موضوع: "من یک دختر مسلمانم"

جلسه دفاعیه خانم "فاطمه مردانی"

18ام مرداد, 1396

با تأييدات خداوند متعال و با استعانت از حضرت ولي عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف جلسه دفـاع از پایان نامه سطح سه سركار خانم «فاطمه مردانی» با عنوان: «لجاجت و پیامدهای منفی آن از دیدگاه قرآن و روایات» رشته تفسیر و علوم قرآنی روز: یکشنبه ساعت 10 صبح مورخ: 96/6/5 در محل: مر کز مدیریت قم با حضوراستاد راهنما حجه السلام والمسلمین سبحانی نیا با داوری حجه السلام والمسلمین اخلاقی  به صورت حضوری، برگزار خواهد شد.

اشتراک گذاری این مطلب!

جلسه دفاعیه خانم "نرجس حیدری"

18ام مرداد, 1396

با تأييدات خداوند متعال و با استعانت از حضرت ولي عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف جلسه دفـاع از پایان نامه سطح سه سركار خانم « نرجس حیدری » با عنوان: «عوامل و موانع رشد معنوی از منظر قرآن کریم» رشته تفسیر و علوم قرآنی روز: یکشنبه ساعت 8 صبح مورخ: 96/6/5 در محل: مر کز مدیریت قم با حضوراستاد راهنما حجه السلام والمسلمین صادق نیا و استاد مشاور: حجه السلام والمسلمین حسنی اردکانی با داوری حجه السلام والمسلمین خلعتبری به صورت ویدیو کنفرانسی، برگزار خواهد شد.

اشتراک گذاری این مطلب!

برگزاری کارگاه مسئله یابی وطرح نامه نویسی

14ام مرداد, 1396

سلسله کارگاه های مسئله یابی و طرح نامه نویسی با حضور حجه الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر اخلاقی در جهت ارتقای پژوهشی طلاب، روزهای شنبه از تاریخ 7/5/96 در مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی حضرت فاطمه(سلام ا…علیها) تهران برگزار می گردد.

 

اشتراک گذاری این مطلب!

میلاد امام رضا علیه السلام

12ام مرداد, 1396

میلاد فرخنده امام رئوف حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام مبارک باد.

اشتراک گذاری این مطلب!

۱۰ مرداد، روز جهانی شیر مادر

10ام مرداد, 1396

* تغذیه سالم، تمیز و خوب به کودک بدهید
 ۱۰ مرداد، روز جهانی شیر مادر

✅ رهبرانقلاب: به خانواده‌ها مخصوصا مادرها توصیه کنم که بهداشت کودک را رعایت کنند و تغذیه کودک را مخصوصاً به آن توجه بکنند، که بهترین تغذیه برای کودک شیر مادر است.
❌ اینی‌که معمول شده بود به سبک اروپایی‌ها در رژیم گذشته که مادرها از زیر بار شیر دادن به بچه می‌گریختند به بهانه‌های گوناگون، این چیز بسیار بدی است؛ اسلام عکس این نظر دارد.
💠 امروز خوشبختانه علم هم این را تأیید میکند و مسلّم است که شیر مادر بهترین است، بهترین غذا برای کودکان است. تغذیه_سالم، تمیز، خوب در اختیار کودک گذاشته بشود. ۶۶/۱/۲۱

اشتراک گذاری این مطلب!

میلاد حضرت معصومه (سلام ا...علیها)

3ام مرداد, 1396

امام جواد (علیه السلام) فرمودند: کسى که عمه ام را در قم زیارت کند پاداش او بهشت است.

میلاد حضرت معصومه (سلام ا…علیها) و روز دختر مبارک باد.

اشتراک گذاری این مطلب!

شهادت امام جعفر صادق (علیه السلام)

28ام تیر, 1396

شهادت ششمین شمع روشنگر و وصیّ پیغمبر حضرت امام جعفر صادق «علیه السلام» بر عموم شیعیان و شیفتگان حضرتش تسلیت باد.

اشتراک گذاری این مطلب!

عید سعید فطر مبارک

4ام تیر, 1396

عید رمضان آمد و ماه رمضان رفت
صد شکر که این آمد و صد حیف که آن رفت

 فطر ، رجعت پیروزمندانه انسان به خویشتن خویش است ، آنگاه که پس از یک ماه نیایش عاشقانه و عارفانه نفس را از کژی ها و پلیدی ها می پالاید و سبکبار در پایان مهمانی پروردگار به جشن و سرور عید فطر می نشیند .

این سرور و بهجت عارفانه بر یکایک شما عزیزان تبریک و تهنیت باد.

اشتراک گذاری این مطلب!

روز جهانی قدس

3ام تیر, 1396

 


به گزارش واحد فرهنگی حوزه حضرت فاطمه سلام ا… علیها، طلاب این حوزه همگام با سایر مردم روزه دار و متعهد استان تهران در راهپیمایی روز جهانی قدس شرکت کردند.

در این مراسم که مصادف با آخرین جمعه از ماه مبارک رمضان بود، طلاب سطح2 حوزه حضرت فاطمه سلام ا… علیها ساعت 10:30 صبح با تجمع در چهاراه ولیعصر، به جمع راهپیمایان پیوستند و هم صدا با مردم و مسئولان روزه دار شهر تهران در حمایت از مردم مظلوم فلسطین، خواهان آزادی قدس عزیز شدند.

در این راهپیمایی با شکوه ، روزه داران با مشت های گره کرده و حمل پارچه نوشته هایی در محکومیت رژیم غاصب اسرائیل با سردادن شعارهای “مرگ بر اسرائیل"و “مرگ بر آمریکا” همدردی خود را با مسلمانان فلسطین اعلام کردند و از دولتمردان و مسئولین مطالبات زیر را خواستار شدند:

الف. قوه مجریه: اعلام رسمی ابطال سند و عذرخواهی از مردم به خاطر تخلفات صورت گرفته در امضا و اجرای آن و بازگرداندن سند به یونسکو.

ب. قوه مقننه: رد کامل سند توسعه پایدار سازمان ملل و نیز سند  2030 به دلایل مختلف من جمله استقلال کشور.

ج.  قوه قضائیه: اقدام  در دو جهت: 1- محاکمه دست اندرکاران و متخلفان 2 - ابطال تصویب نامه هیات دولت و کلیه بخشنامه ها ، دستورالعمل ها ، ابلاغیه ها و اسناد مرتبط ، از سوی دیوان عدالت اداری و محاکم قوه قضائیه.  

د. شورای عالی انقلاب فرهنگی نسبت به ابطال سند همانگونه که رهبر معظم انقلاب رهنمودهای لازم را فرمودند بیش از این اهمال و کم کاری نکنند و مواضع شفاف خویش را برای مردم روشن نموده و ابطال سند 2030 را رسماً اعلام نمایند.

همچنین در این مراسم قطعنامه پایانی روز جهانی قدس در جهت محکوم کردن فجایع اسرائیل غاصب و حمله های تروریستی گروه های انحرافی قرائت شد که با تکبیر و اعلام انزجار حاضران مواجه شد.

گفتنی است مسیر راهپیمایی از میدان امام حسین علیه السلام به سمت میدان انقلاب که محل تجمع نهایی بود  طی شد و در پایان، راهپیمایی کنندگان برای اقامه نماز جمعه به سمت دانشگاه تهران رهسپار شدند.

 

اشتراک گذاری این مطلب!

