موضوعات: "پژوهشی" یا "پایان نامه ها" یا "مقالات"

بیایید آقایمان را به صفحه مجازی مان دعوت کنیم

..بیا یک کاری بکنیم…

آقا را امشب بجای اینکه دعوت کنی بیاید هیات اتان.

دعوت کن بیاید صفحه ی اجتماعی ایت را در اینستاگرام، فیس بوک، وبلاگ های خانگی و غیره ..بخواند..

ایمیل هایت را هم

سرچ هایت را هم در گوگل و یاهو و آمازون و بینگ و … ببیند

دلت را هم

.

بدان هر وقت بدون تردید و با شوق و اصرار او را در مخفی ترین حالت هایت دعوت کردی..

او هم از این مخفی زیستن رها خواهدشد!

چکیده پایان نامه دولت و سیاست در اندیشه مهدویت

عنوان پایان نامه سطح دو: دولت و سیاست در اندیشه مهدویت

نویسنده: اعظم ونایی

 

چکیده: رساله‌ای که در حال حاضر موجود و فراهم شده به بیان این مساله پرداخته که دولت و سیاست در اندیشه مهدویت چگونه است؟ و دارای چه زیرساختارهایی است و این‌که درباره این دولت چه تفکراتی را رایج کرده‌اند که منجر به لطمه زدن به شخصیت و دولت امام مهدی (عج) می‌شود و این‌که آن ترسیم روشن برای دولت موعود که همه ادیان را در برمی‌گیرد را می‌زداید را ثابت کردن خلاف آن کاری دشوار باشد به این جهت که امام مهدی (عج) براساس آموزه‌های هر دینی چهره‌ای متفاوت دارد ولی در پایان همه به این لحظه تقاطع می‌رسند که وجود پر برکت ایشان منجی و نجات دهنده پایان تاریخ و در سرآمدن همه ظلم ها و تیرگی ها است و مسئله فراهم شده به علت محدود کردن دایره بحث بیشتر در محدوده اندیشه شیعه می‌باشد.

در مورد منتقم بودن امام مهدی (عج) بحث شده و این‌که ایشان با عملکرد انتقال و جنگ و قتال دارد می‌شود و قتل و خون‌ریزی به راه می‌اندازد در صورتی که اصول کار ایشان در ابتدای امر همان روند عملی پیامبر اکرم (ص) می‌باشد که ابتدا دعوت می‌کردند و سپس در صورت عدم تسلیم و ایمان آوردن و دست به تیغه شمشیر می‌برند و دولت ایشان را دولتی اقتدارگرا معرفی می‌کنند که مبتنی بر قدرت فیزیکی و زور می‌باشد.

همچنین ایشان را قاطع و سازش‌ناپذیر معرفی می‌کنند در صورتی که روش حکومتی ایشان اخلاقی مبتنی بر ساختار امامت که این همان شیوه حکومتی و عملی ایشان است معرفی می‌کند و چشم‌انداز دولت ایشان در این بخش از نظر همه بعد تربیتی و معنوی انسان‌ها از تحقق اهداف غایی قیام با تعبیر در رفتار و کردار و بینش است و در بخش چهارم نیز آینده دولت از دیدگاه شیعه را بررسی می‌کند و آن را ترسیم روشنی از آینده است که با محقق شدن دولت مهدویت به عرصه ظهور می‌رسد در این بخش سیاست در این جامعه فاضله و الهی است.

نشانه های ایمان از دیدگاه قرآن

عنوان پایان نامه سطح دو: نشانه های ایمان از دیدگاه قرآن

نویسنده: اعظم کریملو

 

چکیده: یکی از موضوعات مهم قرآنی ایمان به خدا و فرستاده ی اوست. آیات زیادی از قرآن کریم به موضوع ایمان اختصاص یافته است. ایمان یکی از مهمترین ارکان اعتقادی است که عدم توجه به آن انسان را دچار خسران بزرگی می کند.

