موضوعات: "پژوهشی" یا "پایان نامه ها" یا "مقالات"

بیایید آقایمان را به صفحه مجازی مان دعوت کنیم

4ام اسفند, 1395

..بیا یک کاری بکنیم…

آقا را امشب بجای اینکه دعوت کنی بیاید هیات اتان.

دعوت کن بیاید صفحه ی اجتماعی ایت را در اینستاگرام، فیس بوک، وبلاگ های خانگی و غیره ..بخواند..

ایمیل هایت را هم

سرچ هایت را هم در گوگل و یاهو و آمازون و بینگ و … ببیند

دلت را هم

.

بدان هر وقت بدون تردید و با شوق و اصرار او را در مخفی ترین حالت هایت دعوت کردی..

او هم از این مخفی زیستن رها خواهدشد!

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه دولت و سیاست در اندیشه مهدویت

26ام دی, 1395

عنوان پایان نامه سطح دو: دولت و سیاست در اندیشه مهدویت

نویسنده: اعظم ونایی

 

چکیده: رساله‌ای که در حال حاضر موجود و فراهم شده به بیان این مساله پرداخته که دولت و سیاست در اندیشه مهدویت چگونه است؟ و دارای چه زیرساختارهایی است و این‌که درباره این دولت چه تفکراتی را رایج کرده‌اند که منجر به لطمه زدن به شخصیت و دولت امام مهدی (عج) می‌شود و این‌که آن ترسیم روشن برای دولت موعود که همه ادیان را در برمی‌گیرد را می‌زداید را ثابت کردن خلاف آن کاری دشوار باشد به این جهت که امام مهدی (عج) براساس آموزه‌های هر دینی چهره‌ای متفاوت دارد ولی در پایان همه به این لحظه تقاطع می‌رسند که وجود پر برکت ایشان منجی و نجات دهنده پایان تاریخ و در سرآمدن همه ظلم ها و تیرگی ها است و مسئله فراهم شده به علت محدود کردن دایره بحث بیشتر در محدوده اندیشه شیعه می‌باشد.

در مورد منتقم بودن امام مهدی (عج) بحث شده و این‌که ایشان با عملکرد انتقال و جنگ و قتال دارد می‌شود و قتل و خون‌ریزی به راه می‌اندازد در صورتی که اصول کار ایشان در ابتدای امر همان روند عملی پیامبر اکرم (ص) می‌باشد که ابتدا دعوت می‌کردند و سپس در صورت عدم تسلیم و ایمان آوردن و دست به تیغه شمشیر می‌برند و دولت ایشان را دولتی اقتدارگرا معرفی می‌کنند که مبتنی بر قدرت فیزیکی و زور می‌باشد.

همچنین ایشان را قاطع و سازش‌ناپذیر معرفی می‌کنند در صورتی که روش حکومتی ایشان اخلاقی مبتنی بر ساختار امامت که این همان شیوه حکومتی و عملی ایشان است معرفی می‌کند و چشم‌انداز دولت ایشان در این بخش از نظر همه بعد تربیتی و معنوی انسان‌ها از تحقق اهداف غایی قیام با تعبیر در رفتار و کردار و بینش است و در بخش چهارم نیز آینده دولت از دیدگاه شیعه را بررسی می‌کند و آن را ترسیم روشنی از آینده است که با محقق شدن دولت مهدویت به عرصه ظهور می‌رسد در این بخش سیاست در این جامعه فاضله و الهی است.

اشتراک گذاری این مطلب!

نشانه های ایمان از دیدگاه قرآن

16ام دی, 1395

عنوان پایان نامه سطح دو: نشانه های ایمان از دیدگاه قرآن

نویسنده: اعظم کریملو

 

چکیده: یکی از موضوعات مهم قرآنی ایمان به خدا و فرستاده ی اوست. آیات زیادی از قرآن کریم به موضوع ایمان اختصاص یافته است. ایمان یکی از مهمترین ارکان اعتقادی است که عدم توجه به آن انسان را دچار خسران بزرگی می کند.

به همین سبب تحقیق در این مورد جایگاه ویژه ای دارد. برخی از مهمترین نشانه های ایمان از نظر قرآن: پیروی از رسول خدا و کتب آسمانی، اطاعت و خشیت، استغفار، توکل، نماز و زکات ، پرهیز از گناه و تقوا است که می تواند در تمام ابعاد زندگی انسان مطرح شود.

مهمترین نکته ای که از نگارش این مقاله بدست آمده شناخت ایمان واقعی و راستین است. داده های اولیه این مقاله بر اساس روش کتابخانه ای گرد آوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین شده است.

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه آثار انفاق از دیدگاه قرآن کریم

7ام دی, 1395

عنوان پایان نامه پایان نامه سطح دو : آثار انفاق از دیدگاه قرآن کریم

نویسنده : لیلا چگنی

چکیده: یکی از مهمترین مسائلی که در قرآن مطرح شده و تأثیر مستقیم در زندگی دارد مسئله انفاق می باشد که آیات متعددی در قرآن کریم به این موضوع اختصاص یافته است. انفاق نیز مانند هر عمل دیگری اگر نیت خدایی داشته باشد، می توان انسان را در رسیدن به رشد و کمال واقعی یاری دهد. از این جهت اخلاص در امر انفاق از جایگاه والایی بر خوردار است.

انفاق کردن به صورت آشکار و پنهان هر کدام اثرات خاص خود را دارد. حوزه انفاق در دنیا بسیار وسیع و موارد آن بسیار متعدد می باشد. از این رو تحقیق در این مورد ضروری به نظر می رسد.

بخشی از مهمترین آثار انفاق در قرآن کریم مطرح شده که می توان به دو بخش دنیوی و اخروی تقسیم کرد. آثار دنیوی را نیز می توان به دو اثر فردی و اجتماعی تقسیم بندی کرد. از مهمترین نکاتی که در نگارش این مقاله به دست آمده این است که انفاق از جنبه های گوناگون، اثرات غیر قابل انکاری را دارد.

فردی که از مال و جان خود در راه خدا می گذرد شایسته بندگی و دریافت الطاف الهی می باشد.داده های اولیه این مقاله بر اساس روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین گشته است.

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده تحقیق ربا در آیات قران

5ام دی, 1395

عنوان تحقیق: ربا در آیات و روایات

استاد راهنما:سرکار خانم سبحانی

پژوهشگران:سیده مریم حسینی،مریم معصومی،زهرا قاسمی

موضوعی که به آن می پردازیم پژوهشی دربارۀ «ربا در ادیان مختلف » می باشد.ربا از نظر لغوی یعنی بیشی ،افزون شدن و سودی که دایِن از مدیون می ستاند و در اصطلاح قرض به شرط سود می باشد. ربا در همه ادیان الهی مذموم شده است و در دین اسلام به عنوان محاربه با خدا قلمداد شده است.

از آنجایی که ربا نه تنها موجب رشد اقتصادی جامعه نشده بلکه در دراز مدّت اثرات مخربی بر اقتصاد جامعه می گذارد ،این مهم ما را بر آن داشت تا به مروری اجمالی درباره ربا در ادیان دیگر و نیز از دیدگاه آیات و روایات بپردازیم.

با مطالعه این آیات و روایات درباره ربا و تاریخچه اش در ادیان دیگر به اهمیت حرمت آن در اسلام بیشتر پی می بریم .وقتی رد پای مرموزانه آن را در معاملات اقتصادی جامعه که واقعیتی ملموس است می نگرم و می فهمیم که اگر توجّه نشود سنت قرض الحسنه کم کم ریشه کن خواهد شد و رباخواران با منفعت طلبی بیشتر اقتصاد جامعه را فلج خواهند کرد،عزم خود را جزم می کنیم تا این حرام الهی را ریشه کن کنیم .

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه سطح دو جهاد در قرآن کریم

30ام آذر, 1395

عنوان پایان نامه سطح دو: جهاد در قرآن کریم

مولف:زینب حسنی

 

چکیده: با مراجعه به آیات قرآن کریم در می یابیم که جهاد دارای جایگاه ویژه ای در اسلام است به طوریکه از جهاد به عنوان یکی از درهای بهشت یاد شده است که مخصوص مجاهدان در راه خداست همچنین جهاد نتایج و آثار والایی دارد که از جمله ی آن تاثیرگذاری در عزت و شرف جامعه مسلمین می باشد.

به همین سبب تحقیق در این مورد جایگاه ویژه ای دارد. از آنجا که جهاد نقش بسیار مهمی در زندگی فردی و اجتماعی مسلمانان دارد به اهداف و پیامدهای ترک ان باید اهمیت زیادی داد .

از جمله ی آثار فردی آن تمایز مجاهدان و صابران از سایرین و آزمایشی برای مومنین حقیقی می باشد . همچنین از جمله آثار اجتماعی آن می توان به نابودی دشمنان الهی اشاره کرد از این رو می توان گفت که جهاد سبب تحقق حاکمیت الهی در جهان می شود .

داده های اولیه ی این مقاله بر اساس روش کتابخانه ای گرد آوری شده است و مبتنی بر روش توصیفی تدوین گشته است.

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه سطح دو تربیت دینی در قرآن کریم

25ام آذر, 1395

عنوان پایان نامه سطح دو: تربیت دینی در قرآن کریم

مولف: ربابه حسنی

چکیده: انسان ها برای به فعلیت رساندن استعدادهای خود و برای به ظهور رساندن آن چه بالقوه در درونشان وجود دارد، نیاز به تربیت دارند.

به همین دلیل یکی از موضوعات مهمی که در آیات قرآن کریم به آن اشاره شده است، تربیت می باشد. از آن جا که تربیت در زندگی هر انسانی نقش بسیار مهمی دارد، نیاز است عوامل و شیوه ها و زمینه های آن مورد بررسی قرار گیرد که از نظر قرآن کریم مهربانی و محبت و بیان روشن مطالب از عوامل موثر در تربیت می باشد .

همچنین از شیوه های تربیتی که از میان آیات قرآن کریم به آن دست می یابیم؛ تضعیف انگیزه های مادی و توجه دادن انسان ها به نمونه های تاریخی است.اگر انسان ها از شیوه های قرآنی برای تربیت استفاده کنند به اهدافی که خداوند از آفرینش انسان برای او در نظر گرفته است، دست می یابند.

داده های اولیه ی این مقاله بر اساس روش کتابخانه ای گرد آوری شده است و مبتنی بر روش توصیفی تدوین گشته است.

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه سطح دو آثار شکرگزاری از دیدگاه قرآن کریم

21ام آذر, 1395

عنوان پایان نامه سطح دو: آثار شکرگزاری از دیدگاه قرآن کریم

مولف: مونا حنیفه مجردی

 

چکیده: یکی از آموزه های تربیتی در قرآن کریم شکر است و حقیقت شکر تنها تشکر زبانی و مانند آنها نیست، بلکه باید به دقت ببینیم که بخشنده این نعمت حاکمیت و مهم این است که ببینیم حقیقت شکر چیست و راهله آن با فزونی نعمت از کجاست؛ چرا که شکر دارای مرحله است.

نخستین مرحله این است که آفریننده ی این نعمات را بشناسیم این اولین پایه تشکر است و بعد از آن مرحله زبانی شکر فرا می رسد ولی از همه بالاتر مرحله شکر عملی است که به درستی در آفرینش هستی بیندیشیم که هر نعمتی برای چه هدفی به ما داده شده و آن را در مسیر خودش به کار بگیریم که اگر این کار را نکنیم کفران نعمت خواهد بود.

پس برای درک آیات یا عظمت الهی در پهنه آفرینش انگیزه ای لازم است، همچون شکر خدا که توأم با صبر و شکیبایی برای دقت و کنجکاوی هر چه بیشتر در نعمت های الهی است برای اینکه بتوانیم راه زندگی را بشناسیم و در مسیر تکامل گام برداریم لذا داده های اولیه این تحقیق با روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی به روش توصیفی تدوین شده است.

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه سطح دو قرآن در قرآن

17ام آذر, 1395

عنوان پایان نامه سطح دو : قرآن در قرآن

مولف: زهرا سادات موسوی

 

چکیده:پروردگار متعال در قرآن کریم هدف خلق بشر را رسیدن به کمال و قرب إلهی بیان کرده است؛ هر عقل سلیمی در می یابد در ابتلائات و امتحانات مسیر رسیدن به کمال، راهنمایی جز خالق بی همتای موجودات که بر زمان و مکان محیط است وجود ندارد.

پس بر پاک سرشتان و کمال طلبان ایجاب میشود برای دستیابی به هدایت، معرفت خود را نسبت به کتاب الله افزایش دهند. بعلاوه خدای متعال، مردم را به تعمّق و تعقّل در قرآن مجید که میزان إلهی است فرا میخواند پس ضرورت مسئله مضاعف میشود. در قرآن مجید از امور مختلفی مانند هدایتگری و آثار تکذیب کلام الله سخن به میان آمده است.

هدایت انسآنها تابع مشیّت خداست، ضمن آنکه خود انسانها نیز باید هدایت پذیر باشد و عناد و ستمگری را کنار گذاشته و به خدا و پیغمبرانصلوات الله علی نبینا و علیهم و روز قیامت ایمان داشته باشند. تکذیب این کتاب مقدّس(که از آیات خدا بشمار میرورد)، عواقب شومی چون: کشیده شدن حجاب بر قلب را در دنیا و آخرت نصیب انسان میکند.

بنابراین آنچه می بایست هدف زندگی افراد قرار گیرد از طرف خدای متعال در قرآن کریم بیان شده است و انتخاب نهایی سعادت یا شقاوت به عهده ی خود بشر است. داده های اولیه ی این تحقیق با استفاده از روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین شده است.

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه سطح دو شفاعت در قرآن و روایات

13ام آذر, 1395

عنوان پایان نامه سطح دو : شفاعت در قرآن و روایات

مولف : مرضیه شاملو 

 

چکیده: شفاعت، کمک اولیای خدا به گنهکاران است که پیوند ایمانی خود را با خدا قطع نکرده اند. بر خلاف نظر عده ای، اعتقاد به شفاعت نه تنها مایه جرأت و سرسختی در مقابل خدا نیست؛ بلکه پدید آورنده امید در دل گنهکاران و مایه بازگشت آنان به سوی خداوند و دست برداشتن از عصیان است.

اعتقاد به شفاعت در صورتی می تواند موثر و سازنده باشد که دور از هر نوع عوام فریبی تفسیر شود؛ زیرا گاهی تفسیرهای غلط از شفاعت، افراد را از درک حقیقت شفاعت باز می دارد. در اندیشه شیعی، افرادی می توانند شفاعت کنند که از خداوند اجازه آن را داشتته باشند.

داده های اولیه این مقاله با استفاده از روش کتابخانه ای گرد آوری شده و مبنی بر روش توصیفی تدوین شده است.

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه سطح دو آثار توکل در قرآن کریم

6ام آذر, 1395

عنوان پایان نامه سطح دو :آثار توکل در قرآن کریم

مولف: زهره گودرزی

 چکیده: از آموزه های بنیادی که در قرآن کریم به آن اشاره شده، توکل به ذات بی زوال خداوند است، همچنان که آیات زیادی به توکل بر خدا اختصاص یافته است.

توکل بر خدای متعال دارای آثار زیادی است که اگر در مراحل رشد و تکامل معنوی، ایمان و عمل به دستورات الهی به آن توجه نشود، انسان از توکل بر خدا خارج شده و بنده ابلیس می‌شود و در سرازیری نابودی قرار می گیرد. به همین سبب بیان آثار توکل و تحقیق در این زمینه جایگاه ویژه ای دارد.

در این تحقیق توجه به یک منبع بی زوال و آثار این توجه و توکل مورد بررسی قرار می گیرد که شامل این آثار است: سدی در برابر وسوسه‌های شیطان، عامل ایجاد اعتماد به نفس، اطمینان از محفوظ ماندن، جلب عزت و نصرت الهی که نتیجه آن، اتصال به خداوند و رسیدن به عاقبت نیک است. مهم ترین نکته ای که از این مقاله به دست آمد، این است که توکل بدون عمل و عمل بدون توکل بر خدا هر دو بی نتیجه اند.

داده های اولیه این مقاله بر اساس روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین گشته است.

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه مرگ در قرآن و نهج البلاغه

30ام آبان, 1395

عنوان پایان نامه: مرگ در قرآن و نهج البلاغه

مولف: سمیه شادپوری

 چکیده: از موضوعات مهمی که در نهج البلاغه توسط امام علی-علیه السلام- مطرح شده است،بحث مرگ است.یاد مرگ نقش مهمی در زندگی انسان ایفا می کند.اندیشه پیرامون مرگ به آدمی کمک می کند تا به طور معقول زندگی کند و ظواهر فریبندة دنیا او را از مسیر حق و حقیقت منحرف نسازد.

مرگ نابود کنندة لذت ها و تیره کننده خواهشهای نفسانی و دور کنندة اهداف انسانی است.به همین جهت تحقیق درباره مرگ جایگاه ویژه ای دارد.هرنفسی شربت مرگ را خواهد چشید و روز قیامت همه به مزد اعمال خود کاملاً می رسند.مرگ به معنای مردن، فنا و از بین رفتن نیست بلکه انتقال از جهانی به جهان دیگر است.

مرگ حقیقی زمانی است که انسان فقط متوجه حیات دنیوی می باشد.سخت ترین مانع در مسیر تکامل انسان ها غفلت ازیاد مرگ است که برخی ازآنها،جهل و نادانی،هوای نفس، دوستی دنیا و خیال زدگی است.

مهمترین نکته ای که از این نگارش بدست آمده است این است که به یاد مرگ بودن و اندیشیدن درآن یعنی یک لحظه از یاد خدا غافل نبودن و در نتیجه لقاء الله و خشنودی او هم در دنیا و هم در آخرت،داده های اولیّة این مقاله براساس روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین گشته است.

واژگان کلیدی: مرگ،قرآن، نهج البلاغه

اشتراک گذاری این مطلب!

دانلود فایل پی دی اف پایان نامه ایمان و کفر در تمثیلات قرآن

28ام آبان, 1395

فایل پی دی اف پایان نامه ایمان و کفر در تمثیلات قرآن که به همت فاطمه ذاکر تهیه و تنظیم شده است را می توانید از اینجا دانلود کنید.

 

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه شيطان در قرآن و نهج البلاغه

28ام آبان, 1395


عنوان پایان نامه سطح دو: شيطان در قرآن و نهج البلاغه

مولف: نرجس حسيني

 چکيده: يکي از موضوعات مهمي که در نهج البلاغه توسط امام مطرح شده است، شيطان مي باشد. با توجه به اينکه در نهج البلاغه و آيات قرآن کريم به موضوع شيطان و تاثيراتي که در زندگي انسان دارد، بسيار پرداخته شده است به همين سبب تحقيق در اين مورد جايگاه ويژه اي دارد.‌

آگاهي از وجود و ماهيت شيطان، تفکر درباره ي اين موضوع که هدف آفريدگار از خلقت اين موجود چه بوده است و راه نفوذش در انسان چگونه است ، مهم ترين نکته اي که از نگارش اين مقاله به دست آمده اين است که براي مبارزه با اين دشمن خطرناک بايد به خداوند پناه برد و با بکارگيري سلاح دين، تقوا و عمل صالح راه هاي ورود شيطان را به مرزهاي دل جوانان و انسان هاي پاک دل بست.

داده هاي اوليه اين مقاله براساس روش کتابخانه اي گردآوري شده و مبتني بر روش توصيفي تدوين گشته است.
واژگان کليدي:شيطان، نهج البلاغه، قرآن.

اشتراک گذاری این مطلب!

دانلود فایل پاورپوینت پایان نامه معناداری تمثیلات قرآن

27ام آبان, 1395

فایل پاورپوینت پایان نامه معناداری تمثیلات قرآن که توسط سرکار خانم سیمین هنربخش نگارش شده است و حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر علیرضا قائمی نیا به عنوان استاد راهنما و  حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر علی محمدی آشنانی به عنوان استاد مشاور در تالیف آن یاری رسانده است را می توانید از اینجا دریافت کنید.

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

دانلود فایل پاورپوینت بررسی تطبیقی آیات نکاح در تفاسیر فریقین

26ام آبان, 1395

فایل پاورپوینت بررسی تطبیقی آیات نکاح در تفاسیر فریقی را که به همت سرکار خانم اردستانی تهیه و تنظیم شده است را می توانید از اینجا دانلود کنید.

این فایل شامل مباحث زیر می باشد.

فصل- مشروعیت نکاح و اقسام آن در آیات قرآن کریم

- گفتار اول: مشروعیت نکاح
اتفاق كلي در مشروعيت نكاح و تعدد زوجات

- گفتار دوم: اقسام نکاح
اتفاق در مشروعيت نكاح دائم و نكاح با كنيز و اختلاف در نكاح منقطع

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه آثار ریا در قرآن کریم

24ام آبان, 1395

عنوان پایان نامه سطح دو: آثار ریا در قرآن کریم

مریم نادمی

چکیده: یکی از آموزه‌ های قرآن کریم که در آیات به آن اشاره شده نهی از ریا در عمل می‌باشد.آیاتی از قرآن کریم به موضوع نهی از ریا اختصاص یافته است.ریا نیز مانند هر عملی دارای آثاری می‌باشد به نحوی که اگر این نهی از ریا در سرلوحه کارها مورد توجه قرار نگیرد انسان دچار خسران و زیان می‌شود.

بخشی از مهم ترین آثار ریا از نظر قرآن، غفلت ورزیدن از خداوند، نشانه کفر بخدا و قیامت، باطل بودن عمل ریاکار، محرومیت از هدایت الهی، دچار شدن به عذاب الهی می‌باشد که می‌تواند در ابعاد دنیوی، اخروی مطرح شود.

مهم ترین نکته‌ای که از نگارش این مقاله بدست آمد توجه به خداوند در تمام امور و داشتن اخلاص می‌باشد.

داده های اولیه این مقاله بر اساس روش کتابخانه‌ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین گشته است.
واژگان کلیدی: ریا، قرآن کریم.

اشتراک گذاری این مطلب!

عچکیده پایان نامه شادی از دیدگاه آیات و روایات

20ام آبان, 1395

عنوان پایان نامه سطح دو: شادی از دیدگاه آیات و روایات

مولف: طاهره صالحی

 چکیده: شادی و نشاط یکی از نیازهای روحی و فطری انسان است که در بسیاری از جنبه های حیاتی انسان نقش موثری ایفا میکند. اضطراب های فکری و تنش های روانی از مشکلات جدی انسان عصر تکنولوژی و ارتباطات است که منجر به کاهش احساس شادی در وی شده است.

این مقاله با هدف بررسی انواع شادی و عوامل آن از دیدگاه آیات و روایات انجام شده است. قرآن کریم و روایات معصومین(ع)، مهم ترین معیارهای شادی و نشاط ممدوح را با محوریت توحید، دوری از گناه، احیای ارزش ها، شادی با امامان(ع) تبیین کرده و شادمانی برای گناه، افراط در شادی، دروغ شادی آور و شادمانی کاذب را از مصادیق شادی مذموم دانسته و در نهایت مهم ترین عوامل شادی آفرین را با تأکید بر قرآن و احادیث ائمه(ع) عوامل دورنی و بیرونی برشمرده است.

داده های اولیه این مقاله با استفاده از روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین شده است.

واژگان کلیدی: شادی، فرح، قرآن، روایات

اشتراک گذاری این مطلب!

پیشینه تاریخی چادر، از دیروز تا امروز

19ام آبان, 1395

چادر یا همان پوشش رویین زنان که ویژگی عمده آن گشاد و سرتاسری بودن می‌باشد، بهترین نوع حجاب و پوشش است، به طوری که تمام قامت خانوم‌ها و حتی گاه صورت آنها را می‌پوشاند. به همین خاطر باید گفت چادر از نظر کارکرد به گونه‌ای است که از بالای سر پوشیده می‌شود و پوشش بیشتر و بهتری نسبت به بدن دارد.

درباره این که ریشه این واژه چیست اطلاعات مشخصی وجود ندارد، اما برخی آن را با واژه هندی «چاترا» به معنای آفتاب‌گیر مطرح کرده‌اند که قطعی نبوده و نیازمند پژوهش بیشتری می‌باشد.با این همه پيش از اسلام اين کلمه به پوشش سراسري اطلاق مي‌شده و ریشه این نوع پوشش به دوران کهن و پیش از اسلام بر می‌گردد. پس از دوره اسلامی نیز معرب کلمه به صورت شوذر به معنايی چادر در فارسي مورد استفاده قرار گرفت و دقیقاً همان معني را داشت؛ يعني پوشش سراسري که زنان براي پوشاندن و ستر و حجاب برتر به کار مي‌بردند.

ادامه »

چکیده پایان نامه صبر در قرآن و روایات

16ام آبان, 1395

عنوان پایان نامه سطح دو: صبر در قرآن و روایات

مولف: راضیه سادات حسینی

 

چکیده: یکی از مهم ترین آموزه هایی که در قرآن و روایات مطرح می شود ، موضوع صبر است . شناخت صبر تاثیر مثبت و سازنده ای برای فرد و جامعه دارد و او را در رسیدن به کمال یاری می کند .

بدون تردید سازندگی درونی انسان و تهذیب نفس او در سعادت دنیوی و اخروی او نقش به سزایی دارد ، به طوری که اگر انسان تمام علوم را تحصیل کند و نیروهای طبیعت را به تسخیر در آورد اما از درون ناتوان باشد که نفس خود را تسخیر کند ، از رسیدن به کمال باز خواهد ماند .

