ام شهریور, 1394

این روزها به هر خانه‌ای که وارد می‌شوید، به جای سرگرم بودن کودکان با خمیرهای بازی که خلاقیت‌شان را بالا می‌برد و مهارت‌ دست‌های‌شان را بیشتر می‌کرد، تبلت‌هایی در دست بچه‌ها جا دارد که چشم‌های‌شان را خسته و مفاصل دست‌های‌شان را ضعیف می‌کند.

در این میان والدینی که امکان خرید چنین ابزاری برای کودک‌شان ندارند هم از خود گذشتگی کرده و او را با گوشی هوشمند تلفن همراه‌شان سرگرم می‌کنند و مهارت کودک‌شان در انجام بازی‌های مختلف را به رخ این و آن می‌کشند. بچه‌های امروزی تمایلی به دویدن، کاردستی درست کردن و نقش‌پذیری در بازی‌هایی که نسل ما از آنها لذت می‌برد، ندارند. آنها ترجیح می‌دهند روی مبل راحتی لم بدهند، یک کاسه پفک کنارشان بگذارند و هر روز چندین مرحله از بازی‌ای که به آخر رساندنش کار هر کسی نیست را رد کنند.

بچه‌های امروزی نمونه کوچک شده والدین‌شان هستند. نمونه آنهایی که در ‌مهمانی‌ها به جای گپ زدن با حاضران، به غایب‌های جمع وایبر می‌زنند و به‌جای چند متر دویدن، به‌دنبال نصب انواع اپلیکیشن‌های سلامت روی گوشی خود هستند. هدیه پژوهشگران فناوری اطلاعات به بچه‌های امروزی نه هوش بیشتر و نه ذهن آماده‌تر است. آنها روی مبل‌های راحتی، صاحب بدنی خسته و انباشه از چربی می‌شوند و پشت صفحه تبلت‌ها، چشم‌هایی آزرده و ذهنی آشفته را از آن خود می‌کنند.

شاید بعد از خواندن این یادداشت، به قصد گرفتن تبلت فرزندتان از او، از روی مبل بلند شوید؛ اما بنشینید! نیازی به محروم کردن فرزندتان از تبلتش نیست، کافی است خودتان همین حالا گوشی را روی زمین بگذارید و نه با حرف، بلکه با آوردن ورزش و مطالعه به ساعت‌های مرده‌تان، به کودک خود هم سبک زندگی سالم را آموزش دهید.

به ساعت نگاه کنید
با وضع کردن برخی قانون‌ها، ساعت‌های استفاده فرزندتان از تبلت را محدود کنید. برای مثال به او اجازه ندهید که سر میز شام تبلتش را بیاورد.

خاموشی بزنید
محققان می‌گویند تبلت‌بازی پیش از خواب می‌تواند فرزند شما را بی‌خواب کند. پس به او اجازه بازی کردن با تبلت پیش از خواب را ندهید و نگذارید آن را به اتاق خوابش ببرد.

وقت‌شناس باشید
حتی اگر همه اطرافیان‌تان برای کودک خود تبلت خریده باشند، دلیلی ندارد که در سه سالگی به فرزندتان چنین هدیه‌ای بدهید. اگر می‌خواهید او را با تکنولوژی آشنا کنید، به او اجازه دهید برخی ساعات روز با تبلت شما بازی کند اما شخصی کردن این وسیله را از چنین سنی شروع نکنید.

از خودتان شروع کنید
هرقدر هم که از لزوم فعالیت بدنی و قوی‌تر کردن ارتباطات رو در رو برای فرزندتان صحبت کنید، فایده‌ای ندارد. تا زمانی که او می‌بیند که در ‌مهمانی برای‌تان وایبر بازی شیرین‌تر از گپ زدن با دیگران است، تمایلی به گوش کردن به توصیه‌های‌تان پیدا نمی‌کند. اگر می‌خواهید فرزندتان زندگی مجازی را جایگزین تجربه‌های حقیقی زندگی نکند، خودتان در رعایت چنین اصلی پیشقدم شوید.

دست به‌کار شوید
اگر تنها یک فرزند دارید، به او حق دهید برای پر کردن تنهایی‌اش به تبلت وابسته شود. در چنین شرایطی به جای جنگیدن با او، خودتان برای تغییر شرایط وارد عمل شوید. بازی‌های دونفره پرتحرک و هیجان‌انگیز، هم می‌تواند سلامت جسم فرزندتان را تضمین کند و مهارت‌های حرکتی‌اش را تقویت کند و هم لحظات شاد و خوشی را برایش رقم بزند. اگر کودک‌تان از چنین نعمتی بهره‌مند شود دیگر نیازی به مدام بازی کردن با تبلت پیدا نخواهد کرد.

♦️منبع : مجله ی پزشکی دکتر سلام

اشتراک گذاری این مطلب!

شرف‌الاشرف و فاطمه؛ دو حافظه و کاتبه

30ام مرداد, 1394

سید رضی الدین، علی بن موسی بن جعفر بن طاووس؛ از بزرگان فقه و کلام و روایت و اخلاق بود. تعبد و تهجد و دین‌داری او به حدی بود که کتب اخلاقی بسیاری به نگارش او درآمده، که در مسیر کمال، راهنما و راه‌گشای دین‌داران و کمال‌طلبان است.

 سید، در مسیر اخلاق، از خود و خانواده‌‌‌‌اش شروع کرد و گام‌های آغازین را از دوران کودکی برای خود برداشت و این شیوه را در مورد فرزندانش نیز اجرایی ساخت. نگاهی به خانواده و فرزندان ایشان، این نکته را روشن‌تر خواهد ساخت.

سيد بن طاووس دو پسر و چهار دختر داشت (1)؛ در ميان دختران آن عارف وارسته، نام شرف‌الاشراف و فاطمه در تاريخ باقى مانده است.

در میان مراحل زندگی، بلوغ، از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین این مراحل است. سید بن طاووس نه تنها برای خود، که برای فرزندانش هم این مرحله را بزرگ و بااهمیت جلوه می‌داد.

او در کتاب كشف‌المحجه، خطاب به پسرش محمد چنين مي‏گويد: «بدان كه من خواهرت شرف‌الأشراف را كمي قبل از بلوغش نزد خود خواندم و به آن توان و آمادگى‌اش، دستورات دينى را برايش شرح دادم و به او توضیح دادم كه خداوند به‌واسطه بلوغ، چه منت و شرافتي به بنده‌اش داده است تا در خدمت خداوند باشد؛ و این افتخار نصيب تو نيز شده است.» (2)

سید به قدری بر تربیت و پرورش روحی و روانی کودکانش اهمیت می‌داد که ایشان، در سنین کودکی حافظ قرآن شدند. او در کتاب سعد‌السعود، درباره پاداش این موفقیت می‌نویسد: «مصحف مباركي را برای دخترم شرف‌الأشراف كه قرآن را در دوازده سالگي حفظ نمود، وقف کردم. هم‌چنين قرآن ديگري را بر دختر ديگر خود فاطمه، که خداوند او را سلامت بدارد، وقف نمودم؛ او قرآن را قبل از 9 سالگي حفظ کرده است.» (3)

و شاید به همین علت و علل فراوان دیگری است که در این کتاب با تجلیل فراوان از دخترانش یاد کرده و با عناونی چون فاضله، عالمه، كاتبه و صالحه از ایشان نام می‌برد (4)؛ دخترانی که به یمن حضور و تدریس و ممارست و تربیت پدر، اجازه روایت را در کتاب امالی یافتند (5)؛ اتفاقی که نیازمند طی مراحل دانشی و بینشی خاصی است. آن هم در شرایطی که زنان، هنوز جایگاه خاص و ثابت علمی، دینی، فقاهتی و حتی خانوادگی، در میان عوام جامعه، نداشتند.