حضور طلاب مدرسه علمیه حضرت فاطمه در راهپیمایی روز قدس - رمضان 96

3ام تیر, 1396

بسم الله الرحمن الرحیم‏

‏‏     مسئلۀ قدس یک مسئلۀ شخصی نیست، و یک مسئلۀ مخصوص به یک کشور و یا‏‎ ‎‏یک مسئلۀ مخصوص به مسلمین جهان در عصر حاضر نیست، بلکه حادثه ای است برای‏‎ ‎‏موحدین جهان و مؤمنان اعصار گذشته و حال و آینده، از روزی که مسجد الاقصی‏‎ ‎‏پی ریزی شد تا آنگاه که این سیاره در نظام هستی در گردش است. و چه دردناک است‏‎ ‎‏برای مسلمانان جهان در عصر حاضر که با داشتن آن همه امکانات مادی و معنوی، در‏‎ ‎‏مرئی‏ و منظر آنان به پیشگاه خداوند متعال و رسولان عالیقدرش اینچنین جسارت‏‎ ‎‏واقع شود، آن هم از یک مشت اوباش جنایتکار. و چه ننگ است برای دولتهای اسلامی‏‎ ‎‏که با در دست داشتن شریان حیاتی ابرقدرتهای جهان بنشینند و تماشاگر باشند که امریکا‏‎ ‎‏ابرجنایتکار تاریخ، یک عنصر فاسد بی ارزش را در مقابل آنان علم کند و با عده ای ناچیز‏‎ ‎‏عبادتگاه مقدس و قبله گاه اول آنان را از آنان غصب نموده و با کمال وقاحت در مقابل‏‎ ‎‏همۀ آنان قدرت نمایی کند. و چه شرم آور است سکوت در مقابل این فاجعۀ بزرگ‏‎ ‎‏تاریخ. و چه زیبابود که بلندگوهای مسجداقصی از همان روز که اسرائیل این عنصر خبیث‏‎ ‎‏دست به کار این جنایت عظیم شده بود، به صدا در می آمدند. اکنون که مسلمانان انقلابی‏‎ ‎‏و شجاع فلسطین با همتی عالی وبا آوای الهی از معراجگاه رسول‏ ختمی ـ صلی الله علیه‏‎ ‎‏و آله و سلم ـ خروش بر آورده و مسلمانان را به قیام و وحدت دعوت نموده اند و در‏‏‎ مقابل کفر جهانی نهضت نموده اند، با کدام عذر در مقابل خداوند قادر و وجدان بیدار‏‎ ‎‏انسانی می توان در این امر اسلامی بی تفاوت بود؟ اکنون که خون جوانان عزیز فلسطین‏‎ ‎‏دیوارهای مسجد قدس را رنگین کرده است و در مقابل مطالبۀ حق مشروعشان از مشتی‏‎ ‎‏دغلباز، با مسلسل جواب شنیده اند، برای مسلمانان غیرتمند عار نیست که به ندای‏‎ ‎‏مظلومانۀ آنان جواب ندهند و همدردی خود را با آنان اظهار نکنند؟ باشد که فریاد‏‎ ‎‏همدردی آنان دولتها را بیدار کند که از قدر ت عظیم اسلامی استفاده کرده و دست‏‎ ‎‏امریکای جهانخوار، این جنایتکار تاریخ راکه از آن طرف دریاها به پشتیبانی ستمگران،‏‎ ‎‏دست پلید اسرائیل را می فشارد قطع کنند و خود و ملتهای مظلوم جهان رانجات دهند.‏‎ ‎‏امید است خداوند منّان بر بشر منّت فرموده و وعدۀ قرآنی خود را هر چه زودتر انجاز‎ ‎‏فرماید و مستضعفان جهان را بر مستکبران غلبه دهد.‏

‏‏     درود بر قدس و بر مسجداقصی. درود بر ملتهای بپاخاسته در مقابل اسرائیل‏‎ ‎‏جنایتکار؛ ودرود بر مسلمانان و مستضعفان جهان.‏

‏‏روح الله الموسوی الخمینی - صحیفه امام-ج16-ص

190‏

 

اشتراک گذاری این مطلب!

ضیافت حقیقی(22)

29ام خرداد, 1396

🌷🍃بسم الله الرحمن الرحیم🍃🌷

#ضیافت_حقیقی(۲۲)
به معانی دعاها توجه کنید
 
 #جواب_امام (رض) به #سوال_رهبری (دام ظله) که پرسیدند شما در بین این دعا ها به کدام #علاقه دارید چه فرمودند؟
#توصیه_رهبری به جوانان چیست؟

  ادعیه رسیده از معصومین علیهم السلام همه پر مغز است اما جزء بهترینها دعاهائی است که از امیرالمؤمنین (علیه الصّلاة و السّلام) رسیده است.
همین دعای کمیل یا دعای صباح یا دعای مناجات شعبانیه است
 من از امام (رضوان اللَّه علیه) یک وقتی پرسیدم که در بین این دعاها شما بیشتر به کدام علاقه دارید، ایشان گفتند دعای کمیل و مناجات شعبانیه. هر دو از امیرالمؤمنین (علیه الصّلاة و السّلام) است.
این راز و نیاز و سوز و گداز امیرالمؤمنین و هم مناجاتهای آن بزرگوار، حقیقتاً گدازنده است برای کسی که توجه داشته باشد و من خواهش می‌کنم جوانان عزیز ما سعی کنند معانی این کلمات و این فقرات را در این دعاها مورد توجه قرار بدهند. الفاظ دعا، الفاظ فصیح و زیبائی است؛ لیکن معانی، معانی بلندی است.

بر گرفته از توصیه مقام معظم رهبری در خصوص شبهای قدر 1387/06/29

اشتراک گذاری این مطلب!

ضیافت حقیقی(21)

28ام خرداد, 1396

🌷🍃بسم الله الرحمن الرحیم🍃🌷
ضیافت حقیقی(۲۱)

از خدای متعال عذرخواهی کنید.
شب قدر، فرصتی برای مغفرت و عذرخواهی است.
 حال که خدای متعال به من و شما میدان داده است که به سوی او برگردیم، طلب مغفرت کنیم و از او معذرت بخواهیم، این کار را بکنیم، والّا روزی خواهد آمد که خدای متعال به مجرمین بفرماید: «لایؤذن لهم فیعتذرون». خدای نکرده در قیامت، به ما اجازه عذرخواهی نخواهند داد.
در قیامت به مجرمین اجازه نمی‌دهند که زبان به عذرخواهی باز کنند؛ آنجا جای عذرخواهی نیست.
 اینجا که میدان هست، اینجا که اجازه هست، اینجا که عذرخواهی برای شما درجه می‌آفریند، گناهان را می‌شوید و شما را پاک و نورانی می‌کند، از خدای متعال عذرخواهی کنید.
 اینجا که فرصت هست، خدا را متوجّه به خودتان و لطف خدا و نگاه محبّت الهی را متوجّه و شامل حال خودتان کنید. «فاذکرونی اذکرکم»؛ مرا به یاد آورید، تا من شما را به یاد آورم.
“توصیه  مقام معظم رهبری در خصوص شبهای قدر1376/10/26″

اشتراک گذاری این مطلب!

شب قدر

27ام خرداد, 1396

کوفه امشب التهاب محشرست
کوفه امشب کربلایی دیگرست
جبرئیل آوای غم سر داده است

در فلک شوری دگر افتاده است
قلب مجنون سوی صحرا میرود
حیدر امشب سوی زهرا میرود…
▪️آجرک الله یا صاحب الزمان(عج)◾️

اشتراک گذاری این مطلب!

ضیافت حقیقی(20)

27ام خرداد, 1396

🌷🍃بسم الله الرحمن الرحيم🍃🌷
ضيافت حقيقي(٢٠)

موانع استجابت دعا را بدانیم:

خداوند از صاحب دل غافل _دلي كه متوجه نيست چه خواسته ای را مطرح می کند,باکه دارد حرف می زند _دعایی راقبول نمی کند.
معلوم است که دعای دارای این ویژگیها مستجاب نمی شود.باید تضرع کنید و جدی بخواهید.باید از خدای متعال باالحاح بخواهید.باز بخواهید و باز بخواهید.در این صورت البته خدای متعال دعاها را مستجاب خواهد کرد
پیامبر اکرم(ص):"واعلموا ان الله لایقبل دعا من قلب غافل:
بدانید که خداوند دعای شخص غافل را قبول نمی کند
“دعا از منظر مقام معظم رهبری”

اشتراک گذاری این مطلب!

زمزمه انتظار(26)

26ام خرداد, 1396

🌷🍃بسم الله الرحمن الرحیم 🍃🌷
زمزمه انتظار (26) جمعه26/3/96

ویژگی افراد منتظر چیست؟
دوست عزیز می دانی چه بسته ای برای ظهور باید فراهم کنی؟
 زمینه ظهور حضرت ولی عصر (عج)،را باید  از خود آغاز كنیم و با برنامه ‏ای دقیق به اصلاح  نفس خود بپردازیم
یعنی:
1.  اجتناب از معاصی،و گناهان و انجام واجبات
2.  خودسازی (رعایت همه اصول اخلاقی)
3.اقامه نماز (اول وقت و به جماعت)
4. انجام امر به معروف و نهی از منکر
5. خدمت به مردم را با دادن زکات و خمس
طبق آیه قرآن :
قرآن در خصوص یاران حضرت ولی عصر (عج) می  فرماید:
الذین ان مكناهم فی الارض اقاموا الصلاه و آتوا الزكاه و آمرو بالمعروف و نَهوا عن المنكر؛
حج/۴۱
  ” كسانی كه اگر در زمین به آنان توانایی می دهیم ، نماز را به پا داشته و زكات را به مستحق می‏بخشند و به معروف امر نموده و از منكر نهی می‏كنند.”
از منتظر واقعی مولا باشیم صلوات

اشتراک گذاری این مطلب!

