موضوعات: "فرهنگی- اخلاقی" یا "عفاف و حجاب"

ضیافت حقیقی(1)

6ام خرداد, 1396

🌷🍃بسم الله  الرحمن ارحیم🍃🌷
“ضیافت حقیقی"(1)
رمضان و فرصتها:
از نظم در عالم خلقت و ماه رمضان چه چیزی را باید یاد بگیریم؟
اگر نظم نداشته باشیم چه می شود؟

ازجمله ویژگیهای عالم خلقت ,نظم در عالم می باشد واز مهمترین سفارشات معصومین (ع)نظم است و حتی در کنار تقوا قرار گرفته است
نظم حاصل برنامه ریزی دقیق ,وضعف در برنامه ریزی موجب هدر رفتن وقت و سرمایه و امکانات است
ماه مبارک رمضان از این جهت که اعمالش بر اساس وقتهای دقیق باید تنظیم شود(بیدارشدن در سحرها,پرهیز از خوردن و آشامیدن در ساعات مشخص و…)خود به خود انسانهایی که متوجه هستند را به سمت نظم و برنامه ریزی سوق می دهد . یکی از زیباییهای رمضان همین نظم جمعی است وهمه اینها فرصتی است برای برنامه ریزی وتفکر نه تنها در ماه مبارک رمضان بلکه بعد از ماه مبارک رمضان..
با نظم و با برنامه ریزی باشیم آنچنانکه به ما دستور داده شده است.الهی آمین.

اشتراک گذاری این مطلب!

چرا بعضى دعاها مستجاب نمى‏ شود؟

14ام اسفند, 1395

دعا نه تنها در دین اسلام امرى قطعى و مسلم است، بلکه در ادیان انبیاى گذشته و نزد پیامبران سلف نیز مسأله ‏ى دعا یک امر حتمى بوده و پیشوایان الهى این مطلب را به مردم گفته و آموخته‏اند، افزون بر این خودشان در موارد متعددى دعا کرده‏اند، که از جمله‏ى آن موارد دعاى حضرت ابراهیم علیه السلام و استجابت آن است که در سوره‏ى ابراهیم علیه السلام، آیه‏ى 37 ذکر گردیده است، و نیز دعاى حضرت موسى علیه السلام و پیامبران دیگر بیان شده است. خداوند در آیات متعددى بندگان را به دعا دعوت نموده است، از جمله در آیات “بقره، 186″ و آیه‏ى “غافر، 60″.گویا دعا کردن و خواندن خدا و خالق، یک نیروی فطری است که مصداق ها و شکل های مختلفی را به خود گرفته است. هر کسی در دینی که باشد ناخود آگاه در شرایطی چیزی از درون به او می گوید که باید به جایی دیگر وصل شود و درخواست داشته باشد.

درست است که از نظر قرآن مال و ثروت، زینت زندگی دنیا برای انسان هاست (آل عمران، آیه ۱۴؛ کهف، آیه ۴۶؛ قصص، آیات ۶۰ و ۷۹؛ احزاب، آیه ۲۸) اما همین موضوع به واسطه رعایت نکردن مسائلی منجر می شود که خسارت هایی را متوجه ما بکند.
در این میان چگونگی دعا و درخواست از خداوند بسیار مهم است، چرا که در هر کاری باید شرایط و مقدمات آن را بدانی تا با عملی کردن آن به نتیجه مطلوب برسی.

در مسأله دعا هم باید آداب و مقدماتش را بدانیم تا نتیجه مطلوب که همان استجابت دعا است ان شالله به خواست خدا محقق شود … البته باید بگذریم كه دعا به معناى طلب خیر است و بسیارى از خواسته ‏هاى ما خیر نیست و ما خیال مى‏ كنیم خیر را طلب مى ‏كنیم. 

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

بازخوانی بیانات رهبر معظم انقلاب درباره سبک زندگی حضرت زهرا(س) /4

13ام اسفند, 1395

*فصل چهارم. ام ابیها
حضرت زهرا سلام‌الله علیها به‌عنوان دختر و مادر
خدمت به پدر راهی برای کمال انسانی
مسائل معنوی تا حدود زیادی به فضایل عملی ارتباط پیدا می‌کند. یعنی به آنچه که از تلاش فاطمه‌ی زهرا سلام‌اللَّه‌علیها ناشی می‌شود. مفت نمی‌دهند و بدون دلیل نمی‌بخشند. عمل انسان - در حد بالایی - در احراز فضایل و مناقب تأثیر می‌کند. دختری که در کوره‌ی گداخته‌ی مبارزات سخت پیغمبر در مکه متولد شد و در شعب ابی‌طالب یار و غمگسار پدر بود.این دختر مثل یک فرشته‌ی نجات برای پیغمبر؛ مثل مادری برای پدر خود؛ مثل پرستار بزرگی برای آن انسان بزرگ، مشکلات را تحمل کرد. غمگسار پیغمبر شد، بارها را بر دوش گرفت، عبادت خدا را کرد، ایمان خود را تقویت کرد، خودسازی کرد و راه معرفت و نور الهی را به قلب خود باز کرد. اینهاست آن ویژگیهایی که آدمی را به کمال می‌رساند. بیانات در دیدار جمعی از زنان 1371/09/25

تسلی‌بخش پیغمبر
شما ببینیدحضرت[فاطمه(سلام‌الله‌علیها)] چگونه زندگی کرده است! تا قبل از ازدواج که دخترکی بود، با آن پدرِ به این عظمت کاری کرد که کنیه‌اش را امّ‌ابیها - مادرِ پدر – گذاشتند. در آن زمان، پیامبر رحمت و نور، پدیدآورنده‌ی دنیای نو و رهبر و فرمانده‌ی عظیم آن انقلاب جهانی - انقلابی که باید تا ابد بماند - در حال برافراشتن پرچم اسلام بود. بی‌خود که نمی‌گویند امّ‌ابیها! نامیدن آن حضرت به این کنیه، به دلیل خدمت و کار و مجاهدت و تلاش اوست. آن حضرت چه در دوران مکّه، چه در دوران شعب‌ابیطالب - با آن‌همه سختیهاکه داشت - و چه آن هنگام که مادرش خدیجه از دنیا رفت و پیغمبر را تنها گذاشت، در کنار و غمخوارِ پدر بود. دلِ پیغمبر در مدّت کوتاهی با دو حادثه‌ی وفات خدیجه و وفات ابیطالب شکست. به فاصله‌ی کمی این دو شخصیّت از دست پیغمبر رفتند و پیغمبر احساس تنهایی کرد. فاطمه‌ی زهرا سلام‌الله‌علیها در آن روزها قدبرافراشت و با دستهای کوچک خود غبار محنت را از چهره‌ی پیغمبر زدود. امّ‌ابیها؛ تسلّی‌بخش پیغمبر. این کُنیت از آن ایام نشأت گرفت. بیانات در دیدار جمعی از مداحان 1373/09/03

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

پایه ی اصلی جهاد اکبر را بشناسیم!!

9ام اسفند, 1395

انسان با خودشناسی، خود را ارزیابی می کند خصلت های ناروا را از خود دور می کند و در صدد تقویت جنبه های مثبت خود بر می آید آن گاه، می فهمد که در زندگی و در جهان، چه باید انجام بدهد و چگونه باید رفتار کند. امام علی ـ علیه السلام ـ در این باره می فرماید: «از توجه انسان به خودش، انگیزه ای برای اصلاح خویش ایجاد می شود».(غرر الحکم، ج 6، ص 176)


از قدمهای مهم در راه رسیدن به یک اخلاق نیک و از بین بردن رذائل در وجود یک انسان خود شناسی است. شناخت خود در واقع اولین گام در راه اصلاح نفس است چرا که یک انسان ابتدا باید از بیماری خود آگاه شود تا به دنبال پزشک و داروی مناسب بگردد و اساسا تا از وجود دشمن دراطراف زندگیمان باخبر نباشیم هیچگاه به فکر دفاع از خود نمی افتیم پس معنای این مثالها این است که تا ما خود را نشناسیم و از عیبها و اشکالات خود باخبر نشویم به دنبال رفع آنها که نتیجه اش تهذیب نفس است بر نمی آییم.

و البته همان‏گونه كه خودشناسی پایه مهم تهذیب نفس و تكامل در جنبه‏های اخلاقی و مسائل دیگر است، جاهل بودن به قدر خویش، سبب بیگانگی از همه چیز و دوری از خدا می‏گردد؛ لذا در حدیث دیگری از امام دهم، امام هادی علیه السلام می‏خوانیم: «من هانت علیه نفسه فلا تامن شره؛ كسی كه نزد خود قدر و قیمتی ندارد، از شر او ایمن نباش!» (تحف العقول، كلمات قصار امام هادی علیه السلام)

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

یکی از عالی ترین عوامل سازنده روح انسانی!

6ام اسفند, 1395

از مواردی که آموزه های دین اسلام بسیار بر آن تاکید کرده و به عنوان شاخصی نیکو و ارزنده برای مومنین بیان شده است شکر کردن و تشکر از نعمتهای الهی است. چیزی که دین اسلام از ما می خواهد این است که هم در حال رفاه و آسایش و هم درحال گرفتاری و سختی شکر نعمتهای الهی را بجا بیاوریم. البته بیشتر انسانها وقتی نعمتی نصیبشان میگردد شکر می کنند ولی اهل معرفت عقیده دارند که حتی وقتی آدمی به مصیبتی گرفتار می شود هم باید شکر کند و حمد پروردگار را بگوید. حضرت علی (علیه السلام) در دعای کمیل می فرماید: از تو می خواهم به بخشش و جودت که مرا به مقام قربت نزدیک کنی و سپاسگزاری و شکر به درگاهت را نصیبم گردانی.

شکر و صبر دو روی یک سکه
گاهی واقعی ترین مسائل برای ما عجیب می نمایند. یکی از حقایق عالم این است که از دید الهی، شکر در خوشی ها و صبر در سختی ها معادل یکدیگرند. امام صادق علیه السلام از جدّ خود رسول خدا صلی الله علیه و آله اینگونه روایت می کنند:«آنکه غذا می خورد و شاکر است همان اجر کسی را دارد که روزه (مستحبی) گرفته و بر گرسنگی صبر می کند و آنکه در رفاه است و بهر عافیت خود شاکر است همان اجر کسی را دارد که گرفتاری پیدا کرده است اما صبر می کند و آنکه اهل بخشش است و (بخاطر این توفیق الهی) شاکر است همان اجر کسی را دارد که محروم است و قناعت می ورزد.»(4)

 نباید ذکر شریف “حمد” را کوچک بشماریم بلکه باید به مغز آن نیز توجه کنیم که همانا توجه قلبی به صاحب نعمت است. کلید شناخت حمد واقعی را در این روایت از حضرت صادق علیه السلام می یابیم که فرمودند:«هر کس که خدایش نعمتی به او داده و آن نعمت را با قلبش بشناسد، شکرش را به جا آورده است »

ادامه »

چند نکته درباره تقوا در فضای مجازی (3)

3ام اسفند, 1395

در مورد ارتباط با نامحرم، از شمار زیادی از علما و مراجع تقلید استفتاء شده است که عموماً چنین پاسخ داده‌اند: «البته ارتباط در این فضا فی نفسه اشکالی ندارد، اما در صورتی که مفسده داشته باشد و یا باعث گناه شود جایز نیست» چون شیطان وعده داده است، بین دو نامحرم حاضر شود و تا آن دو را به گناه نکشد، دست برندارد.

باید بدانیم که  رفتار در دنیای مجازی و حقیقی تفاوتی با هم ندارد.

 

اشتراک گذاری این مطلب!

چند نکته درباره تقوا در فضای مجازی (2)

2ام اسفند, 1395

تقوای الهی فقط مربوط به خیابان و کوچه و پس کوچه ها نیست که به طور مثال در خیابان قدم برداریم و چشم هایمان را درویش کنیم و به مرد نامحرم و یا زن نامرم خیره نشویم و حیای چشم داشته باشیم.

بلکه در همین دنیای مجازی هم بایستی تقوای چشم داشت ، تقوای عورت داشت ، و تقوای زبان ، تقوای گوش، تقوای دست و تقوای مو . هر انچه خدای متعال در شرع اسلام برای بندگان خود دستور داده است ، صورت پذیرد.

هر نگاه آلوده و هر فعل حرام چه در دنیای واقعی و چه در دنیای مجاز یک تیری از سوی شیطان به قلب آدمی است.


بارها در شبکه های مجازی دیده شده است که سعی در قبح زدایی و عادی جلوه دادن روابط محرم و نامحرم است.


بر این اساس همانگونه که همگی ما در فضای حقیقی، خداوند بزرگ را شاهد و ناظر اعمال خود دانسته و به بیان واضح تر «تقوا» را معیار تنظیم روابط فردی و اجتماعی قرار داده‌ایم، در فضای مجازی نیز نیاز به باز تعریف مفهوم مهمی‌‌با نام «تقوای مجازی» داریم تا تابلوی راهنمای فعالیت‌های‌مان در این حوزه باشد.

 

اشتراک گذاری این مطلب!

چند نکته درباره تقوا در فضای مجازی (1)

1ام اسفند, 1395

شخصی نابینا اجازه ورود به خانه فاطمه(س) گرفت، داخل خانه شد، اما فاطمه(س) از شخص نابینا خود را پوشاند .پیامبر (ص) به فاطمه (س) فرمودند: به چه سبب خود را مستور کردی و پوشاندی و حال اینکه این مرد نابیناست و تو را نمی بیند؟

حضرت زهرا(س) فرمدند: اگر او مرا نمی بیند، من که او را می بینم و اگر در پرده عفاف(حجاب) نباشم رایحه ی وجودم را احساس می  کند.
رسول الله(ص) در این لحظه فرمدند: شهادت می دهم که تو پاره ی تن منی!

همین یک حدیث جان کلام نوشتاری است که در چند خط به رشته تحریر در آمده است.

تقوای الهی و حجاب فقط به حضور و دوخته شدن چشم به اندام انسان مربوط نمی شود بلکه حجب و حیا و تقوای الهی در همه حال و همه جا و هر لحظه بایستی رعایت شود .

اینکه تصور شود چون در دنیای مجازی هستیم و همه چیز هم مجازی است ، فکری غلط و اشتباه است.

تقوا همیشه تقوا معنا می دهد. روز و شب، ایران و غیر ایران و مجازی یا واقعی برایش فرقی نمی کند.

اشتراک گذاری این مطلب!

اهمیت مدارا در آیات قرآن

30ام بهمن, 1395

موضوع مدارا در آیات فراوانی از قرآن بیان شده است و اهل‌بیت(ع) به قدری به آن اهتمام داشتند که حتی در موارد متعددی زمینه گرایش مخالفان خود به تشیع را فراهم می‌کردند و باعث جذب قلوب مؤمنین می‌شدند.
 
موضوع مدارا از مسائل رفتاری مهمی است که کاربرد فراوانی در تعاملات اجتماعی دارد، زیرا ریشه بسیاری از اختلافات خانوادگی و اجتماعی عدم التزام به این امر مهم است.

شاید کلیدواژه قرآنی عفو و زیبا سخن گفتن در آیات قرآن اشاره به موضوع مدارا داشته باشد. اهمیت مدارا تا جایی است که رسول گرامی اسلام(ص) در حدیثی فرمودند: «أَمَرَنى رَبّى بِمُداراةِ النّاسِ کَما أَمَرَنى بِأَداءِ الفَرائِضِ؛ پروردگارم، همان گونه که مرا به انجام واجبات فرمان داده، به مدارا کردن با مردم نیز فرمان داده است.» (کافی (ط-الاسلامیه) ج2، ص117)

خداوند در آیه‌41 سوره فصلت می‌فرماید: «وَ لَا تَسْتَوِی الْحَسَنَةُ وَلَا السَّیِّئَةُ ادْفَعْ بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ فَإِذَا الَّذِی بَیْنَکَ وَبَیْنَهُ عَدَاوَةٌ کَأَنَّهُ وَلِیٌّ حَمِیمٌ؛ و نیکى با بدى یکسان نیست، پس تو بدی‌های مردم را با بهترین عکس‌العمل دفع کن آنگاه کسى که میان تو و میان او دشمنى است گویى دوستى یکدل مى‏‌شود.» بر اساس این آیه می‌توان به اهمیت جایگاه مدارا پی برد. می‌توان گفت اوج این رفتار را در سیره اهل‌بیت(ع) بارها خوانده‌ایم تا جایی که به قدری با دوستان و مخالفان خود مدارا داشتند که آنها را شیفته رفتارشان می‌کردند و حتی در موارد متعددی زمینه گرایش مخالفان به تشیع را فراهم می‌کردند. این در حالی بود که نسبت به رفتار و کلام حق خود یقین داشتند.

اما در مقابل آن، خصلت لجاجت و اصرار و پافشاری بر دیدگاه شخصی قرار دارد تا جایی که عدم رعایت مدارا از سوی دو طرف،‌ زمینه اختلافات شدید و کدورتها را فراهم می‌کند.

منبع: تسنیم

اشتراک گذاری این مطلب!

ورع یعنی چه؟

19ام بهمن, 1395

ازجمله وصایای پیامبر اکرم(ص)به امیرالمومنین(ع)“الورع ولاتجتری علی خیانة ابدا“هرگز جرات بر خیانت مکن…!ورع یعنی اجتناب و پرهیز,از گناه ‘
اهل سلوک و معرفت توصیه شان در درجه اول پرهیز از گناه است  والا بجا آوردن واجبات و مستحبات در حالی که با گناه همراه باشد اثر كمي دارد.
آنچه که راه ضایع شدن اعمال را می گیرد ترک گناهان است …..
ورع یعنی پرهیز از خیانت,خیانت هم فقط خیانت در اموال مردم نیست,همه آنچه در اختیار ماست امانت الهی است,خیانت چشم ,دست,زبان، نیت,اینها همه اش خیانت است,اگر ورع بر اعمال و رفتار انسان حاکم باشد هیچ خیانتی از انسان سر نخواهد .
پروردگارا ما و نسل ما را از خائنین قرار مده


کافی,ج۸،ص۷۹

اشتراک گذاری این مطلب!

بازنمایی بانو زینب در منابع لاتین

16ام بهمن, 1395

شخصیت بانو زینب سلام‌الله‌علیها مورد توجه منابع لاتین قرار گرفته و در پایان‌نامه‌ها، وبسایت‌ها، مقالات پژوهشی و مداخل دایره‌المعارف‌ها مورد بازنمایی قرار گرفته است. این بازنمایی به‌ویژه پس از حملات گروه تروریستی داعش به سوریه بیشتر و بیشتر شده است. در زیر مروری خواهیم داشت بر بخشی از این بازنمایی‌ها.

زندگانی بانو زینب سلام‌الله‌علیها، در بسیاری وب‌سایت‌های انگلیسی‌زبان که از سوی مسلمانان راه‌اندازی شده، بررسی و معرفی شده است. بیشتر این وب‌سایت‌ها از سوی شیعیان ایران، پاکستان، هند و شیعیان ساکن کشورهای اروپایی و آمریکایی ایجاد شده و بعضاً در سایت‌های اسلامی غیرشیعی نیز صفحه‌ای به معرفی آن حضرت، تاریخ زندگانی، ویژگی‌ها و نسب ایشان اختصاص یافته است. انعکاس شخصیت آن حضرت در این دسته منابع، به‌خصوص با پیدایش گروه تروریستی داعش در سوریه بود که افزایش یافت. برای مثال، زیشان حیدر از دهلی‌نو در سایت پرمخاطب change.org توماری برای جمع‌آوری امضا به‌منظور محکوم کردن حملات تخریبی داعش به حرم حضرت زینب سلام‌الله‌علیها منتشر کرده است.

این سایت‌ها به فراخور گردانندگان و ملیت و مذهب آنها، زبانی آشنا در توصیف حضرت زینب سلام‌الله‌علیها دارند و دلیل آن برگرداندن لفظ‌به‌لفظ مطالب از ذهنیت و منابع فارسی یا عربی به زبان انگلیسی است اما برخی از منابع که از سوی مسلمانان کشورهای غربی گردانده می‌شوند، با اتخاذ بیان و ادبیاتی که برای مخاطب انگلیسی‌زبان -که به‌احتمال زیاد مسلمان نیست- آشناتر است، به نحو دیگری به معرفی آن حضرت اقدام کرده‌اند. یکی از این سایت‌ها به اسم professorali.com توسط یک استاد دانشگاه در آمریکا اداره می‌شود که ظاهراً خود مسلمان است و معرفی شخصیت و واقعیت‌های تاریخی مربوط به حضرت زینب سلام‌الله‌علیها را در زمینه ذهنی مخاطب آمریکایی ممزوج کرده و مثلاً در ارتباط با فرهنگ Hip‪-‬Hop و مالکوم ایکس به آن پرداخته است.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

در ناملایمات چگونه باشیم؟

9ام بهمن, 1395

آیا در ناملایمات زندگی باید ناله و شکایت کنیم و یا صبور و شکیبایی پیشه کنیم؟
دقت کنید،
لقمان حکیم اربابی داشت که در ناملایمات شکایت میکرد و….
لقمان در فکر بود این رفتار را اصلاح کند اما گذاشت تا وقت مناسب …
روزی فردی برای ارباب خربزه ای آورد و ارباب آن را تکه تکه کرد و به لقمان داد
او همه را خورد و تکه آخری را ارباب خورد دید که چقدر تلخ است گفت لقمان چطور همه را خوردی و هیچ نگفتی !
لقمان گفت ارباب شما همیشه غذای گوارا به من دادی سزاوار نبود شکایت کنم و آبروی شمارا ببرم یک مرتبه ارباب به خود آمد ودید چقدر آبروی خدای مهربان خود را برده و….
باید صبور بود و مطمئن به لطف الهی

اشتراک گذاری این مطلب!

پدرم لابلای آهن ها سوخت کاش می بود ولی...

2ام بهمن, 1395

در روزهای پایانی دی ماه 95 حادثه دردناکی رخ داد که همانند دیگر بلاها و فجایع آسمانی و حوادث غیرمترقبه، بار دیگر قلب تپنده ملت بزرگ ما را به درد آورد.