منابع

1.کتابخانه ابن طاووس و احوال و آثار او، اتان كلبرگ، سيدعلى قرائى و رسول جعفريان، ص38، 23، 28.

2.کشف المحجه، ص۸۶.

3.سعد السعود، ص 26.

4.رياض العلماء، ج 5، ص 408.

5.ریاض العلما، ج۵، ص۴۰۸.

 

منبع: مهرخانه

اشتراک گذاری این مطلب!

کودک کتاب خوان

19ام مرداد, 1394

داشتن فرزند علاقه‌مند به کتاب و کتاب‌خوانی، آرزوی هر پدر و مادری است. از قدیم‌الایام شنیده‌ایم که کتاب یار مهربان و دوست خوبی است که انسان را به سمت مسیر درست هدایت می‌کند و اکثر پدر و مادرها معتقدند اگر وقت فرزندشان با کتاب پر شود، خیالشان راحت خواهد بود و می‌دانند دوست خوبی در کنار اوست.

علاو‌ه‌بر این کتاب‌خوانی یک فرهنگ است که نیازمند پایه‌ریزی و برنامه‌ریزی است تا فرزندان متوجه اهمیت آن بشوند و به کتاب تمایل نشان دهند.

در این میان یک تذکر بسیار مهم هم باید به والدینی داد که بدون نظارت بر کتاب‌ها به‌خصوص در سنین بحرانی بلوغ صرفاً هزینه در اختیار فرزندشان قرار می‌دهند تا کتاب بخرد و بخواند.

مهم‌ترین مسئله؛ بررسی کتاب
اگر تمایل دارید فرزندتان کتاب‌خوان باشد، در نظر داشته باشید که باید به‌عنوان افراد باتجربه و خیر‌خواه، کتاب‌های فرزندتان را از یک فیلتر خاص بگذرانید. به‌خصوص اگر در خانه فرزندان در سن بلوغ دارید، باید همواره دقت کنید که کتاب‌هایی که غذای روح و فکر فرزند شما را تأمین می‌کنند از کتب انحرافی یا کتاب‌هایی نباشد که زودتر از موعد مقرر با داستان‌های عاشقانه و بدون محدودیت، بلوغ جنسی فرزند شما را فعال کنند.

شما به عنوان والدین باید برای فرزندان‌تان الگوریتم کتاب مناسب مطابق با سن و سالش را فراهم کنید و باید در این زمینه هم دقت و هم حوصله به خرج بدهید. تا زمانی‌که فرزند شما به سن تشخیص درباره موضوعات خوب و مفید نرسیده است، او را در انتخاب یک کتاب مفید راهنمایی کنید.

عادت مطالعه در خانه

ادامه »

کودک کتابخوان

22ام تیر, 1394

داشتن فرزند علاقه‌مند به کتاب و کتاب‌خوانی، آرزوی هر پدر و مادری است. از قدیم‌الایام شنیده‌ایم که کتاب یار مهربان و دوست خوبی است که انسان را به سمت مسیر درست هدایت می‌کند و اکثر پدر و مادرها معتقدند اگر وقت فرزندشان با کتاب پر شود، خیالشان راحت خواهد بود و می‌دانند دوست خوبی در کنار اوست.

علاو‌ه‌بر این کتاب‌خوانی یک فرهنگ است که نیازمند پایه‌ریزی و برنامه‌ریزی است تا فرزندان متوجه اهمیت آن بشوند و به کتاب تمایل نشان دهند.

در این میان یک تذکر بسیار مهم هم باید به والدینی داد که بدون نظارت بر کتاب‌ها به‌خصوص در سنین بحرانی بلوغ صرفاً هزینه در اختیار فرزندشان قرار می‌دهند تا کتاب بخرد و بخواند.

ادامه »

آموزش روزه داری به فرزندان

17ام تیر, 1394

فرزندان، استعداد آن را دارند که تحت تربیت دینی قرار گیرند و مطالب دینی را در حد فهم خویش درک کنند. درست است که پسر بعد از ۱۵ سال و دختر بعد از ۹ سال قمری به تکلیف می‌رسد، اما آموزش و تمرین تکالیف دینی را نمی‌توان تا سن بلوغ به تأخیر انداخت. انسان باید از کودکی نسبت به ظرفیت پذیرش و زمینه مذهبی فراهم شده از سوی والدین (به نحو با نشاط و سرزنده) با عبادات و تکالیف دینی آشنا شود تا در سن بلوغ به انجام آن رغبت داشته باشد. در غیر این صورت، انجام اعمالی چون خواندن نماز و روزه گرفتن در سن تکلیف برای آنان دشوار خواهد بود.

در سن ۶-۳ سالگی که هنوز کودک روزه گرفتن را آغاز نکرده است، اگر به نخستین سوالات او پاسخ داده و درباره روزه معلومات خوبی به وی بدهیم؛ با رفتارهای زیبایی که در حالت روزه داری به آن آراسته‌ایم نمونه خوبی برای کودک می‌شویم. آن گاه فرزندمان وقتی روزه گرفتن را شروع کرد به آسانی می‌تواند از جنبه‌های اخلاقی و ویژگی‌های تربیتی روزه استفاده نماید. روزه احساس، عواطف مثبت و دلسوزانه کودک را نسبت به دیگران رشد می‌دهد.

ادامه »

لطفا ما را به فرزندان‌مان امتحان نکن

6ام خرداد, 1394

پیش‌تر ها فکر می‌کردم وقتی دعا می‌کنیم : “خدایا ما را با فرزندان‌مان امتحان نکن"، منظورمان این است که خدای نکرده به دیدن بیماری سخت یا از دست رفتن فرزندان‌مان مبتلا نشویم. حالا این دعا برایم معانی دیگر و البته شاید سخت‌تری پیدا کرده. حالا که به واسطه مادر بودن کمی روی احوالات مادران دور وبرم و البته احساسات مادری خودم دقیق می‌شوم، موقع خوانده این دعا منظورم این است که:

ادامه »

سه توصیه امام حسین برای تربیت فرزند

5ام خرداد, 1394

در مکتب اهل بیت (علیهم‌السلام) خانواده و فرزندان از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده است. در این مکتب فرزند آوری و اهمیت تربیت فرزند تنها معطوف به لحظه تولد و بعد از آن نیست بلکه به زمینه های تربیت و شرایط قبل از تولد و بلکه حتی قبل از انعقاد نطفه نیز توجه خاص شده است. از این رو در روایات مشاهده می‌کنیم که شرایط مطلوب و نامطلوب انعقاد نطفه توجه قرار گرفته است.

