موضوع: "پایان نامه ها"

چکیده پایان نامه دولت و سیاست در اندیشه مهدویت

عنوان پایان نامه سطح دو: دولت و سیاست در اندیشه مهدویت

نویسنده: اعظم ونایی

 

چکیده: رساله‌ای که در حال حاضر موجود و فراهم شده به بیان این مساله پرداخته که دولت و سیاست در اندیشه مهدویت چگونه است؟ و دارای چه زیرساختارهایی است و این‌که درباره این دولت چه تفکراتی را رایج کرده‌اند که منجر به لطمه زدن به شخصیت و دولت امام مهدی (عج) می‌شود و این‌که آن ترسیم روشن برای دولت موعود که همه ادیان را در برمی‌گیرد را می‌زداید را ثابت کردن خلاف آن کاری دشوار باشد به این جهت که امام مهدی (عج) براساس آموزه‌های هر دینی چهره‌ای متفاوت دارد ولی در پایان همه به این لحظه تقاطع می‌رسند که وجود پر برکت ایشان منجی و نجات دهنده پایان تاریخ و در سرآمدن همه ظلم ها و تیرگی ها است و مسئله فراهم شده به علت محدود کردن دایره بحث بیشتر در محدوده اندیشه شیعه می‌باشد.

در مورد منتقم بودن امام مهدی (عج) بحث شده و این‌که ایشان با عملکرد انتقال و جنگ و قتال دارد می‌شود و قتل و خون‌ریزی به راه می‌اندازد در صورتی که اصول کار ایشان در ابتدای امر همان روند عملی پیامبر اکرم (ص) می‌باشد که ابتدا دعوت می‌کردند و سپس در صورت عدم تسلیم و ایمان آوردن و دست به تیغه شمشیر می‌برند و دولت ایشان را دولتی اقتدارگرا معرفی می‌کنند که مبتنی بر قدرت فیزیکی و زور می‌باشد.

همچنین ایشان را قاطع و سازش‌ناپذیر معرفی می‌کنند در صورتی که روش حکومتی ایشان اخلاقی مبتنی بر ساختار امامت که این همان شیوه حکومتی و عملی ایشان است معرفی می‌کند و چشم‌انداز دولت ایشان در این بخش از نظر همه بعد تربیتی و معنوی انسان‌ها از تحقق اهداف غایی قیام با تعبیر در رفتار و کردار و بینش است و در بخش چهارم نیز آینده دولت از دیدگاه شیعه را بررسی می‌کند و آن را ترسیم روشنی از آینده است که با محقق شدن دولت مهدویت به عرصه ظهور می‌رسد در این بخش سیاست در این جامعه فاضله و الهی است.

نشانه های ایمان از دیدگاه قرآن

عنوان پایان نامه سطح دو: نشانه های ایمان از دیدگاه قرآن

نویسنده: اعظم کریملو

 

چکیده: یکی از موضوعات مهم قرآنی ایمان به خدا و فرستاده ی اوست. آیات زیادی از قرآن کریم به موضوع ایمان اختصاص یافته است. ایمان یکی از مهمترین ارکان اعتقادی است که عدم توجه به آن انسان را دچار خسران بزرگی می کند.

به همین سبب تحقیق در این مورد جایگاه ویژه ای دارد. برخی از مهمترین نشانه های ایمان از نظر قرآن: پیروی از رسول خدا و کتب آسمانی، اطاعت و خشیت، استغفار، توکل، نماز و زکات ، پرهیز از گناه و تقوا است که می تواند در تمام ابعاد زندگی انسان مطرح شود.

مهمترین نکته ای که از نگارش این مقاله بدست آمده شناخت ایمان واقعی و راستین است. داده های اولیه این مقاله بر اساس روش کتابخانه ای گرد آوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین شده است.

