موضوع: "سبک زندگی"

جایگاه رحم در تعاملات اجتماعی

3ام بهمن, 1395

قال رسول الله(ص)"من لایرحم لایرحم"کسی که رحم نکند,مورد رحم واقع نمی شود*

کسی که به حال دیگران ترحم نکندودررفتاروگفتارخودنسبت به دیگران رحمت نداشته باشددیگران هم نسبت به اورحمت نخواهند داشت,

این یک احتمالی است در این معناکه مرادا ز این جمله تعاملات اجتماعی است یک وقت در روابط اجتماعی دیگران نسبت به یکدیگر بارحمت برخوردمی کنند یک وقت نه!

هرکدام درهر جا دستشان برسدبه دیگری سختگیری می کنند…سهم خودتان را از ایجاداین فضا فراموش نکنید, نمی شود انسان همیشه ازدیگران توقع لطف,محبت,مرحمت,ملایمت وملاطفت داشته باشداما خود در تعاملات با دیگران این را رعایت نکند


*من لايحضره الفقيه،ج٤،ص٣٨٠

اشتراک گذاری این مطلب!

تردید برای دوباره مادر شدن!

22ام دی, 1395

مدت‌هاست یک سؤال بزرگ ذهن مرا به خود مشغول کرده؛ آیا برای آوردن فرزند دوم اقدام کنم یا نه؟

ده سالی از زندگی من و همسرم می‌گذرد و در طی این سال‌ها مشکلات زیادی را پشت سر گذاشته‌ایم. الان اوضاع خیلی هم بد نیست یعنی تقریباً خوب است. محیط آرام است و یک کودک 6 ساله داریم. همسرم بعد از مشکلات مالی زیاد، صاحب یک کار ثابت شده. توانسته‌ایم خانه‌دار شویم. البته خیلی هم آش دهن سوزی نیست اما از مستاجری بهتر است. چند ماهی است همسرم برای ادامه تحصیل هم اقدام کرده تا اوضاع کارش بهتر شود. شغلش، خدماتی است و فرزندمان از شغل پدرش راضی نیست و خجالت می‌کشد. مدتی است احساس می‌کنم بد نیست فرزند دیگری داشته باشیم اما هروقت این فکر پررنگ می‌شود، یاد مشکلات مالی‌مان می‌افتم و این‌که خانه ما خیلی کوچک است و از طرف دیگر تصور می‌کنم همسرم خیلی بی‌دست و پاست اما از سوی دیگر تک‌فرزندی را دوست ندارم و تصور می‌کنم داشتن یک فرزند دیگر بهتر از تک‌فرزندی است… به نظر شما برای آوردن فرزند دوم اقدام کنم؟

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

چطور احساس بهترى داشته باشيم

15ام دی, 1395

دوپامین یکی از مهم ترین هورمون های مسئول احساس خوب در بدن ماست. وقتی سطح این هورمون در بدنمان کم باشد شدیدا احساس ناراحتی و پریشانی خواهیم داشت.

ما می خواهیم به شما یاد بدهیم که چگونه سطح دوپامین را افزایش دهید. بنابراین اگر زمانی احساس کردید احساس خوبی ندارید با این روش های اثبات شده حالتان را بهتر کنید.

ادامه »

آدم‌های موفق لااقل 10 ویژگی دارند/ویژگی دوم

5ام دی, 1395

 

ويژگي ٢: همتشان بلند است.

آن‌ها خواهان انجام امور بزرگ و ایجاد تغییر هستند. جدیت، اشتیاق، تعهد و الزام و غرور و سربلندی منطقی دارند. برای خودشان انضباط خاصی دارند. همیشه خواهان کار و تلاش سخت بوده و از سختی راه ترسی ندارند. برای رسیدن به هدفشان، خواست و آرزویی دارند که همیشه روشن است و هیچ‌گاه خاموش نمی‌شود.

 

روی هدفشان متمرکز می‌شوند.
انگیزه آن‌ها در جهت رسیدن به نتیجه و هدف بسیار قوی است و از این موضوع احساس رضایت لذت بخشی دارند. افراد موفق، متمرکز هستند. روی اهداف اصلی تمرکز دارند.
درگیر حواشی و مسائل جانبی نمی‌شوند. از زیر کار طفره نرفته و آن را به تعویق نمی‌اندازند.
روی پروژه‌هایی کار می‌کنند که مهم هستند.
نمی‌گذارند کار به دقیقه 90 برسد و بی‌جهت سرخودشان را شلوغ نمی‌کنند.

 

اقدامك:کار مهم زندگي شما چيست؟

ادامه دارد…

اشتراک گذاری این مطلب!

هفت دلیل «یوسا» برای کتاب‌خوانی

4ام دی, 1395

ماریو بارگاس یوسا، برنده‌ی نوبل ادبیات ۲۰۱۰ و از مشهورترین نویسندگان آمریکای لاتین، در سخنرانی اخیر خود هفت دلیل برای لزوم مطالعه‌ی کتاب و داستان برشمرده است:

 ۱. کتاب‌های خوب، بلندپروازی انسان را تحریک می‌کنند. یادگیری سواد خواندن مهم‌ترین اتفاق زندگی من بود و حرفه داستان‌گویی من هم زاده همین مهارت است. هیچ دلیل مشهودی برای به سرانجام رساندن یک رمان خوب وجود ندارد، اما ادبیات همیشه تاثیر خودش را روی خواننده می‌گذارد؛ این شاید به شکل یک حس رضایت‌مندی باشد و یا تغییر به سمت خوبی‌ها. هر حسی که باشد،‌ زندگی آدم‌ها با مطالعه کتاب غنی می‌شود.

ادامه »

آدم‌های موفق لااقل 10 ویژگی دارند /ویژگی اول

1ام دی, 1395

کارشناسان حوزه موفقیت بعد از سال ها بررسی و مطالعه درباره زندگی آدم های موفق توانسته اند نقاطی مشترک و کلیدی در آنها پیدا کنند که تصور می شود از علل موفقیت آن ها بوده است.


جالب اینکه با مطالعه این نقاط کلیدی، خیلی ها متوجه می شوند که این خصوصیات را دارند ولی کاربردش را بلد نیستند یا اصلا آنها را نمی شناسند. قبل از مطالعه این خصوصیات، به این موضوع مهم توجه کنید که بذر موفقیت باید در ذهن شما وجود داشته باشد و اگر می خواهید موفق باشید باید در درجه اول، خودتان را باور داشته باشید…


و اما برخی از مهم ترین ویژگی های مشترک آدمهای موفق:

ادامه »

عشق من بچه ام!

20ام آذر, 1395

شاید به نظر برسد که بچه بزرگ کردن در این روزگار آسان‌تر از قبل است. این حرف از بعضی لحاظ‌ها درست است، مثلاً دیگر کمتر مادری پیدا می‌شود که مثل قدیم کهنه بچه بشوید یا برای تابستان و زمستان او لباس درست کند. اما در کنار این تسهیلات جدید، پیچیدگی‌هایی هم به جریان پرورش فرزندان اضافه شده است. این پیچیدگی‌ها دلایل زیادی دارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌شود به کاهش تعداد فرزندان و افزایش آگاهی و به دنبال آن افزایش حساسیت والدین نسبت به مسائل بهداشتی و تربیتی و تحصیلی فرزندان اشاره کرد. حساس‌شدن والدین نسبت به فرزندان به قدری دارد در بین ما جا می‌افتد که ایفای نقش‌ هلی‌کوپتر امداد از سوی والدین، به یک انتظار بدیهی، هم از سوی فرزندان و هم از سوی جامعه تبدیل شده است؛ بدون این‌که به نتایج بلندمدت آن توجه کافی شود.

عشق من، بچه ام!

اتفاقات زیادی در زندگی وجود دارند که می‌توانند حال و هوای زندگی را از بیخ و بن عوض کنند. بی‌تردید یکی از مهم‌ترین این اتفاقات، بچه‌دار شدن است. وقتی برای اولین‌بار صدای تپش قلب کوچکش را از دستگاه می‌شنوید یا جسم معلقش را با همه ظرافت‌هایش در قاب نمایشگر می‌بینید، حس دوگانه‌ای به سراغتان می‌آید. از یک طرف دلتان از این خوشی بزرگ غنج می‌رود و از طرف دیگر، ته دلتان با لرزش‌هایی شما را به هول و ولای پاسخ به این پرسش می‌اندازد که «آیا من پدر / مادر شایسته‌ای خواهم بود؟»، « آیا از عهده این مسئولیت بزرگ برخواهم آمد؟». و این سؤال برای تمام عمر در سر شما خواهید چرخید. پاسخ به این سؤال که البته در حد متعادلش نشانه مسؤلیت‌پذیری شماست، می‌تواند سرنوشت فرزندتان را تعیین کند.

ادامه »

​فضای مجازی میدان مبارزه است و مبارزه مرد میخواهد نه انسان بیکار

16ام آذر, 1395

فضای مجازی میدان مبارزه است و مبارزه بوده و هست و خواهد بود ،فقط شکل و نوع آن تفاوت کرده است .مبارزه مرد میخواهد نه انسان بیکار.همانطور که در دوران جنگ مسلحانه و به تعبیری “جنگ سخت” مردانی حضور یافتند که :خانواده داشتند، درس و دانشگاه داشتند، کار و زندگی داشتند. بیکار نبودند ،ولی بزرگترین کارشان شد دفاع از اسلام و انقلاب و از همه چیز خود گذشتند و ایثار نمودند. اکنون نیز در میدان “جنگ نرم” باید حضور یافت. ما که لیاقت بیش از این را نداریم و از هیچ چیزمان نگذشتیم جز اوقات فراغت خود برای دفاع به حد توان و وسع خود.

 

به فرموده رهبر انقلاب؛

فضای مجازی به اندازه انقلاب اسلامی اهمیت دارد و عرصه فرهنگی عرصه جهاد است.

اگر از فضای مجازی غافل شویم اگر نیروهای مؤمن و انقلابی این میدان را خالی کنند مطمئنا ضربه خواهیم خورد.

هر کس به اندازه وسع و توان و هنر خود باید در این میدان حضور یابد .

ادامه »

آیا برای آوردن فرزند دوم اقدام کنم یا نه

14ام آذر, 1395

مدت‌هاست یک سؤال بزرگ ذهن مرا به خود مشغول کرده؛ آیا برای آوردن فرزند دوم اقدام کنم یا نه؟

ده سالی از زندگی من و همسرم می‌گذرد و در طی این سال‌ها مشکلات زیادی را پشت سر گذاشته‌ایم. الان اوضاع خیلی هم بد نیست یعنی تقریباً خوب است. محیط آرام است و یک کودک ۶ ساله داریم. همسرم بعد از مشکلات مالی زیاد، صاحب یک کار ثابت شده. توانسته‌ایم خانه‌دار شویم. البته خیلی هم آش دهن سوزی نیست اما از مستاجری بهتر است. چند ماهی است همسرم برای ادامه تحصیل هم اقدام کرده تا اوضاع کارش بهتر شود. شغلش، خدماتی است و فرزندمان از شغل پدرش راضی نیست و خجالت می‌کشد. مدتی است احساس می‌کنم بد نیست فرزند دیگری داشته باشیم اما هروقت این فکر پررنگ می‌شود، یاد مشکلات مالی‌مان می‌افتم و این‌که خانه ما خیلی کوچک است و از طرف دیگر تصور می‌کنم همسرم خیلی بی‌دست و پاست اما از سوی دیگر تک‌فرزندی را دوست ندارم و تصور می‌کنم داشتن یک فرزند دیگر بهتر از تک‌فرزندی است… به نظر شما برای آوردن فرزند دوم اقدام کنم؟

ادامه »

آیا شبکه های مجازی در خدمت ظهور است؟ (2)

26ام آبان, 1395

در بخش اول این نوشتار به بررسی یکی از دو دیدگاه درباره کارکرد شبکه های مجازی در آخرالزمان و نقش آن در زمینه سازی برای ظهور پرداختیم. همچنین به دو نوع سبک زندگی، بر اساس روایات مهدویت اشاره کردیم.
دیدگاه دوم شبکه های مجازی را در خدمت سبک زندگی آخرالزمانی می بیند. دیدگاهی که شبکه های مجازی را ابزار شیطان می داند، واقعیت عینی و ملموس این فضاها را در شرایط کنونی بررسی می کند و درباره خیر و شرش برآیند می گیرد و در مجموع به شاخصه هایی می رسد که منطبق بر سبک زندگی آخرالزمانی است.

ویژگی های کلی این شبکه ها (1) این گونه برشمرده شده اند:
- از بین بردن روحیه نجابت و عفت:
« زنان در آن زمان، بی ‌حجاب و برهنه و خودنما خواهند شد، آنان در فتنه‌ها داخل، به شهوت‌ها علاقه‌مند و با سرعت به سوی لذّت‌ها روی می‌آورند…» (2)
- معکوس کردن جریان پاکی و طهارت در جامعه و گستراندن دام های گروهی و باندی و فرقه ای برای ابتذال و فساد بیشتر:
«… مردم براى فجور پیمان برادرى مى بندند و دیندارى برخى موجب انزواى آنان از دیگران مى شود و با دروغ گفتن عزیز و محبوب مى شوند و محبت تنها بر زبان ها به كار مى رود و دل هاى مردم با یكدیگر كینه دارد.» (3)
- شیوع تجارت فحشا و درآمدزایی نامشروع از طریق پورنو و ابتذال جهانی و تشویق مردم به کسب درآمد از این طریق:
«مى بینى مردان خود را براى مردان آماده ساخته و زنان براى زنان; و خواهى دید كه زن و مرد از عمل نامشروع امرار معاش مى كنند و زنان هم چون مردان به برپایى مجالس اقدام مى كنند.» (4)

ادامه »

فواید کتاب‌خوانی کودکان

25ام آبان, 1395

به مناسبت روز کتاب و کتاب‌خوانی به سراغ این موضوع رفتیم تا فواید کتاب‌خوانی کودکان را بررسی کنیم.

رشد اجتماعی کودکان با کتاب‌خوانی
جدای از ترغیب کردن کودکان به مطالعه در هر سنی و نیز رشد آگاهی و دانش آن‌ها، تاثیر کتاب‌خوانی در رشد اجتماعی کودک نیز اجتناب ناپذیر است. حضرت علی (ع) می‌فرمایند: بهترین چیزی که نوجوانان باید یاد بگیرند سلسه کارهایی است که به هنگام بزرگسالی به آن نیازمند خواهند بود. آن‌چه که در بزرگسالی یک فرد بالغ بدان نیاز دارد، غیر از تامین نیازهای اولیه، ارتباط برقرار کردن با سایر افراد است. یکی از راه‌های برآورده کردن این نیاز، عادت به مطالعه است؛ حال چه والدین برای کودکان کتاب بخوانند و چه خود کودکان بعد از رفتن به مدرسه مطالعه را مستقل شروع کنند.

تاثیر کتاب‌خوانی والدین
کتاب خواندن والدین باعث رشد و تکامل ذهنی و رفتاری کودکان می‌شود. این مهم بایستی با سن کودک تناسب داشته باشد. کتاب خواندن والدین برای کودکان تنها برای خواباندن آن‌ها نیست، بلکه برای بیدار کردن و آگاهی بخشی آن‌ها باید به کار رود. این کار نه تنها برای امروز کودک مفید است بلکه روی شخصیت آینده وی نیز تاثیر مستقیم دارد. به‌طوری که کارشناسان ادبیات معتقدند خواندن داستان و قصه نقش بسیار مهمی‌ در تکوین شخصیت کودک دارد.

ادامه »

آیا شبکه های مجازی در خدمت ظهور است؟ (1)

11ام آبان, 1395

دو دیدگاه نسبتا مخالف درباره کارکرد شبکه های مجازی در آخرالزمان مطرح است. بر اساس یکی از دیدگاه ها، ظهور و انقلاب حضرت مهدی (علیه السلام) جهانی است و بر این اساس نیازمند زیرساخت های جهانی است. صاحبان این دیدگاه ( ١)، از جمله به روایاتی استناد می کنند که درباره سیستم های پیشرفته ارتباطی در زمان قیام حضرت مهدی (علیه السلام) سخن می گوید:
«وقتی قائم ما قیام کند، خداوند چنان قوای بینایی و شنوایی به مومنان می دهد که از راه دور بدون واسطه او را دیده و سخن او را می شنوند.» (٢)

ولی دیدگاه دیگر به شبکه های مجازی و نقش گسترده ای که در زندگی امروز ایفا می کنند، خوش بین نیست. بر اساس دیدگاه دوم آخرالزمان عرصه تقابل شدید خیر و شر است و شبکه های در هم تنیده مجازی که به جزئی ترین نقاط زندگی انسان امروز نفوذ کرده است، ابزار هایی قدرتمند در اختیار شر است.
در این زمینه از جمله، به روایت زیر استناد می شود:
«در آن زمان، فتنه ها چونان پاره‌های شب تاریک، شما را فرا می‌گیرد و هیچ خانه‌ای از مسلمانان در شرق و غرب عالم نمی‌ماند؛ مگر اینکه فتنه‌ها در آن داخل می‌شوند.» (٣)

ادامه »

زندگی جاریست تنها خدا را بخوانید

7ام مهر, 1395

مسلما هر کسی برای رسیدن به اهداف خودش و رسیدن به خوشبختی برنامه ریزی های متعددی انجام می دهد. هر شخص اهداف خود را برای رسیدن به آرامشی واقعی و زندگی زیبا مشخص می کند.

اما حقیقت امر حاکی از آن است که خوشبختی  واقعی در احساس آرامش در لحظه حال است. من هر روز این جمله را با خودم تکرار می کنم :من همین الان خوشحالم، فردا دست خداست.

تحقیقات نشان داده است که با مشخص کردن هدف و تلاش برای رسیدن به آن علاوه بر سلب آرامش مانع تحقق آن خواهیم شد. در خصوص مطالعات انجام شده توسط دنیل گیلبرت استاد روانشناسی دانشگاه هاروارد می توان اینگونه برداشت کرد که تفکر (زمانی خوشبخت می شویم که…) کاملا بیهوده و اشتباه است زیرا زندگی آرام در لحظه حال را از بین می برد و در عین حال خوشبختی را منوط به شرطی می کند که اصلا مشخص نیست تحقق یابد و یا اگر هم تحقق یابد چقدر به انسان کمک می کند. در لحظه زندگی کردن  برای احساس خوشبختی بسیار بهتر است تا اینکه بخواهیم از همین الان به آینده فکر کنیم و عذابی را دچار احوال خودمان بنیم که اصلا مشخص نیست قرار است چه اتفاقی بیافتد. اشتباه نکنید، آینده نگری کار عاقلانه ای است اما به شرطی که زندگی ما را تحت و شعاع خود قرار ندهد که آرامشمان سلب شود.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

آموزه‌هایی برای خانواده‌های ایرانی

6ام مهر, 1395

روز خانواده، روز تکریم و بزرگداشت بنیادی‌ترین نهاد اجتماعی از منظر اسلام و جامعه‌شناسی اصولی است؛ نهادی انسان‌ساز و جامعه‌ساز. الگوی این نهاد، از منظر اسلام، پاک‌ترین و بهترین و آسمانی‌ترین خانواده تاریخ است؛ خانواده علی و زهرا علیهماالسلام. خانواده‌ای سراسر مهر و عطوفت و دین‌مداری؛ خانواده‌ای بر مبنا و مدار اسلام و ایمان و رضایت خداوند؛ خانواده‌ای با تربیت برترین و بهترین و والاترین فرزندان.

25 ذی‌الحجه، روز نزول سوره «انسان» است؛ سوره‌ای در شأن این خانواده اسلامی؛ سوره‌ای سرشار از مفاهیم و تعالیم اسلامی و انسانی که در قالب خانواده قابل اجراست.

در این یادداشت به عنوان نمونه به مواردی که این سوره بدان اشاره دارد و در زمره اوصاف عبادالرحمن است، می‌پردازیم و در ادامه، علایم مؤمنین را در دل این ماجرا که در این خانواده جریان دارد، بیان می‌کنیم.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

موارد ممنوعه در حال ناشتا!

22ام شهریور, 1395

مصرف ناشتای برخی از مواد غذایی سرشار از اسید به دیواره روده آسیب می‌رساند و به عفونت معده منجر می‌شود. اگر رژیم میوه دارید و باید روزی ۳ بار میوه مصرف کنید بهتر است اول یک لیوان آب ولرم مصرف کنید.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

زندگی مشترک بر مبنای آموزه‌های امام باقر علیه‌السلام

19ام شهریور, 1395

مسلماً پستی و بلندی‌های سخت و ناهموار مسیر زندگی را انسان نابلد راه نمی‌داند و باید به یک راه‌بلد مراجعه کند؛ همان‌طور که درماندگی‌های زندگی را با یک مشاور به شور می‌گذارد.

باید یاد بگیرد که الفبای اولیه زندگی، اصولی دارد که به تفکیک و قدم به قدم در زندگی و کلام امامانی که جز برای هدایت و راهنمایی او نیامده‌اند، آمده است و باید برای عبور از جاده‌های هموار و گردنه‌های سخت زندگی به دنبال نقشه‌ای مطمئن باشد و از همان آغاز و اولین قدم‌ها، محکم و مطمئن گام بردارد. در این میان، مروری بر آموزه‌های امام باقر علیه‌السلام در حوزه خانواده، یکی از این گام‌هاست.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

عوارض کمبود فیبر در بدن

3ام شهریور, 1395

اگر رژیم غذایی تان به گونه ای باشد که روزانه ۲۵ تا ۳۰ میلی گرم فیبر مورد نظر را دریافت نکنید دچار مشکلاتی می‌شوید که مهم‌ترین آن ها ابتلا به بیماری های قلبی و خدای نکرده سرطان است. کمبود هر ماده مغذی در بدن تبعاتی دارد که کمبود فیبر نیز از این امر مستثنا نیست. در ادامه قصد داریم نگاهی به علائم کمبود فیبر در بدن بیندازیم.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

...و اینطوری ما بیشتر و بیشتر مصرفگرا شدیم

2ام شهریور, 1395

از کی تا این حد مصرف‌گرا شدیم؟ از کدام روز ارزش‌هایمان به برند گوشی‌ موبایل‌ و شأن‌ و شخصیت‌مان به مدل اتومبیل‎‌مان وابسته شد؟ از کی خرید کردن تبدیل شد به سرگرمی و سرگرمی‌مان شد تمام زندگی؟ از کی تصمیم گرفتیم تا این حد ناراضی باشیم از آنچه داریم و مدام با فکر آنچه نداریم و دیگران دارند و با آن خوشبخت‌اند، احساس بدبختی کنیم؟ از کی حواسمان از کفش‌های کهنه و لباس مندرس و شام نداشته‌ی همکار و همکلاسی و همسایه پرت شد و افتاد پی عوض کردن تلوزیون ال سی دی با ال ای دی و فکر کردیم اگر هنوز یک سفر خارجی نرفته‌ایم خیلی بی‌کلاسیم و حرفی برای گفتن نداریم و اصفهان، شیراز، همدان، یزد و … چیزی برای عرضه کردن به ما ندارند؟ دقیقا از کدام روز یاد گرفتیم با قناعت خداحافظی کنیم و برای خرید چیزهایی که هیچ ربطی به نیاز واقعی‌مان ندارند، وام‌هایی با بهره‌ی بالا بگیریم؟

بله! نه فقط ما که کل جامعه‌ی جهانی دارد به مرض مصرف‌گرایی دچار می‌شود و تبعاتش بیش از خودمان یقه‌ی نسل آینده و فرزندانمان را می‌گیرد. آیا برای یافتن علت و سرمنشأ این مرض همه‌گیر می‌توان انگشت اتهام را به سمت رسانه و تبلیغات گرفت؟

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

زندگی با رنگ مؤمنانه !