در حول مساله صبر ، محورهای بسیاری را می توان مورد بحث قرار داد ؛ اما در این مقاله به بررسی اقسام صبر و اسطوره های صبر اشاره شده است .

مهم ترین نکته ای که در این مقاله به دست آمد این مطلب بود که تحصیل صبر نیاز به زحمت و تلاش دارد، اما زمانی که به ثمر بنشیند میوه ای شیرین خواهد داد .

داده های اولیه این مقاله با استناد از روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین شده است .

واژگان کلیدی : صبر ، قرآن ، روایات .

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه تقوی در قرآن و نهج البلاغه

12ام آبان, 1395

عنوان پایان نامه: تقوی در قرآن و نهج البلاغه

مولف: سمیه السادات میر آقایی

 چکیده:یکی از مهم ترین آموزه های تربیتی که در نهج البلاغه توسط امام علی ( علیه السلام ) مطرح شده است ، تقوی است.تقوی نیزمانند هرعمل دیگری دارای آثار فراوانی است ، به نحوی که اگر این عمل در مراحل سیر الی الله واقع نشود، فرد را دچار خسران زیادی می کند .

به همین سبب تحقیق در این مورد جایگاه ویژه ای دارد . بخشی از مهم ترین آثار تقوی از نظر قرآن و نهج البلاغه ، رهایی از فتنه ها و تنگناها ، بازشدن درهای رحمت الهی ، ورود به بهشت و رهایی از آتش دوزخ ، می باشد که می تواند در تمام ابعاد دنیوی واخروی مطرح شود.

مهم ترین نکته ای که از نگارش این مقاله بدست آمد این است که تقوی لازمه ی زندگی هر فردی می باشد زیرا هیچ عملی نزد خداوند بدون تقوی پذیرفته شده نیست و ارزش هر عملی به تقوای آن است و تقوی وسیله ای برای نزدیکی به خداوند می باشد .

داده های اولیه این مقاله بر اساس روش کتابخانه ای گرداوری شده است و مبتنی بر روش توصیفی تدوین شده است . واژگان کلیدی : تقوی ، قرآن ، نهج البلاغه .

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه آثار توکل بر خداوند متعال از دیدگاه قرآن

8ام آبان, 1395

عنوان پایان نامه سطح دو: آثار توکل بر خداوند متعال از دیدگاه قرآن

مولف : مرضیه سهرابی
 چکیده: انسان موجودی نیازمند است و برای برطرف کردن نیاز هایش، باید برموجودی قدرتمند و فنا ناپذیر اعتماد و تکیه کند. در واقع، انسان محتاج توکل؛ یعنی سپردن امور به خداوند قادر متعال است.
از آثار فردی دنیوی توکل، جلب امدادهای خداوند در زندگی و کسب اعتماد به نفس و پشت گرمی وهموار شدن سختی هاست و همچنین از آثار اجتماعی دنیوی آن، نهراسیدن از موضع گیری علیه مشرکان سامان بخشیدن کارها و موفقیت در جنگ هاست.

از آثار فردی اخروی توکل،وادار کننده ی آدمی به نیایش به درگاه پرودگار، فزونی ایمان، ایمنی در برابر شیطان وهمواری و صبر وشکیبایی می باشد و آثار اجتماعی اخروی آن می تواند سعادت مهاجران را خدا باشد.

داده های اولیه ی این تحقیق بر اساس روش کتابخانه گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی پردازش شده است.
واژگان کلیدی :توکل بر خدا ، قرآن کریم

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه آثار ظلم از دیدگاه قرآن کریم

4ام آبان, 1395

عنوان پایان نامه سطح دو: آثار ظلم از دیدگاه قرآن کریم

مولف: فاطمه یوسفی

 چکیده: یکی از آموزه های قرآن کریم دوری از ظلم می باشد. آیات زیادی از قرآن کریم به ظلم اختصاص یافته و ظلم مانند هر عمل دیگری دارای آثار فراوانی است، به نحوی که اگر این عمل در مراحل سیر الی الله در نظر گرفته نشود انسان دچار خصران بزرگی می شود.

به همین سبب تحقیق در این مورد جایگاه ویژه ای دارد. بخشی از مهم ترین آثار ظلم از نظر قرآن کریم به بی یاور بودن در قیامت، محرومیت از سعادت، نابودی ملت ها، تسلط حکومت های ظالمانه، عدم پذیرش عذر آدمی، محرومیت از شفاعت شفیعان می باشد که می تواند در تمام ابعاد اخروی و دنیوی مطرح شود.

مهم ترین نکته ای که در نگارش این مقاله بدست آمده این است که بازتاب ظلم به خود انسان بر می گردد، چه در دنیا و چه در عقبی او می شود.

داده های اولیه این مقاله بر اساس روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبنتی بر روش توصیفی تدوین گشته است.

واژگان کلیدی: ظلم ، قرآن کریم

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه عدل الهی در قرآن

30ام مهر, 1395

مولف: زینب شاهانی
عنوان پایان نامه سطح دو: عدل الهی در قرآن
 
چكيده: يكي از صفات الهي كه مورد بحث و مهم براي متفكران اسلامي است، عدل الهي است. اين مبحث از آن جهت اهميت دارد كه، چون خداوند خالي از اين است كه عمل و فعلي را بيهوده انجام داده باشد، پس مي توان عدالتي كه ميان مخلوقاتش ايجاد كرده را مهم ترين موضوع دانست زيرا كه همانطور كه در تحقيق بيان مي شود.

شبهاتي از قديم در ذهن انسانها وجود داشته كه براي رفع اتهام و رفع شبهه در مورد عدالت و برابري كه خداوند ميان جهان هستي ايجاد كرده، اين موضوع از اهميت بسياري برخوردار است حكمت الهي و عدالت الهي و رعايت عدالت در ميان مخلوقات الهي از محورهايي است كه قابل ذكر بوده است زيرا كه بين حكمت و عدالت الهي رابطه اي خاص وجود دارد، رابطه اي كه با آن عدالت الهي را ثابت مي توان كرد و براي شبهات دليل قانع كننده و تامي آورده شود.

عدالت الهي همان چهارچوب درست و كامل براي تمام مخلوقات بالاخص انسان ها است كه به درستي ميانشان برقرار شده است به طور كاملاً عادلانه جهان هستي در مسير تكامل خود قدم برمي‌ دارد و در حال حركت است. داده هاي اوليه ي اين مقاله با استفاده از روش كتابخانه اي گردآوري شده و مبتني بر روش توصيفي تدوين شده است .                                                                        
 واژگان كليدي: عدل الهي، قرآن.

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه عوامل ایمان در قرآن کریم

20ام مهر, 1395

مولف: سمیرا عربی
عنوان پایان نامه سطح دو: عوامل ایمان در قرآن کریم
 
چکیده : ایمان از جمله موضوعات مهمی است که در قرآن کریم بسیار مطرح شده است .در اسلام، ایمان به خدا، تزکیه نفس و مراقبت سجایای اخلاقی رکن اساسی سعادت بشر به شمار می روند یعنی راه رسیدن به قله سعادت ونهایت درجه سرور، ایمان و عمل صالح است .

ایمان از ریشه  ” امن” به معنای آرامش خاطر و اطمینان و مطلق تصدیق است و حقیقت ایمان همان تسلیم شدن به مبدا هستی در همه جهات زندگی است . ایمان که شناخت و پذیرش آگاهانه نسبت به خدا و دین و وحی است دارای عوامل مختلف می باشد .

از جمله عواملی که موجب تولید ایمان در دل انسان می شود عبارتست از : دقت و تفکر در ملکوت ،معجزه ، تلاوت ، نیاز ، توجه به عاقبت ناگوار مشرکین و امداد الهی (هدایت) می باشند . داده های اولیه این مقاله با استفتده از روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبنی بر روش توصیفی تدوین شده است .
واژگان کلیدی : ایمان ، قرآن کریم

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه اسلام هراسی و اسلام‌ستیزی در صدر اسلام

15ام مهر, 1395

مولف: کبری استیری
عنوان پایان نامه سطح دو: اسلام هراسی و اسلام‌ستیزی در صدر اسلام
 
چکیده: در این تحقیق در موضوع اسلام هراسی که منجر به اسلام‌ستیزی است؛ بحث و گفتگو می‌شود که از ابتدای بعثت انبیاء از حضرت آدم در طول تاریخ تاکنون، مستکبران و ستمگران همواره با دین الهی و پیامبران به ستیزه برخاسته‌اند. به دلیل اینکه منافعشان به خطر می‌افتاده و راه‌های مختلفی برای مبارزه با دین حق و پیشرفت آن پیموده‌اند.

به‌گونه‌ای که با همه پیامبران و پیشوایان حق‌طلب به ستیزه پرداخته‌اند و تا زمان پیامبر اسلام (صلی‌الله علیه و آله و سلم) و ائمه معصومین ادامه داشته است. حتی تا عصر حاضر با ترفندهای گوناگون به مبارزه با اسلام نقشه‌هایی را طرح کرده‌اند که ما به مواردی در قرآن می‌پردازیم که مبارزات کفار و مشرکان و نمونه‌هایی که در قرآن آمده است و شأن نزول بعضی از آیات قرآن که در رابطه با اسلام‌ستیزی آنان بوده است می‌پردازیم.

روش تحقیق در این نوشتار به‌صورت کتابخانه‌ای بوده و در ابتدا به قرآن و دیگر کتاب‌های تاریخی و تفسیری مراجعه شده است.
واژگان کلیدی: اسلام هراسی، اسلام‌ستیزی.

اشتراک گذاری این مطلب!

برگزاری دفاعیه پایان نامه سطح سه معناداری تمثیلات قرانی

10ام مهر, 1395

جلسه دفاعیه پایان نامه سرکارخانم سیمین هنربخش طلبه سطح۳رشته تفسیرعلوم قرآنی باموضوع"معناداری تمثیلات قرآن” برگزار شد.

این پایان نامه با راهنمایی جناب آقای قائمی نیا و داوری جناب آقای غضنفری در روز جمعه مورخ۹۵/۷/۹در مرکز تخصصی تفسیر علوم قرآنی حضرت فاطمه(س)برگزار گردید.

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه ويژگي‌هاي امام در قرآن و نهج‌البلاغه

10ام مهر, 1395

مولف: معصومه سادات ميرطاهري
عنوان پایان نامه سطح دو: ويژگي‌هاي امام در قرآن و نهج‌البلاغه
 
چكيده: امام از ويژگي‌هاي منحصر به فردي برخوردار است كه ايشان را شايسته مقام امامت مي كند. از جمله‌ي اين ويژگي‌ها: علم امام، گستره علم غيب‌ او،‌حجّت بودنش،‌مقام عصمتش ،‌نصب ايشان از جانب پروردگار،‌افضليتش در تمام زمينه‌ها و … كه در اين گردآوري آنها را به اختصار از نگاه گذرانديم.

امام تمام وظايف نبي را بر دوش دارد، ايشان ادامه دهنده راه پيامبرهستند كه از جانب پروردگار براي هدايت بشر فرستاده شده‌اند. شيعه با ادله محكم بر اين عقيده است كه نصب امام از سوي خداي متعال صورت گرفته است و او را داراي والاترين مقام عصمت مي‌داند .

و همين افضليت امام در تمام زمينه‌ها ايشان را شايسته مقام خليفه اللّهي مي‌كند. در اين مقاله داده‌هاي اوليه با استفاده از روش كتاب‌خانه‌اي گردآوري شده است و مبتني بر روش توصيفي تدوين شده است.
واژگان كليدي: امام،‌ قرآن ،‌نهج‌البلاغه 

اشتراک گذاری این مطلب!

دفاعیه پایان نامه سطح 3 ایمان و کفر در آیات تمثیلی قرآن برگزار شد

6ام مهر, 1395


دفاعیه پایان نامه سطح ۳ مرکز تخصصی تفسیر وعلوم قرآن حضرت فاطمه(س)با عنوان ایمان و کفر در آیات تمثیلی قرآن برگزار شد.

این دفاعیه در روز شنبه مورخ ۹۵/۶/۲۷ ساعت ۱۱:۳۰در مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران تهران برگزار گردید.

محقق این پایان نامه خانم فاطمه ذاکر گرایش تفسیر علوم قرآن با راهنمایی استاد محمد حسین خوانین زاده و داوری استاد محمدجواد نوروزی بود.

  • پایان نامه مذکور امتیاز عالی ۱۹/۲۵را به خود اختصاص داد.به نظر استاد محترم داور امتیازات این رساله به لحاظ پردازش و کثرت منابع دست اول تتبعی که در آن صورت گرفته و روانی مباحث آن می باشدو اشکالات وارده را بر ساختار آن وارد دانستند.
اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه تکبر از دیدگاه قرآن کریم

5ام مهر, 1395

نام مولف: زهرا ابراهیمی
عنوان پایان نامه سطح دو: تکبر از دیدگاه قرآن کریم
 
چکیده: صفت رذیله تکبرصفتی است که متاسفانه درجامعه امروزی افرادزیادی به آن مبتلاهستند.دراین تحقیق سعی شده باتوجه به آیات،وجوه تکبر واثرات نا مطلوبش درفرد،بررسی شودتاخواننده بامطالعه آن وجستجووکنکاش درخود اگرواجداین صفت بودبه فکراصلاح ودرمان آن بیفتد؛زیراعواقب بسیار خطرناکی دردنیا وآخرت دارد.

تکبردو قسم است:تکبرمذموم:تکبربه خداوند، اوامرایشان،پیامبران واست که نکوهیده وزشت شمرده شده ولی تکبرممدوح که تکبر زنان دربرابرمردان نامحرم است.برخی از عوامل تکبرنیز عبارتند از:قدرت،ثروت،غرورپس ازگرفتاری ورسیدن به رفاه،غفلت انسان.آثاردنیوی تکبر:محرومیت ازدرک معارف الهی،تحقیر واستهراءدیگران و…،واثرات اخروی آن نیزدوزخ شمرده شده.

انسان بادرک این خطرات دنیوی واخروی حاصل ازتکبربه این نتیجه می رسد که باید درافکارورفتارهای اجتماعی خود مراقب باشیم تا این صفت در ما رسوخ نکند. داده های اولیه این تحقیق با استفاده از روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین شده است.
واژگان کلیدی:تکبر،قرآن

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه تکبر از دیدگاه قرآن کریم

30ام شهریور, 1395

مولف: زهرا ابراهیمی
عنوان پایان نامه: تکبر از دیدگاه قرآن کریم
 
چکیده: صفت رذیله تکبرصفتی است که متاسفانه درجامعه امروزی افرادزیادی به آن مبتلاهستند.دراین تحقیق سعی شده باتوجه به آیات،وجوه تکبر واثرات نا مطلوبش درفرد،بررسی شودتاخواننده بامطالعه آن وجستجووکنکاش درخود اگرواجداین صفت بودبه فکراصلاح ودرمان آن بیفتد؛زیراعواقب بسیار خطرناکی دردنیا وآخرت دارد.
تکبردو قسم است:تکبرمذموم:تکبربه خداوند، اوامرایشان،پیامبران واست که نکوهیده وزشت شمرده شده ولی تکبرممدوح که تکبر زنان دربرابرمردان نامحرم است.برخی از عوامل تکبرنیز عبارتند از:قدرت،ثروت،غرورپس ازگرفتاری ورسیدن به رفاه،غفلت انسان.

آثاردنیوی تکبر:محرومیت ازدرک معارف الهی،تحقیر واستهراءدیگران و…،واثرات اخروی آن نیزدوزخ شمرده شده.انسان بادرک این خطرات دنیوی واخروی حاصل ازتکبربه این نتیجه می رسد که باید درافکارورفتارهای اجتماعی خود مراقب باشیم تا این صفت در ما رسوخ نکند.

داده های اولیه این تحقیق با استفاده از روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین شده است.

واژگان کلیدی:تکبر،قرآن

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده آثار صبر از دیدگاه قرآن کریم

25ام شهریور, 1395

مولف: فخری قاسم مسگر
عنوان پایان نامه: ثار صبر از دیدگاه قرآن کریم
 
چکیده:
از مهمترین آموزه های تربیتی و اخلاق حسنه ای که در قرآن سفارش شده از آن کمک بگیرید صبر است. چرا که در حقیقت یاوری جز خدای سبحان نیست. در مهمات یاور انسان مقاومت و خویشتن داری آدمی است، به اینکه استقامت به خرج داده، ارتباطش را با خدا وصل نموده، از صمیم دل متوجه او شود و بسوی او روی آورد، چون صبر هر بلا و حادثه عظیمی را کوچک و ناچیز می کند و روح ایمان را زنده می سازد و به آدمی می فهماند به جایی تکیه دارد که انهدام پذیر نیست و به سیمی دست زده که پاره شدنی نیست.


از آنجائیکه صبر، نقش بسیار مهم و تعیین کننده ای در سرنوشت هر انسانی دارد ورثه و تکامل آدمی از لحاظ مادی و معنوی جز در سایه آن امکان پذیر نیست، این پژوهش درصدد بررسی نقش صبر و نحوه کارکرد آن در زندگی می باشد تا راهکارهایی برای کاربردی کردن «صبر» در زندگی ارائه دهد.

داده های اولیه این تحقیق با استفاده از روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین شده است.

واژگان کلیدی: صبر، قرآن کریم.

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه بيت المال در نهج البلاغه

20ام شهریور, 1395

مولف:زینب اسکندری
عنوان پایان نامه: بيت المال در نهج البلاغه
 
چكيده: يكي از موضوعاتي كه در سيره امام علي عليه الاسلام و نهج البلاغه مطرح شده بيت المال است كه همواره مورد توجهاسلام بوده است.

بيت المال پس از تحولات بسيار در عهد امير مومنان عليه الاسلام مورد توجه ايشان قرار گرفت، و درآمدهاي آن مشخص شد و نحوه مصرف صحيح آن در راه ارتقاء و پيشرفت جامعه و همچنين مصارف خاص آن تعيين شدو سياست هاي خاصي براي توزيع آن اعمال شد و بيت المال به صورت نهادي فراگير در نظام اقتصادي جامعه اسلاميتثبيت گرديد.

داده هاي اوليه اين مقاله با استفاده از روش كتابخانه اي گردآوري شده و مبتني بر روش توصيفي تدوينشده است.

واژگان كليدي: بيت المال- نهج البلاغه

اشتراک گذاری این مطلب!

نوع نگاه دین به خرافه (3)

20ام شهریور, 1395

نوع نگاه دین به خرافه (1)

نوع نگاه دین به خرافه (2)


3.رؤيا و تعبيرها

آن چه انسان در خواب مي بيند، رؤيا گويند. در قرآن و روايات، از رؤيا سخن به ميان آمده است.
قرآن، چند رؤياي مهم را يادآور شده است: رؤياي حضرت ابراهيم، (41) رؤياي حضرت يوسف، (42) رؤياي دو جوان هم بندي حضرت يوسف، (43) رؤياي پادشاه مصر، (44) رؤياي رسول خدا (ص) درباره فتح مکه:
«لقد صدق الله رسوله الرؤيا بالحق لتدخلن المسجد الحرام ان شاء الله آمنين محلِّقينَ رؤسکم و مقصرين. » (45)
«به راستي که خداوند رؤياي پيامبرش را به حقيقت پيوست، که شما ان شاءالله در امن و امان و حلق و تقصير کرده، وارد مسجدالحرام خواهيد شد. »

يا رؤياي ديگر رسول خدا (ص) که حکايت از فتنه هايي مي کرد که پس از رحلت او به حقيقت خواهد پيوست و خداوند در قرآن آن را اين چنين بازگو مي فرمايد:
«و ما جعلنا الرؤيا التي اريناک الا فتنةً للناس و الشجرة الملعونة في القرآن. » (46)
«و رؤيايي را که به تو نمايانديم و شجره نفرين شده را در قرآن، جز براي آزمون مردم قرار نداديم. »
در روايات نيز رؤيا جزئي از اجزاي نبوت شمرده شده است:

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

دعا از دیدگاه قرآن کریم

15ام شهریور, 1395

مولف: فاطمه قربان
عنوان پایان نامه: دعا از دیدگاه قرآن کریم
 
چکیده: دعا صمیمی ترین شیوه ارتباط بندگان با خداست. دعا همان عبادتی است که خدا اعراض کننده را وعده عذاب داده که حتماً دعا را ترک ننمایند؛ زیرا وسیله ای بهتر از آن برای تقرب به سوی حق نیست. پس دعا کننده باید طرز دعا کردن و چگونگی درخواست مطالب خود را از قرآن فرا گیرد تا امید بر آمدن حاجت و اجر پاداش افزونتر باشد.

از میان آثار فراوانی که برای دعا در قرآن ذکر شده که از آثار دنیوی آن قرب خدا و رضای خداوند در دنیا و آخرت همچنین نقش دعا در ایجاد الفت اجتماعی و همچنین آثار اخروی آن راهیابی انسان به بهشت و رهایی از دوزخ و همچنین از شرایط استجابت دعا درخواست کردن از خداست.

مهمترین پیامی که از این مقاله برداشت می­شود بهترین مرتبه دعا؛ خواندن و درخواست بنده از خداست. داده های اولیه این تحقیق با استفاده از روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین شده است.

واژگان کلیدی: دعا، قرآن کریم.

اشتراک گذاری این مطلب!

نوع نگاه دین به خرافه (2)

14ام شهریور, 1395


نوع نگاه دین به خرافه (1)


2. چشم زخم

با پديده چشم زخم، همه ملت ها به گونه اي آشنايي دارند و بسياري از مردم آن را ديده و يا در زندگي خود و پيرامونيان تجربه کرده اند.
قرآن مجيد، از زبان يعقوب پيامبر آورده است که به فرزندان خود، در هنگامي که آهنگ سفر به مصر را داشتند، گفت:
«… يا بني لاتدخلوا من باب واحد و ادخلوا من ابواب متفرّقه … »
«اي پسران من! از يک دروازه وارد مشويد، از چند دروازه درآييد… . »
مفسران از جمله ديدگاه هايي که در ذيل آيه شريفه بيان داشته اند، اين است که: حضرت يعقوب چون از چشم زخم نگران بوده، به پسران خود – که يازده تن بوده اند – سفارش مي کنند که به طور گروهي از يک دروازه وارد مصر نشوند.

امين الاسلام طبرسي مي نويسد:
«خاف عليهم العين، لانهم کانوا ذوي جمال وهيئة و کمال، و هم إخوه، اولاد رجل واحد، عن ابي عباس و الحسن و قتاده والضحّاک والسّدي و ابومسلم.
و قيل خاف عليهم حسد الناس إيّاهم و ان يبلغ الملک قوّتهم و بطشهم، فيجسهم او يقتلهم خوفاً علي ملکه. » (16)

علامه طباطبايي مي نويسد:
«از سياق داستان چنين استفاده مي شود که يعقوب از جان فرزندان خود، که يازده نفر بودند، مي ترسيده، نه از اين ترسيده باشد که عزيز مصر، ايشان را در حال يک اجتماع و صَف بسته ببيند. زيرا يعقوب (ع) مي دانست که عزيز مصر، همه آن ها را نزد خودم مي طلبد و ايشان در يک صفِ يازده نفري در برابرش قرار مي گيرند و عزيز هم مي داند که ايشان همه برادران يکديگر و فرزندان يک پدرند. اين جاي ترس نيست. بلکه ترس يعقوب، به طوري که ديگران هم گفته اند از اين بوده که مردم، ايشان را، که برادران يک پدرند، در حال اجتماع ببينند و چشم بزنند و يا بر آنان حسد برده (و براي خاموش ساختنِ آتش حسد خود، وسيله از بين بردن آنان را فراهم سازند) و يا از ايشان حساب ببرند و براي شکستن اتفاق شان توطئه بچينند و يا به قتل شان برسانند و يا بلاي ديگري بر سرشان بياورند. » (17)

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

آثار ذکر الهی از دیدگاه قرآن کریم

10ام شهریور, 1395

مولف: فاطمه یزدیان
عنوان پایان نامه: آثار ذکر الهی از دیدگاه قرآن کریم
 
چکیده: از آموزه های تربیتی حائز اهمیت در قرآن کریم «ذکر» است؛ ذکر الهی چون نسیم فرحبخش حیات معنوی را به انسان هدیه می کند و قلب خسته و افسرده انسان با یاد خدا طراوت می یابد و اطمینان و آرامش را برای جان ها به ارمغان می آورد.

«ذکر» در سه مقام زبان و عمل و رؤیت حاصل می شود. انسانی که هر لحظه به یاد خدا و فقر خویش است، راهی برای ارتکاب معاصی نخواهد گذاشت. انسان با داروی ذکر از بیماری ترین که استرس و اضطراب می باشد، رهایی خواهد یافت.

انسان ذاکر از گزند شیطان محفوظ می ماند؛ زیرا دل خود را مأوای ذکر خدا ساخته است. پس دنیا و لذت های آن برای او کم فروغ گردیده و به دنیا دل بسته نمی شود. داده های اولیه این تحقیق با استفاده از روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین شده است.
واژگان کلیدی: ذکر، قرآن کریم.

اشتراک گذاری این مطلب!

نوع نگاه دین به خرافه (1)

7ام شهریور, 1395

اگر چه شماري از به اصطلاح نوگرايان و متجددان، باور به دين را خرافه پرستي مي انگارند، ولي براي کساني که دقيق انديشانه به احکام ديني بنگرند، نابخردانه بودن اين انگاره روشن مي شود.

احکام اديان ابراهيمي، آن دسته که از تحريف به دور مانده و يا قرآن از آن ها روايت مي کند، به ويژه دين اسلام، از منطق قوي و عقلانيت برخوردارند.