چکیده پایان نامه آثار انفاق از دیدگاه قرآن کریم

عنوان پایان نامه پایان نامه سطح دو : آثار انفاق از دیدگاه قرآن کریم

نویسنده : لیلا چگنی

چکیده: یکی از مهمترین مسائلی که در قرآن مطرح شده و تأثیر مستقیم در زندگی دارد مسئله انفاق می باشد که آیات متعددی در قرآن کریم به این موضوع اختصاص یافته است. انفاق نیز مانند هر عمل دیگری اگر نیت خدایی داشته باشد، می توان انسان را در رسیدن به رشد و کمال واقعی یاری دهد. از این جهت اخلاص در امر انفاق از جایگاه والایی بر خوردار است.

انفاق کردن به صورت آشکار و پنهان هر کدام اثرات خاص خود را دارد. حوزه انفاق در دنیا بسیار وسیع و موارد آن بسیار متعدد می باشد. از این رو تحقیق در این مورد ضروری به نظر می رسد.

بخشی از مهمترین آثار انفاق در قرآن کریم مطرح شده که می توان به دو بخش دنیوی و اخروی تقسیم کرد. آثار دنیوی را نیز می توان به دو اثر فردی و اجتماعی تقسیم بندی کرد. از مهمترین نکاتی که در نگارش این مقاله به دست آمده این است که انفاق از جنبه های گوناگون، اثرات غیر قابل انکاری را دارد.

فردی که از مال و جان خود در راه خدا می گذرد شایسته بندگی و دریافت الطاف الهی می باشد.داده های اولیه این مقاله بر اساس روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین گشته است.

چکیده پایان نامه سطح دو جهاد در قرآن کریم

عنوان پایان نامه سطح دو: جهاد در قرآن کریم

مولف:زینب حسنی

 

چکیده: با مراجعه به آیات قرآن کریم در می یابیم که جهاد دارای جایگاه ویژه ای در اسلام است به طوریکه از جهاد به عنوان یکی از درهای بهشت یاد شده است که مخصوص مجاهدان در راه خداست همچنین جهاد نتایج و آثار والایی دارد که از جمله ی آن تاثیرگذاری در عزت و شرف جامعه مسلمین می باشد.

به همین سبب تحقیق در این مورد جایگاه ویژه ای دارد. از آنجا که جهاد نقش بسیار مهمی در زندگی فردی و اجتماعی مسلمانان دارد به اهداف و پیامدهای ترک ان باید اهمیت زیادی داد .

از جمله ی آثار فردی آن تمایز مجاهدان و صابران از سایرین و آزمایشی برای مومنین حقیقی می باشد . همچنین از جمله آثار اجتماعی آن می توان به نابودی دشمنان الهی اشاره کرد از این رو می توان گفت که جهاد سبب تحقق حاکمیت الهی در جهان می شود .

داده های اولیه ی این مقاله بر اساس روش کتابخانه ای گرد آوری شده است و مبتنی بر روش توصیفی تدوین گشته است.

چکیده پایان نامه سطح دو تربیت دینی در قرآن کریم

عنوان پایان نامه سطح دو: تربیت دینی در قرآن کریم

مولف: ربابه حسنی

چکیده: انسان ها برای به فعلیت رساندن استعدادهای خود و برای به ظهور رساندن آن چه بالقوه در درونشان وجود دارد، نیاز به تربیت دارند.

به همین دلیل یکی از موضوعات مهمی که در آیات قرآن کریم به آن اشاره شده است، تربیت می باشد. از آن جا که تربیت در زندگی هر انسانی نقش بسیار مهمی دارد، نیاز است عوامل و شیوه ها و زمینه های آن مورد بررسی قرار گیرد که از نظر قرآن کریم مهربانی و محبت و بیان روشن مطالب از عوامل موثر در تربیت می باشد .

همچنین از شیوه های تربیتی که از میان آیات قرآن کریم به آن دست می یابیم؛ تضعیف انگیزه های مادی و توجه دادن انسان ها به نمونه های تاریخی است.اگر انسان ها از شیوه های قرآنی برای تربیت استفاده کنند به اهدافی که خداوند از آفرینش انسان برای او در نظر گرفته است، دست می یابند.

داده های اولیه ی این مقاله بر اساس روش کتابخانه ای گرد آوری شده است و مبتنی بر روش توصیفی تدوین گشته است.

 
ساخت وبلاگ در کوثربلاگ