موضوع: "پایان نامه ها"

چکیده پایان نامه دولت و سیاست در اندیشه مهدویت

26ام دی, 1395

عنوان پایان نامه سطح دو: دولت و سیاست در اندیشه مهدویت

نویسنده: اعظم ونایی

 

چکیده: رساله‌ای که در حال حاضر موجود و فراهم شده به بیان این مساله پرداخته که دولت و سیاست در اندیشه مهدویت چگونه است؟ و دارای چه زیرساختارهایی است و این‌که درباره این دولت چه تفکراتی را رایج کرده‌اند که منجر به لطمه زدن به شخصیت و دولت امام مهدی (عج) می‌شود و این‌که آن ترسیم روشن برای دولت موعود که همه ادیان را در برمی‌گیرد را می‌زداید را ثابت کردن خلاف آن کاری دشوار باشد به این جهت که امام مهدی (عج) براساس آموزه‌های هر دینی چهره‌ای متفاوت دارد ولی در پایان همه به این لحظه تقاطع می‌رسند که وجود پر برکت ایشان منجی و نجات دهنده پایان تاریخ و در سرآمدن همه ظلم ها و تیرگی ها است و مسئله فراهم شده به علت محدود کردن دایره بحث بیشتر در محدوده اندیشه شیعه می‌باشد.

در مورد منتقم بودن امام مهدی (عج) بحث شده و این‌که ایشان با عملکرد انتقال و جنگ و قتال دارد می‌شود و قتل و خون‌ریزی به راه می‌اندازد در صورتی که اصول کار ایشان در ابتدای امر همان روند عملی پیامبر اکرم (ص) می‌باشد که ابتدا دعوت می‌کردند و سپس در صورت عدم تسلیم و ایمان آوردن و دست به تیغه شمشیر می‌برند و دولت ایشان را دولتی اقتدارگرا معرفی می‌کنند که مبتنی بر قدرت فیزیکی و زور می‌باشد.

همچنین ایشان را قاطع و سازش‌ناپذیر معرفی می‌کنند در صورتی که روش حکومتی ایشان اخلاقی مبتنی بر ساختار امامت که این همان شیوه حکومتی و عملی ایشان است معرفی می‌کند و چشم‌انداز دولت ایشان در این بخش از نظر همه بعد تربیتی و معنوی انسان‌ها از تحقق اهداف غایی قیام با تعبیر در رفتار و کردار و بینش است و در بخش چهارم نیز آینده دولت از دیدگاه شیعه را بررسی می‌کند و آن را ترسیم روشنی از آینده است که با محقق شدن دولت مهدویت به عرصه ظهور می‌رسد در این بخش سیاست در این جامعه فاضله و الهی است.

اشتراک گذاری این مطلب!

نشانه های ایمان از دیدگاه قرآن

16ام دی, 1395

عنوان پایان نامه سطح دو: نشانه های ایمان از دیدگاه قرآن

نویسنده: اعظم کریملو

 

چکیده: یکی از موضوعات مهم قرآنی ایمان به خدا و فرستاده ی اوست. آیات زیادی از قرآن کریم به موضوع ایمان اختصاص یافته است. ایمان یکی از مهمترین ارکان اعتقادی است که عدم توجه به آن انسان را دچار خسران بزرگی می کند.

به همین سبب تحقیق در این مورد جایگاه ویژه ای دارد. برخی از مهمترین نشانه های ایمان از نظر قرآن: پیروی از رسول خدا و کتب آسمانی، اطاعت و خشیت، استغفار، توکل، نماز و زکات ، پرهیز از گناه و تقوا است که می تواند در تمام ابعاد زندگی انسان مطرح شود.

مهمترین نکته ای که از نگارش این مقاله بدست آمده شناخت ایمان واقعی و راستین است. داده های اولیه این مقاله بر اساس روش کتابخانه ای گرد آوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین شده است.

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه آثار انفاق از دیدگاه قرآن کریم

7ام دی, 1395

عنوان پایان نامه پایان نامه سطح دو : آثار انفاق از دیدگاه قرآن کریم

نویسنده : لیلا چگنی

چکیده: یکی از مهمترین مسائلی که در قرآن مطرح شده و تأثیر مستقیم در زندگی دارد مسئله انفاق می باشد که آیات متعددی در قرآن کریم به این موضوع اختصاص یافته است. انفاق نیز مانند هر عمل دیگری اگر نیت خدایی داشته باشد، می توان انسان را در رسیدن به رشد و کمال واقعی یاری دهد. از این جهت اخلاص در امر انفاق از جایگاه والایی بر خوردار است.

انفاق کردن به صورت آشکار و پنهان هر کدام اثرات خاص خود را دارد. حوزه انفاق در دنیا بسیار وسیع و موارد آن بسیار متعدد می باشد. از این رو تحقیق در این مورد ضروری به نظر می رسد.

بخشی از مهمترین آثار انفاق در قرآن کریم مطرح شده که می توان به دو بخش دنیوی و اخروی تقسیم کرد. آثار دنیوی را نیز می توان به دو اثر فردی و اجتماعی تقسیم بندی کرد. از مهمترین نکاتی که در نگارش این مقاله به دست آمده این است که انفاق از جنبه های گوناگون، اثرات غیر قابل انکاری را دارد.

فردی که از مال و جان خود در راه خدا می گذرد شایسته بندگی و دریافت الطاف الهی می باشد.داده های اولیه این مقاله بر اساس روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین گشته است.

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه سطح دو جهاد در قرآن کریم

30ام آذر, 1395

عنوان پایان نامه سطح دو: جهاد در قرآن کریم

مولف:زینب حسنی

 

چکیده: با مراجعه به آیات قرآن کریم در می یابیم که جهاد دارای جایگاه ویژه ای در اسلام است به طوریکه از جهاد به عنوان یکی از درهای بهشت یاد شده است که مخصوص مجاهدان در راه خداست همچنین جهاد نتایج و آثار والایی دارد که از جمله ی آن تاثیرگذاری در عزت و شرف جامعه مسلمین می باشد.

به همین سبب تحقیق در این مورد جایگاه ویژه ای دارد. از آنجا که جهاد نقش بسیار مهمی در زندگی فردی و اجتماعی مسلمانان دارد به اهداف و پیامدهای ترک ان باید اهمیت زیادی داد .

از جمله ی آثار فردی آن تمایز مجاهدان و صابران از سایرین و آزمایشی برای مومنین حقیقی می باشد . همچنین از جمله آثار اجتماعی آن می توان به نابودی دشمنان الهی اشاره کرد از این رو می توان گفت که جهاد سبب تحقق حاکمیت الهی در جهان می شود .

داده های اولیه ی این مقاله بر اساس روش کتابخانه ای گرد آوری شده است و مبتنی بر روش توصیفی تدوین گشته است.

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه سطح دو تربیت دینی در قرآن کریم

25ام آذر, 1395

عنوان پایان نامه سطح دو: تربیت دینی در قرآن کریم

مولف: ربابه حسنی

چکیده: انسان ها برای به فعلیت رساندن استعدادهای خود و برای به ظهور رساندن آن چه بالقوه در درونشان وجود دارد، نیاز به تربیت دارند.

به همین دلیل یکی از موضوعات مهمی که در آیات قرآن کریم به آن اشاره شده است، تربیت می باشد. از آن جا که تربیت در زندگی هر انسانی نقش بسیار مهمی دارد، نیاز است عوامل و شیوه ها و زمینه های آن مورد بررسی قرار گیرد که از نظر قرآن کریم مهربانی و محبت و بیان روشن مطالب از عوامل موثر در تربیت می باشد .

همچنین از شیوه های تربیتی که از میان آیات قرآن کریم به آن دست می یابیم؛ تضعیف انگیزه های مادی و توجه دادن انسان ها به نمونه های تاریخی است.اگر انسان ها از شیوه های قرآنی برای تربیت استفاده کنند به اهدافی که خداوند از آفرینش انسان برای او در نظر گرفته است، دست می یابند.

داده های اولیه ی این مقاله بر اساس روش کتابخانه ای گرد آوری شده است و مبتنی بر روش توصیفی تدوین گشته است.

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه سطح دو آثار شکرگزاری از دیدگاه قرآن کریم

21ام آذر, 1395

عنوان پایان نامه سطح دو: آثار شکرگزاری از دیدگاه قرآن کریم

مولف: مونا حنیفه مجردی

 

چکیده: یکی از آموزه های تربیتی در قرآن کریم شکر است و حقیقت شکر تنها تشکر زبانی و مانند آنها نیست، بلکه باید به دقت ببینیم که بخشنده این نعمت حاکمیت و مهم این است که ببینیم حقیقت شکر چیست و راهله آن با فزونی نعمت از کجاست؛ چرا که شکر دارای مرحله است.

نخستین مرحله این است که آفریننده ی این نعمات را بشناسیم این اولین پایه تشکر است و بعد از آن مرحله زبانی شکر فرا می رسد ولی از همه بالاتر مرحله شکر عملی است که به درستی در آفرینش هستی بیندیشیم که هر نعمتی برای چه هدفی به ما داده شده و آن را در مسیر خودش به کار بگیریم که اگر این کار را نکنیم کفران نعمت خواهد بود.

پس برای درک آیات یا عظمت الهی در پهنه آفرینش انگیزه ای لازم است، همچون شکر خدا که توأم با صبر و شکیبایی برای دقت و کنجکاوی هر چه بیشتر در نعمت های الهی است برای اینکه بتوانیم راه زندگی را بشناسیم و در مسیر تکامل گام برداریم لذا داده های اولیه این تحقیق با روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی به روش توصیفی تدوین شده است.

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه سطح دو قرآن در قرآن

17ام آذر, 1395

عنوان پایان نامه سطح دو : قرآن در قرآن

مولف: زهرا سادات موسوی

 

چکیده:پروردگار متعال در قرآن کریم هدف خلق بشر را رسیدن به کمال و قرب إلهی بیان کرده است؛ هر عقل سلیمی در می یابد در ابتلائات و امتحانات مسیر رسیدن به کمال، راهنمایی جز خالق بی همتای موجودات که بر زمان و مکان محیط است وجود ندارد.

پس بر پاک سرشتان و کمال طلبان ایجاب میشود برای دستیابی به هدایت، معرفت خود را نسبت به کتاب الله افزایش دهند. بعلاوه خدای متعال، مردم را به تعمّق و تعقّل در قرآن مجید که میزان إلهی است فرا میخواند پس ضرورت مسئله مضاعف میشود. در قرآن مجید از امور مختلفی مانند هدایتگری و آثار تکذیب کلام الله سخن به میان آمده است.

هدایت انسآنها تابع مشیّت خداست، ضمن آنکه خود انسانها نیز باید هدایت پذیر باشد و عناد و ستمگری را کنار گذاشته و به خدا و پیغمبرانصلوات الله علی نبینا و علیهم و روز قیامت ایمان داشته باشند. تکذیب این کتاب مقدّس(که از آیات خدا بشمار میرورد)، عواقب شومی چون: کشیده شدن حجاب بر قلب را در دنیا و آخرت نصیب انسان میکند.