به همین سبب تحقیق در این مورد جایگاه ویژه ای دارد. برخی از مهمترین نشانه های ایمان از نظر قرآن: پیروی از رسول خدا و کتب آسمانی، اطاعت و خشیت، استغفار، توکل، نماز و زکات ، پرهیز از گناه و تقوا است که می تواند در تمام ابعاد زندگی انسان مطرح شود.

مهمترین نکته ای که از نگارش این مقاله بدست آمده شناخت ایمان واقعی و راستین است. داده های اولیه این مقاله بر اساس روش کتابخانه ای گرد آوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین شده است.

چکیده پایان نامه آثار انفاق از دیدگاه قرآن کریم

عنوان پایان نامه پایان نامه سطح دو : آثار انفاق از دیدگاه قرآن کریم

نویسنده : لیلا چگنی

چکیده: یکی از مهمترین مسائلی که در قرآن مطرح شده و تأثیر مستقیم در زندگی دارد مسئله انفاق می باشد که آیات متعددی در قرآن کریم به این موضوع اختصاص یافته است. انفاق نیز مانند هر عمل دیگری اگر نیت خدایی داشته باشد، می توان انسان را در رسیدن به رشد و کمال واقعی یاری دهد. از این جهت اخلاص در امر انفاق از جایگاه والایی بر خوردار است.

انفاق کردن به صورت آشکار و پنهان هر کدام اثرات خاص خود را دارد. حوزه انفاق در دنیا بسیار وسیع و موارد آن بسیار متعدد می باشد. از این رو تحقیق در این مورد ضروری به نظر می رسد.

بخشی از مهمترین آثار انفاق در قرآن کریم مطرح شده که می توان به دو بخش دنیوی و اخروی تقسیم کرد. آثار دنیوی را نیز می توان به دو اثر فردی و اجتماعی تقسیم بندی کرد. از مهمترین نکاتی که در نگارش این مقاله به دست آمده این است که انفاق از جنبه های گوناگون، اثرات غیر قابل انکاری را دارد.

فردی که از مال و جان خود در راه خدا می گذرد شایسته بندگی و دریافت الطاف الهی می باشد.داده های اولیه این مقاله بر اساس روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین گشته است.

چکیده تحقیق ربا در آیات قران

عنوان تحقیق: ربا در آیات و روایات

استاد راهنما:سرکار خانم سبحانی

پژوهشگران:سیده مریم حسینی،مریم معصومی،زهرا قاسمی

موضوعی که به آن می پردازیم پژوهشی دربارۀ «ربا در ادیان مختلف » می باشد.ربا از نظر لغوی یعنی بیشی ،افزون شدن و سودی که دایِن از مدیون می ستاند و در اصطلاح قرض به شرط سود می باشد. ربا در همه ادیان الهی مذموم شده است و در دین اسلام به عنوان محاربه با خدا قلمداد شده است.

از آنجایی که ربا نه تنها موجب رشد اقتصادی جامعه نشده بلکه در دراز مدّت اثرات مخربی بر اقتصاد جامعه می گذارد ،این مهم ما را بر آن داشت تا به مروری اجمالی درباره ربا در ادیان دیگر و نیز از دیدگاه آیات و روایات بپردازیم.

با مطالعه این آیات و روایات درباره ربا و تاریخچه اش در ادیان دیگر به اهمیت حرمت آن در اسلام بیشتر پی می بریم .وقتی رد پای مرموزانه آن را در معاملات اقتصادی جامعه که واقعیتی ملموس است می نگرم و می فهمیم که اگر توجّه نشود سنت قرض الحسنه کم کم ریشه کن خواهد شد و رباخواران با منفعت طلبی بیشتر اقتصاد جامعه را فلج خواهند کرد،عزم خود را جزم می کنیم تا این حرام الهی را ریشه کن کنیم .

 
اربعین