ضیافت حقیقی(19)

25ام خرداد, 1396

🌷🍃بسم الله الرحمن الرحیم🍃🌷
ضیافت حقیقی(۱۹)

ماه رمضان در هر سال، قطعه ای از بهشت است که خدا در جهنم سوزان دنیای مادی ما، آن را وارد می کند و به ما فرصت می دهد که خودمان را بر سر این سفره الهی در این ماه وارد بهشت کنیم.
 بعضی همان سی روز را وارد بهشت می شوند.
بعضی به برکت آن سی روز همه سال را وارد بهشت می شوند
 بعضی همه عمر را.
بعضی هم از کنار آن غافل عبور می کنند که مایه تأسف و خسران است.
 حالا برای خودشان که هیچ، هر کس که ببیند این موجود انسانی با این همه استعداد و توانایی عروج و تکامل، از چنین سفره با عظمتی استفاده نکند، حق دارد که متأسف شود.
پروردگار ما را برای همیشه در این ماه وارد بهشتت قرار بده.
مقام معظم رهبری (مدظله العالی)

اشتراک گذاری این مطلب!

ضیافت حقیقی(18)

24ام خرداد, 1396

🌷🍃بسم الله الرحمن الرحیم🍃🌷
ضیافت حقیقی(۱۸)
آیت اللّه جوادی آملی، به نقل از سیدبن طاووس، دانشمند بزرگ اسلامی، درباره بزرگ داشت ماه مبارک رمضان فرموده اند: «عده ای اول سالشان فروردین است که تلاش می کنند لباس نو در بر کنند، مثل درخت ها که اول سالشان فروردین است و لباس های نو و تازه به تن می کنند.
 اول سال یک کشاورز، اول پاییز است که درآمد مزرعه را حساب می کند. تاجری که کارگاه تولیدی دارد، اول سال را در فرصت دیگری تعیین می کند
 آن ها که اهل سیر و سلوک اند، اول سالشان ماه مبارک رمضان است. آنها به حساب رسی خود می پردازند که ماه رمضان گذشته، چه درجه ای از معنویت داشته و امسال چه درجه ای دارند؟ ماه مبارک رمضان، برای سالکان کوی دوست، ماه محاسبه است.»

اشتراک گذاری این مطلب!

ضیافت حقیقی(17)

23ام خرداد, 1396

🌷🍃بسم الله الرحمن الرحيم🍃🌷

ضيافت حقيقي(١٧)

چرا شب قدر شب نزول قرآن است؟

حكمت معرفي شب قدر به عنوان شبي كه قرآن در آن نازل شده و شبي كه مقدرات در آن معين مي گردد,این است که بنده سرنوشت و مقدرات خویش را به قرآن پیوند بزند وآن را سرمشق و سرچشمه فکر و عمل خویش قرار بدهد

اگر کردار ما موافق با قرآن و در جهت آن باشد, حتما عمل کننده به آن سعادتمند است و اگر مخالف با قرآن باشد,
شقاوتمند خواهد بود
خدایا امشب دعای محبوب عالم را در حق همه موحدان مستجاب بفرما و امر فرجش را امضا بفرما .
آمین یا رب   العالمین 

اشتراک گذاری این مطلب!

ضیافت حقیقی(16)

22ام خرداد, 1396

🌷🍃بسم الله الرحمن الرحیم🍃🌷
ضیافت حقیقی(۱۶)

شب قدر چه شبی است؟
“قدر"باران رحمتی است که در جویبار هرفرد وهرجمع به اندازه او جاری است.
شخصیت افراد به گونه ای شکل گرفته که بعضی از آنان توان پذيرش جريان رودي وسيع از رحمت و بركت قدر را دارند
برخي ديگر,زمینه کمتری برای جذب رحمت وعنايت دارند
برخي هيچگونه آمادگی ندارند؛تا آنجا که زمینه وجودشان چون سنگی سخت و نفوذ ناپذير است.
شب قدر را دريابيم!!!
شب قدر ما را قدر دان وجود مولا صاحب الزمان و نایب برحقش  قرار بده و امر فرج را امضا بفرما.

اشتراک گذاری این مطلب!

ضیافت حقیقی(15)

21ام خرداد, 1396

🌷🍃بسم الله الرحمن الرحیم 🍃🌷

ضیافت حقیقی(۱۵)

ازجمله عواملی که مانع ازراه اندازی محکمه وجدان است,ناامیدی از رحمت الهی است,درحالی که سفارش آیات و روایات این است که گناهی بزرگ تر از ناامیدی از رحمت الهی نیست.
توجه ، لطف و رحمت خداوندبه بندگان گنهکار,اورا امیدوار به محاکمه خود دراین عالم وقبل از مرگ می کند واحساس می کند که قابلیت و
“لوعلم المدبرون عني كيف اشتياقي بهم لماتوا شوقا".اگر بندگانی که به من پشت کرده اند می دانستند چقدر مشتاق آنها هستم از شوق می مردند. 

اشتراک گذاری این مطلب!

سيره بزرگان در ماه مبارک رمضان

20ام خرداد, 1396

ميرزا محمد جعفر انصاري، از مراجع نامدار خوزستان و از بستگان مرحوم شيخ مرتضي انصاري است. در باره وي نوشته اند:

او با آن همه مشاغل درسي، عبادات موظفه خود را که از سن بلوغ مشغول به آنها بود، ترک ننمود. او گذشته از نوافل شبانه، روزي قرائت يک جزء کلام الله و نماز حضرت جعفر طيار، زيارت جامعه و عاشورا را در يک جلسه، ايستاده به جا مي آورد و هنگام عبادت توجه خاصي داشت. حافظه اش بسيار عجيب بود؛ قرآن مجيد و تعقيبات نمازها و دعاهاي هر ماه و هر روز و شب ماه مبارک رمضان و.. را از حفظ داشت.(1)

علامه طباطبايي

علامه، مراتبي از عرفان و سير و سلوک معنوي را پيموده بود. او اهل ذکر و دعا و مناجات بود. در بين راه که او را مي ديدم ، غالباً ذکر خدا را بر لب داشت. در جلساتي که در محضرشان بوديم، وقتي جلسه به سکوت مي کشيد، ديده مي شد که لب هاي استاد، به ذکر خدا حرکت مي کرد. به نوافل مقيد بود و حتي گاهي ديده مي شد که در بين راه مشغول خواندن نمازهاي نافله است. شب هاي ماه رمضان تا صبح بيدا بود، مقداري مطالعه مي کرد و بقيه را به دعا و قرائت قرآن و نماز و اذکار مشغول بود.(2)

امام خميني(ره)

يکي از همراهان امام در نجف اشرف، نقل کرده است: ايشان در ماه مبارک رمضان هر روز ده جزء قرآن در ماه مبارک رمضان مي خواندند؛ يعني در هر سه روز يک دوره قرآن مي خواندند. برادران خوشحال بودند که دو دوره قرآن را خوانده اند، ولي بعداً مي فهميدند که امام ده يا يازده بار قرآن را ختم کرده است.
يکي از فرزندان امام مي گفت: شبي در ماه رمضان، من در پشت بام خوابيده بودم. خانه ايشان يک خانه کوچک 45 متري بود. بلند شدم ديدم که صدا مي آيد. و بعد متوجه شدم که آقاست، که در تاريکي در حال نماز خواندن است. دست هايش را طرف آسمان دراز کرده و گريه مي کند. برنامه عبادي ايشان اين بود که در ماه رمضان، شب تا صبح نماز و دعا مي خواندند و بعد از نماز صبح و مقداري استراحت، صبح زود براي کارهايشان آماده بودند.(3)
ماه رمضان براي ايشان، ارزش خاصي داشت، بدين جهت در اين ماه، ملاقاتهاي خود را تعطيل مي کرد تا بهره بيشتري از برکات آن ببرد. ايشان مي فرمود: « خود ماه رمضان، کاري است. » لذا کارهاي ديگر را کم مي کرد. و بيشتر به تلاوت دعا و قرآن مي پرداخت. در اين ماه، شعر نمي خواند و نمي سرود و به شعر گوش هم نمي داد و دگرگوني خاصي متناسب به اين ماه، در زندگي خود ايجاد مي کرد؛ به گونه اي که سراسر اين ماه را به تلاوت قرآن مجيد، دعا و به جا آوردن مستحبات مربوط به ماه رمضان سپري مي کرد. غذا بسيار کم مي خورد. حتي در روزهاي بلند و طولاني ، روزه مي گرفت، اما وقت افطار و سحر، آن قدر کم مي خورد که خادمش فکر مي کرد آقا چيزي از غذا نخورده است.(4)