1ام شهریور, 1395

الفاظ، بار معنایی دارند و برای انتقال مفاهیم به کار گرفته می‌شوند. هرگاه لفظی را در معنایی به کار می‌بریم، یعنی اراده همان معنا را داشتیم و بر معنای آنچه بیان کرده‌ایم، آگاهیم. “علامه"، به معنای کسی است که فراوان می‌داند؛ در تمام حوزه‌ها و خصوصاً در حوزه دین. پس اگر کسی را “علامه” نامیدیم، یعنی جایگاه و شأن ویژه‌ای برای او قائل شده‌ایم. علامه مجلسی، از زمره این علامه‌گان است؛ علامه‌ای مسلط بر دین و مشرف بر زندگی. علامه مجلسی، زندگی و جریان یافتن احکام دینی در آن را به خوبی در کتاب «حلیه‌المتقین» خود بیان کرده است؛ آموزه‌هایی به رنگ دین و با توصیه امامان معصوم علیهم‌السلام، که زندگی معمولی را رنگی دینی می‌بخشد.

نگاهی به برخی از این توصیه‌ها که برگرفته از احادیث معصومین علیهم‌السلام است، در روز بزرگداشت ایشان، نه تنها یادی از این اسطوره دین و تفقه است، که یادآوری لحظه لحظه زندگی الهی است.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

فواید پیاده روی

25ام مرداد, 1395

پیاده‌روی یکی از ساده‌ترین و مفیدترین ورزش‌ها به شمار می‌رود. پیاده‌روی کمک می‌کند بدنی سالم و متناسب داشته باشید. ما در این اینجا فواید پیاده‌روی و تأثیرات جسمی و ذهنی آن را مورد بحث قرار خواهیم داد.
پیاده‌روی ورزشی هوازی است که استخوان‌ها را تقویت می‌کند، سلامت قلبی و عروقی را بهبود می‌بخشد و به کنترل وزن کمک می‌کند. پیاده‌روی منظم به طریق مختلف برای سلامت جسم و ذهن ما مفید است. این فواید با جزئیات در ادامه‌ی مقاله مورد بحث قرار گرفته‌اند.
فواید جسمانی

افزایش استقامت

پیاده‌روی استقامت شما را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود در طول روز پر انرژی باشید. پیاده‌روی توانایی شما برای انجام فعالیت‌های روزانه را افزایش می‌دهد.
کاهش وزن

پیاده‌روی متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد و به سوزاندن کالری‌های اضافه در بدن کمک می‌کند. این به کاهش چربی‌های اضافه و داشتن بدنی بدون چربی کمک می‌کند. به یاد داشته باشید که باید کالری بیشتری از آنچه که مصرف می‌کنید بسوزانید.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

اتفاقاتی که تا یک ساعت بعد از خوردن نوشابه در بدن می افتد

23ام مرداد, 1395

 

 10 دقیقه نخست

10 قاشق چای خوری شکر موجود در نوشابه به بدن شما حمله می‌کند. این میزان شکر 100 درصد مقدار توصیه شده روزانه است. البته شما بی درنگ در اثر حجم طاقت فرسای شیرینی دریافت شده دچار تهوع نمی‌شوید؛ چرا که اسید فسفریک موجود در نوشابه، طعم شکر را کمرنگ کرده و امکان قورت دادن آن را برای شما فراهم می‌کند.
 20 دقیقه

قند خون شما اوج می‌گیرد، و دچار شکوفایی انسولین می‌شوید. کبد شما به این حالت واکنش نشان می‌دهد و هر میزان قندی را که می‌تواند، به چربی تبدیل می‌کند. متاسفانه، حجم قند موجود برای تبدیل شده به چربی در این دقایق بسیار بالاست.
 40 دقیقه

جذب کافئین کامل شده است. مردمک چشمان گشاد می‌شود، فشار خون بالا می‌رود و در واکنش به این حالت، کبد قند بیشتری را از خون جمع می‌کند. گیرنده‌های آدرنوزین مغز شما مسدود شده اند و از خواب آلودگی جلوگیری می‌کنند.
 45 دقیقه

بدن شما تولید دوپامین را افزایش می‌دهد که مراکز رضایت را در مغز تحریک می‌کند. از روی تصادف، عملکرد فیزیکی هروئین در بدن نیز دقیقا به همین صورت است.
60 دقیقه

کلسیم، منیزیم و روی موجود در روده‌ی کوچک توسط اسیدفسفریک به دام می‌افتد؛ و سوخت و ساز بدن شما را افزایش می‌دهد. این وضعیت در ترکیب با مقادیر بالای قند و شیرین کننده‌های مصنوعی، باعث افزایش دفع کلسیم از راه ادرار می‌شود.
 پس از 60 دقیقه

اثر ادرارآور و کافئین وارد عمل می‌شود. در نتیجه بدون شک کلسیم، منیزیم و روی که باید توسط استخوان‌ها جذب می‌شدند، در کنار سدیم، اکتلرولیت‌ها و آب بدن از دست می‌رود.
 پس از 60 دقیقه

همزمان که غوغا و آشفتگی درون بدن شما فرو می‌نشیند، دچار کمبود قند می‌شوید. ممکن است کم حوصله، زوردنج و تنبل شوید. به معنای واقعی کلمه، تمامی آبی را که از خوردن نوشابه به دست آورده بودید، با ادرار از بدن تان خارج کرده‌اید. اما همراه با آن، تمام مواد مغذی که بدن تان می‌توانست برای کارهایی همچون توانایی تامین آب بدن یا ساخت استخوان‌ها و دندان‌های قوی مصرف کند، دفع کرده‌اید.

منبع مقاله :
نشریه‌ی دانستنیها همشهری، شماره‌ی 136

اشتراک گذاری این مطلب!

خانوم ها-آقایان با ظرف شستن به آرامش برسید

20ام مرداد, 1395

شستن ظرفها می‌تواند به افزایش آرامش در افراد کمک کند. نتایج تحقیقات دانشگاه فلوریدا که در مجله علمی پژوهشی «آگاهی» (Mindfulness) منتشر شده است نشان می‌دهد کسانی که با توجه و آگاهانه ظرف می‌شویند (یعنی به عنوان مثال به رایحه مایع ظرفشویی یا دمای آب توجه دارند) انگیزه بیشتری احساس می‌کنند و کمتر عصبی می‌شوند.

علاوه بر این، شرکت کنندگان در این پژوهش که بدون توجه و آگاهی ظرف شستند، چنین مزایایی احساس نکردند. به عنوان نتیجه این پژوهش، دانشگاه فلوریدا معتقد است «به نظر می‌رسد یک فعالیت روزمره اگر با آگاهی، هوشیاری و توجه انجام شود، به بهبود و رشد وضعیت آگاهی فرد کمک کند.»

برای انجام این آزمایش، از ۵۱ دانشجو خواسته شد تا ظرف بشویند و به نیمی از آنها یک راهنمای مختصر برای ظرف شستن آگاهانه ارائه شد تا مطالعه کنند و به گروه دوم نیز متن کوتاهی درباره ظرف شستن ارائه شد.

بخشی از راهنمای ظرف شستن آگاهانه شال چنین محتوایی می‌باشد: «این واقعیت که من اینجا ایستاده‌ام و در حال ظرف شستن هستم، یک واقعیت جالب است. من کاملا خودم هستم، دم و بزدم تنفسم را دنبال می‌کنم، نسبت به حضور خودم در این لحظه و مکان آگاهم و نسبت به افکار و رفتارم هوشیار و آگاه هستم. به هیچ وجه ممکن نیست حواسم به اطراف پرت شود و مانند یک بطری شناور با امواج این سو و آن سو بروم.»

اگر چه جامعه آماری این پژوهش بزرگ نبوده است، اما این مطالعه نشان می‌دهد که توجه و آگاهی می‌تواند از طریق معمولی‌ترین کارهای روزمره هم به دست آید و کارهای خانه را به فرصتی برای کاهش اضطراب و استرس تبدیل نمود.

خوب یا بد، محققان به این نتیجه رسیده‌اند که کسانی که با آگاهی ظرف می‌شستند، مدت زمان شستن ظرف را طولانی‌تر از زمان واقعی تخمین زده بودند و احساس کرده بودند.

لازم به ذکر است پژوهش دیگری در همین دانشگاه که در اوایل سال جاری میلادی منتشر شده بود، نشان می‌داد شستن ظرف با دست، به جای استفاده از ماشین ظرفشویی، احتمال ابتلای کودکان به آلرژی و حساسیت را تا ۴۰ درصد کاهش می‌دهد.

اشتراک گذاری این مطلب!

آیا شما زوج جوان هم قصد دارید فقط یک بچه داشته باشید؟

20ام مرداد, 1395

در دهه‌ شصت هر خانواده‌ای چند بچه داشت و کمتر خانواده‌ای را می‌شد پیدا کرد که صدای شیطنت بچه‌ها از آن بیرون نیاید، اما در دهه هفتاد تعداد بچه‌های خانواده‌ها کمتر و کمتر شدند و دیگر کمتر خانواده‌ای پیدا می‌شد که بیشتر از 2 بچه داشته باشد. این روند به همین صورت ادامه داشت تا جایی که یک دهه بعد پیدا کردن خانواده جوانی که 2 بچه داشته باشند، در شهرهای بزرگی مانند تهران مقداری سخت شد و پدیده «تک‌فرزندی» روز به روز افزایش یافت. به‌گونه‌ای که دیگر کمتر زن و مرد جوانی را به‌خصوص در مناطق شهری می‌توان دید که به دلایل مختلف حاضر باشند مسئولیت بیش از یک فرزند را برعهده بگیرند.

كارشناسان مركز آمار ایران با بررسی داده‌های 2 سرشماری انجام‌شده سال‌های ۱۳۶۵ و ۱۳۹۰ درباره «پدیده تك‌فرزندی» خانواده‌های ایرانی نتیجه‌گیری كرده‌اند كه «شمار خانواده‌های تك‌فرزند از ۱۳۶۵ تا ۱۳۹۰ به طور نگران‌كننده‌ای در حال افزایش است. براساس این گزارش درحالی‌كه شمار خانواده‌های تك‌فرزند در ایران سال ۱۳۶۵ یك میلیون و ۳۳۰ خانوار بوده است، در سال ۱۳۹۰ به حدود ۶ میلیون و ۵۰ هزار خانوار رسیده است. یك محاسبه ساده نشان می‌دهد شمار خانواده‌های تك‌فرزندی در فاصله ۲۵ سال از ۱۳۶۵ تا ۱۳۹۰ رشدی معادل ۳۵۴ درصد را تجربه كرده است كه رشد متوسط سالانه آن به ۱۴ درصد می‌رسد. این در حالی است كه شمار خانواده‌های ایرانی در این فاصله ۴.۵ برابر شده‌اند.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

پشت پرده لباسهای جدید بازار چیست؟

12ام مرداد, 1395

لباس یک مسئله فرهنگی، هویتی و تاریخی است. در واقع لباس هر جامعه بخشی از فرهنگ، تاریخ و باورهای آن جامعه را نشان می‌دهد. تمایل مردم به پوشیدن لباس‌های زیبا، شیک و همه‌پسند در جوامع و ادوار مختلف از جمله در جامعه و عصر ما حقیقتی غیرقابل انکار است. این تمایل مردم را به سمت پوشش‌های مد روز سوق می‌دهد. مدهایی که گاهی هیچ سنخیتی با ارزش‌های اسلامی - ایرانی نداشته و تنها با تورق ژورنالهای تاریخ مصرف گذشته غربی در سطح وسیع تولید و پخش شده‌اند.

مُدهایی به قدمت جنگ جهانی دوم
برخی از مدها آنقدر تاریخ مصرف گذشته است که برای ریشه‌یابی آن باید در وقایع جنگ جهانی دوم به دنبال آن بگردیم و آنقدر بی‌ربط است که پیام صلح پادشاه انگلیس در جنگ جهانی دوم برای روحیه دادن به مردم و سربازان در حال جنگ، مورد استقبال جوانان عصر حاضر در کوچه و خیابان قرار می‌گیرد. یعنی ما اینقدر دچار فقر فرهنگی، تاریخی و ارزشی هستیم که دختران و پسران ناآگاه ما باید به هر قیمتی شده «آرام باشند» و با عبارت‌های ناملموس و مختلفی که پشت مانتوها و بلوزهایشان چاپ شده،‌ با امید به ملکه یا پادشاه شدن در سطح خیابان‌های پایتخت و سایر شهرستان‌ها رژه بروند و نگاه‌ها را به سمت خود و محتوای نامناسبی که خودآگاه یا ناخودآگاه حامل آن هستند، جلب کنند!؟

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

چشمها را باید شست، کودکان را جور دیگر بایددید

11ام تیر, 1395


بچه ها همیشه با سخاوتمندی تمام و از روی عشق و علاقه ، مادر را به شادی خودشان دعوت میکنند.
دلشان نمی آید تنهایی روی تخت بپر بپر کنند و بخندند…میخواهند این شادی را با مادر تقسیم کنند….مادر را هم دعوت به بازی و خنده و شادی میکنند.
بچه ها دلشان نمی آید تنهایی بازی کنند و تنهایی لذت ببرند… دوست دارند مادر را در این لذت سهیم کنند.
بچه ها نمیخواهند تنهایی خوش باشند ، تنهایی بدو بدو کنند ، تنهایی بخندند…
بچه ها با قلب بزرگی که دارند ، میخواهند ما را در شادی خود سهیم کنند. میخواهند لحظه هایی که دارد بهشان خوش میگذرد را با ما تقسیم کنند

اما

اما ، من مادر ، اینقدر در خودم و دنیای کوچک و حقیر خودم غرقم ، اینقدر خودم را درگیر روزمره های گذرای زندگی کرده ام …. آنقدر به این دنیای بی ارزش دلبسته ام ؛

که کودکم را نمیبینم. دعوت های او را برای بیشتر خندیدن ، با تندی رد میکنم.
دعوت هایش را برای حضور در دنیای شیرین و دوست داشتنی بازی هایش رد میکنم.

اینقدر در بد اخلاقی های خودم غرقم که حتی چشم دیدن شادی ها و قهقهه های فرزندم را هم ندارم. نمیتوانم بفهمم چرا از پاره کردن کاغذ میخندد یا چرا از خوردن هندوانه با دست لذت میبرد .

اینقدر درگیر چرتکه اندازی های خودم برای زندگی هستم که نمیتوانم بفهمم چرا فرزندم از کثیف شدن لباس گران قیمتش ناراحت نیست؟

اصلا چقدر این بچه نفهم است که بازی در باغچه و لابلای گل ها را به لباس گرانقیمتش ترجیح داده است.

او را از خودم دور میکنم. به او میگویم برو و خودت تنها بازی کن …
بگذار برای خودم باشم. میخواهم برنامه های دلخواه خودم را اجرا کنم….

بعد ، من مادر ، ۱۵ سال بعد ، تعجب میکنم که چرا نوجوانم مرا از خود میراند !

چرا مرا با حس و حال خودش غریبه میداند!

چرا بدون من خوش است؟!

چرا خوشحالی هایش را از من پنهان میکند؟

چرا با من راحت نیست، چرا میخواهد تنها باشد؟

چرا به برنامه های ما توجه نمیکند؟ چرا فقط به دلخواسته های خودش اهمیت میدهد؟؟
چرا اینقدر به وسایل و رخت و لباس ش دلبسته و حساس است؟

چرا
چرا
چرا

چشمها را باید شست، کودکان را جور دیگر بایددید…

 

 نویسنده : زهرا نجات

اشتراک گذاری این مطلب!

نقش زنان بر مصرف و مدیریت مصرف خانوار

12ام خرداد, 1395

در کشور ما کالاها و خدماتی که در خانه و توسط اعضای خانواده مصرف می‌شود تا حد زیادی تحت‌تأثیر تصمیم، عملکرد و شیوه مدیریت زنان قرار دارد؛ هرچند ممکن است این تأثیرگذاری در گروه‌های مصرفی مختلف شامل غذا و آشامیدنی‌ها، پوشاک و کفش، مسکن و انرژی، لوازم منزل، بهداشت، حمل و نقل، ارتباطات، تفریحات، آموزش، رستوران و هتل و مصارف متفرقه با هم متفاوت باشد، با این‌حال مدیریت زنان و تصمیماتی که آنان در حوزه مصرف اتخاذ می‌کنند، بسیار مهم و تأثیرگذار است. به‌ویژه این‌که عموماً کارکردهای روحی، عاطفی و حمایتی خانواده از طریق زنان در خانواده تأمین می‌شود. فرزندان نیز به‌خصوص در سال‌های اولیه زندگی، مستقیماً تحت‌تأثیر الگوهای مصرفی مادر قرار دارند و در سال‌های بعد همچنین به دلیل تربیت و جامعه‌پذیری خانوادگی، این روند را ادامه می‌دهند.

افراد عموماً تحت‌تأثیر آن‌چه در خانواده می‌آموزند، در مورد آن‌چه می‌خرند، ترکیب خریدها، کیفیت مناسب محصولات و خدمات مصرفی، محل مصرف، نوع مصرف و حتی برند خریدشان، تصمیم گرفته و از این طریق بر بودجه‌بندی هزینه‌های خانواده و در سطح کلان بر هزینه‌های مصرفی کل جامعه تأثیر می‌گذارند.

ادامه »

پیام علامه حسن زاده آملی به تمام حاضرین در دنیای مجازی

6ام خرداد, 1395


1 - حق را با یاد کردن و تکرار کردنش زنده کنید.
2 - باطل را با ترک کردنش نابود کنید.
3 - از تصاویر حرام و غیرشرعی پرهیز کنید.
4 - از بحث‌های بیهوده بپرهیزید.
5 - از جوک‌هایی که دین و عبادات و مقدسات و اشخاص و ملت‌ها و قومیت‌ها را مسخره می‌کند، بپرهیزید.
6- مصدر نقل شایعات نباشید و قبل از نقل و انتشار هر حدیث یا روایت یا داستان و خبری از صحت آن مطمئن شوید.
7- بگذارید آن کلامی که می‌فرستید به‌نفع شما گواهی دهد نه علیه‌تان.
8- خودتان را کلید خیر و قفل شر قرار دهید.
9- هر متنی و پیامی که می‌فرستید به‌منزله تأیید و با امضای شماست. نگو که به من رسیده و کپی کرده‌ام.
10- تمام سعی خودتان را برای استفاده بهینه از این تکنولوژی به کار بگیرید و از آن برای دعوت الی اللّه و امر به معروف و نهی از منکر و آموزش مسائل دینی و فرهنگی و علمی و آموزشی استفاده کنید یعنی به‌عنوان یک اصلاحگر به‌تمام معنا، و نیت خودتان را درست و خالصانه کنید.
11- برای بیان حق مجاملات و رودربایستی را کنار بگذارید٬ دین و حق بر هر چیز مقدم و شایسته‌تر هستند.
12- تصویر پروفایل شما و پیام‌هایتان معرف شخصیت شماست.

اشتراک گذاری این مطلب!

راههایی برای مدیریت زمان

17ام اردیبهشت, 1395

 *به برنامه مکتوب اهمیت بدهید

 *الویت های خود را به ترتیب شماره گزاری کنید

*هر روز حداقل یک هدف را در نظر گرفته بکوشید آن را محقق سازید

*در زمان بندی خود طوری عمل کنید که ابتدا مهمترین کارتان را انجام دهید

*تلاش کنید اولین ساعت کاری شما سودمند باشد

 *به خودتان و الویت بندی که انجام داده اید اعتماد کنید

*به هیج کسی اجازه ندهید وقت شما را تلف کند. جای تعارف و کم رویی نیست به صراحت بگویید ” نه”

*هنگام آشفتگی خود را نبازید، از فرد آگاهی راهنمایی بگیرید

*با خود مدارا نکنید، زمان های پرت خود را به حداقل برسانید

*موفقیت در زندگی یعنی اجرای درست اصل “حذف انتخاب"، انتخاب *کارها و اهداف با ارزش در مقابل فعالیت های بیهوده و بی ارزش با این *کار می توان با صرف زمان کمتر به اهداف بزرگتری دست یافت.

برایان_تریسی

اشتراک گذاری این مطلب!

حذف و اضافه های لازم زندگی!

7ام اردیبهشت, 1395

“هیچ‌کس کامل نیست!” این جمله را کم‌تر کسی قبول ندارد. همه‌ ما می‌دانیم که ایرادهایی داریم، هم خودمان و هم اطرافیان‌مان، از قدیم گفته‌اند: گل بی‌عیب خداست.

پس برای رسیدن به آرامش نه از خودتان توقع داشته‌ باشید که بی‌عیب و نقص باشید، نه از همسرتان و نه از هیچ‌کس دیگر، اما این‌که همه ما عیب‌هایی داریم، به معنی این نیست که تلاشی برای تغییر خود نکنیم. حتی تغییر رفتار در اطرافیان هم کار محالی نیست، اما هرکاری اصول خود را دارد که با شناخت این اصول، هم می‌توانیم خودمان را تغییر دهیم و هم به تغییرات مثبت عزیزان‌مان کمک کنیم.

در این یادداشت بیشتر در مورد این صحبت می‌کنیم که چگونه رفتارهای منفی خود را کم کنیم و به سمت رفتارهای مثبتی که لازم است، قدم برداریم.

بسیاری از رفتارهایی که باید ترک شوند، عادت‌های شما هستند، مثل خوردن مواد شیرین، استفاده زیاد از شبکه‌های اجتماعی و رفتارهایی از این‌دست. ترک عادت نه تنها موجب مرض نیست، بلکه نشانه‌ قدرت است، اما کار سختی است. اگر شما هم بارها تصمیم به انجام رژیم غذایی خاصی گرفته‌ باشید و هربار این‌کار ناتمام مانده باشد، خوب می‌دانید که این سخت‌بودن چه معنایی دارد. به‌وجودآوردن یک تغییر پایدار در رفتار، به هیچ‌وجه کار ساده‌ای نیست و معمولاً مستلزم صرف وقت و تلاش قابل ملاحظه‌ای است که اگر بدانید و قدم در راه بگذارید، راحت‌تر تا پایانش را طی خواهیدکرد.

ادامه »

چگونه با همسرمان صحبت کنیم ؟

2ام اردیبهشت, 1395

با آگاهی حرف بزنیم ، وقتی حدس میزنیم یا شک داریم ، چیزی نگیم !