دين اسلام، دين عقلاني است. پشتوانه قانون ها و آيين هاي آن فطرت بشر است. از نگاه قرآن و سنت، هر گونه خرافه از ساحت دين به دور است.

برنامه راهبردي قرآن و سنت، ريشه کن کردن خرافه در هر شکل آن بوده است. اسلام، با هر خرافه اي که بشر اسير آن بوده، به ستيز برخاسته است. با درهم کوباندن پديده ها و افکار خرافي، بشر را از زنجيرهاي سخت و فرساينده و آزاردهنده آن آزاد کرده است.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

چکیده پایان نامه دعا از ديدگاه قرآن و روايات

6ام شهریور, 1395

مولف: مليحه رادمرد
عنوان: دعا از ديدگاه قرآن و روايات
 
چکيده :در دين اسلام خصوصاً در فرهنگ شيعه، دعا از بهترين و بلکه برترين عبارات معرفي شده و مورد تأکيد فراوان مي باشد.

انسان امروزي با توجه به پيشرفت هايي که در زمينه مادي در جهت رفاه و‌ آسايش خود انجام داده ، هنوز در دنياي خود احساس تنهايي و درماندگي مي کند و تنها چيزي که او را از اين واماندگي مي رهاند، ارتباط با وجودي نامحدود است و پرستش او به عنوان موجودي برتر و لايق بوده است. اين ارتباط يعني همان دعا و راز و نياز به سوي رب که از ضروريات فطري انسان است.

لذا دعا را از ديدگاه آيات و روايات بررسي کرديم، چرا که با تمسک به قرآن عظيم، علم و آگاهي هرکسي بيشتر خواهد شد، چون به فطرت آدمي نزديکتر است. دعا داراي سه رکن است؛ رکن اول ، ارتباط بين داعي و مدعو است. رکن دوم، شخص داعي و رکن سوم، مدعو است.

دعا آثار فراواني دارد که از جمله آنها مي توان به پر کردن خلا فطري انسان ، ارتباط با قدرت نامحدود خداوند، خداباوري و خودشناسي و آشنايي با معارف بلند الهي و… اشاره کرد. پس حقيقت دعا چيزي جز عبادت نيست و انسان براي تقرب به خدا آفريده شده و بايد از تمام جوانب زندگي براي نيل به اين مقصود بهره گيرد. داده هاي اوليه اين مقاله براساس روش کتابخانه اي گردآوري شده و مبتني بر روش توصيفي تدوين گشته است.

واژگان کليدي: دعا، قرآن کريم.

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه آثار اقامه ی نماز از دیدگاه قرآن کریم

31ام مرداد, 1395

مولف: پریسا جلال
عنوان پایان نامه سطح دو: آثار اقامه ی نماز از دیدگاه قرآن کریم
 
چکیده:

یکی از مهم ترین آموزه های قرآن کریمکه در قرآن کریم به آن اشاره شده است ، نماز است .

آیات بسیاری از قرآن مجید به نماز اختصاص داده شده ، نماز مانند هر عمل دیگری دارای آثار فراوانی است،به طوری که اگر این عمل در مسیر الهی گرفته نشود و اهمیّت آن مورد توجه قرار نگیرد باعث گمراهی و هلاکت انسان می شود، به همین سبب تحقیق و پژوهش در این مورد جایگاه ویژه ای دارد .

بخشی از مهم ترین آثار نماز از منظر قرآن کریم، یادآوری ذکر خدا ، آرامش روانی انسان، خودسازی در انسان و شفاعت در سرای آخرت است که می تواند در تمام ابعاد دنیوی و اخروی انسان تأثیر گذارد. مهم ترین نکته ای از این نگارش به دست آمده است ، توجه و اهتمام به آثار فردی و اجتماعی اقامه ی نماز است که می تواند در نهایت موجب فلاح و رستگاری بشر در دنیا و آخرت شود .

روش تحقیق : داده های اولیه این مقاله بر اساس روش کتابخانه ای گردآروی شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین گشته است .

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه آثار توبه از دیدگاه قرآن کریم

26ام مرداد, 1395

مولف : فائزه کوشکباغی
عنوان پایان نامه  سطح دو: آثار توبه از دیدگاه قرآن کریم
 
چکیده :یکی از مهم ترین آموزه های دینی در قرآن توبه است . آیات فراوانی در مورد توبه آمده است ، و بی شک توبه عملی است که تأثیرات فراوانی در ابعاد زندگی افراد دارد . اگر انسان گنه کار بداند که خداوند سنتی را برای گناهکاران قرار داده است که از راه توبه می توانند در مسیر صالحان قرار بگیرند ، در چنین حالت دست از گناه می کشند و به سمت تقوا روی می آورند . 

توبه از همه گناهان واجب است . حقیقت توبه این است که وقتی بنده ای علم پیدا کرد که گناهی از او سرزده و بین او و خدایش مانعی درست شده محزون نشود و درصدد ترک گناه برآید و آنچه را انجام داده تلاقی کند . از میان آثار مختلفی که در آیات قرآن کریم در مورد توبه ذکر شده می توان به آثاری چون : رستگاری ، خداجویی ، بخشش گناه ، فراگیری آیات الهی و … اشاره کرد .

داده های اولیه این تحقیق با استفاده از روش کتابخانه ای جمع آوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین شده است . واژگان کلیدی : توبه ، قرآن کریم .

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه آثار نفاق از دیدگاه قرآن کریم

19ام مرداد, 1395

مولف: زهرا اشتری ماهینی
عنوان پایان نامه سطح دو: آثار نفاق از دیدگاه قرآن کریم
 
چکیده:

از آموزه‌های تربیتی حائز اهمیت در قرآن کریم “نفاق” است؛ نفاق موجب تحیر آدمی در موضع‌گیری‌ها و مایه فقدان قدرت وی در انتخاب صحیح مسیر زندگی است. به همین دلیل انسان‌ها برای انتخاب مسیر صحیح زندگی‌شان نیازمند شناخت آثاری که از نفاق مترتب می‌شوند، هستند.

آثار نفاق در دو بخش فردی و اجتماعی مشمول حال افراد می‌گردد. منافقین اشخاصی ضعیف‌الایمان هستند که از روز اول با اراده‌ای ضعیف ایمان آوردند، سپس به سوی نفاق متمایل شده و در آخر بعد از ایمان به سوی کفر برگشته‌اند. پلیدی در جسمی که از نفاق منشاء گرفته به صورت لجاجت و سرسختی در مقابل حق، یک نوع پلیدی باطنی و معنوی است که اثرش در تمام وجود انسان و سخنان و کردارش آشکار می‌گردد.

منافقین و کفار نه در دنیا مسلط بر مؤمنین می‌شوند و نه در آخرت؛ و مؤمنین به اذن خدا دائماً غالبند.  عذاب و کیفر دنیوی و اخروی منافقان آن است که از آنچه خداوند را به خشم می‌آورد پیروی کردند و از آنچه موجب خشنودی اوست، کراهت داشتند، لذا خداوند اعمالشان را حبط و نابود کرد.

در مقاله‌ی حاضر معیارهای قرآنی نفاق مورد بررسی قرار گرفته است. فایده‌ی این معیارهای برای تمامی انسان‌ها این است که خودشان را با توجه به موازین و دستورات قرآنی بسنجند تا خود را از این رذیله‌ی پست برهانند. داده‌های اولیه‌ی این تحقیق با استفاده از روش کتابخانه‌ای جمع‌آوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین شده است.:

اشتراک گذاری این مطلب!

سبك زندگی رضوی و راهكارهای مقابله با طلاق

19ام مرداد, 1395

چکیده : هدف نهایی فرستادن پیامبران و كتاب‌های آسمانی، ایجاد جامعه‌‌ای منزّه از آلایش‌های شیطانی، اقامه عدل و زمینه‌سازی برای رسیدن به حیات جاودانی است. داشتن جامعه‌‌ای خوب در گرو داشتن خانواده‌ی سالم در آن است. امروزه افزایش آمار طلاق، تهدید مهمی برای سلامت جامعه به شمار می‌رود. برای جلوگیری از طلاق و فروپاشی بنیاد خانواده باید علت‌های آن مورد بررسی قرار گرفته، در زمینه‌ی زدودن آن‌ها تلاش شود. عوامل یادشده را می‌توان به دو دسته درونی و بیرونی تقسیم كرد. یكی از عوامل درونی طلاق، به عدم تربیت صحیح زن و شوهر در دوران كودكی برمی‌‌‌‌گردد. امام رضا (علیه السلام) برای تربیت صحیح سخنانی‌‌ ایراد فرموده است. طبق سیره ‌‌ایشان، مهم‌ترین اصول تربیتی كه فرزند باید با آنها تربیت شود تا بتواند در زندگی آینده‌اش، همسری شایسته باشد و دچار آسیب‌های ناشی از طلاق نگردد، عبارت است از: دیانت، صداقت و راستگویی، بردباری و گذشت، پرورش روحیه‌ی بزرگواری و عزت نفس، خوداتكایی، رشد عقلانی و توجه به نقش الگویی پدر و مادر.

بحران اقتصادی، فساد و بی‌بندوباری در سطح جامعه از جمله مهم‌ترین عوامل بیرونی طلاق‌اند. با استفاده از رهنمودهای امام رضا (علیه السلام) می‌توان گفت، قناعت، دوری از تكلف، تجمل‌گرایی و اسراف، سبب كاهش فشارهای اقتصادی می‌گردد. بدیهی است در ‌‌این زمینه، نقش اطرافیان در‌‌ ایجاد تسهیلات لازم برای حلّ‌ دشواری‌های اقتصادی خانواده‌های ضعیف نبایستی نادیده گرفته شود. برای حلّ معضل فساد در جامعه، مهم‌ترین وظیفه برعهده‌ی تمامی افراد جامعه به‌ویژه زنان است كه با حفظ عفاف و حیا، سلامت روانی جامعه را تأمین كنند و در حوزه‌ی خانوده، با فراهم آوردن جاذبه‌های گوناگون، مقدمات دلگرمی و جذب همسر را فراهم آورند.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

فضيلت ها و رذيلت هاي معرفتي در روايات رضوي

18ام مرداد, 1395

روايات نبوي و علوي مشتمل بر مفاهيم والايي است که غالباً مورد غفلت واقع مي شود. انسان براي حرکت در راه زندگي نيازمند قواعد راهنماست، و دين در بردارنده ي چنين قواعدي است. مهم استخراج اين قواعد از متون ديني به ويژه روايات است. براي انجام چنين کاري لازم است نيازهاي واقعي انسان از نيازنُماها متمايز شوند تا به تبع آن،‌ بتوان با تأمل در متون ديني پاسخ هاي مناسب را براي نيازهاي واقعي به دست آورد.

از آنجا که انسان موجودي زمان مند است که در جامعه اي خاص زيست مي کند، شناخت بهتر از انسان و نيز زمانه اي که در آن زيست مي کند، مدخل مناسبي است براي اين که به ملاکي مناسب براي تمايز نيازهاي واقعي از نيازنُماها دست يافت. توجه به اين اصل که دين در برگيرنده ي آموزه هاي جاودانه است، فرصتي است تا با عرضه ي نيازهاي واقعي به متون ديني، پاسخ مناسب را به دست آورد. با استفاده از تعبير معصوم عليه السلام مي توان گفت که اصول توسط دين بيان شده و به دست آوردن فرع مناسب هر زمان بر عهده متدينان است. (2)

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

اهداف ششگانه مامون از دعوت امام رضا (ع) به خراسان

16ام مرداد, 1395


هنگامی که موسی بن جعفر پس از سال ها حبس در زندان هارونی مسموم و شهید شد، در قلمرو وسیع سلطنت عباسی، اختناقی کامل حکم فرما بود. در آن فضای گرفته که به گفته یکی از یاران علی بن موسی(ع): «از شمشیر هارون خون می چکید» (الکافی، ج 8، ص 257)، بزرگ ترین هنر امام معصوم و بزرگوار ما آن بود که توانست درخت تشیّع را از گزند توفانِ حادثه به سلامت بدارد و از پراکندگی و دل سردی یارانِ پدر بزرگوار مانع شود. با شیوه تقیّه آمیزِ شگفت آوری جان خود را که محور و روح جمعیت شیعیان بود حفظ کرد و در دوران قدرت مقتدرین خلفای بنی عباس و در دوران استقرار و ثبات کامل آن رژیم، مبارزات عمیق امامت را ادامه داد. تاریخ نتوانسته است ترسیم روشنی از دوران ده ساله زندگی امام هشتم در زمان هارون و بعد از او در دوران پنج ساله جنگ های داخلی میان خراسان و بغداد به ما ارائه کند، اما به تدبّر می توان فهمید که امام هشتم در این دوران همان مبارزه درازمدت اهل بیت را که در همه اعصارِ بعد از عاشورا استمرار داشته، با همان جهت گیری و همان اهداف ادامه می داده است.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

چکیده پایان نامه دین از دیدگاه قرآن

14ام مرداد, 1395

نام مولف: منصوره عربستانی
عنوان پایان نامه سطح دو: دین از دیدگاه قرآن
 
چکیده:حقیقت دین همین اطاعتی است که خداوند در آیات فراوانی در قرآن به آن پرداخته است .

لازمه ی مطیع بودن در برابر فرمان خداوند که از بندگان خود خواسته تا برای رسیدن به کمال و سعادت الهی تسلیم امر او شده و از پیامبران تبعیت کرده تا به حقیقت و شالوده ی اصلی دین رسیده، که این از ضروریّت و اهمیّت فلسفه ی دین است. به همین سبب تحقیق در این مورد، بخش مهمی از شناخت دین و ابعاد اخروی و دنیوی آن و هدفهای مادی و معنوی آن بررسی شده تا حرکت خود را به سوی اهداف عالیةاسلام در مسیر صحیح آن ادامه داده و استعدادهای واقعی انسان در پیشرفت معنوی آن که ثمره ی اصلی تمام کتب آسمانی و روح ادیان الهی برای برگزیده شدن است را انتخاب کرده و جزو بندگان خاص شویم. در نتیجه مهمترین نکته در نگارش این مقاله درک حقیقت و ارائه ی فلسفه ی دین است. داده های اولیه ی این مقاله بر اساس روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین گشته است . واژگان کلیدی : دین، قرآن کریم

اشتراک گذاری این مطلب!

عوامل فرهنگی و اقتصادی مؤثر در میزان شیردهی مادران

13ام مرداد, 1395

در چند سال اخیر، در بسیاری از نقاط دنیا شیوع و طول‌مدت تغذیه انحصاری با شیر مادر کاهش‌ یافته است. در کشور ما نیز تا سال 1376 تغذیه انحصاری با شیر مادر تا شش ماهگی پیشرفت چشم‌گیری داشت و این آمار به 53 درصد در شهر و 57 درصد در روستا رسید، اما به نظر می‌رسد اهداف تغذیه انحصاری با شیر مادر در کشور به طور مطلوب محقق نشده و تغذیه انحصاری با شیر مادر در شش ماه اول زندگی در سال 1384، 23 درصد بوده است.

 در گذشته عوامل مؤثر در شیردهی مطالعه و بررسی‌شده، اما در این مطالعات به شناخت این پدیده در بستر طبیعی آن کمتر توجه شده است. در این حوزه متغیرها و تعیین‌کننده‌های پنهانی دخیل‌اند که با سازه‌های فرهنگی اجتماعی درهم آمیخته‌اند و با روش کیفی می‌توان آن‌ها را کشف و استخراج کرد. با توجه به این‌که تغذیه با شیر مادر در سال‌های اخیر کاهش‌یافته، یکی از برنامه‌های بهداشتی در سطح کشور ترویج تغذیه با شیر مادر و افزایش سلامت کودکان و مادران است؛ ازاین‌رو، در این مقاله الگوهای اجتماعی و فرهنگی مؤثر در تغذیه با شیر مادر بررسی می‌شوند.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1· 2

چکیده پایان نامه توسل در قرآن و روایات

5ام مرداد, 1395

نام مولف فهیمه یوسفی کیا
عنوان پایان نامه سطح دو : توسل در قرآن و روایات
 
چکیده:یکی از موضوعات مهی که در قرآن کریم مطرح شده است ((توسل))می باشد.هدف از این تحقیق آشنایی با معنا و مفهوم توسل از دیدگاه آیات قرآن و گفتار بزرگان می باشد تا بتوان دریافت که حکم واقسام توسل چیست .

توسل از نظر لغت یعنی :وسیله ، رسیدن به چیزی با میل و رغبت به آن است ووسیله دراصطلاح به معنای دستاویز ، آنچه باعث تقرب به غیر می شود.اقسام توسل عبارتند از :توسل به اسما وصفات الهی ،توسل به قرآن کریم،توسل به عمل صالح ، توسل به دعا ی برادر مومن ، توسل به دعای پیامبر ،توسل به دعای پیامبر پس از رحلت .

از آنجا که انحرافات فکری وعقیدتی بعضی افراد ، بعضی مسائل مهم اسلامی را به شکل غلط جلوگر ساخته و به مرور زمان به صورت باور و عقیده غلط درآمده است ؛لذا ضروری است تا با بررسی این مساﺌل اجازه ندهیم که اغراض این اهداف جایگزین عقاید پاک اسلامی گردد .

داده های اولیه ی این مقاله با استفاده از روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین شده است.واژگان کلیدی:توسل، قرآن ،روایات

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه آثار اقامه ی نماز از دیدگاه قرآن کریم

31ام تیر, 1395

مولف: شهره صفری

عنوان: آثار اقامه ی نماز از دیدگاه قرآن کریم

چکیده : آیات فراوانی درباره ی نماز در قرآن آمده است بی تردید نماز آثار فراوانی در بعد فردی و اجتماعی و دنیوی و اخروی دارد .

از میان آثار فراوانی که برای نماز ذکر شده است در قرآن می توان  به خودسازی و تکفیر گناهان و تقرب یافتن به درگاه خدا اشاره کرد ،چون خداوند با واجب کردن نماز ابتدا سبب خودسازی ما می شود و با تقرب یافتن به درگاه او و نزدیک شدن به او باعث می شود که گناهان ما را نادیده بگیرد.

مهم ترین نکته ای که در پی نگارش این مقاله حاصل شد ، این است که راه نزدیک شدن به خدا نماز است . داده های اولیه این تحقیق با استفاده از روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی ، تدوین شده است .واژگان کلیدی : نماز ، قرآن کریم

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه آثار دعا از دیدگاه قرآن کریم

27ام تیر, 1395

مولف: زهرا سادات ناجی

عنوان : آثار دعا از دیدگاه قرآن کریم

چکیده :  یکی از آموزه های قرآن کریم دعا می باشد. خداوند آیاتی از قرآن کریم را به موضوع دعا و آثار آن اختصاص داده است. دعا به منزله عبادت و چه بسا از بهترین آن به شمار می رود و مانند سایر عبادات تاثیرات و آثار فراوانی برای انسان به دنبال خواهد داشت. به همین سبب بررسی و توجه به این آثار جایگاه ویژه ای دارد.

بخشی از مهمترین آثار دعا از نظر قرآن، جلب محبت خداوند، دستیابی به هدایت، رفع سختی ها و کسب سعادت، رهایی از دوزخ و بهره مندی از امدادهای الهی است که هم در دنیا و هم در آخرت انسان اثرگذار می باشد. مهمترین نکته بدست آمده از این مقاله این است که انسان در تمام حالات و زمان ها و برهه های زندگی نیازمند دعا کردن و استمداد از خداوند برای بدست آوردن آثار فراوان آن است. داده های اولیه این مقاله بر اساس روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین گشته است.

واژگان کلیدی : دعا، قرآن کریم

 

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه احادیث جلی بر امامت امیرالمؤمنین امام علی (علیه‌السلام)

24ام تیر, 1395

عنوان: احادیث جلی بر امامت امیرالمؤمنین امام علی (علیه‌السلام)

استاد راهنما: سرکار خانم تسبیحی

پژوهشگر:  زهرا مجتهدی

امام کسی است که دارای رهبری عمومی دین و دنیا است. نصب امام از جانب خداوند متعال به دست پیامبر (صلی‌الله علیه و آله و سلم) است. امامت از منظر شیعه دارای مرجعیت سیاسی، علمی و دینی و معنوی به شکل انسان کامل می‌باشد. امام دارای مقام عصمت، علم و افضلیت می‌باشد. دلایل عقیلی و نقلی بر وجود امامت دلالت دارند. از جمله: قاعده لطف و حدیث «مَن مات». از نظر شیعه با استناد به ادله عقلی و نقلی امام باید افضل باشد. هم در صفات کمال انسان و هم در عبادت و نیز عالِم به همه‌چیز باشد و دارای مقام عصمت باشد و از خطا و گناه و نسیان محفوظ باشد و این صفات اکتسابی نیست. بلکه موهبتی الهی است. منصب امامت در شخصیت حضرت علی علیه‌السلام و فرزندان بزرگوارشان تحقق‌یافته است. احادیث جلی بر امامت امام علی علیه‌السلام دلالت دارند. مراد از نص جلی، حدیثی است که بالضروره دلالت بر معنا کند و بی‌نیاز از استدلال باشد. احادیث جلی دلالت‌کننده بر عنوان امیرالمؤمنین و ولایت و وصایت و خلافت امام علی علیه‌السلام از طریق شیعه و سنی نقل‌شده است که به جهت دلالت الفاظ و حدیث به‌روشنی مدعا را ثابت می‌کند. شبهاتی پیرامون این احادیث واردشده است که به آن‌ها پاسخ‌داده‌شده است.

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه فطرت در قرآن

17ام تیر, 1395

عنوان:  فطرت در قرآن

استاد راهنما:  سرکارخانم پروانه تسبیحی

پژوهشگر: الهام عبداله پور

واژه ی فطرت از ماده فطرو به معنای شکافتن، بیرون آمدن، ابتدا و اختراع است وبرنوع ویژه دلالت می کند. کلمه فطربه شکلهای مختلف در قرآن کریم به کاررفته و در همه جا به معنای آفرینش بی سابقه است و تنها یک بار به صورت واژه فطرت در آیه 30 سوره روم آمده است. اصطلاح فطرت در منطق همان قضایای بدیهی (یقینیات) و در عرفان به عالم جبروت تعبیر می شود. فطرت با واژگانی چون غریزه و عادت شباهت ها و تفاوت هایی دارد. هر سه امور تکوینی وغیر اکتسابی هستند اما غریزه، مشترک بین انسان وحیوان است؛ در حالیکه فطرت، خاص آدمی است و شامل جنبه معنوی و روحی انسان می شود و عادت و طبیعت نیز بیشتر در مورد بی جان ها به کار می رود. در مورد ویژگیهای فطرت باید گفت که ثابت و پایدار و فراگیر و همگانی است و جزء امور غیر اکتسابی می باشد؛ هرچند ظهور و بروز آن نیازمند تربیت است. فطرت در آیات دیگری از قرآن؛ مثل آیات  میثاق، آیات نسیان، آیات توجه به خدا هنگام احساس خطر،آیات ناظر به محبت الهی و…موردتوجه قرارگرفته است.بایدها و نبایدهای دینی، رابطه مستقیم با فطریات بشر دارند؛ لذا همه ی این ها بر اساس استعدادهای بالقوه انسان وضع شده اند. موضوع فطرت در احادیث مختلف مثلاً بعضی احادیث نهج البلاغه، مورد بررسی قرار گرفته است. گرایش های فطری در انسان به حقیقت جوئی، فضیلت خواهی، زیبایی خواهی، میل به جاودانگی، کمال جویی، گرایش به عشق و پرستش و میل به خلاقیت، تقسیم می شوند

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه منعميت در قرآن و صحيفه سجاديه

10ام تیر, 1395

موضوع: منعميت در قرآن و صحيفه سجاديه

استاد راهنما: سركار خانم فاطمه شيرازي کيا

تهيه و تنظيم: سعيده عبدالشاه

در اين پژوهش که پيش روي شماست و آن را ملاحظه مي‌کنيد محور اصلي بحث نعمت دهندگي است در اين پژوهش نعمت‌دهندگي در صحيفه سجاديه بررسي گرديده است که صحيفه سجاديه در ميان علما داراي درجه اعتبار و ارزش بالايي بوده و در رسيدن سند صحيفه به امام سجاد (عليه‌السلام) شکي وجود ندارد و عالمان شرح‌هاي بسياري بر آن نوشته و مضامين بلند آن را توضيح و بيان کرده‌اند و به علت اهميت و بزرگي آن را اخت القرآن و زبور آل محمد مي‌دانند. نعمت در صحيفه سجاديه در بسياري از دعاها عنوان گرديده است که امام به همه مسائل و نعمت‌ها توجه داشته و هم نعمت‌هاي مادي را براي بهتر شدن زندگي دنيوي انسان مطرح کرده و هم نعمت‌هاي معنوي و درخواست آنها را براي سعادت آخرت به انسان‌ها گوش زد نموده و در هر حال تلاش کرده است که راه سعادت و کمال را از طريق نعمت‌هاي مادي و چه نعمت‌هاي معنوي براي انسان هموار سازد و او را به وسيله اين نعمت‌ها تربيت کرده و به تکامل برساند. براي آنکه انسان بهتر اهميت اين نعمت‌ها را درک نمايد و به خاطر داشتن آنها از خداوند شکرگزاري نمايد اثر شکرگزاري و کفران نعمت‌ها را در زندگي دنيوي و اخروي انسان مطرح نموده که شکر نعمت موجب ازدياد نعمت، علامت ايمان، مصونيت از عذاب و … است که وقتي انسان شکرگزار نعمت‌ها شد رابطه بهتري را به خداوند برقرار مي‌نمايد و برقراري اين رابطه باعث مي‌شود خداوند نعمت‌هاي ويژه خود را به او عطا نمايد و راه رسيدن به هدايت و کمال را براي او آسان مي گرداند و او را به مقام قرب خود واصل مي‌نمايد. و کفران نعمت‌ها موجب بدعاقبتي، کم شدن نعمت‌ها، عدم شناخت خداوند و … مي‌گردد. که نعمت‌دهندگي زيرمجموعه توحيد افعالي است نعمت از نظر لغوي به معناي برخورداري از داده‌هاي خداوند است و در اصطلاح علما آن چيزي است که انسان آن را در راه رسيدن به کمال و سعادت به کار گيرد و اگر آن را در راه شقاوت به کار گيرد نقمت مي‌شود و مايه عذاب و در آيات بسياري از قرآن خداوند نعمت را مطرح کرده و مصاديق فراواني براي نعمت عنوان کرده است که هم نعمت‌هاي مادي هستند و هم نعمت‌هاي معنوي را شامل مي‌گردند. براي بحث از منعميت خداوند لازم است که نعمت دهندگي خداوند شناخته شود که اين بحث به اصل توحيد بر مي‌گردد.