بنابراین آنچه می بایست هدف زندگی افراد قرار گیرد از طرف خدای متعال در قرآن کریم بیان شده است و انتخاب نهایی سعادت یا شقاوت به عهده ی خود بشر است. داده های اولیه ی این تحقیق با استفاده از روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین شده است.

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه سطح دو شفاعت در قرآن و روایات

13ام آذر, 1395

عنوان پایان نامه سطح دو : شفاعت در قرآن و روایات

مولف : مرضیه شاملو 

 

چکیده: شفاعت، کمک اولیای خدا به گنهکاران است که پیوند ایمانی خود را با خدا قطع نکرده اند. بر خلاف نظر عده ای، اعتقاد به شفاعت نه تنها مایه جرأت و سرسختی در مقابل خدا نیست؛ بلکه پدید آورنده امید در دل گنهکاران و مایه بازگشت آنان به سوی خداوند و دست برداشتن از عصیان است.

اعتقاد به شفاعت در صورتی می تواند موثر و سازنده باشد که دور از هر نوع عوام فریبی تفسیر شود؛ زیرا گاهی تفسیرهای غلط از شفاعت، افراد را از درک حقیقت شفاعت باز می دارد. در اندیشه شیعی، افرادی می توانند شفاعت کنند که از خداوند اجازه آن را داشتته باشند.

داده های اولیه این مقاله با استفاده از روش کتابخانه ای گرد آوری شده و مبنی بر روش توصیفی تدوین شده است.

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه سطح دو آثار توکل در قرآن کریم

6ام آذر, 1395

عنوان پایان نامه سطح دو :آثار توکل در قرآن کریم

مولف: زهره گودرزی

 چکیده: از آموزه های بنیادی که در قرآن کریم به آن اشاره شده، توکل به ذات بی زوال خداوند است، همچنان که آیات زیادی به توکل بر خدا اختصاص یافته است.

توکل بر خدای متعال دارای آثار زیادی است که اگر در مراحل رشد و تکامل معنوی، ایمان و عمل به دستورات الهی به آن توجه نشود، انسان از توکل بر خدا خارج شده و بنده ابلیس می‌شود و در سرازیری نابودی قرار می گیرد. به همین سبب بیان آثار توکل و تحقیق در این زمینه جایگاه ویژه ای دارد.

در این تحقیق توجه به یک منبع بی زوال و آثار این توجه و توکل مورد بررسی قرار می گیرد که شامل این آثار است: سدی در برابر وسوسه‌های شیطان، عامل ایجاد اعتماد به نفس، اطمینان از محفوظ ماندن، جلب عزت و نصرت الهی که نتیجه آن، اتصال به خداوند و رسیدن به عاقبت نیک است. مهم ترین نکته ای که از این مقاله به دست آمد، این است که توکل بدون عمل و عمل بدون توکل بر خدا هر دو بی نتیجه اند.

داده های اولیه این مقاله بر اساس روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین گشته است.

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه مرگ در قرآن و نهج البلاغه

30ام آبان, 1395

عنوان پایان نامه: مرگ در قرآن و نهج البلاغه

مولف: سمیه شادپوری

 چکیده: از موضوعات مهمی که در نهج البلاغه توسط امام علی-علیه السلام- مطرح شده است،بحث مرگ است.یاد مرگ نقش مهمی در زندگی انسان ایفا می کند.اندیشه پیرامون مرگ به آدمی کمک می کند تا به طور معقول زندگی کند و ظواهر فریبندة دنیا او را از مسیر حق و حقیقت منحرف نسازد.

مرگ نابود کنندة لذت ها و تیره کننده خواهشهای نفسانی و دور کنندة اهداف انسانی است.به همین جهت تحقیق درباره مرگ جایگاه ویژه ای دارد.هرنفسی شربت مرگ را خواهد چشید و روز قیامت همه به مزد اعمال خود کاملاً می رسند.مرگ به معنای مردن، فنا و از بین رفتن نیست بلکه انتقال از جهانی به جهان دیگر است.

مرگ حقیقی زمانی است که انسان فقط متوجه حیات دنیوی می باشد.سخت ترین مانع در مسیر تکامل انسان ها غفلت ازیاد مرگ است که برخی ازآنها،جهل و نادانی،هوای نفس، دوستی دنیا و خیال زدگی است.

مهمترین نکته ای که از این نگارش بدست آمده است این است که به یاد مرگ بودن و اندیشیدن درآن یعنی یک لحظه از یاد خدا غافل نبودن و در نتیجه لقاء الله و خشنودی او هم در دنیا و هم در آخرت،داده های اولیّة این مقاله براساس روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین گشته است.

واژگان کلیدی: مرگ،قرآن، نهج البلاغه

اشتراک گذاری این مطلب!

دانلود فایل پی دی اف پایان نامه ایمان و کفر در تمثیلات قرآن

28ام آبان, 1395

فایل پی دی اف پایان نامه ایمان و کفر در تمثیلات قرآن که به همت فاطمه ذاکر تهیه و تنظیم شده است را می توانید از اینجا دانلود کنید.

 

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه شيطان در قرآن و نهج البلاغه

28ام آبان, 1395


عنوان پایان نامه سطح دو: شيطان در قرآن و نهج البلاغه

مولف: نرجس حسيني

 چکيده: يکي از موضوعات مهمي که در نهج البلاغه توسط امام مطرح شده است، شيطان مي باشد. با توجه به اينکه در نهج البلاغه و آيات قرآن کريم به موضوع شيطان و تاثيراتي که در زندگي انسان دارد، بسيار پرداخته شده است به همين سبب تحقيق در اين مورد جايگاه ويژه اي دارد.‌

آگاهي از وجود و ماهيت شيطان، تفکر درباره ي اين موضوع که هدف آفريدگار از خلقت اين موجود چه بوده است و راه نفوذش در انسان چگونه است ، مهم ترين نکته اي که از نگارش اين مقاله به دست آمده اين است که براي مبارزه با اين دشمن خطرناک بايد به خداوند پناه برد و با بکارگيري سلاح دين، تقوا و عمل صالح راه هاي ورود شيطان را به مرزهاي دل جوانان و انسان هاي پاک دل بست.

داده هاي اوليه اين مقاله براساس روش کتابخانه اي گردآوري شده و مبتني بر روش توصيفي تدوين گشته است.
واژگان کليدي:شيطان، نهج البلاغه، قرآن.

اشتراک گذاری این مطلب!

دانلود فایل پاورپوینت پایان نامه معناداری تمثیلات قرآن

27ام آبان, 1395

فایل پاورپوینت پایان نامه معناداری تمثیلات قرآن که توسط سرکار خانم سیمین هنربخش نگارش شده است و حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر علیرضا قائمی نیا به عنوان استاد راهنما و  حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر علی محمدی آشنانی به عنوان استاد مشاور در تالیف آن یاری رسانده است را می توانید از اینجا دریافت کنید.

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

دانلود فایل پاورپوینت بررسی تطبیقی آیات نکاح در تفاسیر فریقین

26ام آبان, 1395

فایل پاورپوینت بررسی تطبیقی آیات نکاح در تفاسیر فریقی را که به همت سرکار خانم اردستانی تهیه و تنظیم شده است را می توانید از اینجا دانلود کنید.

این فایل شامل مباحث زیر می باشد.

فصل- مشروعیت نکاح و اقسام آن در آیات قرآن کریم

- گفتار اول: مشروعیت نکاح
اتفاق كلي در مشروعيت نكاح و تعدد زوجات

- گفتار دوم: اقسام نکاح
اتفاق در مشروعيت نكاح دائم و نكاح با كنيز و اختلاف در نكاح منقطع

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه آثار ریا در قرآن کریم

24ام آبان, 1395

عنوان پایان نامه سطح دو: آثار ریا در قرآن کریم

مریم نادمی

چکیده: یکی از آموزه‌ های قرآن کریم که در آیات به آن اشاره شده نهی از ریا در عمل می‌باشد.آیاتی از قرآن کریم به موضوع نهی از ریا اختصاص یافته است.ریا نیز مانند هر عملی دارای آثاری می‌باشد به نحوی که اگر این نهی از ریا در سرلوحه کارها مورد توجه قرار نگیرد انسان دچار خسران و زیان می‌شود.

بخشی از مهم ترین آثار ریا از نظر قرآن، غفلت ورزیدن از خداوند، نشانه کفر بخدا و قیامت، باطل بودن عمل ریاکار، محرومیت از هدایت الهی، دچار شدن به عذاب الهی می‌باشد که می‌تواند در ابعاد دنیوی، اخروی مطرح شود.

مهم ترین نکته‌ای که از نگارش این مقاله بدست آمد توجه به خداوند در تمام امور و داشتن اخلاص می‌باشد.

داده های اولیه این مقاله بر اساس روش کتابخانه‌ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین گشته است.
واژگان کلیدی: ریا، قرآن کریم.

اشتراک گذاری این مطلب!

عچکیده پایان نامه شادی از دیدگاه آیات و روایات

20ام آبان, 1395

عنوان پایان نامه سطح دو: شادی از دیدگاه آیات و روایات

مولف: طاهره صالحی

 چکیده: شادی و نشاط یکی از نیازهای روحی و فطری انسان است که در بسیاری از جنبه های حیاتی انسان نقش موثری ایفا میکند. اضطراب های فکری و تنش های روانی از مشکلات جدی انسان عصر تکنولوژی و ارتباطات است که منجر به کاهش احساس شادی در وی شده است.

این مقاله با هدف بررسی انواع شادی و عوامل آن از دیدگاه آیات و روایات انجام شده است. قرآن کریم و روایات معصومین(ع)، مهم ترین معیارهای شادی و نشاط ممدوح را با محوریت توحید، دوری از گناه، احیای ارزش ها، شادی با امامان(ع) تبیین کرده و شادمانی برای گناه، افراط در شادی، دروغ شادی آور و شادمانی کاذب را از مصادیق شادی مذموم دانسته و در نهایت مهم ترین عوامل شادی آفرین را با تأکید بر قرآن و احادیث ائمه(ع) عوامل دورنی و بیرونی برشمرده است.

داده های اولیه این مقاله با استفاده از روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین شده است.

واژگان کلیدی: شادی، فرح، قرآن، روایات

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه صبر در قرآن و روایات

16ام آبان, 1395

عنوان پایان نامه سطح دو: صبر در قرآن و روایات

مولف: راضیه سادات حسینی

 

چکیده: یکی از مهم ترین آموزه هایی که در قرآن و روایات مطرح می شود ، موضوع صبر است . شناخت صبر تاثیر مثبت و سازنده ای برای فرد و جامعه دارد و او را در رسیدن به کمال یاری می کند .