« لا تَقْفُ ما لَیْسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ‏ » الإسراء آیه 36

 

 به نرمی حرف بزنیم ، از روی مهربانی و محبت

:« فَقُولَا لَهُ قَوْلًا لَّيِّنًا» زبانمون نیش نداشته باشد. طه آیه 44

 

 اگه توصیه ای میخوایم بکنیم یا همسرمون رو نصیحت کنیم ، قبلش خودمون عامل باشیم

:« لِمَ تَقُولُونَ مِالا تَفْعَلُونَ » صف آیه 2

 

توی قضاوتها و صحبتهامون انصاف رو رعایت کنیم ، اگر میخوایم انتقادی از همسرمون بکنیم حتما قبلش کلی ویژگی های خوبش رو بهش بگیم

« وَإِذَا قُلْتُمْ فَاعْدِلُوا » انعام آیه 152

 

 راحت و ساده و روان حرف بزنیم. پیچیده حرف زدن هنر نیست .

« قَوْلاً مَّیْسُورًا» اسرا:28

 

به قشنگترین شکل ممکن صحبت کنیم ، حتی در صدا زدن همسرمون ، اون طوری صداش کنیم که دوست داره و زیباتره

« و قُولُوا لِلنّاس حُسنًا»بقره :83

 

 وقتی میخوایم با همسرمون صحبت کنیم ، سعی کنیم بهترین کلمات را انتخاب کنیم

« قُل لِّعِبَادِي يَقُولُواْ الَّتِي هِيَ أَحْسَنُ » اسرا:53

 

همدیگر را با القاب و صفتهای خوب صدا بزنیم

« قولاً کریماً» اسرا:23

اشتراک گذاری این مطلب!

تقسیم کار در زندگی

21ام فروردین, 1395

یکی از عوامل شادابی و تکامل خانواده‏‌ها تعیین حدود مسئولیت افراد در خانواده است. البته، تعیین این مسئولیت‏‌ها بنا بر شایستگی ‌ها و توانمندی‌‏هایی است که خداوند در انسان به ودیعه نهاده است. با تقسیم کار، عدالت اجتماعی در محیط خانواده سعادت می‏آفریند و زن را از دخالت در اموری که سزاوار نیست ‏باز می‏دارد.

《روشن است در مواردی خروج زن از خانه ضرورت پیدا می‏کند. مثل مواردی که آن بانوی بزرگوار برای دفاع از حقوق غصب شده خود و شوهرش به مسجد یا دارالخلافه رفت و یا امور ضروری دیگر و . . . ، و آنچه از آن مذمت ‏شد، بیرون رفتن‏‌های غیر ضروری دختران و زنان است که قطعا پیامدهای ناگواری به دنبال خواهد داشت.

امام باقر«علیه السلام» فرمود:

‌《حضرت فاطمه(علیها السلام) کارهای منزل را با حضرت علی (علیه السلام) این‏گونه تقسیم کردند: خمیر کردن رد و تمیز کردن و جارو زدن منزل به عهده فاطمه باشد و کارهای بیرون منزل از قبیل جمع‏ آوری هیزم و مواد اولیه غذایی را علی‏(علیه السلام) انجام دهد》

 در این باره امام صادق ‏علیه السلام فرمود:

«این تقسیم کار با اشاره رسول خدا(ص) انجام گرفت، آن‏گاه که رسول خدا (ص‌‌) فرمود: کارهای داخل منزل را فاطمه و کارهای بیرون منزل را علی ‏انجام دهد. حضرت زهرا(س) با خوشحالی فرمود: «جز خدا کسی نمی‏داند که از این تقسیم کار تا چه اندازه خوشحال شدم; زیرا رسول خدا مرا از انجام کارهایی که مربوط به مردان است ‏بازداشت .»
شاید خوشحالی آن حضرت از این جهت ‏بود که از برخورد با نامحرم به ور خواهد ماند، چه این‏که کار کردن غیر ضروری زنان و اختلاط زنان با مردان با روح تقوا بیگانه است.

منبع: بحار الانوار،ج ۴۳،ص ۹۲

اشتراک گذاری این مطلب!

14 راه برای سحرخیزی

19ام فروردین, 1395

اگر هنگام صبح با سختی از خواب بیدار می شوید و با تمام وجود آرزو می کنید که کاش یک ساعت دیگر را می توانستید در تختخواب خود سپری کنید، راهکاریی وجود دارد که می تواند به سحرخیزی شما کمک کند.

 آیا ورزش، تمام کردن کاری که از قبل شروع کرده اید، آماده شدن ذهنی برای آغاز روز را امتحان کرده اید و نتیجه نداده؟ پس دلیل محکمتری برای خود بتراشید.

در این گزارش چند راهکار عملی برای افرادی که مشکل صبح زود بیدار شدن دارند، معرفی شده است. اگر شما همین مشکل را دارید فهرست زیر را بخوانید.

قرارهای مهم را برای صبح زود تنظیم کنید

قرارهای مهمی مثل وعده دکتر و دندانپزشک را برای صبح زود بگذارید تا هر چقدرخوابتان بیاید مجبور باشید از رختخواب گرم و نرم دل بکنید.

ادامه »

سواد چیست ، آیا ما با سوادیم؟

3ام بهمن, 1394

تعريف كلاسيك سواد، توانايی خواندن و نوشتن است. اما بر اساس تعريف يونسكو، شخص با سواد فردی است که تمام پارامترها زير را در خود دارا است:

 

سواد عاطفی:
توانايی برقراری روابط عاطفی با خانواده، همسر و دوستان، به نحوی شایسته.

ادامه »

مهارت‌هایی که باید به فرزندان خود بیاموزیم

28ام دی, 1394

بر هیچ پدر و مادری پوشیده نیست که باید فرزندان را تحت حمایت خود داشته و به آنان راه و رسم خوب زندگی‌کردن را بیاموزند. در همین راستا لازم است تا والدین با آن‌چه که فرزندان نیازمند یادگیری آن هستند، آشنا بوده و بدانند چگونه این مفاهیم را به فرزندان خود از کودکی بیاموزند تا در سنین نوجوانی و جوانی با تکیه بر این آموزش‌های خانوادگی بتوانند در اجتماع فعال بوده و از خود مراقبت کنند.

طبیعی است که علاوه‌بر تأمین نیازهای مالی کودکان مانند پوشاک و غذا و مسکن، کودکان نیازمند امنیت و آرامش و تربیت صحیح در بستر خانواده نیز هستند. به‌همین‌منظور 10 مهارت مهمی ‌که والدین وظیفه دارند تا به کودکان خود بیاموزند را بیان می‌کنیم.

اولین مهارت: احساس امنیت

بیان مفاهیمی‌ همچون حق نفس‌کشیدن و حق زنده‌ماندن و زندگی‌کردن و بسیاری از حقوق دیگر که شاید در ضمن زندگی روزمره به چشم نیاید، از جمله اصولی است که باید به فرزند خود بیاموزید.

هرانسانی پس از به‌دنیا آمدن، حق دارد از تمامی ‌امکانات و امنیت موجود در پیرامون خود بهره بگیرد و بر همین اساس کودک باید بداند که حق امن‌ماندن و امنیت‌داشتن جزو حقوق طبیعی اوست و دیگران وظیفه دارند این حق را به رسمیت شناخته و رعایت کنند.

با بیان این حق و آشنایی فرزندان با امنیت، آنان می‌آموزند که کسانی که امنیت آنان را به هر نحوی به مخاطره بیاندازند، خاطی بوده و باید با آنان برخورد کنند.

ادامه »

با کودک لجباز چه کنیم؟

23ام دی, 1394

 

برای همه پدر و مادرها پیش آمده است که با لجبازی‌های کودکان مواجه شوند.

پدیده لجبازی کودکان به ظاهر یک مقوله “اعصاب‌خوردکن” و “وقت‌گیر” برای والدین به حساب می‌آید، اما پدران و مادران با اندکی درایت می‌توانند در مواقع لجبازی کودک، او را مدیریت کرده و از حالت لجبازی خارج کنند.

والدین با کمی‌خلاقیت و ابتکار می‌توانند بدون نگرانی و عصبانیت، راه‌حل‌های مناسبی برای برخورد با کودکان خود در زمینه‌های مختلف رفتاری پیدا کنند.

* نکته کلیدی در مورد لجبازی کودکان

می‌توانید با استفاده از روش‌های ساده و سرگرم‌کننده، کودک لجباز خود را آرام کرده و برای دقایقی او را وادار کنید که با شما همکاری کند. به عنوان مثال در نظر بگیرید وقتی که می‌خواهید دندان‌های فرزندتان را مسواک بزنید و او دهانش را باز نمی‌کند، یا به هنگام ناخن‌گرفتن که او بی‌قراری می‌کند، یا حتی زمانی را تصور کنید که با کودک خود به پارک رفته‌اید و او حاضر نیست از وسایل بازی پارک دست بکشد و همچنان مشغول تاب‌بازی است و ممکن است این لجبازی او باعث شود که شما به محل کار یا قرارتان دیر برسید.

کودکان در سنین 3 الی 4 سالگی معمولاً این نوع لجبازی‌ها را دارند و کمی ‌ناسازگاری می‌کنند. به‌ویژه هنگامی‌که پدر و مادرشان به‌طور جدی کاری را به آن‌ها امر می‌کنند، کودک مخالفت و یا به‌اصطلاح لجبازی می‌کند. دلیل مخالفت کودک در چنین شرایطی این است که او می‌خواهد استقلال خود را به والدین نشان بدهد.

ادامه »

از «نفس کشیدن» تا «سفر کردن» نیاز به آموزش دارد.

17ام دی, 1394

تربیت ما بیش از این نبوده است که به بزرگ‌ترها احترام بگذاریم، کلمات زشت نگوییم، پای خود را جلو  پدر و مادر دراز نکنیم،
حرف‌شنو باشیم، صبح‌ها به همه سلام كنيم و دست و روی خود را بشوییم، لباس تمیز بپوشیم، صدای خود را در جمع بلند نکنیم و … اما ساده‌ترین و ضروری‌ ترین مسائل زندگی را به ما یاد ندادند…!!!

کجا به ما آموختند که چگونه نفس بكشیم، چگونه اضطراب را از خود دور کنیم، موفقیت چیست؟ ازدواج برای حل چه مشکلی است…؟؟؟
از «نفس کشیدن» تا «سفر کردن» نیاز به آموزش دارد…
بخشی از سلامت روحی و جسمی ما در گرو تنفس صحیح است. آیا باید در جوانی یا میان‌سالی یا حتی پیری، گذرمان به یوگا بیفتد تا بفهمیم تنفس، انواعی دارد و شكل صحیح آن چگونه است و چقدر مهم است؟!!!

به ما حتی نگاه کردن را نیاموختند. هیچ چیز به اندازۀ «نگاه» نیاز به آموزش و تربیت ندارد!!!

کسی که بلد است چطور ببیند، در دنیایی دیگر زندگی می‌کند؛ دنیایی که بویی ازآن به مشام بینندگان ناشی نرسیده است. هزار کیلومتر، از شهری به شهری دیگر می‌رویم و وقتی به خانه برمی‌گردیم، چند خط نمی‌توانیم دربارۀ آنچه دیده‌ایم بنویسیم. چرا؟؟؟
چون در واقع «ندیده‌ایم»!!!

همه چیز از جلو چشم ما گذشته است؛ مانند نسیمی كه بر آهن وزيده است!

باید بپذیرم كه آدمیت ما به اندازۀ مهارت ما در «نگاه» است…!!!

جان راسکین، آموزگار بزرگ نگاه، در قرن نوزدهم می‌گفت: «اگر دست من بود، درس طراحی را در همۀ مدارس جهان اجباری می‌کردم تا بچه‌ها قبل از اینکه به نگاه‌های سرسری عادت کنند، درست نگاه کردن را به اشیا بیاموزند».
راسکین می‌گفت: «کسی که به کلاس‌های طراحی می‌رود تا مجبور شود به طبیعت و پیرامون خود، بهتر و دقیق‌تر نگاه کند، هنرمندتر است از کسی که به طبیعت می‌رود تا در طراحی پیشرفت کند»!!

اگر در خانه یا مدرسه، یاد گرفته بودیم که چطور نگاه کنیم، چطور بشنویم و چطور بیندیشیم، انسانی دیگر بودیم. انسانی که نمی‌‌تواند از چشم و گوش و زبان خود درست استفاده کند، پا از غار بدویت بیرون نگذاشته است؛ اگرچه نقاشی‌های غارنشینان نشان می‌دهد که آنان با «نگاه» چندان بیگانه نبودند…!

در جامعه‌ای که از در و دیوار آن، سخن از حق و باطل می‌بارد، کسی به ما یاد نداد که چگونه از حق خود دفاع کنیم یا چگونه حق دیگران را مراعات کنیم. عجایب را در آسمان‌ها می‌جوییم، ولی یک‌بار به شاخۀ درختی که جلو خانۀ ما مظلومانه قد کشیده است، خیره نشدیم. نگاه کردن، شنیدن، گفتن، نفس کشیدن، راه رفتن، خوابیدن، سفر کردن، بازی، تفریح، مهروزی، عاشقی،زناشویی و اعتراض، بیشتر از املا و انشا نیاز به معلم و آموزش دارند…!!!

دکتر زهرا کرمی _ روانشناس و عضو هیات علمی دانشگاه

اشتراک گذاری این مطلب!

روحانی بی ادعا!

27ام مهر, 1394

اگر گذرتان به قم افتاد به خیابان ارم ؛ کتابخانه آیت الله مرعشی هم سری بزنید ؛
وارد که می شوید دقیقا جلوی در٬ قبری قرار دارد که مدفن آیت الله مرعشی است ؛
کمی تعجب برانگیز است که چرا وی در اینجا دفن شده !
چرا در حرم کنار بقیه علما نیست؟
ولی وقتی وصیت نامه وی را میخوانید به روح بزرگ این مرد درود میفرستید !
وی در وصیت نامه خود نوشته :
مرا جلوی درب کتابخانه دفن کنید تا مزارم قدمگاه جویندگان علم باشد !
به کتابخانه که وارد میشوید بعنوان یک ایرانی احساس غرور میکنید !
اینجا سومین کتابخانه بزرگ دنیاست !

ادامه »

آثار دائم الوضو بودن

5ام مهر, 1394

وضو گرفتن کمتر از ۲ دقیقه طول میکشد!

اما برکات زیادی دارد.

۱- سبب طول عمرمیشه
رسول خدا(صلی الله علیه واله وسلم):
اي انس: سعی کن طاهر و با وضو باشی که خداوند بر طول عمرت می افزاید و اگر توانستی شب و روز با وضو باشی این کار را انجام بده زیرا اگر در حال وضو از دنیا بروي پاداش و ثواب شهید را خواهی داشت.

۲- برآورده شدن حاجت
امام صادق(ع): من تعجب می کنم از کسی که دنبال حاجت و کاري است در حالی که با وضو است، حاجتش برآورده نشود.

۳- ثواب شهید
رسول خدا(ص): کسی که با وضو بخوابد، اگر در شب، مرگ به سراغش آمد، این شخص شهید از دنیا رفته است.

۴- ارزش خواب باوضو
رسول خدا(ص): کسی که با وضو بخوابد بستر او برایش مسجد می شود و خوابش (ثواب کسی را دارد که) به نماز مشغول است تا اینکه شب را به صبح رساند و اگر کسی بدون وضوء خوابید بسترش براي او قبر خواهد بود و مانند مرداري می ماند تاصبح شود.

۵- باعث زیادي رزق
امام صادق(ع): کسی که دوست دارد بر خیر و برکت منزلش بیفزاید هنگام غذا خوردن وضو بگیرد

اشتراک گذاری این مطلب!

آیت الله بهجت رامیگویم

24ام شهریور, 1394

 آقا از حرم که می خواست برگردد

مشت هایش را می بست
و دیگر باز نمی کرد
تا برسد خانه و روی سر بچه ها دست بکشد.

ادامه »

کودک کتاب خوان

19ام مرداد, 1394

داشتن فرزند علاقه‌مند به کتاب و کتاب‌خوانی، آرزوی هر پدر و مادری است. از قدیم‌الایام شنیده‌ایم که کتاب یار مهربان و دوست خوبی است که انسان را به سمت مسیر درست هدایت می‌کند و اکثر پدر و مادرها معتقدند اگر وقت فرزندشان با کتاب پر شود، خیالشان راحت خواهد بود و می‌دانند دوست خوبی در کنار اوست.

علاو‌ه‌بر این کتاب‌خوانی یک فرهنگ است که نیازمند پایه‌ریزی و برنامه‌ریزی است تا فرزندان متوجه اهمیت آن بشوند و به کتاب تمایل نشان دهند.

در این میان یک تذکر بسیار مهم هم باید به والدینی داد که بدون نظارت بر کتاب‌ها به‌خصوص در سنین بحرانی بلوغ صرفاً هزینه در اختیار فرزندشان قرار می‌دهند تا کتاب بخرد و بخواند.

مهم‌ترین مسئله؛ بررسی کتاب
اگر تمایل دارید فرزندتان کتاب‌خوان باشد، در نظر داشته باشید که باید به‌عنوان افراد باتجربه و خیر‌خواه، کتاب‌های فرزندتان را از یک فیلتر خاص بگذرانید. به‌خصوص اگر در خانه فرزندان در سن بلوغ دارید، باید همواره دقت کنید که کتاب‌هایی که غذای روح و فکر فرزند شما را تأمین می‌کنند از کتب انحرافی یا کتاب‌هایی نباشد که زودتر از موعد مقرر با داستان‌های عاشقانه و بدون محدودیت، بلوغ جنسی فرزند شما را فعال کنند.

شما به عنوان والدین باید برای فرزندان‌تان الگوریتم کتاب مناسب مطابق با سن و سالش را فراهم کنید و باید در این زمینه هم دقت و هم حوصله به خرج بدهید. تا زمانی‌که فرزند شما به سن تشخیص درباره موضوعات خوب و مفید نرسیده است، او را در انتخاب یک کتاب مفید راهنمایی کنید.

عادت مطالعه در خانه

ادامه »

آموزش روزه داری به فرزندان

17ام تیر, 1394

فرزندان، استعداد آن را دارند که تحت تربیت دینی قرار گیرند و مطالب دینی را در حد فهم خویش درک کنند. درست است که پسر بعد از ۱۵ سال و دختر بعد از ۹ سال قمری به تکلیف می‌رسد، اما آموزش و تمرین تکالیف دینی را نمی‌توان تا سن بلوغ به تأخیر انداخت. انسان باید از کودکی نسبت به ظرفیت پذیرش و زمینه مذهبی فراهم شده از سوی والدین (به نحو با نشاط و سرزنده) با عبادات و تکالیف دینی آشنا شود تا در سن بلوغ به انجام آن رغبت داشته باشد. در غیر این صورت، انجام اعمالی چون خواندن نماز و روزه گرفتن در سن تکلیف برای آنان دشوار خواهد بود.

در سن ۶-۳ سالگی که هنوز کودک روزه گرفتن را آغاز نکرده است، اگر به نخستین سوالات او پاسخ داده و درباره روزه معلومات خوبی به وی بدهیم؛ با رفتارهای زیبایی که در حالت روزه داری به آن آراسته‌ایم نمونه خوبی برای کودک می‌شویم. آن گاه فرزندمان وقتی روزه گرفتن را شروع کرد به آسانی می‌تواند از جنبه‌های اخلاقی و ویژگی‌های تربیتی روزه استفاده نماید. روزه احساس، عواطف مثبت و دلسوزانه کودک را نسبت به دیگران رشد می‌دهد.

ادامه »

حساب و کتاب های خنده دار ما!

13ام تیر, 1394

پلان 1
افطاری منزل دوستم دعوت شده بودم … سفره انداخته بود، بیا و ببین … انواع پیش غذاها، سوپ ها، چند مدل غذا و … یکی از دسرهای موجود چشمم را خیلی گرفته بود … جاتون خالی خیلی شیک و خوشمزه بود …
بعد از افطار چند بار ازش خواستم دستور اون دسر را به من یاد بدهد، هر بار بسیار زیرکانه از گفتن دستورش، حتی گفتن اسمش که مبادا من با جستجو در اینترنت آن را یاد نگیرم خودداری کرد … می گفت خیلی سخته … نمی تونی … یادم نیست … و …

پلان 2
در مشکلی که در کامپیوترم بهش دچار شده بودم از یکی از همکاران خواستم که روند یکی از کارها را به من یاد بدهد … چند بار در زمان ها و شرایط مختلف … اون بنده خدا هم می آمد و آن را خیلی سریع انجام می داد و هر وقت که ازش می خواستم که کمی آهسته تر مراحل را انجام دهد تا من هم یاد بگیرم، هر بار به بهانه ای از آموزش به من فرار می کرد … گویا فکر می کرد که با یاد دادن به من از علمش کم می شود …

پلان 3
بعد از اتمام دوره ی کارشناسی ارشد، سراغ یکی از دوستانم که در آزمون دکترا شرکت کرده بود رفتم و ازش خواستم منابع و مواردی که برای موفق شدن در آزمون دکترا لازم است به من یاد آوری کند. ولی متأسفانه آن دوستمان هم گویا من را رقیب خود می دانست و از راهنمایی کردن به من کوتاهی کرد …

ادامه »

زندگی به سبک منتظر (4)/ تربیت فرزند

5ام تیر, 1394

” انتظار حرکت است؛ انتظار سکون نیست؛ انتظار رها کردن و نشستن برای اینکه کار به خودی خود صورت بگیرد,نیست.انتظار حرکت است.انتظار امادگی است.این امادگی را باید در وجود خودمان,در محیط پیرامون خودمان حفظ کنیم.”

برای دیدن تصویر در اندازه بزرگتر روی آن کلیک کنید

اشتراک گذاری این مطلب!

عرض تسلیت با دو روز تاخیر

25ام خرداد, 1394

قبل نوشت:

عرض تسلیت به همه بانوان محترم با دو روز تاخیر البته

وفات بانو امین را می گویم

بانویی مجتهده که معتقد بود رشه خوشبختی را باید در باطن خویش پیدا کرد.

****

بانو، نصرت‌بیگم امین، بانوی فرهیخته و عالمه‌ای عارف بود که توانست لقب اولین بانوی مجتهد را دریافت کند.

بانوامین، زنی از تبار فقهاست.، او اجازه اجتهاد خود را در نجف اشرف از آیت‌الله حاج میرزا محمدکاظم شیرازی، و در ایران از مؤسس حوزه علمیه؛ آیت‌الله حاج شیخ عبدالکریم عارف‌یزدی دریافت کرد و با این‌همه خانه و خانواده را در کنار علم‌آموزی و تهذیب با یکدیگر داشت؛ به‌طوری‌که به شاگردانش توصیه می‌کرد: “اگر می‌خواهید در مسایل علمی‌تان موفق باشید، باید روی خانواده مراقبت داشته باشید.” و در کنار این توصیه‌ها، به چنان مرتبه علمی‌ای رسیده بود که آیت‌الله العظمی سید شهاب‌‌الدین مرعشی‌نجفی، از ایشان، درخواست اجازه روایت کرده‌ است.

آن‌چه برشمردیم تنها بیان ذره‌ای از دریای بی‌کران معرفت و علم و اندیشه این بانوی بزرگ است. بانویی که سرآمد بانوان زمان خود  بود. در همین راستا و به مناسب سالروز وفات این بانوی عالمه، برآن شدیم تا نگاهی داشته باشیم به مکتوبات او که به قول آیت‌الله مظاهری « کتاب‌های ایشان کتاب‌های موسمی نیست، بلکه به‌روز است.»