معناي توحيد از نظر لغوي به معناي يگانه دانستن خداوند است که هيچ شريکي را براي خود نمي‌پذيرد و از نظر اصطلاحي اين يگانه دانستن در ذات و صفات و افعال است و ميان احد و واحد تفاوت وجود دارد و خداوند را احد ناميده است. توحيد افعالي يکي از زيرمجموعه‌هاي توحيد بوده و خود داراي انواع است. منعميت يکي از زيرمجموعه‌هاي توحيد افعالي است. بحث نعمت دهندگي خداوند در قرآن و روايات مطرح شده است.

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه عرضة اعمال بر امام علیه السلام و تأثیرات آن بر رفتار انسان

4ام تیر, 1395

عنوان: عرضة اعمال بر امام علیه السلام و تأثیرات آن بر رفتار انسان

استاد راهنما: سرکار خانم فاطمه شیرازی کیا

پژوهشگر:  پریسا عباسی دهقی

عرضة اعمال به امام علیه السلام عملی است برخاسته و مستند به آیات قرآن و روایات ائمه علیهم السلام که در مکتب تشیع از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

از بررسی مجموعة معارف مربوط به خصوصیات و ویژگیهای اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام چنین بر می آید که ائمه اطهار علیهم السلام، از کم و کیف عملکردهای مردم آگاه می شوند؛ چراکه امام علیه السلام آئینة تمام نمای صفات خداوند و از جمله آیینة تمام نمای علم الهی است و تمام ارواح و نفوس، و جان اعمال در مشهد امام و حضور ولایت اوست. همچنین امام علیه السلام از گواهان روز قیامت است و این گواه بودن امامان بر مردم، فرع آگاهی و اطلاع ایشان از اعمال مردم است چرا که امام علیه السلام آنگاه به نفع یا ضرر مردم در روز قیامت گواهی می دهد که در دنیا از اعمال آنها آگاه باشند. ضمناً استناد به اخبار عرضة اعمال نیز مؤید این مطلب بوده و جای بحث و تردیدی در آن باقی نمی گذارد.

اعتقاد و توجه به مسئلة عرضة اعمال به لطف و عنایت خداوند متعال باعث معرفت پیدا کردن نسبت به امام زمان علیه السلام و موالات و اطاعت از ایشان شده و انسان را در عالی ترین رتبه های امام شناسی به مرحله ای می رساند که گویی در حضور امام عصر ارواحنا له الفداء به سر می برد و او را به اصلاح نفس و مراقبت همیشگی نسبت به کردار خویش و بهسازی اعمال وا می دارد. علاوه بر این علم به آگاهی امام از حال مردم و دعای خیر و مشکل گشایی ایشان در مصائب و مشکلات زندگی، موجب دلگرمی و قوت روحی برای انسان شده و از وجود امام به عنوان نقطة اتّکا و پناهگاهی چاره ساز و آرام بخش منتفع گردیده و با تلاش و کوشش در راستای نیل به اهداف الهی و اسلامی قدم برمی دارد.

تحقیق حاضر به روش توصیفی – کتابخانه ای گرد آوری شده است.

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه خشیت و راه‌های رسیدن به آن

31ام خرداد, 1395

عنوان: خشیت و راه‌های رسیدن به آن

استاد راهنما: فاطمه شیرازی کیا

پژوهشگر: زینب محمدی پور

«خشیت و مترادف اصلی آن «خوف» از جمله مفاهیم اساسی اسلام است که به عنوان یکی از مراحل اصلی سیر و.سلوک در مسیر حقیقت و شناخت، پیش روی انسان، قرار می‌گیرد. این مفهوم، هم در قرآن – این کلام آسمانی- هم در سیره پیامبر  و ائمه معصومین (علیهم‌السلام) و دیگر بزرگان دین، جایگاه ویژه‌ای یافته است.

انسان همواره در مسیر بندگی خود با عقبه‌ها و موانع بازدارندهء گوناگونی روبرو بوده است که هر آینه او را از مسیر بندگی منحرف کرده‌اند و «خشیت» -که نوعی خشوع و حیرت در برابر عظمت خداوند و نعمت و موهبتی بی‌منت از جانب آفریدگاز یکتا بوده است- این آفریده ویژه خداوند را در این گردنه‌های پر خطر سلوک و شناخت، رهنمون شده و او را به سلامت و اخلاص به سرمنزل مقصود سوق داده است. این نوشته بر آن است تا این موضوع را در کلام حق و تبلور آن را در کلام معصومین بکاود و مصادیق، آثار و راه‌های رسیدن به خشیت واقعی را بررسی کند؛ تا نتیجه این تحقیق و بحث، راهنمایی باشد که بندگان خداوند را به‌سوی این نعمت بی‌منت رهنمون شود و آنان را آگاه سازد که خشیت، حالتی درونی و قلبی است که در مقابل جلال و جبروت خداوند به انسان دست می‌دهد و حالتی است که باشرم و حیا و تعظیم و خشوع، بر آستان حق همراه است و این نکته را یادآور می‌شود که خشیت، خوف ساده نیست؛ بلکه با تکریم، همراه است و لازمه رسیدن به آن صفای درونی و خلوص قلبی است.

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه بررسی ابعاد وجودی حضرت فاطمه سلام ­الله­ علیها

27ام خرداد, 1395

موضوع: بررسی ابعاد وجودی حضرت فاطمه سلام­ الله­ علیها

به عنوان الگوی امام مهدی علیه­السلام

در خودسازی­های فردی و اجتماعی نمونه عملی سهم عمده­ای را ایفا می­کند و قرآن به عنوان کتاب انسان­ساز بشریت نمونه­های عینی، تربیتی از جنس افراد بشر را معرفی نموده است. این نیاز به الگوخواهی به حدی از اهمیت برخوردار است، که حتی معصومین علیهم السلام نیز با وجود اینکه از جهت منش و بینش مصون هستند ولی خود را بی­نیاز از الگو نمی­دانند که در میان معصومین علیهم السلام حضرت زهرا علیهاالسلام که از جایگاه و مقام ویژه و مخصوصی برخوردارنند الگویی بی­همتا و یگانه برای ایشان و تمام جهانیان می­باشند؛ تا جایی که ا مام مهدی علیه السلام که خود به عنوان یگانه الگوی کامل بشریت هستند حضرت زهراعلیهاالسلام را به عنوان الگویی بی­همتای خود انتخاب کرده­اند. چنان­که در بخشی از توقیع خود می­فرمایند: ” فِی إبنّةِ رَسُولِ اللهِ لِی أُسوَةٌ حَسَنَةٌ” سیره و عمل یگانه دختر پاک رسول خدا صلی­الله علیه وآله برای من الگو و نمونه پسندیده­ای است.

این امر از یک سو نشانه توجه و عنایت خاص حضرت مهدی علیه السلام به ساحت حضرت زهرا علیهاالسلام و از سوی دیگر ارتباط تنگاتنگ ایشان با مادرشان می­باشد.

در این تحقیق به برخی از ابعاد وجودی حضرت زهرا علیهاالسلام به عنوان الگوی امام مهدی علیه السلام اشاره شده است و بعضی از شباهت­های سیاسی بین ایشان از جمله: سرزنش خواص جامعه، اشک و ندبه در اعتراض به وضع موجود، عدم بیعت با خلفای زمان و … و نیز صبر حضرت زهرا علیهاالسلام به عنوان نمونه عینی و عملی استقامت، و هم­چنین بعضی از شباهت­های فردی در سیره و عملکرد هر دو بزرگوار از جمله شباهت در خلقت، شباهت­های عبادی و شباهت­های اجتماعی و هم­چنین شباهت در اسم و لقب که عبارتند از بقیه­النبوه و بقیه­الانبیاء، منصوره و منصور، طاهره و طاهر، محدثه و محدث، کریمه و کریم، زکیه و زکی، صدیقه و صدیق و … پرداخته شده است. تا ما نیز به تأسی به مولا و مقتدایمان امام مهدی علیه السلام کامل­ترین الگوی جهان بشریت را شناخته و سرمشق خود قرار دهیم.

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه صراط مستقیم از منظر اسلام

21ام خرداد, 1395

عنوان: صراط مستقیم از منظر اسلام

استاد راهنما:سرکار خانم فاطمه شیرازی کیا

پژوهشگر:رضوان سادات میردانیالی

صراط به معنای راه است و منظور از کلمه صراط مستقیم که در برخی آیات قرآن آمده، راه راست و طریق هدایت در همین دنیاست، که اگر کسی در این مسیر باشد در آخرت نیز خواهد بود، و اگر کسی از این مسیر منحرف گردد، و پایش در آن بلغزد، سقوط خواهد کرد. صراط به وجه دیگر اسم معصومین علیهم السلام است، پس هرکس ایشان را در دنیا شناخت و اطاعتشان نمود، حق تعالی او را گذار از آن صراط میدهد که جسر جهنم است در روز قیامت. صراط مستقیم از منظر قرآن یکی بیشتر نیست و صراط مستقیم همان دستورهای صحیح اعتقادی، اخلاقی، فقهی و حقوقی است که التزام به آنها در مقام اعتقاد و عمل، انسان را در مسیر صراط مستقیم الهی قرار می دهد، در مقابل صراط راههای فرعی و انحرافی فراوان است که انسان را به شرک، کفر و صراط  جهیم می رساند.

برپایه ظاهر آیات و روایات، صراط اخروی انعکاس تعامل آدمی با صراط دنیایش است و صراط آخرت تجسمی است از چگونگی برخورد آدمیان با مظاهر عینی صراط دنیا. عواملی وجود دارد که راه ورود به صراط مستقیم است؛ از آن عوامل محبّت است که مقدمه محبّت معرفت می باشد و معرفت، درک کمالات محبوب است و محبّت امیرالمؤمنین و اهل بیت ( علیهم السلام) که همان محبّت به خداوند است زیرا آنها تجلّی اسماء و صفات الهی هستند.این صراط عقباتی دارد، اسم هر عقبه ای از عقبات صراط، اسم عمل واجبی است که یا امر است یا نهی؛ و در مقابل هر واجب تکلیفی است، اگر در آن واجب تقصیر کرده باشد محبوس می شود و اگر از عهده آن تکلیف برآمده باشد نجات می یابد و پیوسته از عقبه اش به عقبه دیگر رانده می شود. و اگر از عقبات سلامت گذر کند می رسد به خانة بقاء و زنده می شود، و ساکن می شود در جوار خداوند با پیغمبران و امامان و صدیقان و شهیدان و صالحان از بندگان خدا. در نتیجه اگر در روایات، از صراط که یکی از مواقف روز قیامت است، با تعبیری چون پل صراط، پل جهنم، … یاد شده است، صرفاً برای آشنایی ذهن مردم با این مسئله و سهولت فهم آن می باشد.

اشتراک گذاری این مطلب!

پایان نامه شبیه­ سازی انسان از منظر فقهی ، حقوقی و اخلاقی

12ام خرداد, 1395

عنوان

شبیه­ سازی انسان از منظر فقهی ، حقوقی و اخلاقی

استاد راهنما: سرکار خانم اکرم السادات موسوی نائینی

پژوهشگر: مریم نادری

یکی از بحث­ برانگیزترین مسائل مستحدثه در فقه پزشکی، مسئله شبیه­سازی انسان است. مطالعه و بررسی عمیق جنبه­های مختلف این فناوری ضروری بوده و از میان مباحث فراوانِ نوظهور با توجه به ابتلاء جامعه مسلمانان در این فناوری بررسی شبیه­سازی انسان از اهمیت ویژه­ای برخوردار است. شبیه­سازی تولید کپی ژنتیکی یک موجود زنده با انتقال مواد ژنتیکی، از یک سلول بنیادی، به داخل تخمکی است که مواد ژنتیک آن قبلاً خارج شده است.

در این تحقیق ضمن بررسی انواع شبیه­سازی انسان و متشابهات آن و نحوه­ی تفاوت ادله فقهای شیعه و اهل سنت و تبیین اثرات این فناوری بر حقوق بشر و اخلاق زیستی، به بررسی فقهی و حقوقی و اخلاقی این­گونه مستحدثات از دیدگاه فقه اسلامی پرداخته و با مطابقت شبیه­سازی انسان بر اصول عملیه و ادله عقلیه توسط علماء شیعه و اهل سنت، نتیجه گرفته شده که نظر جواز ارجحیت دارد ولی به دلیل مشکلات پزشکی- تنفسی و مرگ زودرسِ موجود زنده­ی شبیه­سازی شده و امحاء حدود 300 جنین برای رسیدن به جواب، شبیه­سازی انسان قابل تأمل است.

 

اشتراک گذاری این مطلب!

نقش زنان بر مصرف و مدیریت مصرف خانوار

12ام خرداد, 1395

در کشور ما کالاها و خدماتی که در خانه و توسط اعضای خانواده مصرف می‌شود تا حد زیادی تحت‌تأثیر تصمیم، عملکرد و شیوه مدیریت زنان قرار دارد؛ هرچند ممکن است این تأثیرگذاری در گروه‌های مصرفی مختلف شامل غذا و آشامیدنی‌ها، پوشاک و کفش، مسکن و انرژی، لوازم منزل، بهداشت، حمل و نقل، ارتباطات، تفریحات، آموزش، رستوران و هتل و مصارف متفرقه با هم متفاوت باشد، با این‌حال مدیریت زنان و تصمیماتی که آنان در حوزه مصرف اتخاذ می‌کنند، بسیار مهم و تأثیرگذار است. به‌ویژه این‌که عموماً کارکردهای روحی، عاطفی و حمایتی خانواده از طریق زنان در خانواده تأمین می‌شود. فرزندان نیز به‌خصوص در سال‌های اولیه زندگی، مستقیماً تحت‌تأثیر الگوهای مصرفی مادر قرار دارند و در سال‌های بعد همچنین به دلیل تربیت و جامعه‌پذیری خانوادگی، این روند را ادامه می‌دهند.

افراد عموماً تحت‌تأثیر آن‌چه در خانواده می‌آموزند، در مورد آن‌چه می‌خرند، ترکیب خریدها، کیفیت مناسب محصولات و خدمات مصرفی، محل مصرف، نوع مصرف و حتی برند خریدشان، تصمیم گرفته و از این طریق بر بودجه‌بندی هزینه‌های خانواده و در سطح کلان بر هزینه‌های مصرفی کل جامعه تأثیر می‌گذارند.

ادامه »

چکیده پایان نامه نقد و بررسی فرقه بهاییت از منظر قرآن و سنت

4ام خرداد, 1395

عنوان: نقد و بررسی فرقه بهاییت از منظر قرآن و سنت

استاد راهنما: سرکار خانم تسبیحی

پژوهشگر: محبوبه طحانی

در این تحقیق بعد از ارائه کلیات، ابتدا تاریخچه پیدایش بهاییت را بررسی نموده‌ایم، بهاییت در حقیقت ریشه در شیخیه دارد که رهبر آن شیخ احمد احسایی می‌باشد، ایشان به خاطر تفکراتی مانند نظر خاصش در مورد معاد جسمانی مورد تکفیر علمای شیعه قرار گرفت؛ فرقه دیگری که ریشه در بهاییت دارد بابیه است که رهبر آن سید علی‌محمد شیرازی می‌باشد، او مدعی نیابت خاصه امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) شد، بعد از مدتی ادعا کرد که او العیاذ بالله مهدی موعود است و خود را باب نامید، بعد از مدتی ادعای رسالت نمود و سرانجام بعد از توبه و توبه‌شکنی به دار مجازات آویخته شد، یکی دیگر از افراد برجسته که سرآغاز جنبش بهاییت می‌باشد میرزا حسینعلی نوری، ملقب به بهاءالله، است.

در ادامه به اعتقادات بهاییان پرداخته و نقد و بررسی نموده‌ایم که مهم‌ترین آن‌ها عبارت است از: تجلی خداوند در حسینعلی بهاء، نبوت او و منسوخ شدن ادیان گذشته و بحث در مورد معاد به معنای پایان مدت دین سابق و آغاز تشریع دین جدید. سپس در فصل سوم بعضی از احکام و فروع آن‌ها را بیان نموده و عدم تطابق آن را با تمسک به فقه اسلامی و تفسیر به‌طور اجمال بیان نموده‌ایم. احکام بهاییان در مورد طهارت و نجاست، وضو و تیمم، نماز و قبله، زکات و حج و نیز ازدواج با محارم و تعداد زوجات را به‌عنوان نمونه بررسی کرده و نظر اسلام را در این موارد بیان کرده‌ایم و در آخر در فصل چهارم تعالیم دوازده‌گانه بهاییان را آورده و ضمن بررسی، سابقه آن در اسلام را بیان کرده و مشخص نموده‌ایم که این آموزه‌ها ابتکار و نوآوری بهاییت نیست. آموزه‌های تحری حقیقت، وحدت عالم انسانی، وحدت ادیان، ترک تعصبات جاهلیه، تساوی حقوق زن و مرد، صلح عمومی و محکمه کبرای بین‌المللی، تعدیل معیشت عمومی و رفع مشکلات اقتصادی و دیگر آموزه‌ها بسیار خوب است؛ اما ضمن اینکه قبلاً اسلام به این‌ها پرداخته، بهاییت در عمل برخلاف این آموزه‌ها رفتار نموده‌اند و این‌ها ادعایی بیش نیست

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه تقیه و لزوم بکارگیری آن در تعامل مسلمین

1ام خرداد, 1395

عنوان : تقیه و لزوم بکارگیری آن در تعامل مسلمین

استاد راهنما: سرکارخانم موسوی

تهیه و تنظیم : فرزانه بابایی

تقیه و لزوم بکارگیری آن در تعامل مسلمین، یکی از مباحثی بوده که در بین مفسران، متکلمان و فقیهان مسلمان همواره مورد بحث قرار گرفته است و دیدگاههای متفاوتی نسبت به آن مطرح شده است.

صاحب نظران مسلمان در مورد اصل تقیه و تعریف آن با یکدیگر متفق بوده ولی در تطبیق مفهوم تقیه بر مصادیق موجود، اختلاف نظرهایی بین علمای شیعه و اهل سنت دیده شده است.

علمای شیعه تقیه را دسته­بندی نموده و در موارد خاصی مثل قتل افراد حرام دانسته­اند، اما علمای اهل سنت در این موارد نیز قائل به جواز گردیده­اند. از آنجا که این اختلاف دیدگاهها در تعامل اجتماعی مسلمانان ظاهر می­شوند، می­توانند باعث اختلاف و تفرقه بین مسلمانان شده موجب سوء استفاده دشمنان اسلام گردند. امام خمینی ـ رحمة الله علیه ـ از بزرگترین نظریه­پردازان فقه اسلامی، مفهومی به نام «تقیه مداراتی» را که قبلاً توسط علمای قبل از ایشان به صورت مختصر عنوان شده بود، مطرح نموده، به تفصیل پیرامون آن سخن گفتند و تقیه مداراتی را برای حفظ اتحاد مسلمانان بسیار ضروری دانسته­اند.

از آنجا که عده­ای از نویسندگان غربی و اهل تسنن مغرضانه از عنوان تقیه استفاده کرده­اند و آن را سند نفاق شیعیان دانسته­اند، بررسی دقیق منابع اسلامی نشان داده است فریقین، در اصل موضوع «تقیه» با هم متحد بوده و تقیه مداراتی می­تواند به عنوان راه حلی برای اتحاد مسلمانان به کار برده شود.

این تحقیق ازنوع تحقیقات توصیفی بوده و روش جمع آوری اطلاعات درآن روش کتابخانه ای ومنابع بکار رفته در آن منابع وحیانی و اسنادو مدارک فقهی بوده است.

اشتراک گذاری این مطلب!

بررسی آیه "ضرب" در قرآن

27ام اردیبهشت, 1395

در نگاه کلی به مجموعه آیات و روایاتی که پیرامون زن و خانواده در آیین اسلام وجود دارد به نظر می‌رسد از منظر این آیین، جایگاه زن و خانواده جایگاهی خاص و ارزشمند است، اما با صرف‌نظر از این نگاه کلی، برخی زوایای آموزه‌های این آیین هر از گاهی محملی برای دیدگاه‌های پرچالش و حتی ضد و نقیض می‌گردد؛ تا جایی که در مقابل دیدگاه توأم با رأفت اسلام نسبت به زن و نقش‌های خطیر او، برخی بر این باورند که اسلام نگاهی سخت و خشن نسبت به زن داشته و به ظرایف روحی و حتی جسمی ‌او نظر نداشته و چه بسا پاره‌ای تعالیم اسلام موجب رنجش روح و جسم زن به عنوان موجودی سراسر مهر و عاطفه می‌گردد؛ در مقابل این انگاره، برخی از صاحب‌نظران نیز با تعمق در آیات و روایاتی که حول چنین موضوعاتی صادر شده است بر آن شده‌اند تا گره از این مسایل گشوده و اذهان را به درک صحیح چنین مضامینی راهنما باشند. از جمله این موضوعات، مسأله نشوز زن است که همواره بر محملی از مباحثات پرچالش استوار و به کرات، موضوع مناظرات گوناگون بوده است. در این مجال برآنیم تا این موضوع را نگاهی دوباره افکنده و در پی پاسخ این سؤالاتیم که:

هرگاه زنی به هر دلیلی از انجام وظایف زندگی مشترک امتناع ورزد، آیین مقدس اسلام چه راه‌حلی را پیش‌بینی کرده است؟

آیا راه‌حل ارایه‌شده به‌گونه‌ای است که بتواند با حفظ ارزش و منزلت طرفین به حل مشکل منجر گردد؟ آیا در این راه‌حل، ظرایف و لطایف روح زنان در نظر گرفته شده است؟

ادامه »

سیره سیاسی پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در روابط با کفار

26ام اردیبهشت, 1395

پایان نامه سیره سیاسی پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در روابط با کفار به راهنمایی سرکار خانم اکرم السادات موسوی توسط  نیلوفر سلیمی تدوین شده است که علاقمندان می توانند جهت مطالعه آن به کتابخانه مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی حضرت فاطمه (س) مراجعه کنند.

چکیده:
موضوع این تحقیق سیرة سیاسی پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در روابط با کفار است. سیرة سیاسی پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) همان روش و طریق پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در ادارة امور و رهبری مردم است که این شیوه با کفار که همان کسانی بودند که به غیر اسلام گرویده و یا منکر یکی از ضروریات دین بودند، متفاوت است.

کفار به دو قسم داخلی و خارجی تقسیم می شود، به آن کفاری که درون جزیرة العرب زندگی می کردند، کفار داخلی اطلاق می شد و به آن دسته از کفاری که خارج از جزیرة العرب زندگی می کردند، کفار خارجی اطلاق می شد. سیاست پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در برخورد با کفار داخلی و خارجی تفاوتی نداشت؛ به این گونه که به خاطر تعصب های قومی و قبیلگی و نژادی، شفقت و مهربانی آن حضرت با افراد داخل جزیرة العرب بیشتر از افراد خارج از آن باشد، بلکه اگر تفاوتی و برتری دیده می شد آن هم با افرادی بود که در بندگی خدا سبقت گرفته بودند.

برهمین اساس پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در استراتژی خود در دعوت به اسلام تفاوتی قائل نمی شد و گام اول وی در روابط داخلی و خارجی، دعوت به توحید و یکتاپرستی بود که دعوتی با حکمت و موعظه بود و اگر کسی پذیرفت و اسلام آورد پاداشش با خداوند منان است و اگر نه پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) با در نظر گرفتن اصل نفی سبیل و عزت اسلامی که کافران هیچ راه سلطه ای بر مسلمانان ندارند، صلح و سازش مسالمت آمیز می کرد و اگر در این مسیر قرار داد و پیمانی بسته می شد، هرگز خلف وعده نمی کرد و بر سر پیمان خود بود و برای جذب مردم به اسلام علاوه بر هزینة جانی، هزینة مالی نیز متحمل می شد تا موجب گرایش آنان به اسلام شود وگرنه در مرحلة آخر که صلح سودمند به حالشان نبود بنا را بر جنگ می گذاشت و در بسیاری از موارد دیده شد که پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) بعد از جنگ اقدام به آزاد کردن اسیران کرد و آنان به خاطر اخلاق و رفتار پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) اسلام آورده و به شهر و کشور خود بر نگشته و پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) را همراهی کرده و در جنگ ها شهید شدند.

اشتراک گذاری این مطلب!

