موضوع: "دانستنیها"

به مناسبت فرا رسیدن روز عرفه

روز نهم ذی‌الحجه، روز نیایش و عید مسلمانان است. چرا که در این روز درهای احسان و بخشش خداوند برای بندگانش گشوده خواهد شد و شیطان در این روز حقیر و رانده می‌شود. روز عرفه فرصتی دوباره برای جاماندگان از شب‌های قدر است. در همین باره امام صادق علیه‌السلام فرمودند:«اگر شخصى گناهکار نتواند در شب‌هاى با برکت ماه رمضان به ويژه شب‌هاى قدر، خود را در معرض نسيم رحمت الهى قرار دهد و آمرزيده شود، او تا سال آينده بخشوده نمى‌شود، مگر اينکه عرفه را درک کند و از امتيازات آن روز بهره‌ گيرد.»(۱)

به گفته امام سجاد علیه‌السلام در روز عرفه حتی برای کودکانی که در رحم مادر خود هستند نیز امید سعادت و خوشبختی می‌رود.(۲) در حدیث دیگری از پیامبر اسلام صلی‌الله علیه وآله نقل شده است که:«در میان گناهان، گناهانی است که جز در عرفات بخشیده نمی‌شود.»(۳)

 

روز اعتراف به گناهان

از امام صادق علیه‌السلام درباره چرایی نام “عرفات” سوال شد. ایشان فرمودند:«جبرئیل، حضرت ابراهیم را روز عرفه به این مکان آورد، چون ظهر فرا رسید، جبرئیل گفت:«ای ابراهیم! به گناه خود اعتراف کن و مناسکت را بیاموز.» چون جبرئیل گفت اعتراف کن. این سرزمین عرفات نامیده شد.»(۴)

بنا بر قول دیگری حضرت ابراهیم در سرزمین عرفات خواب دید که اسماعیل را قربانی می‌کند و به خاطر عمل به این وظیفه، عارف شد. بعضی دیگر هم به دلیل صبر و تحملی که برای رسیدن به آن باید متحمل شد آن را عرفات می‌نامند. چون یکی از معانی عرف، صبر و شکیبایی است.

در روز عرفه کجا باشیم بهتر است؟

بهترین مکان‌ها که برای حضور در این روز سفارش شده؛ عرفات و کربلا است. اما این روز آنقدر دارای عظمت است که هر جایی در این دنیا، دستی به سوی آسمان دراز شود و دلی شکسته شود، خداوند آن را دست خالی برنمی‌گرداند.

 

اعمال شب عرفه

در شب عرفه تمامی دعاهای خیر به اجابت می‌رسد و برای کسی که در این شب به عبادت خداوند بپردازند معادل صد و هفتاد سال اطاعت و عبادت به او پاداش داده می‌شود. احیای شب عرفه و دعا کردن بسیار توصیه شده است. همچنین زیارت امام حسین علیه‌السلام نیز از مواردی است که برای اعمال شب عرفه ذکر شده است.

 

اعمال روز عرفه

 

۱.غسل (مستحب است که قبل از زوال انجام شود)

۲. روزه البته در صورتی که باعث ضعف و مانع دعا نباشد

۳. زیارت امام حسین علیه‌السلام در روز عرفه

۴. خواندن دو رکعت نماز بعد از نماز عصر و قبل از خواندن دعای عرفه در زیر آسمان و اقرار به گناهان

۵.خواندن تسبیحات حضرت رسول

۶.ذکر صلوات از حضرت صادق علیه‌السلام 

۷.خواندن دعای عرفه امام حسین علیه‌السلام

۸. خواندن دعای عرفه امام سجاد علیه‌السلام (چهل و هفتمین دعای صحیفه سجادیه) 

۹.زیارت حضرت ابوالفضل علیه‌السلام

۱۰.به جا آوردن دو رکعت نماز در هنگام زوال آفتاب که در رکعت اوّل بعد از حمد، سوره  توحيد و در ركعت دوم بعد از حمد، سوره کافرون خوانده می‌شود. سپس چهار رکعت نماز که در هر رکعت بعد از حمد، پنجاه مرتبه سوره توحيد خوانده می‌شود (اين نماز در واقع همان نماز حضرت اميرالمؤمنين عليه السلام است)

پی‌نوشت:

۱.کافي، ج ۲، ص ۶۶

۲.بحارالانوار، ج ۹۶، ص ۲۶۱

۳.جعفریات، ج ۱۱۴، ص ۴۱۵

۴.کافی، ج ۴، ص ۳۱۶؛ علل الشرایع، ج ۲، ص ۴۳۶

 

بیان نکات قرآنی

🌷🍃بسم الله الرحمن الرحیم 🍃🌷

 

نکات قرآنی (8)

 

ایاک نعبد و ایاک نستعین

ایاک نعبد :

یعنی خدایا من وجودم اختصاص به خودت دارد

پس فقط تو را عبادت می کنیم

ایاک نستعین :

یعنی خدایا عبد تو بودن هم نیاز به کمک دارد چون دور بودن از بخل و کینه و حسد و …. برایم سخت است

خدایا دور شدن از مسیر اشرار و گمراهان و منکران به راحتی بدست ما نمی آید

خدایا برای همه اینها از تو کمک می خواهیم

 

 

شهادت امام جعفر صادق(ع)، رئیس مذهب شیعه تسلیت باد.

شهادت امام جعفر صادق(ع)، رئیس مذهب شیعه تسلیت باد.

به مناسبت فرا رسیدن شهادت امام جعفر صادق(ع) در این مجال به معرفی کتاب توحید مفضل می پردازیم.