متاسفانه ساختمان قدیمی پلاسکو که از دیرباز به عنوان یکی از مراکز خرید پوشاک تهران معروف بود روز پنجشنبه  طعمه حریق شد و پس از فرو ریختن طبقات پانزده گانه آن جان عده ای از کسبه - کارگران- مردم عادی و آتشنشانان به خطر افتاد.

در پی سقوط ساختمان عده ای از آتشنشانان غیور این مرز و بوم که برای نجات جان هموطنانمان به ساختمان پلاسکو وارد شده بودند در میان آتش و آهن و سنگ و خاک گرفتار شدند. مردانی که جان و آسایش دیگران را بر خود مقدم داشتند و برای امنیت ، آسایش و سلامت دیگران جانفشانی کردند.
حالا پلاسکو برای فرزند آتش نشانی كه در حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسكو جان باخت، معنای دیگری پیدا کرده:
پ = پدرم
ل = لابلای
ا = اهن ها
س = سوخت
ک = كاش می بود
و = ولی…

مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی حضرت فاطمه (س) تهران ضمن دعا برای سلامتی محبوسین در ساختمان پلاسکو امیدوار  است با حضور آگاهانه و هشیارانه ملت بزرگ ایران قادر باشیم لطمه‌های اثرگذار این فاجعه بزرگ را هر چه زودتر ترمیم کنیم.

خواهران طلبه این مرکز بار دیگر صمیمانه‌ترین تسلیت‌های خود  را تقدیم خانواده های آتشنشانان غیور حادثه اختمان پلاسکو می‌کند.  

اشتراک گذاری این مطلب!

چطور راحت بمیریم!

21ام دی, 1395

پایان این دنیا، با تمام علایق و وابستگی های به آن، سرنوشت حتمی و قطعی همه ماست. در نگاه اوّل، رها کردن این همه ارتباطات و علاقه ها بسیار سخت به نظر می رسد. پس باید برای راحت شدن آن، بلکه آرامش در زمان مرگ و حتّی اشتیاق به آن، مطالبی را دانست و کارهایی را انجام داد. در این نوشتار به برخی از مهم ترین کارهایی که باعث آرامش و اطمینان در هنگام مرگ می شود نگاهی گذرا داریم.

اوّلین و مهم ترین عامل ترس و اضطراب، جهل است. دانستن حقیقت مرگ، خوف ابتدایی از آن را از بین می برد. از آنجا که هر کس تنها یک بار آن را تجربه می کند، تجربه ملموسی از آن نداشته و به خاطر ابهام در مورد آن، به اضطراب و نگرانی می افتد. قرآن کریم با بیانی دقیق و روان، حقیقت آن را بیان می کند؛ مثلاً می فرماید: وَ اللَّهُ أَنْزَلَ مِنَ السَّماءِ ماءً فَأَحْیا بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِها إِنَّ فی ذلِكَ لَآیَةً لِقَوْمٍ یَسْمَعُون : و خدا از آسمان آبى فرود آورد و با آن زمین را پس از پژمردنش زنده گردانید، قطعاً در این [امر] براى مردمى كه شنوایى دارند نشانه اى است.(نحل؛ 65) معلوم می شود که مردن به معنای نیستی نیست؛ همچنانکه زمین در فصل زمستان یا در خشکسالی از بین نمی رود بلکه تنها به خاطر سرما یا بی آبی، تعدادی از استعدادها و قابلیّت هایش بروز پیدا نمی کند. دانستن این حقیقت بزرگ، کمتر از دانستن خود مرگ نیست؛ زیرا اعتقاد به از بین نرفتن، ترس ابتدایی از مرگ را به آرامش تبدیل می کند.

اصل عدم غافلگیری

برای مواجه شدن با هر پدیده بزرگی باید آماده شد تا در موعد آن بتوانیم آن را هضم کرده و مضطرب و متحیّر نشویم. هر چه انسان برای مرگ آماده تر شود اضطراب کمتری دارد. با آمادگی هر چه بیشتر، به جایی می توان رسید که که نه تنها از مرگ نترسیم بلکه مشتاق و منتظر آن باشیم. امام علی (علیه السلام) می فرمایند: وَ اللَّهِ لَابْنُ ابیطالِبٍ انَسُ بِالْمَوْتِ مِنَ الطِّفْلِ بِثَدْىِ امِّه: به خدا سوگند كه به راستى انس و علاقه پسر ابوطالب به مرگ (شهادت) بیش از انس و علاقه كودك به  مادر است.( نهج البلاغه، فیض الاسلام، خطبه 5، ص 57) ایشان نمونه ای از یک انسان آماده و مأنوس هستند.

آمادگی برای مرگ، مستلزم تنظیم اعتقادات و سبک زندگی خود بر طبق معارف دین اسلام است. در جایی دیگر امیرالمومنین (علیه السلام) در جواب از سوال چگونگی آمادگی برای مرگ اینگونه فرمودند: أداءُ الفَرائضِ ، واجتِنابُ الَمحارِمِ ، والاشتِمالُ علَى المَكارِمِ ، ثُمّ لایُبالی أوَقَعَ علَى المَوتِ أم وَقَعَ المَوتُ علَیهِ. واللّه، ما یُبالی ابنُ أبیطالبٍ أوَقَعَ علَى المَوتِ أم وَقَعَ المَوتُ علَیهِ: به جا آوردن واجبات و دورى كردن از حرام ها و فرا گرفتن خوى هاى نیك. با رعایت این امور، دیگر آدمى را چه باك كه او به سراغ مرگ رود یا مرگ به سراغش آید. سوگند به خدا، كه پسر ابى طالب را باكى نیست كه خود به سراغ مرگ رود، یا مرگ به سراغ او آید.(منتخب میزان الحكمة : 520)
مؤمن باشیم

استحکام افکار انسان وابسته به استحکام اعتقادات اوست. اعتقاد به معارف بی نقص و کاملاً منطقی دین اسلام، به کسانی که به دنبال فهم دین هستند استحکام فکری خاصی می بخشد. از طرف دیگر باید دانست که برای کسب اطمینان و آرامش روحی، ضمن داشتن اعتقاد صحیح و اصولی، داشتن اعمال صحیح و به عبارت بهتر “اعمال صالح” نیز ضروری است؛ گرچه اعتقاد و عمل رابطه مستقیم با یکدیگر دارند! لذا قرآن کریم معمولاً این دو را در کنار یکدیگر می آورد: وَ بَشِّرِ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ أَنَّ لَهُمْ جَنَّاتٍ تَجْری مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ كُلَّما رُزِقُوا مِنْها مِنْ ثَمَرَةٍ رِزْقاً قالُوا هذَا الَّذی رُزِقْنا مِنْ قَبْلُ وَ أُتُوا بِهِ مُتَشابِهاً وَ لَهُمْ فیها أَزْواجٌ مُطَهَّرَةٌ وَ هُمْ فیها خالِدُون: و كسانى را كه ایمان آورده اند و كارهاى شایسته انجام داده اند، مژده ده كه ایشان را باغهایى خواهد بود كه از زیر [درختان ] آنها جویها روان است. هر گاه میوه اى از آن روزىِ ایشان شود، مى گویند: «این همان است كه پیش از این [نیز] روزىِ ما بوده.» و مانند آن [نعمتها] براى آنها آورده شود؛ و در آنجا همسرانى پاكیزه خواهند داشت؛ و در آنجا جاودانه بمانند.(بقره؛ 25) خود همین آیه به خوبی اثر اعتقاد و عمل صالح را نشان می دهد. یعنی مومنان با تلاوت این آیه شریفه، واقعاً آرامش پیدا می کنند چرا که امید و شوقی خاص، آنها را فرا می گیرد.


آفت غفلت

خداوند متعال برای چرخش چرخ این این دنیا، به عنوان میدان آزمون همگانی بشر، زیبایی های محدود و غیرابدی قرار داده است. اینها صرفاً برای دلگرم شدن به ادامه زندگی است. در حالیکه گاهی انسان ها با سرگرم شدن به زیبایی های این برگه امتحانی، از عاقبت و اتمام وقت امتحان غافل می شوند و وقتی متوجّه می شوند که ناظر امتحان می خواهد برگه امتحانی را از او بگیرد و او صفحه ای خالی یا خط خطی شده در دست دارد. لذا در جلسه آزمون، مهمترین مسأله، دقّت به وقتی است که در اختیار او قرار داده شده! تا بتوان در کمترین زمان، بیشترین نمره را کسب کرد.

شاید مهمترین تفاوت زندگی ما در این دنیا با جلسه امتحان در این باشد که پایان زندگی ما در این دنیا مشخّص نیست و به یکباره فرا می رسد، به همین جهت شایسته هوشیاری بیشتری است. امیرالمومنین (علیه السلام) می فرمایند: ما أنزَلَ المَوتَ حَقَّ مَنزِلَتِهِ مَن عَدَّ غَدا مِن أجَلِهِ: كسى كه فردا را از عمر خود به شمار آورد، مرگ را در جایگاه شایسته اش قرار نداده است.(الكافی: 3 / 259 / 3)
نتیجه کلام:

برای رهایی از ترس مرگ، که کشنده تر از خود مرگ است، باید ضمن شناخت حقیقت مرگ، آماده و مهیّای آن شد. در مسیر این آمادگی، موانع و آفاتی وجود دارد؛ از جمله غفلت! پس باید با یاد کردن از مرگ در فواصل زمانی از هر روز، به انجام اعمال صالح برای رسیدن به آخرتی مملوّ از سعادت همّت کنیم. در اینصورت مشتاق مرگ خواهیم بود؛ نه هراسان!

نویسنده: حجت الاسلام محسن رفیعی- کارشناس حوزه/ بخش قرآن تبیان

اشتراک گذاری این مطلب!

برگزاری اردوی تفریحی-فرهنگی برای طلاب سطح 3

29ام آذر, 1395

همزمان با ایام میلاد پرسرور پیامبر اعظم(صلی الله علیه وآله وسلم)وامام جعفر صادق(علیه السلام) این مرکز اقدام به برگزاری اردوی تفریحی-فرهنگی برای طلاب وکادر سطح 3 نموده است.

این اردو که روز چهارشنبه24/9/95در محل مجتمع پردیس برگزار شد با برنامه هایی به شرح زیر همراه بود:
1-صرف صبحانه

2-تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید ومدیحه سرایی در مدح پیامبر اکرم (ص) وامام جعفر صادق(ع)
سخنرانی استاد طباطبایی با موضوع«پیامبر از نگاه حضرت علی (ع) در نهج البلاغه»3-
4-سخنرانی مدیریت محترم مدرسه
5-تقدیر از طلاب برتر از لحاظ رتبه درسی
6-تقدیر از برترین های فراخوان مقاله در هفته پژوهش
7-برگزاری مسابقه
8-برگزاری نماز جماعت
9-صرف ناهار
10_ اکران فیلم سینمایی «یتیم خانه ایران»

 

اشتراک گذاری این مطلب!

تفاوت انفولانزا و سرماخوردگی

15ام آذر, 1395

بیماری آنفلوآنزا یک عفونت حاد ویروسی دستگاه تنفسی است که در صورت سالم و فعال بودن سیستم ایمنی فرد مبتلا، عوارض بیماری بعد از طی دوره چند روزه تخفیف یافته و بهبودی کامل حاصل می‌شود. در اینجا ضمن مروری بر تفاوت‌های سرماخوردگی و آنفلوآنزا، به تشریح راه‌های پیشگیری بیماری آنفلوآنزا اشاره می‌شود.

برای دیدن تصویر در اندازه بزرگتر روی آن کلیک کنید

اشتراک گذاری این مطلب!

جلوه های حیا

11ام آذر, 1395

روح انسان در تمام اجزای جسمانی انسان حضور دارد، ولی با این حال، آثار روحی انسان بیش از هر عضوی، روی قلب انسان اثر می گذارد. وقتی انسان خوشحال یا ناراحت می شود یا تغییر دیگری در روحش احساس می شود، اولین چیزی که تغییر می کند، ضربان قلب است؛ لذا در همه فرهنگ ها، اسم این عضو را «کانون احساسات و تحریکات و تصمیمات انسان» قرار داده اند. در همین ارتباط، بعضی حالات انسان نیز محل بروز شدیدش در اعضای دیگر نمود می کند؛ امام باقر (علیه السلام) فرمود:

«ان الغلظه فی الکبد و الحیاء فی الریح و العقل مسکنه القلب؛

جایگاه سختی و خشونت، در جگر و حیا و شرمساری، در نفس و جان و جایگاه خرد، قلب است».

پس اثر غیر ارادی حیا، در ریه رخ می دهد؛ اما آثار دیگری هم در افعال و جوارح انسان دارد که عبارت اند از:

ادامه »

​ویژه برنامه شهادت ثامن الائمه (ع) در مدرسه علمیه حضرت فاطمه(س)

10ام آذر, 1395


به همت واحد فرهنگی روز سه شنبه مورخ 9/9/95 ویژه برنامه به مناسبت شهادت هشتمین اختر تابناک آسمان ولایت امام علی ابن موسی الرضا المرتضی (ع) در این مدرسه برگزار گردید.

در این ویژه برنامه طلاب با مداحی و مرثیه سرایی به محضر امام زمان (عج) عرض تسلیت نموده و در جهت سلامتی و تعجیل در فرج حضرت(عج) دعا نمودند.

اشتراک گذاری این مطلب!

امام حسن علیه‌السلام، مظلوم هماره تاریخ

7ام آذر, 1395

امام مجتبی علیه‌السلام به زهر همسرش، جعده، به بستر بیماری آرمیدند. در این میان، به برادر که نگران بر بالین او نشسته بود، وصیت کردند تا ایشان را کنار قبر پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم به خاک سپارند چراکه سزاوارتر از کسانی است که بدون اجازه وارد شدند، اما این وصیت را مقید به قیدی ساختند و به برادر فرمودند: «اگر مشکلی پیش آمد، راضی به خون‌ریزی نیستم، جنازه مرا به بقیع ببرید و کنار جده‌ام فاطمه بنت اسد، دفن کنید» (1). در برخی از نقل‌ها نیز آمده است که حضرت از ابتدا به دنبال عدم ایجاد هرگونه تنشی بودند و تنها فرمودند: «مرا برای تجدید عهد کنار مزار جدم رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم ببر؛ سپس مرا به سوی قبر جده‌ام فاطمه بنت اسد منتقل کن و در آن‌جا به خاك بسپار» (2).

شهادت امام علیه‌السلام
با شهادت حضرت، هاشمیان برای اجرای وصیت رهسپار مرقد نبی اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم شدند؛ مروان و سایر بنی‌امیه تصور کردند که مردم مشایعت‌کننده قصد دارند بدن مطهر حضرت را در کنار رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم به خاک بسپارند. ازاین‌رو خود را مجهز به تجهیزات نبرد کردند و با اجتماع خود راه را بر کاروان عزادار بستند و عده‌ای نیز خبر این حادثه را به عایشه رسانیده و گفتند: «ای مادر مؤمنان! می‌خواهند حسن را در کنار قبر پدرش دفن کنند، به خدا سوگند این کار تمام افتخارات پدرت ابوبکر و عمر را از بین خواهد برد». عایشه که هنوز کینه جمل را با خود داشت، و هنوز دلش با علی و اولاد او صاف نشده بود، سوار بر قاطری به جمع آن‌ها ملحق شد و فریاد برآورد: «ما را با شما چه کار؟! کسی را که من دوست ندارم، وارد خانه من نکنید!» (3).

ادامه »

ارتباط میان تقوا و لباس

3ام آذر, 1395

در ذهن هر کس کلمات و معنی‌ها به گونه ای گسترده با هم ارتباط دارند و از شنیدن یک کلمه فوراً ذهن ما متوجه کلمه دیگری که با آن کلمه مرتبط است، می‌شود که در اصطلاح روانشناسان به آن تداعی معانی گفته می‌شود.

طبیعی است که زنجیره ذهنی هر کس با دیگری فرق می‌کند اما در هر حال هر شخص می‌تواند بخشی از زنجیره ذهنی خود را به شکل آگاهانه طراحی کند. مثلاً با تکرار هم زمان دو کلمه مثل سیب و چنار ذهن ما این دو کلمه را با هم ارتباط می‌دهد و از شنیدن یکی به یاد دیگری می‌افتد.

ممکن است جالب به نظر بیاید که قرن‌ها قبل از اینکه بشر این تکنیک را به صورت آزمایشگاهی و دانشگاهی بشناسد، قرآن به شکل عملی آن را به کار گرفته است. در اینجا از مثال لباس استفاده می‌کنیم.

ادامه »

​پوشش زنان عصر قاجار در آئینه سفرنامه ها

23ام آبان, 1395


عناصر مختلفی چون دربار و استعمارگران اروپایی و سیاستمداران خودباخته داخلی در تلاش بودند بتوانند سنت های فرهنگی غرب بخصوص پوشش آنان را در جامعه ایران رواج دهند. این درحالی بود که اکثریت جامعه زنان ایران با همه این تلاشها، پوشش لباس و حجاب خود را که برگرفته از سنت و ارزش های دینی بود، نگه داشته و از آن دفاع و حراست نمود.

به گزارش گروه فرهنگ و هنرفرهنگ نیوز،یکی از مسائلی که از دیرباز مورد توجه محققان و جامعه شناسان مختلف ایرانی و غربی قرار گرفته، وضع پوشش زنان در جامعه ایران از دوران باستان تا کنون بوده است. فرهنگ ایرانی یک فرهنگ شرقی همراه با پوشش مناسب بود که ورود اسلام نیز باعث تثبیت این جایگاه شد. شروع عصر قاجار آغاز تاريخ معاصر ايران و ورود ايران به عرصه تحولات نوین جهاني است؛ و تحولات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، نظامی و اقتصادی و متعاقب آن افزايش سطح آگاهي جامعه به خصوص زنان و مشارکت مستقيم آن ها در جنبش هاي اجتماعي اين عصر، تغييرات گسترده اي در سطح آگاهي جامعه قاجاري ایران به وجود آورد.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

ابو زینب یک مادرانه آرام

19ام آبان, 1395

از مدتی پیش، نام فیلم «ابوزینب» به‌واسطه موضوع ضدصهیونیستی و متفاوت، پروداکشن نسبتاً عظیم فیلم، برنامه‌ریزی برای اکران گسترده در کشورهای عربی و البته حضور کارگردان «استرداد» در پشت‌صحنه این فیلم، سر زبان‌ها افتاد و علاقه‌مندان سینما مشتاق شدند تا حاصل کار «علی غفاری» را ببینند.

این فیلم به تهیه‌کنندگی مرتضی شعبانی و محصول مشترک ایران و لبنان است. اکثر بازیگران و عوامل فیلم، لبنانی هستند. کارمن لبس، باسم مغنیه، عمار شلق، یوسف حداد و اغوب دوجرجیان بازیگران این فیلم هستند.

«ابوزینب» قصه خانواده‌ای در جنوب لبنان را روایت می‌کند که فرزندان آن‌ها طی سال‌های 1985 تا2000 که لبنان در اشغال اسراییل بوده، نقش مؤثری در ایستادگی در مقابل اسراییل داشته‌اند و در این میان، مادر خانواده نقشی عمیق و کلیدی در هدایت فرزندانش به مسیر مقاومت دارد. دو شهید و دو اسیر از فرزندان این خانواده، سند ارادت آنان به مقاومت لبنان است.

ابوزینب اسم مستعار پسر جوان این خانواده است که با مقاومتش لرزه بر اندام صهیونیست‌ها افکنده؛ تا جایی‌که آن‌ها خانه‌به‌خانه به دنبالش می‌گردند تا هویت او را شناسایی کنند و تنها کسی که ابوزینب را می‌شناسد، مادرش است. حتی زمانی‌که او عملیات استشهادی بزرگی را طرح‌ریزی و اجرا می‌کند، چگونگي اجرا و هویت کسی كه اين عمليات شهادت‌طلبانه را انجام داده بود، تا چندين سال به‌عنوان معما باقي ماند تا این‌که سيد حسن نصرالله؛ دبيركل حزب‌الله لبنان، كه در آن زمان از رهبران حزب‌الله بود، در سال 2000 ميلادي بعد از گذشت 13 سال از آن حادثه؛ يعني زمانی که مقاومت، اسراییلی‌ها را از خاک لبنان بیرون راند، بی‌مقدمه پرده از اين معما برداشت و در آن زمان بود كه همه دريافتند كه ابوزینب که سرمشق بسیاری از جوانان استشهادی جنوب لبنان بوده است و به یادش گل لاله روی طاقچه خانه‌هایشان گذاشته بودند؛ پسرک نحیف و لاغراندامی بوده که همه فکر می‌کردند از ترس جنگ از کشور خارج شده است. در انتهای فیلم که پرده از راز ابوزینب برداشته می‌شود، صدای سید حسن نصرالله؛ دبیرکل حزب‌الله لبنان را می‌شنویم که می‌گوید ابوزینب کسی نیست جز عامر کلاکش از روستای دببین در جنوب لبنان که سرمنشأ بسیاری از عملیات‌های استشهادی شد.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

پیشینه تاریخی چادر، از دیروز تا امروز

19ام آبان, 1395

چادر یا همان پوشش رویین زنان که ویژگی عمده آن گشاد و سرتاسری بودن می‌باشد، بهترین نوع حجاب و پوشش است، به طوری که تمام قامت خانوم‌ها و حتی گاه صورت آنها را می‌پوشاند. به همین خاطر باید گفت چادر از نظر کارکرد به گونه‌ای است که از بالای سر پوشیده می‌شود و پوشش بیشتر و بهتری نسبت به بدن دارد.

درباره این که ریشه این واژه چیست اطلاعات مشخصی وجود ندارد، اما برخی آن را با واژه هندی «چاترا» به معنای آفتاب‌گیر مطرح کرده‌اند که قطعی نبوده و نیازمند پژوهش بیشتری می‌باشد.با این همه پيش از اسلام اين کلمه به پوشش سراسري اطلاق مي‌شده و ریشه این نوع پوشش به دوران کهن و پیش از اسلام بر می‌گردد. پس از دوره اسلامی نیز معرب کلمه به صورت شوذر به معنايی چادر در فارسي مورد استفاده قرار گرفت و دقیقاً همان معني را داشت؛ يعني پوشش سراسري که زنان براي پوشاندن و ستر و حجاب برتر به کار مي‌بردند.