زینب پاشا؛ قهرمان جنبش تنباکو در تبریز

22ام اردیبهشت, 1395

«زینب پاشا» زنی نامدار و بی‌باک از خطه آذربایجان بود که به سبب رشادت‌ها و فداکاری‌های بسیار، نامی‌ نیک از خود در اوراق تاریخ به ثبت رسانده است. لیکن به سبب ویژگی بارز تاریخ‌نگاری که همان خصلت مردسالارانه آن است، آن‌گونه که شایسته است به زندگی و شرح حال این بانوی بزرگ پرداخته نشده و اطلاعات اندکی از زندگی، فعالیت‌ها و مرگ او در دست است، اما با این وجود، مبارزات زینب پاشا در تبریز علیه ستمگری‌ها و بیدادها آنقدر تأثیرگذار و متداول بود که نام او در هر جنبش و حرکتی علیه بیدادگری و بی‌عدالتی در آن دوران به چشم می‌خورد. یکی از مهم‌ترین وقایع تاریخی که از نخستین تحرکات سیاسی و اجتماعی زینب پاشا نیز به‌شمار می‌آید، واقعه تحریم توتون و تنباکو (واقعه رژی) در زمان ناصرالدین شاه قاجار است که شجاعت و تلاش‌های زینب در این جنبش، او را به قهرمان جنبش تنباکو در آذربایجان تبدیل کرده است. پس از آن نیز زینب در مبارزه علیه احتکار و گران‌فروشی تلاش‌های گسترده‌ای به انجام رسانده است.

زینب پاشا که از او به «زینب باجی»، «بی‌بی‌شاه زینب»، «ده‌باشی زینب» و «ائل قیزی» نیز نام می‌برند، در محله «عمو زین‌الدین» که از محله‌های حاشیه‌ای و فقیرنشین تبریز بود، زاده شد. پدر او «شیخ سلیمان» از مردان تهی‌دست تبریز بود. زندگی سخت و پرمشقت زینب، از او زنی آزموده و پرتلاش ساخت. او زنی تنومند و قوی‌هیکل بود که عادت داشت دو گوشه چادر خود را به کمر می‌بست و در دوره‌ای که بیشتر زنان در تبریز، روبند به صورت خود داشتند، با صورتی باز و بدون روبند رفت و آمد می‌کرد (1).

ادامه »

خود فراموشی، علل و آثار آن از منظر آیات و روایات

20ام اردیبهشت, 1395

این پایان نامه به راهنمایی سرکار خانم فاطمه شیرازی کیا و به همت خانم اعظم ایمانی تووین شده است.

چکیده:
خود فراموشی به‌عنوان یک آسیب هویتی، از قدیم‌الایام گریبان گیر انسان بوده است و انسان از دردهای ناشی از آن می‌نالیده و در رفع آن کوشیده است. تلاش در جهت بررسی ماهیت، عوامل و آثار آن از دیدگاه قرآن و روایات، هدف اصلی این تحقیق است. ضمن بررسی و تحلیل مفهوم «خود» و «فراموشی» از حیث لغت و اصطلاح و کاربردهای قرآنی روشن‌شده است که مقصود از خود، همان ذات و روح انسان است که از خدا نشأت‌گرفته و به‌سوی او بازمی‌گردد و مراد از فراموشی هم، وانهادن، نادیده گرفتن و غفلت است و درنتیجه، خود فراموشی نادیده گرفتن و از دست دادن حقیقت و هویت انسانی خود و اعراض و بریدن از خط سیر صحیح و تکاملی حیات انسانی است.
سپس خود فراموشی از دیدگاه قرآن بررسی‌شده است که در اصطلاح، معنای مستقل خاص برای خود فراموشی در قرآن و روایات نمی‌توان یافت. اما با تعابیر دیگری آمده که تقریباً دارای همان مفهوم یا قریب به مفهوم خود فراموشی‌اند. از قبیل انساء نفس و نسیان نفس، عدم معرفت، جهل به نفس، که از زاویه‌های مختلف به این آسیبِ عارض بر حقیقت و هویت اصلی انسان اشاره می‌کند. اوصافی نیز برای خود فراموشی در آیات ذکرشده‌اند: فسق، سفاهت، نفاق، جهنمی بودن، زیانکاری، همچنین عوامل و اسباب خود فراموشی نیز عبارت است از: دنیاگرایی، خدا فراموشی، شیطان، پیروی از هوای نفس، گناه، خودپسندی، غفلت. با توجه به آیات قرآن کریم خداشناسی، خودشناسی، یاد خدا، توجه به دعوت پیامبران، بررسی اعمال گذشته و محاسبه نفس، به یادآوردن آخرت و به یاد کیفر اعمال بودن، به یادآوردن نعمت‌های الهی به‌عنوان درمان خود فراموشی مورد تحلیل و بررسی قرارگرفته است.

اشتراک گذاری این مطلب!

اثبات مشروعیت اجرای حدود الهی در عصر غیبت ( فقهی – حقوقی)

12ام اردیبهشت, 1395

پایان نامه سطح دو با عنوان ‘’اثبات مشروعیت اجرای حدود الهی در عصر غیبت ( فقهی – حقوقی) با راهنمایی استاد محترم سرکار خانم اکرم السادات موسوی و به همت سرکار خانم رقیه اسدی تدوین شده است.

این پایان نامه در کتابخانه مدرسه علمیه حضرت فاطمه (س) تهران موجود است و علاقمندان می توانند با مراجعه به این مدرسه از ان استفاده کنند.

چکیده:

مشروعیت اجرای حدود الهی در عصر غیبت همواره محل مناقشه فقهای متقدم و متأخر بوده است؛ به گونه ای که برخی از فقها اجرای حدود را مشروط به حضور امام معصوم علیه السلام می دانند؛ اما عده ای دیگر معتقدند این مهم در عصر حضور به عهدة امام علیه السلام و در عصر غیبت به عهدة فقیه جامع الشرایط است.
اهمیت آثار مترتب بر پذیرش هر یک از این دو اندیشه فقهی، ضرورت تبیین مستقل این موضوع را آشکار می سازد.
در این تحقیق ضمن تبیین اقوال و ادلة موافقین و مخالفین اجرای حدود در عصر غیبت، به بررسی حدود و اقسام آن از دیدگاه فقه و حقوق و همچنین شرایط اجرای حدود و عوامل سقوط آن پرداخته و نتیجه گرفته شده است، نظر جواز ارجحیت دارد.
قانون گذار نیز در نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران نظر موافقین اجرای حدود در زمان غیبت را پذیرفته و قائل به لزوم اجرای حدود است. از این رو حدّ به عنوان یکی از مجازات های قانونی در مادة 14 قانون مجازات اسلامی، مورد تأکید قانون گذار قرار گرفته است. تحقیق حاضر به شیوة توصیفی – کتابخانه ای به رشتة تحریر در آمده است.

اشتراک گذاری این مطلب!

تحولات تفسیرنگاری در قرن چهاردهم

8ام اردیبهشت, 1395

قرن چهارده از نظر شمار تفسیرهای نگاشته شده، سرآمد قرنهای گذشته است. آمار و ارقامی که از تفسیر و تفسیرنویسان وجود دارد، در هر قرنی بیش از 25 تا 35 تفسیر را نشان نمی دهد، درحالی که در قرن چهارده، شمار تفاسیر مهم و مطرح قرآن به بیش از شصت تفسیر می رسد که بیش از دو برابر قرن پیشین است. از نظر کیفی نیز، گونه گونی و دگردیسی ها و تغییراتی که در گرایش ها و روش های تفسیر رخ نموده است، شاید درخور سنجش با هیچ قرنی نباشد .

دیدگاه های گوناگون، شیوه های نوین، معیارهای جدید و در مجموع جهت خاصی که در کل حرکت تفسیری دیده می شود، در دامان این قرن پدید آمده و بالیده است. گرچه بعضی از این دگردیسی ها ریشه های تاریخی و پیشینه دورتری از قرن چهارده دارند، اما آنچه این قرن را از گذشته جدا می سازد، گسترش و فراگیری و حضور همه سویه این دگردیسی ها در صحنه تفسیر است .
بررسی و تحقیق در نمونه های برجسته و مهم تفاسیر این قرن که هر یک منشأ پیدایش دگرگونی های ژرف تفسیری شده است، چنین می نماید که دگرگونی های پدید آمده در گرایش ها و سبک های نو محدود نبوده است، بلکه تفاسیر قرن چهارده از یک جهت شاهد حذف و یا کمرنگ شدن برخی ویژگی هایی است که در تفاسیر گذشته بوده وهم اکنون جایگاه چندانی ندارند. بی رنگ شدن برخی از ارزش ها و ملاک های تفسیری، کم اهمیت تر از دگرگونی های اثباتی نیست. ازین روی، در بررسی ویژگی های تفاسیر قرن چهارده ناگزیریم به هر دو گونه دگردیسی(نفی و اثبات) اشاره کنیم .
نویسنده: موسی صدر
امان الله فرید

منبع: بانک اطلاعات نشریات کشور

برای مطالعه متن کامل مقاله به سایت مراجعه فرمائید.
مرکز و کتابخانه مطالعات اسلامی به زبان های اروپایی (وابسته به آل البیت)

 

اشتراک گذاری این مطلب!

«امکان فقری و آثار آن در حکمت متعالیه»

7ام بهمن, 1394

«امکان فقری و آثار آن در حکمت متعالیه» عنوان پایان نامه سطح 3 (کارشناسی ارشد) خانم سیده معصومه میری گرجی از مدرسه علمیه حضرت فاطمه (سلام الله علیها) که به راهنمایی حجت الاسلام دکتر محمدرضا امامی نیا و مشاوره دکتر مهدی حاجیان در بهار 1393 تهیه تنظیم و دفاع شده است .

متن چکیده این پایان نامه را می توانید در اینجا مطالعه کنید.

گفتنی است برای درسرسی به این پایان نامه می توانید با مدرسه علمیه حضرت فاطمه (س) تهران واقع در محله پیروزی تهران ارتباط برقرار کنید.


چکیده:

پژوهش مورد نظر با عنوان امكان فقري و آثار آن در حكمت متعاليه است، كه به تبيين امكان فقري از نگاه ملاصدرا  می پردازد و آثارش را در حكمت متعاليه مورد بررسي قرار مي دهد.

ملاصدرا بنيانگذار امكان فقري، براساس مباني فلسفي خود « اصالت الوجود»، «تشكيك وجود» و «وحدت  شخصی وجود»، ثابت كرد كه فقر و نياز در وجود امكاني، ذاتي است و تمام موجودات در دار هستي تعلق صرف و ربط محض به وجود واجب الوجود  دارند,

بنابر عقيده ملاصدرا، مناط احتياج به علت، امكان فقري است كه صفت وجودات امكانيه است كه وجود معلول، حدوثاً و بقائاً شأني از شئون الهي اند كه بدون ارتباط به او، هيچ گونه هويتي نخواهند داشت.

براساس امکان فقری، تقدم واجب متعال بر وجود امکانی تقدم بالحق و قدم آن قدم بالحق است و اتحادعاقل به معقول در علم حضوری علت به معلول و بالعکس، اتحاد حقیقت و رقیقت است.

بواسطه امكان فقري، در اثبات مبدأ واجب و شناساندن آن، از نتايج و آثار بيشتري بهره مند خواهيم شد و بواسطه آن، مي توان درك كرد كه آنچه در آسمانها و زمني وجود دارد، نيازمند؛ و خداوند را حقيقتي معرفي مي كند كه هر مرتبه از مراتب وجودي، از تجليات اوست.

لذا ضرورت بحث هر چه بيشتر در مورد امكان فقري احساس مي گردد، چون پژوهشي جامع در اين مورد صورت نگرفته است.


كليد واژه :‌

امكان، امكان وجودي، الهیات، وجود رابط، علت، تقدم و تاخر ، حدوث و قدم، برهان، صدیقین، توحيد خالقییت.

اشتراک گذاری این مطلب!

برگزاری دفاعیه پایان نامه سطح سه « نقش زن در تباهی جامعه از منظر قرآن »

16ام دی, 1394

دفاعیه پایان نامه های سطح 3 مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآن حضرت فاطمه (س) با عنوان « نقش زن در تباهی جامعه از منظر قرآن » دیروز سه شنبه  15/10/94 در این مرکز برگزار شد.
محقق این پایان نامه، خانم الهام صفری پور آناقیز، گرایش تفسیر علوم قرآن با راهنمایی جناب استاد حسام الدین خلعتبری ، مشاوره جناب استاد هادی دوست محمدی و داوری جناب استاد سید ابراهیم حسینی بود.
پایان نامه در 3 بخش کلیات و مفاهیم ،مبانی شخصیت زن در قرآن، نقش زن در اصلاح و تباهی جامعه و راهکارهای قرآن در درمان آن تهیه شده است.
پایان نامه مذکور امتیاز 19 را به خود اختصاص داد.

فایل پاورپوینت این پایان نامه را می توانید از اینجا دریافت کنید.

اشتراک گذاری این مطلب!

برگزاری دفاعیه پایان نامه های سطح3 تفاوت لحن در قصص قرآن و بررسی علل آن

29ام مهر, 1394

دفاعیه پایان نامه های سطح3 مرکز تخصصی علوم قرآن وتفسیر حضرت فاطمه (س)با عنوان ( تفاوت لحن در قصص قرآن و بررسی علل آن) در روز سه شنبه مورخ 28/7/94 در مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران منطقه یک برگزار شد.

محقق این پایان نامه، خانم مریم جلالی ورنام خواستی ، گرایش تفسیر علوم قرآن با راهنمایی جناب آقای دکتر علی رضا قائمی نیا و مشاوره ی آقای دکتر حسام الدین خلعتبری و داوری استاد محترم جناب آقای دکتر سید ابراهیم حسینی بود.

پابان نامه در3 بخش کلیات ومفاهیم، قصه های قرآنی که خود شامل 6 فصل می باشد و لحن در قصص تدوین شده بود.

از امتیازات ویژه این پایان نامه ، موضوع نو و جذابی بود که به کفته استاد راهنما تاکنون هیچ نویسنده فارسی زبانی روی آن کار نکرده است و در میان نویسندگان عرب زبان نیز تنها از اهل سنت به این موضوع پرداخته اند، و تاکید کردند که حتما برای انتشار در مقاله ارسال شود.

پایان نامه مذکور امتیاز 20 را به خود اختصاص داد.

فایل پاورپوینت این پایان نامه را می توانید از اینجا دریافت کنید.

 

اشتراک گذاری این مطلب!

غدیر، هشداری برای خودفراموشی رسانه ای

9ام مهر, 1394

واقعه غدیر، امری بسیار مهم و درس آموز است. یکی از اموری که به کمک این جریان باید بیاموزیم، درجه اهمیت و حساسیتی است که باید به کارهای تبلیغاتی و رسانه ای بدهیم. در اینجا می خواهیم ضمن یادآوری عظمت غدیر و نیز خودفراموشی مردم نسبت به آن و یافتن علت این خودفراموشی، قدری درباره وظیفه خود در مقابل اطلاع رسانی راه صحیح، به اندیشه بنشینیم.

حادثه ای که از حافظه تاریخ پاک نشد

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله صدهزار نفر را به شکل غیر منتظره ای شاهد غدیر قرار داد. این امر خود بر حساسیت و به یادماندنی کردن این رویداد می افزاید. در میان این جمعیت بسیاری اهل مدینه بودند و حوادث بعد از وفات حضرت رسول صلی الله علیه و آله را مشاهده کردند. حضرت امیر علیه السلام در معرفی خود و اتمام حجت با مردم کوتاهی نکردند، اما بعد از اینکه حرف حق را به روشنی بیان فرمود و به سبب کمبود یاور صلاح اسلام را در سکوت دید، دیگر مردانه سکوت کرد.

احتجاج آن حضرت بر غدیرخم در چندین مورد رخ داده است و ایشان بنا به اوضاع اجتماعی زمانه به یادآوری واقعه غدیر می پرداختند، مثلاً در ایام بعد از ارتحال پیامبر صلی الله علیه و آله، حدود ده سال بعد از غدیر، در شورایی که برای تعیین خلیفه تشکیل شده بود و نیز بیست و پنج سال بعد از غدیر، در حالی که این بار امت پیامبر صلی الله علیه و آله به او رو کرده و او را بر خلافت نشاندند، آن حضرت ضرورت دید که بار دیگر غدیر را به مردم یادآوری کند.(1)

ادامه »

جوادالأئمه (ع )

23ام شهریور, 1394

حضرت امام محمد تقي جوادالأئمه (ع ) امام نهم شيعيان حضرت جواد (ع ) در سال 195هجري در مدينه ولادت يافت .
نام نامي اش محمد معروف به جواد و تقي است .

القاب ديگري مانند : رضي و متقي نيز داشته ، ولي تقي از همه معروفتر مي باشد . مادر گرامي اش سبيکه يا خيزران است که اين دو نام در تاريخ زندگي آن حضرت ثبت است .

امام محمد تقي (ع ) هنگام وفات پدر 8 ساله بود . پس از شهادت جانگداز حضرت رضا عليه السلام در اواخر ماه صفر سال 203ه مقام امامت به فرزند ارجمندش حضرت جوادالأئمه (ع ) انتقال يافت .

مأمون خليفه عباسي که همچون ساير خلفاي بني عباس از پيشرفت معنوي و نفوذ باطني امامان معصوم و گسترش فضايل آنها در بين مردم هراس داشت ، سعي کرد ابن الرضا را تحت مراقبت خاص خويش قرار دهد .

ادامه »

رهنمودهای تبلیغی بر اساس ویژگیهای نوجوان «2»

15ام اردیبهشت, 1394

 

   

دریافت مقاله رهنمودهای تبلیغی بر اساس ویژگیهای نوجوان «2»؛
حجم: 273 کیلوبایت

رمز:www.hambahsi.ir


عناوین:

    تمایل به فهم چگونگی آفرینش
    اشاره مستقیم به چگونگی آفرینش زمین ، آسمان ، انسان و مخلوقات
    متن خوانی
    روش تربیتی یا فرمولی
    بیان شگفتی های آفرینش از دیدگاه علمی-دینی
    توصیف مورچه در نهج البلاغه
    برخی ویژگیهای مورچه در بیان دانشمندان
    مقایسه مخلوقات دیگر با انسان در چگونگی و آفرینش

اشتراک گذاری این مطلب!

رهنمودهای تبلیغی بر اساس ویژگیهای نوجوان«1»

5ام اردیبهشت, 1394

 

 

 

دریافت مقاله رهنمودهای تبلیغی بر اساس ویژگیهای نوجوان«1»
حجم: 379 کیلوبایت

 

رمز: www.hambahsi.ir

 


عناوین :

  مقدمه
    گرایش به دینداری
    احترام و ایجاد رابطه مهر و محبت
    پرهیز از نصیحت بی جا و اجبار
    پرورش حس نیاز به دین
    هماهنگی کردار و گفتار
    تشویق و ترغیب
    پرهیز از توضیح بی جا
    انتقال تدریجی مفاهیم دینی
    تقویت شناخت با ابزار مقایسه
    معرفی نوجوانان دیندار و موفق

 

اشتراک گذاری این مطلب!

زن از منظر آیت الله جوادی آملی(حفظه الله)

30ام فروردین, 1394

در آموزه‏هاي اسلامي ارزشهاي انساني كه ملاك سنجش انسانهاست براي زن و مرد به طور يكسان ترسيم شده است. چون خاستگاه ارزشها و فضائل، نفس و روح انسان است نه جسم او، و زن و مرد در نفس و روح تفاوت ندارند.

آياتي كه علم و جهل، ايمان و كفر، عزّت و ذلت، سعادت و شقاوت، فضيلت و رذيلت، حق و باطل، صدق و كذب، تقوا و فجور، اطاعت و عصيان، انقياد و تمرّد، غيبت و عدم غيبت، امانت و خيانت و مانند آن را مسائل ارزشي و ضد ارزشي مي‏داند و هيچ يك از اوصاف نيز نه مذكر است و نه مؤنث، به اين معنا كه بدن انسان مسلمان يا كافر، عالم يا جاهل، متقي يا فاجر، صادق ياكاذب نيست. و به عبارت ديگر اگر در مسائل علمي و مسائل عملي كه ملاك و معيار ارزش است هيچ سخني از مذكر و مؤنث نبود، يقيناً موصوف آنها يعني روح نيز مذكر و مؤنث نخواهد بود.

مرحوم علامه طباطبايي در اين رابطه مي‏فرمايد: مشاهده و تجربه حكم مي‏كند كه زن و مرد دو فرد از نوع واحد هستند يعني دو فرد انساني، زيرا تمام آنچه در مردان آشكار است در زنان نيز پيداست. بروز آثار يك نوع نشان دهنده تحقق خارجي آن نوع است بلي در ميان اين دو صنف آثار مشترك، شدت و ضعف وجود دارد ولي اين تفاوت سبب بطلان حقيقت نوع دو قوّه نيست. از اين جا روشن مي‏شود كه كمالات نوعي كه براي يك صنف ميسور است براي صنف ديگر نيز دست يافتني است.

مانند كمالاتي كه با ايمان و اطاعت الهي براي هر دو صنف قابل تحصيل است يكي از جامع‏ترين سخنان كه آن را بيان مي‏كند اين آيه است: «انّي لااضيع عمل عامل منكم من ذكر او انثي بعضكم من بعض؛(1) من عمل هيچ عمل كننده‏اي را چه زن و چه مرد تضييع نمي‏كنم».(2)

علاوه بر اين در سوره مباركه احزاب نيز اين حقيقت به صورت تفصيلي تبيين مي‏شود و ويژگيهاي اساسي زن و مرد را از جهت معنوي در كنار يكديگر و همچون دو كفه يك ترازو قرار مي‏دهد و براي هر دو پاداشي يكسان بدون كمترين تفاوت در نظر مي‏گيرد و از نظر روح انساني آنها را از هم جدا نمي‏سازد و به عبارت ديگر: در اين سوره سخني جامع و پرمحتوا درباره همه زنان و مردان و صفات برجسته آنها بيان شده است و اوصاف اعتقادي و اخلاقي وعملي و همچنين پاداش عظيم آنها را يكسان تبيين كرده است.

ادامه »

«صفات و معارف قرآن کریم درخطبه حضرت زهرا (علیها السلام)»

2ام آذر, 1393

«صفات و معارف قرآن کریم درخطبه حضرت زهرا (علیها السلام)» عنوان پایان نامه سطح دو(کارشناسی) خانم بهناز احمدی از طلبه های مدرسه علمیه حضرت فاطمه (س) تهران است که در زمستان 91 به راهنمایی سرکار خانم تسبیحی تهیه -تنظیم و دفاع شده است.

چکیده
خطبه حضرت زهرا (علیهاالسلام) یکی از مهمترین متون شیعی است که به دلیل مقطع زمانی ایراد آن ومحتوا وشخصیت والای ایرادکننده آن، آوازه‌ای بلند یافته است .

علی رغم این مسئله، کلام ارزشمند دخت گرامی نبی اکرم(صلی الله علیه وآله وسلم)، مهجور واقع شده ودر طول قرون گذشته استفاده کافی ووافی ازآن نشده است .

درهمین راستا مابرآن شدیم که دراین تحقیق، به شرح مختصر فرازی از فرازهای خطبه، یعنی بیان قرآن در خطبه حضرت زهرا (علیهاالسلام)پرداخته شود، چرا که تحلیل این خطبه بازتابی از نیازهاو درک تحلیلی‌گران از حوادث پیرامون خود بوده است و باتوجه به تحوّلات عمیقی که پدیدآمده است، بازنگری در فهم این خطبه ضروری است ودرآن به پاسخگویی مسائلی از قبیل معنا و مفهوم صفات، نام‌ها و القابی که حضرت به قرآن نسبت داده‌اند وعلت این امر وارتباط این مضامین باهدفی که حضرت از ایراد خطبه داشته‌اند،پرداخته شده است.


اشتراک گذاری این مطلب!

تحریفات عاشورا از نظر استاد مطهری (بخش هفتم)

27ام آبان, 1393

روح امر به معروف و نهی از منکر[106]

مرحوم مطهری خواستار بازخوانی انتقادی، جامع و فراگیر در ابزارها و وسایلی است که در مورد مسائل مختلف است تا به این صورت کار امر به معروف و نهی از منکر به بهترین شکل دلخواه انجام گیرد. این است که می گوید:

«در جلسات پنج گانه ای که درباره «عنصر امر به معروف و نهی از منکر در نهضت حسینی » صحبت کردم، مطالبی عرض شد که آنچه می گویم به منزله نتیجه گیری از همه آن مطالب است. به طور خلاصه عرض می کنم که اولاً ما در باب امر به معروف و نهی از منکر گفتیم که معروف و منکر از نظر اسلام محدود به حد معین نمی شود. تمام هدف های مثبت اسلامی داخل در معروف و تمام هدف های منفی اسلامی داخل در منکر است، و گرچه در امر به معروف و نهی از منکر تعبیر امر و نهی هست ولی با توجه به قراینی که از خود قرآن کریم می توان استنباط کرد و به نص احادیث قطعی اسلامی و به دلیل اینکه از مسلمات فقه اسلامی ما است و تاریخ اسلامی ما بدان گواهی می دهد، مقصود از آنها تنها امر و نهی لفظی نیست، بلکه مقصود استفاده کردن از هر وسیله مشروع برای پیشبرد هدف های اسلامی است.پس اگر بخواهیم روح امر به معروف و نهی از منکر را با ترجمه و تعبیر فارسی خودمان بیان کنیم باید بگوییم: لزوم استفاده از هر وسیله مشروع برای پیشبرد اهداف اسلامی.