بدون تردید سازندگی درونی انسان و تهذیب نفس او در سعادت دنیوی و اخروی او نقش به سزایی دارد ، به طوری که اگر انسان تمام علوم را تحصیل کند و نیروهای طبیعت را به تسخیر در آورد اما از درون ناتوان باشد که نفس خود را تسخیر کند ، از رسیدن به کمال باز خواهد ماند .

در حول مساله صبر ، محورهای بسیاری را می توان مورد بحث قرار داد ؛ اما در این مقاله به بررسی اقسام صبر و اسطوره های صبر اشاره شده است .

مهم ترین نکته ای که در این مقاله به دست آمد این مطلب بود که تحصیل صبر نیاز به زحمت و تلاش دارد، اما زمانی که به ثمر بنشیند میوه ای شیرین خواهد داد .

داده های اولیه این مقاله با استناد از روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین شده است .

واژگان کلیدی : صبر ، قرآن ، روایات .

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه تقوی در قرآن و نهج البلاغه

12ام آبان, 1395

عنوان پایان نامه: تقوی در قرآن و نهج البلاغه

مولف: سمیه السادات میر آقایی

 چکیده:یکی از مهم ترین آموزه های تربیتی که در نهج البلاغه توسط امام علی ( علیه السلام ) مطرح شده است ، تقوی است.تقوی نیزمانند هرعمل دیگری دارای آثار فراوانی است ، به نحوی که اگر این عمل در مراحل سیر الی الله واقع نشود، فرد را دچار خسران زیادی می کند .

به همین سبب تحقیق در این مورد جایگاه ویژه ای دارد . بخشی از مهم ترین آثار تقوی از نظر قرآن و نهج البلاغه ، رهایی از فتنه ها و تنگناها ، بازشدن درهای رحمت الهی ، ورود به بهشت و رهایی از آتش دوزخ ، می باشد که می تواند در تمام ابعاد دنیوی واخروی مطرح شود.

مهم ترین نکته ای که از نگارش این مقاله بدست آمد این است که تقوی لازمه ی زندگی هر فردی می باشد زیرا هیچ عملی نزد خداوند بدون تقوی پذیرفته شده نیست و ارزش هر عملی به تقوای آن است و تقوی وسیله ای برای نزدیکی به خداوند می باشد .

داده های اولیه این مقاله بر اساس روش کتابخانه ای گرداوری شده است و مبتنی بر روش توصیفی تدوین شده است . واژگان کلیدی : تقوی ، قرآن ، نهج البلاغه .

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه آثار توکل بر خداوند متعال از دیدگاه قرآن

8ام آبان, 1395

عنوان پایان نامه سطح دو: آثار توکل بر خداوند متعال از دیدگاه قرآن

مولف : مرضیه سهرابی
 چکیده: انسان موجودی نیازمند است و برای برطرف کردن نیاز هایش، باید برموجودی قدرتمند و فنا ناپذیر اعتماد و تکیه کند. در واقع، انسان محتاج توکل؛ یعنی سپردن امور به خداوند قادر متعال است.
از آثار فردی دنیوی توکل، جلب امدادهای خداوند در زندگی و کسب اعتماد به نفس و پشت گرمی وهموار شدن سختی هاست و همچنین از آثار اجتماعی دنیوی آن، نهراسیدن از موضع گیری علیه مشرکان سامان بخشیدن کارها و موفقیت در جنگ هاست.

از آثار فردی اخروی توکل،وادار کننده ی آدمی به نیایش به درگاه پرودگار، فزونی ایمان، ایمنی در برابر شیطان وهمواری و صبر وشکیبایی می باشد و آثار اجتماعی اخروی آن می تواند سعادت مهاجران را خدا باشد.

داده های اولیه ی این تحقیق بر اساس روش کتابخانه گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی پردازش شده است.
واژگان کلیدی :توکل بر خدا ، قرآن کریم

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه آثار ظلم از دیدگاه قرآن کریم

4ام آبان, 1395

عنوان پایان نامه سطح دو: آثار ظلم از دیدگاه قرآن کریم

مولف: فاطمه یوسفی

 چکیده: یکی از آموزه های قرآن کریم دوری از ظلم می باشد. آیات زیادی از قرآن کریم به ظلم اختصاص یافته و ظلم مانند هر عمل دیگری دارای آثار فراوانی است، به نحوی که اگر این عمل در مراحل سیر الی الله در نظر گرفته نشود انسان دچار خصران بزرگی می شود.

به همین سبب تحقیق در این مورد جایگاه ویژه ای دارد. بخشی از مهم ترین آثار ظلم از نظر قرآن کریم به بی یاور بودن در قیامت، محرومیت از سعادت، نابودی ملت ها، تسلط حکومت های ظالمانه، عدم پذیرش عذر آدمی، محرومیت از شفاعت شفیعان می باشد که می تواند در تمام ابعاد اخروی و دنیوی مطرح شود.

مهم ترین نکته ای که در نگارش این مقاله بدست آمده این است که بازتاب ظلم به خود انسان بر می گردد، چه در دنیا و چه در عقبی او می شود.

داده های اولیه این مقاله بر اساس روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبنتی بر روش توصیفی تدوین گشته است.

واژگان کلیدی: ظلم ، قرآن کریم

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه عدل الهی در قرآن

30ام مهر, 1395

مولف: زینب شاهانی
عنوان پایان نامه سطح دو: عدل الهی در قرآن
 
چكيده: يكي از صفات الهي كه مورد بحث و مهم براي متفكران اسلامي است، عدل الهي است. اين مبحث از آن جهت اهميت دارد كه، چون خداوند خالي از اين است كه عمل و فعلي را بيهوده انجام داده باشد، پس مي توان عدالتي كه ميان مخلوقاتش ايجاد كرده را مهم ترين موضوع دانست زيرا كه همانطور كه در تحقيق بيان مي شود.

شبهاتي از قديم در ذهن انسانها وجود داشته كه براي رفع اتهام و رفع شبهه در مورد عدالت و برابري كه خداوند ميان جهان هستي ايجاد كرده، اين موضوع از اهميت بسياري برخوردار است حكمت الهي و عدالت الهي و رعايت عدالت در ميان مخلوقات الهي از محورهايي است كه قابل ذكر بوده است زيرا كه بين حكمت و عدالت الهي رابطه اي خاص وجود دارد، رابطه اي كه با آن عدالت الهي را ثابت مي توان كرد و براي شبهات دليل قانع كننده و تامي آورده شود.

عدالت الهي همان چهارچوب درست و كامل براي تمام مخلوقات بالاخص انسان ها است كه به درستي ميانشان برقرار شده است به طور كاملاً عادلانه جهان هستي در مسير تكامل خود قدم برمي‌ دارد و در حال حركت است. داده هاي اوليه ي اين مقاله با استفاده از روش كتابخانه اي گردآوري شده و مبتني بر روش توصيفي تدوين شده است .                                                                        
 واژگان كليدي: عدل الهي، قرآن.

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه عوامل ایمان در قرآن کریم

20ام مهر, 1395

مولف: سمیرا عربی
عنوان پایان نامه سطح دو: عوامل ایمان در قرآن کریم
 
چکیده : ایمان از جمله موضوعات مهمی است که در قرآن کریم بسیار مطرح شده است .در اسلام، ایمان به خدا، تزکیه نفس و مراقبت سجایای اخلاقی رکن اساسی سعادت بشر به شمار می روند یعنی راه رسیدن به قله سعادت ونهایت درجه سرور، ایمان و عمل صالح است .

ایمان از ریشه  ” امن” به معنای آرامش خاطر و اطمینان و مطلق تصدیق است و حقیقت ایمان همان تسلیم شدن به مبدا هستی در همه جهات زندگی است . ایمان که شناخت و پذیرش آگاهانه نسبت به خدا و دین و وحی است دارای عوامل مختلف می باشد .

از جمله عواملی که موجب تولید ایمان در دل انسان می شود عبارتست از : دقت و تفکر در ملکوت ،معجزه ، تلاوت ، نیاز ، توجه به عاقبت ناگوار مشرکین و امداد الهی (هدایت) می باشند . داده های اولیه این مقاله با استفتده از روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبنی بر روش توصیفی تدوین شده است .
واژگان کلیدی : ایمان ، قرآن کریم

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه اسلام هراسی و اسلام‌ستیزی در صدر اسلام

15ام مهر, 1395

مولف: کبری استیری
عنوان پایان نامه سطح دو: اسلام هراسی و اسلام‌ستیزی در صدر اسلام
 
چکیده: در این تحقیق در موضوع اسلام هراسی که منجر به اسلام‌ستیزی است؛ بحث و گفتگو می‌شود که از ابتدای بعثت انبیاء از حضرت آدم در طول تاریخ تاکنون، مستکبران و ستمگران همواره با دین الهی و پیامبران به ستیزه برخاسته‌اند. به دلیل اینکه منافعشان به خطر می‌افتاده و راه‌های مختلفی برای مبارزه با دین حق و پیشرفت آن پیموده‌اند.

به‌گونه‌ای که با همه پیامبران و پیشوایان حق‌طلب به ستیزه پرداخته‌اند و تا زمان پیامبر اسلام (صلی‌الله علیه و آله و سلم) و ائمه معصومین ادامه داشته است. حتی تا عصر حاضر با ترفندهای گوناگون به مبارزه با اسلام نقشه‌هایی را طرح کرده‌اند که ما به مواردی در قرآن می‌پردازیم که مبارزات کفار و مشرکان و نمونه‌هایی که در قرآن آمده است و شأن نزول بعضی از آیات قرآن که در رابطه با اسلام‌ستیزی آنان بوده است می‌پردازیم.

روش تحقیق در این نوشتار به‌صورت کتابخانه‌ای بوده و در ابتدا به قرآن و دیگر کتاب‌های تاریخی و تفسیری مراجعه شده است.
واژگان کلیدی: اسلام هراسی، اسلام‌ستیزی.

اشتراک گذاری این مطلب!

برگزاری دفاعیه پایان نامه سطح سه معناداری تمثیلات قرانی

10ام مهر, 1395

جلسه دفاعیه پایان نامه سرکارخانم سیمین هنربخش طلبه سطح۳رشته تفسیرعلوم قرآنی باموضوع"معناداری تمثیلات قرآن” برگزار شد.

این پایان نامه با راهنمایی جناب آقای قائمی نیا و داوری جناب آقای غضنفری در روز جمعه مورخ۹۵/۷/۹در مرکز تخصصی تفسیر علوم قرآنی حضرت فاطمه(س)برگزار گردید.

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه ويژگي‌هاي امام در قرآن و نهج‌البلاغه

10ام مهر, 1395

مولف: معصومه سادات ميرطاهري
عنوان پایان نامه سطح دو: ويژگي‌هاي امام در قرآن و نهج‌البلاغه
 
چكيده: امام از ويژگي‌هاي منحصر به فردي برخوردار است كه ايشان را شايسته مقام امامت مي كند. از جمله‌ي اين ويژگي‌ها: علم امام، گستره علم غيب‌ او،‌حجّت بودنش،‌مقام عصمتش ،‌نصب ايشان از جانب پروردگار،‌افضليتش در تمام زمينه‌ها و … كه در اين گردآوري آنها را به اختصار از نگاه گذرانديم.