ادامه »

چکیده پایان نامه آثار ایمان به خدا از دیدگاه قرآن کریم

25ام مهر, 1395

مولف: منصوره سالاری
عنوان پایان نامه سطح دو: آثار ایمان به خدا از دیدگاه قرآن کریم
 
چکیده: « ایمان »یکی از مهم ترین مباحث فکری در حوزه دین می باشد. ایمان به خداوند عامل سازنده ای است که در متن زندگی و سرنوشت انسان تأثیر عظیمی دارد، به طوری که نقش آن در زندگی فردی و اجتماعی بر کسی پوشیده نیست.

از میان آثار فراوان« ایمان »می توان به اثر معنوی آرامش روحی و روانی فرد مؤمن اشاره کرد. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، مشکلات روحی و روانی انسان نیز افزایش یافته است. رسیدن به آرامش انگیزه ی مناسبی برای توجه انسان به جنبه معنوی ایمان می باشد.

انسان امروز برای رهایی از زندگی پوچ و بی هدف و پر از استرس و اضطراب چاره ای ندارد جز اینکه به معنویت بازگردد. داده های اولیه ی این تحقیق با استفاده از روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین شده است.
واژگان کلیدی: ایمان به خدا، قرآن کریم.

اشتراک گذاری این مطلب!

سلام بر عرفه

21ام شهریور, 1395

روزهای ذی‌الحجه، روزها و شب‌های عبادت و راز و نیاز و غنیمت دانستن فرصت‌های عبادت است. لحظه لحظه‌هایی که سرشار از یاد و نام خداست؛ نه تنها برای حاجیانی که مقیم مکه‌اند و در حال طواف، که برای ما به‌جاماندگان این کاروان عظیم هم.

در همین راستا و در نزدیکی ایام خاصی که لحظات نابی برای دعا و عبادت است، به سراغ توصیه‌های عارفی بزرگ می‌رویم که در شرف سالگرد رحلت‌اش هستیم و کتابش، راهنمای کامل و جامعی است برای روزبه‌روز زندگی عارفانه و مؤمنانه. میرزا جوادآقا ملکی‌تبریزی، عارفی فرزانه، فقیهی دانا و عبدی صالح که به گفته دوستان و نزدیکان سه ماه رجب، شعبان و رمضان را پی‌درپی روزه می‎گرفت و به عبادت مشغول بود.

میرزا جوادآقا کتابی تحت عنوان «المراقبات» یا «اعمال‌السنه» نگاشته‌اند که شرحی است بر اعمال و عبادات هر روزه‌ای که یک مؤمن مسلمان می‌تواند انجام دهد. شاید تفاوت عمده این کتاب با کتاب شریف مفاتیح‌الجنان، نکات فراوانی است که در لابه‌لای اعمال یادشده در باب دعا و عبادت و حتی مناسبت‌ها بیان داشته‌اند؛ نکاتی دقیق و عارفانه که خواننده را نه تنها آگاه، که مشتاق نیز می‌سازد.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

نقش اساتید در تحول نظام آموزشی و تهذیبی حوزه (4)

11ام شهریور, 1395

نقش اساتید در تحول نظام آموزشی و تهذیبی حوزه (1)

نقش اساتید در تحول نظام آموزشی و تهذیبی حوزه (2)

نقش اساتید در تحول نظام آموزشی و تهذیبی حوزه (3)

- بازنگری در کتاب‌های حوزه توسط چه کسانی و تا چه مقدار قابل انجام است؟

هر استادی که حداقل سه دوره کتاب مکاسب و رسائل را تدریس کرده، می‌تواند این کار را انجام دهد.
اگر چنین کاری انجام گیرد، تمام موضوعات کتاب‌های مکاسب، رسائل و کفایه در طول سال تحصیلی خوانده شده و چیزی از مطالب باقی نخواهد ماند.
این نکته نیز باید گفته شود کتاب‌های مکاسب، رسائل و کفایه، کتاب‌های سطح عالی نیست، بلکه دروس خارج مرحوم شیخ و آخوند خراسانی می‌باشد. به عبارتی طلبه این کتاب‌ها (دروس خارج شیخ و آخوند) را یک‌بار در سطوح عالی فرا گرفته و بار دیگر دروس خارج فقه و اصول را بعد از این دروس، تلمّذ می‌کند.
در گذشته خواندن کتاب‌های اصولی در چند مرحله طراحی شده بود که کتاب‌های معالم، قوانین، قواعد اصول فقه، رسائل و کفایه را در بر داشت. همان‌گونه که طلبه در یادگیری ادبیات، گام به گام پیش می‌رود، در مباحث اصولی نیز باید طلبه را گام به گام پیش برد.

در ادبیات به طلبه گفته می‌شود: ابتدا «صرف میر» بخوان و سپس «تصریف»، «عوامل ملا محسن»، «هدایة»، «اُنموذج» و «صمدیة» را فرا بگیر؛ در مباحث اصولی نیز باید چنین شیوه‌ای عملیاتی گردد.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

من محمدعلی رجایی هستم

8ام شهریور, 1395

متن زیر طرحی از یك زندگی است كه توسط محمدعلی رجایی بعد از انتصابش به مقام ریاست جمهوری اسلامی ایران روایت شده است. متن ساده و بی‌ریا است. یقیناً مخاطبان عزیر نه یكبار بلكه چندبار این متن را پیش از این خوانده یا شنیده‌‌اند اما گویی حدیث مكرر است كه بار دیگر تكرار می‌شود.

من محمد علی رجایی در سال 1312 در قزوین در خانواده‌ای مذهبی متولد شدم. پدرم شخصی پیشه‌ور بود و در بازار مغازه خرازی داشت. در چهار سالگی او را از دست دادم و مسئولیت اداره زندگی ما به عهده مادر و برادرم افتاد، برادرم در آن موقع 13 سال داشت.

من، طبق معمول به دبستان می‌رفتم؛ درسم را ادامه داده تا موفق به اخذ مدرك ششم ابتدایی شدم. بعد از آن به كار در بازار پرداختم و شاگردی را از مغازه دائی‌ام كه خرازی بود، شروع كردم. حدود 14 سال داشتم كه قزوین را به قصد تهران ترك گفتم، در تهران، ابتدا در بازار آهن فروشان به شاگردی مشغول شدم و مدتی را هم به دستفروشی گذراندم. بعد از مدتی دستفروشی، رفتم به تیمچه “حاجب‌الدوله” چند جایی شاگردی كردم و مجددا به دستفروشی پرداختم كه مصادف شد با دوران حكومت رزم‌آرا. روزی رزم‌آرا تصمیم گرفت كه دستفروش های سبزه‌میدان را جمع كند و این باعث شد كه بساط كاسبی ما را هم جمع كردند. همان موقع نیروی هوایی با مدرك ابتدایی برای گروهبانی استخدام می‌كرد و من هم با مدرك ششم ابتدایی، برای گروهبانی، وارد نیروی هوایی شدم.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

دشمن شناسی در جهان مدرن از نظر قرآن

31ام مرداد, 1395

یکی از زیباترین و مهمترین مباحثی که در قرآن کریم مورد توجه و اهمیت قرار گرفته، موضوع دشمن شناسی است.
خدای متعال در آیات متعددی انواع دشمنانی که زندگی مادی و معنوی انسان را مورد تهدید قرار می دهند را معرفی نموده و افراد را از خطرات این چنین دشمنانی برحذر داشته است. ولی با این حال کسانی که به نوعی از این آموزه های قرآنی به دور مانده و یا فریفته حربه های شیطانی  شده اند، برداشت صحیح و روشنی از حربه های دشمنان پیرامون خود نداشته و با بازی کردن در زمین دشمن به نوعی اهداف و مقاصد آنان را رقم می زنند. این نوشتار تلاشی است در جهت بازخوانی سناریوی استکباری دشمن در جهان مدرن. 

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

حرمت و حیثیت زن، حق الله است

28ام مرداد, 1395

حجاب در اسلام از یک مسئله کلّى و اساسى ریشه گرفته است. اسلام مى خواهد انواع التذاذهاى جنسى (چه بصرى و لمسى و چه نوع دیگر) به محیط خانواده و در چهارچوب شرع و قانون اختصاص یابد و اجتماع تنها براى کار و فعالیت باشد، بر خلاف سیستم غربى که حضور در جامعه را با لذت جویى جنسى به هم مى آمیزد و تعدیل و تنظیم امور جنسى را به هم مى ریزد.

 تبیین حجاب در بینش قرآن كریم 
در مورد حجاب زنان، خداوند متعال در قرآن كریم می‌ فرماید:«یا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لِأَزْواجِكَ وَ بَناتِكَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنینَ یُدْنینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلاَبِیبِهِنَّ ذلِكَ أَدْنى أَنْ یُعْرَفْنَ فَلا یُؤْذَیْنَ وَ كانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحیماً؛ اى پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: «جلباب‌ ها [روسرى هاى بلند] خود را بر خویش فروافكنند، این كار براى این كه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است (و اگر تاكنون خطا و كوتاهى از آنها سر زده توبه كنند) خداوند همواره آمرزنده رحیم است.» (احزاب/59)
«وَقَرْنَ فِی بُیُوتِکُنَّ وَلا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِیَّةِ الأولَى وَأَقِمْنَ الصَّلاةَ وآتِینَ الزَّکَاةَ وَأَطِعْنَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ إِنَّمَا یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَیُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیرًا: و در خانه‏ هایتان قرار گیرید و مانند روزگار جاهلیت قدیم زینت هاى خود را آشكار مكنید و نماز برپا دارید و زكات بدهید و خدا و فرستاده‏ اش را فرمان برید خدا فقط مى ‏خواهد آلودگى را از شما خاندان [پیامبر] بزداید و شما را پاك و پاكیزه گرداند.» (احزاب/33)     

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

با چهار کار، در بهشت صاحبخانه شوید!

26ام مرداد, 1395

در سفارشی که پیغمبر (صلی الله و علیه وآله) به حضرت علی (علیه السلام) کرد، فرمود: یا علی! هرکس این چهار کار در او جمع شود خداوند در بهشت خانه ای برای او بنا می  کند.

1. کسی که یتیمی را پناه دهد.

2. بر بیچاره و ضعیف رحم کند.

3. با پدر و مادر خود مهربان باشد.

4. با بنده و زیر دست برفق (با ملایمت) و مدارا رفتار نماید.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.»

23ام مرداد, 1395

مقام معظم رهبری:

من مى‏گویم چادر بهترین نوع حجاب است؛ یک نشانه‏ ملى ماست؛ هیچ اشکالى هم ندارد؛ هیچ منافاتى با هیچ نوع تحرکى هم در زن ندارد. اگر واقعاً بناى تحرک و کار اجتماعى و کار سیاسى و کار فکرى باشد، لباس رسمى زن مى‏تواند چادر باشد و - همان‏طور که عرض کردم - چادر بهترین نوع حجاب است.70/10/04

مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.73/07/20

زن با برداشتن حجاب خود، با عریان کردن آن چیزى که خداى متعال و طبیعت پنهان بودن آن را از او خواسته، خودش را کوچک میکند، خودش را کم ارزش می کند.23/2/91

 زن ایرانی راهبه نیست، اما از راهبه پاک تر است و طیبه و طاهر است.سرباز نیست، اما به قدر سرباز میدان جنگ شجاعت دارد و با این که جهاد در میدان های رزم بر او واجب نیست، اما به قدر یک جهادگر در راه خدا تلاش می کند و در تمام صحنه ها حضور دارد. 63/11/07

حجاب و عفاف مخصوص خواهران نیست ای برادران مسلمان! و ای برادران جوان! شما هم مراعات عفاف و حجاب اسلامی را بکنید شما هم با لباس شایسته در محیط کار و در محیط جامعه ظاهر بشوید.59/04/03

 

اشتراک گذاری این مطلب!

مسلمانی همی باید به کردار

21ام مرداد, 1395

قبل نوشت: امروز جشن حافظ را سرج می کردم و قصد داشتم بعد از حدود دو هفته واکنش ها را که حالا کمرنگ شده را بررسی کنم و ببینم آن هیاهوی روزهای نخست چقد فروکش کرده که مطلبی در وبلاگ یزد امروز توجهم را جلب کرد.

خواندنش خالی از لطف نیست.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

زرین ضریح (همه‌ی ضریح‌های امام رضا علیه‌السلام)

18ام مرداد, 1395

اعتمادالسلطنه، از رجال دربار دوره‌ی قاجار و روزگار ناصرالدین شاه، در جایی از یکی از کتاب‌هایش به نقل از مسیوفریزر نوشته: «… وقتی که شاه طهماسب شهر را بنا کرد یا به توسیع آن پرداخت، گنبد مطهر را با آجرهای مطلا تذهیب نمود. یک مناره قشنگی ساخت و آن را مذهب داشت و دور مرقد ضریح طلایی نصب کرد.» مورخان با استناد به چنین اخباری در تاریخ، وجود ضریح در عهد شاه طهماسب اول صفوی را قطعی می‌دانند. کلمه‌ی «ضریح» بارها در اتفاقات مربوط به تاریخ مشهد در منابع این دوران تکرار شده و حتی در تالیفات آن دوران آمده که جسد شاه طهماسب را در کنار ضریح مبارک امام رضا (علیه السلام) دفن کرده‌اند. یا جایی دیگر در خبر حمله‌ی سپاه عبدالمومن خان ازبک به مشهد در سال 997 قمری آمده است که «… ازبکیه خونخوار عده‌ی زیادی از مردم بیچاره را در اطراف مقبره کشتند؛ چنان که اطراف ضریح یک ذراع خون ایستاد.» بنابراین شواهد تاریخی، ضریح فعلی پنجمین ضریحی است که روی مرقد امام رضا (علیه السلام) نصب شده است. ضریحی که از چوب و نقره و فولاد به طلا رسیده و داستان شنیدنی و بلندی دارد. (منبع: کتاب «روزنامه خاطرات اعتمادالسلطنه»)

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

حجاب راهی برای بهتر دیده شدن

18ام مرداد, 1395

برای ما که در مملکت اسلامی با قانون اجباری حجاب زندگی می کنیم، بحث پوشش جایگاهی متفاوت دارد. بحثی ایدئولوژیک که به شدت با سیاست گره خورده است. از این رو مردم این سرزمین، بویژه زنان، از ابزار حجاب برای مخالفت با سیاستهای حکومت در هر زمانی استفاده کرده اند؛ روزی با پوشیدن چادر و استفاده از روبنده در برابر منع حجاب رضاخان ایستادند و امروز با پوشش های نامتعارف و حداقلی و به راه انداختن کمپین هایی چون «آزادی یواشکی» دل به دل دشمنان داده اند.

پوشیدگی یا ستر بویژه برای زن، امری فطری است و نوع آن همبستگی مستحکمی با فرهنگ و عرف محل زندگی و دین و مسلک او دارد. اما گاه او پا بر این فطرت گذاشته و آن را به انحراف می کشد و با واژه هایی به نام «آزادی» و با ترکیبات اضافه ای چون «آزادی اندیشه»، «آزادی عقیده» و یا «حق بر بدن» و … به مقابله با آن بر می خیزند.

حجاب اختصاصی به دین مبین اسلام ندارد و در تاریح ایران باستان و سایر ملل نیز وجود داشته. اما با ظهور مدرنیته، از حدود 2 قرن پیش، یعنی قرن 19 میلادی و با تقویت تفکرات فمینیستی، برهنگی زن نمود بیشتری پیدا کرده و بر آن تآکید ویژه ای شده است، دلیل آن هم تحقق هر چه بهتر اهداف مدرنیته توسط زنان است.

زن که همواره در طول تاریخ تصور می کرده به عقب رانده شده و دیده نشده است، حالا در این تفکر جدید، دیده می شود و البته قیمت آن بسیاد گزاف است!

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

تأثیر کسب حرام بر کاهش مقدرات حلال

18ام مرداد, 1395

موضوع خانواده و اهمیت جایگاه آن تا حدی زیاد است که در قرآن و روایات عترت(ع) تأکیدات و تعالیم فراوانی نسبت به آن شده است و این به خاطر تأثیرگذاری فراوان نظام خانواده بر بدنه یک جامعه است، زیرا اصلاح یا فساد جامعه بستگی به نوع تربیتی دارد که در خانواده صورت می‎گیرد و ریشه آن را باید در نظام خانواده جستجو کرد.

یکی از عوامل تأثیرگذار در تربیت خانوادگی بحث پیگیری معیشت و رزق حلال برای اهل منزل است که خداوند در تمام ادیان به خصوص دین اسلام آن را برای مردان حلال قرار داده است. امام رضا(ع) در این باره فرمودند: «مرد را سزاوار است که زندگى عیالش را توسعه دهد، تا مرگش را آرزو نکنند» با این توضیحات لازم است شاخصه‎های مرد مؤمن در خصوص تأمین رزق اهل منزل مورد بررسی قرار بگیرد، زیرا از مهم‌ترین عوامل اثرگذار در تربیت خانواده، توجه به رزق است.

مراقبت نسبت به عدم آلودگی رزق و روزی به مال حرام یا شبهه‌ناک از جمله مواردی هست که مردان خانواده نسبت به آن باید دقت نظر داشته باشند. در این باره امام رضا(ع) فرمودند « تقوا را در طلب روزی رعایت کن و حد اعتدال را در طلب آن پیشه کن و کسب خود را از آلوده شدن به حرام حفظ کن و بدان که روزی دو گونه است؛ رزقی که تو در طلب آن هستی و رزقی که آن طالب توست. پس آن رزقی را که تو به دنبال آن می‎روی از طریق حلال دنبال کن؛ زیرا اگر آن را از حرام کسب کنی، به عنوان رزق تو محسوب می‎شود اما از ارزاق حلالی که برای تو مقدر شده کم می‎شود؛ زیرا همان رزق توست و چاره‎ای نداری جز آن ‎که همان را مصرف کنی» نیز طبق این حدیث قناعت نسبت به آن مقداری که خداوند برای روزی مقرر کرده است، انسان مؤمن را از برخی خطرات و وسوسه‎های شیاطین باز می‎دارد.

 

منبع: تسنیم

اشتراک گذاری این مطلب!

دانلود جعبه ابزار همه کاره گوشی های اندرویدی

17ام مرداد, 1395

شاید تا به حال به این موضوع فکر کرده باشید که از یک نرم افزار استفاده کرده و تمام نیازهای خود را با استفاده از همین نرم افزار رفع کنید. انجام این کار باعث خواهد شد تا شما نیازی به نصب کردن نرم افزارهای متعدد بر روی گوشی همراه خود نداشته باشید و یک نرم افزار که نصب کرده‌اید، این امکان را داشته باشد تا خواسته‌های شما را تا حدود زیادی پوشش دهد. این برنامه، به عنوان یکی از قدرتمندترین و کامل‌ترین نرم افزارها در همین زمینه است و از آن به عنوان یک جعبه ابزار کامل و حرفه‌ای یاد می‌شود که با نصب داشتن آن بر روی گوشی همراه خود می‌توانید به امکانات بسیار عالی و گسترده‌ای دسترسی داشته باشید.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

«پیامی که نتوانستیم به «سست حجابان» برسانیم!»

17ام مرداد, 1395

حجاب هر اندازه که مهم باشد نمی‌توان نتیجه گرفت «مقام معنوی هر فرد مقید به حجاب «لزوما» از هر فرد بدحجاب بالاتر است». نهی کننده از منکر، تنها می‌تواند شاکر خداوند باشد که این حرام خاص را که مخاطب او مرتکب می‌شود به توفیق الهی در حال حاضر انجام نمی‌دهد.

به نقل از شبکه اجتهاد، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمد مطهری، استاد حوزه و دانشگاه در یادداشتی با عنوان «پیامی که نتوانستیم به «سست حجابان» برسانیم!» آورد: من به عنوان یک روحانی وقتی از مسجد خارج می‌شوم، اگر دختر بدحجابی را ببینم که همزمان از یک پارتی مختلط با دوستان پسرش بیرون می‌آید، باید میان دو موضوع تفکیک کنم: اینکه او با بدپوششی خود و شرکت در مجلس آنچنانی، گناهان بزرگی مرتکب شده یک موضوع است، اما نمی‌توانم موضوع دومی را نتیجه بگیرم که من چون این گناهان را مرتکب نشده ام لزوما نزد خداوند از او عزیزترم.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

چرا گاهی دلمان می گیرد؟

11ام مرداد, 1395

آیت‌الله سید عبدالله فاطمی‌نیا از اساتید اخلاق در تازه‌ترین درس اخلاق خود در مسجد جامع ازگل به شرح صحیفه سجادیه پرداخت.

بخشی از سخنان این استاد اخلاق را در ادامه می‌خوانیم:

دعای پانزدهم صحیفه سجادیه «وَ کانَ مِنْ دُعَائِهِ علیه‌السلام إِذَا مَرِضَ أَوْ نَزَلَ بِهِ کرْبٌ أَوْ بَلِیةٌ»: این دعای امام زین‌العابدین علیه السلام بود وقتی که بیمار می‌شد یا غصه‌ای با بلایی بر او نازل می‌شد، امام خواسته که در آن زمان اختناق که امکان خیلی چیزها به لحاظ تبلیغی نبوده در قالب دعا مواردی را عنوان کند. در واقع هدف امام سجاد (ع)‌ این بود که پاره‌ای از ظرایف الهیه را در قالب دعا به مردم یاد بدهد.

این دعاها عمدتاً تعلیم زبان حال ما است که این گونه باشیم، یعنی اگر من مریض شدم و یا غصه‌ای پیش آمد، وظیفه‌ام را متوجه شوم.

«اللَّهُمَّ لَک الْحَمْدُ عَلَی مَا لَمْ أَزَلْ أَتَصَرَّفُ فِیهِ مِنْ سَلَامَةِ بَدَنِی» انسان ابتدا سالم است و بیماری بعداً عارض می‌شود و انسان به خاطر اینکه همیشه سالم بوده، شاکر خداوند بوده است.

«اللَّهُمَّ لَک الْحَمْدُ عَلَی مَا لَمْ أَزَلْ أَتَصَرَّفُ فِیهِ مِنْ سَلَامَةِ بَدَنِی، وَ لَک الْحَمْدُ عَلَی مَا أَحْدَثْتَ» خدایا تو را شکر می‌کنم به خاطر آن دلیلی که در بدن من احداث کردی امام (ع) در حالت سلامتی و بیماری را کنارهم گذاشته و به قیاس آنها می‌پردازد.