ادامه »

دانلود پاورپوینت آموزش مفاهیم دینی به کودکان

28ام دی, 1393

این سری از درس ها شامل عناوین کلی خداشناسی ، نبوت ، قرآن ، امامت ، امام شناسی ، معاد ، احکام و اخلاق با موضوعات متنوع و در 30 جلسه است که فایل فشرده شده ی آن به مخاطبان گرامی همبحثی تقدیم میگردد.

این بسته آموزشی را می توانید از اینجا دانلود کنید


حجم 48 مگابایت

رمزفایل:www.hambahsi.ir

فرمت: zip

اشتراک گذاری این مطلب!

کودکان و گناه

25ام دی, 1393

بچه اگر از همان طفولیت هم غیبت بکند ، نباید بگویید هنوز که مکلف نشده است و یا هنوز تکلیف بر عهده اش نمی باشد . نه ، عادت می کند . چطور بچه اگر قبل از تکلیف سیگار بکشد و یا معتاد شود قبول نمی کنید که بگویید چون بچه است و هنوز مکلف نیست ، چه اشکالی دارد که هروئینی بشود . یا چون هنوز مکلف نیست ، تریاکی یا سیگاری بشود . اشکالی ندارد . نه ! شما می گویید چه فرقی می کد ؟ انسان است وقتی که عادت کند ، ضایع می شود . این هم عادت به کار بدی است . بچه که انجام بدهد ، دیگر بدتر است . غیبت چه فرقی با آن کارها می کند ؟ اگر بچه به یک کار بدی معتاد شد و وقتی هم که بزرگ شد دیگر نتوانست آن کار را ترک کند ، چقدر از پدر و مادری که جلو ی او رانگرفته اند ناراحت می شود .(کتاب : مثل ها و پندها ج 2 )

امام حسن مجتبی علیه السلام روزی فرزندان خود و فرزندان برادر خود را دعوت کردند و به ایشان فرمودند:

أَنَّهُ دَعَا بَنِیهِ وَ بَنِی أَخِیهِ فَقَالَ إِنَّكُمْ‏ صِغَارُ قَوْمٍ‏ وَ یُوشِكُ أَنْ تَكُونُوا كِبَارَ قَوْمٍ آخَرِینَ فَتَعَلَّمُوا الْعِلْمَ فَمَنْ یَسْتَطِعْ مِنْكُمْ أَنْ یَحْفَظَهُ فَلْیَكْتُبْهُ وَ لْیَضَعْهُ فِی بَیْتِهِ.

همه شما کودکان اجتماع امروز هستید و امید می رود که بزرگان اجتماع فردا باشید. پس دانش بیاموزید و در کسب علم کوشش کنید و هرکدام حافظه قوی ندارید که مطالب استاد را حفظ کنید آنها را بنویسید و در منزل نگهداری کنید تا در مواقع لزوم مراجعه کنید.(بحارالانوار ج2 ص 152)


پاورقی :

این نکات را آیت الله حائری شیرازی در مورد تربیت کودکان بیان کرده اند.

اشتراک گذاری این مطلب!

باز می دوم سوی سجاده ام!

11ام دی, 1393

این حرف من نیست ها ، خدا فرموده که : ” از صبر و نماز کمک بگیرید” . ما مادرهای دست خالی ، ما مادر های نابلد ، ما مادرهای ناقص ، ما مادرهای بی سرمایه ، ما مادرهای نا توان ؛ آیا جز مدد گرفتن از ریسمانی که خدا برای مان پایین انداخته ، راه دیگری داریم؟

شما را نمی دانم ، ولی من خیلی وقت ها هنگ می کنم ! نمی دانم باید چه کار کنم ؟ چه عکس العملی در قبال فلان رفتار پسرهایم نشان بدهم که درست باشد ؟ چطور حرف بزنم که تأثیر بگذارد ؟ گاهی حتی نمی دانم بخندم یا گریه کنم ؟ اینطور وقت ها می دوم سمت سجاده ی مهربانم ! بازش می کنم و چادری که سالهاست هم نفس نمازها و زیارت هایم بوده سرم می اندازم ، می ایستم رو به خدا….بغض می کنم ، می گویم : خودت امر کردی دستم که خالی شد ، کار که بلد نبودم ، هاج و واج که مانده بودم و انگشت به دهن ، با تو حرف بزنم ، خوب من آمدم ،  ریسمانت را بیانداز که دارم غرق حیرت هایم می شوم! همانجا نیت می کنم و شروع می کنم به حرف زدن…گاهی آلوچه آلوچه با اشک ، گاهی با سوال ، گاهی با دلتنگی فقط و گاهی ساده و آرام ! سلام که می دهم ایمان دارم یک راهی باز شده ، یک دستی آمده توی کار ، یکی اصلا دست مرا برده و خودش رسانده به آن طناب نجات…. باور کنید نمازهای بی وقت ، نماز های وسط روز ، نمازهای یواشکی این مدلی یک جور خوبی کارم را راه انداخته که دلم نیامد به شما هم نگویم : که هر وقت کم آوردید بدوید سوی سجاده هاتان!

می شود این نمازها را همیشگی خواند . مثلا روزی دو رکعت نماز هدیه به خانم فاطمه زهرا سلام الله علیها ، یا امیرالمونین علیه السلام و یا…. شخصی را می شناسم که از نوزادی دخترش تا الآن که ۱۳ ساله است هر شب دو رکعت نماز هدیه به حضرت رقیه سلام الله علیها خوانده و دخترش را به ایشان سپرده است  و دوستی که موفقیت آقاپسرش در کار و تحصیل و ازدواج خوب و…زبانزد است ، در جواب جوان تر ها که دنبال رمزی ، یا وردی بودند گفته بود ؛ سالهاست هر شب دو رکعت نماز هدیه به حضرت زهرا سلام الله علیها خوانده ام و همه چیز پسرم را به ایشان سپرده ام!

خلاصه که خداوند خوب امری فرموده اند…بشتابیم به سوی رستگاری!

منبع : ابناءالهدی

اشتراک گذاری این مطلب!

چطور بچه هایی کتابخوان بار بیاوریم؟

24ام آذر, 1393

مثل هر ویژگی دیگری که دوست دارید در بچه هایتان وجود داشته باشد، باید اول خودتان دست به کار شوید. اگر بچه کتاب را دست پدر و مادرش ببیند، حتما علاقه اولیه به مطالعه در او شکل خواهد گرفت.

اما برای پرورش بیشتر این علاقه راهکارهایی وجود دارد. راهکارهایی که در وهله ی اول به کودک نشان دهد کتاب جزئی از زندگی روزمره ماست.