امام تمام وظايف نبي را بر دوش دارد، ايشان ادامه دهنده راه پيامبرهستند كه از جانب پروردگار براي هدايت بشر فرستاده شده‌اند. شيعه با ادله محكم بر اين عقيده است كه نصب امام از سوي خداي متعال صورت گرفته است و او را داراي والاترين مقام عصمت مي‌داند .

و همين افضليت امام در تمام زمينه‌ها ايشان را شايسته مقام خليفه اللّهي مي‌كند. در اين مقاله داده‌هاي اوليه با استفاده از روش كتاب‌خانه‌اي گردآوري شده است و مبتني بر روش توصيفي تدوين شده است.
واژگان كليدي: امام،‌ قرآن ،‌نهج‌البلاغه 

اشتراک گذاری این مطلب!

دفاعیه پایان نامه سطح 3 ایمان و کفر در آیات تمثیلی قرآن برگزار شد

6ام مهر, 1395


دفاعیه پایان نامه سطح ۳ مرکز تخصصی تفسیر وعلوم قرآن حضرت فاطمه(س)با عنوان ایمان و کفر در آیات تمثیلی قرآن برگزار شد.

این دفاعیه در روز شنبه مورخ ۹۵/۶/۲۷ ساعت ۱۱:۳۰در مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران تهران برگزار گردید.

محقق این پایان نامه خانم فاطمه ذاکر گرایش تفسیر علوم قرآن با راهنمایی استاد محمد حسین خوانین زاده و داوری استاد محمدجواد نوروزی بود.

  • پایان نامه مذکور امتیاز عالی ۱۹/۲۵را به خود اختصاص داد.به نظر استاد محترم داور امتیازات این رساله به لحاظ پردازش و کثرت منابع دست اول تتبعی که در آن صورت گرفته و روانی مباحث آن می باشدو اشکالات وارده را بر ساختار آن وارد دانستند.
اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه تکبر از دیدگاه قرآن کریم

5ام مهر, 1395

نام مولف: زهرا ابراهیمی
عنوان پایان نامه سطح دو: تکبر از دیدگاه قرآن کریم
 
چکیده: صفت رذیله تکبرصفتی است که متاسفانه درجامعه امروزی افرادزیادی به آن مبتلاهستند.دراین تحقیق سعی شده باتوجه به آیات،وجوه تکبر واثرات نا مطلوبش درفرد،بررسی شودتاخواننده بامطالعه آن وجستجووکنکاش درخود اگرواجداین صفت بودبه فکراصلاح ودرمان آن بیفتد؛زیراعواقب بسیار خطرناکی دردنیا وآخرت دارد.

تکبردو قسم است:تکبرمذموم:تکبربه خداوند، اوامرایشان،پیامبران واست که نکوهیده وزشت شمرده شده ولی تکبرممدوح که تکبر زنان دربرابرمردان نامحرم است.برخی از عوامل تکبرنیز عبارتند از:قدرت،ثروت،غرورپس ازگرفتاری ورسیدن به رفاه،غفلت انسان.آثاردنیوی تکبر:محرومیت ازدرک معارف الهی،تحقیر واستهراءدیگران و…،واثرات اخروی آن نیزدوزخ شمرده شده.

انسان بادرک این خطرات دنیوی واخروی حاصل ازتکبربه این نتیجه می رسد که باید درافکارورفتارهای اجتماعی خود مراقب باشیم تا این صفت در ما رسوخ نکند. داده های اولیه این تحقیق با استفاده از روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین شده است.
واژگان کلیدی:تکبر،قرآن

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه تکبر از دیدگاه قرآن کریم

30ام شهریور, 1395

مولف: زهرا ابراهیمی
عنوان پایان نامه: تکبر از دیدگاه قرآن کریم
 
چکیده: صفت رذیله تکبرصفتی است که متاسفانه درجامعه امروزی افرادزیادی به آن مبتلاهستند.دراین تحقیق سعی شده باتوجه به آیات،وجوه تکبر واثرات نا مطلوبش درفرد،بررسی شودتاخواننده بامطالعه آن وجستجووکنکاش درخود اگرواجداین صفت بودبه فکراصلاح ودرمان آن بیفتد؛زیراعواقب بسیار خطرناکی دردنیا وآخرت دارد.
تکبردو قسم است:تکبرمذموم:تکبربه خداوند، اوامرایشان،پیامبران واست که نکوهیده وزشت شمرده شده ولی تکبرممدوح که تکبر زنان دربرابرمردان نامحرم است.برخی از عوامل تکبرنیز عبارتند از:قدرت،ثروت،غرورپس ازگرفتاری ورسیدن به رفاه،غفلت انسان.

آثاردنیوی تکبر:محرومیت ازدرک معارف الهی،تحقیر واستهراءدیگران و…،واثرات اخروی آن نیزدوزخ شمرده شده.انسان بادرک این خطرات دنیوی واخروی حاصل ازتکبربه این نتیجه می رسد که باید درافکارورفتارهای اجتماعی خود مراقب باشیم تا این صفت در ما رسوخ نکند.

داده های اولیه این تحقیق با استفاده از روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین شده است.

واژگان کلیدی:تکبر،قرآن

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده آثار صبر از دیدگاه قرآن کریم

25ام شهریور, 1395

مولف: فخری قاسم مسگر
عنوان پایان نامه: ثار صبر از دیدگاه قرآن کریم
 
چکیده:
از مهمترین آموزه های تربیتی و اخلاق حسنه ای که در قرآن سفارش شده از آن کمک بگیرید صبر است. چرا که در حقیقت یاوری جز خدای سبحان نیست. در مهمات یاور انسان مقاومت و خویشتن داری آدمی است، به اینکه استقامت به خرج داده، ارتباطش را با خدا وصل نموده، از صمیم دل متوجه او شود و بسوی او روی آورد، چون صبر هر بلا و حادثه عظیمی را کوچک و ناچیز می کند و روح ایمان را زنده می سازد و به آدمی می فهماند به جایی تکیه دارد که انهدام پذیر نیست و به سیمی دست زده که پاره شدنی نیست.


از آنجائیکه صبر، نقش بسیار مهم و تعیین کننده ای در سرنوشت هر انسانی دارد ورثه و تکامل آدمی از لحاظ مادی و معنوی جز در سایه آن امکان پذیر نیست، این پژوهش درصدد بررسی نقش صبر و نحوه کارکرد آن در زندگی می باشد تا راهکارهایی برای کاربردی کردن «صبر» در زندگی ارائه دهد.

داده های اولیه این تحقیق با استفاده از روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین شده است.

واژگان کلیدی: صبر، قرآن کریم.

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه بيت المال در نهج البلاغه

20ام شهریور, 1395

مولف:زینب اسکندری
عنوان پایان نامه: بيت المال در نهج البلاغه
 
چكيده: يكي از موضوعاتي كه در سيره امام علي عليه الاسلام و نهج البلاغه مطرح شده بيت المال است كه همواره مورد توجهاسلام بوده است.

بيت المال پس از تحولات بسيار در عهد امير مومنان عليه الاسلام مورد توجه ايشان قرار گرفت، و درآمدهاي آن مشخص شد و نحوه مصرف صحيح آن در راه ارتقاء و پيشرفت جامعه و همچنين مصارف خاص آن تعيين شدو سياست هاي خاصي براي توزيع آن اعمال شد و بيت المال به صورت نهادي فراگير در نظام اقتصادي جامعه اسلاميتثبيت گرديد.

داده هاي اوليه اين مقاله با استفاده از روش كتابخانه اي گردآوري شده و مبتني بر روش توصيفي تدوينشده است.

واژگان كليدي: بيت المال- نهج البلاغه

اشتراک گذاری این مطلب!

دعا از دیدگاه قرآن کریم

15ام شهریور, 1395

مولف: فاطمه قربان
عنوان پایان نامه: دعا از دیدگاه قرآن کریم
 
چکیده: دعا صمیمی ترین شیوه ارتباط بندگان با خداست. دعا همان عبادتی است که خدا اعراض کننده را وعده عذاب داده که حتماً دعا را ترک ننمایند؛ زیرا وسیله ای بهتر از آن برای تقرب به سوی حق نیست. پس دعا کننده باید طرز دعا کردن و چگونگی درخواست مطالب خود را از قرآن فرا گیرد تا امید بر آمدن حاجت و اجر پاداش افزونتر باشد.

از میان آثار فراوانی که برای دعا در قرآن ذکر شده که از آثار دنیوی آن قرب خدا و رضای خداوند در دنیا و آخرت همچنین نقش دعا در ایجاد الفت اجتماعی و همچنین آثار اخروی آن راهیابی انسان به بهشت و رهایی از دوزخ و همچنین از شرایط استجابت دعا درخواست کردن از خداست.

مهمترین پیامی که از این مقاله برداشت می­شود بهترین مرتبه دعا؛ خواندن و درخواست بنده از خداست. داده های اولیه این تحقیق با استفاده از روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین شده است.

واژگان کلیدی: دعا، قرآن کریم.

اشتراک گذاری این مطلب!

آثار ذکر الهی از دیدگاه قرآن کریم

10ام شهریور, 1395

مولف: فاطمه یزدیان
عنوان پایان نامه: آثار ذکر الهی از دیدگاه قرآن کریم
 
چکیده: از آموزه های تربیتی حائز اهمیت در قرآن کریم «ذکر» است؛ ذکر الهی چون نسیم فرحبخش حیات معنوی را به انسان هدیه می کند و قلب خسته و افسرده انسان با یاد خدا طراوت می یابد و اطمینان و آرامش را برای جان ها به ارمغان می آورد.

«ذکر» در سه مقام زبان و عمل و رؤیت حاصل می شود. انسانی که هر لحظه به یاد خدا و فقر خویش است، راهی برای ارتکاب معاصی نخواهد گذاشت. انسان با داروی ذکر از بیماری ترین که استرس و اضطراب می باشد، رهایی خواهد یافت.

انسان ذاکر از گزند شیطان محفوظ می ماند؛ زیرا دل خود را مأوای ذکر خدا ساخته است. پس دنیا و لذت های آن برای او کم فروغ گردیده و به دنیا دل بسته نمی شود. داده های اولیه این تحقیق با استفاده از روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین شده است.
واژگان کلیدی: ذکر، قرآن کریم.

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه دعا از ديدگاه قرآن و روايات

6ام شهریور, 1395

مولف: مليحه رادمرد
عنوان: دعا از ديدگاه قرآن و روايات
 
چکيده :در دين اسلام خصوصاً در فرهنگ شيعه، دعا از بهترين و بلکه برترين عبارات معرفي شده و مورد تأکيد فراوان مي باشد.