ادامه »

تحریفات عاشورا از نظر استاد مطهری (بخش ششم)

23ام آبان, 1393

حادثه کربلا؛ تجسم عملی اسلام

در کنار مطالبی که مرحوم مطهری درباره قابلیت ها و استعدادهای این حادثه برای تبدیل شدن به شبیه سازی و امکان ارائه نمایش گونه  آن بیان می کند، نشان می دهد که این حادثه در سیاق عام خود، موضوعات فراوانی را در بر می گیرد و در این باره می گوید:

«این جنبه حادثه کربلا راز دیگری دارد.»[83]

مطهری برای اینکه مدلول بهتری به واقعه مربوط به حضرت حسین (ع) دهد، به جای کلمه «نهضت» یا «انقلاب»، از واژه «حادثه» استفاده می کند؛ زیرا اعتقاد دارد که این دو کلمه (نهضت و انقلاب)، به طور کامل عظمت این واقعه را بیان نمی کند. این است که می گوید:

«اینکه من تعبیر به «حادثه » می کنم نه به قیام و یا نهضت، برای این است که کلمه قیام یا نهضت، آن چنان که باید، نشان دهنده عظمت این قضیه نیست، و کلمه ای هم پیدا نکردم که بتواند این عظمت را نشان بدهد.از این جهت، مطلب را با یک تعبیر خیلی کلی بیان می کنم، می گویم حادثه کربلا، نمی گویم قیام، چون بیش از قیام است، نمی گویم نهضت، چون بیش از نهضت است.»[84]

مرحوم مطهری بر اساس همین تعظیم گرایی درباره حادثه کربلا، آن را تجسم عملی اسلام در تمام ابعاد و جوانب آن، نظیر عقیده، سیاق فکری، عمل، مرحله تحقق، و اجرا می داند و می گوید:

«آن راز این است که اساسا خود این حادثه، تمام این حادثه تجسم اسلام است در همه ابعاد و جنبه ها؛ یعنی راز اینکه این حادثه نمایش پذیر و شبیه پذیر است، این است که تجسم فکر و ایده چند جانبه و چند وجه و چند بعد اسلامی است، همه اصول و جنبه های اسلامی عملا در این حادثه تجسم پیدا کرده است، اسلام است و جریان و در عمل و در مرحله تحقق.»[85]

استاد مطهری با یک مثال میان تصاویر واقعی و غیر واقعی تفاوت می گذارد و با ارائه مثالی در این باره می گوید:

«می دانید که گاه مجسمه سازی ها یا نقاشی ها برای یک ایده بخصوص است؛ البته گاه اساسا هیچ ایده ای در آن نیست و به اصطلاح هنر برای هنر و زیبایی است؛ ولی گاه برای نشان دادن یک فکر است.شخصی که از خارج برگشته بود، می گفت ازجمله چیزهایی که من در یکی از موزه های آنجا دیدم این بود که بر روی یک تخت، مجسمه زن بسیار زیبا و جوانی بود و مجسمه جوانی هم در کنار او بود در حالی که جوان از جا حرکت کرده و یک پایش را پایین تخت گذاشته و رویش را برگردانده بود.مثل اینکه داشت به سرعت از آن زن دور می شد. معلوم بود که پهلوی او بوده است.گفت من نفهمیدم که معنای این چیست.آیا قصه ای را نشان می دهد؟از راهنما پرسیدم.گفت:این تجسم فکر افلاطون است، فکری که فلاسفه دارند درباره انسان و عشق ها که وصال ها مدفن عشق هاست و عشق ها اگر صددرصد منجر به وصال بشوند، در نهایت امر تبدیل به بیزاری ها، و معشوق ها تبدیل به منفورها می شوند.اصلی است که حکما و عرفا بیان کرده اند که انسان عاشق چیزی است که ندارد، و تا وقتی که آن چیز را ندارد بدان عشق می ورزد. همین که صددرصد به آن رسید، حرارت عشق تبدیل به سردی می شود و به دنبال معشوقی دیگر می رود.می بینیم این تجسم یک فکر است؛ اما تجسمی بی روح، یعنی فکری را در سنگ نمایش داده اند و سنگ روح ندارد.این، واقعیت و حقیقت نیست.یا در نقاشی ها ممکن است چنین چیزهایی باشد. و چقدر تفاوت است میان تجسم بی روح و تجسم زنده و جاندار که یک فکر تجسم پیدا کند و پیاده شود در یک موضوع جاندار ذی حیات، آن هم نه هر جانداری(مثل نمایش های بی حقیقت و صورت سازی هایی که امروز درست می کنند و حقیقتی در کار نیست)بلکه در عین حال، تنها نمایش نباشد، حقیقت و واقعیت  باشد، یعنی پیاده شدن واقعی باشد.»[86]

 

«حادثه کربلا خودش یک نمایش از سربازان اسلام است اما نه نمایشی که صرفا نمایش یعنی صورت سازی باشد، آدمک هایی درست کنند و صورتی بسازند ولی درواقع حقیقت نداشته باشد. مثلا آیه: ان الله اشتری من المؤمنین انفسهم و اموالهم بان لهم الجنة در حادثه کربلا خودش را در عمل نشان می دهد و همچنین آیات دیگر قرآن که بعد ان شاء الله توفیق پیدا کنم به عرض می رسانم.»[87]

بر اساس آنچه گذشت، مطهری بر این باور است که همه این امور در اصل و اساس درست است. با این حال همه آنها فقط یک بعد واحد را تشکیل می دهند؛ چراکه قرائت این حادثه با دیدگاه یکسونگرانه، نگاه ما را تابع طغیان یکی از عوامل بر سایر عوامل می کند؛ ازاین رو می گوید:

«ما می بینیم در طول تاریخ، برداشت ها از حادثه کربلا خیلی متفاوت بوده است.قبلا اشاره کردم که مثلا برداشت دعبل خزاعی از شعرای معاصر حضرت رضا (ع)، برداشت کمیت اسدی از شعرای معاصر امام سجاد و امام باقر علیهماالسلام با برداشت محتشم کاشانی یا سامانی و یا صفی علیشاه متفاوت است، آنها یک جور برداشت کرده اند، محتشم جور دیگری برداشت کرده است، سامانی جور دیگری برداشت دارد، صفی علیشاه طور دیگری و اقبال لاهوری به گونه ای دیگر.این چگونه است؟به نظر من همه اینها برداشت های صحیح است (البته برداشت های غلط هم وجود دارد، با برداشت های غلط کاری ندارم)ولی ناقص است، صحیح است ولی کامل نیست.صحیح است یعنی غلط و دروغ نیست ولی یک جنبه آن است.

مثل همان داستان فیل است که ملای رومی نقل کرده است که عده ای در تاریکی می خواستند با لمس کردن، آن را تشخیص بدهند.آن که به پشت فیل دست زده بود یک طور قضاوت می کرد، آن که به گوش فیل دست زده بود طور دیگری قضاوت می کرد. این قضاوت ها، هم درست  بود و هم غلط. غلط بود از آن جهت که فیل به عنوان یک مجموعه، آن نبود که آنها می گفتند، و درست  بود؛ یعنی به آن نسبت که دستشان به فیل رسیده بود درست می گفتند.آن که دستش به گوش فیل رسیده بود گفت شکل بادبزن است. راست می گفت، آن چیزی را که او لمس کرده بود شکل باد بزن بود؛ اما فیل به شکل باد بزن نبود آن کس که دستش به خرطوم فیل خورده بود گفت فیل به شکل ناودان است.هم درست  بود و هم غلط، درست  بود از آن جهت که چیزی که او لمس کرده بود به شکل ناودان بود، و غلط بود چون فیل به شکل ناودان نبود.فیل یک مجموعه است که یک عضوش مثل پشت بام است؛  یعنی پشت فیل و

 

یک عضوش مثل استوانه است یعنی پای فیل، یک عضو دیگرش مثل ناودان است یعنی خرطوم فیل، اما فیل در مجموع خودش فیل است. این است که برداشت ها، هم درست است و هم در عین حال غلط.

برداشت امثال دعبل خزاعی از نهضت اباعبدالله، به تناسب زمان فقط جنبه های پرخاشگری آن است.برداشت محتشم کاشانی جنبه های تاثرآمیز، رقت آور و گریه آور آن است.برداشت عمان سامانی یا صفی علیشاه از این نهضت، برداشت های عرفانی، عشق الاهی، محبت الاهی و پاکبازی در راه حق است که اساسی ترین جنبه های قیام حسینی جنبه پاکبازی در راه حق است.همه این برداشت ها درست است؛ ولی به عنوان یکی از جنبه ها.او که از جنبه حماسی گفته، او که از جنبه اخلاقی گفته، او که از جنبه پند و اندرز گفته، همه درست گفته اند؛ ولی برداشت هر یک، از یک جنبه و عضو این نهضت است نه از تمام اندام آن.»[88]

«وقتی بخواهیم به جامعیت اسلام نظر افکنیم، باید به نهضت حسینی هم نگاه کنیم. می بینیم امام حسین علیه السلام کلیات اسلام را در کربلا به مرحله عمل آورده، مجسم کرده است ولی تجسم زنده و جاندار حقیقی و واقعی، نه تجسم بی روح.»[89]

این کربلا است که مطهری خواستار بازنگری و بازخوانیِ متأملانه آن است؛ زیرا بر این باور است که اگر کسی با تعمق در چنین کربلایی بنگرد، امور شگفت انگیزی را می یابد؛ ازاین رو می گوید:

«انسان وقتی در حادثه کربلا تامل می کند، اموری را می بیند که دچار حیرت می شود و می گوید اینها نمی تواند تصادفی باشد.و سر اینکه ائمه اطهار اینهمه به زنده نگه داشتن و احیای این خاطره توصیه و تاکید کرده و نگذاشته اند حادثه کربلا فراموش شود، این است که این حادثه یک اسلام مجسم است، نگذارید این اسلام مجسم فراموش شود.»[90]

به نظر مرحوم مطهری مجسم  ساختن واقعی کربلا، صرفاً در سیاق حرکت متکامل میان طبقات و طیف های مختلف اجتماعی و اقوام و نژادهای گوناگون امکان پذیر است و به همین خاطر می گوید:

«ما در حادثه کربلا به جریان عجیبی برخورد می کنیم و آن اینکه می بینیم در این حادثه مرد نقش دارد، زن نقش دارد، پیر و جوان و کودک نقش دارند، سفید و سیاه نقش دارند، عرب و غیر عرب نقش دارند، طبقات و جنبه های مختلف نقش دارند.گویی اساسا در قضا و قدر الاهی مقدر شده است که در این حادثه نقش های مختلف از طرف طبقات مختلف ایفا بشود؛ یعنی اسلام نشان داده بشود.»[91].

 

برای بررسی جنبه های اخلاقی، عرفانی و … به صفحات 383 394 رجوع کنید.

شرایط مبلغ و تأثیر تبلیغی

شهید مطهری در ادامه به بررسی مسئله خطیب و مبلغ می پردازد و بر اهمیت جنبه اجتماعی و تاریخ در مسائل، تأکید می کند و بر این باور است که به این مسئله در جوامع اسلامی  اهمیت کمی داده شده است؛ درحالی که ارزش برخی مسائل و عناوین، محافظه کارانه نگه داشته شده است. سپس از واقعیت عینی و ملموس مثال هایی می زند و می گوید:

«مساله شرایط مبلغ و پیام رسان از آن مسائلی است که درست نمی دانم به چه علتی در جامعه ما خیلی کوچک گرفته شده است.ارزش بعضی از مسائل در جامعه محفوظ است؛ ولی ارزش واقعی بعضی دیگر به علل خاصی از بین می رود. مثالی برایتان عرض می کنم: یکی از شئون دینی اجتماعی ما مقام افتاء و مرجعیت تقلید است که یک مقام عالی روحانی است. خوشبختانه جامعه ما این مقام را در حد خودش می شناسد. هر کس که فی الجمله به امور مذهبی وارد باشد وقتی می شنود مرجع تقلید، فورا در ذهنش مردمی که اقلا چهل پنجاه سال به اصطلاح استخوان خرد کرده، زحمت کشیده، سرش در قرآن و تفسیر و حدیث و فقه بوده، سال ها نزد استادان عالیقدر درس خوانده، سال ها تدریس کرده، کتاب ها نوشته و تالیف کرده، مجسم می شود.»[92]

در حالی که این امر برخلاف دوره ای است که بر عالم اسلام گذشته است؛ زیرا واقعاً این گونه نبوده است. بر همین اساس مرحوم مطهری می گوید:

«اگر به کتب رجال مراجعه کنید می بینید عده زیادی از علما به نام واعظ یا خطیب معروفند:خطیب رازی، خطیب تبریزی، خطیب بغدادی، خطیب دمشقی.کلمه «خطیب »جزء نام این افراد نیست.اینها چگونه اشخاصی بودند؟»[93]

سپس به مقایسه این خطیبان و آنچه امروزه در حوزه واعظان یا تعزیه خوان ها می گذرد می پردازد و دست آخر به این نتیجه می رسد که میان آنها فرق فراوانی وجود دارد و بر این باور است که هریک از خطبای قدیم دریایی از علم بود. این است که می گوید:

«در گذشته در میان علمای اسلام مقام خطیب و مبلغ و واعظ، مقام کسی که اسلام را معرفی می کرد، همپایه مقام مرجعیت تقلید بود…» [94]

 

اینجا است که می بینیم مرحوم مطهری شایستگی خطیب یا تعزیه خوان و سطح علمی آنان را جز با تحقیق و بررسی کامل و جامع درباره او نمی پذیرد؛ درست مانند مرجع تقلید. در همین زمینه هم می گوید:

«یعنی همین طور که امروز اگر کسی ادعا کند که من رساله نوشته ام و مرجع تقلیدم، محال است که شما قبول کنید، و می پرسید:آقا کجا و پیش کدام مجتهد درس خوانده؟ و این آقا سنش هنوز مثلا چهل سال بیشتر نیست، در گذشته در مورد یک مبلغ نیز این چنین دقیق بودند.در سن چهل سالگی ادعا می کند که من مرجع تقلید هستم، دیگر نمی داند که نه آقا، درس خواندن خیلی لازم است، چهل پنجاه سال درس خواندن لازم است تا کسی به این پایه برسد که بتواند او را مجتهد، فقیه، مفتی و شایسته برای استنباط و استخراج احکام فقهی و شرعی دانست.»[95]

درپرتو این اندیشه، مرحوم مطهری از گرایش افراد جامعه به سوی افرادی که شایان این مقام نباشند ابراز ترس کرده و در بخشی از سخنان خود گفته است:

«من از این می ترسم که جامعه ما این را فراموش کند، مردم افرادی را که صلاحیت ندارند بپذیرند؛ ولی این مقام محفوظ است و باید هم محفوظ باشد.»[96]

تا جایی که حتی بر این باور است که مقام تبلیغ از مرجعیت کمتر نیست! این است که می گوید:

«اگر بگویم مقام تبلیغ اسلام، رساندن پیام اسلام به عموم مردم، معرفی و شناساندن اسلام به صورت یک مکتب، از مرجعیت تقلید کمتر نیست تعجب نکنید، مقامی است در همان حد. البته برای مرجعیت تقلید یک چیزهایی لازم است که برای یک مبلغ لازم نیست.»[97]

بار دیگر مطهری جامعه را مسئول این اوضاع می داند؛ چراکه به معیارهای ضروری برای خطیب شدن کم توجهی به خرج داده است؛ سپس روش رسیدن یک فرد به مقام تبلیغ را به این صورت گزارش می دهد:

«ببینید در جامعه ما سرمایه مبلغ شدن چیست و مبلغ شدن از کجا شروع می شود؟اگر کسی آواز خوبی داشته باشد و بتواند چهار تا شعر بخواند، کم کم به صورت یک مداح درمی آید، می ایستد پای منبرها و شروع می کند به مداحی و مرثیه خواندن.بعد شما می بینید که یک شالکی هم به سر خودش بست و آمد روی پله اول منبر نشست.مدتی به این ترتیب سخن می گوید.بعد…»[98]

«بعد، از این کتاب جودی، جوهری، جامع التفصیل حکایتی، قصه ای نقل می کند و یا به اصطلاح از صدر الواعظین نقل می کند، که وقتی از او می پرسی از کجا نقل می کنی، می گوید از صدر الواعظین یا

 

لسان الواعظین.هر کس خیال می کند کتابی است به نام «صدر الواعظین »، وقتی که دقت می کنیم می فهمیم که می خواهد بگوید از سینه دیگران، از زبان دیگران شنیده ام.چند تا از این یاد بگیر، چند تا از دیگری، دروغ، راست، اصلا خبر ندارد قضیه چه هست.کم کم چهار تا پا منبری جور می کند و از پله پایین می آید پله بالاتر، کم کم می آید بالاتر و عوام مردم را جمع می کند و اکثر بانیان مجلس فقط روی یک مسئله تکیه می کنند و آن جمعیت کشیدن است که چه کسی بهتر می تواند جمعیت جمع کند.آخر این جمعیت کشیدن برای حرف حسابی گفتن است.بعد که جمعیت جمع شد، چه حرفی می گوید؟این خیانت است به اسلام، خیانت است به اسلام که مطلب از یک آواز گرم شروع بشود.»[99]

سپس در ادامه این گزارش می افزاید:

«و این قاعده ای است که عمومیت دارد و در بسیاری از جاها که ما بوده ایم، معیار و ملاک همین بوده است و از امثال چنین چیزی مطلب شروع می شده است و وای به حال ما در این عصر، در عصر علم، در عصر شک و تردید، در عصر شبهه، در عصری که برای اسلام اینهمه مخالف خوانی ها هست و روزی نیست که در روزنامه ها و مجلات، انسان یک چیزی بر علیه اسلام نبیند یا در مقالات رادیویی یک گوشه ای نشنود.»[100]

حال آنکه امت اسلامی، دینش را از امثال این گونه افراد می آموزد! مرحوم مطهری پس از بیان شیوه بالا رفتن خطیب از منبر تبلیغ از وضعیت دشوار خطیب در این روزگار سخن می گوید و بر این باور است که خطیب باید خوش بیان و داری قدرت استدلال باشد؛ همچنین دارای پاره ای خصایل باشد و در وی شروطی نیز به چشم بخورد؛ ازاین رو به صورت مجزا درباره هریک از این شروط سخن می گوید:


شرط یکم: شناخت مکتب و رسالت خود

استاد بر این باور است که مبلغ باید در زمینه پیامی که می خواهد آن را تبلیغ کند و نیز به اهداف، بنیادها و اصول آن آگاهی داشته باشد و روش نیل به آنها را نیز بداند؛ ازاین رو می گوید:

«اولین شرط برای یک نفر مبلغ شناسایی خود مکتب است، شناسایی ماهیت پیام است؛ یعنی کسی که می خواهد پیامی را به جامعه برساند باید خودش با ماهیت آن پیام آشنا باشد، باید فهمیده باشد که هدف این مکتب چیست، اصول و پایه های این مکتب چیست، راه این مکتب چیست و به کجا می رسد،

 

اخلاق و اقتصاد و سیاست این مکتب چیست، معارف این مکتب چیست، توحید و معاد این مکتب چیست، احکام و مقررات این مکتب چیست.آخر مگر کسی می تواند پیامی را به مردم برساند بدون آنکه خودش آن پیام را شناخته و درک کرده باشد؟! این مثل این است که بگوییم یک نفر مرجع تقلید باشد اما فقه نخوانده باشد.چطور می شود کسی مرجع تقلید باشد و بخواهد بر اساس فقیه فتوا بدهد و فقه نخوانده باشد؟!و یا مثل این است که یک نفر می خواهد طبیب باشد اما پزشکی نخوانده باشد.از اینجا معلوم می شود که برای یک نفر مبلغ تا چه اندازه وسعت اطلاعات علمی و شناخت اسلام، آن هم به صورت یک مکتب لازم است.

اسلام خودش یک مکتب است، یک اندام است، یک مجموعه هماهنگ است؛ یعنی تک تک شناختن هم فایده ندارد، باید همه را در آن اندام و ترکیبی که وجود دارد بشناسیم.»[101]


شرط دوم: اطلاع از راه و روش تبلیغ

به نظر مرحوم مطهری این امر به ظاهر ساده یکی از شروط اساسی تبلیغ است؛ به همین خاطر با صراحت تمام می گوید:

«دومین شرط برای کسی که حامل یک پیام است اولا مهارت در به کار بردن وسایل تبلیغ و ثانیا شناسایی آنها است؛ یعنی باید بداند چه ابزاری را مورد استفاده قرار بدهد و چه ابزاری را مورد استفاده قرار ندهد و بلکه خودش از نظر ابزارهای طبیعی، چه ابزاری را داشته باشد و چه ابزاری را نداشته باشد.»[102]

البته مرحوم مطهری از سوی دیگر با نگاهی درست و منصفانه، در مقابل دسته ای از خطیبان ناشایسته که بر منبر رفتند، بر این باور است که عده ای از خطیبان توانا، چه از لحاظ بیان یا توانمندی یا استعدادهای دیگر، تلاش های مهمی به خرج داده اند و به صورت مداوم در راه تقویت این توانمندی ها تلاش کرده اند. این است که در همین زمینه می گوید:

«در عین حال خوشبختانه باید گفت که در جهان شیعه بر اثر برکت امام حسین علیه السلام خطبای بسیار قوی و نیرومند و عالیقدر، چه از نظر بیان و چه از نظر غیر بیان ظهور کرده اند و الحمد لله الآن هم چنین افرادی هستند که انصافا از نظر نطق و سخنوری آیتی هستند.من در نظر ندارم اسم کسی را ببرم ولی چنین اشخاصی وجود دارند و جای تشکر است و افراد زحمت کشیده ای هستند و انصاف این است که در کار خودشان به اندازه ای که شرایط برایشان مساعد بوده زحمات زیادی کشیده اند.»[103]

 

مطهری در ضمن بحث از تبلیغ، به نحوه نگاه جامعه، اعم از علما و مردم عادی به کار تبلیغ می پردازد و بر این باور است که این نحوه تلقی از تبلیغ، مخالف دیدگاه قرآنی است:

«از همه اینها چه نتیجه می گیریم؟ نتیجه می گیریم که در منطق قرآن، کار تبلیغ، کار هدایت و ارشاد مردم، کار بسیار بسیار دشواری تلقی شده است؛ درحالی که در جامعه ما اینقدر کوچک و سبک گرفته می شود و کار به جایی رسیده که دیگر اهل علم و فضل، هر کس که سواد و معلومات داشته باشد، ننگش می آید منبر برود.می گویند فلانی مرد عالمی است، در شانش نیست که منبر برود و تبلیغ کند!تقصیر کیست؟تقصیر جامعه است.جامعه اینقدر مقام تبلیغ را تنزل داده و پایین آورده که هر عالمی ننگ و عارش می آید، توهین به خودش می داند که شان تبلیغ را به عهده بگیرد.»[104]

با این حال استاد مطهری بر این باور است که عده ای از افراد همزمان دارای دو فضیلت هستند؛ یعنی به صورت همزمان هم امام جماعت هستند، هم خطیب و مبلغ و در این باره می گوید:

«الآن در جامعه ما الحمد لله اشخاصی هستند که ذو فضیلتین هستند، هم امام جماعت هستند و هم خطیب(مثل آقای دکتر مفتح؛ ولی در جامعه ما شأن پیشنماز از شأن مبلغ بیشتر و بالاتر است.پیشنمازی که هنری نیست، ایستادن و دیگران به او اقتدا کردن که هنری نیست.»[105]


ادامه این مقاله را در بخش بعد مطالعه کنید…


پی نوشت ها

83  . همان، ص 379 .

84  . همان.

85  . همان، صص 379 380.

86  . همان، صص 380 381.

87  . همان، ص 381.

88. همان، صص 381 382.

89  . همان، ص 382.

90. همان.

91  . همان.

92. همان، ص 411.

93  . همان.

94  . همان، ص 412.

95  . همان.

96  . همان، ص 413 .

97  . همان.

98  . همان، ص 414.

99  . همان .

100  . همان.

101  . همان، ص 415.

102  . همان، صص 415 416.

103  . همان، ص 417.

104  . همان، ص 420.

105  . همان.

106. این مطلب در نوشته مؤلف محترم بسیار خلاصه آمده بود که در اینجا با توجه به اهمیت آن و در عین حال با توجه به بی اهتمامی عجیبی که در حق آن می شود، اندکی تفصیل داده شد.م

 

اشتراک گذاری این مطلب!