 

کتاب توحید مفضل:

شگفتی های آفرینش از زبان امام صادق (علیه السلام)

 

توحید مفضل حدیثی است طولانی، مشتمل بر سخنان امام جعفر صادق علیه السلام با موضوع محوری اسرار آفرینش که طی چهار جلسه بر مفضل بن عمر جعفی املا شده است.(1)

مؤلف

ابومحمد مفضل بن عمر جعفی كوفی (متوفی قرن دوم هجری)از چهره های سرشناس و از شاگردان ممتاز امام صادق و امام کاظم و امام رضا علیهم السلام بشمار می آید. بنابر بعضی روایات، وی امام باقر علیه السلام را نیز درك كرده است. وی روایات فراوانی را از امام جعفر صادق علیه السلام و امام موسی كاظم علیه السلام نقل كرده و از راویان بزرگ حدیث بشمار می رود.

مفضل از مقام و منزلت بزرگی نزد این دو امام برخوردار بوده و وكیل آن ها در گرفتن اموال و مصرف آن بود كه این خود دلیل بر اعتماد و اطمینان ائمه بزرگوار به وی است. در روایتی آمده كه امام صادق علیه السلام به مفضل فرمود: «هرگاه دیدی میان دو تن از شیعیان ما اختلاف و نزاعی بر سر مالی به وجود آمده، تو خود از اموال من آن را بپرداز».

مفضل پس از هشتاد سال عمر بابركت و خدمت در راه آیین محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله در شهر كوفه دارفانی را وداع نمود و به حق پیوست. دیگر آثار او عبارتند از : كتاب الوصیه، كتاب الیوم واللیله، كتاب علل الشرایع.

معرفی كتاب

این كتاب املای امام جعفر صادق علیه السلام بر مفضل بن عمر جعفی كوفی می باشد. امام علیه السلام كتاب را در چهار جلسه و در چهار روز، از صبح تا ظهر بر مفضل املا كردند. آن حضرت در این كتاب با بیان شگفتی های آفرینش، به اثبات آفریدگار حكیم و دانا پرداخته اند. توحید مفضل از كتاب های ارزشمند و معتبر شیعه در مباحث اعتقادی محسوب می شود.

ادامه »

جهاد کبیر در اقتصاد

جهاد کبیر در اقتصاد

جهاد از آموزه های راهبردی اسلام به شمار می رود؛ به گونه ای که ثبات و امنیت جامعه ی اسلامی در تمام سطوح آن اعم از فردی و اجتماعی و دنیوی واخروی، در گرو توجه و عمل به آن است . عبارت ” جهاد کبیر ” اصطلاحی قرآنی است که تنها در آیه ی( فلا تطع الکافرین و جاهدهم جهادا کبیرا فرقان 52) به کار رفته است. با وجود این، استعمال جهاد کبیردر قرآن کریم به لحاظ مفهومی، اختصاص به این سوره و آیه ندارد؛ بلکه در آیات متعددی از قرآن کریم به موضوع ” لزوم تبعیت نکردن از کفار و منافقان” اشاره شده است. جهاد کبیر در عرصه ی اقتصادی، به معنای اطاعت نکردن از دشمن در میدان اقتصادی کشور است. دشمنان در عرصه ی اقتصادی با ترفندهای مختلف سلبی همچون تحریم، و ایجابی مانند وعده ی ادغام در اقتصاد جامعه ی جهانی و پیشنهاد نسخه های اقتصادی(نامتناسب با اوضاع بومی و اسلامی)  و غیره، می کوشند تا استقلال اقتصادی کشور را از بین ببرند. همچنین در وهله ی اول، سیاست های اقتصادی ایران را تابع سیاست های استعماری و ظالمانه ی اقتصاد جهانی کنند و در وهله ی دوم، زمینه ی تبعیت همه جانبه ی نظام اسلامی را در دیگر عرصه ها فراهم سازند. امام خامنه ای(دامت برکاته) در جهت خنثی سازی توطئه اقتصادی دشمن، رهنمون های متعددی را مطرح کرده اند که در رأس آنها راهبرد و سیاست اقتصاد مقاومتی است.

ادامه »

مهارت کنترل هیجانات

مهارت کنترل هیجانات

گاه انسان خواسته یا ناخواسته، آگاهانه یا ناخودآگاه، دستخوش هیجانات و احساسات درونی و بیرونی می شوند و دست به اعمالی می زنند که همان لحظه یا بعد از آن، از عمل خویش پشیمان می شوند؛ در حالی که پشیمانی دیگر سودی ندارد. از این رو، مقابله و کنترل این هیجانات قبل از آنکه انسان را بعمل وا دارد، نیازمند مهارت است. انسان ها با فراگیری مهارت مدیریت هیجان، می توانند هیجان ها را در خود و دیگران به موقع تشخیص دهند، تاثیر آنها را بر رفتارهای مختلف، واکنش مناسبی نشان دهند.

بدیهی است که افراد، کاملا تحت کنترل هیجانات نیستند، بلکه حق انتخاب دارند  و می توانند الگوهای هیجانی سازنده را برگزینند. به همین دلیل، راهکارهای مقابله را باید بیاموزیم.

الف) راهبردهای شناختی: اولین گام در مهار کردن احساساتی همچئین خشم، ترس و غم، این است که به آن حالت آگاهی پیدا کنیم و برای رسیدن به این آگاهی، باید احساسات و عواطف خود را هنگام رویارویی با موقعیت های ناخوشایند، افکار، باورها و انتظارها و خواسته های خود را بشناسیم؛

ادامه »
 
اربعین