انسان امروزي با توجه به پيشرفت هايي که در زمينه مادي در جهت رفاه و‌ آسايش خود انجام داده ، هنوز در دنياي خود احساس تنهايي و درماندگي مي کند و تنها چيزي که او را از اين واماندگي مي رهاند، ارتباط با وجودي نامحدود است و پرستش او به عنوان موجودي برتر و لايق بوده است. اين ارتباط يعني همان دعا و راز و نياز به سوي رب که از ضروريات فطري انسان است.

لذا دعا را از ديدگاه آيات و روايات بررسي کرديم، چرا که با تمسک به قرآن عظيم، علم و آگاهي هرکسي بيشتر خواهد شد، چون به فطرت آدمي نزديکتر است. دعا داراي سه رکن است؛ رکن اول ، ارتباط بين داعي و مدعو است. رکن دوم، شخص داعي و رکن سوم، مدعو است.

دعا آثار فراواني دارد که از جمله آنها مي توان به پر کردن خلا فطري انسان ، ارتباط با قدرت نامحدود خداوند، خداباوري و خودشناسي و آشنايي با معارف بلند الهي و… اشاره کرد. پس حقيقت دعا چيزي جز عبادت نيست و انسان براي تقرب به خدا آفريده شده و بايد از تمام جوانب زندگي براي نيل به اين مقصود بهره گيرد. داده هاي اوليه اين مقاله براساس روش کتابخانه اي گردآوري شده و مبتني بر روش توصيفي تدوين گشته است.

واژگان کليدي: دعا، قرآن کريم.

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه آثار اقامه ی نماز از دیدگاه قرآن کریم

31ام مرداد, 1395

مولف: پریسا جلال
عنوان پایان نامه سطح دو: آثار اقامه ی نماز از دیدگاه قرآن کریم
 
چکیده:

یکی از مهم ترین آموزه های قرآن کریمکه در قرآن کریم به آن اشاره شده است ، نماز است .

آیات بسیاری از قرآن مجید به نماز اختصاص داده شده ، نماز مانند هر عمل دیگری دارای آثار فراوانی است،به طوری که اگر این عمل در مسیر الهی گرفته نشود و اهمیّت آن مورد توجه قرار نگیرد باعث گمراهی و هلاکت انسان می شود، به همین سبب تحقیق و پژوهش در این مورد جایگاه ویژه ای دارد .

بخشی از مهم ترین آثار نماز از منظر قرآن کریم، یادآوری ذکر خدا ، آرامش روانی انسان، خودسازی در انسان و شفاعت در سرای آخرت است که می تواند در تمام ابعاد دنیوی و اخروی انسان تأثیر گذارد. مهم ترین نکته ای از این نگارش به دست آمده است ، توجه و اهتمام به آثار فردی و اجتماعی اقامه ی نماز است که می تواند در نهایت موجب فلاح و رستگاری بشر در دنیا و آخرت شود .

روش تحقیق : داده های اولیه این مقاله بر اساس روش کتابخانه ای گردآروی شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین گشته است .

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه آثار توبه از دیدگاه قرآن کریم

26ام مرداد, 1395

مولف : فائزه کوشکباغی
عنوان پایان نامه  سطح دو: آثار توبه از دیدگاه قرآن کریم
 
چکیده :یکی از مهم ترین آموزه های دینی در قرآن توبه است . آیات فراوانی در مورد توبه آمده است ، و بی شک توبه عملی است که تأثیرات فراوانی در ابعاد زندگی افراد دارد . اگر انسان گنه کار بداند که خداوند سنتی را برای گناهکاران قرار داده است که از راه توبه می توانند در مسیر صالحان قرار بگیرند ، در چنین حالت دست از گناه می کشند و به سمت تقوا روی می آورند . 

توبه از همه گناهان واجب است . حقیقت توبه این است که وقتی بنده ای علم پیدا کرد که گناهی از او سرزده و بین او و خدایش مانعی درست شده محزون نشود و درصدد ترک گناه برآید و آنچه را انجام داده تلاقی کند . از میان آثار مختلفی که در آیات قرآن کریم در مورد توبه ذکر شده می توان به آثاری چون : رستگاری ، خداجویی ، بخشش گناه ، فراگیری آیات الهی و … اشاره کرد .

داده های اولیه این تحقیق با استفاده از روش کتابخانه ای جمع آوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین شده است . واژگان کلیدی : توبه ، قرآن کریم .

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه آثار نفاق از دیدگاه قرآن کریم

19ام مرداد, 1395

مولف: زهرا اشتری ماهینی
عنوان پایان نامه سطح دو: آثار نفاق از دیدگاه قرآن کریم
 
چکیده:

از آموزه‌های تربیتی حائز اهمیت در قرآن کریم “نفاق” است؛ نفاق موجب تحیر آدمی در موضع‌گیری‌ها و مایه فقدان قدرت وی در انتخاب صحیح مسیر زندگی است. به همین دلیل انسان‌ها برای انتخاب مسیر صحیح زندگی‌شان نیازمند شناخت آثاری که از نفاق مترتب می‌شوند، هستند.

آثار نفاق در دو بخش فردی و اجتماعی مشمول حال افراد می‌گردد. منافقین اشخاصی ضعیف‌الایمان هستند که از روز اول با اراده‌ای ضعیف ایمان آوردند، سپس به سوی نفاق متمایل شده و در آخر بعد از ایمان به سوی کفر برگشته‌اند. پلیدی در جسمی که از نفاق منشاء گرفته به صورت لجاجت و سرسختی در مقابل حق، یک نوع پلیدی باطنی و معنوی است که اثرش در تمام وجود انسان و سخنان و کردارش آشکار می‌گردد.

منافقین و کفار نه در دنیا مسلط بر مؤمنین می‌شوند و نه در آخرت؛ و مؤمنین به اذن خدا دائماً غالبند.  عذاب و کیفر دنیوی و اخروی منافقان آن است که از آنچه خداوند را به خشم می‌آورد پیروی کردند و از آنچه موجب خشنودی اوست، کراهت داشتند، لذا خداوند اعمالشان را حبط و نابود کرد.

در مقاله‌ی حاضر معیارهای قرآنی نفاق مورد بررسی قرار گرفته است. فایده‌ی این معیارهای برای تمامی انسان‌ها این است که خودشان را با توجه به موازین و دستورات قرآنی بسنجند تا خود را از این رذیله‌ی پست برهانند. داده‌های اولیه‌ی این تحقیق با استفاده از روش کتابخانه‌ای جمع‌آوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین شده است.:

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه دین از دیدگاه قرآن

14ام مرداد, 1395

نام مولف: منصوره عربستانی
عنوان پایان نامه سطح دو: دین از دیدگاه قرآن
 
چکیده:حقیقت دین همین اطاعتی است که خداوند در آیات فراوانی در قرآن به آن پرداخته است .

لازمه ی مطیع بودن در برابر فرمان خداوند که از بندگان خود خواسته تا برای رسیدن به کمال و سعادت الهی تسلیم امر او شده و از پیامبران تبعیت کرده تا به حقیقت و شالوده ی اصلی دین رسیده، که این از ضروریّت و اهمیّت فلسفه ی دین است. به همین سبب تحقیق در این مورد، بخش مهمی از شناخت دین و ابعاد اخروی و دنیوی آن و هدفهای مادی و معنوی آن بررسی شده تا حرکت خود را به سوی اهداف عالیةاسلام در مسیر صحیح آن ادامه داده و استعدادهای واقعی انسان در پیشرفت معنوی آن که ثمره ی اصلی تمام کتب آسمانی و روح ادیان الهی برای برگزیده شدن است را انتخاب کرده و جزو بندگان خاص شویم. در نتیجه مهمترین نکته در نگارش این مقاله درک حقیقت و ارائه ی فلسفه ی دین است. داده های اولیه ی این مقاله بر اساس روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین گشته است . واژگان کلیدی : دین، قرآن کریم

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه توسل در قرآن و روایات

5ام مرداد, 1395

نام مولف فهیمه یوسفی کیا
عنوان پایان نامه سطح دو : توسل در قرآن و روایات
 
چکیده:یکی از موضوعات مهی که در قرآن کریم مطرح شده است ((توسل))می باشد.هدف از این تحقیق آشنایی با معنا و مفهوم توسل از دیدگاه آیات قرآن و گفتار بزرگان می باشد تا بتوان دریافت که حکم واقسام توسل چیست .

توسل از نظر لغت یعنی :وسیله ، رسیدن به چیزی با میل و رغبت به آن است ووسیله دراصطلاح به معنای دستاویز ، آنچه باعث تقرب به غیر می شود.اقسام توسل عبارتند از :توسل به اسما وصفات الهی ،توسل به قرآن کریم،توسل به عمل صالح ، توسل به دعا ی برادر مومن ، توسل به دعای پیامبر ،توسل به دعای پیامبر پس از رحلت .

از آنجا که انحرافات فکری وعقیدتی بعضی افراد ، بعضی مسائل مهم اسلامی را به شکل غلط جلوگر ساخته و به مرور زمان به صورت باور و عقیده غلط درآمده است ؛لذا ضروری است تا با بررسی این مساﺌل اجازه ندهیم که اغراض این اهداف جایگزین عقاید پاک اسلامی گردد .

داده های اولیه ی این مقاله با استفاده از روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین شده است.واژگان کلیدی:توسل، قرآن ،روایات

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه آثار اقامه ی نماز از دیدگاه قرآن کریم

31ام تیر, 1395

مولف: شهره صفری

عنوان: آثار اقامه ی نماز از دیدگاه قرآن کریم

چکیده : آیات فراوانی درباره ی نماز در قرآن آمده است بی تردید نماز آثار فراوانی در بعد فردی و اجتماعی و دنیوی و اخروی دارد .

از میان آثار فراوانی که برای نماز ذکر شده است در قرآن می توان  به خودسازی و تکفیر گناهان و تقرب یافتن به درگاه خدا اشاره کرد ،چون خداوند با واجب کردن نماز ابتدا سبب خودسازی ما می شود و با تقرب یافتن به درگاه او و نزدیک شدن به او باعث می شود که گناهان ما را نادیده بگیرد.

مهم ترین نکته ای که در پی نگارش این مقاله حاصل شد ، این است که راه نزدیک شدن به خدا نماز است . داده های اولیه این تحقیق با استفاده از روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی ، تدوین شده است .واژگان کلیدی : نماز ، قرآن کریم

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه آثار دعا از دیدگاه قرآن کریم

27ام تیر, 1395

مولف: زهرا سادات ناجی

عنوان : آثار دعا از دیدگاه قرآن کریم

چکیده :  یکی از آموزه های قرآن کریم دعا می باشد. خداوند آیاتی از قرآن کریم را به موضوع دعا و آثار آن اختصاص داده است. دعا به منزله عبادت و چه بسا از بهترین آن به شمار می رود و مانند سایر عبادات تاثیرات و آثار فراوانی برای انسان به دنبال خواهد داشت. به همین سبب بررسی و توجه به این آثار جایگاه ویژه ای دارد.