یک وقتی شما به دوستتان می‌گویید نمی‌دانم چگونه از تو تشکر کنم، البته شما می‌دانید اما در واقع می‌خواهید بگویید که شما زیاد از او تشکر می‌کنید. لذا ندانستن نیست. امام سجاد (ع) می‌فرماید: ای معبود من! نمی‌دانم کدام یک از این دو حالت، سزوارتر برای شکر کردن است. آیا باید بیشتر برای صحت بدن شکر کنم یا برای بیماری و مریضی که عارض شده است.

بعضی از نعمت‌ها مربوط به گذشته ما می‌شود؛ یک وقت نشاطی بوده که کارهایی انجام داده‌ایم که اکنون باید برای آنها شکرگزاری کنیم، امام می‌فرماید خدایا آن وقت صحت که رزق پاکیزه‌ات را بر من گوارا کرده‌ بودی و به من یک نشاطی داده بودی که من فضل و رضای تو را استفاده می‌کردم؛ تو این قوت‌ها را به من دادی که من موفق به طاعت تو شدم! خدایا آیا برای این شکر کنم.

یا اینکه خدایا به خاطر تخفیف گناهانی که پشت مرا سنگین کرده بود، برای پاکیزه کردن گناهانی که در آنها فرو رفته بودم و اکنون این مریضی، هشداری است که توبه کنم و تذکری هم می‌شود که تو خطاهایم را محو می‌کنی یا اینکه به خاطر یادآوری نعمت‌های سابق و این که الان که مریض هستم توبه‌ای کنم و به درگاهت شکرگزار باشم.

این بخش از دعا را اگر یک مریضی بداند دردش بسیار کم می‌شود، می‌فرماید «وَ فِی خِلَالِ ذَلِک»، نکته‌ای که فقط سیدالساجدین تذکر می‌دهد هیچ‌کس در دنیا این مسئله را برای فرد مریض نگفته است. حضرت زین‌العابدین(ع) می‌فرماید: لابه‌لای اینکه داری گناهانم را پاک می‌کنی، توبه را یادم می‌اندازی، به خاطر نعمت‌های قدیمی و… «وَ فِی خِلَالِ ذَلِک مَا کتَبَ لِی الْکاتِبَانِ مِنْ زَکی الْأَعْمَالِ» خدایا در این میان دو کاتب و دو ملک عزیز گذاشتی که یک چیزهایی پاکیزه در نامه عملم بنویسند از اعمال پاکیزه، که نه فکری درباره‌اش شده، نه چیزی بر زبان آمده و نه عضوی در این رابطه به کار افتاده، من هیچ کاری انجام ندادم فقط تفضل و احسان تو بوده است.

این مهم است که انسان متوجه شود مریض هم که می‌شود چه مزایایی دارد. علاوه بر این، مگر بخشیدن گناهان، کم چیزی است. حضرت می‌فرماید نه تنها این بیماری‌ها و مریضی‌ها بلکه همه گرفتاری‌ها باعث آمرزش گناهان می‌شود. در احادیث است حتی اگر کسی صد تا تک تومان در جیبش داشته باشد، زمانی که آنها را بیرون می‌آورد و می‌شمارد و یک اسکناس در ته جیب یا کیفش گیر می‌کند ناراحت می‌شود دوباره جیبش را می‌گردد به همین اندازه که ناراحت می‌شود ثواب می‌برد خدا همچون خدایی است.

گاهی اوقات ما یک غصه‌هایی داریم که منشأ آنها معلوم نیست و فرد می‌گوید نمی‌دانم چه اتفاقی افتاده که دلم گرفته است. در اینجا باید گفت که ان‌شاءالله خیر است.

یک زمانی دل‌گرفتنی‌هایی است که هیچ منشأیی ندارد و فرد به خاطر آنها غصه می‌خورد، در حدیث داریم که این غصه‌خوردن‌هایِ بدون منشأ، گناهان را می‌بخشد.

«وَ حَبِّبْ إِلَی مَا رَضِیتَ لِی، وَ یسِّرْ لِی مَا أَحْلَلْتَ بِی، وَ طَهِّرْنِی مِنْ دَنَسِ مَا أَسْلَفْتُ»؛ خدایا مرا از آلودگی‌ گناهان گذشته‌ام پاک کن.

«وَ امْحُ عَنِّی شَرَّ مَا قَدَّمْتُ»؛ چقدر باید دست به دامن خدا شد؟! خدایا شرّ گناهان گذشته را محو کن و چیزی از آن به من نرسد.

«وَ أَوْجِدْنِی حَلَاوَةَ الْعَافِیةِ»؛ خدایا شیرینی عافیت را به من بچشان.

منظور از ایجاد گشایش در زندگی و گذشتن از شدائد و سختی‌ها، یا بخشش گناهان و یا نزول رحمت الهی است.

اشتراک گذاری این مطلب!

عبرت تاریخ در بقایایی از منافقین + تصویر

6ام مرداد, 1395

منافقین طی هشت سال جنگ تحمیلی ایران با رژیم بعث، مقرهای مختلفی در مرز ایران و عراق داشتند که مقر آن‌ها در زبیدات یکی از این مقرها محسوب می‌شد. مقر منافقین در منطقه زبیدات نیز همچون برخی دیگر از مقرهای آنان بعد از مدتی تخلیه شده و بلا استفاده ماند و امروز مخروبه‌ای بیشتر از آن باقی نمانده است. بعد از عملیات تفحص گروه جستجوی مفقودین در منطقه عملیاتی زبیدات، سردار سید محمد باقرزاده، فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به ایام بزرگداشت عملیات مرصاد و همزمانی آن با عملیات کاوش در زبیدات به بیان مطالبی در مورد بقایای ساختمان منافقین در منطقه زبیدات پرداخته و گفت: «این الذین العمالقه و ابناءالعمالقه این الجبابره و ابناء الجبابره این اهل مدائن الرس الذین قتلوا النبیین واطفء و نور المرسلین این الذین عسکر و العساکرومدنوا المداین، این الذین قالوا من اشد منا قوه واکثر جمعا ….

این‌ها فرازهایی است از کلمات نورانی امیرالمومنین امام المتقین علی بن ابیطالب علیه السلام که بطور استفهامی فرمودند تا همگان عبرت بگیرند و البته بچه‌های تفحص در جریان کاوش پیکرمطهر شهداء در منطقه زبیدات با سنگرها و مقر منافقین مواجه شدند،که این روزها سالگرد شکست سنگین آن‌ها را در جریان عملیات مرصاد یادآور بودیم.
 
اکنون از باب عبرت آموزی تصاویر مقر این تروریست‌های مفلوک و آواره و وطن فروش را می‌فرستم تا ترجمانی باشد بر کلام نورانی امام علیه السلام، به راستی منافقین کجا رفتند؟ جز به جهنم؟! منافقینی که امروز زندگی انگل‌وار خود را در دامان اربابان آمریکایی و اروپایی‌شان می‌گذرانند، به هوش باشند، در آینده‌ای نه چندان دور به حول و قوه الهی تصاویر مقرهای کنونی آن‌ها نیز در اروپا و از جمله فرانسه توسط مردمان آزاده به نمایش گذاشته خواهد شد.»
 

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

تشكیل شورای انقلاب به فرمان امام خمینی

26ام تیر, 1395

با اوج گیری نهضت اسلامی در سال 1357، اندیشه ی طرح تشكلی به نام «شورای انقلاب» در میان روحانیون معتمد امام« قدس سره» پدید آمد، و در سفر شهید مطهری به پاریس، با امام مطرح شد.


اقای هاشمی رفسنجانی در این باره چنین نوشته است:(1)   

« … آقای مطهری در مراجعت از سفر پاریس، دستور رهبر عظیم الشأن انقلاب را مبنی بر تشكیل شورای انقلاب آوردند. حضرت امام آقایان شهید مطهری، شهید بهشتی و موسوی اردبیلی و شهید باهنر و این جانب هاشمی رفسنجانی را به عنوان هسته ی اول شورای انقلاب تعیین و اجازه داده بودند كه افراد دیگر با اتفاق نظر این پنج نفر اضافه شوند و در جلسات ابتدایی تصمیم بر این شد كه حتی الامكان تركیب شورا از اعضای روحانی و غیر روحانی به نسبت مساوی و نزدیك به هم باشد.

«طبعاً، چون امام حرف ها را برای ایشان زده بودند، مرجع برای ما ایشان بودند. بیشتر نص امام را از ایشان بایست می شنیدیم… ایشان بیشتر از ما مسائل فكری برایشان مطرح بود تا عملی، و در گذشته هم این طوری بود. در شورای انقلاب هم این طوری بود. خیلی مواظب بود كه خطوط انحرافی فكری كه آن روز در جامعه ی ما وجود داشت و سر و صدا هم زیاد داشت، این ها در شورای انقلاب راه پیدا نكنند.»      

ترتیب خاصی كه برای گفت و گو با افراد برای عضویت در شورای انقلاب در نظر گرفته شده بود، با مسؤولیت شهید مطهری به انجام رسید.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

بررسی واکنش زنان عشایر نسبت به سیاست کشف حجاب

26ام تیر, 1395

رضاشاه پس از رسیدن به قدرت و تثبیت سلطنت خود در سال 1304ش، با این تصور که برای ایجاد حکومتی مدرن و توسعه‌یافته باید سیاست مذهب‌زدایانه‌ای را از طریق اشاعه فرهنگ غربی در پیش گیرد، دست به اقداماتی برنامه‌ریزی‌شده در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی زد که عمدتاً با تأکید بر ترک سنت‌های قدیمی و روآوردن به مظاهر تمدنی غرب صورت می‌گرفت. از مهم‌ترین اقدامات او در این راستا، سیاست کشف حجاب بود که در 17 دی ماه 1314ش رسماً و علناً به اجرا درآمد. اما ازآن‌رو که این برنامه با فرهنگ اعتقادی و سنتی جامعه ایرانی در تعارض قرار داشت و از زمینه‌های مساعد و ضمانت اجرایی فرهنگی و سنتی لازم هم برخوردار نبود، با واکنش‌های گسترده سیاسی و اجتماعی همراه شد. اما از آن جهت که این تغییرات برای هر گروه‌ اجتماعی به نحوی خاص ظاهر شد، درنتیجه با عکس‌العمل‌های متفاوتی از سوی آنان مواجه شد.

از عمده‌ترین قشرهایی که در مقابل این سیاست واکنش نشان دادند، زنان جامعه بودند. اکثریت زنان اشراف و رجال درباری و زنان طبقات روشنفکر، نسبت به این سیاست دولتی روی خوش نشان دادند. در مقابل زنان طبقات شهری به دلیل پیوستگی بیشتر به مذهب و سنت‌های اجتماعی و همچنین قرارگرفتن در محیط‌های بسته و به دور از زندگی تجملی، در مقبل این طرح واکنش منفی نشان دادند. بنابراین علاوه بر مخالفت زنان شهری در مقابل سیاست کشف حجاب، زنان عشایری هم به مخالفت برخاستند. هر چند که در ابتدا این برنامه تنها برای زنان شهری در نظر گرفته شده بود، تا زنان عشایری؛ از آن جهت که زنان عشایری با توجه به شرایط محیطی و شغلی خود، پوشش مخصوصی داشتند و همانند زنان شهری از چادر و نقاب استفاده نمی‌کردند. بنابراین همین ویژگی زنان عشایری باعث شد که در مراحل اولیه سیاست کشف حجاب، نسبت به این طبقات حساسیت زیادی به خرج ندهند، اما پس از عملی‌شدن این برنامه در میان زنان شهری، زنان عشایری هم ملزم شدند لباس سنتی خود را که نماد فرهنگ و هویت آنان بود، ترک کنند.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

پاسخ به یک شبهه بمناسبت هفته عفاف و حجاب

21ام تیر, 1395

شبهه:
 فتوای تاریخی آیت الله مکارم شیرازی | اجازه مشروط آیت الله مکارم شیرازی برای برداشتن حجاب در خارج از کشور
 …………………………………….
آیت الله ناصر مکارم شیرازی مرجع تقلید شیعه در صورت “الزام دانشگاه خارج از کشور به ترک حجاب"، این اجازه را به “متدینین” داد تا آنان به این شرط، بتوانند حجاب را رعایت نکنند.

استفتا و پاسخ ایت الله که در سایت اینترنتی این مرجع تقلید منتشر شده به این شرح است:

 وظیفه خواهران دانشجوى مسلمان ترکیه و دیگر کشورها نسبت به رعایت حجاب در دو فرض زیر چیست؟

۱- شرط گذراندن تمام ترمهاى دانشجویى در دانشگاه هاى تحت مدیریّت آنها، رعایت نکردن حجاب شرعى است.

۲- شرط اتمام چند ترم باقیمانده از رشته خاصّى در دانشگاه ترک حجاب است.

 با توجه به اینکه اگر دختران مسلمان و متدیّن دروس عالى را نخوانند تنها افراد بى بند و بار و لامذهب پست هاى مهم را اشغال مى کنند، به افراد متدیّن اجازه داده مى شود که حجاب را در خصوص مواردى که ضرورت دارد رعایت نکنند، ولى در غیر آن موارد حتماً مراعات نمایند.

2. شرط اتمام چند ترم باقیمانده از رشته خاصّى در دانشگاه ترک حجاب است.

پاسخ :با توجه به اینکه اگر دختران مسلمان و متدیّن دروس عالى را نخوانند تنها افراد بى بند و بار و لامذهب پست هاى مهم را اشغال مى کنند، به افراد متدیّن اجازه داده مى شود که حجاب را در خصوص مواردى که ضرورت دارد رعایت نکنند، ولى در غیر آن موارد حتماً مراعات نمایند (عصر ایران)

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

عید پایان یافتن رمضان نیست..

16ام تیر, 1395

عید پایان یافتن رمضان نیست..
عید بر آمدن انسانی نو از خاکسترهای خویشتن خویش است..
چونان ققنوس که از خاکستر خویش دوباره متولد می شود.

رمضان …
کوره ایی است که هستی انسان را می سوزاند و آدمی نوبا جانی تازه از آن سر بر می آورد.

فطر …
شادی و دست افشانی بر رفتن رمضان نیست، بر آمدن روز نو، روزی نو و انسانی نو است.

بناست که رمضان با سحرهاوافطارهایش..
با شبهای قدر و مناجاتهایش از ما آدمی دیگر بسازد.

☄اگر درعید فطر درنیابیم که از نو متولد شده ایم..
اگر تازگی را در روح خود احساس نکنیم..
عید فطر عید ما نیست.

 

اشتراک گذاری این مطلب!

برنامه ریزی برای شبهای قدر

9ام تیر, 1395

اوج معنویت ماه مبارک رمضان، شبهاى قدر است. ما باید در طول این بیست روز لااقل کارى کرده باشیم که در این ایام و لیالى قدر (نوزدهم، بیست و یکم و بیست و سوم) بتوانیم به صورت یک میهمان بر سرسفره این میزبان وارد شویم. این روزه گرفتنها، این- به خیال خودمان- زنجیر بر نفس امّاره زدنها، با طبیعت مبارزه کردنها، روحانیت را بر طبیعت غلبه دادن، ذکر خدا زیاد کردن، دعاى زیاد خواندن، قرآن زیاد تلاوت کردن، در یاد خدا زیاد بودن، اینها همه آمادگى است براى اینکه در این شبهاى احیاء بتوانیم مانند یک میهمان بر سر سفره رحمت خالق خودمان وارد بشویم [و در این ضیافت ] شرکت کنیم.

توبه، انابه و استغفار کنیم. از خداى متعال رحمت و سعادت بخواهیم، براى خودمان و براى برادران مۆمن خودمان و براى جامعه اسلامى. اصلاح نفس خودمان را بخواهیم. اصلًا عبادت براى نورانیت است. ما عبادت مى کنیم براى اینکه به وسیله عبادت و به یاد خدا بودن و غیر خدا را فراموش کردن، از این ظلمتها، کدورتها و تیرگیها بیرون بیاییم و قلب ما به نور الهى منوّر شود. (1) خداوند متعال در شب قدر، به وسیله فرود آمدن فرشتگان، استجابت دعا، لطافت روح، و دورى از دوزخ، مۆمنان را پذیرایى می کند.

حضرت امام رضا(علیه السلام) از قول پدرانش نقل می فرماید: «فِی أَوَّلِ لَیلَةٍ مِنْ شَهْرِ رَمَضَانَ یغُلُّ الْمَرَدَةَ مِنَ الشَّیاطِینِ وَ یغْفِرُ فِی کلِّ لَیلَةٍ سَبْعِینَ أَلْفاً فَإِذَا کانَ فِی لَیلَةِ الْقَدْرِ غَفَرَ اللَّهُ بِمِثْلِ مَا غَفَرَ فِی رَجَبٍ وَ شَعْبَانَ وَ شَهْرِ رَمَضَانَ إِلَى ذَلِک الْیوْمِ إِلَّا رَجُلا بَینَهُ وَ بَینَ أَخِیهِ شَحْنَاءُ فَیقُولُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ أَنْظِرُوا هَۆُلَاءِ حَتَّى یصْطَلِحُوا؛ (2) در اولین شب ماه رمضان شیطانهاى سرکش در بند شوند و در هر شب هفتاد هزار آمرزیده شوند و در شب قدر به شمار آمرزیده هاى در رجب و شعبان و ماه رمضان تا آن روز آمرزیده شوند، جز کسى که میان او و برادرش کینه باشد که خدا عزّ و جلّ فرماید: مهلت دهید اینان را تا اینکه آشتى کنند.»

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

فلسفه و اسرار شبهای قدر

6ام تیر, 1395

درباره سوره قدر، شب قدر، معنای قدر، تعیین شب قدر، تكالیف شب قدر و شیوه‌های بهره‌جویی از این شب بزرگ و ارتباط با خداوند مهربان، مطالب قابل اهمیتی وجود دارد كه ما خلا‌صه آن را در زیر می آوریم.


شب قدر شب عروج انسان الهی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ (*)وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَیْلَةُ الْقَدْرِ (*)لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ (*)تَنَزَّلُ الْمَلائِكَةُ وَالرُّوحُ فِیهَا بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ أَمْرٍ (*)سَلامٌ هِیَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ (*) (سوره قدر - آیات 1-5) ما، آن (قرآن) را در شب شب قدر نازل كردیم و تو چه می‌دانی شب قدر چیست؟

شب قدر، از هزار ماه بهتر است، فرشتگان و روح در این شب به اذن پروردگار خود، برای تقدیر هر كاری نازل می‌شوند، آن شب انباشته از سلا‌مت و بركت و رحمت، تا طلوع صبح است.

درباره سوره قدر، شب قدر، معنای قدر، تعیین شب قدر، تكالیف شب قدر و شیوه‌های بهره‌جویی از این شب بزرگ و ارتباط با خداوند مهربان، مطالب قابل اهمیتی وجود دارد كه ما خلا‌صه آن را مورد مطالعه قرار می‌دهیم.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

وظایف ما در شبهای قدر

5ام تیر, 1395

شب های قدر اعمال و و ظایفی دارد که در اینجا به اعمال مشترکه در این شب ها اشاره می کنیم تا کسانی که طالب خوش بختی و سعادت هستند، به انجام آنها بپردازند:

1. غسل
شست و شویى كن و آنگه به خرابات خرام

تا نگردد ز تو این دیر خراب آلوده (1)

جهت پاكیزگى جسم و صفاى روح و روان ، مستحب است(2) به نیت شب قدر و با قصد تقرب به خدا در اول آن شب ، غسل انجام شود.(3)

سید ابن طاووس در اقبال به سند خود از امام صادق (علیه السلام ) روایت مى كند كه پیامبر (صلى الله علیه و آله) در دهه آخر ماه رمضان هر شب غسل مى كرد.(4)

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

خانه ام‌هانی، سکوی پرواز پیامبر اکرم (ص)

2ام تیر, 1395

معراج یا إسرا، سیر شبانه رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم است از مکه به مسجدالاقصی و از آن‌جا به آسمان‌ها: «سُبْحَانَ الَّذِي أَسْرَ‌ی بِعَبْدِهِ لَيلًا مِّنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَ‌امِ إِلَی الْمَسْجِدِ الْأَقْصَی» (1). واقعه‌ای که در سال‌های آخر اقامت پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم در مکه اتفاق افتاد و در طی آن، برخی نشانه‌های بزرگ پروردگار به پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم نشان داده شد (2). دربارة تاريخ معراج پيامبرصلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم اقوال مختلفي وجود دارد، بعضي گفته‌اند در شب هفدهم يا بيست و يكم ماه مبارك رمضان شش ماه پيش از هجرت واقع شده‌، برخي گفته‌اند كه در ماه ربيع‌الاول دو سال بعد از بعثت بوده است‌، بعضي هم بيست و هفتم ماه رجب سال دوم هجرت ذكر كرده‌اند.

اتفاقات معراج و مشاهدات آن، خود مجالی واسع و بررسی جدایی می‌طلبد، اما آن‌چه در این یادداشت و به بهانه سالروز معراج قصد پرداختن به آن را داریم، آشنایی با کسی است که افتخار آن را داشت که پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم از خانه او به آسمان‌ها برود و کاشانه‌اش محل عروج رسول خاتم باشد (3).

ادامه »

سوال: چه جور می شود جلوی وسوسه گناه را فوری گرفت؟

8ام خرداد, 1395

 

پاسخ:

وسوسه گناه مانند خود گناه یک نوع مریضی است که نجات از آن (مانند هر بیماری دیگر) دارای دو مرحله پیش گیری و درمان است:

در مرحله پیش گیری از وسوسه گناه باید توجه داشت، شخص با تقویت رابطه خود با خداوند و داشتن توسّلات به اهل بیت (ع) مستمر می تواند زمینه های وسوسه گناه را از بین ببرد؛ چنان که با در نظر گرفتن آثار بد گناهان نیز می توان از وسوسه گناه جلوگیری به عمل آورد.