 • اصولا ما می توانیم با استفاده از جذابیت ذاتی موجودی به اسم جایزه و قرار دادن کتاب در این جایگاه، این جذابیت را به کتاب هم منتقل کنیم. البته باید حواسمان به دو نکته باشد. یکی جو دادن قبل از تهیه کتاب. مثلا بگوییم: اگر فلان کار را بکنی، برات یه کتاااااب می گیرم! یه کتاب جالب و خوب و …. و دوم این که واقعا سعی کنیم کتاب هامان  جذاب باشند. خوب است که وقتی موقع وفای به عهدمان شد، دست بچه را بگیریم و با هم به کتاب فروشی برویم. بگذاریم بچه ها کتاب ها را ببیند و خودشان انتخاب کنند.
 • بله ! می دانم خیلی کار تکراری و پیش پا افتاده ای به نظر می رسد. ولی انصافا ما چقدر کتاب هدیه می دهیم؟ گاه و بیگاه؟ در مناسبت های مختلف یا همین طوری بدون مناسبت؟ می شود سوغاتی گرفتن کتاب را هم به صورت جداگانه ذکر کرد. حتی وقتی همراه با خود بچه ها به سفر رفته اید برای خودتان کتاب بگیرید.
 • خوب است بچه ها در تعاملات مادر و پدرشان با اطرافیان کتاب را یک پای ثابت ببینند. بدانند که  ما خیلی وقت ها که می رویم خانه ی مامان بزرگ، ازشان کتاب قرض می گیریم. یا دایی که به خانه ما می آید،  موقع رفتن از ما کتاب قرض می گیرد.
 • درست است اوضاع کاغذ و چاپ باعث بالا رفتن قیمت ها شده اما خوب است تا جایی که می شود بچه ها بدانند در یک بازه ی زمانی مشخص جیره ی کتابی دارند که برایشان تهیه می شود و والدینشان آن را برایشان ضروری می دانند؛ مثل غذاشان.
 • بچه ها را توی یک کتابخانه  عضو کنید و با هم بروید کتاب بگیرید. بعضی کتاب خانه های اختصاصی میز و صندلی مخصوص کودکان دارند. حتی زمانی را به کتاب خواندن در آن فضا اختصاص بدهید. این جوری هم یک زمان اختصاصی با هم بودن هم دارید و هم بچه ها امانت داری و چیزهای جانبی دیگر را  یاد می گیرند.
 • خانوادگی بنشینید و هر شب یک بخش کوتاه از یک کتاب را بخوانید. می شود همیشه یک نفر خواننده باشد. می شود این مسئولیت بین اعضای خانواده بچرخد. وقتی بچه ها باسواد شدند می توانیم این مسئولیت را به آن ها  بدهیم یا می توانیم زمان مشخصی را برای تمام خانواده در هر شب تعیین کنیم. بدون تلویزیون و تلفن و رایانه و هر کس مشغول خواندن کتاب خودش شود.
 • بچه های باسواد را تشویق کنید به نوشتن معرفی کتاب و بعد نقد و نظر. هرچند کوتاه و ابتدایی. این طوری کم کم تبدیل می شوند به کتاب خوان های حرفه ای و با نگاه نقادانه.
 • سال اول دبستان خیلی حیاتی است. یعنی یک فرصت طلایی است برای کتاب خوان کردن بچه ها. باید تا بچه خودش ذوق سوادش را  دارد کاری کنیم که مزه کتاب برود زیر دندانش. این طوری دیگر باید به زور کتاب را از دستش بگیرید!
 • سعی کنید کتاب ها و قصه ها را با صدا و شیوه های جذاب برای بچه ها بخوانید. متناسب با شخصیت ها صدایتان را تغییر دهید و با صورتتان حالت های مختلف را نشان بدهید.
 • هفته نامه ها، ماه نامه ها و به طور کلی مجلات گزینه های خوبی برای علاقه مند کردن بچه ها به مطالعه هستند. چون مطالب متناسب با مسایل روز و مناسبت ها دارند.
 • مشترک مجله ها یا انتشاراتی ها شدن برای بچه ها جذابیت فوق العاده ای دارند. این که کتاب ها و مجله ها خودشان بیایند دم خانه و اسم بچه ها روی پاکتشان باشد، خاطرات فراموش نشدنی را برای آن ها رقم می زند.
 • گاهی جواب سؤال های بچه ها را خودتان ندهید. آن ها را به کتاب ها ارجاع بدهید و نحوه استفاده از کتاب ها بویژه کتاب های مرجع را یادشان بدهید.
 • از بچه های کتاب خوانتان جلوی بقیه تعریف و تمجید کنید. بگویید از وقتشان خوب استفاده می کنند و اطلاعات خوبی دارند.
 • هر شب قبل از خواب برای بچه ها کتاب بخوانید یا بچه های باسواد را عادت دهید خودشان کتاب بخوانند. این کار را به یک رسم خانوادگی تبدیل کنید.
 • تعدادی کتاب را جلوی چشم بچه ها و در دسترس، در خوش نشین خانه قرار دهید. هر وقت آن کتاب ها خوانده شدند، جایشان را با کتاب های کتاب خانه اصلی تان عوض کنید.
 • یک روز در هفنه مثلا جمعه ها، جلسه ی خانوادگی کتاب برگزار کنید. هر کسی در مورد کتابی که در آن هفته خوانده صحبت کند. بچه ها خلاصه ی کتاب شان را با بازی و نمایش تعریف کنند.
 • برای بچه ها کتاب خانه اختصاصی تهیه کنید. کمدی را به عنوان کتاب خانه برایشان در نظر بگیرید.
 • “گردش با کتاب”! می تواند عنوان گردش های هفتگی یا ماهانه شما باشد به صرف خوراکی و غذای محبوب بچه ها در پارک و البته کتاب خواندن!
 • سعی کنید همیشه در انتخاب کتاب وسواس به خرج دهید. بخصوص در اوایل کار کتاب های جذاب و البته مفید نقش مهمی دارند.
 • برای بچه ها مهر مخصوص با نام خودشان تهیه کنید تا در صفحه ی اول کتاب هایشان بزنند.

منبع : هدیه مهربان ترین

اشتراک گذاری این مطلب!

اینطوری فرزند حرف شنویی خواهید داشت

19ام آذر, 1393

راهکارهای مناسب برای والدینی که می خواهند کودکشان حرف شنو باشد.  بیشتر مادران در رویای خود هم نمی‌بینند فرزندشان روزی حرفشان را براحتی گوش کند و مطیع آنها شود. معمولا پدران، ساعات کمتری را با فرزندان می‌گذرانند و کمتر بر سر مسائل پیش پاافتاده و جزئی با آنها بحث می‌کنند.

از این رو جذبه‌شان بیشتر حفظ می‌شود، اما مادران بیشتر با فرزندشان هستند و کارشان دشوارتر است. در اینجا راهکارهایی معرفی می‌کنیم که به هر پدر و مادری کمک می‌کند فرزندان حرف‌شنوتری داشته باشند:

ادامه »

ما و میل به ویرانگری!

15ام آذر, 1393

چند وقت پیش با مادری که یک پسربچه چهار ساله داشت، رفته‌بودیم پارک. پسرش هر گربه‌ای که می‌دید با چوب دنبالش میکرد و به قول خودش صدای اژدها درمی‌آورد تا گربه‌ها را بترساند. اگر چند دقیقه می‌گذشت و گربه‌ای سرراهش قرار نمی‌گرفت، چوب بیکارش را به تن و بدن درخت و بوته‌ها می‌کوبید. کمی صبر کردم تا مادرش تذکری بدهد، وقتی دیدم خبری نشد به بچه گفتم :”خاله گربه‌ها گناه دارن، ببین چقدر می‌ترسن…” مادر پرید وسط حرفم که :” ولش کن. اتفاقا من دوست دارم یک رگ خشونت هم داشته‌باشه.”

دوست من نه یک زن عامی است و نه یک مادر بی‌مبالات. اتفاقا از آن مادرهای خوره‌ی کتاب‌ها و سایت‌های تربیت و روانشناسی است، اما… افسوس و صد افسوس که انگار هنوز در گوشه ذهن هر ایرانی دیوی هست که مدام زمزمه می‌کند :”گرگ باش تا گرگ‌ها نخورنت”.