بخشی از مهمترین آثار دعا از نظر قرآن، جلب محبت خداوند، دستیابی به هدایت، رفع سختی ها و کسب سعادت، رهایی از دوزخ و بهره مندی از امدادهای الهی است که هم در دنیا و هم در آخرت انسان اثرگذار می باشد. مهمترین نکته بدست آمده از این مقاله این است که انسان در تمام حالات و زمان ها و برهه های زندگی نیازمند دعا کردن و استمداد از خداوند برای بدست آوردن آثار فراوان آن است. داده های اولیه این مقاله بر اساس روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی تدوین گشته است.

واژگان کلیدی : دعا، قرآن کریم

 

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه احادیث جلی بر امامت امیرالمؤمنین امام علی (علیه‌السلام)

24ام تیر, 1395

عنوان: احادیث جلی بر امامت امیرالمؤمنین امام علی (علیه‌السلام)

استاد راهنما: سرکار خانم تسبیحی

پژوهشگر:  زهرا مجتهدی

امام کسی است که دارای رهبری عمومی دین و دنیا است. نصب امام از جانب خداوند متعال به دست پیامبر (صلی‌الله علیه و آله و سلم) است. امامت از منظر شیعه دارای مرجعیت سیاسی، علمی و دینی و معنوی به شکل انسان کامل می‌باشد. امام دارای مقام عصمت، علم و افضلیت می‌باشد. دلایل عقیلی و نقلی بر وجود امامت دلالت دارند. از جمله: قاعده لطف و حدیث «مَن مات». از نظر شیعه با استناد به ادله عقلی و نقلی امام باید افضل باشد. هم در صفات کمال انسان و هم در عبادت و نیز عالِم به همه‌چیز باشد و دارای مقام عصمت باشد و از خطا و گناه و نسیان محفوظ باشد و این صفات اکتسابی نیست. بلکه موهبتی الهی است. منصب امامت در شخصیت حضرت علی علیه‌السلام و فرزندان بزرگوارشان تحقق‌یافته است. احادیث جلی بر امامت امام علی علیه‌السلام دلالت دارند. مراد از نص جلی، حدیثی است که بالضروره دلالت بر معنا کند و بی‌نیاز از استدلال باشد. احادیث جلی دلالت‌کننده بر عنوان امیرالمؤمنین و ولایت و وصایت و خلافت امام علی علیه‌السلام از طریق شیعه و سنی نقل‌شده است که به جهت دلالت الفاظ و حدیث به‌روشنی مدعا را ثابت می‌کند. شبهاتی پیرامون این احادیث واردشده است که به آن‌ها پاسخ‌داده‌شده است.

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه فطرت در قرآن

17ام تیر, 1395

عنوان:  فطرت در قرآن

استاد راهنما:  سرکارخانم پروانه تسبیحی

پژوهشگر: الهام عبداله پور

واژه ی فطرت از ماده فطرو به معنای شکافتن، بیرون آمدن، ابتدا و اختراع است وبرنوع ویژه دلالت می کند. کلمه فطربه شکلهای مختلف در قرآن کریم به کاررفته و در همه جا به معنای آفرینش بی سابقه است و تنها یک بار به صورت واژه فطرت در آیه 30 سوره روم آمده است. اصطلاح فطرت در منطق همان قضایای بدیهی (یقینیات) و در عرفان به عالم جبروت تعبیر می شود. فطرت با واژگانی چون غریزه و عادت شباهت ها و تفاوت هایی دارد. هر سه امور تکوینی وغیر اکتسابی هستند اما غریزه، مشترک بین انسان وحیوان است؛ در حالیکه فطرت، خاص آدمی است و شامل جنبه معنوی و روحی انسان می شود و عادت و طبیعت نیز بیشتر در مورد بی جان ها به کار می رود. در مورد ویژگیهای فطرت باید گفت که ثابت و پایدار و فراگیر و همگانی است و جزء امور غیر اکتسابی می باشد؛ هرچند ظهور و بروز آن نیازمند تربیت است. فطرت در آیات دیگری از قرآن؛ مثل آیات  میثاق، آیات نسیان، آیات توجه به خدا هنگام احساس خطر،آیات ناظر به محبت الهی و…موردتوجه قرارگرفته است.بایدها و نبایدهای دینی، رابطه مستقیم با فطریات بشر دارند؛ لذا همه ی این ها بر اساس استعدادهای بالقوه انسان وضع شده اند. موضوع فطرت در احادیث مختلف مثلاً بعضی احادیث نهج البلاغه، مورد بررسی قرار گرفته است. گرایش های فطری در انسان به حقیقت جوئی، فضیلت خواهی، زیبایی خواهی، میل به جاودانگی، کمال جویی، گرایش به عشق و پرستش و میل به خلاقیت، تقسیم می شوند

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه منعميت در قرآن و صحيفه سجاديه

10ام تیر, 1395

موضوع: منعميت در قرآن و صحيفه سجاديه

استاد راهنما: سركار خانم فاطمه شيرازي کيا

تهيه و تنظيم: سعيده عبدالشاه

در اين پژوهش که پيش روي شماست و آن را ملاحظه مي‌کنيد محور اصلي بحث نعمت دهندگي است در اين پژوهش نعمت‌دهندگي در صحيفه سجاديه بررسي گرديده است که صحيفه سجاديه در ميان علما داراي درجه اعتبار و ارزش بالايي بوده و در رسيدن سند صحيفه به امام سجاد (عليه‌السلام) شکي وجود ندارد و عالمان شرح‌هاي بسياري بر آن نوشته و مضامين بلند آن را توضيح و بيان کرده‌اند و به علت اهميت و بزرگي آن را اخت القرآن و زبور آل محمد مي‌دانند. نعمت در صحيفه سجاديه در بسياري از دعاها عنوان گرديده است که امام به همه مسائل و نعمت‌ها توجه داشته و هم نعمت‌هاي مادي را براي بهتر شدن زندگي دنيوي انسان مطرح کرده و هم نعمت‌هاي معنوي و درخواست آنها را براي سعادت آخرت به انسان‌ها گوش زد نموده و در هر حال تلاش کرده است که راه سعادت و کمال را از طريق نعمت‌هاي مادي و چه نعمت‌هاي معنوي براي انسان هموار سازد و او را به وسيله اين نعمت‌ها تربيت کرده و به تکامل برساند. براي آنکه انسان بهتر اهميت اين نعمت‌ها را درک نمايد و به خاطر داشتن آنها از خداوند شکرگزاري نمايد اثر شکرگزاري و کفران نعمت‌ها را در زندگي دنيوي و اخروي انسان مطرح نموده که شکر نعمت موجب ازدياد نعمت، علامت ايمان، مصونيت از عذاب و … است که وقتي انسان شکرگزار نعمت‌ها شد رابطه بهتري را به خداوند برقرار مي‌نمايد و برقراري اين رابطه باعث مي‌شود خداوند نعمت‌هاي ويژه خود را به او عطا نمايد و راه رسيدن به هدايت و کمال را براي او آسان مي گرداند و او را به مقام قرب خود واصل مي‌نمايد. و کفران نعمت‌ها موجب بدعاقبتي، کم شدن نعمت‌ها، عدم شناخت خداوند و … مي‌گردد. که نعمت‌دهندگي زيرمجموعه توحيد افعالي است نعمت از نظر لغوي به معناي برخورداري از داده‌هاي خداوند است و در اصطلاح علما آن چيزي است که انسان آن را در راه رسيدن به کمال و سعادت به کار گيرد و اگر آن را در راه شقاوت به کار گيرد نقمت مي‌شود و مايه عذاب و در آيات بسياري از قرآن خداوند نعمت را مطرح کرده و مصاديق فراواني براي نعمت عنوان کرده است که هم نعمت‌هاي مادي هستند و هم نعمت‌هاي معنوي را شامل مي‌گردند. براي بحث از منعميت خداوند لازم است که نعمت دهندگي خداوند شناخته شود که اين بحث به اصل توحيد بر مي‌گردد.

معناي توحيد از نظر لغوي به معناي يگانه دانستن خداوند است که هيچ شريکي را براي خود نمي‌پذيرد و از نظر اصطلاحي اين يگانه دانستن در ذات و صفات و افعال است و ميان احد و واحد تفاوت وجود دارد و خداوند را احد ناميده است. توحيد افعالي يکي از زيرمجموعه‌هاي توحيد بوده و خود داراي انواع است. منعميت يکي از زيرمجموعه‌هاي توحيد افعالي است. بحث نعمت دهندگي خداوند در قرآن و روايات مطرح شده است.

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه عرضة اعمال بر امام علیه السلام و تأثیرات آن بر رفتار انسان

4ام تیر, 1395

عنوان: عرضة اعمال بر امام علیه السلام و تأثیرات آن بر رفتار انسان

استاد راهنما: سرکار خانم فاطمه شیرازی کیا

پژوهشگر:  پریسا عباسی دهقی

عرضة اعمال به امام علیه السلام عملی است برخاسته و مستند به آیات قرآن و روایات ائمه علیهم السلام که در مکتب تشیع از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

از بررسی مجموعة معارف مربوط به خصوصیات و ویژگیهای اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام چنین بر می آید که ائمه اطهار علیهم السلام، از کم و کیف عملکردهای مردم آگاه می شوند؛ چراکه امام علیه السلام آئینة تمام نمای صفات خداوند و از جمله آیینة تمام نمای علم الهی است و تمام ارواح و نفوس، و جان اعمال در مشهد امام و حضور ولایت اوست. همچنین امام علیه السلام از گواهان روز قیامت است و این گواه بودن امامان بر مردم، فرع آگاهی و اطلاع ایشان از اعمال مردم است چرا که امام علیه السلام آنگاه به نفع یا ضرر مردم در روز قیامت گواهی می دهد که در دنیا از اعمال آنها آگاه باشند. ضمناً استناد به اخبار عرضة اعمال نیز مؤید این مطلب بوده و جای بحث و تردیدی در آن باقی نمی گذارد.

اعتقاد و توجه به مسئلة عرضة اعمال به لطف و عنایت خداوند متعال باعث معرفت پیدا کردن نسبت به امام زمان علیه السلام و موالات و اطاعت از ایشان شده و انسان را در عالی ترین رتبه های امام شناسی به مرحله ای می رساند که گویی در حضور امام عصر ارواحنا له الفداء به سر می برد و او را به اصلاح نفس و مراقبت همیشگی نسبت به کردار خویش و بهسازی اعمال وا می دارد. علاوه بر این علم به آگاهی امام از حال مردم و دعای خیر و مشکل گشایی ایشان در مصائب و مشکلات زندگی، موجب دلگرمی و قوت روحی برای انسان شده و از وجود امام به عنوان نقطة اتّکا و پناهگاهی چاره ساز و آرام بخش منتفع گردیده و با تلاش و کوشش در راستای نیل به اهداف الهی و اسلامی قدم برمی دارد.

تحقیق حاضر به روش توصیفی – کتابخانه ای گرد آوری شده است.

