موضوع: "تفسير قرآن"

نکات قرآنی سوره حمد

🌷🍃بسم الله الرحمن الرحیم 🍃🌷

نکات قرآنی(7)

ایاک نعبد:

عابد یعنی صاف و هموار کننده

دقت کنید :

یک راننده هر چیزی را جابه جا نمی کند

یک نویسنده هر مطلبی را برای نوشتن انتخاب نمی کند

یک استاد هر مطلبی را نمی گوید

ادامه »

نکات قرآنی سوره حمد

🌷🍃بسم الله الرحمن الرحیم 🍃🌷

نکات قرآنی(6)

الرحمن الرحیم

خدا مربی است اما به چه انگیزه ای؟ !!

می فرماید فقط به خاطر اینکه من بخشنده و مهربان هستم

اوست که به صخره دستور نرم شدن می دهد.

اوست که به گرگ دستور می دهد ندرد

او مالک هم هست

مالک دنیا و آخرت است.

ادامه »

دانلود کتاب تفسیر نور (به تفکیک سوره)

تفسیر نور تفسیری از قرآن، تالیف حجت الاسلام محسن قرائتی به زبان فارسی است. این تفسیر به زبان ساده و روان و قابل استفاده برای عموم نگاشته شده و شامل همه آیات قرآن کریم بوده و مهم‌ترین ویژگی آن پیام‌های کوتاه و کاربردی است که راه گشای زندگی و قابل ترجمه به زبان‌های زنده دنیا می‌باشد.

دانلود از اینجا

رمز فایل: www.rasekhoon.net

منبع: سایت راسخون

دانلود کتاب قران بشیر - تفسیر یك جلدی جوان (قطره ای)

کتاب قرآن بشیر ویژه عموم جامعه به ویژه جوانانی می باشد که فرصت زمانی آنها برای مطالعه تفسیر و تدبر در قران کریم محدود می باشد. این تفسیر که خلاصه تفسیر 30 جلدی جوان (بر گرفته از تفسیر نمونه) می باشد، در قطع وزیری و براساس ترتیب صفحات قرآن با خط عثمان طه در 604 صفحه تنظیم شده است و ترجمه آیات در زیر، تفسیر آیات در مقابل و شرح لغات و مفاهیم و کلید واژه های هر صفحه نیز در حاشیه سمت راست قرار داده شده است.

دانلود از اینجا

رمز فایل: www.rasekhoon.net

 

منبع:سایت راسخون

تفسیر قرآن آیه 50 سوره بقره

 

وَإِذْ فَرَقْنَا بِكُمُ الْبَحْرَ فَأَنجَيْنَاكُمْ وَأَغْرَقْنَا آلَ فِرْعَوْنَ وَأَنتُمْ تَنظُرُونَ: و آن هنگام را که دريا را برايتان شکافتيم و شما را رهانيديم و فرعونيان را در برابر چشمانتان غرقه ساختيم

 خلاصه تفسیر نمونه:

موسى پس از تبلیغ فراوان و دعوت فرعون و فرعونیان و ارائه معجزات گوناگون و عدم_پذیرش آنها مامور مى‏شود که نیمه شب با بنى اسرائیل از مصر کوچ کند، اما هنگامى که به نزدیک دریا (شط عظیم نیل) مى‏رسد، ناگاه متوجه مى‏شوند که فرعون و لشگرش آنها را از پشت سر تعقیب مى‏کنند، اضطراب و وحشت سراسر وجود بنى اسرائیل را فرا مى‏گیرد.

از پیش رو دریا و از پشت سر لشگر نیرومند فرعون که تاب مقاومت با آن را ندارند، در اینجا است که موسى (ع‏) ماموریت پیدا مى‏کند عصا را به دریا بزند، راههاى متعددى از دل دریا گشوده مى‏شود و جمعیت بنى اسرائیل به سلامت از دریا مى‏گذرند، از آنطرف لشگر مخالف که همچنان آنها را تعقیب مى‏کردند همه به #وسط دریا مى‏رسند، آب ها بهم مى‏ پیوندند و همگى هلاک مى‏شوند .

جسدهاى مرده لشکریان فرعون روى آبها قرار مى‏گیرند و جمعیت بنى اسرائیل با چشم خویش مى‏بینند که دشمن به چه روزى افتاده است. این حالت اضطراب و وحشت و آن نجات، هر دو درخور دقت است، که آنها را با هم مقایسه کنند و خدا را شکر گویند

قرآن مى‏خواهد به یهودیان بگوید من که نسبت به شما این مقدار لطف کردم و شما را از آن وحشت و اضطراب رهائى بخشیدم، چرا با پیامبر اسلام (فرستاده من) و دستورات او مخالفت مى‏ورزید؟ در ضمن این آیه درسى است براى انسانها که اگر در زندگى موسسه_قرآنى_ام_الكتاب به_خدا_تکیه_کنند، به آن نیروى بى‏زوال اعتماد داشته باشند و در مسیر صحیح از هیچگونه کوشش و تلاش باز نایستند، در سخت_ترین_دقائق، خداوند یار و مدد کار آنها است.

***توقع، صفت خوبی نیست❗️

▫️اصلا از هیچکس حتّی خدا و پیامبر و امام هم نباید توقع داشت. چون متوقع، منتظر است آن چیزي را که می خواهد، به او بدهند و قدر آن چیزهایی را که به او داده اند، نمیداند و شاکر_نیست.

▪️متوقّع احسان صاحبخانه را نمیبیند، فقط به دنبال خواسته خودش است و حواسش آنجاست. اما #امید خوب است؛ یعنی به کرم و رحمت حق امیدوار است، چه به او بدهند یا ندهند. اگر هم ندادند، گله_ای_ندارد.

???? حاج اسماعیل دولابی (ره)


 

 
اربعین