*****

حسن نراقی در  یکی از فصل‌های کتاب خواندنی و ارزشمند “جامعه شناسی خودمانی” به نام “ما و میل به ویرانگری”، میل به ویرانگری را از جمله خصوصیات جامعه شناختی ایرانیان معرفی می‌کند و آمار و ارقام مستندی می‌آورد تا نشان‌مان دهد ما ایرانی‌ها با چه ولع حیرت انگیزی به کار تخریب جنگل‌ها، منابع طبیعی‌، اسطوره، تاریخ و هرچه برای‌مان اهمیت حیاتی دارد مشغولیم.

رفتارهایی از قبیل مصرف حریصانه منابع انرژی، خشونت‌ علیه طبیعت و حیوانات، لذت درک ناشدنی‌مان برای تماشای صحنه‌های زد و خورد و حتی اعدام، خلیفه‌کشی و تخریب هرکه از حکومت خلع می‌شود،  اصرارمان به رها کردن زباله در محیط حتی اگر سطل زباله دو متر آن‌طرف‌تر باشد و…. جزء عادات روزانه‌مان شده و وای بر ما اگر مادر باشیم و این صحنه‌ها برای‌مان عادی شده‌باشد.

کاری به ریشه‌های تاریخی و جامعه شناختی این صفت که ظاهرا هم در ما دیرپاست ندارم، اما آن چه من احساس می‌کنم این است که زمزمه ی شوم “گرگ باش تا گرگ‌ها نخورنت” گاهی به‌صورت “بخور تا بقیه نخورن”، “مصرف کن تا بقیه تموم نکردن”  تغییر شکل می‌دهد و می‌شود آنچه دارد می‌شود.

فاجعه همین جا پشت در است و اگر این نسل از ما صلح و دیگر خواهی و صرفه‌جویی را یاد نگیرند، بی‌معطلی وارد اتاق‌های‌مان می‌شود. برای نجات نسل آینده هیچ راهی جز تربیت درست‌شان نداریم، و الا با سرمایه ناچیزی که از منابع داریم برای‌شان به ارث می‌گذاریم، خودشان را به دست خودشان نابود خواهند کرد.

****

آن روز باید به دوستم می‌گفتم آدمی که با درخت و گل و گربه دوست نباشد، آدمی که از بچگی به ترساندن و تخریب عادت کند، بی‌تردید روزی یکی از قربانیانش خودش خواهد بود.

اشتراک گذاری این مطلب!

آن ماه که دختر حسن بود معصومه و زُبده زَمن بود*

5ام آذر, 1393

تاریخ پر فراز و نشیب اسلام، بزرگان بسیاری را به عالم انسانیّت شناسانده است. این بزرگان که در منظر اهل معرفت، قدر و منزلتشان روشن است؛ فرزانگان و پرچمداران هدایت و راستی اند؛ کسانی که از سرچشمه جوشان معرفت اهل بیت(ع) سیراب شده اند.

آنان که در سپیده های سحر، زمزمه معرفتشان عرشیان را شیفته خلوص و صفایشان می نمود و در خلوت شبهای تارِ زندگی، اوج رضا و معنویتشان ملائکه را به تحسین وا می داشت و شبانگاهان مزرعه خلوصشان را با اشک آبیاری می کردند. آنان که گرد مکروهی نگشته و در چشمه زمزم معرفتشان صدها کرامت جوشیده است.

از جمع زنان، شخصیتهایی وجود دارد که درخشش معنویتشان در سراسر تاریخ اسلام پرتو افکنده است.

یکی از این فرزانگان دختر امام مجتبی(ع) همسر امام سجاد(ع) و مادر امام باقر(ع) است.

این بانوی کریمه، که تلألؤ معنویت او در طول تاریخِ اسلام نورافشانی کرده است، از خاندان پاک رسالت و عصمت است. و در شرافت و حیاء و عفت سرآمد زنان عصر خود بوده است. برای او اوصافی همچون: فاضله، عالمه، صالحه، صدیقه، پارسا و پرهیزگار شمرده اند.

ادامه »

دست نزن عزیزم ...

1ام آذر, 1393

یکی از آن روزهای وحشتناکی را در نظر بگیرید که ترفندهایتان که به طور معمول موثر واقع می شد، بی اثر مانده و کودک ِ نوپای شما هر آتشی دلش می خواسته سوزانده است. و هر چه می گویید ” بسه دیگه! مگه نمی گم نکن! ” گوشش بدهکار نیست. در نهایت از کوره در می روید و صدایتان را بلند می کنید و البته کو گوش شنوا؟! اما از دید کودک ،او با شیطنت های خود موفق شده ، توجه والدینش را جلب کند و برای وی راه جلب توجه ( مثبت یا منفی) مهم نیست .ممکن است گاهی اوقات به خودتان افتخار کنید که خونسردی خود را حفظ کرده و حتی داد و فریاد هم به ذهنتان خطور نمی کند و فقط می گویید ” دست نزن عزیزم” اما باز هم گوش شنوایی در کار نیست. پس چه باید کرد؟

وقتی کودک مرتکب خطایی شد چگونه باید با او حرف زد؟ برای این که بتوان کودک را به سمت رفتار مناسب سوق داد، باید برخورد صحیح با کودکان را یاد گرفت. هنگامی که قصد دارید با کودکتان صحبت کنید ، باید به نوع و چگونگی حرف زدنتان بیندیشید زیرا بچه ها به وضعیت، حرکات بدن، اضطراب، نگرانی، لحن و بلندی صدایتان هم توجه می کنند.

هنگام گفتگو با کودکان باید نقش بازی کنید، همه چیز را بزرگ جلوه داده و در مورد آن ها اغراق کنید. با اعتماد به نفس با او صحبت کنید . گاهی اوقات که خواسته شما و کودکتان با هم متفاوت است ، خود را سوم شخص خطاب کنید تا بتوانید مانع جنگی تمام عیار شوید مثلا بگویید” مامان می خواد دستاتو بشوره".

ادامه »

وای از این همه پرستیدن فرزندان

29ام آبان, 1393

لطفا به بچه هایتان آن قدر لطف نکنید که لطف دیگران را وظیفه ببینند!

برای تشویق؛ برای هدیه دادن؛ برای جایزه؛ برای مجازات؛ برای ندید گرفتن اشتباهاتشان، برای دراختیار قرار دادن، برای احترام گذاشتن، برای …!

که بعدها لطف نزدیکان برایشان بی ارج شود،

که همه ی زندگی شان بشود توقع پیدا و پنهان،  

که نتوانند از آورده های دیگران برایشان و داشته های خود لذت ببرند.

فکر فرزند خود نیستید، فکر سلامت جامعه باشید.

لطفا!  


دکتر گلزاری یا برجعلی ـ یادم نیست ـ در جلسات آموزش مادران مدرسه طلوع چیزی شبیه این گفته بودند: وقتی برای دختر خود سرویس جواهر آنچنانی می خرید؛ حواستان نیست که اول زندگی  آینده اش چه حجمی از توقع از همسرِ ابتدای راه را در او ایجاد می کنید!  بگذارید بعدها بتواند از محبت های همسرش و دیگران لدت ببرد …

آقای دکتر تشریف بیاورید و سیل ِ امکانات دیجیتالی و غیر دیجیتالی این نسل را پیش از ازدواج ملاحظه بفرمایید!