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه خشیت و راه‌های رسیدن به آن

31ام خرداد, 1395

عنوان: خشیت و راه‌های رسیدن به آن

استاد راهنما: فاطمه شیرازی کیا

پژوهشگر: زینب محمدی پور

«خشیت و مترادف اصلی آن «خوف» از جمله مفاهیم اساسی اسلام است که به عنوان یکی از مراحل اصلی سیر و.سلوک در مسیر حقیقت و شناخت، پیش روی انسان، قرار می‌گیرد. این مفهوم، هم در قرآن – این کلام آسمانی- هم در سیره پیامبر  و ائمه معصومین (علیهم‌السلام) و دیگر بزرگان دین، جایگاه ویژه‌ای یافته است.

انسان همواره در مسیر بندگی خود با عقبه‌ها و موانع بازدارندهء گوناگونی روبرو بوده است که هر آینه او را از مسیر بندگی منحرف کرده‌اند و «خشیت» -که نوعی خشوع و حیرت در برابر عظمت خداوند و نعمت و موهبتی بی‌منت از جانب آفریدگاز یکتا بوده است- این آفریده ویژه خداوند را در این گردنه‌های پر خطر سلوک و شناخت، رهنمون شده و او را به سلامت و اخلاص به سرمنزل مقصود سوق داده است. این نوشته بر آن است تا این موضوع را در کلام حق و تبلور آن را در کلام معصومین بکاود و مصادیق، آثار و راه‌های رسیدن به خشیت واقعی را بررسی کند؛ تا نتیجه این تحقیق و بحث، راهنمایی باشد که بندگان خداوند را به‌سوی این نعمت بی‌منت رهنمون شود و آنان را آگاه سازد که خشیت، حالتی درونی و قلبی است که در مقابل جلال و جبروت خداوند به انسان دست می‌دهد و حالتی است که باشرم و حیا و تعظیم و خشوع، بر آستان حق همراه است و این نکته را یادآور می‌شود که خشیت، خوف ساده نیست؛ بلکه با تکریم، همراه است و لازمه رسیدن به آن صفای درونی و خلوص قلبی است.

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه بررسی ابعاد وجودی حضرت فاطمه سلام ­الله­ علیها

27ام خرداد, 1395

موضوع: بررسی ابعاد وجودی حضرت فاطمه سلام­ الله­ علیها

به عنوان الگوی امام مهدی علیه­السلام

در خودسازی­های فردی و اجتماعی نمونه عملی سهم عمده­ای را ایفا می­کند و قرآن به عنوان کتاب انسان­ساز بشریت نمونه­های عینی، تربیتی از جنس افراد بشر را معرفی نموده است. این نیاز به الگوخواهی به حدی از اهمیت برخوردار است، که حتی معصومین علیهم السلام نیز با وجود اینکه از جهت منش و بینش مصون هستند ولی خود را بی­نیاز از الگو نمی­دانند که در میان معصومین علیهم السلام حضرت زهرا علیهاالسلام که از جایگاه و مقام ویژه و مخصوصی برخوردارنند الگویی بی­همتا و یگانه برای ایشان و تمام جهانیان می­باشند؛ تا جایی که ا مام مهدی علیه السلام که خود به عنوان یگانه الگوی کامل بشریت هستند حضرت زهراعلیهاالسلام را به عنوان الگویی بی­همتای خود انتخاب کرده­اند. چنان­که در بخشی از توقیع خود می­فرمایند: ” فِی إبنّةِ رَسُولِ اللهِ لِی أُسوَةٌ حَسَنَةٌ” سیره و عمل یگانه دختر پاک رسول خدا صلی­الله علیه وآله برای من الگو و نمونه پسندیده­ای است.

این امر از یک سو نشانه توجه و عنایت خاص حضرت مهدی علیه السلام به ساحت حضرت زهرا علیهاالسلام و از سوی دیگر ارتباط تنگاتنگ ایشان با مادرشان می­باشد.

در این تحقیق به برخی از ابعاد وجودی حضرت زهرا علیهاالسلام به عنوان الگوی امام مهدی علیه السلام اشاره شده است و بعضی از شباهت­های سیاسی بین ایشان از جمله: سرزنش خواص جامعه، اشک و ندبه در اعتراض به وضع موجود، عدم بیعت با خلفای زمان و … و نیز صبر حضرت زهرا علیهاالسلام به عنوان نمونه عینی و عملی استقامت، و هم­چنین بعضی از شباهت­های فردی در سیره و عملکرد هر دو بزرگوار از جمله شباهت در خلقت، شباهت­های عبادی و شباهت­های اجتماعی و هم­چنین شباهت در اسم و لقب که عبارتند از بقیه­النبوه و بقیه­الانبیاء، منصوره و منصور، طاهره و طاهر، محدثه و محدث، کریمه و کریم، زکیه و زکی، صدیقه و صدیق و … پرداخته شده است. تا ما نیز به تأسی به مولا و مقتدایمان امام مهدی علیه السلام کامل­ترین الگوی جهان بشریت را شناخته و سرمشق خود قرار دهیم.

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه صراط مستقیم از منظر اسلام

21ام خرداد, 1395

عنوان: صراط مستقیم از منظر اسلام

استاد راهنما:سرکار خانم فاطمه شیرازی کیا

پژوهشگر:رضوان سادات میردانیالی

صراط به معنای راه است و منظور از کلمه صراط مستقیم که در برخی آیات قرآن آمده، راه راست و طریق هدایت در همین دنیاست، که اگر کسی در این مسیر باشد در آخرت نیز خواهد بود، و اگر کسی از این مسیر منحرف گردد، و پایش در آن بلغزد، سقوط خواهد کرد. صراط به وجه دیگر اسم معصومین علیهم السلام است، پس هرکس ایشان را در دنیا شناخت و اطاعتشان نمود، حق تعالی او را گذار از آن صراط میدهد که جسر جهنم است در روز قیامت. صراط مستقیم از منظر قرآن یکی بیشتر نیست و صراط مستقیم همان دستورهای صحیح اعتقادی، اخلاقی، فقهی و حقوقی است که التزام به آنها در مقام اعتقاد و عمل، انسان را در مسیر صراط مستقیم الهی قرار می دهد، در مقابل صراط راههای فرعی و انحرافی فراوان است که انسان را به شرک، کفر و صراط  جهیم می رساند.

برپایه ظاهر آیات و روایات، صراط اخروی انعکاس تعامل آدمی با صراط دنیایش است و صراط آخرت تجسمی است از چگونگی برخورد آدمیان با مظاهر عینی صراط دنیا. عواملی وجود دارد که راه ورود به صراط مستقیم است؛ از آن عوامل محبّت است که مقدمه محبّت معرفت می باشد و معرفت، درک کمالات محبوب است و محبّت امیرالمؤمنین و اهل بیت ( علیهم السلام) که همان محبّت به خداوند است زیرا آنها تجلّی اسماء و صفات الهی هستند.این صراط عقباتی دارد، اسم هر عقبه ای از عقبات صراط، اسم عمل واجبی است که یا امر است یا نهی؛ و در مقابل هر واجب تکلیفی است، اگر در آن واجب تقصیر کرده باشد محبوس می شود و اگر از عهده آن تکلیف برآمده باشد نجات می یابد و پیوسته از عقبه اش به عقبه دیگر رانده می شود. و اگر از عقبات سلامت گذر کند می رسد به خانة بقاء و زنده می شود، و ساکن می شود در جوار خداوند با پیغمبران و امامان و صدیقان و شهیدان و صالحان از بندگان خدا. در نتیجه اگر در روایات، از صراط که یکی از مواقف روز قیامت است، با تعبیری چون پل صراط، پل جهنم، … یاد شده است، صرفاً برای آشنایی ذهن مردم با این مسئله و سهولت فهم آن می باشد.

اشتراک گذاری این مطلب!

پایان نامه شبیه­ سازی انسان از منظر فقهی ، حقوقی و اخلاقی

12ام خرداد, 1395

عنوان

شبیه­ سازی انسان از منظر فقهی ، حقوقی و اخلاقی

استاد راهنما: سرکار خانم اکرم السادات موسوی نائینی

پژوهشگر: مریم نادری

یکی از بحث­ برانگیزترین مسائل مستحدثه در فقه پزشکی، مسئله شبیه­سازی انسان است. مطالعه و بررسی عمیق جنبه­های مختلف این فناوری ضروری بوده و از میان مباحث فراوانِ نوظهور با توجه به ابتلاء جامعه مسلمانان در این فناوری بررسی شبیه­سازی انسان از اهمیت ویژه­ای برخوردار است. شبیه­سازی تولید کپی ژنتیکی یک موجود زنده با انتقال مواد ژنتیکی، از یک سلول بنیادی، به داخل تخمکی است که مواد ژنتیک آن قبلاً خارج شده است.

در این تحقیق ضمن بررسی انواع شبیه­سازی انسان و متشابهات آن و نحوه­ی تفاوت ادله فقهای شیعه و اهل سنت و تبیین اثرات این فناوری بر حقوق بشر و اخلاق زیستی، به بررسی فقهی و حقوقی و اخلاقی این­گونه مستحدثات از دیدگاه فقه اسلامی پرداخته و با مطابقت شبیه­سازی انسان بر اصول عملیه و ادله عقلیه توسط علماء شیعه و اهل سنت، نتیجه گرفته شده که نظر جواز ارجحیت دارد ولی به دلیل مشکلات پزشکی- تنفسی و مرگ زودرسِ موجود زنده­ی شبیه­سازی شده و امحاء حدود 300 جنین برای رسیدن به جواب، شبیه­سازی انسان قابل تأمل است.

 

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه نقد و بررسی فرقه بهاییت از منظر قرآن و سنت

4ام خرداد, 1395

عنوان: نقد و بررسی فرقه بهاییت از منظر قرآن و سنت

استاد راهنما: سرکار خانم تسبیحی

پژوهشگر: محبوبه طحانی

در این تحقیق بعد از ارائه کلیات، ابتدا تاریخچه پیدایش بهاییت را بررسی نموده‌ایم، بهاییت در حقیقت ریشه در شیخیه دارد که رهبر آن شیخ احمد احسایی می‌باشد، ایشان به خاطر تفکراتی مانند نظر خاصش در مورد معاد جسمانی مورد تکفیر علمای شیعه قرار گرفت؛ فرقه دیگری که ریشه در بهاییت دارد بابیه است که رهبر آن سید علی‌محمد شیرازی می‌باشد، او مدعی نیابت خاصه امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) شد، بعد از مدتی ادعا کرد که او العیاذ بالله مهدی موعود است و خود را باب نامید، بعد از مدتی ادعای رسالت نمود و سرانجام بعد از توبه و توبه‌شکنی به دار مجازات آویخته شد، یکی دیگر از افراد برجسته که سرآغاز جنبش بهاییت می‌باشد میرزا حسینعلی نوری، ملقب به بهاءالله، است.