در مورد درمان وسوسه گناه نیز می توان گفت گناه تا زمانی که در مرحله وسوسه است درمان آن آسان تر است؛ زیرا در این مرحله همان گونه که شیطان با ابزار شهوت،خیال و وهم، انسان را به سمت گناه می خواند و وسوسه می کند؛ در مقابل، فرشتگان الاهی نیز با استفاده از ابزاری مانند فطرت توحیدی و عقل، انسان را به سمت پاکی و طهارت دعوت می کنند؛ در این مرحله اگر شخص حقیقتاً از ذات متعالی خداوند استمداد کند و به انوار مقدسه پیامبر و اهل بیت (علیهم السلام) متوسل شود می تواند بر وسوسه های شیطانی پیروز گردد.

 

ادامه »

راه های شیطان برای قطع رابطه بنده با خدا

27ام اردیبهشت, 1395

 شيطان راه‌ های مختلفی دارد برای اينكه رابطه_بنده_با_خدايش را قطع كند و اميدی را كه او به خدا بسته ناامید کند.

 مثلا يك مرتبه به ذهن انسان می اندازد كه بگوید: چقدر بگويم؟! يكدفعه دعا كردم بس است، دو دفعه گفتم بس است، اگر خدا مي‌‌خواست بدهد تا حالا داده بود و … اين شيطان است. حواستان جمع باشد!

 شيطان وقتی كه اتّفاقی می افتد در انسان سرخوردگی درست مى كند. بخصوص شيطان مقيّد است كه در “دعا” سرخوردگی ايجاد كند، برای اينكه میخواهد رابطه ‌‌ات را و آن اميدی كه به خدا بستی را قطع كند.

در باب دعا هيچ‌‌ وقت نگذاريد كه اين افكار شيطانی شما را احاطه كند و شما را از دعا باز بدارد؛ حواستان جمع باشد! هم از آن طرف متوجّه بالا باش، به اين معنا كه خداوند خسته نمی شود و برعكس از دعای تو لذّت هم می برد و از اين طرف هم شيطان را مواظب باش، كه شيطان تو را خسته نكند.

دقّت كنيد! شيطان شما را از نظر دعا كردن خسته میكند، در اين هم هیچ شبهه ‌‌ای نيست كه وقتی از خدا میخواهی، اگر مصلحت باشد به موقع میدهد.

برگرفته از سخنان آیت الله آقا مجتبی تهرانی

اشتراک گذاری این مطلب!

در محضر شیخ رجبعلی خیاط

23ام اردیبهشت, 1395

 نكته ۱:

اگر به قدر ترسيدن از يك عقرب، از عِقاب خدا بترسيم، عالَم اصلاح مي شود.

نكته ۲:

تو براي خدا باش، خدا و همه ملائكه اش براي تو خواهند بود. «مَن كانَ لله، كان الله لَه».

نكته ۳:
سعي كنيد صفات خدايي در شما زنده شود؛ خداوند كريم است، شما هم كريم باشيد. رحيم است، رحيم باشيد. ستاّر است، ستار باشيد.

نكته ۴:
دل جاي خداست، صاحب اين خانه خداست. آن را اجاره ندهيد.

نكته ۵:
كار را فقط براي رضاي خدا انجام دهيد، نه براي ثواب يا ترس از جهنّم.

نكته ۶:
اگر انسان علاقه اي به غير خدا نداشته باشد، نفس و شيطان زورشان به او نمي رسد.

 نكته ۷:

اگر كسي براي خدا كار كند، چشم دلش باز مي شود.

نكته ۸:
اگر مواظب دلتان باشيد و غير خدا را در آن راه ندهيد، آنچه را ديگران نمي بينند شما مي بينيد. و آنچه ديگران نمي شنوند، شما مي شنويد.

نكته ۹:
هركاري مي كنيد نگوييد: “من كردم"، بگوييد: «لطف خداست». همه را از خدا بدانيد.

اشتراک گذاری این مطلب!

دستهای کوچک دعا

17ام اسفند, 1394

دعاهای زیر از کتاب سومین جشنواره بین‌المللی “دستهای کوچک دعا” است.
این جشنواره سه سال است که در تبریز برگزار می‌شود و دعاهای بچه‌های دنیا را جمع ‌آوری می‌کند و برگزیدگان را به تبریز دعوت و به آنها جایزه می‌دهد. دعاهایی که می‌خوانید از بچه‌های ایران است.

آرزو دارم سر آمپول‌ها نرم باشد!

(تاده نظر‌بیگیان / ۵ ساله)

خدای مهربانم! من در سال جدید از شما می‌خواهم اگر در شهر ما سیل آمد فوراً من را به ماهی تبدیل کنی!

ادامه »

آیت الله بهجت: چرا دنیای ما آباد نمیشود؟

11ام اسفند, 1394

«ائمّۀ ما(ع) که فرمودند: “با کفّار اختلاط نکنید"، در حقیقت برای حفظ دنیای ما بود، و می‌خواستند دنیای ما را برای خود ما تأمین کنند. و کار به جایی کشیده که کفّار نفت و ثروت‌های طبیعی و ذخایر زمینی و معادن ما را به غارت می‌برند، بعد به عنوان تصدّق و آقایی و یا به عنوان وام با بهره‌های کلان با تلطّف و مهر و عطوفت به ما می‌دهند! اکنون ما مسلمانان اسیر و عبید آنها، و در زیر دست و چکمۀ آنها خوار و ذلیل هستیم، ولی هنوز نمی‌فهمیم برای چه این‌گونه شکست خورده‌ایم؟ آیا از عملکرد خود ما است، و یا مثلاً از پریدن کلاغ؟!»

(در محضر بهجت/1/ نکتۀ 35)

اشتراک گذاری این مطلب!

معرفی چهار خوردنی خطرناک!

6ام اسفند, 1394

متاسفانه هرچند وقت يک بار شاهد اين هستيم افرادي که صرفاً به دنبال سودجويي و منافع خودشان هستند اقدام به توليد مواد غذايي و محصولاتي مي کنند که به شدت سلامت مردم را تهديد مي کند و آنها را روانه ي بيمارستان کرده و يا حتي به کام مرگ مي کشانند.

از اين رو گه گاه از سوي مراکز بهداشتي و درماني با هشدارها و توصيه هايي مواجه مي شويم که فلان ماده ي غذايي را هرگز مصرف نکنيد. تاسف بارتر اينکه برخي به اين هشدارها بي توجهي مي کنند. از جمله اينکه اکنون در بازار، چهار خوراکي بسيار خطرناک وجود دارد که کم و بيش از آن استقبال مي شود و ما در اينجا به معرفي آنها مي پردازيم:

1- حسرت زندگي ديگران:
يکي از خوردني هاي بسيار خطرناک حسرت است. چقدر ناراحت کننده است وقتي انسان مي بيند که عده اي مدام در حال حسرت خوردن به زندگي اين و آن هستند که خوش به حال فلاني، چه خانه و زندگي و شرايط خانواده اي دارد و بدين شکل روح و روان خود را رنجور و بيمار کرده اند و روز به روز وخامت حالشان بيشتر مي شود.

ادامه »

تمام حجت یعنی نهایت مهربانی خدا

5ام اسفند, 1394

«اتمام حجت» یعنی نهایت مهربانی خدا؛ یعنی خدا آنقدر حق را آشکار کند که همه-به جز کسانی که قلبشان سیاه شده- متوجه شوند.


اما وقتی حق آشکار شد و اتمام حجت صورت گرفت، اگر دقت نکنیم، باید منتظر بلای_الهی بود و دعای خوبان نیز محقق نمی‌شود.آمریکایی که داعش آدم_خوار را ایجاد کرده، اگر از طریق این انتخابات در کشور نفوذ کند و افراد ضعیفی که مایل است رأی بیاورند، چه ناامنی در کشور ایجاد خواهد کرد؟! اینها مراتبی از اتمام حجت خداست برای ما.

 

اگر مراحل آخر اتمام حجت که بسیار ساده است را نفهمیم، شایستۀ آبادانی و هدایت نخواهیم بود.

 

سخنرانی در مسجد_حضرت_زینب(س) 94/11/25

اشتراک گذاری این مطلب!

علت ترس از #مرگ چیست؟ و راه غلبه بر این ترس چیست؟

5ام اسفند, 1394

معمولاً بیش تر مردم از مرگ مى‌‏ترسند و وحشت دارند. ریشه ترس را یکى از دو چیز تشکیل مى‌‏دهد:

1- بسیارى از مردم مرگ را به معناى فنا و نیستى و نابودى تفسیر مى‌‏کنند. بدیهى است که انسان از فنا و نیستى وحشت دارد. اگر انسان مرگ را به این معنا تفسیر کند، حتماً از آن گریزان خواهد بود. از این رو حتى در بهترین حالات زندگى، فکر مرگ، شهد زندگى را در کام او زهر مى‌‏کند و همیشه از این نظر نگران است.

ادامه »

نرم افزار چند رسانه ای "حجاب، تاج بندگی"

18ام بهمن, 1394

 

به همت معاونت تعلیم و تربیت سازمان بسیج جامعه زنان کشور نرم افزارچند رسانه ای"حجاب، تاج بندگی” پیرامون عفاف و حجاب منتشر شده است.

برای مشاهده و استفاده از این نرم افزار روی تصویر زیر کلیک نمایید .

اشتراک گذاری این مطلب!

سیره امین (بررسی ابعاد مدیریتی مقام معظم رهبری در فتنه 88)

14ام بهمن, 1394

معاونت سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها،در ویژه نامه ای با نام «سیره امین» به بررسی ابعاد مدیریتی مقام معظم رهبری در فتنه 88 پرداخت.در این ویژه نامه می توانید مصاحبه هایی با حجت الاسلام والمسلمین پناهیان،دکتر حسین مظفر و…و نیز گففارهائی از سید حسن نصرالله  و … را مطالعه فرمائید.

 

دانلود نسخه PDF با کیفیت پائین و بصورت فشرده (Rar)  و با حجم 19.94مگابایت

دانلود نسخه PDF با کیفیت خوب و بصورت فشرده (Rar)  و با حجم 32مگابایت

اشتراک گذاری این مطلب!

گزارش دفاعیه پایان نامه سطح 3

3ام بهمن, 1394

دفاعیه پایان نامه سطح 3 سرکار خانم فاطمه شکری آغمیونی از طلاب گرایش تفسیر مرکز تخصصی تفسیر وعلوم قرآنی حضرت فاطمه(س) مورخ29 دیماه ساعت 14:30 بعد ازظهر در مرکز تخصصی حضرت فاطمه(س) برگزارشد .

این کار با راهنمایی استاد حجت الاسلام والمسلمین اقای محمدی اشنایی و مشاوره ی حجت الاسلام والمسلمین آ قای علیرضا قایمی نیا با موضوع  تعامل پیامبران با زنان ازمنظر قران وروایات انجام شده وداوری آن را جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای محمد حسین خوانین زاده برعهده داشتند.

مطالب پیرامون مباحث مهمی نظیر، تعامل پیامبران غیر اوالوالعزم پیشین و پیامبران اولوالعزم پیشین وتعامل پیامبر اسلام  با زنان از منظر قرآن و روایات، جمع آوری شده بود. در پایان جلسه این پایان نامه امتیاز 19را به خود اختصاص داد.

فایل پاور پوینت پایان نامه در وبلاگ مرکز تخصصی بار گذاری شده است. که  می توانید از اینجا دریافت کنید

اشتراک گذاری این مطلب!

چه کنیم که گناه نکنیم؟

27ام دی, 1394

مرحوم حضرت آیت الله العظمی بهجت می فرمود: انجام طاعت و ترک معصیت به حسب ظاهر مشکل است، و سلمان شدن مشکل، بلکه کالمحال است، و لذا غیر از معصومین-علیهم‌السلام- همه به ترک طاعت و فعل معصیت مبتلا هستیم و معصوم بودن مثل این که نشدنی است، ولی در افراد بشر، شمر هم بسیار است؛ اما آیا چیزی هست که مطلب* را آسان کند؟

از اموری که خیلی سهل الموونه و آسان است – ولو عمل بر خلاف قول باشد- این است که انسان ملاحظه کند و ببیند اگر ملتزم به طاعت و تارک معصیت باشد، ایا حال او مثل صورتی است که ترک طاعت و فعل معصیت می کند و آیا این حال مثل حالت اول است، یا خیر؟ فرض کنید اگر انسان نزد رییس جمهور یا هر رییس مطلق، مقرب باشد، این برای او بهتر است و یا این که نزد یک فقیر تهی است و محروم؟! آیا خوب است به ذاتی که موت و حیات و مرض و صحت و غنا و فقر به دست او است مراجعه کنیم و رابطه‌ی دوستی داشته باشیم، یا با کسی که خود محتاج و ناتوان و بیچاره است؟!

در اطاعت اوامر الهی و نیز در معصیت و به فرمان شیطان و نفس بودن، امر دایر است بین این که باکسی که حیات و ممات، غنا و فقر و مرض و صحت و مریض خانه و دکتر و خزانه و ثروت و… به دست او است؛ مجالست کنیم یا با کسی که هیچ ندارد؟! انسان کدام را اختیار می کند و محبت وجدانیه (نه به حسب خوف ناریاشوق بهشت) با کدام طرف است؟

ادامه »

خداوند از این افراد توبه نمی خواهد!

21ام دی, 1394

ناسازگارى‏ با دیگران و عدم مدارا با اطرافیان در اسلام مورد نکوهش بوده و برای عامل خود آثار سوئی را رقم می زند، چنان که حضرت باقر (ع) فرمودند: «آن کس که ناسازگارى بهره‏اش گردد ايمان از او در پس پرده رود.»مجلسى عليه الرحمة گويد: سرّ اينکه شخص ناسازگار از ايمان دور مى‏ شود اين است که اولا: مؤمنين را آزار دهد و اين مخالف ايمان است، زيرا مؤمن کسى است که مسلمانان از دست و زبانش آسوده و در امان باشند، و ثانيا بواسطه ناسازگارى از طلب دانش که بوسيله او به پايه کمال ايمان رسد محروم ماند، زيرا اسباب طلب آن برايش فراهم نگردد.

و پوشيده نماند که ناسازگارى تا آنجا نکوهيده و مذموم است که نرمش و ملايمت ممکن باشد و کار به مسامحه در دين نکشد و گر نه ناپسند و مذموم نخواهد بود چنانچه اميرالمؤمنين (ع) فرمودند: «مدارا کن تا آنجا که نرمش سزد، و به تندى رفتار کن آنجا که ملايمت سود ندهد.»

و نيز حضرت (ع) می فرمایند: «رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله فرمودند: «اگر ناسازگارى ديده شود، چيزى در ميان مخلوقات خدا زشت‏ تر از آن نباشد.»

علاوه بر این، در آموزه های اسلام از بدخوئى‏ نیز پرهیز داده شده و نسبت به ترک و دوری از آن سفارش شده است و حتی آن را دلیل از بین رفتن حسنات و اعمال نیک انسان دانسته اند.

امام صادق (ع) در این باره فرمودند: «بدخوئى کردار را تباه سازد، چنانچه سرکه عسل را تباه کند.»

و نيز آن حضرت (ع) می فرمایند که رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله فرمودند: «خداى عز و جل از صاحب خوى بد توبه نخواسته»، عرض شد: اى رسول خدا (ص)! اين چگونه باشد؟ فرمودند: «به جهت اينکه هر گاه از گناهى توبه کند در گناه بزرگترى افتد.»

مرحوم مجلسى در شرح حديث گويد: که خوى بد صاحب خود را از توبه جلوگيرى کند و اگر توبه نيز کند از باقى ماندن بر آن ممانعت کند تا بدان جا که اگر از گناهى توبه کند در گناه بزرگترى افتد، زيرا اين خوى اگر معالجه نشود روز به روز بزرگتر و شديدتر گردد، پس گناه بعدى بزرگتر از اولى است، و خلاصى از آن فقط به معالجه علمى و عملى آن حاصل شود.

همچنین، از امام صادق (ع) روایت شده است که فرموده اند: «هر که خوى او بد است خود را شکنجه دهد.»

مجلسى (ره) گويد: زيرا خودش از خويشتن در رنج است چون بر آشفتگى و حرکات روحى و جسمى به تن و جانش زيان رساند، و چون غضبش فرو نشيند از کرده خويش پشيمان گردد و خود را سرزنش کند، و گذشته بدخوئيش را غالبا مردم تحمل نکنند و او را (در مقابل بدخوئيش) آزار کنند، و از او کناره‏گيرى کنند و در هيچ کارى او را کمک نکنند، و چون باعث آنها خودش بوده پس گويا خودش خويشتن را شکنجه کرده است.

و نيز حضرت (ع) می فرمایند: «خداى عز و جل به برخى از پيغمبران وحى کرد: که بدخوئى کردار را تباه سازد مانند سرکه که عسل را تباه کند.»

برگرفته از اصول کافی/ منبع: شیعه آنلاین

اشتراک گذاری این مطلب!

آغاز تفسیر کل قرآن

9ام دی, 1394

با امید به خداوند بزرگ و ومهربان از اول آذر ماه 94 با تفسیر کوتاهی از اول قرآن در خدمت کاربران عزیز هستیم، امیدوارم مورد قبول و رضایت خداوند و البته مورد استفاده دوستداران موضوعات تفسیری قرار گیرد.

پی نوشت: مطالب در قسمت «تفسیر قرآن» قرار گرفته و به صورت هفته ای یا هفته ای دو مطلب(به جز ایام تعطیل- مناسبت ها و روزهای جمعه) بروز رسانی می شود.

اشتراک گذاری این مطلب!

مدارس علمیه تهران به علت الودگی هوا تعطیل نشد

28ام آذر, 1394

طلاب مدرسه علمیه حضرت فاطمه (س) تهران، توجه داشته باشند تا هم اکنون هیچ خبری مبنی بر تعطیلی مدارس علمیه تهران به علت الودگی هوا از طرف مرکز مدیریت حوزه های علمیه تهران منتشر نشده است.

بنابر این فردا یکشنبه 29 آذر ماه کلاس های درس دایر خواهد بود.

در صورت صدور اطلاعیه جدیدی از سوی مرکز مدیریت مبنی بر تعطیلی مدارس، از طریق پیامک و یا این وبلاگ به اطلاع طلاب مدرسه علمیه حضرت فاطمه (س) تهران خواهد رسید.

اشتراک گذاری این مطلب!

گستره ی رحمت خداوند در قیامت

23ام آذر, 1394

رسول خدا (ص)فرمودند:

✔️خدای متعال صد جزء رحمت خلق فرموده است.یک جزء از آن صد جزء را در دنیا ظاهر کرده است وتمام مهربانی های خلق از آن یک جزء است.

اشتراک گذاری این مطلب!

تدابیر ماه اول تا ششم بارداری از نگاه طب سنتی

9ام آذر, 1394

 

اکبری محقق طب اسلامی درباره تدابیر ماه اول تا ششم بارداری اظهار داشت: بارداری یکی از دوران‌های حساس زندگان زنان محسوب می‌شود و با رعایت تدابیری به پیشگیری از مشکلات دوران بارداری منجر می‌شود و تولد بچه‌ای سالم و صالح می‌انجامد.

توصیه‌های ماه اول بارداری
به گفته وی مادر باردار در روزهای پنجشنبه و جمعه سوره یس و الصافات قرائت شود همچنین صبح‌ها کمی سیب شیرین میل شود. روزهای جمعه قبل از طلوع آفتاب کمی تربت سیدالشهدا میل شود.

این محقق طب اسلامی ادامه داد: روزهای جمعه قبل از صبحانه انار میل شود. نماز در اول وقت اقامه شود و قبل از نماز اذان و اقامه بگوید و موقع اذان و اقامه دست روی شکم بکشد. هر روز بر دو عدد خرما سوره قدر بخواند و آن را ناشتا میل کند.

توصیه‌های ماه دوم بارداری
اکبری عنوان کرد: روزهای پنجشنبه و جمعه سوره مُلک تلاوت شود و به ترتیب 140 و 100 مرتبه صلوات بفرستد. هر هفته گوشت گوسفند با کمی شیر گاو طبیعی و سیب شیرین میل شود.

خلاصه ماه سوم بارداری
وی بیان داشت: روزهای پنجشنبه و جمعه سوره آل عمران قرائت شود و 140 مرتبه صلوات بفرستد. صبح ها یک قاشق مربا خوری عسل میل شود. هر روز بر یک عدد سیب آیه الکرسی قرائت شده و ناشتا میل شود. به مدت یک هفته روزانه یک عدس کُندر میل شود. هر روز بر دو عدد عناب سوره توحید قرائت شود و ناشتا میل گردد.

توصیه‌های ماه چهارم بارداری
این محقق طب اسلامی ادامه داد: روزهای پنجشنبه و جمعه سوره دَهر قرائت شود. در تمام نمازها در یک رکعت، سوره قدر تلاوت شود. بعد از نمازها روی شکم دست بگذارد و سوره ی قدر و کوثر بخواند و صلوات بفرستد. سیب شیرین، عسل و انار هر روز میل شود. از اول ماه چهارم نماز شب بخواند.هر روز بر دو عدد انجیر سوره والتین بخواند و ناشتا میل کند. نام کودک قبل از چهار ماه و ده روز انتخاب شود (اسامی نیکو و با معنا به خصوص اسامی اسلامی).

توصیه‌های ماه پنجم بارداری
اکبری گفت: روزهای پنجشنبه و جمعه سوره فتح تلاوت شود. در یک رکعت نمازها سوره نصر خوانده شود. بعد از نمازها روی تربت کربلا دست کشیده و بر شکم بمالد. هر روز صبح مقداری خرما میل کنند.

توصیه‌های ماه ششم بارداری
وی افزود: روزهای پنجشنبه و جمعه سوره واقعه را تلاوت کند. شب‌ها در یک رکعت نماز سوره والتین بخواند. بعد از نمازها دست روی تربت کربلا بکشد و بر شکم بمالد. پس از صبحانه انجیر و زیتون میل شود. هر روز یک عدد انار پس از سوره فتح ناشتا میل شود.


منبع: تسنیم

اشتراک گذاری این مطلب!

شیوه برخورد پیامبر با مسئله حجاب

4ام آذر, 1394

یکی از احکام و دستورات الهی و البته دین مبین اسلام برای انسان ها اعم و زن و مرد رعایت حجاب و پوشش است و در قرآن کریم در آیات سوره نور صراحتاً بر این موضوع تصریح شده است.با توجه به فرارسیدن ولادت حضرت رسول(ص) گذر کوتاهی بر چگونگی حجاب و پوشش در دوران زندگانی ایشان داشتیم.