برای دختر و پسر؛ مادر و پدر و مادربزرگ ها و پدربزرگ ها و اگر بشود عمه و عمو و خاله و دایی ها در خدمت شده اند برای برآوردن خواسته ها، از خوردنی و پختنی تا پوشیدنی و بوییدنی و دیدنی و شنیدنی و لمس کردنی! می توانستیم تخیلاتشان را هم تامین می کردیم!  

پ.ن. امان از: می خوایم پس فردا خدای نکرده عقده نداشته باشه که فلان چیزو بچگیش/خونه باباش نداشت، امان!!!!

منبع: وبلاگ مسیر

اشتراک گذاری این مطلب!

روابط والدین و فرزندان در کلام امام ساجدین (ع)

19ام آبان, 1393

امام سجاد(ع) در صحيفه سجاديه درباره موضوع وظايف فرزندان در برابر والدين و والدين در برابر فرزندان نکات مهمي را مطرح فرموده اند که به قسمتي از آن ها اشاره خواهد شد. آشنايي و عمل به اين توصيه هاي امام سجاد(ع) در صحيفه سجاديه، گره گشاي مشکلات زندگي بسياري از مردم خواهد بود.

ادامه »

با کودکم در مجلس ارباب...

14ام آبان, 1393

از صبح فکرم مشغول این بود که برای هیات رفتن با دو بچه که یکی پنج سال دارد و آن یکی دوماه، چه وسایلی باید بردارم، از پوشک و لباس اضافه گرفته تا تنقلات و وسایل نقاشی همه را بر داشتم، می دانستم خیلی سخت است دست تنها دو بچه را ببرم هیات، قصد داشتم خیلی زود حرکت کنم تا برای جای پارک به درد سر نیفتم.

اما همه چیز بر اساس برنامه ریزی من پیش نمی رفت، دیر شده بود و بچه ها هر کدام به نوعی مرا مشغول کرده بودند، کم کم داشتم پشیمان می شدم، انگار یکی داشت در گوشم زمزمه می کرد که: از شما انتظار نمی ره که در این شرایط هیات بری!

اصلا بردن این دو بچه در شلوغی و ازدحام ظلم به اونهاست!

خودت چی؟ دیشب را خوب نخوابیده ای و از صبح کارهای خانه و بچه ها استراحت برایت نگذاشته، پس بمان در  خانه و از برنامه های عزاداری تلوزیون استفاده کن!

کم کم داشتم رام این حرف ها می شدم که یکباره یادم افتاد علمای بزرگ می گویند: مجلس روضه اباعبدلله مانند بهشت است که حتی اگر فقط بروم که بچه ها ساعتی در این فضا نفس تازه کنند می ارزد!

یادم امد که شنیدم روح بچه ها جان می گیرد در مجلس روضه ارباب!

بلند شدم شال و کلاه کردم و رفتم و آن شب خدا چنان کمکم کرد که هیچ چیزی در نظرم سخت نیامد، حتی وقتی مجبور شدم وسط ازدحام جمعیت خودم و بچه ها و ساک را برای تعویض پوشک و لباس نوزادم به دستشویی برسانم!

 

نوشته مرجان الماسی

اشتراک گذاری این مطلب!

تاثیر پذیری اطفال از محافل عزاداری

13ام آبان, 1393

داستان واقعه کربلا، داستان بسیار غامض و پیچیده‏اى، عیناً مانند سکه دو رو است: یک روى آن عشق و شور و نیل و فوز حضرت سید الشهداء علیه‌السلام به آن عوالم، و روى دیگر آن غصه و اندوه و عذاب و شکنجه و گریه است. اما کسى می‌تواند آن روى سکه را تماشا کند که این رو را دیده و تماشا کرده و از آن عبور کرده باشد.

علامه طهرانی درباره استاد سلوکی خویش، مرحوم حداد بیان می‌کند: «حاج سید هاشم حداد تربیت شده دست مبارک مرحوم حاج سید میرزا على آقاى قاضى بود. او می‌دانست دست پرورده‌‏اش چیست، و درجات و مقاماتش کدام است، ایقان و عرفان او در چه حد اعلاىی از ارتقاء و سُمُو راه یافته است. من چه می‌‏فهمم؟ خبره و خریت این فن آن بزرگ مرد الهى است.

من از حداد فقط عبادتى، توجهى، مراقبه‌‏اى، التزامی‌ به دستورات شرع، متانت، وقار، تمکین و صبر و تحمل و امثال ذلک را درمى‏یابم، ولى از منشأ و مصدر این خصائص و آثار خبرى ندارم. من نورى را مشاهده می‌کنم …».

حاج سید هاشم حداد (۱۴۰۴ – ۱۳۱۸ ق) از شاگردان سلوکی مرحوم علامه قاضی بود.

* تاثیر پذیری اطفال از محافل نورانی

علامه طهرانی همچنین می‌نویسد: استادم سید هاشم حداد می‌گفت: براى احترام کودکان نوزاد، خوب است قنداقه نوزادان را تا چند ماهگى در مجالس علم و محافل ذکر و حسینیه و محال عزادارى که نام حضرت سید الشهداء(ع) برده مى‏‌شود ببرند؛ چرا که نفس طفل همچون مغناطیس است و علوم و اوراد و اذکار و قُدوسیت روح امام حسین(ع) را جذب می‌کند. طفل گرچه زبان ندارد ولى ادراک می‌کند، و روحش در دوران کودکى اگر در محل یا در حال معصیت برده شود، آن جرم و گناه او را نیز آلوده خواهد کرد؛ و اگر در محل و یا حال ذکر و عبادت و علم برده شود، آن پاکى و صفا را به خود می‌گیرد.

ادامه »

سخت است اما...

9ام آبان, 1393

سخت است…

سخت است نوزاد چند روزه ات را پتو پیچ کنی، بغل بزنی و بروی هیات. اگر کسی همراهت باشد و کمکت کند و ساک دستی پر از لباس و پوشک نوزادت را بیاورد، باز هم سخت است چه رسد به اینکه تنها بخواهی بروی. خدا نکند در همان یکی دو ساعت، پوشکش را کثیف کند و مجبور شوی او را بشویی، هوا هم سرد باشد، دستشویی هم شلوغ … بچه را روی دست گرفته ای با پوشک کثیفی که هر لحظه دارد پای دلبندت را می سوزاند و تو مانده ای در این لحظه دقیقا باید چه کار کنی!

سخت است که فرزند هفت هشت ماهه ات را لباس بپوشانی و با کلی وسیله و بار و بنه هیات بروی. آنجا هم نتوانی دو دقیقه سر جایت بنشینی به جهت آنکه کوچولویت مدام چهار دست و پا طول حسینیه را می رود و می آید و محتویات کیف خانم ها را بیرون می ریزد و شاید وسط راه از چیزی هم ناراحت شود و صدای گریه اش مجلس را بردارد و…

سخت است که با کودک یک سال و نیمه ات بروی هیات و مداح، از لب های خشکیده ی علی اصغر بگوید و مستمعین، زار بزنند و تو به قطره اشکی رضایت بدهی که چه؟… دلبندت تو را از گریه کردن منع کرده است. در آن لحظات، هیچ شکنجه ای بالاتر از گریه نکردن نیست و تو این را خوب دانسته ای. صبر بر گریه نکردن هم از آن صبر هاییست که تا مادر نشده بودی چیزی از آن نمی دانستی.