ادراک شب قدر

آورده اند که حاج محمد ابراهيم کلباسي، از شاگردان بحرالعلوم، شب قدر را با عبادت درک کرد؛ زيرا مدت يک سال، شب تا صبح عبادت کرد و معلوم است که شب قدر از شب هاي سال، بيرون نيست.(5)

حاج ميرزا حسين خليلي (از رهبران جنبش مشروطه)

وي مردي با متانت و وقار، و در عين حال متواضع بود و در به جا آوردن وظايف عبادي خود کوتاهي نمي ورزيد. ايشان در همه سال ها، دهه آخر ماه رمضان را در مسجد کوفه، معتکف بود و در بين الطلوعين زيارت عاشورا، از او ترک نمي شد.(6)

آيت الله گلپايگاني

سيد محمد باقر گلپايگاني، فرزند آيت الله گلپايگاني، از مراجع تقليد مي فرمود:
قرآن هايي که به پدر هديه مي شد، [پدر] مقيد بودند آنها را بخوانند. پس از يک دور تلاوت، قرآن ها را به دارالقرآن هديه مي کردند و مي فرمودند: زکات قرآن به اين است که خوانده شود؛ زيرا در قيامت، قرآن از ما باز خواست مي کند. ايشان در ماه رمضان هفت الي هشت دور، قرآن را ختم مي کردند.(7)

سيد صدر الدين عاملي اصفهاني

مرحوم شيخ عباس قمي در شرح حال آقا سيد صدرالدين عاملي اصفهاني مي نويسد:
و اين سيد جليل، کثير البکاء و کثير المناجات بود. نقل شده که شبي از شب هاي ماه رمضان، داخل حرم اميرالمؤمنين شد. بعد از زيارت، نشست کنار ضريح و شروع کرد به خواندن دعاي ابوحمزه، همين که شروع کرد و به جمله «الهي لا تودبني بعقوبتک» رسيد گريه او را گرفت و پيوسته اين جمله را تکرار کرد و گريه کرد تا بيهوش شد و او را از حرم مطهر بيرون آوردند.(8)

نويسنده: ميرزا محمد جعفر انصاري

پي نوشتها:

مرتضي انصاري، زندگاني و شخصيت شيخ انصاري، ص 382.
2. مقالات وپيام ها ورساله هايي از علي احمدي ميانجي وديگران يادنامه علامه طباطبايي، ص 131 (با تلخيص)
3. فرازهايي از ابعاد روحي، اخلاقي وعرفاني امام خميني(ره) تهيه وتدوين ،با مقدمه انصاري کرماني، ص70.
4. سايت حوزه، کانون قاصدک دانشگاه علامه طباطبايي.
5. ميرزا محمد خان تنکابني، قصص العلما، ص 73.
6. رضا مختاري، سيماي فرزانگان ، ص162.
7. محمد رحمتي شهرضا، گنجينه معارف، ج1، ص480.
8. همان، ص 481.
منبع:کتاب گلبرگ شماره 122
منبع: سایت راسخون

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

معنی برکت و مبارک

20ام خرداد, 1396

آشنايي با برخي از مفاهيم ماه رمضان

علماى لغت واژه «بركت» را به فزونى و رشد(1) همراه با ثبات و دوام معنى كرده اند. در كتاب لسان العرب به نقل از ابن عباس آمده است: «معنى بركت فراوانى در هرچيز خير است».(2) راغب اصفهانى نيز آن را به معناى ثبوت و استقرار خير الهى در چيزى مى داند. چنانچه بركه «چيزى شبيه حوض» به جايى كه آب در آن مجتمع و مستقر مى گردد. گفته مى شود.(3)
اما مبارك. به آنچه كه در آن خير فراوان وجود دارد و از او بروز و صدور مى يابد اطلاق مى گردد. زجاج مى گويد: «مبارك آن چيزى است كه از آن خير فراوان برآيد» (4) راغب نيز مى نويسد: «به آنچه كه خير و فايده الهى در آن ثبوت و استقرار داشته باشد مبارك گفته مى شود».(5)

كاربرد واژه بركت و مبارك در قرآن

بنابراين. آنچه كه در آن خير فراوان و نفع و فايده بسيار. ثبات و قرار داشته و از آن صادر گردد. مبارك ناميده مى شود. بدين ترتيب عنوان «با بركت» و «مبارك» در آيات قرآن كريم ودر اين موارد بكار رفته است:
1) ذات اقدس الهى كه خير محض و بركت ناب است؛ «تبارک الله رب العالمين» (اعراف54/). «فتبارک الله أحسن الخالقين» (مومنون/ 14). «تبارک الذى نزل الفرقان على عبده…!» (فرقان/ 1).
2) قرآن كريم؛ «وهذا كتاب انزلناه مبارك» (انعام/ 92). «وهذا كتاب انزلنا مبارك فاتبعوه…»
(انعام/ 155). «كتاب انزلناه اليه مبارك ليدبروا آياته…» (ص / 29)
3) خانه خدا(كعبه)؛ «ان اول بيت وضع للناس للذى ببكة مباركا وهدى للعالمين».(6)
4) مسجد الاقصى؛ «.. الى المسجد الاقصى الذى باركنا حوله…» (7)
5) شب قدر؛ «انا انزلناه فى ليله مباركه…» (8)
6) پيامبران الهى؛ «وجعلنى مباركا أينما كنت…» (9). «وباركنا عليه وعلى اسحاق…» (10)
7) باران؛ «ونزلنا من السماء ماءً مباركا…» (11)