تحریفات عاشورا از نظر استاد مطهری (بخش پنجم)

20ام آبان, 1393

بخش اول این مقاله

بخش دوم این مقاله

بخش سوم این مقاله

بخش چهارم این مقالهشرایط موفقیت یک پیام

ایشان درباره شرایط موفقیت هر رسالتی بر این باور است که باید در آن چهار شرط اساسی وجود داشته باشد و اگر مجموعه این شروط چهارگانه در آن موجود نباشد، اشکال و انواع مختلفی را پدید می آورد که با اصلِ رسالت مخالف است. ایشان درباره این شرایط بر این باور است:

«شرایط موفقیت یک پیام چهار چیز است که اگر این چهار شرط در یک جا جمع بشود، موفقیت آن پیام قطعی است؛ ولی اگر این چهار شرط جمع نشود، شکل های مختلفی پیدا می شود.»[61]

در ادامه برای فهم بهتر این شرایط، هریک از آنها را به صورت تفکیکی بیان می کنیم:

ادامه »

تحریفات عاشورا از نظر استاد مطهری (بخش چهارم)

16ام آبان, 1393

بخش اول این مقاله

بخش دوم این مقاله

بخش سوم این مقاله

 

ابعاد انقلاب حسینی

شهید مطهری در بحث از نهضت حسینی به صورت جامع و شمولی می نگرد و آن را نهضتی می داند که معانی، وجوه و ابعاد مختلفی دارد. به همین خاطر تجزیه و پراکنده ساختن آن را نمی پذیرد. ایشان علت این امر را در وجود تفسیرهای متعدد این نهضت در ازای عوامل مختلفی می داند که در یکدیگر تأثیر متقابل دارند. بر همین اساس می بینیم به بررسی جداگانه هریک از این عوامل متداخل می پردازد و دست آخر نشان می دهد که همه این عوامل با هم، ابعاد حقیقی این نهضت را تشکیل می دهند. در همین زمینه می گوید:

«ما وقتی که از جنبه بعضی عوامل و عناصر به این نهضت نگاه می کنیم، می بینیم صرفا جنبه تمرد و عدم تسلیم در مقابل قدرت های جابره و تقاضاهای ناصحیح قدرت حاکم وقت دارد.از این نظر این نهضت  یک نفی، «نه » و عدم تسلیم است.»[57]

ادامه »

تحریفات عاشورا از نظر استاد مطهری (بخش دوم)

9ام آبان, 1393

بخش اول این مقاله

علل تحریف

مرحوم مطهری علل و عوامل تحریف را به دو امر مربوط می داند:

عامل یکم: عامل عام و غیر مختص به عاشورا

عامل دوم: عامل خاص و مربوط به عاشورا

بر این اساس درباره عامل یکم می گوید:

«مثلا همیشه اغراض دشمنان خود یک عاملی است برای اینکه حادثه ای را دچار تحریف کند.دشمن برای اینکه به هدف و غرض خودش برسد، تغییر و تبدیلهایی در متن تاریخ می دهد و یا توجیه وتفسیرهای ناروایی از تاریخ می کند که این مطلب نمونه های زیادی دارد و من نمی خواهم از نمونه های آن بحثی کرده باشم.همین قدر عرض می کنم که در حادثه کربلا هم این نوع از عامل دخالت داشت؛ یعنی دشمنان در صدد تحریف نهضت حسینی بر آمدند.»[15]

ادامه »

تحریفات عاشورا از نظر استاد مطهری (بخش اول)

5ام آبان, 1393

حادثه  کربلا که در بیداری اسلامی ریشه دوانده است، در ایجاد  آگاهی حرکتیِ[1] برخاسته علیه ظلم و فساد سهیم بوده و با گذشت  زمان، در وجدان امت مسلمان عمق و رسوخ بیشتری یافته است. به عبارت دیگر، حادثه کربلا واقعه ای است که از زمان و مکان فراتر رفته، اسطوره ای بودن خود را از نور مشکات نبوت گرفته و سر زندگی و شادابی اش را از رنگ بذل و بخشش دریافت کرده است.

به همین خاطر به روشی تبدیل شده است که شعله فروزانی را برگرفته و انسان را در آفاق عزت و کرامت بالا می برد و محوریت جدال پابرجای میان استکبار و استضعاف، و نماد عدالت و خود نثاری در راه خداوند از یک سو، و نماد غرق شدگی در امور بی ارزش فانی دنیوی را از سوی دیگر بیان می کند.

بیان واقعه عاشورا به شیوه ها و اشکال گوناگونی تجلی پیدا کرده است که شاید بارزترین آن ها، مجالس عاشورایی  باشد که در آنها خطیب یا عالمی به بیان رویدادهای این حادثه و تلاش برای ارائه مفصل موضوعات آن می پردازد. در همین حال، برای افزودن بر شوق مردم و جذب بیشتر آنان ، عنان خیالِ روایتگرانه و نقالانه را رها می کند تا در آن آسمان خیال انگیز، بی هیچ ناظر و حاضری پرواز کند و درست در همین جا است که بسیاری از اضافات و مبالغات به اصل واقعه عاشورا راه می یابد.

به همین خاطر عده ای از علما به مقابله با این کار پرداخته اند و به نظر می رسد کتاب «حماسه حسینی»[2] شهید مطهری که در سه جلد تألیف شده است، [3] از جمله کتاب هایی است که با دیدگاهی عمیق، این موضوع را به صورت کافی و وافی بررسی کرده است. بر این اساس می کوشیم اندکی درباره مهم ترین نکات و نقاطی که ایشان در این کتاب مد نظر داشته اند، تأمل کنیم.

ادامه »

چه کسی هم کفو من است؟

4ام مهر, 1393

ازدواج نیمی‌ از دین است و در اسلام تأکید فراوانی بر آن صورت گرفته است، اما این تأکیدات به معنای بی‌توجهی نسبت به انتخاب یا انتخاب ناآگاهانه و نادرست نیست. اسلام برای انتخاب همسر مناسب شرایطی را بیان و معیارهایی را ذکر کرده است؛ معیارهایی در جهت استحکام و استمرار مودت و گرمای بنای خانواده. یکی از ملاک‌های مهمی‌ که برای ازدواج بیان شده است، کفویت طرفین است.

کفویت
خداوند در قرآن کریم درباره ویژگی همسران می‌فرماید: آنان لباس شما هستند و شما لباس آنانید. (1) لباس همواره باید متناسب با قامت و اندام آدمی‌ باشد. هر کسی که لباسی می‌خرد و یا دوخت لباسی را به خیاط سفارش می‌دهد، خواهان آن است که لباسش نه گشاد، نه تنگ، نه بزرگ و کوچک، بلکه لباسی راحت و برازنده و محکم و بادوام، موقر و قابل تأیید و تحسین و بیانگر مشی و منش زندگی فردی و اجتماعی او باشد. همسران برتر کفو همدیگر هستند؛ یعنی مناسب‌ترین لباس یکدیگرند و لباس نماد کفویت است. (2)

کفو در لغت به معنای هم‌طراز و هم‌سنگ و هم‌سان بودن در منزلت و قدر و ارزش‏ است. (3) در حقیقت کفویت به معنای همتایی و همانندی در مسائل مربوط به جهان‌بینی افراد است (4) که در دو بعد شرعی و عرفی معنا می‌یابد.

ادامه »

آسیب شناسی چندهمسری ازمنظردین اسلام

31ام شهریور, 1393

«آسیب شناسی چندهمسری ازمنظردین اسلام » عنوان پایان نامه سطح دو(کارشناسی) سمیه زارعی از طلاب مدرسه علمیه حضرت فاطمه سلام الله علیها است که پاییز 92 با راهنمایی آقای دکتر قربان علی کریم زاده قراملکی تهیه، تنظیم و دفاع شده است.

چکیده:

سنّت چندهمسری در گذشته های دور، و در ادیان دیگر و در میان اقوام و نژادهای مختلف وجود داشته، و هم اکنون نیز در بسیاری از جوامع جاری است و در جامعه ی ایران امروز از مباحث پرچالش می باشد؛ اسلام آن را ابداع و نسخ نکرده، بلکه آن را محدود و مشروط کرده است.

چندهمسری، به صورت ازدواج موقت و دائم است. ازدواج موقت به خودی خود جایز می باشد، و برای مواقع اضطراری وضع شده که در جاهایی نیز مکروه و یا حرام می شود.

چالش آن زمانی است که مردی با داشتن همسر دائم، بدون دلیل به سراغ متعه های گوناگون می رود. اصل در اسلام تک همسری است و به آن سفارش شده، ولی آیاتی در قرآن، چندهمسری را نیز جایز دانسته است. عدالت شرط مهم چندهمسری است که تحصیل آن بسیار سخت است.

اشکالاتی به چند همسری وارد شده که به همه¬ی آن ها پاسخ داده شده و رد شده است. یکی از آن ها تعدد زوجات پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) است که همه¬ی ازدواج ها به دلایل خاص و موجه صورت گرفته است. واقعیت های اجتماعی چندهمسری توسط قوانین و آمار مأخوذه به دست می آید.

بیشتر آسیب های وارد بر جامعه از سوی چندهمسری به دلیل بی عدالتی مردان است. پیامدهای فراوانی بر چندهمسری وارد است که خشونت، رهایی فرزندان، قتل، خودکشی، طلاق و … می¬باشد. چندهمسری باید با راهکارهایی کنترل شود.

اشتراک گذاری این مطلب!

حيا در آيات و روايات

23ام شهریور, 1393

«حيا در آيات و روايات»  عنوان پایان نامه سطح 2 کارشناسی خانم فائزه صابر نژاد است که به راهنمایی استاد گرانقدر سرکار خانم عسگری  بهار 1392 تهیه و تنظیم و دفاع شده است .

چکیده:

حيا در تعاريف، به خودداري كردن نفس از هرگونه كار قبيح و زشتي كه مردم آن را بد بدانند و فاعل آن را مذمت كنند گفته ميشود.

گسترش بي حيائي در جوامع امروز و آسيبهاي ناشي از آن كه بيش از همه متوجه زنان ميباشد از مهمترين دلايل تحقيق در موضوع حياست. از اهداف اين پژوهش ترويج فرهنگ حيا ميان افراد جامعه ميباشد. شناخت دقيق اين موضوع لزوم بررسي ديگر مفاهيم قريب به موضوع حيا را آشكار ميسازد.

در بررسي آيات و روايات با كمك تفاسير، لغتنامه ها، كتب حديثي، اخلاقي و روانشناسي نتايج ارزشمندي حاصل شده است كه از جملهي آن‌ها فطري بودن حيا و تفاوت داشتن با مفاهيمي همچون عفت و كم رويي و بيان اقسام حيا مي باشد. اين تحقيق از پنج فصل تشكيل شده است.

فصل اول: كليات تحقيق،

فصل دوم: بررسي ماهيت حيا كه شامل دو گفتار است 1.معناي حيا و مفاهيم مرتبط به آن 2.اركان و ويژگيهاي حيا،

فصل سوم: به اقسام حيا ميپردازد.

فصل چهارم: آثار حيا و پيامدهاي بي حيائي را بيان مي دارد كه از سه گفتار تشكيل شده است 1.آثار فردي و اجتماعي حياي ممدوح 2.پيامدهاي فردي و اجتماعي مذموم 3.بيحيائي و پيامدهاي آن.

در فصل پنجم هم علل بيحيائي و راههاي اصلاح آن بررسي ميشود كه شامل دو گفتار است 1.علل بيحيائي 2.راههاي اصلاح آن و در خاتمه ضمن نتيجهگيري، پيشنهاداتي براي ترويج فرهنگ حيا ارائه شده است.

اشتراک گذاری این مطلب!

زنان و شهریور خونین 1357

17ام شهریور, 1393

همان‌گونه که در مقدمه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ‌به صراحت بیان شده است، زنان نقش گسترده و حضور فعالی در مبارزه با رژیم شاه داشتند: «… زنان به شکل بارزی در تمامی ‌صحنه‌های این جهاد بزرگ حضور فعال و گسترده‌ای داشتند؛ صحنه‌هایی از آن نوع که مادری را با کودکی در آغوش شتابان به سوی میدان نبرد و لوله‌های مسلسل نشان می‌داد، بیان‌گر سهم عمده و تعیین‌کننده این قشر بزرگ از جامعه در مبارزه بود… » (1)

شهریور 1357 یکی از برهه‌های زمانی مهم نهضت امام خمینی (ره) است که حضور پررنگ زنان در آن ثبت گردیده است. زنان ایرانی در وقایع و تظاهرات‌های این ماه و به‌ویژه در تظاهرات 17 شهریور، حضور مؤثری داشتند و در واقعه میدان ژاله اولین شهید خود در دوران انقلاب- محبوبه دانش؛ فرزند حجت‌الاسلام دانش آشتیانی- را تقدیم کردند. حضور فعال آنها در مراسم هفتم و چهلم شهدای 17 شهریور نیز تکرار شد و همچنان تا پیروزی انقلاب اسلامی ‌تداوم یافت.

ادامه »

شایعه از منظر قرآن و روایات

13ام شهریور, 1393

«شایعه از منظر قرآن و روایات» عنوان پایان نامه سطح دو(کارشناسی) ریحانه آقایی از طلاب مدرسه علمیه حضرت فاطمه سلام الله علیها است که تابستان 92 با راهنمایی سرکار خانم موسوی تهیه، تنظیم و دفاع شده است.

چکیده :

شایعه سازی وشایعه پراکنی از گناهانی است كه اسلام آن را به شدت محكوم ساخته است وآیات و روایات متعددی كه در باره این موضوع وارد شده نظر اسلام را در این زمینه روشن مى سازد.شایع شدن خبر در میان مردم، منتشر شدن ،پراکنده شدن وظاهر شدن آن است به این معنی که آن خبر به همه ی مردم می رسد خواه نسبت به آن علم داشته باشند و یا علم نداشته باشند.
در قرآن می توان واژه هایی را یافت كه به نوعي مي‏توانند مفهوم شايعه را افاده كند. «خرص‏» ، «تقول‏» و «اختلاق‏» از اين نمونه‏ها هستند. كلماتي نيز به فرايند شايعه‏پراكني و بعضاً به اهداف آن اشاره دارد، از آن جمله می توان به تشیع، اذاعه و ارجاف اشاره کرد. شایعه دارای ابعاد متعددی می باشد که مهمترین آن ها عبارت است از بعد سیاسی ، عقیدتی واخلاقی. شایعه برای انتشار و پذیرش، نیازمند تحقّق شرایطی است که اگر این شرایط شناخته و مرتفع شود می توان از بروز بسیاری از شایعه ها جلوگیری و یا حداقل آثار مخرب آن را کاهش داد که از جمله ی این شرایط می توان به اهمیت خبر،ابهام در جامعه ،شتاب زدگی و زود برانگیختگی ،جلب توجه دوستان وخشنود ساختن ديگران ،حسادت ،برون رفت از سكوت و…اشاره کرد.
شایعه سازی وشایعه پراکنی سبب می شود سلامت جامعه وافراد از بین رفته و در پی آن آسیب های فراوانی، اجتماع وآحاد جامعه را تهدید کند که این آسیب ها هم دنیوی و هم اخروی می باشد. با توجه به آسیب های سخت و جبران ناپذیری که شایعات در جامعه وآحاد افراد آن باقی می گذارد ضروریست که همه افراد برای مقابله با آن اقدام نمایند تا از این آسیب ها جلوگیری و یا آثار آن را به حدأقل برسانند؛به همین منظور اسلام راه حل هایی را ارائه داده که عمل به آن ها ما را دربرابر این مشکلات واکسینه می نماید از جمله ارجاع اخبار به اهل استنباط ،تحقیق درباره ی اخبار شنیده شده،حسن ظن نسبت به مومنان،سکوت درصورت عدم علم ،پرهیز از مواضع تهمت برانگیز ،پرهیز از پر حرفی و بیهوده گویی ،پرهیز از غیبت ،بالا بردن بصیرت ،تکذیب شایعات ،حفظ همبستگي واتحاد و رعایت تقوای الهی.

اشتراک گذاری این مطلب!

بررسی ابعاد وجودی حضرت فاطمه (س)به عنوان الگوی امام مهدی (عج)

3ام تیر, 1393

«بررسی ابعاد وجودی حضرت فاطمه سلام¬الله-علیها به عنوان الگوی امام مهدی علیه¬السلام » عنوان پایان نامه سطح دو (كارشناسي) مرضیه حنیفه مجردی طلبه مدرسه‌ي علميه‌ي حضرت فاطمه (سلام الله عليها) است که در بهار 1392 با راهنمایی سركار خانم موسوی تهيه ، تنظيم و دفاع شده است.


چکیده
در خودسازی¬های فردی و اجتماعی نمونه عملی سهم عمده¬ای را ایفا می¬کند و قرآن به عنوان کتاب انسان¬ساز بشریت نمونه¬های عینی، تربیتی از جنس افراد بشر را معرفی نموده است. این نیاز به الگوخواهی به حدی از اهمیت برخوردار است، که حتی معصومین علیهم السلام نیز با وجود اینکه از جهت منش و بینش مصون هستند ولی خود را بی¬نیاز از الگو نمی¬دانند که در میان معصومین علیهم السلام حضرت زهرا علیهاالسلام که از جایگاه و مقام ویژه و مخصوصی برخوردارنند الگویی بی¬همتا و یگانه برای ایشان و تمام جهانیان می¬باشند؛ تا جایی که امام مهدی علیه السلام که خود به عنوان یگانه الگوی کامل بشریت هستند حضرت زهراعلیهاالسلام را به عنوان الگویی بی¬همتای خود انتخاب کرده-اند. چنان¬که در بخشی از توقیع خود می¬فرمایند: ” فِی إبنّةِ رَسُولِ اللهِ لِی أُسوَةٌ حَسَنَةٌ” سیره و عمل یگانه دختر پاک رسول خدا صلی¬الله علیه وآله برای من الگو و نمونه پسندیده¬ای است.
این امر از یک سو نشانه توجه و عنایت خاص حضرت مهدی علیه السلام به ساحت حضرت زهرا علیهاالسلام و از سوی دیگر ارتباط تنگاتنگ ایشان با مادرشان می¬باشد.
در این تحقیق به برخی از ابعاد وجودی حضرت زهرا علیهاالسلام به عنوان الگوی امام مهدی علیه السلام اشاره شده است و بعضی از شباهت¬های سیاسی بین ایشان از جمله: سرزنش خواص جامعه، اشک و ندبه در اعتراض به وضع موجود، عدم بیعت با خلفای زمان و … و نیز صبر حضرت زهرا علیهاالسلام به عنوان نمونه عینی و عملی استقامت، و هم¬چنین بعضی از شباهت-های فردی در سیره و عملکرد هر دو بزرگوار از جمله شباهت در خلقت، شباهت¬های عبادی و شباهت¬های اجتماعی و هم¬چنین شباهت در اسم و لقب که عبارتند از بقیه¬النبوه و بقیه¬الانبیاء، منصوره و منصور، طاهره و طاهر، محدثه و محدث، کریمه و کریم، زکیه و زکی، صدیقه و صدیق و … پرداخته شده است. تا ما نیز به تأسی به مولا و مقتدایمان امام مهدی علیه السلام کامل¬ترین الگوی جهان بشریت را شناخته و سرمشق خود قرار دهیم.

کلید واژه: اسوه ، حضرت زهرا علیها السلام، امام مهدی علیه السلام، سیره

اشتراک گذاری این مطلب!

آيا ام كلثومي كه در كربلا حاضر بود، دختر كوچك فاطمه (س) است؟

9ام اردیبهشت, 1393

ام كلثومي كه در كربلا حاضر بود، كدام ام كلثوم است و آيا ام كلثوم ـ دختر حضرت فاطمه(سلام الله علیها) ـ در واقعهي عاشورا بوده است يا خير؟

 

پاسخ :

مرحوم شيخ مفيد از دختري براي اميرالمؤمنين(ع)، به نام ام كلثوم ياد كرده است،[1] ولي ديگر مورخان، چون: طبري،[2] ابن شهرآشوب[3] و ابن ابيالحديد،[4] دو دختر به نام ام كلثوم براي اميرالمؤمنين(ع) نام بردهاند: يكي امكلثوم كبري، دختر فاطمه(س)، و ديگري ام كلثوم. نامي از همسر ديگر كه به امكلثوم صغري موسوم و معروف بوده است؛ البته نام امكلثوم كبري را، زينب صغري نيز گفتهاند كه امكلثوم كنيهاش بوده است.

اما دربارهي اين كه امكلثوم كبري، دختر حضرت فاطمه(س)، چه زماني از دنيا رفته است، ابن اثير،[5] ابن حجر عسقلاني[6] و قرطبي[7] گفتهاند: كه اين امكلثوم در زمان حيات امام حسن(ع)، يعني قبل از سال 50 هجري، از دنيا رفته است، ولي ابن شهرآشوب گفته است كه امكلثوم پس از عمر، با عون، محمد و ـ عبدالله پسران جعفرطيار ـ يكي پس از مرگ ديگري ازدواج كرده است كه قطعاً ازدواجش با عبدالله ـ همسر زينب كبري(س) ـ پس از وفات آن بانو است.[8] ابن حجر عسقلاني نيز روايت ديگري را به اين مضمون نقل كرده است.

اين دو تاريخ وفات بايد متعلق به اين دو امكلثوم باشد ،نه يكي از آنها؛ اما كدام يك زودتر وفات كرده است، سيد محسن امين ميگويد: اميرالمؤمنين(ع) دو دختر به نام ام كلثوم داشته است؛ امكلثوم كبري، دختر فاطمه(س)، قبل از واقعه كربلا از دنيا رفته و امكلثوم حاضر در كربلا، امكلثوم دوم، يعني حضرت زينب صغري بوده است.[9]

بنابراين، امكلثوم خواهر ابويني حضرت زينب(س)، بنابر قول اقرب به صواب، قبل از واقعه كربلا و در زمان حيات برادرش امام حسن مجتبي(ع) از دنيا رفته است. و اگر از امكلثومي در واقعه كربلا اسم برده شده، غير از امكلثوم، دختر فاطمه(س)، بوده است.

پی نوشتها:

[1]. الارشاد، شيخ مفيد، موسسة آل البيت(ع) لاحياء التراث، قم، سال 1416 هـ، ج 1، ص 355.

[2]. تاريخ الطبري، دارالكتب العلمية، بيروت، طبع 2، سال 1408 هـ، ج 3، ص 152.

[3]. بحارالانوار، ج 42، ص 91.

[4]. همان مأخذ.

[5]. اسد الغابة، دارالشعب، بيروت، ج 7، ص 387.

[6]. الاصابة، دارالكتاب العربي، بيروت، ج 4، ص 468.

[7]. الاستيعاب في هامش الاصابة، دارالكتاب العربي، بيروت، ج 4، ص 469.

[8]. بحارالانوار، ج 2، ص 90.

[9]. اعيان الشيعة، ص 327، دارالتعارف للمطبوعات، بيروت، ج 1.

منبع: نهضت عاشورا (تحريف‌ها و شبهه‌ها)، مركز مطالعات و پژوهش‌‌هاي فرهنگي حوزه‌ي علميه (1381)


در همين زمينه مي‌توانيد اين لينك را هم مطالعه كنيد.

اشتراک گذاری این مطلب!

بهانه‌هایی برای بچه‌دار نشدن

7ام اردیبهشت, 1393

* «تعریف‌ها» زندگی آدم‌ها را عوض می‌کند
چگونگی تعریف ما از زندگی و پدیده‌های آن، قطعاً مدار زندگی‌مان را عوض می‌کند. امروزه تعریف ما مثلاً از پدر بودن یا مادر بودن خراب شده است. یعنی به خاطر فضای زندگی تکنولوژیک، به خاطر فرهنگ‌های القایی، به خاطر تهاجم فرهنگی و بسیاری مسائل دیگر، تعاریف‌ ما تغییر کرده است. ما در موضوع فرزند دچار استحاله‌ی در تعریف شده‌ایم. مثلاً فرزند در بعضی موارد به ابزار پیونددهنده‌ی زن و شوهری تبدیل می‌شود که در آستانه‌ی جدا شدن هستند! برخی افراد برای این فرزند می‌آورند که زندگی‌شان را گرم کند! انگار که این فرزند چسب دوقلو است! در یک نگاه دیگر، فرزند عصای پیری است. در نگاهی دیگر، فرزند برای لذت بچه‌داشتن است. در نگاهی، اگر فرزند نیاوریم، چه کنیم؟ این عوامل پرکردن بی‌معنی‌ زندگی است و البته هرکدام از این تعاریف را فرض بگیرید، یک منظومه‌ای را هم بعد از خودش ایجاد و ایجاب می‌کند.

برخی افراد برای این فرزند می‌آورند که زندگی‌شان را گرم کند! انگار که این فرزند چسب دوقلو است!

ادامه »

امروز سالروز وفات ام‌کلثوم (س) دختر زهراي اطهر (س) است

2ام اردیبهشت, 1393

قبل نوشت:

روايات متعدد است برخي به 21 جمادي الثاني معتقدند و برخي ديگر به 29 جمادي الثاني

در هر حال درگذشت اين بانوي گرانقدر را تسليت عرض مي كنم.

***

ام‌کلثوم صغري دومين دختر اميرالمؤمنين (ع) از فاطمه (س) است. در اينکه علي (ع) از فاطمه صاحب دو دختر (زينب کبري و ام‌کلثوم) بوده است،(1) بين مورخان اختلافي ديده نمی‌شود. تنها اختلاف آنان در اين است که “ام‌کلثوم” کنيه دومين دختر علي (ع) است و يا نام اوست؟؛ که بيشتر تاريخ‌نويسان نام او را ام‌کلثوم نوشته‌اند.(2) 

ادامه »

همه چيز درباره مصحف فاطمه (س)

1ام اردیبهشت, 1393

یکی از موضوعایت که شیعه بر اساس روایات مستند بر آن اعتقاد دارد، وجود مصف فاطمی در دستان ائمه اطهار است. برای روشن شدن چگونگی گردآوریاین مصحف و محتوای آن لازم است از لحاظ لغوی «مصحف» را معنا کنیم. هر نوشته ­ای را که بین دو جلد جمع آوری شده باشد، «مصحف» می­ نامند، از این رو به هر کتابی می­ توان مصحف گفت. در صدر اسلام به قرآن نیز مصحف گفته می­ شد. در منابع اسلامی از کتبی یاد شده است که اختصاص به معصومان (ع) داشته است و آنان از محتوای آن کتب باخبر بوده­ اند؛ مانند کتاب علی (ع)، مصحف علی (ع)و مصحف فاطمه (س).

در این منابع از کتاب اخیر به نام های مصحف فاطمه، صحیفه فاطمه و کتاب فاطمه یاد شده است. روایات مرتبط با این مصحف کم نیست. برخی از این روایات از حیث سند ضعیف اند، ولی دسته دیگری از این روایات از جهت سند صحیح هستند و می توان به اصل وجود چنین کتابی یقین پیدا کرد، هر چند که در جزئیات، این روایات با هم اختلاف دارند.