ادامه »

زندگی به سبک منتظر (2)/ کسب علم و دانش

22ام خرداد, 1394

 

 

برای دیدن تصویر در اندازه بزرگتر روی آن کلیک کنید.

***

ادامه »

زندگی به سبک منتظر (1)/ حجاب

19ام خرداد, 1394

 


برای دیدن پوستر در اندازه بزرگتر روی آن کلیک کنید

ادامه »

سه توصیه امام حسین برای تربیت فرزند

5ام خرداد, 1394

در مکتب اهل بیت (علیهم‌السلام) خانواده و فرزندان از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده است. در این مکتب فرزند آوری و اهمیت تربیت فرزند تنها معطوف به لحظه تولد و بعد از آن نیست بلکه به زمینه های تربیت و شرایط قبل از تولد و بلکه حتی قبل از انعقاد نطفه نیز توجه خاص شده است. از این رو در روایات مشاهده می‌کنیم که شرایط مطلوب و نامطلوب انعقاد نطفه توجه قرار گرفته است.

ادامه »

رهنمودهای تبلیغی بر اساس ویژگیهای نوجوان «2»

15ام اردیبهشت, 1394

 

   

دریافت مقاله رهنمودهای تبلیغی بر اساس ویژگیهای نوجوان «2»؛
حجم: 273 کیلوبایت

رمز:www.hambahsi.ir


عناوین:

    تمایل به فهم چگونگی آفرینش
    اشاره مستقیم به چگونگی آفرینش زمین ، آسمان ، انسان و مخلوقات
    متن خوانی
    روش تربیتی یا فرمولی
    بیان شگفتی های آفرینش از دیدگاه علمی-دینی
    توصیف مورچه در نهج البلاغه
    برخی ویژگیهای مورچه در بیان دانشمندان
    مقایسه مخلوقات دیگر با انسان در چگونگی و آفرینش

اشتراک گذاری این مطلب!

رهنمودهای تبلیغی بر اساس ویژگیهای نوجوان«1»

5ام اردیبهشت, 1394

 

 

 

دریافت مقاله رهنمودهای تبلیغی بر اساس ویژگیهای نوجوان«1»
حجم: 379 کیلوبایت

 

رمز: www.hambahsi.ir

 


عناوین :

  مقدمه
    گرایش به دینداری
    احترام و ایجاد رابطه مهر و محبت
    پرهیز از نصیحت بی جا و اجبار
    پرورش حس نیاز به دین
    هماهنگی کردار و گفتار
    تشویق و ترغیب
    پرهیز از توضیح بی جا
    انتقال تدریجی مفاهیم دینی
    تقویت شناخت با ابزار مقایسه
    معرفی نوجوانان دیندار و موفق

 

اشتراک گذاری این مطلب!

سبک زندگی امام(ره) در زندگی مشترک

23ام اسفند, 1393

سبک زندگی ایرانی اسلامی و گسترش استفاده از آموزه‌های دینی در تربیت و رفتار با خانواده از مواردی است که باید در این دوران که همهمه انواع ارتباطات و شبکه‌های اجتماعی بنیان‌های خانواده را تحت تأثیر خود قرار داده است موردتوجه ویژه قرار گیرد.

 
تمسک به سبک زندگی بزرگانی که منش و رفتار آنها در خانواده می‌تواند الگوی خانواده‌های امروزی باشد راهی است که با یادآوری آنها برای جوانان می‌توان راه روشنی را برای زندگی جوانان در اختیار آنها قرارداد و به آنها متذکر شد که الگو گیری از این زندگی‌ها می‌تواند خوشبختی را برای اعضای خانواده به ارمغان آورد.
 
همزمان با نزدیک شدن به ایام‌الله دهه فجر و پیروزی انقلاب اسلامی با نگاهی به زندگی شخصی بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی که باعث تحولی شگرف در جهان شدند و راهی را آغاز کردند که هم‌اکنون بسیاری از کشورها با الگو گیری از ایشان پیرو راهشان شده‌اند می‌توان الگویی بی‌بدیل را برای گسترش سبک زندگی ایرانی-اسلامی در خانواده ترویج کرد. نوع رفتار ایشان با همسرشان باوجوداینکه نه‌تنها ایشان رهبر یک کشور بلکه الگویی در جهان بودند می‌تواند درسی بزرگ برای زوج‌های جوان باشد.

ادامه »

توصیه های دینی به مردان برای مشارکت در کار خانه

18ام اسفند, 1393

 

نهاد خانواده، نهادی کوچک است اما به‌عنوان اصلى‏ ترين ركن جامعه و زمينه‏ساز شكوفايى استعدادهاى بالقوه اعضا و بستر‏ساز خوشبختى و يا ناکامی انسان‏ها و اعضاى خود به‌شمار می‌رود.

دین بر اساس شناختی که از روحیات، توانایی‌ها و ظرفیت‌های افراد خانواده دارد به تقسیم وظایف پرداخته و بر انجام گرفتن وظایف در چارچوب‌های موردنظر خود اصرار دارد؛ چراکه دین‌داران معتقدند: «تشکیل خانواده اگر به شکل سالمی صورت بگیرد و اخلاق حاکم بر زوجین، صحیح و منطقی و منطبق با اصول شرع، با آن‌چه خداوند معین فرموده باشد، این پایه‌ اصلاح جامعه است و پایه‌ سعادت همه افراد جامعه است.» (1)


بر این اساس در بحث پیش رو به‌دنبال آنیم که ببینیم مرد در خانواده چه جایگاهی دارد و وظیفه حمایت‌گری او در خانواده و به‌طور خاص در قبال همسر، چگونه است؛ بحثی فراتر و اخلاقی‌تر و انسانی‌تر از قوامیت ثابت‌شده برای مرد در خانواده.

ادامه »

چرا دانشنامه فاطمی باید منتشر شود

17ام اسفند, 1393

یکی از مؤثرترین شیوه‌های تربیت، ارائه الگوهای شایسته و تأکید بر پیروی از ایشان است. به فرموده قرآن، پیامبر اعظم(ص) اسوه حسنه همه خداباوران است (احزاب، ۲۱ )؛ و فاطمه(س) استمرار اسوه حسنه است.

 
با توجه به لزوم اسوه‌پذیری از حضرت زهرا(س) و همچنین نبود کتاب مرجعی که بتواند در بحران فکری و فرهنگی عصر حاضر، در حوزه مطالعات زنان، به تبیین مبانی حقوق و حرمت زن در اسلام با ارائه الگوی عینی زن مسلمان بپردازد، تدوین دانشنامه فاطمی(س) در دستور کار قرار گرفت.
 
اهداف دانشنامه‌ فاطمی(س)
در تألیف این دانشنامه، هدف های ذیل در نظر بوده است:
 
۱.تبیین جامع و علمی تاریخ زندگانی و جایگاه الهی حضرت فاطمه(س)، به منظور رفع ابهامات و پاسخ‌گویی به شبهات كلامی و تاریخی و نیز روشنگری و تحلیل تحریفات و انحرافات؛
 
۲. توصیف و تحلیل بینش، شخصیت و كنش (تعالیم، اخلاق و سیره) آن بزرگوار، به‌مثابه نمونه انسان كامل، به‌منظور ارائه الگوی عینی زن مسلمان؛
 
۳.تبیین ماهیت، مرتبت و حرمت حقوق زن، مبانی و منزلت نهاد خانواده و حقوق و تكالیف زنان از منظر اسلام، به‌منظور روشنگری، رفع شبهات، و تحریف‌زدایی از این موضوعات؛
 
۴.گزارش نظریه‌های معارض با اندیشه دینی و نگرشهای متحجرانه و متجددانه درباره زن و نهاد خانواده و نقد آنها.

ادامه »

باز می دوم سوی سجاده ام!

11ام دی, 1393

این حرف من نیست ها ، خدا فرموده که : ” از صبر و نماز کمک بگیرید” . ما مادرهای دست خالی ، ما مادر های نابلد ، ما مادرهای ناقص ، ما مادرهای بی سرمایه ، ما مادرهای نا توان ؛ آیا جز مدد گرفتن از ریسمانی که خدا برای مان پایین انداخته ، راه دیگری داریم؟

شما را نمی دانم ، ولی من خیلی وقت ها هنگ می کنم ! نمی دانم باید چه کار کنم ؟ چه عکس العملی در قبال فلان رفتار پسرهایم نشان بدهم که درست باشد ؟ چطور حرف بزنم که تأثیر بگذارد ؟ گاهی حتی نمی دانم بخندم یا گریه کنم ؟ اینطور وقت ها می دوم سمت سجاده ی مهربانم ! بازش می کنم و چادری که سالهاست هم نفس نمازها و زیارت هایم بوده سرم می اندازم ، می ایستم رو به خدا….بغض می کنم ، می گویم : خودت امر کردی دستم که خالی شد ، کار که بلد نبودم ، هاج و واج که مانده بودم و انگشت به دهن ، با تو حرف بزنم ، خوب من آمدم ،  ریسمانت را بیانداز که دارم غرق حیرت هایم می شوم! همانجا نیت می کنم و شروع می کنم به حرف زدن…گاهی آلوچه آلوچه با اشک ، گاهی با سوال ، گاهی با دلتنگی فقط و گاهی ساده و آرام ! سلام که می دهم ایمان دارم یک راهی باز شده ، یک دستی آمده توی کار ، یکی اصلا دست مرا برده و خودش رسانده به آن طناب نجات…. باور کنید نمازهای بی وقت ، نماز های وسط روز ، نمازهای یواشکی این مدلی یک جور خوبی کارم را راه انداخته که دلم نیامد به شما هم نگویم : که هر وقت کم آوردید بدوید سوی سجاده هاتان!

می شود این نمازها را همیشگی خواند . مثلا روزی دو رکعت نماز هدیه به خانم فاطمه زهرا سلام الله علیها ، یا امیرالمونین علیه السلام و یا…. شخصی را می شناسم که از نوزادی دخترش تا الآن که ۱۳ ساله است هر شب دو رکعت نماز هدیه به حضرت رقیه سلام الله علیها خوانده و دخترش را به ایشان سپرده است  و دوستی که موفقیت آقاپسرش در کار و تحصیل و ازدواج خوب و…زبانزد است ، در جواب جوان تر ها که دنبال رمزی ، یا وردی بودند گفته بود ؛ سالهاست هر شب دو رکعت نماز هدیه به حضرت زهرا سلام الله علیها خوانده ام و همه چیز پسرم را به ایشان سپرده ام!

خلاصه که خداوند خوب امری فرموده اند…بشتابیم به سوی رستگاری!

منبع : ابناءالهدی

اشتراک گذاری این مطلب!

روابط والدین و فرزندان در کلام امام ساجدین (ع)

19ام آبان, 1393

امام سجاد(ع) در صحيفه سجاديه درباره موضوع وظايف فرزندان در برابر والدين و والدين در برابر فرزندان نکات مهمي را مطرح فرموده اند که به قسمتي از آن ها اشاره خواهد شد. آشنايي و عمل به اين توصيه هاي امام سجاد(ع) در صحيفه سجاديه، گره گشاي مشکلات زندگي بسياري از مردم خواهد بود.

ادامه »

در روضه های زنانه چه می گذرد؟

18ام آبان, 1393

برای آن ها که از کودکی با اسم امام حسین (ع) بزرگ شده اند و از آن موقع که خودشان را شناخته اند، در ایام سوگواری سیاه پوش ائمه علی الخصوص سرور و سالار شهیدان بوده اند، روضه و روضه خوانی غریبه نیست.

در این بین، محافل و مجالس روضه زنانه، که نه فقط در ایام محرم و صفر و روزهای شهادت، که مستمرا در طول سال در خانه ها و حسینیه های کوچک خانگی برگزار می شد و می شود، یکی از جدی ترین عرصه های حضور در این فضا به شمار می رود.

برای خیلی ها که امروز به قول خودشان به یک عزادار حرفه ای تبدیل شده اند و عشق امام حسین در وجودشان شعله ور است، یادآوری مجالس کوچک و بی ریایی که هر از گاهی در خانه یکی از همسایه ها یا اقوام برگزار می شد، کار سختی نیست. زمانی که لباس مشکی تن می کردند و دست مادر را می گرفتند و راهی مجلس اباعبدالله می شدند. مجلسی که غالبا در خانه کوچکی برگزار می شد که اتاق اصلی اش با پرچم ها و پارچه های سیاه پوشانده شده بود و دورتادورش را پشتی چیده بودند و برای راحتی مهمان ها، کنار دیوار و پشتی ها پتوی ملافه شده پهن می کردند.

مجلس ساده روضه، با پذیرایی کوچک چای شروع می شد و وقتی تعدادی دور هم جمع می شدند، دعا یا سوره ای از قرآن و یا زیارت عاشورا را نوبتی یا دسته جمعی می خواندند و منتظر می شدند تا خانم جلسه ای بیاید و برنامه روضه ادامه پیدا کند.

ادامه »

تبلت در خانواده من...

10ام شهریور, 1393

تبلتم رو خیلی دوست دارم.

با اینکه قابلیت های و ویژگی های خوب و خاص خودش رو داره اما نه به اینترنت وصله و نه بازی توش وجود داره.

کارکردش برای خانواده ما، فقط به عنوان یک کتابه.

هر کدوممون هم فایل خاصی برای کتابهامون داریم.

اوایل محمدحسین راضی نبود مخصوصا وقتی که بچه های دور و برش رو تبلت به دست و در حال بازی میدید.

اما با وجود کتابهای قشنگی که براش دانلود کردیم، مخصوصا کتابهای صوتی خیلی زود راضی شد.

قرآن خوندن از روی تبلت هم براش خیلی لذت بخش تره تا از روی کتاب، چون میتونه هر آیه ای رو که میخونه قرائتش رو هم بشنوه.

یه کتاب هم داره به اسم قصه های من و بابام که سه جلده و طنزه.

وقتی پدرش از سرکار میاد دوتایی با هم شروع میکنن به خوندن.

البته این دلیلی بر این نمیشه که ما کتاب نمی خریم کتاب خریدن و خوندن یکی از بزرگترین لذتهای ما بوده و هست.

اما دیدم که میشه خیلی از تکنولوژی های جدید رو هم مثبت دید و در خدمت به کتاب خوانی ازش بهره گرفت.

کتاب خوانی…

واژه ای که این روزها در خیلی از خانه ها غریبه است.


نوشته: فروغ خزایی

اشتراک گذاری این مطلب!

از اسراف خوشم نمی آید

9ام شهریور, 1393

قبل نوشت:

چند وقت قبل یکی از فامیل های دور همسر همراه با خواهر بزرگتر ایشان (همسر) دو سه روزی خانه امان مهمان بودند…

یکی از جمله هایی که خواهر همسر در دومین روز مهمانی به فامیل دور درباره ام گفت این بود که: فلانی هیچ وقت چیزی را دور نمی ریزد…

این جمله را قبلا هم درباره خودم شنیده بودم

آدم خسیسی نیستم اما اول باری که این مطلب با واسطه به گوشم رسید دلخور شدم از برداشت آن واسطه

برداشتش این بود که منظور این بوده که فلانی خسیس است و آب از دستش چکه نمی کند…

پاسخی نداشتم در جواب واسطه

اما آن روز که به گوش خودم شنیدم توضیح دادم که از اسراف خوشم نمی آید و فامیل دور لبخند زد

فاز مثبتی داشتم و لبخندش را به خوبی تعبیر کردم

امروز مطلبی با همین مظنون در همسر بهشتی خواندم

خواندنش را به شما هم توصیه می کنم:…

****

خانم صاحبخانه ما آدم خیلی خوبی است. وضع مالی خیلی خوبی دارند و زندگی شان کاملا مرفه است. وسط حرف ها و خاطره ها و نصیحت کردن هایش من چندتا نکته خیلی خوب گرفتم که فکر میکنم از عوامل مهم این وضع خوب باشد و کاملا هم به خانم خانه ربط دارد.

یک بار حرف دورریختنی ها شده بود. مطمئن و قاطع گفت من هیچچچچی دور ریز ندارم. با اینکه دوتا پسر دارد و هر روز نهار و شام مقدار زیادی غذا درست می کند میگفت هیچی دورریز ندارم. پرسیدم چطور؟ گفت تا بشه میخوریم. به این و اون میدم. اگه چند روز موند و خورده نشد، میریزم تو ظرف راه میافتم تو کوچه ها فقیری، نیازمندی چیزی پیدا میکنم بهش میدم. ( در ادامه گفت پیاده روی هم میشه، ورزش هم هست!) اگه کم مونده باشه که نشه به کسی داد میبرم بالای پشت بوم برنجاش رو میریزم برای پرنده ها (دیده بودم چندقاشق برنج توی ظرف را که بالای جاکفشی میگذاشت. نگو برای این کار بوده.) گوجه داشته باشه شل بشه سریع پوره میکنم تو فریزر برای سوپ یا غذا. میوه ها اگه شل بشه (گفت ما میوه شل نمیخوریم) سریع یه سینی کوچیک لواشک میکنم، پوره میکنم، مربا میکنم… حتی نون هامون هم گاهی که بیات میشه، میذارم تو نایلون تو فریزر برای یه وقتی که آبگوشت داریم (با نون بیات خوشمزه تره) و …

خلاصه با این وضع خوب و بااینکه اصلا آدم خسیسی نیست به شدت مراقب برکت هاست. هیچی دورریز نداره و من مطمئنم بخش عمده ای از برکت زندگی پررفاهشان مال همین سخت گیری ها و تدابیر خانم خانه در استفاده  از همه نعمت های خداست.

یک بار مقدار کمی از یک ماده غذایی مانده بود، از من پرسید به نظرت چکارش کنم؟ گفتم بی خیال اینکه ارزشی نداره بریزید دور. (خیلی کم بودها! یعنی ارزش ریالیش زیر پانصد تومن میشد، کار مشخصی هم نمیشد باهاش کرد. مثلا پنیر نبود که خورده شه) گفت: نه!!! من نمیتونم دور بریزم. به خاطر پولش نیست ها! دلم نمیاد. وقتی با خودم فکر میکنم چقدر انرژی و هزینه گذاشته شده تا این تهیه بشه، به دست من برسه، اصلا به خودم اجازه نمیدم یه ذره ش رو هم دور بریزم. عصری همان قاطی یک کیک خوشمزه شده بود که برای ما هم آورد.

احترام به نعمت ها برکت را فوق العاده زیاد می کند توی زندگی.


این روزها همه از وضع اقتصادی گله می کنند. از بی پولی…گرانی… همسرمان بیرون خانه تلاش میکند، ما هم داخل خانه تلاش کنیم. همین کارهای ساده برکت را مهمان سفره هایمان می کند…


اشتراک گذاری این مطلب!

سوالات مهم خانوادگی

29ام مرداد, 1393

سوالاتی که باید دیر یا زود از خودمان در مورد خانواده بپرسیم:

چقدر همدیگر را میشنویم؟؟ نگفتم چقدر به همدیگر گوش می دهیم ،گفتم چقدر همدیگر را میشنویم، چون ادمها، مخصوصا زنها دلشان می خواهد شنیده شوند ، انها دوست دارند ، سکوتشان را هم بشنوند،گاهی حرفهایی در حرکات بدن هست ،که اگر دقیقا با گوش دل و محبت و عشق شنیده شوند ،در زندگی معجزه افرینند……

چقدر همدیگر را دیده ایم؟؟نگفتم تماشا کرده ایم ، تماشا فقط برای فیلمها و سریالها و سایر چیزهاست ، گفتم دیدن همدیگر ، دیدن یک ادم فرق دارد با دیدن یک ماشین یک خانه ،حتی یک گل ، ادمها را باید تماما دید ،اما افسوس که ما همیشه ادمها را نصفه و نیمه می بینیم یک ادم مجموعه ای از خوبیها و عیبها و نقصها و نقاط قوت است ، چقدر به زیباییهای هم خیره شده ام ، انقدر که وقتی چشمهایمان را روی هم می گذاریم پشت سیاهی پلکهایمان هم همدیگر را ببینیم

رسانه ها با ما چه میکنند؟؟ آیا مطمئنیم کنترل انها دست ماست؟؟ یا نه این یک توهم است و در واقعیت کنترل ما دست انهاست؟؟ انها به ما می گویند ،چه چیز را دوست بداریم و چگونه دوست بداریم ؟؟ انها به ما می گویند چه چیز را زیبا ببینیم ، چه چیز را زشت!!! انها به ما دیکته می کنند ، به چه بخندیم ،و چه ارزوها و خواسته هایی داشته باشیم؟؟ انها ما را به جای صحبت با یکدیگر به شنیدن خودشان فرا می خوانند ؟؟ نقش رسانه ها بویژه شبکه های ماهواره ای در تنوع طلبی جنسی و خیانت و از هم پاشیدگی خانواده چیست؟؟آیا ماهوراه ها برای زندگی ما بی خطرند؟؟ ایا می دانیم ماهواره ها بیش از 20 نوع افت خانوادگی را به طور مستقیم و غیر مستقیم ،وارد حریم زندگی ما می کنند؟

اشتراک گذاری این مطلب!

اسم‌اش را گذاشته‌اند زندگی مدرن!

25ام مرداد, 1393

 

اسم‌اش را گذاشته‌اند زندگی روز یا مدرن. برای همین معلوم نیست با چه استنباط و منطقی تصمیم گرفته‌اند یا بچه نداشته باشند یا اینکه با شعار «یک بچه کافیه» زندگی کنند البته معمولا در اکثر زندگی‌های زناشویی اینطور نیست که هر دو طرف ماجرا با بچه‌دار شدن مخالف باشند.

تحقیقات نشان می‌دهد در اكثر خانواده‌های ایرانی معمولا این یك طرف ماجراست كه بچه نمی‌خواهد؛ كه گاهی ممكن است مرد باشد و گاهی زن‌ها. ولی الان در شرایطی كه اكثر كارشناسان نسبت به بحران جمعیتی و افزایش هرم سنی جامعه ایرانی صحبت می‌كنند آیا راه‌های روانشناختی‌ای وجود دارد كه همسرمان را بتوانیم به بچه‌دار شدن تشویق كنیم؟ بله ،با بهره‌گیری از یكسری مهارت‌ها می‌توان انگیزه فرزندآوری را در همسران تقویت كرد.

ادامه »

سبک زندگی اسلامی را در معراج السعاده بيابيم

18ام تیر, 1393

کتاب معراج السعادة اثر عالم بزرگ ملا احمد نراقی، یک کتاب جامع در زمینه های مختلف اعتقادی و عملی است. در ارزش این کتاب همین بس که عالم بزرگ آیت الله بهجت در پاسخ به سوالی که از ایشان خواسته بودند برنامه ای جهت سلوک مرحمت فرمایند، فرموده بودند روزانه نصف صفحه از کتاب شریف معراج السعادة را بخوانید و بدان عمل کنید.

برای کسی که پای در مسیر خودسازی نهاده و می خواهد تربیت اسلامی را در زمینه خود و خانواده اش اجرا کند، کتاب معراج السعاده می تواند یک منبع کارساز و عالی باشد.