راز مباركى ماه رمضان

بى ترديد مباركى و نامباركى و سودمندى و زيان بارى هرچيزى كه به انسان منتسب مى شود. با حيات آدمى و ابعاد وجودى او رابطه اى تنگاتنگ و گسست ناپذير داشته و با مصالح و مفاسد حيات و جنبه هاى مختلف وجود او ارتباط كامل دارد. به همين علت. براى پى بردن به «مباركى» ماه رمضان و بركت زايى آن براى انسان. توجه و تامل در نكات زير ضرورى است:
1ـ حقيقت حيات و گوهر وجود انسان روشن است كه آدمى علاوه بر جنبه هاى مادى و زندگى حيوانى از جنبه هاى معنوى و زندگى انسانى نيز برخوردار است اين جنبه معنوى و انسانى در پرتو اعطاى وجودى برتر به او بخشيده شده است.
«.. ثم انشاناه خلقا آخر فتبارک الله احسن الخالقين» (12) «فاذا سويته ونفخت فيه من روحى فقعوا له ساجدين» (13) اين وجود برتر و حقيقت فراتر كه اساس هستى و گوهر حيات انسان را تشكيل مى دهد همان روح آدمى و جان انسانى است كه ديگر موجودات از آن بهره اى ندارند؛ غير اين جانى كه در گاو و خر استآدمى را عقل و جانى ديگر است در صورت نبود اين گوهر ارجمند. آدمى ازحيات انسانى تهى شده و در رديف ديگر حيوانات قرار خواهد گرفت.
2ـ نيازمنديها و موجبات حيات انسانى همان گونه كه براى حيات حيوانى و جنبه مادى انسان نيازمندىها و خواسته هايى متناسب با آن وجود دارد و در صورت تامين نشدن و پاسخ ندادن به آنها حفظ و بقاى آن ناممكن است. براى حيات انسانى و معنوى نيز نيازها و تمايلاتى وجود دارد كه حفظ و بقاى آن تنها در پرتو تامين و برآورده كردن آنها امكان پذير خواهد بود.
پيداست كه نيازمندىها و خواسته هاى اين دو جنبه ى وجود و دو بعد حيات انسانى متناسب با تفاوت و اختلاف آنها متفاوت و مختلف خواهد بود؛ تغذيه. رشد. بالندگى و نشاط بعد حيوانى و جنبه مادى انسان. به امور مادى و تامين خواسته هاى حيوانى وابسته است و از امور مورد نياز بعد انسانى بيگانه و بى خبر مى باشد؛ او نداند جز كه اصطبل و علف از سعادت غافل است و از شرف اما براى تغذيه. فربهى. شادابى و پرورش بعد انسانى و جنبه معنوى و روحى انسان موجبات و نيازمندىهاى ديگرى وجود دارد و اين گونه نيست كه با به دست آوردن عوامل و زمينه هاى شادابى. فربهى و آسايش تنى. زمينه تنومندى. رشد. نشاط و آرامش جان نيز فراهم گردد.
3ـ هدف و نقش ماه رمضان بنابراين. براى پرورش و رشد و بالندگى جان و تامين خواسته هاى آن بايد به سراغ امورى غير از عوامل تامين كننده نيازهاى تن شتافت. هدف اساسى و نتيجه نهايى و دستاورد اصلى «روزه» كه برجسته ترين. وظايف مسلمان در ماه مبارك رمضان است. تقوا مى باشد.
«يا ايها الذين آمنوا كتب عليكم الصيام كما كتب على الذين من قبلكم لعلكم تتقون» (14) اى كسانى كه ايمان آورده ايد! روزه بر شما نوشته شده؛ آن گونه كه بر آنها كه پيش از شما بودند نوشته شد. تا پرهيزكار باشيد.
تقوا كه همان نگهدارى. كنترل و مهار تمايلات حيوانى و خواسته هاى نفسانى است. يك امر واقعى و عينى مى باشد كه در سايه ى روزه و روزه دارى در وجود انسان محقق مى گردد. ماه رمضان با همه آنچه كه به همراه دارد(و برجسته ترين آن روزه است). در صدد كنترل انسان و مهار تمايلات تنى و ايجاد و تقويت روحيه ى مقاومت در برابر جاذبه هاى نفسانى است تا بتواند بعد حقيقى و گوهر اصلى وجود انسان را سرزنده. بالنده. با نشاط و فربه نمايد؛ تا تو تن را چرب و شيرين مى دهى گوهر جان را نيابى فربهى
 4ـ ارتباط ماه رمضان با حيات حقيقى انسان انسان براى تامين حيات معنوى خود و تقويت. پرورش و فربهى روح خويش به اين ماه الهى نيازمند است. گرچه اين فريضه الهى مانند ديگر فرايض و تكاليف اسلامى تنها با يك بعد وجود انسان سروكار ندارد و فوايد و آثار آن به حيات روحى انسان محدود نمى گردد و ضمن تامين نيازهاى روحى و درپى داشتن آثار و نتايج معنوى. بهره ها و بركات مادى و دنيايى را هم براى انسان و جامعه به همراه دارد.(15) ولى هدف اصلى ونقش اساسى و تاثير عمده ماه رمضان به حيات معنوى و روان انسانى مربوط مى شود و آدمى براى بالندگى. رشد و چالاكى به امساك. منع و محدوديتى كه ماه رمضان براى بعد حيوانى انسان ايجاد مى كند نيازمند است. اين امساك. هرگز به معناى محروميت و از دست دادن توانايى ها و گرفتار ضعف و ناتوانى شدن نيست. «روزه» براى پيشگيرى از محروميت انسان و ايجاد قدرت كنترل در برابر شهوات نفس و تمايلات تن و برخوردار ساختن جان انسان از گوهرها و كمالات انسانى بسيار لازم و ضرورى است. چه بسيار افرادى كه با رها نمودن نفس و تن دادن به شهوات آنى و هوس هاى زودگذر. در حسرت ازدست دادن گوهر انسانيت نشسته و گرفتار اندوهى هميشگى شده اند؛ «كم من شهوه ساعه اورثت حزنا طويلا» (16) امام على(علیه السلام) فرمود: و چه بسا شهوت يك لحظه كه مايه اندوه طولانى گردد.

ماه رمضان يكپارچه خير و بركت

با به خاطر سپردن نكات چهارگانه ى پيش. اكنون مى توان چهره مبارك و سيماى پر خير و بركت ماه رمضان را مشاهده نمود و به بركت آفرينى آن براى انسان پى برد.
البته اين چهره زيبا و سيماى نورانى آنگاه قابل مشاهده است كه پرده از ديدگان آدمى برداشته شود و غبار تن. حجاب رخسار زيباى جان نگردد و خواهش هاى نفسانى. مانع رويت ارتباط ميان نيازهاى جان آدمى با حقيقت و ماهيت روح پرور ماه رمضان نباشد و نگاه صحيح نسبت به اين ماه و رابطه آن با جان انسانى و نيازهاى او بدست آيد. در اين صورت لحظه لحظه اين ماه و همه آنچه كه به همراه دارد. موجب خير. بركت و مباركى براى انسانى است كه آن را درك كرده و در آستانش بستر افكنده است. چقدر شنيدنى است اين گزارش محمد بن مسلم از امام باقر(علیه السلام) : «ان الله تعالى ملائكه موكلين بالصائمين يستغفرون لهم فى كل يوم من شهر رمضان الى آخره وينادون الصائمين كل ليله عند افطارهم: ابشروا عباد الله فقد جعتم قليلا وستشبعون كثيرا بوركتم و بوره فيكم…» (17) خداوند داراى ملائكه اى است كه وظيفه آنان استغفار نمودن براى روزه داران در هر روز از ماه رمضان تا پايان اين ماه است و در هر شب هنگام افطار به روزه داران بشارت مى دهند: اى بندگان خداوند اندكى گرسنگى را چشيديد و بزودى سير مى گرديد. شما و آنچه كه در شماست مبارك گرديد.
اى خجسته درد و بيمارى و تب
اى مبارك درد و بيدارى شب
رنج گنج آمد كه رحمت ها دروست
مغز تازه شد چو بخراشيد پوست
آرى. اگر روح انسان را بشناسيم و نيازهاى حقيقى او را بدانيم و رابطه بنده با خدا و راز نيازمندى بشر به ارتباط با عالم ملكوت را به درستى بيابيم نه تنها ماه رمضان راموجب محروميت و محدوديت نمى دانيم. بلكه آن را موجب توسعه و پيشرفت وجودى و صعود و تكامل انسانى خواهيم دانست.. در اين صورت. براى تكامل و تعالى انسان و رسيدن به كوى حق. روزه و ماه رمضان (و امورى كه موجب بالندگى و نشاط و قوت جان مى گردد) را لازم و ضرورى خواهيم شمرد؛ چنان كه در اين روايت نبوى آمده است:
«من عرف الله وعظمه. منع فاه من الكلام و بطنه من الطعام وعنى نفسه بالصيام والقيام…» (18) كسى كه خدا را به درستى شناخته و به عظمت او پى برده باشد. دهان خود را از سخن و شكمش را از غذا بازداشته و رنج روزه و عبادت(نماز و شب زنده دارى) را بر خود هموار مى كند.
چون كه در معده شود پاكت پليد
قفل نه بر حلق و پنهان كن كليد
يعنى ويژگى معده اين است كه پاكى ها را به پليدى تبديل مى كند پس بر حلق خود قفلى بزن و كليدش را پنهان كن و دائم مراقب شكم خود باش. با اين نگاه و معرفت. انسان مومن هرگز به از دست دادن ماه رمضان راضى نمى شود و در صورت از دست رفتن آن سخت نگران و بسيار آزرده خاطر و ملول مى گردد. آن گونه كه در زمزمه هاى عارفانه آن روح آگاه و شيدا در واپسين ساعات ماه مبارك مى خوانيم:
«فنحن مودعوه وداع من عز فراقه علينا وغمنا و اوحشنا انصرافه عنا…» (19) ما با اين ماه خدا حافظى مى كنيم. خدا حافظى كسى كه جدايى اش براى ما سخت است و اين جدايى ما را اندوهگين مى كند و با رفتنش تنها مى شويم.

پي نوشت :

1ـ لسان العرب. ج 1 و مفردات راغب واژه «برك» ومجمع البيان. ج 2. ص 477.
2ـ لسان العرب. ج 1.
3ـ مفردات راغب.
4- لسان العرب. ج 1.
5ـ مفردات راغب.
6ـ آل عمران. 96.
7ـ اسرا. 1.
8ـ دخان. 3.
9ـ مريم. 31.
10ـ صافات. 113.
11ـ ق. 9.
12ـ مومنون. 14.
13ـ حجر. 29.
14ـ بقره. 183.
15ـ واين حقيقيت با مدد و توفيق الهى پس از بيان همه ى ويژگيها و اوصاف ماه مبارك كاملا آشكار خواهد شد.
16ـ كافى ج 2. ص 451.
17ـ وسائل الشيعه. ج 6. ص 176.
18ـ امالى صدوق. ص 249.
19ـ صحيفه جامعه سجاديه. دعا 142 و اقبال سيد بن طاووس. باب 34.

منبع: سایت راسخون

 

اشتراک گذاری این مطلب!