ادامه »

بانوي مهر و مهرباني

31ام فروردین, 1393

حضرات معصومین را چنان مقام و منزلتی است که بسان عاجز بودن عقل انسان از درک و فهم کامل پروردگار خویش، از نائل شدن به معرفت کامل ائمه معصومین نیز ناتوان و ضعیف است. لذا از زبان آدمی ‌نباید درباره آنها سخن گفت و فقط می‌بایست معرفیشان را در تعاریف قرآنی، پیامبر(ص) و سایر ائمه جستجو کرد؛ همان‌طور که اهل ایمان به معرفت و محبت پروردگار خویش محتاجند و طالب هدایت در صراط مستقیم‌اند، معرفت و محبت به‌ هادیان و صراط دین نیز برای کمال و سعادت اهل ایمان واجب است؛ آنجاکه در زیارت جامعه کبیره ائمه‌اطهار را محل‌های معرفت خداوند می‌دانیم و اعتراف می‌کنیم که مودت و محبت به شما بر ما واجب شده است:« السلام علی محآل معرفه الله…و لکم الموده الواجبه».

ادامه »

بهشت اين شكلي است!

7ام بهمن, 1392

تصویری که از بهشت در قرآن ترسیم شده است بسیار زیبا و گاه حیرت‌انگیز است که در این مجال در صدد بیان برخی توصیفات قرآنی آن می‌باشیم.
اندازهء بهشت چقدر است؟
از نگاه قرآن بهشت بسیار وسیع است به طوری که عرض آن را هم‌اندازهء آسمان و زمین می‌داند: «سابِقُوا إِلى‏ مَغْفِرَةٍ مِنْ رَبِّكُمْ وَ جَنَّةٍ عَرْضُها كَعَرْضِ السَّماءِ وَ الْأَرْضِ أُعِدَّتْ لِلَّذینَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَ رُسُلِهِ ذلِكَ فَضْلُ اللَّهِ یُۆْتیهِ مَنْ یَشاءُ وَ اللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظیمِ»؛ «[براى رسیدن‏] به آمرزشى از پروردگارتان و بهشتى كه پهنایش چون پهناى آسمان و زمین است [و] براى كسانى آماده شده كه به خدا و پیامبرانش ایمان آورده‏اند، بر یكدیگر سبقت جویید. این فضل خداست كه به هر كس بخواهد آن را مى‏دهد، و خداوند را فزون‏بخشى بزرگ است». (حدید/21)
درهای بهشت چگونه است؟
آیات قرآن بر این امر دلالت دارند که بهشت شامل درهایی است. از جمله آنکه می‌فرماید: «جَنَّاتُ عَدْنٍ یَدْخُلُونَها وَ مَنْ صَلَحَ مِنْ آبائِهِمْ وَ أَزْواجِهِمْ وَ ذُرِّیَّاتِهِمْ وَ الْمَلائِكَةُ یَدْخُلُونَ عَلَیْهِمْ مِنْ كُلِّ بابٍ»؛ «[همان‏] بهشتهاى عدن كه آنان با پدرانشان و همسرانشان و فرزندانشان كه درستكارند در آن داخل مى‏شوند، و فرشتگان از هر درى بر آنان درمى‏آیند». (رعد/23)
وجود این تعداد در ، نه به خاطر آن است که اگر بهشتیان بخواهند از یک در وارد شوند، تولید زحمت می‌کند و نه به خاطر آنکه هر گروهی موظفند از یک در وارد شوند؛ بلکه این درها به اعمالی که سبب ورود به بهشت می‌گردد اشاره دارد.
روز و شب در بهشت وجود دارد؟
خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید: «لا یَسْمَعُونَ فیها لَغْواً إِلاَّ سَلاماً وَ لَهُمْ رِزْقُهُمْ فیها بُكْرَةً وَ عَشِیًّا»؛ «در آنجا سخن بیهوده‏اى نمى‏شنوند، جز درود. و روزى‏شان صبح و شام در آنجا [آماده‏] است» .
در روایات اسلامی چنین آمده است که گرچه در بهشت همواره نور و روشنایی است اما بهشتیان از کم و زیاد شدن نور و نوسان آن شب و روز را تشخیص می‌دهند.
از آیات قرآن به خوبی استفاده می‌شود که بهشتیان هر چه بخواهند از مواهب و روزی‌ها در اختیارشان همیشه و در هر ساعت وجود دارد، باید دید این چه رزقی است که فقط صبح و شام به سراغ آن‌ها می‌آید؟
پاسخ این سۆال را از حدیث لطیفی که از پیامبر (صلی الله علیه و آله) نقل شده می‌توان دریافت آنجا که می‌فرماید: “هدایای جالب و نخبه از سوی خداوند بزرگ در اوقاتی که در این دنیا نماز می‌خواندند به آنها در بهشت می‌رسد".
از این حدیث استفاده می‌شود که این هدایای ممتاز که به هیچ وجه نمی‌توان ماهیت آن را حتی با حدس و تخمین بیان کرد، نعمت‌هایی است بسیار پر ارزش که علاوه بر نعمت های معمول بهشتی، صبح و شام به آنها اهدا می‌گردد.
در آنجا سیر تکاملی انسان ادامه خواهد داشت هر چند اعمال تازه‌ای در آنجا انجام نمی‌دهد، ولی با مرکبی که از معتقدات و اعمالش در این جهان فراهم ساخته سیر تکاملی خود را ادامه خواهد داد.[تفسیر نمونه، ج 13، ص 107]

جاذبه‌های دیداری در بهشت چگونه است؟
این موضوع را در چند بخش می‌توان قرار داد:
الف. نحوه ی چینش و صحنه‌آرایی نعمت‌ها
قرآن بهشت را باغی بزرگ که از زیر درختان رنگارنگ و گوناگون و سایه‌سار آن، جوی‌های آب روان است و آبشارها و چشمه‌های جوشان بر زیبایی آن می‌فزاید توصیف می‌کند.
«فی‏ سِدْرٍ مَخْضُودٍ*وَ طَلْحٍ مَنْضُودٍ*وَ ظِلٍّ مَمْدُودٍ*وَ ماءٍ مَسْكُوبٍ*وَ فاكِهَةٍ كَثیرَةٍ*لا مَقْطُوعَةٍ وَ لا مَمْنُوعَةٍ»؛ «در [زیر] درختان كُنار بى‏خار*و درختهاى موز كه میوه‏اش خوشه خوشه روى هم چیده است*و سایه‏اى پایدار*و آبى ریزان*و میوه‏اى فراوان*نه بریده و نه ممنوع». (واقعه/28 تا 33)
«فیها عَیْنٌ جارِیَةٌ*در آن»؛ «چشمه‏اى روان باشد» . (غاشیه/12)
ب. وصف تشریفات پذیرایی
قرآن برای پذیرایی بهشتیان مجموعه‌ای از سینی‌های زرین، جام‌های بلورین و سیمین و خادمانی زیبا که در پیرامون بهشتیان، چون رشته ی گسسته‌ای از مروارید پراکنده‌اند، بیان می‌کند. در این میان رنگ سبز، آرامش‌بخشی درختان و لباس‌های بهشتیان است. هم‌چنین از لباس‌های ابریشمی، دستبندهایی از طلا و نقره نیز یاد می‌کند.
«مُتَّكِئینَ عَلى‏ سُرُرٍ مَصْفُوفَةٍ»؛ «بر تخت هایى ردیف هم تكیه زده‏اند». (طور/20)
«یَلْبَسُونَ مِنْ سُندُسٍ وَ إِسْتَبْرَقٍ مُتَقابِلینَ»؛ «پرنیانِ نازك و دیباى ستبر مى‏پوشند [و] برابر هم نشسته‏اند». (دخان/53)
«… یُحَلَّوْنَ فیها مِنْ أَساوِرَ مِنْ ذَهَبٍ وَ لُۆْلُۆاً وَ لِباسُهُمْ فیها حَریرٌ»؛ «در آنجا با دستبندهایى از طلا و مروارید آراسته مى‏شوند، و لباسشان در آنجا از پرنیان است». (حج/23)‌
«وَ یَطُوفُ عَلَیْهِمْ وِلْدانٌ مُخَلَّدُونَ إِذا رَأَیْتَهُمْ حَسِبْتَهُمْ لُۆْلُۆاً مَنْثُورا»؛ «و بر گردِ آنان پسرانى جاودانى مى‏گردند. چون آنها را ببینى، گویى كه مرواریدهایى پراكنده‏اند». (انسان/19)
نتیجه
از مجموع آیاتی که در مورد بهشت آمده است، استنباط می‌گردد که بهشت سرای حیات کامل است. در آنجا از خواب و مرگ خبری نیست. در دو وعده ی صبح و شام به آنان غذا داده می‌شود و در وعده‌های دیگر با میوه‌های گوناگون و شربت‌ها از آنان استقبال می‌شود.
در بهشت از سرما و گرما در امانند؛ چون هوای بهشت مطبوع و پر نسیم است. بهشتیان هم‌نشین فرشتگان هستند.
لباس آنان از حریر و ابریشم سبز است. با دستبندهای طلا و نقره زینت می‌شوند. خدا از آنان و آنان از خدا راضی هستند که این بالاترین نعمت بهشت است.


منبع: مقاله ی بهشت از منظر قرآن کریم، رضوان حاجی شرفی.

اشتراک گذاری این مطلب!

بازيچه شده ايم در دست هاليوود و باليوود و معيار و ارزش ها را كنار گذاشته ايم

16ام دی, 1392

قبل نوشت:

بعد از خواندن اين پژوهش فقط يك موضوع در ذهنم تبلور يافت و آن اينكه

چقدر از اصل و نسبمان دور شده ايم ما اول مسلمانيم بعد ايراني، هر دو اين صفات پيشينه اي دارند به اندازه هزاران سال

و اين پيشينه ما را مجهز مي كند به دانسته هاي هزاران ساله اما همه چيزمان را يادمان رفته….

بازيچه شده ايم در دست هاليوود و باليوود و معيار و ارزش ها را كنار گذاشته ايم

چقدر توصيه ها در باب انتخاب همسر در اسلام زياد است و حالا كه مي بينم در تاريخ ايران و ادبيات كهن آن هم فراوان بوده… در حالي كه امروز آمار طلاق در اوج است و ازدواج در فرود…

***

در سال 89 خانم مرم السادات ااسعدي پژوهشي را با عنوان «خانواده در قابوس‌نامه»  در مجله بوستان ادب منتشر كرده است

بخش هايي از اين پژوهش را كه مي خواندم درباره شوهر دادن دختر و انتخاب همسر بود

عنصرالمعالی برای انتخاب داماد توصيه كرده:

«اگر دخترت دوشیزه باشد، داماد دوشیزه کن تا چنان که زن دل در شوی بندد، شوی نیز دل در وی بندد.»
ادامه می‌گوید: «اما داماد نیکوروی گزین و دختر به مرد زشت‌روی مده که دختر دل بر شوهر زشت روی ننهد؛ تو را و شوی را بدنامی ‌بود. پس باید که داماد پاک‌روی و پاک‌دین و باصلاح و بسیار کدخدایی باشد؛ چنان که تو نان و نفقات دختر خویش دانی که از کجا و از چه و چون خواهد بودن. اما باید که داماد از تو فروتر بود؛ هم به نعمت و هم به حشمت تا وی به تو فخر کند نه تو به وی؛ تا دخترت به راحت و با ستر و بزرگی زید و چون چنین آمد که گفتم، از وی چیزی بیشتر مطلب و دخترفروش مباش که او خود اگر مردم باشد، مروت خویش به جای آرد. تو آن چه داری بذل کن و دختر خود را در گردن وی کن و برهان خود را از محنتی عظیم».
در این جا مطلب تعجب‌برانگیز این است که از نظر عنصرالمعالی داماد باید زیبا باشد در صورتی که دانسته نیست متقابلاً دختر نیز از زیبایی بهره دارد یا نه. پیش از این، پسر را از طلب غایت زیبایی زن بازداشته بود.
صاحب قابوس‌نامه در انتخاب داماد ایده‌آل، مصالح دختر را به شایستگی در نظر می‌گیرد. او دیانت و مسئولیت‌پذیری را برای داماد لازم می‌شمرد و معتقد است برای حفظ مقام دختر و آسایش او، شوهر دختر باید از نظر موقعیت اقتصادی و اجتماعی از پدرش پایی‌ تر باشد و از طلب مهریه و شیربهای گزاف از داماد باز می‌دارد.

در انتخاب زن هم سفارش مي كند:

«اما چون زن کنی طلب مال زن مکن و طلب غایت نیکویی زن مکن که به نیکویی، معشوقه گیرند. زن، پاک‌روی و پاک‌دین باید و کدبانو و شوی‌دوست و پارسا و شرم‌ناک و کوتاه‌دست و کوتاه‌زبان و چیزنگاه‌دارنده باید که باشد تا نیک بود… اما زن محتشم از خویشتن مخواه و تا دوشیزه یابی، شوی‌کرده مخواه تا در دل او جز مهر تو مهر کسی دیگر نباشد و پندارد که همه مردان یک گونه باشند، طمع مردی دیگرش نباشد و از دست زن باددست و زفان‌دار و ناکدبانو بگریز …»
عنصرالمعالی برتری دوشیزه را بر زن شوی‌کرده با دلایل روان‌شناختی توجیه می‌کند و آنجا که از انتخاب زن محتشم‌تر از شوهر همچنین زن زبان‌دراز برحذر می‌دارد، می‌توان انگیزه او را حفظ سلطه شوهر بر زن دانست.

اشتراک گذاری این مطلب!

شاگردان زن امام باقر (ع) و امام صادق (ع) را بشناسید

12ام شهریور, 1392

 

در زمان امام باقر(عليه‌السلام) به جهت اختلافاتي که بين قدرت حاکم يعني بني‌اميه با بني‌عباس بود، محدوديت‌هايي که براي اهل‌بيت(عليهم‌السلام) ايجاد شده بود کم‌رنگ شد و فرصتي پيش آمد تا آن امام و ساير اهل‌بيت و شاگردانشان، احاديث و معارف ديني را گسترش دهند. در اين زمان افراد زيادي در محضر امام باقر(عليه‌السلام) و پس از ايشان امام صادق(عليه‌السلام) حاضر شده و معارف دين را در قالب روايات اخذ کرده و با نقل آنها براي ديگران در توسعه روايات و معارف اهل‌بيت(عليهم‌السلام) سهيم مي‌شدند.

در ميان خيل عظيم شاگردان امام باقر و امام صادق (عليهما‌السلام) زنانی به چشم مي‌خورند که به محضر معصومين(عليهم‌السلام) رسيده و از سخنان آنان استفاده کرده و اندوخته‌هاي خود را به ديگران منتقل مي‌کرده‌اند. در ادامه به برخي از شاگردان و راويان امام باقر و امام صادق(عليهما‌السلام) در ميان زنان اشاره کرده و توضيحي مختصر در زندگي و فعاليت آنان در نقل احاديث ارائه مي‌شود.

ادامه »

ایرانیانی که سعادت اصحابی امام باقر (ع) را داشتند

22ام اردیبهشت, 1392

 

شیخ‌الطائفه (شیخ طوسی) در رجال خود، اصحاب و شاگردان امام محمدباقر(ع) را 462 نفر مرد و 2 زن دانسته که در میان آن‌ها برخی از نظر اعتبار و وثاقت و ملازمت با امام باقر(ع) را داشتند.

 

در این میان عده‌ای از ایرانیان افتخار شاگردی و ملازمت با امام محمدباقر(ع) را داشتند که به مناسبت سالروز ولادت سراسر نور باقر آل‌محمد(ص) به معرفی «3 تن از اصحاب ایرانی امام باقر(ع)» نوشته سید حسن قریشی می‌پردازیم:

ادامه »

پاسخ آیت الله سبحانی درباره مصحف حضرت فاطمه (س)

11ام اردیبهشت, 1392

آیت الله العظمی سبحانی درپاسخ به این پرسش که” گفته شود شیعیان قرآنی به نام «مصحف فاطمه(سلام الله علیها)» دارند، این مطلب تاچه اندازه صحت دارد؟” این گونه پاسخ داده است:

پاسخ: واژة «صحف» در قرآن به معنای مطلق کتاب آمده است، چنان که می‌فرماید:

ـ «وَإِذا الصُّحُفُ نُشِرَتْ» .[1]
«آنگاه که نامه‌های اعمال منتشر گردد».

ـ «إِنَّ هـذا لَفِـی الصُّحُـفِ الأُولـى * صُحُفِ إِبْراهیـمَ وَمُـوسـى».[2]
«این، در صحیفه‌های نخستین، در کتاب ابراهیم و موسی است».

ادامه »

مادر نقش کنترل و مدیریت روانی خانواده را بر عهده دارد

11ام اردیبهشت, 1392

 مادران با نقش تربیتی که دارند می‌توانند کمک کنند تا فرزندان به یک شکوفایی از درون برسند و کسی می‌تواند این کار را انجام دهد که خود به این مسیر آشنا باشد و در این فضاها تنفس کرده باشد.

تربیت به چیزی گفته می‌شود که بتواند یک خودشکوفایی در طرف مقابل ایجاد کند.

فرزندان در واقع شالوده زندگی خودِ مادر و خانواده‌هایشان هستند بنابراین اولین نقش مادر این است که ابتدا خودساخته باشد و زندگی با خدا را به تجربه نشسته باشد و این موضوع برای شخص مادر ملموس شده باشد که اگر دین راهکاری دارد با این راهکار زندگی کند.

«هر چه مادران به این تجربه برسند و زندگی کنند می‌توانند طعم آن را به فرزندانشان نیز بچشانند» ، حضرت زهرا (س) به عنوان یک انسان نمونه موارد زیادی را از این نوع زندگی هم خود تجربه کرده بود و هم به فرزندانش یاد داده بود.

 به عنوان مثال آن حضرت به فرزندانش اصالت دادن بر محوریت خداوند و حرکت به سمت خدا به عنوان مطلوب را یاد می‌داد به این معنا که محور حرکت‌ها را خدا قرار دهند نه صرفا خواسته‌های شخصی خود را.

  یکی از مواردی که آن حضرت به عنوان مادر به فرزندان خود می‌آموخت این بود که با هم دسته‌جمعی روزه می‌گرفتند که آیات اول سوره “هل‌ اتی” در این باره نازل شد. همچنین آن حضرت در حال روزه گرفتن به فرزندانش یاد می‌داد که با فقیران در ارتباط باشند و این باعث می‌شد آنان همراهی با مظلومان و مستضعفان را با عمق وجود یاد بگیرند و با همین دریچه به فضای نوع‌دوستی وارد شوند.

«حضور حضرت زهرا (س) به عنوان مادر به همراهی فرزندان در صحنه‌های مختلف زندگی از دیگر آموزه‌های تربیتی آن حضرت است»  آن حضرت فرزندان خود را به مسجد می‌فرستاد تا آنها را با این مکان معنوی مانوس کند، البته این به معنای حضور منظم و ضابطه‌مند نیست بلکه در عین حال که در فضای بچگی آزاد بودند پای منبر می‌نشستند و با مردم در تعامل بودند و در کنار پدر و پدربزرگ‌شان رابطه‌های خوب با دیگران را تجربه می‌کردند.

  «یکی از موارد دیگر تربیت در سیره حضرت زهرا (س) بحث محبت و عشق‌ورزی است»  مادر هم به فرزندان خود محبت می‌کند و هم از آنها محبت می‌بیند، یعنی یک رابطه دو طرفه برقرار است که این نسل جوان کاملا این محبت را لمس می‌کنند و یاد می‌گیرند که چگونه محبت بورزند.

  وقتی فرزندان حضرت زهرا (س) به منزل می‌آمدند آن حضرت به استقبال آنان می‌رفت و الفاظ بسیار زیبایی همچون “قرة عینی” به کار می‌برد که در الفاظ امروز جامعه ما به معنای نور چشم و عزیزم است که به عنوان پسوندهای خطاب به فرزندان استفاده می‌شود، بنابراین این ارتباط‌های نزدیک نشان می‌دهد که چه نوع تربیتی از سوی آن بانوی بزرگوار به کار برده می‌شد.

  «چنین تربیتی مسیر بالندگی فرزندان و فضای جامعه را به سوی سعادت پیش می‌برد»  حضرت زینب (س) فرزند کوچک خانواده بود، اما مادرشان در زمان ارتحال او را صدا می‌کند و توصیه‌هایی به ایشان دارد و به عنوان فرزند خود به ایشان وصیت می‌کند که این نشان دهنده یک ارتباط بسیار نزدیک، به‌روز و با درک و فهم زمان و در راستای اهداف عالیه میان مادر و فرزند است که می‌تواند فرزندان را در مسیری که لازم است رشد دهد.

  رابطه بسیار ظریف و هنرمندانه حضرت زهرا (س) با همسر بزرگوارشان از دیگر ویژگی‌های تربیتی و سیره آن حضرت است در عین حال که یک رابطه بسیار خوب و زیبا با فرزندان خود داشت یک ارتباط بسیار ظریف و هنرمندانه با همسر خود نیز داشت و فضای خانواده فضای محبت‌آمیزی بود که فرزندان عشق بین پدر و مادر را می‌دیدند و لمس می‌کردند.

 تربیت نباید تنها در حد گفتن یکسری الفاظ و راهنمایی کردن خلاصه شود بلکه ما به عنوان یک شیعه و پیرو آنان می‌توانیم یک زندگی نمونه با تاسی به سیره و منش آن بزرگواران داشته باشیم.

در تربیت فرزند، مادر نقش کنترل و مدیریت روانی خانواده را بر عهده دارد که با پشتیبانی‌هایی که از سوی پدر انجام می‌شود می‌تواند در یک فضای بسیار سازنده فرزندان را بار بیاورد و آنها نیز ادامه این مسیر را برای فرزندان خود و جامعه اعمال کنند.


*** یادداشت***

عفت‌السادات خیاط‌ نوری، پژوهشگر و کارشناس دینی و عضو هیات علمی مدرسه علمیه معصومیه (س)

 

اشتراک گذاری این مطلب!

شیعه در نگاه فاطمه (س)کیست؟

11ام اردیبهشت, 1392

بحث مهمی که می‌تواند در ایام سالروز ولادت پر خیر و برکت بانوی دوعالم و سیده زنان بهشتی مورد توجه و تذکر برای محبین و پیروان آن حضرت قرار گیرد این است که واقعا “شیعه فاطمه کیست و زهرا(س) چه کسانی را شیعه خود” می‌داند.

 شیعه در نگاه حضرت فاطمه(س) کسی است که پیرو فرامین اهل بیت(ع) باشد، اما این سوال مطرح است آیا اگر ما گاهی اسیر هوای نفس شدیم و گناهی مرتکب شدیم دیگر از جرگه تشیع خارج خواهیم شد و راهی برای بازگشت نیست؟

این پرسش مهم سوال زنی از طرف شوهرش از حضرت زهرا (س)است که به نزد فاطمه(س) آمده و پرسید که او و (شوهرش) از شیعیان فاطمه است یا خیر؟ حضرت فاطمه پاسخ داد؛ اگر به آنچه ما امر می‌کنیم عمل کنید و از آنچه تو را نهی می‌کنیم پرهیز کنی از شیعیان ما هستی و الا خیر.

زن بازگشت و سخن فاطمه(س) را به شوهرش بازگفت، شوهر گفت وای بر من زیرا کسی خالی از گناهان و خطاها نیست. آن زن نزد زهرا(س) بازگشت و سخن شوهرش را منتقل کرد. صدیقه طاهره(س) نیز برای او تبیین کرد که شیعیان در صورت گناهکاربودن توسط سختی‌ها یا شداید مرگ و قیامت تطهیر شده و داخل در بهشت خواهند شد.

صدیقه طاهره در پاسخ او فرمود: (از من) به همسرت بگو، چنین نیست که او (قضاوت کرده است). شیعیان ما از بهترین افراد اهل بهشتند و همه دوستان ما و و دوستان دوستان ما و دشمنان دشمنان ما همه در بهشت خواهند بود. آری کسی که با قلب و زبان تسلیم ما اهل بیت شده اما از اوامر ما سرپیچی کند و نواهی و موارد پرهیز را محترم نشمارد از شیعیان واقعی ما نخواهد بود. گرچه این گروه نیز پس از پاک شدن از گناهان و تحمل مشکلات روز قیامت و قرار گرفتن اندک زمانی در طبقات بالای جهنم و کشیدن عذاب، اهل بهشت خواهند بود و ما به خاطر دوستی‌شان با ما نجاتشان داده و آنان را به پیشگاه خودمان انتقال خواهیم داد1″.

روایت شده است که مردی به امام حسن مجتبی(ع)گفت: من از شیعیان شما هستم امام فرمود:” ای بنده خدا اگر مطیع اوامر و نواهی ما باشی راست می‌گویی ولی اگر چنین نباشی پس با ادعای چنین منزلت والایی که اهلش نیستی بر گناهانت می‌افزایی. مگو من از شیعیان شما هستم بلکه بگو من از دوستداران شما و دشمن دشمنان شما هستم. در این صورت تو انسان خوبی هستی و به سوی خوبی در حرکتی2″.

منابع:

1- تفسیر الامام العسکری(ع) 308

1- بحارالانوار ج65 ص96

3- کتاب بصیرت فاطمی شرح چهل حدیث فاطمی در رفتارهای فردی و اجتماعی.

اشتراک گذاری این مطلب!

 
فراخوان چی شد طلبه شدم