بیان حالات نفس، بیان اخلاق پسندیده و فضایل، صفا نکوهیده و ناپسند، تدبر در آفرینش و صنع پروردگار، علاج عجب به قدرت، علم، عبادت، جمال، مال، … آداب مهمانی کردن، آداب غذا خوردن… در این کتاب آمده است.


این کتاب را می توان، کتاب سبک زندگی اسلامی نامید.

براي دانلود اين كتاب گرانقدر اينجا را كليك كنيد.

اشتراک گذاری این مطلب!

قبل از بچه دار شدن چه كنيم؟

9ام تیر, 1393

این مسأله، موضوعی است که از منظر دینی بسیار مهم است و در روایات هم درباره ی آن بسیار سخن گفته شده است. اما نیاز به پژوهشی اجتهادگونه دارد تا به خطا نرود!… بخاطر همین حساسیتی که این موضوع داره، شخصاً هیچگاه به خودم جرأت ندادم وارد این موضوع بشم و مستقیم بروم به سراغ استنباط از روایات. اما به مطلب جالبی از آیت الله مجتبی تهرانی رضوان الله علیه (که از مراجع بزرگ زمان ما بودند) برخوردم. به خاطر اهمیت موضوع و مفید بودنش، این مطلب را عیناً از کتاب «حاج آقا مجتبی» (خاطرات ایشون) نقل میکنم. البته در سایت ایشون هم این مطلب و دیگر خاطرات نقل شده…

وقتی تازه میخواستم به بچه دار شدن فکر کنم خدمتشان رسیدم و عرض کردم تازه میخواهیم به فکر بچه دارشدن بیفتیم. چه کنیم؟ فرمودند: « خوب کردی اول آمدی پیش من… » بعد نکات مهمی فرمودند:

بهترین ماههای سال برای انعقاد نطفه ماه رمضان است. نزدیک های نیمه ماه هم از همه بهتر است. چون هر دو روزه گرفتید و هر دو یک حالت تلطیف روحی پیدا کردید.

من نسبت به هر پنج بچه ای که دارم روزانه در پنج نمازی که در شبانه روز میخواندم 5 دعا میکردم. میگفتم خدایا سالم باشد صالح باشد خوش روزی باشد خوش قدم باشد. با این 5 دعا دنیا و آخرت را با هم جمع کرده بودم. ضرر هم نکردم. نه در دخترش نه در پسرش الحمدلله. خودم این کار را کردم.

از نظر تغذیه مادر وقتی باردار شد هر چیزی نخورد…

مسئله «توسل» خیلی موثر است؛ به خاطر اینکه این خصوصیات پنج گانه که من گفتم در او باشد. یعنی سالم باشد صالح خوش روزی. خوش قدم (چون بعضی از بچه ها بد قدم هستند هیچ تعارف هم ندارد و تردید هم در او نیست.) و مهمترین چیز هم عاقبت به خیری است.

قبل از انعقاد نطفه هم تغذیه خیلی موثر است و در نطفه اثر دارد. این از واضحات است. باید مراعات کنید. من یک چیزی بگویم به تو: در خانه ما از هرجایی هر چیزی بیاید اینها دست نمی زنند. صبر می کنند تا من بیایم جهات شرعی اش را دقت کنم. این در خانه ما سنت شده و از ملکات اینهاست. چون این اثر دارد.

بعد فرمودند اگر در ماه رمضان نشد ادامه بدهید فقط قمر در عقرب نباشد. روایات هم در این زمینه داریم. هم عقد در قمر در عقرب نباشد هم عمل آمیزشی و نکاح.


اشتراک گذاری این مطلب!

هوا كه گرم مي شود ايمان بعضي ها هم كم مي شود!

2ام تیر, 1393

اصولا سالي يک بار ياد مبارزه با بدحجابي مي افتيم و تهاجم فرهنگي را با گوشت و خون و پوست و تمام اعضا و جوارحمان احساس مي کنيم!!!

آن هم وقتي است که هوا رو به گرمي مي گذارد و لباس ها از تمامي جهات آب مي روند! نمي دانيم مقصر بنجليات چيني است که جنس هاشان نامرغوب است و بعد از يک بار شسته شدن طول و عرض کم مي کند، مقصر ستاد امر به معروف و نهي از منکر است که سه فصل سال را در خواب است و تابستان ها دوره کاري اش شروع مي شود،ايراد از ماهواره هاست که تا مي توانند برهنگي ترويج مي کنند،قصور از ويترين مغازه هاي داخلي است که لباس هاي تن مانکنشان در اوج قناعت تنها نيم تا يک متر پارچه مصرف کرده اند يا ايراد از هواست که غفلت مي ورزد و جهالت مي کند و در اقدامي نابخردانه گرم مي شود!!اصولا و اساسا ما انسان هايي هستيم که تا اتفاقي نيفتد به فکر چاره و درمان نخواهيم افتاد.

با مضموني با عنوان مديريت بحران کاملا بيگانه ايم و به شدت معتقديم ماهي را هر وقت از آب بگيريم تازه است! و چشم مي بنديم بر اين واقعيت که نوشداروي بعد از مرگ سهراب کارساز نيست. سال هاست اين سريال دنباله دار در کشور جريان دارد. گرماي هوا مساوي است با شال هايي که تنها نقش نمادين بر سر ايفا مي کنند،مانتوهاي نازک بدن نما که سر جمع گاهي ارتفاعشان به نيم متر هم نمي رسد،صندل هايي که ناخن هاي لاک زده را يدک مي کشد، تيشرت هاي تنگ با صور قبيحه که گاها نوشته هاشان بسيار مذموم و زننده است و شلوار هايي که يا رنگ و رو رفته اند يا پاره در پاره اند و يا تنگ و کوتاه!

بعد قسمت دوم سريال شروع مي شود!طرح ضربتي مبارزه با بدحجابي!چند مامور مرد متصدي اين کار مي شوند و با برخوردهايي که به هيچ وجه شايسته يک مملکت اسلامي نيست با بدحجابان برخورد مي کنند!بعد همين اتفاقات رسانه هاي خارجي را هتاک نموده و دهان باز مي کنند به ياوه پراني!درست در همين لحظه تصميم مي گيريم مامورين خانم را هم به کادر ستاد مبارزه با بدحجابي اضافه کنيم و خلاصه تا مي آييم که دست در دست هم دهيم و طرحي نو در اندازيم تابستان به پايان رسيده و در فصل سرما هيچ عقل سالمي برهنه بيرون نمي آيد و تازه آن وقت مانند کبک سرمان را زير برف مي کنيم که طرحمان موفق شد و بدحجابي را مهار کرديم!!!غافل از آنکه همه ي اين ها ريشه در يک اصل اساسي دارد !

برويم بگرديم و کنکاش کنيم در خودمان در زندگي و منشمان ببينيم کجاي کار را خطا رفته ايم که اعتقاداتمان رنگ باخته !

اين حقيقتي است که هرسال نهيب مي دهد:هواکه گرم مي شود،اعتقاداتمان سرد مي شود!


اشتراک گذاری این مطلب!

این دختران مادران فردایند!

1ام تیر, 1393

یادم نیست از کی این طور شد، فقط یادم می آید وقتی ۱۴ - ۱۵ ساله بودم یک بار در جمع دوستانه مان حرف از ادامه تحصیل و کنکور و ازدواج شد، دوستم به شوخی به من گفت تو که این همه از درس و کنکور دم می زنی، مطمئن باش فردای دیپلم گرفتنت ازدواج می کنی. انقدر از این حرفش ناراحت شدم که انگار به من فحش داده و سریع جبهه گرفتم و از خودم دفاع کردم…

آن موقع اگر دختری می گفت می خواهم ادامه تحصیل بدهم و فعلاً قصد ازدواج ندارم کلی کلاس داشت.

۱۴ - ۱۵ ساله که بودم می دیدم دخترهایی که زود ازدواج می کردند حس سرخوردگی دارند، در مهمانی ها وقتی با یک بچه وارد می شدند در مقابل دختری هم سن و سال که ازدواج نکرده و درس می خواند و شاغل است از عزت کمتری برخوردار بودند.

نه اینکه بگویم خوب بود که معتقدم شریف ترین شغل برای زن کدبانو بودن است و مقدس ترین هنر، مادر بودن.

اما حالا نمی دانم از کی اینطور شد.

ادامه »

حجاب زن حق الله است يا حق الناس؟

27ام خرداد, 1393

حرمت زن نه اختصاص به خود زن دارد نه شوهر و نه ويژه برادر و فرزندانش مي‏باشد، همه اينها اگر رضايت بدهند، قرآن راضي نخواهد بود، چون حرمت زن و حيثيت زن به عنوان حق‏اللَّه مطرح است .

خداي سبحان زن را با سرمايه عاطفه آفريد كه معلّم رقّت باشد و پيام عاطفه بياورد، اگر جامعه‏اي اين درس رقّت و عاطفه را ترك نمودند و به دنبال غريزه و شهوت رفتند به همان فسادي مبتلا مي‏شوند كه در غرب ظهور كرده است.
لذا كسي حق ندارد بگويد من به نداشتن حجاب رضايت دادم، از اين كه قرآن كريم مي‏گويد هر گروهي، اگر راضي هم باشند، شما حد الهي را در برابر آلودگي اجرا كنيد، معلوم مي‏شود عصمت زن، حق‏اللَّه است و به هيچ كسي ارتباط ندارد.

**آيت الله جوادي آملي در پاسخ به پرسشي در خصوص عدم محدويت حجاب براي زنان

اشتراک گذاری این مطلب!

نامه يك مرد جوان به همسرش!

26ام خرداد, 1393
فکرش را بکن…
که مردی جوان در سال ۱۳۱۲، در یکی از روزهای سفر حج٬ برای زنش نامه ای نوشته باشد…
فکرش را بکن…
سال هزار و سیصد و دوازده که هنوز خیلی از مردها به زن میگفته اند ضعیفه! و شاخ و شانه میکشیده اند و قلدری میکرده اند و خشونت به خرج میداده اند و زن را جزء مایملک خود می دانسته اند و خودشان را مالک بی چون و چرایش…
توی آن روزگار مردی جوان٬ در یکی از  روزهای سفر برای زنش اینچنین مینویسد:

” تصدقت شوم، الهي قربانت بروم، در اين مدت كه مبتلاي به جدايي از آن نور چشم عزيز و قوت قلبم گرديدم، متذكر شما هستم و صورت زيبايت در آيينه قلبم منقوش است. عزيزم، اميدوارم خداوند شما را به سلامت و خوش در پناه خودش حفظ كند. [حال]من با هر شدتي باشد مي‌گذرد؛ ولي به حمدالله تاكنون هرچه پيش آمد، خوش بوده و الان در شهر زيباي بيروت هستم. حقيقتا جاي شما خالي است، فقط براي تماشاي شهر و دريا خيلي منظره خوش دارد. صد حيف كه محبوب عزيزم همراهم نيست كه اين منظره عالي به دل بچسبد. در هر حال، امشب، شب دوم است كه منتظر كشتي هستيم. از قرار معلوم و معروف، يك كشتي فردا حركت مي كند، ولي ماها كه قدري دير رسيديم، بايد منتظر كشتي ديگر باشيم. عجالتا تكليف معلوم نيست، اميد است خداوند به عزت اجداد طاهرينم، كه همه حجاج را موفق كند به اتمام عمل. از اين حيث قدري نگران هستم… خيلي سفر خوبي است، جاي شما خيلي خيلي خالي است. دلم براي پسرت قدري تنگ شده است. اميد است كه هر دو به سلامت و سعادت در تحت مراقبت آن عزيز و محافظت خداي متعال باشند. اگر به آقا [پدر همسر] و خانم‌ها [مادر و مادربزرگ همسر] كاغذي نوشتيد، سلام مرا برسانيد. من از قبل همه نايب‌الزياره هستم. ايام عمر و عزت مستدام. تصدقت. قربانت…”

و من دارم با خودم فکر میکنم که چقدر منش و مرام این مرد ستودنی ست… و در روزگار نادیده گرفته شدن زن و وجودش و حتی در همین روزگار٬ چقدر پسندیدنی ست… و با خودم فکر میکنم که این مرد به دلیل همین یک خصلتش هم اگر باشد چقدر دوست داشتنی ست… چه برسد که بدانی همین مرد برجسته ترین شاگرد زمان خودش است و نویسنده ی کتاب هایی مثل چهل حدیث و شرح جنود عقل و جهل و استاد مسلم عرفان و اخلاق و مرجع تقلیدی بزرگ و بی مانند و رکن اصلی قیام یک ملت و براندازی ده ها سال سلطنت٬ که در پر تنش ترین لحظات آرامشی باور نکردنی دارد و ساده ترین جملاتش از میان یک خانه ی محقر٬ سیاست های دنیا را به بازیچه میگیرد و آدمها چنان شیفته و شیدایش شده اند که با کوچکترین فرمانش خون میدهند و جان فدا میکنند و از زندگی و تمام لذاتش میگذرند…

***
و برین باورم که بی شک باید اتصالت به اصلی ترین و نافذترین و مقتدرترین منبع باشد تا تشعشعاتت همه را مجذوب کند… همسر را… فرزند را… استاد را… شاگرد را… دوست را… دشمن را… کوچک و بزرگ یک ملت را… و حتی مردمانی از دور دست که هیچگاه تو را ندیده اند و حضورت را درک نکرده اند و تنها وصف وجودت دلشان را پر از محبتت کرده است…
و برین باورم که بعضی پس از معامله با خدا٬ عجیب مصداق این آیه میشوند که فرمود:
وَصطَنَعتُکَ لِنَفسی…!!!
“من تو را برای خودم برگزیدم…!”

***
خدایا خداوندگارا…
چه خوشبخته اون کسی که تو اونو برای خودت برمیگزینی…
برای خودت رشدش میدی و بلندش میکنی…
واون هی نزدیک و نزدیک تر میشه بهت…
خدایا…
تو که دائم هستی توی تک تک لحظه هامون…
پس خودتم چشم بصیرت مون رو باز کن تا همین دور و بر ببینیمت و متصل بشیم به منبع وجودت…
و قابل بشیم برای رشدی که هر لحظه ش محبّته و عزّت و از لحظه ی قبل لذیذ تر و بهتر و شیرین تر…
آمین یا ربّ العالمین.

نوشته مرثا صامتي
اشتراک گذاری این مطلب!

مامان حوصله داشت اما من ...

25ام خرداد, 1393
مامان حوصله داشت؛ همیشه کوکوها وکتلت‌ها رو تکه تکه و بیضی بیضی درست می‌کرد. من ولی حوصله نداشتم، هروقت کوکوسیب‌زمینی درست میکردم، مواد رو توی ماهیتابه‌ای که روغنش داغ شده بود، میخوابوندم و صاف میکردم و بعد از یک ربع، ماهیتابه رو برمی‌گردوندم تا طرف دیگه موادِکوکو سرخ بشه. ولی مامان مثل من نبود. حوصله داشت؛ عشق داشت. یک ساعت پای گاز می‌ایستاد و دستاشو خیس میکرد، اندازه یه توپک از مواد برمی‌داشت و کف یه دستش میذاشت و با انگشت‌های دست دیگه‌اش روی مواد ضربه می‌زد تا بخوابه و شبیه یه بیضی بشه و بعد آروم میذاشت توی روغن داغی که صدای جلیز ویلزش از توی ماهیتابه بلند شده بود. مامان حوصله داشت؛ یعنی من همیشه پیش خودم میگفتم مامان چه حوصله‌ای داری! چه فرقی میکنه یکدست باشه یا تیکه تیکه …

این‌بار تصمیم گرفتم دخترِمامان باشم، مواد کوکو رو گذاشتم کنار گاز، روغن ریختم تو ماهیتابه و زیر گاز را روشن کردم، دستامو خیس کردم تا مواد بهشون نچسبه، اندازه یه توپک از مواد برداشتم، گذاشتم کف دستم و با انگشتهای دست دیگه‌ام ضربه زدم روش، ولی بیضی نکردم، دایره کردم. یادمه همیشه دوست داشتم کوکوها دایره باشن نه بیضی! با خودم فکر کردم حوصله داری فاطمه؟ مواد رو بریز تو ماهیتابه و یکدست کن بره! اولین دایره رو با احتیاط خوابوندم تو روغنی که صدای جلیز ویلیزش شنیده میشد، دایره بعدی کنارش، بعدی کنارش … به خودم آمدم، دیدم کوکوهای دایره‌ای شکلم آماده شدن و من نیم ساعته پای گاز ایستادم و دارم دایره درست می‌کنم و سرخ می‌کنم و لذت می‌برم. انگار منم حوصله دارم. حوصله دارم و عشق.

حوصله‌ای که همه‌ی زنان دارند ولی گاهی گم‌ش می‌کنند. حوصله‌ای که نمی‌دانم چرا مادرهایمان بیشتر داشته‌اند و ما کمتر…
نوشته فاطمه مطهري
اشتراک گذاری این مطلب!

چگونه می شود انسان برای کسی که اذیتش کرده است استغفار کند

21ام خرداد, 1393

سوال: چگونه می شود انسان برای کسی که اذیتش کرده است استغفار کند و قلبش بزرگ شود؟ این استغفار چگوه خاصیتی را دارد؟

پاسخ حاج اسماعيل دولابي: سرش در این است که وقتی کسی انسان را اذیت می کند انسان دلتنگ می شود. ناراحت می شود که فلانی مرا اذیت کرده است. قلبش تنگ می شود. وقتی برای او استغفار می کند، قلبش راحت می شود، بزرگ می شود، خنک می شود. دل او باز می شود. می گفت اذیتم کرده بود از دستش پکر بودم. دلم تنگ شده بود. ناراحت بودم. برای او استغفار کردم راحت شدم.

هر وقت کسی شما را اذیت کرد و ناراحت شدید، نمی خواهد به کسی بگویید، بلکه استغفار کنید؛ هم برای خودتان و هم برای کسی که شما را اذیت کرده است. بگو: بیچاره کار بدی کرده است. اگر فهم داشت نمی کرد. وقتی استغفار می کنی خداوند دوست دارد. خودت باز می شوی. اصلاً قلبت باز

می شود. این قلب یک جوری است که اگر کسی به او خوبی کند . از او تشکر نکند ناراحت می شود. اگر کسی هم اذیتش کرد ناراحت می شود. در این جا باید استغفار کرد تا قلب انسان باز شود. آن وقت می بینی که چقدر بزرگ شده ای . اگر دو مرتبه ای کار را کردی دیگر غم نمی تواند شما را بگیرد. چون راهش را بلد هستی .

 

منبع :كتاب طوبای محبت، مجالس حاج محمد اسماعيل دولابي


اشتراک گذاری این مطلب!

تأثیر کارتون ها بر رفتار دانش آموزان

10ام خرداد, 1393

عقربه‌های ساعت پنج را نشانه می‌گرفت، که همه بچه‌ها پای تلویزیون می‌نشستند، دانش آموزانی که شیفت بعد از ظهر بودند؛ گاه با لباس مدرسه پای تلویزیون می‌نشستند، تا کارتون مورد علاقه‌شان را ببیند روزهای هفته و پخش تمام کارتون‌ها را در آن روزها خوب به خاطر داشتند.

برنامه‌هایی چون پسر شجاع، حنا دختری در مزرعه، مدرسه موش‌ها، بازم مدرسم دیر شد، هادی و هدی، با خانمان و… خلاصه هزار داستان و حکایت دیگر که بچه‌ها با لحظه لحظه دیدنش لذت می‌بردند و الگو می‌گرفتند مهربانی را، سخت کوشی و کمک به دیگران را، ساده زیستی و یار یکدیگر بودند را دوستی را حرمت می‌نهادند و…

ادامه »

آقا جان دعا کن بفهمم!

8ام خرداد, 1393

می گویند شیخ عباس قمی پدر بی سوادی داشت که همیشه پای منبر شخصی می رفت و مسئله گوش میداد.

روزی آن مسئله گو، در حال خواندن کتابی بود که خود شیخ عباس (ره) نوشته بود. این کتاب، اولین کتاب ایشان بود و پدرشان هم نمیدانست که نویسنده این کتاب پسر خودش است.

هنگامیکه شیخ عباس وارد مسجد شد، کنار پدر رفت و خواست در گوشش چیزی بگوید که ناگهان پدرش عصبانی شد و گفت: بنشین و به حرفهای ایشان گوش بده ببین چه میگوید، بفهم!


حاج عباس هم آهسته پاسخ داد: “آقاجان، دعا کن بفهمم"؛ دیگر… نگفت که نویسنده این کتاب خود من هستم و تند به پدر نگاه نکرد یا نرفت به مادرش بگوید که پدرم آبرویم را برد و…

تمامی خیرات و برکاتی که به شیخ عباس قمی (ره) رسید بخاطر همین احترامی بود که به پدر کرد و به همین خاطر هم هست که الان هم پرونده عملش باز است و هرچه از مفاتیح و دیگر کتابهایش بخوانیم، او در پاداشش شریک است…

اگر گاهی اوقات پدر یا مادرتان اعصابشان ناراحت است و سر شما داد میزنند، دستشان را ببوسید و عذرخواهی کنید هرچند آنها مقصر باشند؛ اگر اینکار را کردید خیرات و برکات زیادی به شما خواهد رسید.

اشتراک گذاری این مطلب!

معرفی جنبش سایبری سبحا

20ام اردیبهشت, 1393

جنبش سایبری سبحا، یک فعالیت خودجوش فرهنگی در حوزه خانواده و سبک زندگی است.

فاطمه موسوي يكي از اعضاي اين جنبش در معرفي اين گروه مي گويد:

ما یک عده از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف هستیم و بعضا دوستان امیرکبیری مون هم اگر بتوانند به ما کمک می کنند. مدتی هست که به صورت پراکنده و جسته گریخته کارهای فرهنگی می کردیم. ولی فکر کردیم کارهای جسته و گریخته ما شاید به دست مخاطبی که ما می خواهیم نرسد. الان بچه های مذهبی در دانشگاه‌ها به حمدالله خیلی نسبت به مسائل روز آگاه و مسلح هستند ولی در بیرون دانشگاه بعضا اینطور نیست. ما نمی خواستیم دوباره روی آدم‌های مثل خودمان کار کنیم.

تصمیم گرفته بودیم که به سهم خودمان از فرهنگ اصیل خودمان حراست کنیم. ما از قبل از عید کارمان را شروع کرده بودیم اما با سخنرانی امیدبخش رهبری در مشهدالرضا (ع) جان دوباره گرفتیم.

اولین قدم ما انتخاب اسم بود. چرا سبحا؟ چون ما می خواستیم روی سبک زندگی حقیقتا اسلامی کار کنیم و این نام علاوه بر بار قرآنی این را هم نشان می داد، سبحا یعنی جهاد برای سبک زندگی حقیقتا اسلامی

این را هم واقعا همانطور که رهبری گفتند جهاد می دانیم. جهادی که باعث شده وقتی که می توانیم روی مقاله علمی مان بگذاریم را در حد وسعمان روی سبحا کار کنیم.