قبل تر ها فکر می کردی وقتی کودکت کمی بزرگ تر شود، حتما هیات رفتن راحت تر می شود. دیگر نباید یک ساک پر از پوشک و لباس و غذای کمکی همراهت باشد و مدام دور مجلس به دنبالش هروله کنی. اما حالا وقتی سه ساله شده، هنوز هم باید یک کیف به چه بزرگی پر کنی برایش تا دو سه ساعت عزاداری را تاب بیاورد. از خوراکی های متنوع و جذاب گرفته تا چند اسباب بازی و یک دست لباس اضافه و پتو، چون می دانی داخل حسینیه جا گیرت نمی آید و زمین و هوا سرد است. آن قدر هم زود نمی توانی بروی که داخل جا گیر بیاوری. چون بچه این همه زمان را تاب نمی آورد.

از سخنرانی که چیز زیادی نصیبت نمی شود به جز تک جمله هایی که سعی می کنی با هوش خودت، به هم وصل شان کنی و حرف اصلی را بگیری. این قدر که باید حواست باشد کودکت در حین بازی با بچه های دیگر، اسباب بازی شان را خراب نکند. خوراکی اش را به آن ها هم بدهد. پای کسی را لگد نکند…

روضه هم که شروع می شود هنوز نتوانسته ای تمرکز کنی و دو قطره اشک بریزی که دستشویی اش می گیرد. جمعیت آن قدر تنگ هم نشسته اند و مجلس آن قدر شلوغ است که وقتی بلند می شوی و او را بغل می گیری، خوف برت می دارد. اما چاره ای نیست. باید این هفت خوان را یک بار بروی و یک بار هم برگردی. دیگر چون بچه بغل داری و کفش هایت را با یک دست گرفته ای، نمی توانی خم شوی و از هر کسی که ناخواسته پایش را له کرده ای با اصرار عذرخواهی کنی و در دلت می گویی خدا راضی اش می کند انشاالله.

وقتی باز می گردی، روضه تمام شده و سینه زنی و…

و عزاداری که تمام می شود، و همه که به طرف در هجوم می برند و تو با ساک بزرگی در دست و بچه ای که در این جمعیت حتما باید بغلش کنی…

سخت است. مخصوصا اینکه با تمام این شرایط یادت باشد خاطره ای خوب برای کودکت رقم بخورد تا شب بعد هم حاضر باشد همراه تو بیاید و سال بعد هم و سال های بعد… و اصلا این روزها تمام این سختی ها را به جان می خری تا کودکت در مجلس عزای مولایش حسین بازی کند و بزرگ شود و با گریه بر اربابش بیگانه نباشد و از حضور در یک مجلس شلوغ عزاداری فراری نشود.

سخت است، مخصوصا اگر دست تنها باشی و عمه و خاله ای هم همراهت نباشند که تو را کمک کنند. سخت است، مخصوصا اگر بارها بشنوی که به تو بگویند با این سختی در خانه بمان و نرو. از خانه هم می توانی برای امامت اشک بریزی و معرفت کسب کنی. و البته که می شود. اما در میان جمع بودن و کسب فیض کردن چیز دیگریست.

سخت است اما تو همچنان مصمم و با اراده دست کودکت را می گیری و به مجلس عزاداری ارباب می روی چرا که از آقایت شنیده ای «این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است» و قرار است همین فرزندان ما، با مدد گرفتن از ارباب در همین مجالس عزاداری، اسلام را زنده نگه دارند.

 

منبع: مادربانو

اشتراک گذاری این مطلب!

مسجد، دوست بچه‌ها می‌شود اگر…

6ام آبان, 1393

تربیت بچه‌ها از قانون معروف «پیشگیری بهتر از درمان است» پیروی می‌کند.

اگر بخواهید کودک، نوجوان یا جوان شما در زندگی آینده خود موفق‌تر باشد لازم است مربی و مکان تربیتی مناسبی مانند مسجد برای آنها مهیا شود تا به کمک آنها هم به آموزش بچه‌ها و هم به پرورش روح و روان آنها و حل مسائل سخت ویژه سن آنها بپردازید، اما برای اینکه بدانید بچه‌ها را چطور به مسجد ببرید و چگونه آنها را جذب مسجد کنید نیاز به راهکارهای عملی دارید. شما می توانید برای رفت و آمد بچه‌ها به مسجد از این نکات کمک بگیرید.

11

ادامه »

باز نشر یک نیازمندی

24ام مهر, 1393

قبل نوشت:

گاهی که فرصت هست می نشینم و برخی از وبلاگ هایی را که می شناسم می خوانم امروز که به وبلاگ نقش فرزندان در تربیت والدین سر زدم پستی دیدم با عنوان نیازمندی ها که بنظرم مطلب جالب و قابل تاملی بود و می شد مجدد باز نشر داد در این وبلاگ!

*****

توی یک سایت تخصصی شعر مدتیه که در بخش کوتاه نوشت های سایت، جملات شاعرانه ی بچه ها رو  در کنار اشعار کوتاه شاعران بزرگ منتشر می کنیم

این هم نمونه هاش:

شعر و کودکی

مطمئن هستم اکثر خانواده ها لااقل به یکی دو تا از این شاعران بزرگ دسترسی دارند. شاعرانی که جامعه ی ادبی از شناختشون محرومه.

ممنون می شم از خوانندگان وبلاگ که از این پس جملات شاعرانه ی بچه ها رو  برای ثبت در این بخش برای بنده کامنت بذارن

معیارهایی که مدنظره اینهاست:

ترجیحا بیش از یک جمله نباشه

در این جملات از عنصر عاطفه و اندیشه و خیال و زبان به نحو کودکانه استفاده شده باشه

جملات دارای عمق محتوایی یا پیام باشند

سن و جنس بچه ها همراه با جملاتشون ذکر بشه

……..

پیشاپیش از بزرگوارانی که مشارکت می کنند و این اطلاعیه رو بازنشر می دن متشکرم

اشتراک گذاری این مطلب!

روشهای افزایش اعتماد به نفس در کودکان و نوجوانان

11ام مهر, 1393

والدین باید مراقب سلامت خود باشند تا فرزندان سالمی را تربیت کنند انها نباید از نیازهای خود به طور کامل بگذرند چرا که مشکلاتی پیدا می‌کنند که سلامت فرزندان را نیز تحت‌الشعاع قرار می‌دهند.

5 سال اول زندگی کودک بسیار مهم است هر چه این محیط امن و با محرک‌های گوناگون باشد به تکامل کودک کمک می‌کند بنابراین وظیفه والدین این است که محیط امن و سازنده‌ای را برای کودک خود فراهم کند.

با توجه به اهمیت پیوستگی مادر و کودک در این مقطع باید دلبستگی امنی در کودک شکل گیرد اما اگر این دلبستگی ایجاد نشود می‌تواند زمینه‌ساز اختلالات اضطرابی، هیجانی و رفتاری در آینده کودک باشد.