ضیافت حقیقی(15)

20ام خرداد, 1396

🌷🍃بسم الله الرحمن الرحیم 🍃🌷

ضیافت حقیقی(۱۵)

ازجمله عواملی که مانع ازراه اندازی محکمه وجدان است,ناامیدی از رحمت الهی است,درحالی که سفارش آیات و روایات این است که گناهی بزرگ تر از ناامیدی از رحمت الهی نیست.
توجه ، لطف و رحمت خداوندبه بندگان گنهکار,اورا امیدوار به محاکمه خود دراین عالم وقبل از مرگ می کند واحساس می کند که قابلیت و
“لوعلم المدبرون عني كيف اشتياقي بهم لماتوا شوقا".اگر بندگانی که به من پشت کرده اند می دانستند چقدر مشتاق آنها هستم از شوق می مردند. 

اشتراک گذاری این مطلب!

زمزمه انتظار (25)

19ام خرداد, 1396

🌷بسم الله الرحمن الرحیم 🌷
زمزمه انتظار (25)جمعه 19/3/96
مولای من ،ما شدیم مایه ی آهت، ببخش ما را .مولا، حالمان خوب نیست به حق کریم اهلبیت حال خوبی برای شب قدر به ما عنایت کنید.

اشتراک گذاری این مطلب!

ضیافت حقیقی(14)

18ام خرداد, 1396

🌷🍃بسم الله الرحمن الرحیم 🍃🌷
ضیافت الهی (14 )
دعاي سحر (اللهم انی اسئلک ببهائک بابهاه و ….)از كدام امام است؟
 مهم‏ترين هدف آن چیست؟
 دعای سحرچشمه معرفتى است كه از قلب سرشار و علم و محبت بیكران امام باقرعليه السلام جوشيد و بر زبان حق گوى او جارى گشته است و به وسيله امام رضاعليه السلام نقل شده است.
فضیلت این دعا
حضرت باقرعليه السلام در عظمت و ارزش اين دعا می ‏فرمايد: «اگر مردم به اهميت و بزرگى خواسته ‏هايى كه در اين دعا آمده و سرعت اجابت آنها در حق خواننده ‏اش، پى می ‏بردند، براى دست يافتن آن با شمشير با يكديگر می جنگيدند »
و در كلامى ديگر می فرمايد: «اگر می ‏خواستم سوگند بخورم، قسم می خوردم كه اسم اعظم خداوند در اين دعا است. پس در هنگام خواندن خداوند با اين دعا، جديت و كوشش كنيد؛ چون اين دعا از علوم و حقايق پنهان و سر به مهر است. آن را از نااهلان؛ يعنى، منافقان و دروغ گويان و منكران كتمان كنيد و تنها بر شایسته گان آشکار کنید.

اشتراک گذاری این مطلب!

ضیافت حقیقی(12)

17ام خرداد, 1396

🌷🍃بسم الله الرحمن الرحیم🍃🌷
ضیافت حقیقی(۱۲)

1. چه کسانی یقینا به فکر علاج کینه و کدورت  قلبی خواهند بود؟
2. زمینه جلب محبت را در این ماه چگونه می توان فراهم کرد ؟
 رمضان فرصت رفع کدورتها است
هرگاه دونفر که بینشان کدورتی هست خود را در یک مهمانی دعوت شده ببینند ،طبیعی است که باید در فکر رفع کدورت برآیند و با آماده بودن این زمینه کدورت را که خود زمینه ساز محرومیت است را ازبین ببرند.
ج 1 . ماه مبارک رمضان که همگان به مهماني خدا دعوت شده اندبهترین زمینه برای رفع هر کدورتی است
چنانچه انسان ها در این فرصت مبارک به آثار محبت در راه خدا توجه كنند كه كارگشایی ,تحکیم روابط انسانی ,
سازندگی ,دعا و…از جمله آنهاست ,
یقینابه فکرعلاج کینه وکدورت قلبی خواهند بود.
ج 2 . در ماه مبارک رمضان با برقراری ضیافت افطار و فراموش کردن گذشته ،مي توا ن زمينه جلب محبت خداوند را فراهم كرد.

اشتراک گذاری این مطلب!

ضیافت حقیقی(13)

17ام خرداد, 1396

🌷🍃بسم الله الرحمن الرحیم🍃🌷

ضیافت حقیقی(۱۳)
فلسفه روزه از نظر بزرگان:
در قدیم وقتی آب حوض را می‌کشیدند یکی دو شب حوض را خالی می‌گذاشتند که بوی لجن برود، ما هم یازده ماه همه چیز را در این شکم می ریزیم باید یک ماهی شکم را خالی نگه داریم تا لقمه های شبهه‌ناک پاک شود، همان طور که اگر ترمز ماشین نگیرد، ماشین به دره می‌افتد و نهایت،کار،‌مرگ است، همان طور هم اگر ترمز نفس نگیرد انسان به جهنم می‌افتد،

 لذا فلسفه روزه این است که ترمز نفس را متوقف می‌کند، لذا اگر گرفتار گناه هستی، روزه وسیله خوبی برای مبارزه است، وقتی شکم خالی باشد وسوسه‌های نفس کمتر است و این نفس آرام آرام رام می‌شود، اگر روزه گرفتی سعی کن گناه نکنی، اگر روزه گرفتی و گناه هم کردی، مثل این است که دکتر نسخه بدهد، ولی تو ناپرهیزی کنی که در این صورت دوا و قرص فایده ندارد.
(توصیه های آیت الله مجتهدی در خصوص ماه مبارک رمضان)

اشتراک گذاری این مطلب!

ضیافت حقیقی(11)

16ام خرداد, 1396

🌷🍃بسم الله الرحمن الرحیم🍃🌷
ضیافت حقیقی(۱۱)
رمضان ,فرصت ایجاد انقلاب درون؛ماه رمضان ,بهترین فرصت آشتی با خداست وبازگشت به سوی خداوند زمینه مناسبی برای انقلاب و تحول درونی در انسان می باشد.هر انقلابی چه درونی و چه بیرونی نیازمند زمینه ,علل وعوامل و رفع موانع می باشدکه ماه مبارک رمضان ولیالی قدر و …زمینه این انقلاب است,از سوی دیگر بالاترین مانع برای انقلاب درون ,وسوسه های شیطانی است که بنابر مضمون روایات از برکات این ماه عزیزکاهش وسوسه های شیطانی است.لذا كساني كه به دنبال تحول باطن به نحو انقلاب پایدار هستندماه مبارک رمضان بهترین و مناسب ترین فرصت می باشد.

اشتراک گذاری این مطلب!

ضیافت حقیقی(10)

15ام خرداد, 1396

🌷🍃بسم الله الرحمن الرحیم🍃🌷
ضیافت حقیقی(10)

چه وقتی موقع آشتی با خدا ست؟
یکی از  مظاهر رحمت الهی چیست؟

#رمضان_فرصت آشتی با خدا است
ماه مبارک رمضان, ماه برکت,رحمت ومغفرت است
 ازمظاهررحمت ومغفرت الهی باب توبه و استغفار است که خداوند برای بندگانش باز نموده است
تفکرو تامل در اعمالی که منجر به معصیت وگناه شده باعث مي شود تا همگان  در اين ماه بيشتر به دنبال آمرزش الهي باشند.

اشتراک گذاری این مطلب!

ضیافت حقیقی(9)

14ام خرداد, 1396

🌷🍃بسم الله الرحمن الرحیم 🍃🌷
ضیافت حقیقی(9)

از آخرین ماه رمضان امام خمینی  (رض)خبر دارید؟

آخرین رمضان دوران حیات امام به گفته ساکنان بیت از رمضانهای دیگر متفاوت بود، به این صورت که امام همیشه برای خشک کردن اشک چشمشان دستمالی را همراه داشتند، ولی در آن ماه رمضان حوله ای را نیز همراه بر می داشتند .
 تا به هنگام نمازهای نیمه شبشان از آن استفاده کنند .
یکی از محافظین بیت می گوید: در رمضان سال قبل از رحلتشان بعضی وقتها که به نزد ایشان می رفتم می دیدم که قیافه شان کاملا بر افروخته است و چنان اشک ریخته اند که علاوه بر دستمال اشکشان را با حوله پاک می کردند .
روحشان شاد راهشان پر رهرو
 شادی روحشان صلوات

اشتراک گذاری این مطلب!