سبحا تنها یک سایت نیست. بنابراین شبیه خیلی سایت‌های سبک زندگی انصافا خوبی که وجود دارد هم نیست. سبحا یک جنبش مردمی است که به تولید محصولات فرهنگی فیزیکی مانند شاسی های پوستر های تولیدی برای نمایشگاه و یا کتابچه و سررسید می پردازد و این سایت را برای مستقر کردن این محصولات و معرفی آنها در نظر گرفتیم.

یعنی اساسا قرار نیست سبحا محتوای خام تولید کند. بلکه قرار است محصول تولید کند. محصولی که قابلیت تحویل به مخاطبان اصلی یعنی مردم عادی را در جامعه داشته باشد.

یک مثال بزنیم. مثلا مردم خیلی راحت یک دفترچه نه خیلی مختصر تکراری تبلیغات شهری را که با عنوان های مختلف مثل پیک برتر در شهر توزیع می شود را می خوانند. به خصوص خانم‌ها. چرا یک محصول فرهنگی نباید به همین سهل الوصولی به دست مخاطب برسد؟

البته توجه دارید که محصول مردمی باید ویژگی‌های خاصی هم داشته باشد. مثلا نمی شود یک پی دی اف کامل کار شده حوزه علمیه را گرچه با ارزش بالای علمی-محتوایی تولید شده است را به صورت خام به هرمخاطبی داد و انتظار داشت آنها بشینند و کامل مطالعه کنند.

در حقیقت ایده اصلی سبحا این است که افراد متخصص دینی دارند محتوا تولید می کنند و به وظیفه شان عمل می کنند. وظیفه ما بچه بسیجی‌ها این است که اینها را محصول کنیم و به دست مخاطب برسانیم. چون ما خودمان متخصص دینی نیستیم. ما وظیفه داریم امثال مفاتیح الحیات‌ها و سخنرانی های فرهنگی اجتماعی مربوط به سبک زندگی را که می شنویم محصول کنیم و به مخاطب به اصطلاح بخورانیم.

اولین قدم ما تولید بسته‌های زندگی بود. بسته های زندگی قرار است صفحاتی باشند که درموضوعات خاص با زبان مردم نکات سبک زندگی و فرهنگ اصیل اسلام را یادآوری می کنند. ولی متاسفانه به دلایل مختلف که شاید مهم ترین آنها دلایل مالی است کار به تعویق افتاد.

بی آنکه این قدم را فراموش کنیم و به موازات آن ایده کار علیه ماهواره را پیش بردیم که البته زودتر به محصول انجامید. و پوسترهای از وقتی کسی ماهواره می بیند محصول اولیه این بخش است. این مجموعه که قابلیت نمایشگاهی شدن، چاپ به صورت دفترچه و … را دارد در سه بخش تنظیم شده است و روی سایت ما در زیردامنه ماهواره در دسترس است:‌

۱- از وقتی شوهرم ماهواره می بیند.
۲- از وقتی خانم خانه ماهواره می بیند.
۳- از وقتی فرزندم ماهواره می بیند.

ما دست یاری به سوی سه دسته از افراد حقیقی و حقوقی دراز می کنیم :‌

۱- اولین و مهم ترین قشر، فرهنگی کارها در مساجد و کانون ها و … هستند. کسانی که می توانند محصولات را نشر دهند. مثلا مساجد می توانند در محله خودشان نمایشگاه از وقتی کسی ماهواره می بیند را به راحتی در معرض دید بگذارند.

ما حتی توانایی برگزاری برنامه های فرهنگی هم داریم. مثلا روز خانواده یک همایش در مسجد/ مدرسه برگزار کنیم و برای پدر و مادرها یک توجیهی اتفاق بیفتد. حالا چه در بحث ماهواره چه در بحثهای دیگر که در حال تولید محصول هستیم. و اینها در سایت ما درج شده است.

کمک دومی که این افراد می توانند به ما بکنند ایده و حتی تکنیک است. هرکس ایده ای در زمینه ماهواره یا سبک زندگی دارد یا حتی ایده ندارد ولی گرافیست کار است می تواند داوطلبانه به ما بپیوندد. به قول آقا دو کار لازم است یکی کار یکی ابتکار و ما به سوی دوستان برای هر دوی اینها دست نیاز دراز می کنیم.

۲- دومین قشر قشر حامیان هستند. ما واقعا با مشکل مالی روبرو هستیم. تاکنون هم با عیدی تازه عروس های مجموعه کار جلو رفته است! (همین جا تشکر کنم از رسم زیبای عیدی به عروس خانم ها). البته ما نهادهای متعددی را برای این بحث بودجه داریم پیگیری می کنیم ولی فعلا فقط داریم به این طرف و آن طرف پاس داده می شویم! و همه ضمن تشویق ما حمایت مالی انجام نمی دهند. حتی برای تبلیغ در یک سایت به ظاهر مردمی هم از ما حدود ۱میلیون و هشتصد هزارتومان برای یک ماه تبلیغ بنر خواسته شده!

۳- سومین قشر مخاطبان هستند. هرکسی محصولات ما را می بیند و حتی مخالف است و قبول ندارد باید وظیفه خود بداند نظرش را بگوید توجیه کند تا این بسته ها به صحیح ترین صورت در بیاید.

راه ارتباطی با گروه سبحا info@sabha.ir و همچنین کامنت گذاری در سایت هست.

اشتراک گذاری این مطلب!

سبك زندگي ديني والدين در تربيت فرزندان

18ام اردیبهشت, 1393
بچه زندگی را از روی زندگی کردن پدر و مادر یاد می گیرد . یعنی پدر و مادر باید بلد باشند درست زندگی کنند . برای این کار آنها باید دوره دیده باشند . بنابراین قبل از اینکه پدر و مادر بخواهند مفاهیم دینی را به فرزند خود منتقل کنند ، باید آن را بلد بوده و طبق آن زندگی کنند . در این صورت یک بستر مناسب برای انتقال مفاهیم دینی وجود دارد .این یک ضرورت حیاتی برای هر کسی است که شیوه ی درست زندگی کردن و نگاه کردن به آن را یاد بگیرد . پدر و مادر باید درست به زندگی نگاه کنند و با آن تعامل کنند .

ادامه »

اعتراف مي كنم...

17ام اردیبهشت, 1393

اعتراف می‌کنم هر وقت در قرآن به آیه‌ی “إِنَّمَا الْحَیاةُ الدُّنْیا لَعِبٌ وَ لَهْو”* می‌رسیدم احساس می‌کردم این آیه با آنچه من از اسلام می‌دانم نمی‌خواند. اسلامی که آنقدر دقیق برای تمام جزئیات زندگی دنیا حرف و توصیه و قانون دارد، نمی‌تواند این‌قدر راحت تمام زندگی را بازی و بازیچه بخواند. احساس می‌کردم این آیه را از کتاب دیگری ضمیمه‌ی قرآن کرده‌اند.

اعتراف می‌کنم تنها درصد بسیار محدودی از کارهایم را جدی انجام می دادم، آن هم کارهایی که خودم فکر می‌کردم بزرگ و مهم و تاثیر گذارند. کارهایی که فکر می‌کردم مرا از چرخه‌ی دردآور زندگی روزمره جدا می‌کنند. باقی‌اش هرچه پیش‌می‌آمد خوش می‌آمد. حوصله جزئیات دست و پاگیر زندگی را نداشتم و صرفا برای رفع تکلیف انجام‌شان می‌دادم. مگر نه اینکه زندگی بازی است؟ بازی یعنی جدی نگیر، درگیرش نشو، بگذار بگذرد، فقط بگذرد.

روزهایم اینگونه می‌گذشت تا زمانی که دخترکم پا دنیا گذاشت. بچه‌ها موجودات غریبی هستند. آنها یکی از پیچیده‌ترین معماهای عالم و درعین حال حل کننده‌ی بسیاری از معماهای پیچیده هستند.  هیچ‌چیز مثل دیدن مداوم زندگی بچه‌ها نمی‌تواند تناقض جدی بودن و درعین حال جدی نبودن بازی زندگی را حل کند.

یکی از بزرگترین موهبت‌هایی که مادران از آن برخوردارند، دیدن مداوم و هرروزه‌ی بازی بچه‌هاست. بچه‌ها از لحظه‌ای که چشم از خواب باز می‌کنند تا وقتی به خواب می‌روند مشغول بازی هستند. یک کودک هیچ لحظه‌ای (دقیقا هیچ لحظه‌ای) از زندگیش را عاطل و بی‌کار نیست و کار یک کودک چیزی نیست جز بازی او.

برای بچه‌ها غذا خوردن، حمام رفتن، دستشویی رفتن، کارتون دیدن حتی تماشا کردن مامان موقع آشپزی و بابا موقع حرف زدن با موبایل همه بازی هستند. جزئیات زندگی روزمره چیزی است که ما تمام روز از آن فرار می‌کنیم و هرروز هم بیشتر مبتلایش میشویم. اما برای بچه‌ها هرکدام از این جزئیات یک بازی تازه هستند. بازی‌هایی که هیچوقت تکراری نمی‌شوند، چون هربار می‌شود آنها را جور جدیدی اجرا کرد. بازی‌هایی که با اشتیاق و جدیت واردش می‌شوند، و بی‌انکه آلوده و وابسته‌اش شوند از آن جدا می‌شوند.

وقتی پشتی‌های مبل، دیوارهای خانه‌ی دخترم می‌شوند و پرده‌ها چادری که با آن نماز می‌خواند، وقتی یک لگن پر از کف برایش آسمانی کوچک و پرابرست که می‌تواند مدت‌ها در آن غلت بزند، وقتی پدیده‌ی شگفت‌انگیز “ماست” هیچ‌وقت تکراری نمی‌شود، چون می‌شود هربار آن را جای جدیدی از بدن مالید، وقتی میز شیشه‌ای وسط هال، به یک صفحه‌ی نقاشی بزرگ تبدیل می‌شود که می‌توان هزار بار با ماست و ماژیک و آبرنگ رویش نقاشی کرد و دوباره با دستمال پاکش کرد، با خودم می‌گویم شاید پدیده‌ای به نام روزمرگی اصلا وجود نداشته‌باشد. شاید کسالت و تکراری که در تمام لحظه‌های‌مان موج می‌زند صرفا بازتاب خمیازه‌های کشدار ذهن نیمه‌هشیارمان باشد و راه فراری که هرروز در زندگی دنبالش می‌گردیم نه از روزمرگی که از دیوارهای بلندی باشد که اطراف ذهن‌مان ساخته‌ایم و اسیرش شده‌ایم. شاید تمام جزئیات زندگی روزمره جشن‌هایی باشند که پرودگار در حاشیه‌ی لحظه‌های‌مان تدارک دیده و ما هرروز دعوتش را به این جشن‌های باشکوه رد می‌کنیم. جشنی که تنها کسانی را به آن راه می‌دهند که آداب آن را رعایت کنند و تنها کسانی از آن لذت می‌برند که درگیرش شوند اما وابسته‌اش نه.

حالا می‌فهمم که تابه حال هیچ‌کار “مهم”ی در زندگی‌ام انجام نداده‌ام. چیزی که اهمیت یک کار را تعیین می‌کند نه هیبت ظاهری‌اش که “حالی” است که آدم موقع انجام دادنش دارد. و حال خوب یعنی شوق. یعنی نشاط روح و هوشیاری ذهن. و کسی که در کارهای کوچک زندگی کسل است، نمی‌تواند خالق کارهای بزرگ باشد.

من رشد دخترم را در برخوردش با پدیده‌های زندگی روزمره می‌بینم، برخوردی که بی‌اغراق هرروز با روز قبل فرق می‌کند و اینکه این جزئیات برای من تکراری شده‌اند برایم یک معنای غم‌انگیز دارد؛ اینکه سالهاست بزرگ نشده‌ام.

* سوره محمد ۴۷

دیگر


نوشته: مونا ابراهيم نظري

اشتراک گذاری این مطلب!

دیدار مسئولان جمعیت مامایی کشور با رهبر انقلاب

16ام اردیبهشت, 1393

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی پیش از ظهر ديروز (دوشنبه) در دیدار تعدادی از مسئولین جمعیت مامایی ایران همزمان با روز جهانی ماما، نقش این قشر در تأمین سلامت جامعه و همچنین در بقای نسل بشر را بسیار مهم و ارزشمند دانستند و با تأکید بر اهمیت فرهنگ سازی در اقبال عمومی به استفاده از خدمات مامایی بمنظور اجرایی شدن سیاست اساسی افزایش جمعیت کشور، خاطرنشان کردند: مسئله تکثیر نسل و جلوگیری از کاهش جمعیت جوان کشور، یک مسئله حیاتی است و باید بطور جدی دنبال شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با قدردانی از خدمات و زحمات دلسوزانه جمعیت مامایی کشور که با صبر، دانش و تجربه، وظیفه‌شناسی و احساس مسئولیت حرفه‌ای، مهمترین نقش را در حفظ سلامت مادر و کودک ایفا می‌کنند، افزودند: بر همین اساس، تمام مردان و زنان مرهون منت ماماها هستند و این قشر نیز همواره از احترام و تکریم ویژه‌ای در میان مردم برخوردار بوده است.
ایشان، فرهنگ سازی را مسئله مهم و اصلی در ترغیب جامعه‌ی زنان به استفاده از خدمات مامایی و زایمان طبیعی برشمردند و گفتند: متخصصین باید زیانهای ناشی از وضع حملهای غیر طبیعی و همچنین فواید و آثار مثبت زایمان طبیعی در حفظ سلامت مادر و کودک را مکرراً در مجامع عمومی و رسانه‌ها تبیین کنند.
رهبر انقلاب با اشاره به اهمیت فراوان تولید و افزایش نسل و نقش برجسته ی زایمان طبیعی و خدمات مامایی در این فرآیند، خاطرنشان کردند: کثرت جمعیت جوان یکی از امتیازات کشور است و در صورت استمرار سیاستها و اقدامات نادرستی که منجر به تحدید نسل و کاهش شدید جمعیت جوان کشور در طول سالهای آینده خواهد شد، دچار ضربه بسیار بزرگی بنام «سالمندی عمومی» خواهیم شد.
ایشان افزودند: کشورِ بدون جمعیت جوان، یعنی کشورِ بدون ابتکار و پیشرفت و هیجان و شور و شوق، بنابراین، برنامه حیاتی تکثیر نسل باید بطور جدی دنبال و پیگیری شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با تأکید بر ضرورت حل مشکلات جمعیت مامایی کشور، گفتند: مسئولان دستگاههای دولتی باید در صدد جبران کمبودها و نقائص در این بخش باشند.
در ابتدای این دیدار خانم دکتر معصومه آباد رئیس جمعیت مامایی ایران، از وجود ۵۰ هزار دانش آموخته مامایی در کشور خبر داد و با اشاره به نقش مامایی در مقوله توسعه جمعیت افزود: امروز حدود ۵۰ درصد نوزادان در کشور بصورت غیر طبیعی متولد می‌شوند که این سزارین‌های غیر ضروری و فراوان، یک مانع اساسی در تداوم باروری مادران و افزایش جمعیت است.
وی، تحت پوشش قرار گرفتن خدمات مامایی و اصلاح سامانه ارجاع و همچنین برنامه ریزی برای آموزشهای مرتبط به دختران در مراکز آموزشی را از جمله راهکارهای اصلاح فرهنگ و نوع نگاه به خدمات مامایی برشمرد.
اشتراک گذاری این مطلب!

آدم‌ها از آن‌چه در وبلاگ می‌بینید، معمولی‌ترند!

14ام اردیبهشت, 1393
یکی از نگرانی‌های وبلاگی‌ام این است که اگر یک نفر که مرا فقط از این وبلاگ شناخته، یک روز مرا ببیند یا مهمان خانه‌ام شود، احتمالا پیش خودش می‌گوید «دهه‌کی! این بود؟!! این که از من هم بی‌اعصاب‌تر/تنبل‌تر/بی‌عرضه‌تر… (و خلاصه یه چیزی‌تر!)ه!) با این که خیلی سعی می‌کنم که همه چیز، از شیرینی‌ها و سختی‌ها، شگفتی‌ها و روزمرگی‌ها و حوصله کردن‌ها و بی‌حوصلگی‌ها را بنویسم، ولی چیزهایی هست که نوشتنی نیست. مثلا نوشتن ملال روزمرگی‌ها یک بار جالب است، ولی زیاد نوشتنش هم ملال‌انگیز می‌شود. در حالی که نوشتن از چیزهای شگفت‌انگیز مادری، همیشه شگفت‌انگیز است!

ادامه »

چرا مبارزه با هوای نفس در تربیت دینی اولویت دارد؟

13ام اردیبهشت, 1393

ما باید در نظر داشته باشیم که تا زمانی که مسایل دینی در عمق جانِ ما نَنشسته باشد و از ته دل آن را باور نداشته باشیم ، نمی توانیم آن را انتقال دهیم، این یک دروغگویی است که در مقابل کودکان نقش بازی کنیم و بخواهیم آنها را به خدا متمایل کنیم.
ابتدا باید خودمان در همه ی مراحل ، خدا را ناظر بر خود ببینیم، آنگاه عشق به خدا در جانِ ما می نشیند ، به این ترتیب، خود به خود این عشق به کودک منتقل می شود.
حال با توجه به این موضوع به ادامه ی بحث می پردازیم:

ادامه »

وقتي زنان آنلاين‌ترند (3)

10ام اردیبهشت, 1393

ادامه اين مطلب در روزهاي قبلي

وقتی زنان آنلاین‌ترند (1)

وقتي زنان آنلايت‌ترند (2)


اینکه به طور دائم کاربران اینترنتی را متهم به اعتیاد می‌کنند، تبدیل به کلیشه شده است. اما این نمی‌تواند مانع از این شود که ما قبول کنیم درصد زیادی از کاربران، اعم از خانم‌ها و آقایان، درگیر این معضل هستند.‌‌ همان به دست آوردن اطلاعات و آگاهی در زمینه‌های مختلف،‌‌ همان وبلاگ نویسی و وب‌گردی،‌‌ همان حضور در شبکه‌های اجتماعی، به‌‌ همان میزان که می‌تواند مفید و کارساز باشد، می‌تواند مضر و آسیب زننده باشد. اگر وقت زیادی، بدون برنامه ریزی، صَرف حضور در اینترنت شود و کمترین نتیجه مفیدِ ممکن از آن به دست بیاید، دیگر نمی‌توان روی مزایای بیان شده حساب کرد.

به ما نگاه کن!

وقتی خانم خانه مدام پشت رایانه‌اش نشسته باشد و چشم‌ها و همه حواسش لابه لای پنجره‌های باز شده مرورگرش در رفت و آمد باشد، قطعا وقت دیدن خیلی چیز‌ها را ندارد. مثلا چای خوردن همسرش را، بازی‌های کودکش را و دویدن‌های پر از انرژی و خنده‌های یواشکی‌اش را. نا‌گفته پیداست که از بین رفتن رابطه چهره به چهره و چشم در چشم چه آسیب‌های بزرگ و جبران ناپذیری به زندگی و رابطه اشخاص وارد می‌کند.

گاهی که «من» نیستم

یکی از خصوصیات خوب یا بد اینترنت دسترسی راحت و بدون محدودیت زمانی است. خانم خانه ترجیح می‌دهد برای اینکه از خانواده‌اش کم نگذارد و از وقت آن‌ها نگیرد شب‌ها که همه خواب هستند، قید خواب شبانه و اثرش را بر سلامت بدن بزند و خودش را در فضای مجازی غرق کند. در ظاهر فکر می‌کند دارد به خانواده‌اش لطف می‌کند اما باطنِ کار، چیز دیگری است. خستگی و خواب آلودگی و کسالت روزانه که علتش شب نشینی‌های اینترنتی است، انرژی و توان بانوی خانه را از او می‌گیرد و نتیجه‌ایی جز بی‌حوصلگی و عقب ماندن از برنامه‌های روزانه برایش نخواهد داشت. علاوه بر این، اعتیاد به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و چت، خطر بزرگ دیگری را به همراه دارد که اتفاقا بیشتر متوجه متاهلین است، و از درد دل و همدردی کردن و حرف زدن‌های ساده و… با جنس مخالف شروع می‌شود و در بعضی موارد می‌تواند به ایجاد رابطه عاطفی و وابستگی به فرد مورد نظر و پنهان کاری و مخفی کاری و ایجاد فاصله از خانواده منجر شود. راه‌رو‌های دادگاه‌های خانواده شاهد خوبی بر این مدعاست که رابطه‌های در ابتدا سادۀ اینترنتی، تا کنون منجر به فروپاشی تعداد زیادی از خانواده‌ها شده است. این مسئله معمولا در شرایطی اتفاق می‌افتد که زن، از نظر عاطفی یا شخصیتی از جانب همسر و خانواده و یا‌ گاه اجتماع تأمین و تطمیع نشده باشد و از این رهگذر به دنبال هویتِ از دست رفته، محبت، شخصیت، احساسِ مفید بودن و در بعضی موارد، امنیت باشد.

به هر حال اینترنت جزو لاینفک زندگی این روزهای خانواده‌ها شده است و دوری و عدم دسترسی به آن غیر ممکن است.‌‌ نمی‌شود درباره اینترنت و کاربرانش حکم قطعی و کلی داد، اما باید فواید استفاده از آن و آسیب‌هایش را هم در نظر گرفت، تا با آگاهی قبلی و شناخت این مزایا و معایب، بتوانیم بهترین استفاده از این فضا و کمترین میزان آسیب از آن را داشته باشیم. در این میان زنان به علت نقش مهم و حساسی که در خانواده دارند، باید بیشتر مراقب حضور خود در این فضا باشند که این بر می‌گردد به هنر زنانه‌شان.

 


نوشته: فاطمه خوش‌نما

اشتراک گذاری این مطلب!

وقتی زنان آنلاین‌ترند (2)

9ام اردیبهشت, 1393

ادامه اين مطلب در روزهاي قبلي

وقتی زنان آنلاین‌ترند (1)
***


زیاد اتفاق می‌افتد که در زندگی مشترک، اختلاف نظر و سلیقه باعث کدورت و دلخوری بین زوجین شود. زیاد پیش می‌آید که ما همسرمان را نشناخته باشیم و از خصوصیات ذاتی جنسیتی‌اش بی‌خبر باشیم. خیلی وقت‌ها سوال‌هایی درباره زندگی زناشویی و نحوه رفتار و انواع اختلالات و بیماری‌ها و مسایلی که مربوط به رابطه جنسی زوجین می‌شود ذهنمان را پُر کرده است و بیشتر خانم‌ها جرات و حیای پرسیدن این موارد را ندارند، در حالی که درمان نشدن بسیاری از این موارد منجر به اختلاف جدی بین زوجین و از هم پاشیدن زندگی زناشویی می‌شود.