هدف از رشد کودک تقویت و ارتقای مهارت‌های ارتباطی است تا بتواند در صورت لزوم از دیگران کمک بخواهد.

ادامه »

نشانه های وسواس در کودکان

30ام شهریور, 1393

80 درصد بزرگسالانی که به اختلال وسواس مبتلا هستند، علایمی را در کودکی داشته‌اند که به نوعی وسواس را تداعی می‌کرده است.

برخی افراد فکر می‌کنند کودکان به اختلال وسواس مبتلا نمی‌شوند در حالی که تحقیقات نشان می‌دهد 80 درصد بزرگسالانی که به این اختلال مبتلا هستند علایمی را در کودکی داشته‌اند که به نوعی وسواس را تداعی می‌کرده است، همچنین یک تا 2 درصد کودکان مستعد ابتلا به این اختلال هستند.

وسواس به 2شکل فکری و عملی وجود دارد در وسواس فکری فکر مزاحم فرد را درگیر می‌کند و او نمی‌تواند از آن خلاص شود. این افکار در فرد اضطراب ایجاد کرده و منجر به شکل‌گیری وسواس عملی می‌شود. در وسواس عملی فرد مبتلا رفتارهای تکراری انجام می‌دهد که به طور موقت او را آرام می‌کند.

شست‌و شو شایع‌ترین شکل وسواس در کودکان
شایع‌ترین شکل وسواس در کودکان شست‌وشو است برخی کودکان حساسیت خاصی نسبت به خیس شدن لباس‌های خود دارند و واکنش تندی در قبال خیس شدن لباس‌هایشان نشان می‌دهند.

از طرفی ممکن است فرد نسبت به بوی خاصی حساس بوده و این حساسیت را با تهوع و استفراغ نشان دهند. ایجاد چندش و حالت تهوع نسبت به صدای جویدن غذای اطرافیان به ویژه پدر و مادر و برخورد قاشق به دندان از جمله رفتارهای وسواسی در کودکان مبتلا است.

برخی مبتلایان جای خاصی از خانه را به خود اختصاص می‌دهند و چنانچه کسی در آن مکان قرار گیرد عصبانیت و واکنش کودک مبتلا را در پی دارد.

پررنگ‌نویسی نشانه وسواس در کودکان است
برخی از این کودکان وسواس خود را با نوشتن و خواندن درس نشان می‌دهند. دوباره‌نویسی، پررنگ و زاویه‌دار نوشتن، پاک کردن مداوم نوشته‌ها، پاره کردن کاغذ و خواندن مکرر جزو رفتارهای مبتلایان به وسواس است. همچنین برخی از این کودکان چنانچه وسط خواندن زنگ تلفن به صدا در آید ممکن است بگویند می‌خواهند از اول بخوانند زیرا احساس می‌کنند تمامیت شخصیت آنها به خطر افتاده است.

برخی نیز وسواس قرینگی دارند و به مرتب کردن اشیاء، چیدن مکرر و قرار دادن کتابها و وسایل در کیف به شکلی خاص می‌پردازند و اگر این شکل به هم بخورد عصبی می‌شوند.

همچنین برخی مبتلایان ترس از صدمه زدن به خود و دیگران دارند و چنانچه مداد نوک‌تیزی در جامدادی آنها وجود داشته باشد آن را پنهان می‌کنند زیرا می‌ترسند آن را به چشم دوستشان زده و منجر به آسیب زدن به او شوند.

افکار صدمه زدن به دیگران اگر در حد وسواس باشند هرگز اتفاق نمی‌افتد.

آنچه وسواس کودکان و بزرگسالان را از یکدیگر متمایز می‌سازد درگیری کودکان با خانواده است همچنین کودکان مبتلا به وسواس اطمینان‌طلبی خاص دارند بنابراین چنانچه دستهای خود را بشویند از والدین می‌خواهند تا آنها را بو کند و تأیید کند که دستها تمیز است.

وسواس در کودکان با پرخاشگری همراه است زیرا معمولاً بزرگسالان مانع از رفتار وسواسی در کودکان می‌شود.

وسواس در کودکان موقعیتی است
وسواس در کودکان ممکن است موقعیتی باشند مثلاً موقع خوردن غذا در خانه رفتارهای وسواسی وجود داشته باشد اما در مکانهای دیگر این اتفاق نیفتد علت این موقعیتی بودن هنوز شناخته نشده است همچنین هرگاه رفتارهای وسواسی در عملکرد فرد اختلال ایجاد کند اختلال محسوب می‌شود.

برخی کودکان مبتلا به وسواس مقررات و آداب خاصی برای خروج از خانه دارند مثلاً موقع خارج شدن 4 قدم به جلو می‌روند، چند بار فوت می‌کنند و جمله‌ای را به زبان می‌آورند برای انجام این آداب دلیل خاصی وجود ندارد و آنها این رفتارها را به سبب نیفتادن اتفاق خاصی انجام می‌دهند چنانچه والدین مانع از انجام این رفتارها شوند کودک مبتلا وسواس شده و واکنش نشان می‌دهد.

همچنین استفاده از اعداد زوج یا فرد و چسباندن آنها به یکدیگر جزو رفتارهای وسواسی است مثلاً کودکان مبتلا به وسواس از والدین خود می‌خواهند در لیوان آب 3 تکه یخ بیندازند معمولاً دلیل آنها این است که عدد زوج یا فرد بدشانسی می‌آورد همچنین آنها صدای دستگاه‌های صوتی و تصویری را روی عدد خاصی تنظیم می‌کنند این رفتارها در واقع نوعی اعتقادات خرافی دست و پاگیر هستند که زمینه آن را خانواده ایجاد نکرده باشند منظور از زمینه همان فرهنگ غالب در خانواده است.

نقش وراثت و یادگیری در ابتلا به وسواس
وراثت عامل مهمی در ابتلا به این اختلال است همچنین امروز مشخص شده است که بخش‌هایی از مغز مانند کورتکس، تالاموس و هسته‌های قاعده‌ای در مبتلایان به وسواس به لحاظ ساختمان و عملکرد تغییراتی نسبت به افراد عادی دارد بنابراین نباید فرد مبتلا به وسواس را ضعیف قلمداد کرده و او را مقصر بدانیم زیرا در ایجاد اختلال نقشی ندارد.

همچنین نقش یادگیری در ابتلا به وسواس اهمیت زیادی دارد. کودکان در یادگیری رفتارها از بزرگسالان و دیگر همسالان الگوبرداری می‌کنند بهتر است والدین کودکان مبتلا به وسواس به جای آنکه رفتارهای وسواسی را به نظم ارتباط داده و در حضور دیگران از فرزندان خود به عنوان افرادی منظم یاد کنند باید خصوصیات دیگری را در کودک به وجود آورده و آن را تقویت کنند.

در موارد خفیف تا متوسط درمان رفتاری و شناختی به شرط آنکه خانواده نیز پیگیری بوده و کودک انگیزه داشته باشد می‌تواند کمک‌کننده باشد همچنین خانواده نباید انتظار درمان سریع داشته باشند از طرفی چون ممکن است اختلال عودکننده باشد دارودرمانی نیز لازم است.

***میترا حکیم شوشتری، متخصص حوزه بهداشت روان ، فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران

اشتراک گذاری این مطلب!

 
فراخوان چی شد طلبه شدم