ضیافت حقیقی(8)

13ام خرداد, 1396

🌷🍃بسم الله الرحمن الرحیم🍃🌷
ضیافت حقیقی(۸)
پای صحبتهای امام خمینی(رض)
 اگر با پایان یافتن ماه مبارک رمضان در اعمال و کردار شما هیچگونه تغییری پدید نیامد و راه و روش شما با قبل از ماه صیام فرقی نکرد معلوم می شود، روزه ای که از شما خواسته اند محقق نشده است .
اگر دیدید کسی می خواهد غیبت کند، جلوگیری کنید و به او بگویید: ما متعهد شده ایم که در این سی روز ماه مبارک رمضان از امور محرمه خود داری ورزیم
 و اگر نمی توانید او را از غیبت باز دارید از آن مجلس خارج شوید، ننشینید و گوش کنید، باز تکرار می کنم تصمیم بگیرید در این سی روز ماه مبارک رمضان مراقب زبان، چشم، گوش و همه اعضا و جوارح خود باشید .
 توجه بکنید که ماه مبارک را به آدابی عمل بکنید . . . فقط دعا نباشد دعا به معنای واقعی اش باشد .
توصیه های امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه به مناسبت ماه مبارک رمضان)
🏴🏴شادی روح مطهر حضرت امام خمینی ,صلوات🏴🏴

اشتراک گذاری این مطلب!

ضیافت حقیقی(7)

12ام خرداد, 1396

🌷🍃بسم الله الرحمن الرحیم🍃🌷
ضیافت حقیقی (7)
رمضان ,فرصت تغییر و اصلاح ظاهر و باطن  است ؛ که یکی از مبانی تربیت اسلامی,تاثیر  ظاهر بر باطن است،
انسان با انتخاب هرنوع ظاهري زمينه تاثيري را در باطن خود فراهم مي كند.
ماه مبارك رمضان از اين جهت كه افراد و اجتماع ،سعي درحفظ ظاهر اسلامي  دارند  فرصت خوبي است كه توجه به اين ظاهرخداپسندانه اگر تمرین و تلقین شود , زمینه تحول باطن فراهم می شود.

اشتراک گذاری این مطلب!

ضیافت حقیقی(6)

11ام خرداد, 1396

🌷🍃بسم الله الرحمن الرحیم🍃🌷

ضیافت حقیقی(6)
رمضان فرصتی که نشان می دهد خوب شدن ممکن است
معمولا انسانها در برابر این سوال که چرا در مسیر صحیح زندگی حرکت نمی کنند وبه بیراهه می روند؟جواب می دهند:

ممکن نیست ,یا نمی شود…اما همین  افراد اذعان دارند كه درماه مبارك رمضان،آمار خوبي ها،كاهش جرائم،
خسرات. .. کم می شود
یاري رساندن به همنوع و…روبه افزايش است.درماه مبارك رمضان همه مي خواهندخوب باشند
لذاجامعه به سوي خوبي در حركت است.اگردرفرصت ماه مبارک رمضان که نیت خواستن برای خوب شدن ومراقبت و مواظبت دراین ماه وجود دارد,در بقیه ایام هم باشد,خداوند این فرصت و زمینه رابرای انسان پیش می آوردکه در همه ایام سال در مسیرخوبی حرکت کند.

اشتراک گذاری این مطلب!

ضیافت حقیقی(5)

10ام خرداد, 1396

🌷🍃بسم الله الرحمن الرحیم🍃🌷
(ضیافت حقیقی۵)
رمضان فرصت دعا ونیایش:
یکی از بهترین راههای ارتباط با خدا ,دعا و نیایش است.
ماه مبارک رمضان از جمله فرصتهایی است که برای ارتباط با خدا ، آمادگی و زمینه های زیادی وجود دارد.
از یک طرف دعاهای مختلفی که در این ماه از معصومین (ع)به ما رسیده است
از طرف دیگر موقعیتهای خاصی مثل سحر ماه مبارك،زمان افطار،ليالي قدر،شب هاي جمعه و لحظه لحظه آن كه وعده داده شده انسان دعا كند تا اجابت شود.
البته در،اين ماه بايد به جنبه هاي دعا توجه شود؛يك بعد آن كه درخواست حاجات از خداوند است،بعد ديگر آن که جنبه معرفتی آن است که ائمه(ع)
بسياري از معارف را در قالب دعا مطرح كردند
بعد سوم دعا؛ جنبه عرفاني و رابطه عاشق و معشوقي است كه در،بسياري از ادعيه معصومين مشاهده مي شود.

اشتراک گذاری این مطلب!

ضیافت حقیقی(4)

9ام خرداد, 1396

🌷🍃بسم الله الرحمن الرحیم🍃🌷
(ضیافت حقیقی۴)
#درمان_جسم_یا_روح_چرا؟
رمضان فرصت درمان بیماریهای روحی می باشد
باور به بیماری خود مرحله ای از درمان محسوب می شود همانطور که شناخت بیماری جسمی ,باور آن وسپس درمان متناسب با آن همچون مصرف دارو و…در بهبود سلامت جسم موثراست
 در،بيماريهاي روحي هم شناخت بيماريهاي روحي وسپس سعی در درمان و رفع آن مرحله ای مهم محسوب می شود.
درمان بیماری روحی به مراتب مهمتر از درمان بیماری جسمی است چراکه جایگاه روح بالاتر از جسم است
 ماه مبارک رمضان ازآن جهت که انسان پرهیز از خوردن و آشامیدن می کند ومواظب اعمال خود است وسعی بر انجام واجبات و ترک محرمات می کند زمینه و فرصت خوبی برای درمان بیماریهای درونی است که مرحله اول آن شناسایی امراض روحی است که انسان شاید حتی یک لحظه هم به عنوان بیماری به آن نگاه نکند
بیماریهایی مثل : نفاق ،حسد،كينه، قساوت، سوظن،هوس بازي و…
كساني كه دلسوز به حال خود هستند وبه سلامت روح و جسم خودتوجه دارند از اين فرصت طلايي استفاده كرده تا آن را اصلاح كنند.

اشتراک گذاری این مطلب!

ضیافت حقیقی(3)

8ام خرداد, 1396

🌷🍃بسم الله الرحمن الرحیم🍃🌷
“ضیافت حقیقی"(3)
رمضان و فرصتها:
رمضان ,فرصت خوبی برای  کسب معارف الهی است
ماه مبارک رمضان به دلیل تاکید دین بر خواندن قرآن  زمینه های فرا گیری معارف الهی  فراوان است گروه های مختلف از زنان و مردان و جوانان می توانند با حضور در مجالس خانگی و یا مساجد در ضمن خواندن قرآن  در
روزها و یا شبهاي ماه مبارك رمضان به  بيان معارف،تفسير و بيان احكام و تشویق به مطالعه کتابهای علمی ، معرفی مراجع و اهمیت توجه به مباحث علمی با حضور اساتید برجسته و دوری از هر سطحی نگری در مباحث اعتقادی و….. تشویق شوند
و زمینه شکوفایی استعداد معنوی آحاد جامعه در سایه قرآن فراهم گردد.

اشتراک گذاری این مطلب!

ضیافت حقیقی(2)

7ام خرداد, 1396

🌷🍃بسم الله الرحمن الرحیم🍃🌷
“ضیافت حقیقی"(2)
رمضان و فرصت ها:
رمضان ,فرصت توجه به قرآن است
از آنجایی که قرآن کتاب هدایت بشر است اما مورد غفلت قرار گرفته است ماه مبارک رمضان به عنوان بهار قرآن فرصت مناسبی برای تفکر و تدبر در قرآن است تا از برکات آن استفاده شود مردم در برخورد باقرآن چند دسته اند:
1. گروهی صرفا توجهشان به تلاوت است
2. گروهی صرفا قرآن را برای  اموات می خوانند
3. گروهی تدبر در قرآن می کنند
4. گروهی علاوه بر عمل به قرآن پیامهای قرآن را به دیگران سفارش می کنند
5. گروهی علاوه بر اینها از قرآن دفاع می کنند.
نکته :
رمضان فرصتی است که انسان در این دسته بندی جایگاه خود را بیابد
مسیر رشدخود را در برخورد با قرآن پیدا کند و از خدا بخواهد از رشد قرآنی بهره کافی را ببرد .

اشتراک گذاری این مطلب!

محرم و نامحرم از نظر اسلام

17ام آذر, 1395

لیس فى البدن شى ء اقل شکرا من العین فلا تعطوها سولها فتشغلکم عن ذکر الله عز و جل»

حضرت امیر علیه السلام فرمود:

هیچ عضوى ناسپاس تر از چشم نیست خواسته چشم را اجابت نکنید که از یاد خدا شما را غافل مى کند. این اولین ضرر نگاه هاى بیهوده است یعنى غفلت.