گرچه دقیقاً معلوم نیست که در زمان رسول خدا(ص) و علی (ع) حجاب چگونه بوده و با بدحجاب ها چگونه برخورد می شده است، اما آنچه از لحن آیات و روایات استفاده می شود، این است که در آن زمان رعایت حجاب لازم بوده است؛ زیرا حجاب از واجبات الهی بود. باید واجبات و حدود و احکام الهی در عصر رسول خدا و علی (ع) بیشتر رعایت می‌شد؛ چون که بر امام و حاکم است که به این مسائل اهمیت دهد.

«آنچه پروردگار بر عهده امام گذارده است… زنده کردن سنت‌ها و اجرای احکام الهی است». (1)

در جای دیگر، یکی از وظایف مهم حاکم و رهبر، امر به معروف و نهی از منکر و اقامه حدود الهی بیان شده است. (2) بی حجابی، از منکرات اسلام است که باید از آن نهی شود. در صورت وجود چنین مسئله ای، حضرت رسول (ص) و علی (ع) این وظیفه را بهتر انجام می دادند. افزون بر این، در عصر آنان رعایت پوشش مورد توجه توده مَردم، اعم از مسلمان و غیر مسلمان بود. مانند این عصر بی حجابی و بدحجابی رایج نبود. ازسوی دیگر، در سوره احزاب دستور کلی در باره حجاب آمده است که همگان ملزم به رعایت آن بودند: ای پیامبر! به همسران و دختران خویش و بانوان با ایمان بگو که روپوش خود را برگیرند تا به عفاف و حریت شناخته شوند و مورد آزار و تعرض هوسرانان قرار نگیرند و خداوند، آمرزنده و مهربان است». (3)

پیامبر (ص) و علی (ع) علاوه بر تأکیدهایی که بر رعایت حجاب داشته اند، با ارائه دستور العمل هایی، جامعه اسلامی را به سوی تهذیب و پاکی، رهنمون شده اند؛ مثلاً روزی اسما که خواهر زن پیامبر بود، با جامه بدن نما و نازکی به خانه پیامبر آمد. پیامبر، روی خود را از او برگرداند و فرمود: «ای اسما، وقتی زن به حد بلوغ رسید، نباید جایی از بدن و اندامش دیده شود؛ مگر صورت و دست‌ها». (4)

پی‌نوشت ‌ها:

1. فیض الاسلام، نهج البلاغه، ص 302، خطبه 105، تهران، چاپ آفتاب.

2. بحار الانوار، ج 93، ص 41.

3. احزاب (33)، آیه 95.

4. سنن ابی داود، ج 2، ص 383، بی نام.

اشتراک گذاری این مطلب!

محبوب‌ترین بنده نزد خداوند

2ام آذر, 1394

امام علی بن ابی‌طالب(ع) در نهج‌البلاغه درباره راه و رسم زندگی پیامبر اسلام و پیروی کردن از آن بزرگوار چنین می‌فرماید: پس به پیامبر پاکیزه و پاک خود اقتدا کن که راه و رسم او الگویی است برای الگوطلبان و مایه فخر و بزرگی است برای کسی که خواهان بزرگواری باشد و محبوب‌ترین بنده نزد خدا کسی است که از پیامبرش پیروی کند و گام بر جایگاه قدم او نهد.پیامبر اکرم(ص) از دنیا چندان نخورد که دهان را پر کند و به دنیا با گوشه چشم نگریست دو پهلویش از تمام مردم رفته‌تر و شکمش از همه خالی‌تر بود دنیا را به او نشان دادند اما نپذیرفت و چون دانست خدا چیزی را دشمن می‌دارد آن را دشمن داشت و چیزی را که خدا خوار شمرده ان را خوار انگاشت و چیزی را که خدا کوچک شمرده کوچک و ناچیز می‌دانست اگر در ما نباشد جز آن که ان چه را خدا و پیامبرش دشمن می‌دارند دوست بداریم یا آن چه را خدا و پیامبرش کوچک بشمارند بزرگ بداریم برای نشان دادن دشمن ما با خدا و سرپیچی غاز فرمان‌های او کافی بود.

همانا پیامبر(ص) بر روی زمین می‌نشست و غذا می‌خورد و چون برده ساده می نشست و با دست خود کفش خود را وصله می‌زد و جامه خود را با دست خود می‌دوخت و بر الاغ برهنه (بی‌پالان) می‌نشست و دیگر را پشت سر خود سوار می‌کرد پرده‌ای بر در خانه او آویخته بود و نقش و تصویرها در آن بود به یکی از همسرانش فرمود: این پرده را از برابر چشمان من دور کن که هر گاه نگاهم به آن می‌افتد به یاد دنیا و زینت‌های آن می‌افتم.

پیامبر(ص) با دل از دنیا روی برگرداند و یادش را از جان خود ریشه‌کن کرد و همواره دوست داشت تا جاذبه‌های دنیا از دیدگانش پنهان ماند و از آن لباس زیبایی تهیه نکند و آن را قرارگاه دایمی خود نداند و امید در دنیا نداشته باشد پس یاد دنیا را از جان خویش بیرون کرد و دل از دنیا برکند و چشم از دنیا پوشاند.

و چنین است کسی که چیزی را دشمن دارد خوش ندارد و به آن بنگرد یا نام آن نزد او بر زیان برآورده شود در زندگانی رسول خدا(ص)  برای تو نشانه‌هایی است که تو را به زشتی‌ها و عیب‌های دنیا راهنمایی کند زیرا پیامبر(ص) با نزدیکان خود گرسنه به سر می‌برد و با آن که مقام و منزلت بزرگی داشت زینت‌های دنیا از دیده او دور ماند پس تفکر کننده‌ای باید با عقل خویش به درستی اندیشه کند که آیا خدا محمد(ص) را به داشتن این صفات اکرام فرمود یا او را خوار کرد؟ اگر بگوید خوار کرد، دروغ گفته و بهتانی بزرگ زده است و اگر بگوید او را اکرام کرد پس بداند خدا کسی را خوار شمرد که دنیا را برای او گستراند و از نزدیک‌ترین مردم به خودش دور نگه داشت پس پیروی کننده باید از پیامبر(ص) پیروی کند و به دنبال او راه رود و قدم بر جای قدم او بگذارد وگرنه از هلاکت ایمن نمی‌باشد که همانا خداوند محمد(ص) را نشانه قیامت و مژده دهنده بهشت و ترساننده از کیفر جهنم قرار داد.

پیامبر(ص) با شکمی گرسنه از دنیا رفت و با سلامت جسم و جان وارد آخرت شد و کاخ‌های مجلل نساخت (سنگی بر سنگی نگذاشت) تا جهان را ترک گفت و دعوت پروردگارش را پذیرفت.

وه! چه بزرگ است منتی که خدا با بعثت پیامبر بر ما نهاده و چنین نعمت بزرگی به ما عطا فرمود رهبری پیشتازی که باید او را پیروی کنیم و پیشوایی که باید راه او را تداوم بخشیم.

به خدا سوگند آن قدر این پیراهن پشمین را وصله زدم که پینه کننده آن شرمسازم. یکی به من گفت: آیا آن دور نمی افکنی؟! گفتم: از من دور شو صبحگاهان، رهروان شب ستایش می‌شوند (آینده از آن استقامت کنندگان است).


منبع: شیعه آنلاین

اشتراک گذاری این مطلب!

هر سه روز با تفسیر آیه ای از قرآن

1ام آذر, 1394

سیوطی، مؤلف «الاتقان فی علوم القرآن»، معتقد است: “شریف ترین علمی که انسان به آن مشغول می شود و در آن غور می نماید، علم تفسیر است".وی همچنین در کتاب «الاتقان» از راغب اصفهانی چنین نقل می کند: “ارزنده ترین فنی که انسان بیاموزد، تفسیر قرآن است.[1]” توضیح این که: اهمیت یک فن یا به جهت اهمیت موضوع آن است یا از جهت هدف و غرض از آن و یا از لحاظ نیاز بیشتر به آن است[2] و فن تفسیر از هر سه جهت برتری دارد.

زیرا اولاً: از جهت موضوع، موضوع آن، کلام خداوند است که سرچشمه تمام حکمت ها است.
ثانیاً: از جهت غرض و هدف که هدف از این فن، شناخت معانی آیات قرآن و مقصود خداوند و رسیدن به سعادت واقعی است و ثالثاً از لحاظ نیاز به آن، از آن جا که هر کمال دینی یا دنیوی نیازمند علوم شرعی و معارف دینی است و این علوم و معارف نیز متوقف بر قرآن است، لذا از این جنبه نیز تفسیر قرآن بر دیگر علوم و فنون برتری دارد

منبع:
[1]. ایزدی مبارکه، شروط و آداب تفسیر و مفسر ص ۱۹ به نقل از سیوطی، معترک الاقران فی اعجاز القرآن، ج ۱، ص ۱۰۱٫
[2]. سیوطی، الاتقان فی علوم القرآن، ج ۲، ص ۵۵۵٫

اشتراک گذاری این مطلب!

جوری گناه نکن که گناه پای شما را ببندد، نتوانی فرارکنی

30ام آبان, 1394

استاد علامه حسن زاده آملى مثالی میزدند ، میفرمودند :
.
اگر به صحرایی بروی که مار افعی آنجا باشد ، فرار میکنی تا افعی تو را نزند ، حالا اگر کسی نامردانه پای تو را ببندد ، نمیتوانی فرارکنی ، افعی تو را میزند و میکشد ، ایشان میفرمودند :
.
وقتی گناه میکنی ، جوری گناه نکن که گناه پای شما را ببندد، نتوانی فرارکنی ، حداقل دو رکعت نماز شب بخوان ، مناجاتی بخوان ، سعی کن در بن بست گیر نکنی که نتوانی فرار کنی . .
.
بعضی ها آنقدر گناه میکنند که خودشان را ضایع میکنند ، عزیزان من ؛ گناه نکنید ، از دست میروید !
گنهکاران در قیامت به خداوند میگویند : ما در دنیا چیزهایی شنیده بودیم ، پشیمانیم میخواهیم برگردیم و اطاعت کنیم ، خدا میگوید : کجا برگردی ؟
دنیا را جمع کردم !
زمین و آسمان را جمع کردم !
حواستان باشد ، یک روزی این جهان جمع میشود ، انسان دوباره برنمیگردد

 

اشتراک گذاری این مطلب!

اولین و سخت ترین گام تربیت

27ام آبان, 1394

در باب تربیت نفس اولین گام و به تعبیری سخت ترین گام، ضبط خیال است که البته سختی آن ابتدایی است.

اشتراک گذاری این مطلب!

این همه در اینترنت می گرد چی شد آخر ؟!

26ام آبان, 1394

 

این همه دراینترنت وکتابها میگردی دنبال اینکه آقای قاضی چی گفته آقای بهجت چی گفته، این همه این در و آن در میزنی،چی شد آخر ؟
تو هنوز جواب مادرت رو تلخ میدی !! هنوز قلبت بلد نیست خوبیها رو حس کنه، نیکی ها رو دریافت کنه و فقط اشکال و ایرادها رو زود چشمت می بینه، نگاهت را کنترل نمکنی، خانم حجابت را حاضر نیستی کامل کنی، میخوای بشی” سالک “بنده خدا ؟! 

اشتراک گذاری این مطلب!

گستره ی رحمت خداوند در قیامت

26ام آبان, 1394

رسول خدا (ص)فرمودند:

✔️خدای متعال صد جزء رحمت خلق فرموده است.یک جزء از آن صد جزء را در دنیا ظاهر کرده است وتمام مهربانی های خلق از آن یک جزء است.

اشتراک گذاری این مطلب!

مراقبت از قلب

12ام آبان, 1394

بدان که «نفس » در هر حظّی ( و لذتی) که از این عالم می برد، در «قلب» اثری از آن واقع می شود …

و سبب تعلق آن دنیا است ، و (لذایذ دنیایی) هر چه بیشتر باشد، قلب از آن بیشتر تاثیر پیدا می کند و تعلقش به آن بیشتر می گردد … و این منشا بسیاری از مفاسد است .

تمام خطاهای انسان و گرفتاری به معاصی و سیئات، برای همین محبت و علاقه است، و از مفاسد بزرگ آن ، چنانچه حضرت شیخ عارف ما، روحی فداه می فرمودند آن است که : «اگر محبت دنیا، صورت قلب انسان گردد و انس به او شدید شود، در وقت مردن که برای او کشف شود که حق تعالی او را از محبوبش (دنیا و تعلقات آن) جدا می کند و ما بین او (جدایی) می اندازد، با بغض به خدا … (العیاذ بالله) از دنیا برود .»

و این فرمایش کمر شکن، باید انسان را خیلی بیدار کند که قلب خود را خیلی نگاه دارد.

(چهل حدیث، امام خمینی (ره)، ص 123 و 124 .)

اشتراک گذاری این مطلب!

هيچ عذر و بهانه اي براي قدم نگرفتن در مسير خودشناسي و خودسازي نمانده

11ام آبان, 1394

اي عزيز !

از پدر پيرت اين كلام گوش گير

كه وقت چنداني تا پايان كار نمانده است.عمرت به سرعت درحال گذر است و چيزي نمي گذرد كه چشم باز ميكني و مي بيني ديگر زماني براي جبران گذشته نمانده است.

حجت را بر من و تو تمام كرده اند و آنچه را كه بايد براي ما بازگو كنند گفته اند.هيچ عذر و بهانه اي براي قدم نگرفتن در مسير خودشناسي و خودسازي نمانده است.

ديگران هر چه ميخواهند بگويند، از دشمني، طرد، رد و انكار آن ها حرجي نيست.ديري نمي پايد كه آن ها نيز آنچه را كه بايد بدانند مي دانند، آنچه را كه بايد بيايند مي يابند و آنچه را كه بايد ببينند مي بينند. تو در صدق، صحت و درستي راهي كه در آن قدم گرفته اي شك و ترديدي به خود راه مده و لازم نيست براي هدايت كساني كه داعي بر فهم وادراك حرف بزرگان ندارند و فقط مي خواهند اشكال تراشي و شبهه پراكني كنند و به رد و انكار ديگران بپردازند و به اندك چيزي، با چوب كفر و الحاد با حقايق برخورد كنند،خود را به زحمت اندازي و مشقت مجادله ي آنان را به تن بخري.

در سكوت باش و به طور كلي خود را از اين گونه امور منصرف دار.به حال خويش باش و فرصت را مغتنم شمار و خود را ارزان مفروش. از سرمايه ي جواني و سلامتي ات كه دو نعمت بزرگ الهي است خوب استفاده كن و در محضر انسان هاي پاك، استاد ديده و صاحب دل، زانو بزن و از وجود پر فيض و مباركشان بهره گير.مبادا با تعصبات بيجا و اوهام و خيالات خود، راه سعادت و رستگاري را برخود ببندي و خود را از ادراك علوم و حقايق محروم سازي و اين چند صباح دنيا را به اموري اشتغال يابي كه از استيفاء آن ها، كمالي براي نشئه ها ي مافوق ماده و خيالت حاصل نمي شود ….

«استاد داود صمدي آملي»

 

اشتراک گذاری این مطلب!

توصیه ای از امام خمینی (ره)

10ام آبان, 1394

فرزندم ! با قران اين بزرگ كتاب معرفت آشنا شو ، اگر چه با قرائت آن.و راهي از ان به سوي محبوب باز كن و تصور نكن كه قرائت بدون معرفت اثري ندارد كه اين وسوسه شيطان است.

آخر اين كتاب از طرف محبوب است براي تو وبراي همه كس ،و نامه محبوب ؛ محبوب است اگر چه عاشق ومحب ، مفاد ان را نداند و با اين انگيزه ، حب محبوب كه كمال مطلوب است به سراغت ايد و شايد دستت گيرد.

وعده ديدار-نامه 8/2/1361

اشتراک گذاری این مطلب!

فواید محاسبه نفس

9ام آبان, 1394

استاد علامه حسن زاده (دام عزه ) به محاسبه خيلى عنايت داشتند و بر آن تاكيد مى ورزيدند، روزى در محفل درس فرمودند:

عزيزان ! خودتان را حساب كنيد تا مصداق (( يدخلون الجنه يرزقون فيها بغير حساب )) باشيد، از بدى ها استغفار كنيد و از خوبى ها حمد كنيد، كه محاسبه ، مراقبه مى آورد و مراقبه ، حضور و حضور، فتوح به دنبال دارد!
به قدر نیستی تو هستی حق ظاهر می شود

به قدر نیستی تو هستی حق ظاهر می شود. نمی بینی که در رکوع گویی: «سبحان ربی العظیم و بحمده» و در سجده «سبحان ربی الاعلی و بحمده».

نکته ی 121 هزار و یک نکته- علامه حسن زاده آملی

اشتراک گذاری این مطلب!

گناه سخن چینی

20ام مهر, 1394

“سخن چینی از کارهای زشتی است که موجب بر پا شدن فتنه و آشوبهای بزرگی در میان مردم می شود ویکی از گناهان کبیره می باشد که در قرآن، برای سخن چینان وعده عذاب داده شده است.

-خداوند می فرماید: وای برهر سخن چین بد گو (سوره 104 آیه1 )

-پیامبر اکرم(ص)فرمود: آیا شما را به بدترین فرد از میان خودنان آگاه کنم؟ گفتند: بلی، ایپیامبر فرمود: آنان که به سخن چینی کنند ومیان دوستان جدایی افکنند وبرای پاکان عیب جویند.(الکافی، ج،ص369)

-پیامبر اکرم (ص) فرمودند: ای ابوذر سخن چین به بهشت نمی رود. سخن چین در آخرت از عذاب خدا آسایش نمی یابد.(وسائل الشیعه،ج12،ص307)

ادامه »

راهکار عملي ترک غيبت

10ام مهر, 1394

 

در پاسخ به سوال شما به راه هاي عملي ترک غيبت اشاره مي کنيم :

1. کنترل زبان و کم حرفي
بهترين و آسان ترين راه علاج اين بيماري، کم حرفي و بيهوده سخن نگفتن و مراقبت از زبان است. از اين رو تا شما نتوانيد بر زبان خويش مسلط شده و آن را کنترل کنيد، از اين بيماري رهايي نخواهيد يافت؛ زيرا به فرمودۀ امام علي (عليه السلام) زبان همانند حيوان درنده اي است که اگر رهايش کنيد، زخم مي زند و خونين مي کند. (2)

2. همنشيني نکردن با افراد پر حرف و اهل غيبت

همنشيني با افراد پرحرف و شنيدن سخنان آنان به طور قطع، زمينۀ گناه را در انسان فراهم مي کند؛ بنابراين، لازم است با افرادي معاشرت کنيد که از سخنان لغو و بي فايده و… اجتناب مي کنند و از تقواي لازم در اين امور برخوردارند.

ادامه »

راه اندازی کلاس های مجازی با ارائه مدرک

7ام مهر, 1394

مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی حضرت فاطمه (س)  با همکاری نهاد رهبری به منظور ارائه آموزشهای فراگیرفرهنگی و سیاسی  و به جهت سهولت دسترسی طلاب - دانشجویان و علاقمندان سراسر کشور به موضوعات و معارف دینی اقدام به راه اندازی مرکز یادگیری الکترونیکی نموده است.

*** ثبت نام این دوره تمدید شد***


این کلاس ها شامل :

*دوره مدیریت روابط خانواده (*)

*دوره روش تحلیل سیاسی

*دوره گفتارهایی پیرامون ولایت فقیه

*دوره مطالعات امریکا شناسی

* دوره آشنایی با  شبکه های اجتماعی

*دوره تجوید (*)

*دوره مقاله نویسی (*)

زمان ثبت نام : 20 تا 27 مهرماه

ثبت نام و صدور مدرک  به صورت آنلاین خواهد بود

زمان تحویل گواهی پایان دوره: 15 آذرماه

گفتنی است گذراندان دوره های ستاره دار برای طلاب این مدرسه اجباری است

تبصره: آن دسته از طلابی که دوره تجوید را گذرانده اند  با ارائه مدرک به معاونت فرهنگی مدرسه نیاز به گذراندن مجدد این دوره ندارند.

اشتراک گذاری این مطلب!

مراتب شناخت خدا

30ام شهریور, 1394

مراتب شناخت خدا، مانند مراتب شناخت آتش است.
پایین ترین مرتبه علم درباره آتش این است که کسی بشنود که در دنیا چیزی هست که با هر شیئی ملاقات کند آن را از بین می برد و بر اشیاء اطرافش اثر می گذارد و هر چه از آن گرفته شود کم نمی گردد و این چیز نامش آتش است.
نظیر این مرتبه در معرفت خدا، شناخت کسانی است که دین را با تقلید و بدون دلیل و برهان پذیرفته و قبول کرده اند.

دومین مرتبه شناخت آتش این است که دود آتش به آن شخص برسد و بفهمد که باید چیزی باشد که دود از آن برخاسته است.
مانند این مرتبه در معرفت خدا شناخت اهل نظر و استدلال است که با دلایل و براهین قاطع به وجود صانع متعال حکم کرده اند.

سومین مرتبه این است که نزدیک آتش باشد و حرارت و گرمی آن را لمس کند و با نور آن اشیاء را ببیند و از آن بهره ببرد.
نظیر این مرتبه در معرفت خدا، معرفت مومنان خالص است که قلوب آنها به خدا اطمینان پیدا کرده است و یقین دارند که خدا نور آسمان ها و زمین است.۴

آخرین مرتبه این است که شخص با آتش بسوزد و خاکستر شود
نظیر این مرتبه در اهل شهود و فناء فی الله است و آن درجه علیا و مرتبه قصو است که خدا رسیدن به آن را روزی ما گرداند.