وقتی خانم خانه یک وبگرد حرفه‌ایی یا حتی آماتور باشد، می‌تواند تا حد زیادی مشکلات و کمبود‌ها و نیاز‌های خود، همسر و فرزندانش را از طریق اینترنت و جستجو در سایت و وبلاگ‌های مورد نظر برطرف کند. زیرا در بسیاری از موارد سایت‌هایی که برای دادن اطلاعات درست و راهنمایی کاربران طراحی شده‌اند قابل اعتماد هستند و پزشکان و متخصصین زیادی هستند که در فضای مجازی بدون دریافت هزینه و یا با دریافت هزینه‌ای ناچیز، حاضر به پاسخگویی و راهنمایی و راه‌کار دادن به مخاطبان خود هستند.کلیک می‌کنم، پس هستم

بروز بیماری افسردگی در مادران جوان امری شایع است. به خصوص اگر این مادران قبل از بچه دار شدن فعالیت اجتماعی زیادی داشته باشند و حال به خاطر مراقبت از یک نوزاد مجبور باشند حداقل تا دو_ سه سال خانه‌نشینی را به معنای دقیق آن تحمل کنند. زنانی که در فضای مجازی مشغول به فعالیت هستند و یا عضو شبکه‌های اجتماعی می‌شوند و در رفت و آمد اطلاعات نقش دارند، توانسته‌اند به افسردگی شایع دوران بعد از تولد کودکشان غلبه کنند. در بسیاری از موارد مادران جوان می‌توانند از طریق اینترنت کار هم بکنند و به فعالیت مفید خودشان ادامه دهند. زیرا در این صورت هم به کودک خود رسیدگی می‌کنند و تحت مراقبت شخصی خودشان قرارش می‌دهند هم احساس زنده و فعال بودن شخصیت اجتماعیشان حفظ می‌شود.


مادران آگاه، فرزندان بیدار

خیلی طول نمی‌کشد نوزادی که الان در آغوش شماست یا با دست‌های شما در گهواره‌اش تاب می‌خورد، بزرگ شود و بخواهد با دنیای مجازی ارتباط بگیرد. بدون شک حضور در اینترنت خیلی زود از لوازم و واجبات زندگی تحصیلی و اجتماعی فرزندتان خواهد شد. شما به عنوان مادر نه حق دارید و نه می‌توانید او را از ورود به این فضا محروم کنید اما خطرات و آسیب‌های ناشی از حضور در اینترنت می‌تواند باعث نگرانی جدی شما برای فرزندتان شود. مادری که آگاه باشد و صرفا کاربر تحت تاثیر محیط نباشد و اینترنت و خطرات و فوایدش را خوب بشناسد، می‌تواند فرزندش را به درستی راهبری کرده و از آسیب این فضا بر روح و روان فرزندش تا آنجا که می‌تواند جلوگیری کند.


ادامه اين يادداشت را در روزهاي بعد بخوانيد…


نوشته: فاطمه خوش‌نما

اشتراک گذاری این مطلب!

وقتی زنان آنلاین‌ترند (1)

8ام اردیبهشت, 1393

قدیمی‌ها ضرب‌المثلی داشتند که می‌گفتند: «… از نان شب هم واجب‌تر است.» حالا بسته به موقعیت و شرایط گویندۀ مَثل جای سه نقطه پر می‌شد. این روز‌ها کسی زیاد از این ضرب المثل‌ها استفاده نمی‌کند زیرا تعداد چیزهایی که از نان شب واجب‌ترند رو به رشد است و در محدوده یکی دو مصداق نمی‌گنجد. یکی از هزاران واجب زندگی این روزهای ما «اینترنت» است. زمان زیادی نیست که اینترنت به خانه‌های ما آمده، اما جای خود را میان خانواده‌ها به خوبی باز کرده است. حالا دیگر یکی از عضوهای اصلی خانواده به حساب می‌آید و خرج و مخارج و دردسر‌های خاص خودش را دارد.    
قدیمی‌ها ضرب‌المثلی داشتند که می‌گفتند: «… از نان شب هم واجب‌تر است.» حالا بسته به موقعیت و شرایط گویندۀ مَثل جای سه نقطه پر می‌شد. این روز‌ها کسی زیاد از این ضرب المثل‌ها استفاده نمی‌کند زیرا تعداد چیزهایی که از نان شب واجب‌ترند رو به رشد است و در محدوده یکی دو مصداق نمی‌گنجد. یکی از هزاران واجب زندگی این روزهای ما «اینترنت» است. زمان زیادی نیست که اینترنت به خانه‌های ما آمده، اما جای خود را میان خانواده‌ها به خوبی باز کرده است. حالا دیگر یکی از عضوهای اصلی خانواده به حساب می‌آید و خرج و مخارج و دردسر‌های خاص خودش را دارد.

وقتی قرار باشد زنی، خانم خانه باشد و مادر بچه‌هایش، باید برنامه، الگو و هدف‌های خاصی داشته باشد تا بهترین نتیجه را از نقش همسری و مادری‌اش به دست بیاورد. یادمان باشد که این زن، که هم همسر است و هم مادر چند ساعت از وقت روزانه و یا شبانه‌اش را صرف چرخیدن در فضای مجازی می‌کند و در بیشتر موارد احساس نیاز به حضور در این فضا دارد. زیرا گمان می‌کند با انجام دادن کارهای خانه و رسیدگی به فرزندانش از فعالیت‌های اجتماعی دور مانده است و از جامعه فاصله گرفته است.

ما قرار نیست در این چند خط قضاوت کنیم که آیا این کار خوب است یا بد، زیرا قضاوت و نتیجه گیری کلی درباره این فضا و کاربرانش بسیار مشکل است. اما حتما صرف حضور و فعالیت در فضای مجازی، برای هر کاربری مزایا و معایبی دارد که قطعا اگر این کاربر در دنیای واقعی نقش اجتماعی مهمی مثل همسری و مادری داشته باشد، نمی‌توان از مزایا و آسیب‌هایش چشم پوشی کرد.

ادامه اي يادداشت را در روزهاي ديگر مطالعه كنيد…


نوشته: فاطمه خوش‌نما

اشتراک گذاری این مطلب!

بهانه‌هایی برای بچه‌دار نشدن

7ام اردیبهشت, 1393

* «تعریف‌ها» زندگی آدم‌ها را عوض می‌کند
چگونگی تعریف ما از زندگی و پدیده‌های آن، قطعاً مدار زندگی‌مان را عوض می‌کند. امروزه تعریف ما مثلاً از پدر بودن یا مادر بودن خراب شده است. یعنی به خاطر فضای زندگی تکنولوژیک، به خاطر فرهنگ‌های القایی، به خاطر تهاجم فرهنگی و بسیاری مسائل دیگر، تعاریف‌ ما تغییر کرده است. ما در موضوع فرزند دچار استحاله‌ی در تعریف شده‌ایم. مثلاً فرزند در بعضی موارد به ابزار پیونددهنده‌ی زن و شوهری تبدیل می‌شود که در آستانه‌ی جدا شدن هستند! برخی افراد برای این فرزند می‌آورند که زندگی‌شان را گرم کند! انگار که این فرزند چسب دوقلو است! در یک نگاه دیگر، فرزند عصای پیری است. در نگاهی دیگر، فرزند برای لذت بچه‌داشتن است. در نگاهی، اگر فرزند نیاوریم، چه کنیم؟ این عوامل پرکردن بی‌معنی‌ زندگی است و البته هرکدام از این تعاریف را فرض بگیرید، یک منظومه‌ای را هم بعد از خودش ایجاد و ایجاب می‌کند.

برخی افراد برای این فرزند می‌آورند که زندگی‌شان را گرم کند! انگار که این فرزند چسب دوقلو است!

ادامه »

مربع راهبردی سال ۹۳

6ام اردیبهشت, 1393

ترکیب نام سال ۹۳ یک چهارضلعی مفهومی را تشکیل داده است. دو ضلع از این مربع موضوعاتی کلان (اقتصاد و فرهنگ) و دو ضلع دیگر موضوعات خردتری (عزم ملی و مدیریت جهادی) است؛ با این توضیح که تحقق دو موضوع اول باید مبتنی بر دو کلیدواژه‌ی بعدی باشد. برای یافت اهمیت و سیر تشکیل این ترکیب که در یک فرایند زمانی چند ماهه از سوی رهبر انقلاب اسلامی پیگیری و منجز شده است. از نکات مطروحه‌ی ایشان در طول یک سال گذشته مواردی احصا شده است که با کنار هم گذاشتن این قطعات، پازل مشبکی شکل می‌گیرد که می‌تواند در تحلیل نام و شعار متفاوت سال ۹۳ مؤثر باشد.

ادامه »

اگر ما به قدر ترسیدن از یک عقرب از عقاب خدا بترسیم...

5ام اردیبهشت, 1393

1) هر کس هر کاری می کند، باید آن ار خوب انجام دهد و محکم کارباشد، خیاط بایستی از کوکهای ریز و نخ محکم استفاده کند. پیامبر اکرم (صلی الله و علیه و آله )فرموده است : “و لکن الله یحب عبدا اذاعملا احکمه”.

2) ای انسان خودت را بشناس و با اوباش رفاقت نکن، ملکوت و ملائکه دوستان تواند.

3) عمل، فقط و فقط باید برای رضای باری تعالی و با اخلاص باشد.

4) اگر ما به قدر ترسیدن از یک عقرب از عقاب خدا بترسیم، همه کارهای عالم اصلاح می شود.


5) تو برای خدا باش، خدا و همه ملائکه اش برای تو خواهند بود، من کان لله کان الله له.


6) مقدسها همه کارشان خوب است، فقط «من» شان را باید با خدا عوض کنند.

7) دعا کنید که خداوند از کری و کوری نجاتتان بدهد، و تا هنگامی که انسان غیر از خدا بخواهد، هم کور است و هم کر.

8) دل جای خداست. صاحب این خانه خداست؛ آن را اجاره ندهید.

9) دل آیینه است. غیر خدا را در آن راه ندهید، که اگر یک لکه کوچک پیدا کند زودنشان می دهد.

10) کار را فقط برای خدا انجام دهید ؛ نه برای ثواب، یا ترس از جهنم.


11) دلت را انبار پنبه مکن، سعی کن دلت خدا را نشان دهد.

12) اگر انسان بخواهد راحت شود، باید عمر خود را به خدا واگذار کند و هر چه او می خواهد.

13) حد کمال انسان این است که به خدا برسد، یعنی مظهر صفات حق شود.

14) حال انسان باید همچون فرهاد باشد، تیشه ای هم که می زد به یاد شیرین می زد.

15) اگر انسان، خودش علاقه ای به غیر خدا نداشته باشد، نفس و شیطان زورشان به او نمی رسد.


16) اگر طالب زرق و برق دنیا هستی، آن را دیر یا زودبه دست می آوری، ولی چیزی در آن نیست. اما اگر بخواهی وجود حق تعالی ترا صدا کند و دستت را بگیرد مقداری معرفت پیدا کن و با او معامله کن.

17) اگر مواظب دلتان باشید و غیر خدارا در آن راه ندهید، آنچه را دیگران نمی بینند شما می بینید، و آنچه را دیگران نمی شنوند شما می شنوید.

18) اگر کسی برای خدا کار کند، چشم دلش باز می شود.

19) خداوند بقدری مهربان است که گویا فقط همین یک بنده را دارد که دائم به او می گوید : این کار را بکن و آن کار را مکن، تا درست بشوی.

20) کسی که دنیا را از راه حرام بخواهد، باطنش سگ می شود. آن که آخرت را بخواهد خنثی است و آن که خدا را بخواهد مرد است.

اشتراک گذاری این مطلب!

اميدوارم همه ما توفيق انجام هر شبه آن را داشته باشيم

27ام فروردین, 1393

قبل نوشت:

يك كاغذ كوچك چسپانده ام به گوشه تخت و دو شب است كه آنرا انجام مي دهم.

اميدوارم توفيق انجام هر شبه آن را داشته باشم

آمين

***

آیت الله احمد مجتهدی تهرانی از معلمان بزرگ اخلاق تهران در یکی از جلسات درس خود پنج توصیه از رسول خدا را که بهترین اعمال به حساب می‌آیند برشمرد.

وی در تشریح این پنج عمل گفت: روزی رسول خدا(صلوات الله علیه و آله) به امام علی (علیه‌السلام) فرمودند : یا علی پنج کلمه از علم برای تو بگویم یا پنج هزار دینار پول به تو بدهم.

حضرت علی (علیه‌السلام) به پیامبر خدا عرض کردند: اگر  پنج کلمه علمی به من یاد بدهید بهتر از کل دنیاست.

رسول خدا فرمودند:
-  شبها نخواب تا اینکه یک ختم قرآن را خوانده باشی
-  شبها نخواب تا اینکه هزار دینار صدقه بدهی
- شبها نخواب تا اینکه یک بنده بخری و آزاد کنی
- شبها نخواب تا اینکه خودت را از آتش آزاد کنی
-  شبها نخواب تا اینکه هزار رکعت نماز بخوانی

امام علی (علیه‌السلام) عرض کردند: یا رسول الله مگر در یک شبانه روز می‌شود همه این کارها را انجام داد؟

پیامبر بزگوار اسلام فرمودند: شبها قبل ازخواب سوره توحید، معوذتین (سوره ناس و فلق)، سوره حمد و آیه اول تا آیه پنجم سوره بقره را بخوان که اگر بخوانی  یک ختم قرآن کرده‌ای.
-  اگر بر من و اهل بیت من ده مرتبه صلوات بفرستی؛ مثل اینکه هزار دینار صدقه دادی.

-  اگر این عبارت را ده مرتبه بگویی انگار که یک بنده خریده ای و آزاد نموده ای: « واِذا قَرَأتَ لا اله إلا الله وحدَهُ لاشریک له, له المُلک و له الحَمد یُحیی و یُمیت و هو حیٌ لا یموت بِیَدهِ الخَیر و هو علی کل شیٍ قدیر»

- اگر موقع خوابیدن ده مرتبه  بگویی (لا حول ولا قوه إلا بالله العلی العظیم) مثل اینکه خودت را از آتش آزاد کرده ای.

-  و اگر این ذکر را ده مرتبه بگویی «یفعل الله ما یشاء به بقدرته و یَحکُم ما یرید به بعزته) یعنی خداوند هر چه بخواهد به قدرت خودش انجام می‌دهد و به هر چه اراده کند حکم می کند»  مثل این است که هزار رکعت نماز خوانده‌ای .

اشتراک گذاری این مطلب!

چند راه براي دوام زندگي مشترك

27ام فروردین, 1393

دوام زندگی زناشویی مستلزم رعایت نکات ظریفی توسط همسران است که غفلت از آن‌ها ممکن است روابط صمیمانه ابتدای زندگی را دچار خدشه کند. پیشنهاد می‌کنیم برای کمک به ثبات روابط مقدس زناشویی به خاطر داشته باشید:
- از توجه و احترام به والدین همسر دریغ ننمایید. هر چه شما بیشتر به آن‌ها محبت کنید آن‌ها به فرزند خود و عروس خود بیشتر علاقمند و زندگى با آن‌ها و کنار آن‌ها دلپذیرتر می‌گردد.

- توجه به مطالعه و اختصاص ساعاتى از روز به مطالعه به زندگى شما یک انضباط علمى و ارزشى می‌دهد و شما و زندگى شما را از دیگر زندگی‌های متمایز می‌کند.

- راه‌های جلب رضایت همسر خود را که به صورت اختصاصى است شناسائى نمایید. هنر یک زن در اینست که به این راه‌ها توجه بیشترى نموده و آن‌ها را از اول زندگى خوب شناسائى نماید تا بتواند همسر خود را دائماً خشنود و راضى نگه دارد.

- توجه بیشتر به عبادات و رعایت حد و حدود آن، تا به زندگى خود یک زیبائى معنوى بیشترى داده باشید.

2586_family.jpg- توجه به الفاظى که در هنگام گفتگو با همسر و فرزندان بکار می‌برید. تا می‌توانید از الفاظ و کلمات ارزشمند و مثبت استفاده نمایید تا همسر شما به عقل و ارزش عقلى شما بیشتر توجه کند.

- توجه به جاذبه هاى ظاهرى خود در نزد شوهر، ترتیب ظاهر متناسب و مورد پسند همسر تا خاطر او را بیشتر به خود جلب کرده باشید.

- چنانچه در طبخ غذا زحمت می‌کشید سعى کنید نظر او را بعد از میل غذا از او بخواهید و عیوب آن‌را در دفعات بعدى رفع نمایید تا به حسن سلیقه شما اطمینان پیدا کرده و دست پخت شما را دوست داشته باشد.

- توجه به گفتارها و انجام سریع دستوراتى که در مواقع خاص دارد تا احترام شما نزد او به حقیقت بپیوندد و او شما را قلیا دوست داشته باشد چرا که محبت به وسیله اطاعت، قلبى و عمیق می‌گردد!!

- شنونده خوبى براى حرف‌های همسر خود باشید تا او هم شنونده خوبى براى حرف‌های شما باشد.

- همیشه با شرایط او سخن بگویید نه با شرایط خود تا او بیشتر حس کند که درکش می‌کنید.__________________________________________________________

برداشتی از کتاب چگونه بهترین همسر باشم؟ نوشته محسن کاظمی

اشتراک گذاری این مطلب!

فاطمیه از کی شروع و در چه تاریخی تمام میشود؟

10ام فروردین, 1393

ایام فاطمیه جمعا ۶ روز می باشد، ۳ روز در ماه جمادی الاول و ۳ روز در ماه جمادی الثانی

IMAGE634385457844062500 شروع ایام فاطمیه سال 93

دربارة تاریخ شهادت حضرت زهرا (س) روایات مختلف و متضاد است. از چهل روز تا شش ماه بعد از رحلت پیامبر (ص).
میان علمای شیعه، دو تاریخ مشهور و مقبول است: یکی هفتاد و پنج روز بعد از رحلت پیامبر (ص) و دیگری نود و پنج روز.

با توجه به رحلت پیامبر اسلام (ص) در بیست و هشتم صفر، بنا به روایت هفتاد و پنج روز، در مورخة سیزدهم تا پانزدهم جمادی الأوّل ، شهادت حضرت زهرا(س) است و این ایام را فاطمیة اوّل می‌ خوانند.

اما بنا به روایت نود و پنج روز، شهادت حضرت(س) در سوم تا پنجم جمادی الثانی است و این ایام را فاطمیة دوم می‌ خوانند.

ایام فاطمیه جمعا ۶ روز می باشد، ۳ روز در ماه جمادی الاول و ۳ روز در ماه جمادی الثانی. بنابراین فاطمیه اول از ۱۳ تا ۱۵جمادی الاول است و فاطمیه دوم از سوم تا پنجم جمادی الثانی می باشد.ظاهراً علت اینکه سه روز در هر ماه بعنوان روز شهادت آن حضرت(س) معرفی شده است به این دلیل است که این احتمال وجود دارد که ماههای قمری از رحلت پیامبر(ص) تا شهادت حضرت زهرا(س)،۲۹روز بوده باشند،حال آنکه د رصورت کامل بودن ماههای قبل،روز شهادت ۱۳جمادی الاول و یا سوم جمادی الثانی خواهد بود.چرا که طبق تقویم، حداکثر سه ماه قمری ۲۹ روزه و حداکثر ۴ ماه قمری ۳۰ روزه می توانند پشت سر هم قرار گیرند.

اما در عرف به دهه دوم جمادی الاول از دهم تا بیستم جمادی الاول که بنابر قول ۷۵روز، شهادت آن بانوی بزرگوار در آن واقع شده است دهه فاطمیه اول و به دهه اول جمادی الثانی ازاول تا دهم جمادی الثانی، که طبق قول ۹۵روز،شهادت حضرت زهرا(س) در آن واقع شده است،دهه فاطمیه دوم گفته می شود.

اشتراک گذاری این مطلب!

مرام طلبگی

8ام فروردین, 1393

قبل نوشت:

درباره طلبگی سرچ میکردم که ی مطلب توجهم جلب کرد

فکر کردم اگه همه طلبه های خانم و آقا اینطوری فکر می کردند چقدر خوب بود

***

چند وقت پیش داشتم با یکی از رفقام صحبت میکردم که یهو وسط صبحت بهش گفتم :قراره واسه یه کار اداری فردا برم تهران.

یهو دیدم چشاش چهار تا شد و با تعجب گفت :مگه فردا حوزه تعطیله!

گفتم:نه

گفت:این ماه شهریه میگیری؟

گفتم:خب آره ،چرا نگیرم؟

گفت:آخه رسم بر اینه که وقتی طلبه ای حتی یه روز سر درس حوزش نمیره اون ماه شهریه نگیره.

گفتم:بابا یه صد تومن شهریه میدن که این حرفا رو نداره.

گفت:چه صد تومن چه صد میلیون،هر ریالش پول امام زمانه که بهت میدن.میدن تا بشینی و فقط درس بخونی،نه این که کنار درس هر کار دیگه ای خواستی انجام بدی.

باشرمندگی فقط نگاش کردم…

منبع: وبلاگ مهندس طلبه

اشتراک گذاری این مطلب!

انتخاب مادربودن سخت است

6ام فروردین, 1393

در جمع فامیل نشسته ام

صحبت از بچه است و شیطنت هایش اینکه نمی گذارند مادر به کارها و تفریحات خودش برسد

یک تازه عروس هم داریم دو سه ماهی می شود که عقد کرده است

یکی از خانم ها با خنده و شوخی می پرسد تو که نمی خوای مثل این (به من اشاره می کند ) جوجه کشی راه بیندازی حواست باشه خودتو درگیر بچه نکنی یکی کافیه…

تازه عروس به من نگاه می کند و لبخند می زند…

صبر می کنم نطق خانم تمام شود چند وقتی هست که این حرفها زیاد به گوشم می رسد، از وقتی سومین بچه ام را به دنیا آورده ام این حرفها شروع شده الان یک سالی هست که تحمل کرده ام اما امروز می خواهم همه اش را تمام کنم

بعد روبه تازه عروسمان می گویم

تو ما رو زیاد نمی شناسی بزار یکم از خانم های جمع برات بگم ناسلامتی اولین مهمونی دور همی تو به حساب می یاد

عروسا و خواهر شوهرا همه دیپلم دارن غیر از مینا که لیسانس حسابداری داره و البته من، می دونی که دو ماهی از دفاعیه ارشدم می گذره

همه یدونه بچه دارن غیر از افسانه و مریم که دو تا دارن و البته من که یک سالی هست سه تایی شدم

آشپزی پروانه از همه بهتره یادت باشه ازش یاد بگیری و البته از هر کی بپرسی تاکید می کنه که افتخار بهترین مهمونی های دور همی با بهترین پذیرایی مال منه

مریم یکی از خواهر شوهرها هم ادامه داد: هنرمندمون هم خودشه باید ببینی چه لباسایی واسه دو تا دختراش می دوزه

خودم ادامه دادم: همه خانه دارن و بازم غیر از من که 15 ساعت در هفته تدریس دارم با ی ماهنامه همکاری می کنم

می خواستم ادامه دهم که تازه عروسمان پرسید با سه تا بچه و این همه کار، آفرین چطور تونستی؟

دقیقا جمله ای که می خواستم بشنوم…

گفتم برنامه ریزی به همین سادگی

بچه جلوی فعالیت هاتو نمی گیره اگه برنامه ریزی داشته باشی

اگه دقیق رفتار کنی و بدونی که نباید به خاطر راحتی خودت بچه هاتو از داشتن خواهر و برادر محروم کنی

اونا همبازی های بهتری از کامپیوتر و پلی استیشن می خوان

ادامه دادم، خیلی خوبه که فکر خودت باشی اما مطمئن باش بچه جلوت نمی گیره اگه برنامه داشته باشی

منم گاهی استخر می رم، مهمونی می رم، کار می کنم، درس می خونم خرید می کنم سه تا جوجوهام  هم هستن

بعد ادامه دادم:

البته باید خودت انتخاب کنی اولویتت زن بودنه یا مادر بودن

اگه مادری انتخاب کردی باید سختی هاشم قبول کنی و اگه زن بودن باید یادت باشه وظیفه ی زن مادر خوب بودن هم هست

***

با خودم فکر می کنم بعد از این دیگر حرف و حدیثی پشت سرم نخواهد بود درباره جوجه کشی و این حرفها

 

بعدنوشت:

همه آنچه بیان شد تلخیصی بود از گفته های یکی از دوستان از یک مهمانی دور همی خانوادگی


اشتراک گذاری این مطلب!

