موضوع: "مهارت های زندگی"

دوره ترویج سبک زندگی اسلامی، ایرانی خانواده ها در مؤسسه آموزش عالی حضرت فاطمه(س)

   دوره ترویج سبک زندگی اسلامی، ایرانی خانواده ها

در مؤسسه آموزش عالی حضرت فاطمه(س)

اولین  دوره ترویج سبک زندگی اسلامی، ایرانی خانواده ها مورخ 97/3/22 در مؤسسه آموزش عالی حضرت فاطمه (س) برگزار گردید.

 این نشست با حضور استاد گرانقدر سرکار خانم جان نثاری و جمعی از کادر و طلاب و عموم مردم برگزار گردید.

سرکار خانم جان نثاری در این جلسه به تبیین مقایسه سبک زندگی اسلامی و سبک زندگی زمینی و غربی پرداختند و بیان نمودند که منشاء این دوسبک زندگی به تفکر آسمانی و الهی و تفکر زمینی و مادی برمی گردد و برای اجرای هرچه بهتر سبک زندگی اسلامی، جاری کردن تفکر آسمانی در همه ابعاد و زوایای زندگی زمینی و مادی، بسیار اهمیت دارد.

ایشان در ضمن فرمایشات خود مصادیق سبک زندگی اسلامی در ابعاد مختلف ازجمله اخلاق فردی و خانوادگی، ازدواج، کسب و کار و مصادیق مهمی همچون بحث قرض الحسنه، غیرت در دین و خانواده و احترام بزرگترها،… را تبیین نمودند.و در پایان به پرسشهای حاضرین در جلسه پاسخ داده شد.

 

 

 

 

مراقب زیبایی های روحمان باشیم

روزگار شلوغی است، از صبح که از خواب بیدار می شویم تا شب که دوباره سرمان را روی بالش می گذاریم، در حال دویدنیم، آنقدر که از خیلی چیزها غافل می شویم.

از خیلی کارهای مهم غافلیم، اصلا شاید آنها را در برنامه داریم اما وقت نمی کنیم، و تنها هنگامی به یاد می آوریمشان که از شدت خستگی، پهن رختخواب شدیم.

یکی از این مهم هایی که بعضا یادمان می رود، ارتباط با خداست، نمازهای با توجه، خواندن قرآن با معنی و تفکر در آیات آن، زمزمه ی دعاهای مفاتیح و عبادت های زیبا. یعنی دقیقا همان چیزهای یادمان می رود که برای زیبا شدن روح و بزرگ شدن قلبمان لازم داریم.
ما خیلی وقت ها روحمان را فراموش می کنیم، غذا می خوریم، کار می کنیم، تفریح، گردش، سرگرمی و خیلی کارهای دیگر، اما برای رسیدگی به روحمان وقت نمی گذاریم، روحمان را خسته و زشت می کنیم و از معنویات دور می شویم، آن وقت می نالیم که چه شده زمین و زمان بر وفق مراد ما نمی گذرد!

ادامه »

آرزوها مویرگی وارد سرنوشت شما می‌شوند

رؤیای داشتن یک همسر استثنایی که هم عاشق‌پیشه کاربلدی باشد، هم بسیار عاقل و همه‌چیزدان باشد، هم در خوش‌اخلاقی و صداقت و وفاداری رودست نداشته باشد، هم خوش‌تیپ و امروزی باشد و هم به خوبی از پس تمام مشکلات زندگی بربیاید، رؤیای خیلی از جوانان دم بخت است. در این یادداشت به آسیب‌شناسی این رؤیا می‌پردازیم.

صفحات: 1· 2

بله گفتن به خواستگار چشم‌چران آری یا خیر؟

«بعد از خواستگاری و دو سه جلسه ملاقات توی خونه، با تأیید پدر و مادرهامون، قرار شد چند جلسه‌ای هم بیرون از خونه همدیگر رو ببینیم و بقیه سؤالات و حرف‌هامون رو اون‌جا مطرح کنیم. پسر خوبی به نظر می‌اومد، مؤدب بود، خانواده خوبی داشت، مهندسی خونده بود و در همین زمینه هم کار می‌کرد. اما در حین ملاقات‌های بیرون از خونه که اغلب یا توی کافی‌شاپ بود یا توی پارک، به وجود یک چیزی در رفتار او شک کردم: وقتی خانمی با هر پوششی از کنارمون رد می‌شد، چشم‌های او دودو می‌زد. وقتی با مادرم این مسأله را مطرح کردم گفت که دارم بیخودی روی جوون مردم عیب می‌ذارم و نباید لگد به بختم بزنم. آیا واقعاً من اشتباه می‌کردم؟»

صفحات: 1· 2

چگونگی رفتار با شوهر قدرت طلب

شوهر من خیلی قدرت طلبه و حتی اگر حق با من باشه باز هم او حرف خودش را می زند و کاری را که خودش دوست دارد را انجام می دهد بعنوان مثال در مهمانی رفتن فقط جاهایی می رود که خودش دوست دارد و من هر چه سعی می کنم منطقی او را متقاعد کنم، نمی توانم و در کل انتقاد پذیر نیست و حرف حرف خودش است و با کتک کاری من را به انجام کارهایی که دوست دارد متقاعد می کند لطفا من را راهنمایی کنید که چگونه با او رفتار کنم؟
مشاور: عطاریان - مرکز مشاوره تبیان

رفتارهای همسرتان بسیار غلط است اما به هر حال زندگی مشترک، یک ارتباط دو سویه است. یعنی اشتباهات هر دو طرف باعث بروز مشکلات جدی می شود. من احتمال می دهم روش انتقاد شما هر قدر هم آرام باشد، اما کوبنده است و در مقابل همسرتان هم سعی می کند به نوعی پاسخ تلافی جویانه دهد.

وقتی ما با خشم و عصبانیت همسرمان را به باد انتقاد می گیریم یا به او حمله ور می شویم، وقتی آماده سرزنش و انتقاد هستیم، نباید از اینکه دریابیم رابطه مان در میان شعله هاست، متعجب شویم. روابط نزدیک و صمیمی  خواه ناخواه متحمل صدمات شدید و طاقت فرسایی می شود.

صفحات: 1· 2

 
اربعین