 

 


منبع: علامه_حسن_زاده رساله لقاءالله . ص ۲۶ به نقل از خواجه نصیرالدین طوسی رحمت الله علیه

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

اهمیت توبه کردن

28ام شهریور, 1394

آدم نباید با خودش بگه من چون نفسم هنوز آن طور نشده که بتوانم توبه کنم پس چرا توبه کنم؟ اگر توبه کنم دوباره گناه می‌کنم. از کجا معلوم؟ شاید توبه کردی دیگه گناه نکردی، شاید یک دفعه همین امشب مُردی. چرا این حرف را می‌زنی؟ گفتند که:
به پیری رسم و توبه کنم آنقدر جوان مرد و یکی پیر نشد
با توبه به آغوش خدا بروید
اصلا خدا توبه کننده را دوست دارد. قرآن آیه‌ای دارد: «إن الله یحب التوابین». خدا دوست دارد بنده گناهکارش را که بگه بد کردم. شما دیدید بچه‌تون یک اشتباهی می‌کند می‌گوید غلط کردم. بعد شما بغلش می‌کنید و نازش می‌کنید. شما که بنده‌اید این طوری رفتار می‌کنید اون که خداست چطور؟ وسوسه‌های شیطان که مانع توبه می‌شود.

فقط کافیست یک بار بگید نفهمیدم و بد کردم و عمرم را به بطالت صرف کردم. «یا ایها الذین آمنوا لاتقنطوا من رحمۀ الله»؛ ای بندگان من از رحمت خدا مأیوس نشوید. یک وقت شیطان وسوسه می‌کند میگه تو بد کردی، خدا تو را نمی‌بخشد، بیخودی توبه نکن، این حرف شیطان است.
یأس از رحمت خدا از گناهان کبیره است. یک حدیث داریم می‌فرماید: «اگر گناه جن و انس را کردی نباید ناامید بشی، اگر عبادت جن وانس را کردی نباید مغرور بشی چون ممکن است عباداتت مورد قبول نباشد».

انواع گناه و گناهی که خداوند می‌بخشد
گناه دو نوع است:
1- یک وقت آدم لج‌بازی می‌کند، با خدا گردن کلفتی می‌کند و هیچ به فکر توبه هم نیست.آنها کارشان خراب است.
2- ولی بعضی‌ها گناه می‌کنند ولی پشیمانند. مرتب خودش رو می‌خوره که چرا همچنین کاری کردم.
آنهایی که سر جنگ دارند سخت توبه‌شون قبول می‌شود. خدا می‌فرماید: به عزت و جمال خودم قسم که دیگه تو رو نمی‌بخشم. خوش به حال کسی که در آن دنیا نامه عملشان را که می‌دهند می‌بیند گناه کرده ولی زیرش یک پشیمانی و استغفار هم نوشته شده است.
استغفار کنید، نماز عصرکه خوندید 70 بار استغفار در تعقیب نماز عصر. شب‌ها نماز شب می‌خونید 70 مرتبه استغفار وارد است. رسول خدا(ص) صبح به صبح استغفار می‌کردند با این که معصوم بودند.

منبع: درس اخلاق آیت الله مجتهدی

اشتراک گذاری این مطلب!

تعبدیات!

15ام شهریور, 1394

حضرت آيت الله بهجت(ره):
درتعبديات،كوه كندن از ما نخواسته اند؛ سخت ترينش نماز شب خواندن است كه در حقيقت، تغيير وقت خواب است نه اصل بي خوابي، بلكه نيم ساعت زودتر بخواب، تا نيم ساعت زودتر بيدار شوي!

درمحضربهجت ج2ص170

 

اشتراک گذاری این مطلب!

آنچه درباره غیبت باید بدانیم... (2)

14ام شهریور, 1394

آسیب های اجتماعی غیبتگناه غیبت نه تنها موجب فساد در ایمان و اخلاق شخص و رسوایی او در دنیا و آخرت می گردد، بلكه مفاسد اجتماعی و بشری را هم به دنبال دارد.

از مقاصد بزرگ انبیاء علیهم السلام تشكیل مدینه فاضله و جامعه ای نیكوست، و این مهم زمانی به وجود می آید كه مردم با یكدیگر الفت و محبت داشته باشند، به طوری كه افراد همگی به منزله یك شخص باشند و در این صورت چنین طایفه و ملتی بر طوایف و ملتهای دیگر پیروز خواهند شد، همان طور كه مسلمین صدراسلام بر اثر همین اتفاق و وحدت بر حكومتهای بزرگ آن پیروز شدند. بر اساس آنچه گفته شد و روایاتی كه در این زمینه وجود دارد، مسلمین مامور و موظفند كه با یكدیگر دوستی و مودت ورزند؛ و طبعاً آنچه این دوستی را می افزاید مطلوب و پسندیده است و هر چه از این دوستی و مودت كم كنند، ناپسند است و واضح است كه غیبت كردن موجب كینه و دشمنی و بغض می شود و از این رهگذر وحدت اجتماع از بین می رود، و این از آسیب های اجتماعی غیبت است و لازم است برای پرهیز از این ضرر بزرگ از این عمل زشت دور شوند.

ادامه »

آنچه درباره غیبت باید بدانیم... (1)

10ام شهریور, 1394

اول از گناهانی که، کبیره بودنش به واسطه وعدۀ عذابی است که در قرآن مجید و اخبار کثیره بر آن داده شده، غیبت کردن است. چنانچه در سوره نور می فرماید: إِنَّ اَلَّذِینَ یُحِبُّونَ أَنْ تَشِیعَ اَلْفٰاحِشَةُ فِی اَلَّذِینَ آمَنُوا لَهُمْ عَذٰابٌ أَلِیمٌ. . . «و کسانی که دوست می دارند، خصلت ناشایسته فاش شود (مانند زنا و انواع قبائح و زشتیها) دربارۀ کسانی که ایمان آورده اند، برای ایشان است عذابی دردناک در دنیا و آخرت».سوره نور آیه۱۹
برطبق این آیه شریفه به غیبت صریحا وعدۀ عذاب داده شده است. در سورۀ حجرات می فرماید: وَ لاٰ یَغْتَبْ بَعْضُکُمْ بَعْضاً أَ یُحِبُّ أَحَدُکُمْ أَنْ یَأْکُلَ لَحْمَ أَخِیهِ مَیْتاً فَکَرِهْتُمُوهُ. نباید بعض شما دیگری را غیبت کند. آیا دوست می دارد یکی از شما که گوشت برادر خود را بخورد درحالی که مرده باشد. البته بد می دارید آن را» سوره حجرات آیه۱۲
در این آیه شریفه احتمالاتی است: یکی اینکه، بیان کیفیت عذاب آخرتی غیبت کننده باشد. به این ترتیب که غیبت، در آخرت، به صورت خوردن گوشت مردۀ غیبت شده مجسم می شود. و شاهد این احتمال هم، روایت شریفی از پیغمبر اکرم صلّی اللّه علیه و آله است که می فرماید: «در شب معراج، گروهی را در آتش دیدم درحالی که مردار می خوردند. از جبرئیل پرسیدم: اینها چه کسانی هستند؟ گفت: اینها کسانی هستند که در دنیا، گوشت مردم را می خوردند» (مستدرک کتاب حج باب ۱۳۲). یعنی غیبت مردم را می کردند.

ادامه »

راهكار براي لطيف شدن روح ؟

9ام شهریور, 1394

روح انسان در ابتدا لطيف است و مظهر اسم لطيف پروردگار مي باشد. اما در اثر عواملي اين لطافت به قساوت تبديل مي گرد د. نحوه به وجود آمدن قساوت قلب بسيار ساده است. انسان از ابتدا كه قساوت قلب ندارد. با دور شدن از معنويات و در دنيا فرو رفتن و به گناه آلوده شدن، قساوت قلب و زنگار دل نيز شروع مي شود. روحي كه از خدا نشأت گرفته و مي تواند به جايي برسد كه « به جز خدا نبيند» ، حالا در دست يك انسان بيچاره دارد ذبح مي شود و لحظه لحظه از موطن اصلي خود كه همانا ملكوت باشد دور مي گردد.

مرغ باغ ملكوتم نيم از عالم خاك چند روزي قفسي ساخته اند از بدنم

ادامه »

تصمیم دارم در آیندهء نزدیک خود سازی کنم

7ام شهریور, 1394

تصمیم دارم در آیندهء نزدیک خود سازی کنم . لطفاً راه های آن را بیان کنید؟

خود سازی به معنای باطن خود را آراستن و کوشش برای تهذیب اخلاق خویش است . دراصطلاح , به معنای تکمیل و پرورش نفس و استفادهء بهینه از خواست ها و تمایلات به صورت همآهنگ و درجای خود می باشد.(1)بنابر قول مشهور, انسان در میان سایر حیوانات که تک بعدی هستند, دارای دو بُعد مادی و معنوی (جسمی و روحانی ) می باشد.

بُعد مادی , بعد جسمی و حیوانی و غرایز و تمایلات و جنبه های شهوانی نیزنامیده می شود. بعد معنوی , بعد ملکوتی و انسانی و تمایلات عالیهء انسانی و فطری عقلائی نیز گفته می شود.امتیاز انسان بر سایر حیوانات , به خاطر داشتن بعد معنوی و روحانی می باشد. وقتی انسان می گوید: گرسنه یاتشنه هستم و یا خانه و ماشین و زن و فرزند و پول و مقام می خواهم , خبر از بعد مادی و حیوانی خود می دهد ووقتی صحبت از شناخت و وجدان و ایثار و حقیقت خواهی و علم جویی و هنر دوستی می نماید, از بعدمعنوی و ملکوتی خود خبر می دهد.

هر کدام از این دو بعد نیازمند غذایی هستند که با دیگری تفاوت دارند و غذای جسم , ورزش و پیاده روی وشنا و غذاهای مقوی , مثل گوشت و شیر و سبزیجات و آجیل و شیرینی است , و غذای روح , نماز و روزه و امربه معروف و عبادت و ارتباط با خدا و خواندن کتاب های مفید و تلاوت قرآن و دعا و انفاق و گذشت و ایثار واصلاح ذات البین و تواضع است .کسی که می خواهد خود سازی کند, باید به هر دو بعد توجه کند و هر دو را هماهنگ , رشد و تعالی دهد,چون توجّه به یک بعد و غفلت از بعد دیگر, زیان غیر قابل جبرانی به بار خواهد آورد.برای خودسازی , عالمان و فقیهان , عرفا و روان شناسان , به تناسب دیدگاه های خود, راه هایی ارائه نموده اند.

روانشناسان به ابعاد تجربی پرداخته و راه های تجربی را پیشنهاد کرده اند. عارفان به لذّات روحی پرداخته و راه های ریاضت و مکاشفه و شهود قلبی و رسیدن و چشیدن را پیشنهاد کرده اند. و زاهدان به جنبه های دیگر پرداخته و راه های عبادت و شب زنده داری را پیشنهاد نموده اند. لیکن همه در هدف اشتراک دارند و آن این که باید نَفْس تهذیب شود و سیر الی اللّه کند. نظر چند تن از بزرگان گذشته و معاصر را ذکرمی کنیم :امام خمینی (ره ): اولین قدم برای تهذیب نفس , تفکر است , و تفکر عبارت است از آن که انسان لااقل در هرشبانه و روز مقداری ـ حتی اگر کم باشد ـ فکر کند.(2)

فکر دو نوع است : مخرب و سازنده . اگر فکر کند مرتکب اعمال غیر قانونی و خلاف شرع و خلاف اخلاق بشود و از این راه ها به لذات نائل گردد, این فکر مخرّب است , ولی تفکر دربارهء عظمت و جلالت خدا ومخلوقات و نعمت های خدا و هدف آفرینشِ و اندیشیدن در این زمینه که از کجا آمده ام و چرا آمده ام و سرانجام به کجا خواهم رفت و در جهان آخرت از من چه می خواهند و چه نوع اعمال و عقاید و رفتارهایی در آن جابیش تر خریدار دارد, فکر سازنده است .دومین قدم برای خود سازی ـ از دیدگاه امام ره ـ عزم و تصمیم انجام واجبات و ترک محرمات و جبران آن چه در گذشته از واجبات ترک شده است ,(3) می باشد.

امام در قدم های بعدی : مشارطه و مراقبه و محاسبه را پیشنهاد می فرمایند. مشارطه آن است که در ابتدای هر روز با خود شرط کند و عهد و پیمان ببندد بر خلاف دستورهای الهی و دین مقدس گام بر ندارد.مراقبه , آن است که در تمام ساعات شبانه و روز مراقب و مواظب باشد بر خلاف شرط و پیمانی که بسته ,گام بر ندارد, چون یکی از نشانه های مؤمن این است که رعایت عهد و پیمان خود بنماید (والّین هم لاءماناتهم وعهدهم راعون ).(4)

محاسبه , آن است که در پایان هر روز بنشیند و حساب کند چقدر به عهد خود وفا کرده است . اگر دید کاملاًموفق بوده و انحراف و کوتاهی نداشته است , از این بابت خدا
را شکر کند. در غیر این صورت غصه بخورد وناراحت شود و از خداوند عذر خواهی کند, چون خداوندِ بزرگ به همهء کارها و اعمالی که به صورت آشکار وپنهانی انجام می گیرد, آگاهی دارد. فکر نکند اگر گاهی بر خلاف شرط و عهد خود عمل کند, خداوند اطلاع ندارد. قرآن مجید فرمود: .گفتنی است : بعضی را نیز اضافه می کنند, و آن این که : اگر بر خلاف عهد خود گام برداشت , خود راسرزنش و ملامت نماید و برای خود جریمه بنویسد, مثلاً بگوید: اگر یک بار بر خلاف شرطم عمل کنم , یک روزیا چند روز روزه بگیرم , یا چند تومان به فقیر بدهم و یا فلان عمل خوب را برای رضای خدا انجام بدهم .امام محمد غزالی , یکی از عرفا و از معروف ترین علمای اسلام است , که شهرتش شرق و غرب را فرا گرفته است .

وی جامع معقول و منقول و رئیس جامع نظامیهء بغداد بود.(5) ایشان راه های خودسازی را چنین بیان می کند:اطاعت از فرامین و دستورهای الهی ; ادب در حرکات و سکنات و معیشت ; پاک کردن دل از اخلاق ناپسند;آراستن دل به اخلاق پسندیده .(6)

علامه حسن زاده آملی در مورد راه های خود سازی چنین توصیه می فرماید: 1 تلاوت و بهره مندی از قرآن ;2 دائم الوضو بودن ; 3 اعتدال در خوردن و آشامیدن , یعنی نه آن قدر زیاد بخورد که به شکم درد مبتلا شود, ونه آن قدر کم بخورد که قدرت بر انجام کاری نداشته باشد; 4 اعتدال در گفتار, امام علی 7فرمود: ; 5 محاسبهء نفس ; 6مراقبه ; 7 رعایت ادب اسلامی ; 8 عزلت و گوشه نشینی ; 9 تهجّد (شب زنده داری ) ; 10 تفکر و اندیشیدن ;11 یاد خدا در همه حال بودن ; 12 ریاضت ; 13 اقتصاد و میانه روی در کارها; 14 تعظیم امر خالق و شفقت با خلق ; 15 تمسّک به ویژگی های عبادالرّحمن.

قرآن مجید در سورهء فرقان , آیات 63ـ 74حدود دوازده (پـاورقی 3.حسن زاده آملی , نامه ها ـ برنامه ها, ص 23ـ 26ویژگی برای عبادالرّحمن ذکر کرده است که در این جا به اختصار آورده می شود: برخی از این صفت ها به جنبه های اعتقادی ارتباط دارد و یعضی جنبهء اخلاقی و برخی اجتماعی اند و قسمتی جنبهء فردی و بخش دیگرجمعی است و مجموع صفات به قرار زیر است :

1تواضع و فروتنی و دور بودن از تکبّر و غرور; 2 حلم و بردباری در مقابل سخنان زشت و جاهلانه و برخوردهای نابخردانهء افراد جاهل و نادان . مؤمنان ازکوره در نمی روند, بلکه با حلم و بردباری و بزرگوای از کنار جاهلان و سخنان و کردار آن ها رد می شوند;3 تهجّد و شب زنده داری , آن گاه که دیگران خوابیده و در بستر به استراحت پرداخته اند, عبادالرحمن ,خواب را بر خود حرام کرده و بیدار شده و به عبادت خدا می پردازند; 4 خائف و هراسناک , عبادالرحمن از مجازات و کیفرهای الهی در جهان آخرت هراسناکند;5 اعتدال در انفاق و کمک به مستمندان , نه آن گونه که همهء دار و ندار خود را به بیچارگان و تهیدستان بدهند و در راه خدا انفاق کنند, و نه آن طور که چیزی انفاق ننمایند;6 معبودی جز خدا ندارند; 7 دستانشان بدون دلیل به خون بی گناهان آلوده نیست ;8 دامان عفتشان هرگز آلوده نمی شود;9 شهادت باطل نمی دهند و حقوق دیگران را حفظ کرده و محترم می شمارند;10 هنگام برخورد با آیات الهی دارای چشمانی بینا و گوشی شنوا هستند;11 توجه خاصی به تربیت فرزند و خانواده دارند و خود را در این راه مسئول دانسته و از خدا می خواهندفرزندان را مایهء روشنایی چشمانشان قرار بدهد;12 احساس مسئولیت در مقابل مردم می کنند و نمی خواهند تنها گلیم خود را از آب بیرون بکشند, بلکه می خواهند غریق را بگیرند و از خدای بزرگ می خواهند آنان را امام و پیشوای پرهیزکاران قرار بدهد.(7)

مراحل خودسازیگفتنی است خودسازی باید مرحله به مرحله انجام بگیرد و سالک باید پله به پله نردبان خودسازی را طی کند. اندیشه وران فن برای خودسازی چند مرحله ذکر کرده اند که ما به اختصار آن ها را ذکر می کنیم : تخلیه ,تجلیه , تحلیه و فنا فی اللّه .در مرحله اوّل (تخلیه ), سالک مأموریت دارد باطن خود را از اخلاق و صفات زشت و رذیله مانند بخل وحسد و کبر و غرور و ریا و دنیا خواهی خالی کرده و ویروس های فساد را از آن بزداید.

در مرحله دوم (تجلیه ) وظیفه دارد درون را جلا داده و صیقلی کند, تا تمام ویروس های فساد از آن پاک شود.در مرحلهء (تحلیه ) به جای ویروس های وجین شده , باغچهء دل و درون را با صفاتی مثل تقوا و تواضع وفروتنی و ایثار و فداکاری و شجاعت و حقیقت خواهی زینت دهد و این درخت های پاک را در آن غرس نماید.(8)بالاءخره بعد از طی مراحل سه گانه کارش به جایی می رسد که همه چیز را فانی در حق ببیند و وِرْد زبانش این می شود که زن و فرزند و پول و ثروت و جاه و پُست و مقام و خانه و ماشین و زندگی و جسم و جان و کل هستی ,فانی شدنی هستند; لذا ارزش ندارد انسان به آن ها عشق بورزد و به خاطر آن ها از حق و حقیقت و خدا غافل شود.(9)


***پـاورقی

1.لغت نامهء دهخدا

2.چهل حدیث , ص 1

3.همان , ص 7

4.مؤمنون (23 آیهء 8

5.مرتضی مطهری , آشنایی با علوم اسلامی ـ کلام و عرفان (انتشارات صدرا), ص 109

6.کیمیای سعادت

7.مکارم شیرازی و جمعی از نویسندگان , تفسیر نمونه , ج 15 ص 147ـ 168

8.علی قائمی , مبانی تربیت و اخلاق اسلامی , ص 345ـ 346

9.الرحمان (55 آیهء 26ـ 27

 

اشتراک گذاری این مطلب!

آسیب شناسی نماز (2) /توصیه آیت الله بهجت برای درمان حواس پرتی در نماز

31ام مرداد, 1394

شما هم مثل من شاید بارها مشکلاتتان سر نماز حل شده باشد. و این جای تاسف دارد. من که از حضرت حق به خاطر این همه بی‌ادبی شرمنده‌ام. آخر می‌دانید، خود من اصلا خوشم نمی‌آید کسی با من حرف بزند اما حواسش جای دیگری باشد. من که عددی نیستم، حالا حساب کنید آن طرف خداوند جهانیان، تبارک و تعالی باشد. (فکر کنم جا دارد که همین الان به خاطر اسائه ادب های گذشته یک استغفر الله بگوییم!)

آیت الله العظمی آقای بهجت قدس الله نفسه الزکیه کلامی دارند درباره حضور قلب در نماز که خیلی مهم است، این را گوش کنید، ان شاء الله در نمازتان تفاوت به وجود می آید، من را هم دعا می کنید.

مفاد کلامشان این است که در مسئله حضور قلب یک ورود داریم یک توقف. ورود چیست؟ ببینید یک وقت افکار خودشان می آیند، ورود افکار دست ما نیست، مولوی این افکار را به زنبور تشبیه کرده، زنبور خودش می آید تو که دعوتش نکرده ای. شما فردا مهمان دارید، ده پانزده نفر را دعوت کرده اید، حالا دارید نماز می خوانید این فکر مهمانی مثل زنبور می آید وارد مغز می شود،"فردا مهمان دارم"، ولی توقف با خودت است، می توانی توقف نکنی، وقتی آمد “راست می گوید ها، مهمان داریم، سالادش چه طور باشد، به کدام مهمان خانه بگویم، چطور باشد ..” اینها با خودت است، دیگر خراب نکن، ایشان می فرمودند که اینها که بی اختیار می آید مضر نیست، اما توقف دست ماست، آنجا دیگر فکرت را عوض کن و ادامه نده.

بعضی ها روی فکری که می آید متوقف می شوند، مثلا “من فردا بروم پیش فلان کس پول قرض بگیرم"،خب این می آید،[روی فکر متوقف می شود] یک وقت می بیند دارد می گوید السلام علیکم، در دفتر این آقا است! دارد برایش چک می نویسد، همه نمازش شد همین، این نشد. یادتان باشد آیت الله بهجت درباره حضور قلب در نماز می فرمایند، ورود دست ما نیست اما توقف در اختیار ماست.

بنده این مطلب را به این فرمایش آیت الله بهجت(ره) حاشیه میزنم و آن این است که اگر به این فرمایش آیت الله بهجت(ره) عمل شود ممکن است به تدریج افکاری که بدون اختیار می آیند کمتر شوند و آن حال حضور و توجه تمام نماز را بگیرد. (درس اخلاق آیت الله فاطمی نیا)

8 توصیه از آیت الله وحید برای درمان حواس پرتی در نماز

اول: وضو را باتوجه و حضور قلب انجام دهد. از امام رضا(علیه السلام) روایت شده که وضو، موجب طهارت و تزکیه‌ دل است (وسائل الشیعه 1/367 ابواب وضو باب1 حدیث 9)

دوم: در عظمت نماز و در روایاتی که درباره‌ نماز وارد شده تأمّل نماید.