آداب و رسوم ايرانيان در نوروز

4ام فروردین, 1393

آداب و سنن مردم در اعیاد، فرهنگ و تمدن ملل مختلف را نشان می‌دهد، البته آداب و سنن در ملل گوناگون مختلف است، مثلا در عید یهودیان کشتن انسان و خون گرفتن از انسان و داخل نان ریختن مطرح است و در بعضی عید‌های مسیحیان با شراب خمیر و نان درست می‌کنند، لذا این اعیاد سنن قابل توجهی است و هویت و عظمت برخی ملل و یا سقوط و رکود و جمود برخی دیگر را نشان می دهد و عید هر ملتی در خور فرهنگ آن ملت است. البته همین مسیحیان در کریسمس، شخصی به نام بابانوئل دارند که با ریش سفید، نماد پیران جامعه است و به خانه ها می‌آیند و برای کودکان هدیه می آورد و این امر پیوند کودکان با پیران و پیوند کودکان با دین و مسیح را از نخستین روزهای زندگی محکم می کند.

ادامه »

سلامتان را رسانده ام...

3ام فروردین, 1393

قبل نوشت:

آمدهام به زیارت امام هشتم، امام رئوف و در جوارش آیه الکرسی می خوانم

یادم است خود حضرتش سفارش بسیار به خواندن این آیات داشته اند.

از زیارت بازگشته ایم و در ترافیک نه چندان سنگین خیابان های طوس، تبلتم را گذاشته ام روی زانوهایم و می گردم به دنبال حدیثی که حرفم را اثبات کن

***

امام علی‌بن موسی‌الرضا(ع) از لحاظ علمی منزلت بالایی داشت و از بیست و چند سالگی در مدینه به فتوا می‌نشست (ذهبی، 1409 – 1401ق، ج9، ص 388-387). آن حضرت در حرم پیامبر(ص) می‌نشست و هرگاه کسی از علمای مدینه در مسئله‌ای در می‌ماند،‌ همگی به امام اشاره می‌کردند و مسائل خود را از ایشان می‌پرسیدند و امام هم به آن‌ها پاسخ می‌گفت (طبرسی، 1417ق، ج2، ص64). امام رضا(ع) در هر شهری از مدینه تا مرو که اقامت می‌کرد، مردم پیش او می‌رفتند و درباره مسایل دینی خود سؤال می‌کردند (ابن بابویه، 1404 ق، ج2، ص196).

امام رضا(ع) پیوسته با قرآن مأنوس بود، آن را به دقت می‌خواند و در آیات آن تدبر می‌کرد و می‌اندیشید که درباره چه چیز و در چه وقت نازل شده است. گفتار، ‌پاسخ و مثال‌های آن حضرت همه برگرفته از قرآن کریم بود (ابن بابویه، 1404 ق، ج2، ص193).

در ادامه به نمونه‌ای از این روایات اشاره می‌شود.

* فضیلت خواندن سوره فرقان

امام رضا(ع) در روایتی به اسحاق‌بن عمار فرمود: قرائت تبارک الذی الفرقان علی عبده… (سوره فرقان) را ترک مکن،‌ زیرا هر که این سوره را هر شب بخواند خداوند هرگز او را عذاب نمی‌کند و از او حسابرسی نمی‌کند و جایگاهش در فردوس اعلی خواهد بود. (ابن بابویه، 1364ش، ص109؛ طبرسی، 1372ش، ج7، ص250)

* فضیلت و نحوه خواندن سوره زلزال

ایشان در روایتی به نقل از پدران معصومش به نقل از رسول خدا(ص) فرمود: هر که إذا زلزلت (سوره زلزال) را چهار مرتبه بخواند مانند کسی است که تمام قرآن را خوانده باشد. (صحیفه الرضا، 1406ق، ص66؛ ثعلبی، 1422ق، ج10، ص263)

* خاصیت عجیب قرائت «آیة الکرسی»

ثامن‌الحجج(ع) در روایت دیگری به نقل از امیرالمؤمنین(ع) به نقل از رسول خدا(ص) فرمود: هر کس آیه الکرسی را صد مرتبه بخواند همچون کسی است که خداوند را در طول حیاتش عبادت کرده است. (ابن بابویه، 1378 ق، ج2، ص65).

منبع: مجموعه تفسیری امام رضا(ع)، چاپ اول 1392،‌ انتشارات بنیاد بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع)/فارس


بعدنوشت:

دعاگوی همه بوده ام در زیارت آقایمان و سلام همه شیفتگان آقا  را که می شناختم و نمی شناختم رسانده اماشتراک گذاری این مطلب!

چند نکته درباره چت های ما، در «واتس اپ»

28ام اسفند, 1392
سرویس پیام‌رسان واتس‌اپ که اخیرا در ایران نیز در میان دارندگان گوشی‌های هوشمند بسیار مورد توجه قرار گرفته، دچار اشکالات امنیتی فاحشی است.
کارشناسان امنیت شبکه نسبت به حفره‌های امنیتی بزرگ در سرویس واتس‌اپ هشدار دادند؛ ایراد فاحشی که سبب دسترسی آسان دیگران به چت‌های خصوصی استفاده‌کنندگان از واتس‌اپ می‌شود. سرویس پیام‌رسان واتس‌اپ که اخیرا در ایران نیز در میان دارندگان گوشی‌های هوشمند بسیار مورد توجه قرار گرفته، دچار اشکالات امنیتی فاحشی است.


چت‌های شما در «واتس‌آپ» به راحتی در دسترس دیگران است // در حال ویرایش

به گفته «باس بوشرت» متخصص مسائل امنیت شبکه، به علت ایرادات امنیتی واتس‌اپ، سایر افراد می‌توانند از طریق سایر برنامه‌های اندرویدی، به چت‌های خصوصی افراد در قالب برنامه واتس‌اپ دست پیدا کنند.
به گفته این متخصص شبکه، برنامه واتس‌اپ برای بک‌آپ چت‌های تمامی کاربران از کدهای رمزنگاری یکسان استفاده می‌کند. یعنی به جای آن که برای هر کاربر یک کد رمزنگاری انحصاری مورد استفاده قرار گیرد، یک کد رمزنگاری یکسان برای تمامی کاربران استفاده می‌شود که به راحتی برای هکرها قابل ردگیری است.

چت‌های شما در «واتس‌آپ» به راحتی در دسترس دیگران است // در حال ویرایش


به زبان ساده، اطلاعات برنامه واتس‌اپ بر روی مموری گوشی ذخیره می‌شود. از آنجا که سایر برنامه‌های آندروید به طور معمول به اطلاعات مموری دسترسی دارند، به راحتی می توان به اطلاعات شخصی واتس‌اپ دسترسی پیدا کرد.
بوشرت در سایت خود مستندات این عیب فاحش واتس‌اپ را شرح داده و نمونه‌ای از دسترسی آسان به چت‌های خصوصی دیگران را ذکر کرده است.
شرکت واتس‌اپ تاکنون نسبت به این رسوایی، پاسخی نداده است.

اشتراک گذاری این مطلب!

تنها آیه قرآن با مضمون خانه‌تکانی دل

26ام اسفند, 1392

خداوند متعال در سوره «شمس» 11 قسم را ذکر کرده است که در کل قرآن کریم بی‌نظیر است،.

در جایی در این ققسم ها می‌فرماید: «قَدْ أَفْلَحَ مَن زَکَّاهَا، وَقَدْ خَابَ مَن دَسَّاهَا» که هر کس آن را پاک گردانید قطعا رستگار شد، هر که آلوده‌‏اش ساخت قطعاً باخت، این آیات ناظر بر خانه تکانی دل است.

بنابراین کسی که خانه دل را پاکیزه کند، به صلاح و رستگاری می‌رسد و کسی که خانه دل را رها کند و از آن غفلت کند به بیچارگی و بدبختی می‌رسد.

منبع: حجت‌الاسلام محمد عالم‌زاده نوری مدیرگروه اخلاق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی/ خبرگزاری فارس

اشتراک گذاری این مطلب!

نوروز در محاق فاطمیه (1)

24ام اسفند, 1392

نوروز 93 مصادف شده است با ایام فاطمیه

روزهایی که دختر پیامبرمان به او پیوست…

ادامه »

همه چيز مشترك، حتي خانه تكاني!

20ام اسفند, 1392

گمان نمی‌کنم خانواده‌ای در ایران وجود داشته باشد که از اوایل بهمن تا آخر اسفند به خانه‌تکانی فکر نکنند.

خانه‌تکانی کردن یکی از رسوم ما ایرانی‌هاست‌. رسمی که فقط اختصاص به جابه‌جایی وسایل خانه و مرتب کردن آن‌ها ندارد‌. رسمی که الگویی است برای غبار روبی کردن از دل‌هایمان تا اگر خدای نکرده ناراحتی و کدورتی در آن است جای خود را به دوستی و صمیمیت بدهد‌. چه خوب می‌شود اگر همه ما به موازات خانه‌تکانی منزلمان حواسمان به خانه‌تکانی دلمان هم باشد.

ادامه »

حوّل حالنا الی احسن الحال حوّل حالنا الی احسن الحال

19ام اسفند, 1392

ـ  وقتی چندتا نوعروس فامیل دوره‌اش می‌کنند و می‌پرسند چرا ازدواج نمی‌کند، شانه بالا می‌اندازد که :” شوهر کنم که چی بشه؟ بشم مثل شماها؟!” چند ثانیه سکوت. بعد یکی از نوعروس‌ها می‌پرسد: “مگه ما چمونه؟” دخترک پوزخند تلخی تحویلش می‌دهد و هیچی نمی‌گوید. نوعروس‌ها نگاه‌های متعجشان را با هم رد و بدل می‌کنند. یادشان رفته دقیقا یک ساعت و نیم است بی‌وقفه دارند از شوهرهایشان بد می‌گویند و به جان زندگی متاهلی غر می‌زنند.

ـ  دارند منقرض می‌شوند. در تمام طول عمرم شاید فقط یک یا دوتای‌شان را از نزدیک دیده‌باشم. باید یکی به مقامات مسئول اطلاع دهد نسل مادرانی که پیش بقیه مدام از بی‌خوابی شب قبل و بدغذایی بچه و نحسی و ریخت و پاش‌ها و بی‌خیالی “باباش” نمی‌گویند رو به زوال است. مادرانی هم که موقع حرف زدن از بچه‌هایشان در چشم‌های‌شان شادی و بر زبان‌هایشان شکر است، گونه نادری هستند که باید برای حفظ شان کاری کرد.

ـ  مدتی است خواندن وبلاگ‌های زنانه را تحریم کرده‌ام. نه بخاطر اینکه بد می‌نویسند یا حوصله سر می‌برند.نه. اتفاقا خیلی‌های شان خیلی هم خوب می‌نویسند. خیلی خیلی خوب. و همین دل آدم را می‌سوزاند. کسی که می‌تواند خوب بنویسد، چرا نمی‌تواند از چیزهای خوب بنویسد؟

ـ  می‌گوید اگر زنان این دوره و زمانه خوشحال نیستندبه‌خاطر این است که زیادی می‌فهمند. می‌گویم تا جایی که یادمان داده‌اند آگاهی باید اکسیر خوشبختی باشند نه اسباب بی‌حالی و بدحالی. بدحالی هشدار بزرگ روح ست بر اینکه “هشدار که آنچه را باید بدانی نمی‌دانی”. کلافگی و سنگینی روح هم شاید وبال دانسته‌های بیهوده‌مان باشد. ما داریم مجهز به تمام چیزهایی می‌شویم که نه به درد می‌خورند و نه به کار می‌آیند.

ـ  جایی خواندم نوشته‌های ما حکم بچه‌هایی را دارند بزرگ می‌کنیم و رها می‌کنیم توی جامعه. بچه هایی که اگر بد بار آمده باشند، اگر خشن و افسرده و بی‌ادب باشند، آدم‌های اطراف را زخمی می‌کنند. این زخم‌ها حال بد می‌آورند. حال بد مسری است. سرایت می‌کند. ما مسئول میکروب‌هایی هستیم که با کلمات‌مان تولید می‌کنیم. مسئول تصاویر زشتی روی دیوار ذهن آد‌مها نصب می‌کنیم. مسئول هوای مسمومی که با نفس‌های غمگین‌مان توی هوا رها می‌کنیم.

ـ  ما زن‌ها برای دیدن کوچکترین زیبایی‌ها و درک خفیف‌ترین شوق‌ها مجهز به حواس پر قدرتی هستیم که هیچ مخلوق دیگری (حتی مردها و حتی‌تر بچه‌ها) از آنها بهره‌مند نیستند. وقتش نشده به جای زیر و رو کردن اسباب نداشته‌ها کمی هم از قد و بالای زیبای داشته‌های‌مان حظ ببریم؟ با این چشمان تیزبین اگر فقط کدری ناخوشی‌ها را ببینیم، ترس آن می‌رود که  ناخوشی و کدورت جز‌ء سرنوشتمان ‌شود.

از خدا حال خوش بخواهیم. دنبالش هم باشیم. با دیگران هم قسمتش کنیم.

 

نوشته مونا ابراهيم نظري

اشتراک گذاری این مطلب!

در اين جشنواره شركت كنيد...

18ام اسفند, 1392

 

سايت مادربانو جشنواره بهاره‌اي با عنوان مقاشي و تخم مرغ برگزار كرده و از مادرهاي كشورمان خواسته تا از بچه‌هايشان بخواهند نقاشی هایی با موضوع بهار، نوروز و یا سفره هفت سین بکشند و یا با همکاری بچه ها تخم مرغ های سفره ی هفت سین را آماده کنند و تصاویر آن را تا قبل از عید نوروز به آدرس info@madarbanoo.com ایمیل بزنید.

ادامه »

منفورترين حلال دنيا در نقاط مختلف دنيا

18ام اسفند, 1392

 

طلاق، همواره یکی از چالش‌برانگیزترین مسائل پیش روی جوامع بشری بوده است؛ چراکه آثار مستقیم و غیرمستقیم آن نه تنها بر تعادل روانی زوجین، فرزندان، بستگان و دوستان بر جای می‌ماند؛ بلکه آثار منفی آن بر نظام اقتصادی، کمیت و کیفیت نظام جمعیتی و بر نظام فرهنگی غیرقابل انکار است. بنابراین شناخت علل و عوامل و ابعاد مختلف آن و آثاری که بر فرد و جامعه بر جای می‌گذارد، بسیار حائز اهمیت است.

این روزها در بیشتر نقاط جهان در کنار کاهش تمایل به ازدواج، با افزایش آمار طلاق روبه‌رو هستیم. افزایش آمار طلاق؛ یعنی افزایش زنان و مردان مجردی که طعم زناشویی و زندگی مشترک را چشیده‌اند و به ناگهان از آن محروم شده‌اند. افزایش آمار طلاق یعنی زن‌های بی‌سرپرست و رهاشده که از حمایت‌های اجتماعی برخوردار نیستند. افزایش آمار طلاق یعنی مدت‌ها تجربه احساس اندوه یا شکست‌خوردگی در یک خانواده و یک جامعه که کارآیی آنها را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد. افزایش آمار طلاق یعنی کودکانی که میان پدر و مادری جدا از هم، دست به دست می‌شوند یا هیچ‌کدام از والدین نمی‌خواهندشان.

ادامه »

قبل از اينكه بميرم...

16ام اسفند, 1392

شنيدم یک نقاشی با عنوان «قبل از اینکه بمیرم» روی یکی از دیوارهای شهر لندن کشیده شده

بعد عكس آن در خبرگزاری رویترز منتشر شده  و مردم هجوم بردن براي نوشتن  خواسته قبل مرگشان

داشتم فكر مي كردم چقدر جالب

من قبل از اينكه بميرم مي خواهم چه كار كنم؟

يا

شما قبل از مردن چه كاري مي خواهيد انجام دهيد؟

اشتراک گذاری این مطلب!

صدقه تا روز قيامت!

14ام اسفند, 1392


قبل نوشت:

جايي خواندم پيامبر عزيزمان فرموده: هر که درختي غرس کند تا به ثمر برسد، خدا عوض آن در بهشت درختي براي اوغرص مي‌فرمايد.
و همين طور:

مسلمان درختي نمي‌نشاند که از ميوه آن، آدمي و چهارپا و مرغ بخورد جز آنکه تا روز قيامت براي او صدقه بشمار مي‌آيد.

***

امروز در اخبار ديدم  حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ظهر امروز (چهارشنبه 14 اسفند 92) یک اصله نهال غرس کردند

اشتراک گذاری این مطلب!

زندانی‌های کوچک سرزمین ما !

11ام اسفند, 1392

بازی برای بچه‌های دیروز معنای دیگری داشت. برای دخترها یک قالیچه کوچک و یک چادر و چند تکه لوازم پلاستیکی آشپزخانه کافی بود تا بهترین بازی دنیا یعنی خاله بازی را ساعت‌ها ادامه دهند و پسرها با جمع کردن چندتا سنگ، بزرگ‌ترین مسابقات دنیای خودشان را برگزار می‌کردند و ساعت‌ها مشغول بودند.

شادی و تحرک که از مهم‌ترین کارکردهای بازی بود در بازی‌های آن روزها وجود داشت و کم‌کم و با گسترش زندگی‌های مدرن، کوچکتر شدن آپارتمان‌ها، دور شدن خانواده‌ها از هم و کم شدن روابط خانوادگی و دوستانه، بازی‌های کودکانه هم دستخوش تغییراتی شد.

اهمیت بازی در دوران کودکی بر کسی پوشیده نیست. اگر خانواده را مبدأ پرورش و تربیت بدانیم، متوجه می‌شویم که پایه‌های تربیتی و پرورشی هر فرد، در همان سنین پایین و در خانواده شکل می‌گیرد. این اصل می‌تواند ابعاد مختلف داشته باشد که یکی از آنها پرورش فکر و جسم کودک است. کارشناسان فرهنگی بازی را اساسی‌ترین نیاز دوران کودکی می‌دانند و معتقدند که بازی نقش بسیار مهمی در جامعه‌پذیری و ایجاد روابط اجتماعی دارد.

کودکان و نوجوانان به وسیله بازی یاد می‌گیرند چطور در نقش‌های اجتماعیشان ظاهر شوند و در جهت اجتماعی شدن و جامعه‌پذیری گام برمی دارند. همچنین بازی، قدرت تخیل کودک را بالا می‌برد و او را خلاق‌تر بار می‌آورد و از سویی، باعث تخلیه هیجان‌هایی می‌شود که اگر انباشته شوند، سلامت جسمی و روحی او را خواهند گرفت.

ادامه »

به نظرم ازدواج خيلي پيچيده است

11ام اسفند, 1392

به نظرم ازدواج خيلي پيچيده است.

زندگي مشترك، پيچيدگي‌هايي دارد كه خيلي متفاوت است با قبل از ازدواج.

وقتي در سن بالا ازدواج مي كني مانند 30 - 35سالگي تأثير اين 30 سال روي آداب، رفتار و طرز نگرشم به زندگي خيلي زياد.

اين مرحله گذشتن از 30 سال و رفتن زير يك سقف، هميشه نيازمند مشورت، راهنمايي و نظر يكي ديگر هم هست. بايد او را هم در همه قضايا در نظر بگيري. نوع احساس مسئوليت‌ات تفاوت مي‌كند. همه‌چيز شکل ديگري به خود مي‌گيرد.و تو تغيير مي كني.

اگر آدم به اين فكر كند كه چه كار لذت‌بخشي است و حتي اين تغييراتي كه در خود آدم ايجاد مي‌شود خيلي خوب است، مطمئناً زندگي دوام بيشتري پيدا مي‌كند.

ولي اگر آدم مقابله كند و اهل تغيير نباشد و من و او به ميان بياورد و… مشكل به‌وجود مي‌آيد.

خيلي وقت‌ها پيش آمده سر يك موضوع كوچك كه دو طرف نخواسته‌اند خودشان را تغيير بدهند، نتيجه‌اش را ديده‌اند.

هر چقدر سن تجرد بيشتر باشد، آدم سخت‌تر وارد دنياي تأهل مي‌شود و چون شخصيتت بيشتر شكل مي‌گيرد، تغيير دادنش هم سخت‌تر مي‌شود.

بگذار يك چيزي بگويم. الان برخي ما با يكي مثلاً 6 سال آشناييم، بعد مي‌رويم 2 سال هم نامزد مي‌شويم، بعد 1 سال هم به عقد هم درمي‌آييم و بعد ازدواج مي‌كنيم. يعني اين 8-7 سالي كه همه‌چيز بكر و تازه است و طرفين مشغول كشف همديگر هستند، همه‌اش در زماني مي‌گذرد كه بي‌فايده است. به همين دليل است كه برخي‌ها بعد از يك سال زندگي مشترك از هم جدا مي‌شوند.

در حقيقت، آن اتفاق و آن لذت كشف، در آن حدود 10 سال، تمام شده و ديگر چيزي باقي نمانده.

اين است که به نظرم خيلي رسوم سنتي خوب بوده‌اند. قديم‌ها، مي‌رفتي خواستگاريِ دختري كه او را نديده بودي و بعد هم ازدواج مي‌كردي و اين 8-7 سالي كه گفتم را مي‌گذراندي و احتمالاً دو تا بچه هم داشتي. ادامه‌اش را هم به خاطر دلبستگي و حتي عادت به آن بچه‌ها آن خانه كه چند سالي در آن زندگي كرده اي و آن همسر كه خوب يا حالا بد در اين مدت كنارت بوده به يك نحوي مي‌گذراندي. اما الان كمي بد شده و شايد به همين دليل زندگي‌ها پايدار نيست.


بعد نوشت:

يك مصاحبه مي خواندم از آقاي مهدي پاكدل، درباره ازدواج حرف‌هايي زده بود كه بسيار توجهم را جلب كرد.

با سر سوزن دخل و تصرف انتشارش دادم براي خواندن!

اشتراک گذاری این مطلب!

«کلیشه‌سازی و بازنمایی نقش زنان در آگهی‌های تبلیغاتی رسانه ملی»

10ام اسفند, 1392

نشست «کلیشه‌سازی و بازنمایی نقش زنان در آگهی‌های تبلیغاتی رسانه ملی» عصر دیروز توسط کارگروه زنان و مناسبات خانواده دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با حضور دکتر عالیه شکربیگی؛ جامعه‌شناس و استاد دانشگاه، و بهاره نصیری؛ دانشجوی دکترای علوم ارتباطات و عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، برگزار شد.

ادامه »


 
فراخوان چی شد طلبه شدم