زنها با نامحرم کمتر صحبت کنند

پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله فرمود: زنها با نامحرم بیش از پنج کلمه آن هم به هنگام ضرورت صحبت نکنند (صحبت کردن و مقدمات و لوازم آن مانند صداى رقیق و نگاه کردن به یکدیگر و سایر مسائل از موجبات فساد در بسیارى از موارد است، بنابراین از نظر اسلامى برازنده زن مسلمان نیست که هنگام خرید و غیره شروع کند با مرد نامحرم سخنان بیهوده و غیر ضرورى گفتن )برای خواندن متن کامل ادامه مطلب را کلیک کنید..

ادامه »

ارتباط میان تقوا و لباس

3ام آذر, 1395

در ذهن هر کس کلمات و معنی‌ها به گونه ای گسترده با هم ارتباط دارند و از شنیدن یک کلمه فوراً ذهن ما متوجه کلمه دیگری که با آن کلمه مرتبط است، می‌شود که در اصطلاح روانشناسان به آن تداعی معانی گفته می‌شود.

طبیعی است که زنجیره ذهنی هر کس با دیگری فرق می‌کند اما در هر حال هر شخص می‌تواند بخشی از زنجیره ذهنی خود را به شکل آگاهانه طراحی کند. مثلاً با تکرار هم زمان دو کلمه مثل سیب و چنار ذهن ما این دو کلمه را با هم ارتباط می‌دهد و از شنیدن یکی به یاد دیگری می‌افتد.

ممکن است جالب به نظر بیاید که قرن‌ها قبل از اینکه بشر این تکنیک را به صورت آزمایشگاهی و دانشگاهی بشناسد، قرآن به شکل عملی آن را به کار گرفته است. در اینجا از مثال لباس استفاده می‌کنیم.

ادامه »

پیشینه تاریخی چادر، از دیروز تا امروز

19ام آبان, 1395

چادر یا همان پوشش رویین زنان که ویژگی عمده آن گشاد و سرتاسری بودن می‌باشد، بهترین نوع حجاب و پوشش است، به طوری که تمام قامت خانوم‌ها و حتی گاه صورت آنها را می‌پوشاند. به همین خاطر باید گفت چادر از نظر کارکرد به گونه‌ای است که از بالای سر پوشیده می‌شود و پوشش بیشتر و بهتری نسبت به بدن دارد.

درباره این که ریشه این واژه چیست اطلاعات مشخصی وجود ندارد، اما برخی آن را با واژه هندی «چاترا» به معنای آفتاب‌گیر مطرح کرده‌اند که قطعی نبوده و نیازمند پژوهش بیشتری می‌باشد.با این همه پيش از اسلام اين کلمه به پوشش سراسري اطلاق مي‌شده و ریشه این نوع پوشش به دوران کهن و پیش از اسلام بر می‌گردد. پس از دوره اسلامی نیز معرب کلمه به صورت شوذر به معنايی چادر در فارسي مورد استفاده قرار گرفت و دقیقاً همان معني را داشت؛ يعني پوشش سراسري که زنان براي پوشاندن و ستر و حجاب برتر به کار مي‌بردند.

ادامه »

حجاب راهی برای بهتر دیده شدن

18ام مرداد, 1395

برای ما که در مملکت اسلامی با قانون اجباری حجاب زندگی می کنیم، بحث پوشش جایگاهی متفاوت دارد. بحثی ایدئولوژیک که به شدت با سیاست گره خورده است. از این رو مردم این سرزمین، بویژه زنان، از ابزار حجاب برای مخالفت با سیاستهای حکومت در هر زمانی استفاده کرده اند؛ روزی با پوشیدن چادر و استفاده از روبنده در برابر منع حجاب رضاخان ایستادند و امروز با پوشش های نامتعارف و حداقلی و به راه انداختن کمپین هایی چون «آزادی یواشکی» دل به دل دشمنان داده اند.

پوشیدگی یا ستر بویژه برای زن، امری فطری است و نوع آن همبستگی مستحکمی با فرهنگ و عرف محل زندگی و دین و مسلک او دارد. اما گاه او پا بر این فطرت گذاشته و آن را به انحراف می کشد و با واژه هایی به نام «آزادی» و با ترکیبات اضافه ای چون «آزادی اندیشه»، «آزادی عقیده» و یا «حق بر بدن» و … به مقابله با آن بر می خیزند.

حجاب اختصاصی به دین مبین اسلام ندارد و در تاریح ایران باستان و سایر ملل نیز وجود داشته. اما با ظهور مدرنیته، از حدود 2 قرن پیش، یعنی قرن 19 میلادی و با تقویت تفکرات فمینیستی، برهنگی زن نمود بیشتری پیدا کرده و بر آن تآکید ویژه ای شده است، دلیل آن هم تحقق هر چه بهتر اهداف مدرنیته توسط زنان است.

زن که همواره در طول تاریخ تصور می کرده به عقب رانده شده و دیده نشده است، حالا در این تفکر جدید، دیده می شود و البته قیمت آن بسیاد گزاف است!

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

میلاد بانویی که زیارت تربتش بهشت را واجب می‌کند

14ام مرداد, 1395

حضرت معصومه (س)، در روز اول ماه ذی‌القعده، سال 173 هجری قمری، از دامان مادری عفیفه و پاکدامن، حضرت نجمه (س)، در مدینه چشم به جهان گشود (2).

او در مکتب تربیتی پدر بزرگوارش موسی بن جعفر (ع) و آغوش سرشار از محبت مادری به نام «نجمه» که از زنان بافضیلت و از اسوه‌های تقوا و شرافت است، تربیت یافت. شیخ صدوق روایت کرده است که نجمه خاتون در عقل و درایت، عبادت و رعایت ادب، به‌ویژه نسبت به حمیده خاتون از بهترین زنان جهان بود (3).

حضرت معصومه (س) علاوه بر کسب مکارم اخلاقی، به کسب فیض از دریای معرفت و علم و معنویت نیز پرداخت. او در دوران فقدان حضور پدر بزرگوار، و هجرت امام رضا (ع)، همانند عالمه‌ایی غیرمعلمه، به هدایت و پاسخ‌گویی سؤالات و امور شیعیان مشغول بودند. (4) از این‌رو، او در پرتو برخورداری از کمالات نفسانی و فضائل اخلاقی بعد از امام رضا (ع) در میان فرزندان موسی بن جعفر (ع) و حتی دیگر امام‌زادگان، شخصیتی برجسته دارد.

محدث قمی‌ در این‌باره می‌نویسد: «برحسب آن‌چه به ما رسیده، افضل دختران امام کاظم (ع)، سیده جلیله‏ معظمه، فاطمه بنت امام موسی (ع) معروف به حضرت معصومه (س) است» (5).

او در میان امام‌زادگان، تنها كسى است كه به پاداش زیارت تربتش، بهشت را واجب شمرده‌اند.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

ما خادمان خواهر خورشید هشتم‌ایم

13ام مرداد, 1395

میلاد حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها به عنوان روز دختر در تقویم ما ثبت شده است. نگاهی به حرم این بانوی بزرگوار، به عنوان بانویی از تبار ائمه علیه‌السلام، دیدگاه مردم به ایشان و نوع تعاملات زوار و خدام ایشان به این بزرگوار، موضوع صحبت ما با دو نفر از زنان خادم حرم مطهر حضرت معصومه سلام‌الله‌علیهاست.

خودتون رو معرفی کنید و بفرمایید چه کار می‌کنید؟
نسیم: نسیم فاطمی هستم، متولد 58، تقریباً 37ساله؛ دانشجوی دکترای برق الکترونیک و عضو هیأت علمی دانشگاه هستم. متأهل‌ام و یک پسر شش ساله دارم.

طاهره: طاهره برازنده هستم، 34ساله و مجرد. در حال حاضر مشغول انجام پایان‌نامه کارشناسی ارشد، حقوق جزا و جرم‌شناسی هستم.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

دلیل تجرد دختران امام کاظم علیه السلام

11ام مرداد, 1395

پرسشی که در مورد زندگانی حضرت معصومه (س) مطرح می‌شود، این است که با اینکه سنت ازدواج از مستحبات مؤکد اسلامی ‌است، چرا آن حضرت ازدواج نکرد؟ لازم به ذکر است که نه تنها حضرت معصومه(س) ازدواج نکرد، بلکه طبق گواهی برخی منابع، دختران امام کاظم (ع) هیچ‌کدام ازدواج نکرده‌اند (1). این موضوع در میان ایشان عادت شده بود. ازاین‌رو، حضرت امام محمد تقی (ع) در مدینه ده روستا برای دختران و خواهران خود که شوهر نکرده بودند، وقف کرده بود (2).

احتمالات و نظریات مختلفی برای ازدواج نکردن آن حضرت بیان شده است که به بررسی هر یک می‌پردازیم.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2


 
فراخوان چی شد طلبه شدم