سوم: مانند کسی نماز بخواند که گویا با نماز وداع می‌کند و دیگر فرصت نماز خواندن را نخواهد یافت.

چهارم: وقتی روبه قبله می‌نماید سعی کند که دنیا و مافیها و خلق و آنچه به آن مشغولند را فراموش نماید و قلب خود را از آنها تهی کند.

پنجم: به معانی نماز توجه نموده و نماز را با تأنّی و آرامش بخواند.

ششم: اینکه بداند از آن هنگام که وارد نماز می‌شود، تا آن لحظه‌ای که از نماز خارج می شود، خدای تعالی به او رو کرده و نظر می‌ کند و ملکی بالای سر او ایستاده و می‌گوید: ای نمازگزار اگر می‌دانستی چه کسی به تو نظر می‌نماید و با چه کسی مناجات می‌کنی هرگز از او روی بر نمی‌گرداندی و ابداً از جای خود بر نمی‌خاستی.

هفتم: بداند که در حال نماز از بالای سرش تا کرانه‌ی آسمان، رحمت خدا براو سایه انداخته و ملائکه الهی از اطراف او تا افق سماء او را در بر گرفته‌اند.

هشتم: آنچه در نماز مکروه است به جا نیاورید و به آنچه فضیلت نماز را می افزاید اهتمام نمائید مثل انگشتر عقیق به دست نمودن و لباس پاکیزه پوشیدن و خود را خوشبو کردن و شانه و مسواک زدن.

اشتراک گذاری این مطلب!

آسیب شناسی نماز (1)/ نماز نهر ويك شوينده قوي است...

29ام مرداد, 1394

فيض كاشاني صاحب مهجه البيضاء در ص ٣٤٩ به دوآيه از قران اشاره ميكندكه فرمود:اقم الصلوه لذكري به جهت توجه به من نماز بخوان
لاتكن من الغافلين در زمره اهل غفلت نباش

بنابراين گروهي ظاهرا نماز ميخوانند ولي باطنا توجهي به نماز ندارند وذاكر محسوب نميشوند .

فيض كاشاني : چنين افرادي، باغصه وارد نماز ميشوند بنابراين توجه به خدا ندارند بلكه توجه به غصه خوددارند .

قران ميفرمايد: لاتقربوالصلوه وانتم سكاري وقتي مست هستيد نماز نخوانيد تا بفميد چه ميگوييد

فيض كاشاني ميگويد:يك مستي ، مستي ازغصه است يعني همانطور كه مست نسبت به اطرافش غافل است ،انسان غصه دار هم آنچنان سرگرم غصه اش است كه به نمازش بي توجه است وگرچه درنمازالفاظ رابه زبان مياورد،اما ازلذت حضور قلب بي بهره است . بنابراين درنماز بايد احساسات خودرا جهت دار كنيم . وذهن وتوجه خودراخارج از حجله وصل وعاشقي باخدا
معطوف نداريم.

فيض ميگويد : گاهي مست از حب دنيا هستيم ونماز رابدرستي نميخوانيم. آقايان درنمازدرفكر كار وشغل، وخانمها مشغول سلايق شخصي و….همانطور كه شارب خمر نميفهمد درنماز چه ميگويد ، عاشق دنيا هم نميفهمد چه ميگويد .

ولي اگرازخداكمك بخواهيم وتصميم به بندگي صحيح بكيريم ، خداي سبحان كارهارا آسان ميكند وگناهان گذشته رامورد مغفرت قرارميدهد . نماز نهر ويك شوينده قوي است وهمه معايب را شستشو ميدهد.
كلاس آسيب شناسي نماز، استاد بروجردي

اشتراک گذاری این مطلب!

" جوک پیرامون فتواهای مراجع " حربه جدید دشمن

28ام مرداد, 1394

( آیة الله ﻣﮑﺎﺭﻡ ﺷﯿﺮﺍﺯﯼ
طی آخرین مباحث دینی خود فرموند:
ﺧﻮﺍﻧﺪﻥ ﻓﺎﺗﺤﻪ ﺣﺮﺍﻡ ﺍﺳﺖ!
زیرا ﺑﺎﻋﺚ ﺷﺎﺩﯼ ﺭﻭﺡ ﺍﻣﻮﺍﺕ می شود.
و در اسلام شادی حرام است..! والسلام…!
با منم بحث نکنید. تمام. )

 

 

متن بالا تنها نمونه ای از این جوک هاست.
جوک هایی که توسط دشمنساخته می شود و در نهایت توسط مسلمانان انتشار می یابد.

جوک هایی که در ظاهر خنده را بر لب مردم می نشاند
اما در باطن میبینیم که منزلت و مقام فتوای دینی
از بین می رود و بی حرمت می شود

جوک هایی که در ابتدا از اختلاف اهل تشیّع و تسنّن
شروع شد و مرحله مرحله به مقدّسات دیگر حمله کرد.

جوک هایی که یواش یواش پیش می رود و مقدّسات ما را بی ارزش می کند

یـــک بـــار لـــفــــظ یــاابـــالــفــضــل
را سوژه ی جوک های خود می کند
و می گوید ” یا ابرفض “

یک بار لقب بزرگ مولا علی را سوژه می کند
و می گوید:
یه روز غضنفر ….!

یکبار با حضرت نوح سر شوخی را باز می کند
و روزی با حضرات موسی و عیسی و …

روزی فرشتگان الهی را به سُخره می گیرد
و روزی قرآن و ائمه را …!

روزی امام علی النقی را و روزی امام جواد …!

ما چه کاری انجام دادیم

فقط کپی کردیم و انتشار دادیم , فقط حفظ کردیم و در محافل تعریف کردیم.
اما خبر نداریم که با این جوک ها داریم شان و منزلتِ مقدّسات را از بین می بریم و اگر شان چیزی از بین برود , دیگر کسی به آن اهمیت نمی دهد

حالا شروع کرده اند به
” جوک ساختن از احکام شرعی “

فتوا قانونی ست از قوانین الهی و باید دارای شان و منزلت باشد و همه مقیّد باشند

اما دشمن اینبار سوژه اش شده فتوا . و فعلا آیت الله مکارم را قربانی کرده است، چرا ؟
آیت الله مکارم الان با وجود شبکه ولایت✊✌️ خار چشم وهابیت است، چون به اندک زمانی , تمام شبهاتشان نقش بر آب می شود.

یکبار می گوید:
” خنده حرام است “
چون دل شما را شاد می کند.

یکبار می گوید:
” گردش حرام است “
چون دل شما را جوان می کند.

یکبار می گوید ” کوبیده خوردن حرام است “
چون لذیذ است و شما لذت می برید.

آیا اسلام واقعاً با شادی مخالف است؟
چرا زود باور شدیم؟

چرا به ما تلقین کرده اند که اسلام با شادی مخالف است؟

حالا چرا فتوا را به سُخره گرفته اند؟
چون تنها راه موفقیت ما مسلمانان همین است.

اینکه با تقلید از فتوای مراجع
به چاه ظلمت نخواهیم افتاد
و با توسل به فتوا، شکست نخواهیم خورد✌

اینها فتوا را هدف قرار داده اندتا هم حکم خدا را لگد کنند و هم حرمت قوانین خدا را…

 

اشتراک گذاری این مطلب!

عرفان توی سجاده نیست!

25ام مرداد, 1394

«…عرفان نه اينكه توى سجّاده است و شب است و مناجات است و تاريكى؛
عرفان يعنى توى بازار، يعنى توى دانشكده، يعنى توى خيابان، يعنى توى اتوبوس، يعنى معامله با زن، يعنى معامله با بچّه، معامله با همسايه، معامله با سگ‏ خانه، معامله با گربه خانه، اين، همه اينها معامله است.
يعنى چى؟ يعنى اينكه حقّ زن را بايد بدهى، حق گربه منزل را بايد بدهى،
هان! به خادمش انسان نبايد بد بگويد، بعد هم خادم خواست غذا بخورد انسان بايد با خودش غذا بخورد. غذاىِ خودش را انسان از او بالاتر نبيند؛
با شوفرش انسان بايد با او، با خودش غذا بخورد، با زير دستانش به نظر زير دستى نگاه نكند؛ حالا او نوكر است، يا مثلًا فرض كنيد مستخدم انسان است، يا فلان؛ حالا خدا به او اين مسير را معيّن كرده، براى انسان هم اين مسير را معيّن كرده.
از كجا معلوم مى‏شود كه او از انسان بالاتر نباشد؟! از كجا معلوم باشد كه او قلبش صاف‏تر نباشد، ادراكش بهتر نباشد؟!
بين خود و خدا؛ حالا خداوند او را سياه كرده ما را سفيد كرده، او را فقير كرده اين را غنى كرده، اين را رئيس كرده او را مرئوس.
همين طورى كه حضرت امام رضا عليه السّلام به اين شكل تمام غلامان را جمع مى‏كرد و با آنها مى‏نشست سر يك سفره غذا مى‏خورد؛ و كيف هم مى‏كرد؛ اين را مى‏گويند عرفان..»

منبع: آیین رستگاری ص116و117 علامه سیدمحمدحسین حسینی طهرانی رضوان الله علیه کتابخانه سایت متقین

اشتراک گذاری این مطلب!

عملی که گناهان را می‌ریزد

21ام مرداد, 1394

حضرت آیت الله مجتهدی تهرانی (ره) از علمایی بودند که کلام نورانی ایشان همواره در گوش و جان ارادتمندان ایشان باقی خواهد ماند.

این استاد اخلاق در فرازی از بیانات و درس اخلاق خود می‌فرمایند:

هر چه قدر هم آدم خوبی شدید، باز به خدا بگویید که خدایا، آیا بنده ای بدتر از من داری؟

امام زین العابدین(علیه السلام) با این که معصوم بود، در دعای ابو حمزه عرض میکند:

«اسوَءُ حالاً مِنّی» یعنی پروردگارا! کسی که حالش بدتر از من باشد، میان بنده های تو هست؟

رسول خدا(صلی الله علیه وآله وسلم) صبح ها هفتاد مرتبه استغفار می فرمودند؛
نه این که بخواهند به ما درس بدهند، اصلاً؛
واقعا خودشان را در مقابل عظمت خدا مقصر می دانستند که هر چه هم عبادت و بندگی کنند، در مقابل عظمت الهی باز هم ناچیز است.

سجده گناهان را می ریزد.

روایت است که انسان به سجده برود و مدتی در سجده باشد، “شکراً الله و الهی العفو” بگوید، مخصوصا در نماز شب، ده دقیقه، یک ربعی در سجده باشد، حس می کند وقتی که به سجده می رود، سبک می شود.

آن حالت سبکی بر اثر ریخته شدن گناهان است.
همانطور که باد در فصل پاییز برگ درختان را می ریزد، سجده هم گناهان را می ریزد.

اشتراک گذاری این مطلب!

دستورالعمل مرحوم قاضی برای رفع مشکلات دنیوی و اخروی

20ام مرداد, 1394

علاّمه انصاری لاهیجی که ازشاگردان مرحوم قاضی هستند، فرمودند:

روزی از ایشان پرسیدم که:
در مواقع اضطرار و گرفتاری چه در امور دنیوی و چه در امور اخروی، و در بن بست کارها به چه ذکر مشغول شوم تا گشایش یابم؟

سید علی قاضی در جواب فرمودند:"پس از پنج مرتبه صلوات و آیة الکرسی، در دل خود بدون آوردن به زبان بسیار بگو:
«اللّهُم اجعَلنی فی دِرعِکَ الحَصینَةِ الّتی تََجعَلُ فیها مَن تَشاءُ»".
إن شاء الله گشایش یابد علاّمه انصاری فرمودند:
من در مواقع گرفتاری های صعب و مشکلات لاینحلّ به این دستور عمل کردم و نتیجه های عجیب گرفتم.

(منبع: مهر تابناک ص 260)

اشتراک گذاری این مطلب!

اعبد ربک حتی یأتیک الیقین.

17ام مرداد, 1394


اوج راز نماز در شهود خداوند نهفته است:و اعبد ربک حتی یأتیک الیقین.

و از محدوده لا حول و لا قوة الا باللّه گذشتن و مرحله‏لا اله الا اللّه‏را پیمودن، به ذروه لا هو الا هو رسیدن است.

و معنای توحید تامّ، «قطع» توجه به غیر خدا نیست، زیرا قطع توجه به نوبه خود توجه و التفات است، بلکه «انقطاع» توجه به غیر است. و برای اینکه این «انقطاع» هم دیده نشود، کمال انقطاع مطلوب موحدان ناب می‏باشد، به طوری که نه تنها غیر حق دیده نشود، بلکه این ندیدن هم دیده نشود.

و این فقط در متن عبادت، مخصوصا نماز، تعبیه شده است. _

قطعه ای از مقدمه کتاب سرالصلوه، سرالصلاة جوادی آملی، ص : 11

اشتراک گذاری این مطلب!

چگونه باید ندیده به آخرت علاقه پیدا کنیم؟

12ام مرداد, 1394

 فرق دنیاگرایی و آخرت گرایی در این است که دنیا را اول میبینی بعدا علاقه پیدا میکنی، ولی آخرت را باید اول علاقه پیدا کنی و بعدا ببینی.

حالا چگونه باید ندیده به آخرت علاقه پیدا کنیم؟
راه اصلی آن تفکر است؛
راه دیگرش، از دل بیرون کردن علاقه به دنیای فانی و بی‌ارزش است
و راه دیگرش، عمل کردن برای آخرت است.

از سخنان استاد پناهیان

اشتراک گذاری این مطلب!

عملِ قلب است که موجب تولید علم می‌شود

12ام مرداد, 1394

«..حدیث است؛ مَنْ عَمِلَ بِمَا عَلِمَ وَرَّثَهُ اللَهُ عِلْمَ مَا لَمْ يَعْلَمْ،» کسی که به آن چه می‌داند عمل کند، خداوند به آن چه نمی‌داند او را آگاه می‌کند.

*در این حدیث عمل، عملِ تن (نماز و روزه) نیست. عملِ تن تولید علم نمی‌کند، نه این که این اعمال بی‌ارزش باشند بلکه ارزش خودش را دارد ولی عملِ قلب است که موجب تولید علم می‌شود. عملِ قلب چیست؟ عمل قلب یعنی تأمل، خواستِ فهمیدن و عشق به فهمیدن ولو برای به‌دست آوردن آن تا جایی که امکان دارد برود.

 تأمل یعنی با شدّت هر چه بیشتر آرزوی فهمیدن داشتن.
مَنْ عَمِلَ بِمَا عَلِمَ، عمل قلب است، یعنی به اندازۀ که می‌دانی قلبت عمل کند و با شدّت تمام بخواهی که بیشتر بفهمی.

کسی که نخواهد بفهمد و در مقام فهم نیست، تمام علوم را به او تزریق کنیم نمی‌فهمد..»

*غلامحسین ابراهیمی دینانی

 

اشتراک گذاری این مطلب!

مراحل هفتگانه عطار نیشابوری برای سیر و سلوك

9ام مرداد, 1394


عطار نیشابوری مراحل هفتگانه ای را برای سیر و سلوك و طلب حقیقت و رسیدن به درجات عالیه خود سازی تا آگاهی كامل و رسیدن به دیدار روی دوست در نظر گرفته به شرح زیر ;

طلب – عشق – معرفت – استغناء – توحید- حیرت و فنا یعنی بقاء در ذات او یا فناء فی الله.

این هفت وادی در منطق الطیر بیان شده است:

گفت ما را هفت وادی در ره است

چون گذشتی هفت وادی درگه است

از اشعار عطار بر می آید كه هفت وادی را خود سیر كرده و به منزلگاه حق و حقیقت رسیده است یعنی وی سالكی بوده كامل واصل. البته این مراحل و در نهایت سرچشمه حقیقت را با چشم سر نتوان دید بلكه با دیده سر مشاهده توان كرد چنانكه مولی علی علیه السلام در یكی از خطبه های دلكش نهج البلاغه می فرمایند:

لا یدركه العیون بمشاهدهٔ العیان و لكن یدركه القلوب بحقائق الایمان (دیوان عراقی ص ۵۲۴).

ادامه »

والمرء یصلحه القرین الصالح

9ام مرداد, 1394

غلام همت آنم که زیر چرخ کبود                           ز هر چه رنگ تعلق پذیرد آزاد است

ای عزیز! مهمترین ذکر مراقبت است که مقام عندیت است و مصاحبت با حق تعالی. همنشین خو می‌گیرد و بدان شناخته می‌شود و به قول فصیح لبید بن ربیعه صحابی: «والمرء یصلحه القرین الصالح».

عزیزان! خودتان را حساب کنید تا مصداق «یَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ یُرْزَقُونَ فِیهَا بِغَیْرِ حِسَابٍ» باشید، از بدی‌ها استغفار کنید و از خوبی‌ها حمد کنید که محاسبه، مراقبه می‌آورد و مراقبه، حضور و حضور، فتوح به دنبال دارد!

مراقبت بذر سعادت است، فناء حاصل نمی‌شود جز با توجه و مراقبت تام و آنچه شرط آن است دوام مراقبه است که «إِنَّ الَّذینَ قالوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ استَقاموا تَتَنَزَّلُ عَلَیهِمُ المَلائِکَةُ أَلّا تَخافوا وَلا تَحزَنوا وَأَبشِروا بِالجَنَّةِ الَّتی کُنتُم توعَدونَ» خوپذیر است نفس انسانیِ انسان به هر چه رو کند آن می‌شود، چطور یک قطعه زغال در اثر مجاورت با آتش برافروخته می‌شود، انسان هم بر اثر مراقبه و همنشینی با ملکوت، الهی می‌شود، استادم مرحوم علامه طباطبایی در خلوتی به من فرمودند: آقا! هر روز که مراقبتم قوی‌تر است، شب تمثلاتم صاف‌تر است.


*توصیه کوتاهی از علامه حسن‌زاده آملی

اشتراک گذاری این مطلب!

سعی کن ...

7ام مرداد, 1394

يكى از اسماء و صفات الهى اين است كه
‏ هُوَ يُطْعِمُ وَ لا يُطْعَمُ‏ (الانعام آيه 15) اوست كه خوراك مى‌دهد، و خوراك داده نمى‌شود
سعى كن كه مظهر اين مقام باشى تا تشبه بحق جل و على پيدا كنى كه لذت احتماء و اين حال بمراتب از لذت اكل و شرب حيوانى برتر و بالاتر است اگر لذت ترك لذت بدانى دگر لذت نفس لذت نخوانى.
از شكم پروران سرمشق مگير بلكه‏
ذَرْهُمْ يَأْكُلُوا وَ يَتَمَتَّعُوا وَ يُلْهِهِمُ الْأَمَلُ فَسَوْفَ يَعْلَمُونَ‏ (الحجر آيه 4) بگذارشان تا بخورند و برخوردار شوند و آرزو[ها] سرگرمشان كند، پس به زودى خواهند دانست.
و چون كمتر خورى كمتر خوابى و متخلق باين خلق الهى گردى كه‏
لا تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَ لا نَوْمٌ‏ (آية الكرسى) و بملائكه تشبه پيدا كنى كه
طعامهم التسبيح و شرابهم التقديس چنانكه از اهل بيت عصمت مأثور است و ملائكه گفتند نَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِكَ وَ نُقَدِّسُ لَكَ‏ (آيه 31 من البقره).

و تعبير از تسبيح بطعام و تقديس بشراب براى اين است تسبيح تنزيه ذات است و تقديس تنزيه صفات كه اول با طعام و ثانى با شراب مناسب است دقت كن تا اين لطيفه را دريابى.

 

منبع: هزار و يك نكته. نكته 443

اشتراک گذاری این مطلب!

برکات جلوگیری از نگاه حرام

6ام مرداد, 1394

دیدن شگفتیها

پیامبر اکرم(ص):
“چشمهایتان رابپوشانید تا عجایب و شگفتیها راببینید.”
ثواب الاعمال ص338

راحتی قلب:

امام علی(ع):
“آنکه از نامحرم چشمش رابپوشاند قلبش را راحت کرده است.”
بحارالانوا ج101ص41

نیک خویی:

امام علی(ع):
“کسی که نگاههایش کنترل شود صفاتش نیکو گردد.”
شرح غررالحکم ج5ص499

پاداش الهی:

امام صادق(ع):
“هرکس زنی را ببیند و(بلافاصله) دیده اش را به آسمان دوزد یا چشم فرو بندد، چشم باز نگرداند مگر خداوند حوریان بهشتی را به عقد او درآورد.”
بحارالانوار ج101ص37

چشیدن شیرینی ایمان:

پیامبر اکرم(ص):
“نگاه به(نامحرم) تیری از تیرهای شیطان است هرکس آن را از ترس خدا ترک کند خداوند ایمانی به او عطا کند که شیرینی اش را در دل خویش احساس کند.”
بحارالانوار ج101 ص38

 

برکات جلوگیری از نگاه حرام

اشتراک گذاری این مطلب!

مادر بودن همراه با زن خانه بودن

5ام مرداد, 1394

این متن خیلی تکانم داد:

اشتراک گذاری این مطلب!

سیزده مشخصه افرادی که از نظر روانی قوی هستند

4ام مرداد, 1394


1. آنها معمولا وقتشان را با ابراز تاسف به حال خود تلف نمی کنند.
2. آنها اختیار قدرت خود را از کف نمی دهند.
3. آنها از انعطاف پذیربودن خجالت نمی کشند.
4. آنها انرژی خود را روی مسائلی که خارج از کنترلشان باشد هدر نمی دهند.
5. آنها نیازی نمی بینند که همیشه موافق دیگران باشند.
6. آنها از خطرات پیش بینی شده نمی ترسند.
7. آنها به گذشته نمی چسبند.
8. آنها معمولا یک اشتباه را بارها و بارها تکرار نمی کنند.
9. آنها از موفقیت دیگران بیزار نیستند.
10. آنها با دیدن اولین شکست دست از تلاش نمی کشند.
11. آنها از تنها بودن نمی ترسند.
12. آنها حس نمی کنند که دنیا به آنها بدهکار است.
13. آنها به دنبال نتیجه گیری فوری نیستند.

اشتراک گذاری این مطلب!

 
فراخوان چی شد طلبه شدم