در ادامه به اعتقادات بهاییان پرداخته و نقد و بررسی نموده‌ایم که مهم‌ترین آن‌ها عبارت است از: تجلی خداوند در حسینعلی بهاء، نبوت او و منسوخ شدن ادیان گذشته و بحث در مورد معاد به معنای پایان مدت دین سابق و آغاز تشریع دین جدید. سپس در فصل سوم بعضی از احکام و فروع آن‌ها را بیان نموده و عدم تطابق آن را با تمسک به فقه اسلامی و تفسیر به‌طور اجمال بیان نموده‌ایم. احکام بهاییان در مورد طهارت و نجاست، وضو و تیمم، نماز و قبله، زکات و حج و نیز ازدواج با محارم و تعداد زوجات را به‌عنوان نمونه بررسی کرده و نظر اسلام را در این موارد بیان کرده‌ایم و در آخر در فصل چهارم تعالیم دوازده‌گانه بهاییان را آورده و ضمن بررسی، سابقه آن در اسلام را بیان کرده و مشخص نموده‌ایم که این آموزه‌ها ابتکار و نوآوری بهاییت نیست. آموزه‌های تحری حقیقت، وحدت عالم انسانی، وحدت ادیان، ترک تعصبات جاهلیه، تساوی حقوق زن و مرد، صلح عمومی و محکمه کبرای بین‌المللی، تعدیل معیشت عمومی و رفع مشکلات اقتصادی و دیگر آموزه‌ها بسیار خوب است؛ اما ضمن اینکه قبلاً اسلام به این‌ها پرداخته، بهاییت در عمل برخلاف این آموزه‌ها رفتار نموده‌اند و این‌ها ادعایی بیش نیست

اشتراک گذاری این مطلب!

چکیده پایان نامه تقیه و لزوم بکارگیری آن در تعامل مسلمین

1ام خرداد, 1395

عنوان : تقیه و لزوم بکارگیری آن در تعامل مسلمین

استاد راهنما: سرکارخانم موسوی

تهیه و تنظیم : فرزانه بابایی

تقیه و لزوم بکارگیری آن در تعامل مسلمین، یکی از مباحثی بوده که در بین مفسران، متکلمان و فقیهان مسلمان همواره مورد بحث قرار گرفته است و دیدگاههای متفاوتی نسبت به آن مطرح شده است.

صاحب نظران مسلمان در مورد اصل تقیه و تعریف آن با یکدیگر متفق بوده ولی در تطبیق مفهوم تقیه بر مصادیق موجود، اختلاف نظرهایی بین علمای شیعه و اهل سنت دیده شده است.

علمای شیعه تقیه را دسته­بندی نموده و در موارد خاصی مثل قتل افراد حرام دانسته­اند، اما علمای اهل سنت در این موارد نیز قائل به جواز گردیده­اند. از آنجا که این اختلاف دیدگاهها در تعامل اجتماعی مسلمانان ظاهر می­شوند، می­توانند باعث اختلاف و تفرقه بین مسلمانان شده موجب سوء استفاده دشمنان اسلام گردند. امام خمینی ـ رحمة الله علیه ـ از بزرگترین نظریه­پردازان فقه اسلامی، مفهومی به نام «تقیه مداراتی» را که قبلاً توسط علمای قبل از ایشان به صورت مختصر عنوان شده بود، مطرح نموده، به تفصیل پیرامون آن سخن گفتند و تقیه مداراتی را برای حفظ اتحاد مسلمانان بسیار ضروری دانسته­اند.

از آنجا که عده­ای از نویسندگان غربی و اهل تسنن مغرضانه از عنوان تقیه استفاده کرده­اند و آن را سند نفاق شیعیان دانسته­اند، بررسی دقیق منابع اسلامی نشان داده است فریقین، در اصل موضوع «تقیه» با هم متحد بوده و تقیه مداراتی می­تواند به عنوان راه حلی برای اتحاد مسلمانان به کار برده شود.

این تحقیق ازنوع تحقیقات توصیفی بوده و روش جمع آوری اطلاعات درآن روش کتابخانه ای ومنابع بکار رفته در آن منابع وحیانی و اسنادو مدارک فقهی بوده است.

اشتراک گذاری این مطلب!

سیره سیاسی پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در روابط با کفار

26ام اردیبهشت, 1395

پایان نامه سیره سیاسی پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در روابط با کفار به راهنمایی سرکار خانم اکرم السادات موسوی توسط  نیلوفر سلیمی تدوین شده است که علاقمندان می توانند جهت مطالعه آن به کتابخانه مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی حضرت فاطمه (س) مراجعه کنند.

چکیده:
موضوع این تحقیق سیرة سیاسی پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در روابط با کفار است. سیرة سیاسی پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) همان روش و طریق پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در ادارة امور و رهبری مردم است که این شیوه با کفار که همان کسانی بودند که به غیر اسلام گرویده و یا منکر یکی از ضروریات دین بودند، متفاوت است.

کفار به دو قسم داخلی و خارجی تقسیم می شود، به آن کفاری که درون جزیرة العرب زندگی می کردند، کفار داخلی اطلاق می شد و به آن دسته از کفاری که خارج از جزیرة العرب زندگی می کردند، کفار خارجی اطلاق می شد. سیاست پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در برخورد با کفار داخلی و خارجی تفاوتی نداشت؛ به این گونه که به خاطر تعصب های قومی و قبیلگی و نژادی، شفقت و مهربانی آن حضرت با افراد داخل جزیرة العرب بیشتر از افراد خارج از آن باشد، بلکه اگر تفاوتی و برتری دیده می شد آن هم با افرادی بود که در بندگی خدا سبقت گرفته بودند.

برهمین اساس پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در استراتژی خود در دعوت به اسلام تفاوتی قائل نمی شد و گام اول وی در روابط داخلی و خارجی، دعوت به توحید و یکتاپرستی بود که دعوتی با حکمت و موعظه بود و اگر کسی پذیرفت و اسلام آورد پاداشش با خداوند منان است و اگر نه پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) با در نظر گرفتن اصل نفی سبیل و عزت اسلامی که کافران هیچ راه سلطه ای بر مسلمانان ندارند، صلح و سازش مسالمت آمیز می کرد و اگر در این مسیر قرار داد و پیمانی بسته می شد، هرگز خلف وعده نمی کرد و بر سر پیمان خود بود و برای جذب مردم به اسلام علاوه بر هزینة جانی، هزینة مالی نیز متحمل می شد تا موجب گرایش آنان به اسلام شود وگرنه در مرحلة آخر که صلح سودمند به حالشان نبود بنا را بر جنگ می گذاشت و در بسیاری از موارد دیده شد که پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) بعد از جنگ اقدام به آزاد کردن اسیران کرد و آنان به خاطر اخلاق و رفتار پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) اسلام آورده و به شهر و کشور خود بر نگشته و پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) را همراهی کرده و در جنگ ها شهید شدند.

اشتراک گذاری این مطلب!

خود فراموشی، علل و آثار آن از منظر آیات و روایات

20ام اردیبهشت, 1395

این پایان نامه به راهنمایی سرکار خانم فاطمه شیرازی کیا و به همت خانم اعظم ایمانی تووین شده است.

چکیده:
خود فراموشی به‌عنوان یک آسیب هویتی، از قدیم‌الایام گریبان گیر انسان بوده است و انسان از دردهای ناشی از آن می‌نالیده و در رفع آن کوشیده است. تلاش در جهت بررسی ماهیت، عوامل و آثار آن از دیدگاه قرآن و روایات، هدف اصلی این تحقیق است. ضمن بررسی و تحلیل مفهوم «خود» و «فراموشی» از حیث لغت و اصطلاح و کاربردهای قرآنی روشن‌شده است که مقصود از خود، همان ذات و روح انسان است که از خدا نشأت‌گرفته و به‌سوی او بازمی‌گردد و مراد از فراموشی هم، وانهادن، نادیده گرفتن و غفلت است و درنتیجه، خود فراموشی نادیده گرفتن و از دست دادن حقیقت و هویت انسانی خود و اعراض و بریدن از خط سیر صحیح و تکاملی حیات انسانی است.
سپس خود فراموشی از دیدگاه قرآن بررسی‌شده است که در اصطلاح، معنای مستقل خاص برای خود فراموشی در قرآن و روایات نمی‌توان یافت. اما با تعابیر دیگری آمده که تقریباً دارای همان مفهوم یا قریب به مفهوم خود فراموشی‌اند. از قبیل انساء نفس و نسیان نفس، عدم معرفت، جهل به نفس، که از زاویه‌های مختلف به این آسیبِ عارض بر حقیقت و هویت اصلی انسان اشاره می‌کند. اوصافی نیز برای خود فراموشی در آیات ذکرشده‌اند: فسق، سفاهت، نفاق، جهنمی بودن، زیانکاری، همچنین عوامل و اسباب خود فراموشی نیز عبارت است از: دنیاگرایی، خدا فراموشی، شیطان، پیروی از هوای نفس، گناه، خودپسندی، غفلت. با توجه به آیات قرآن کریم خداشناسی، خودشناسی، یاد خدا، توجه به دعوت پیامبران، بررسی اعمال گذشته و محاسبه نفس، به یادآوردن آخرت و به یاد کیفر اعمال بودن، به یادآوردن نعمت‌های الهی به‌عنوان درمان خود فراموشی مورد تحلیل و بررسی قرارگرفته است.

اشتراک گذاری این مطلب!

اثبات مشروعیت اجرای حدود الهی در عصر غیبت ( فقهی – حقوقی)

12ام اردیبهشت, 1395

پایان نامه سطح دو با عنوان ‘’اثبات مشروعیت اجرای حدود الهی در عصر غیبت ( فقهی – حقوقی) با راهنمایی استاد محترم سرکار خانم اکرم السادات موسوی و به همت سرکار خانم رقیه اسدی تدوین شده است.

این پایان نامه در کتابخانه مدرسه علمیه حضرت فاطمه (س) تهران موجود است و علاقمندان می توانند با مراجعه به این مدرسه از ان استفاده کنند.

چکیده:

مشروعیت اجرای حدود الهی در عصر غیبت همواره محل مناقشه فقهای متقدم و متأخر بوده است؛ به گونه ای که برخی از فقها اجرای حدود را مشروط به حضور امام معصوم علیه السلام می دانند؛ اما عده ای دیگر معتقدند این مهم در عصر حضور به عهدة امام علیه السلام و در عصر غیبت به عهدة فقیه جامع الشرایط است.
اهمیت آثار مترتب بر پذیرش هر یک از این دو اندیشه فقهی، ضرورت تبیین مستقل این موضوع را آشکار می سازد.
در این تحقیق ضمن تبیین اقوال و ادلة موافقین و مخالفین اجرای حدود در عصر غیبت، به بررسی حدود و اقسام آن از دیدگاه فقه و حقوق و همچنین شرایط اجرای حدود و عوامل سقوط آن پرداخته و نتیجه گرفته شده است، نظر جواز ارجحیت دارد.
قانون گذار نیز در نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران نظر موافقین اجرای حدود در زمان غیبت را پذیرفته و قائل به لزوم اجرای حدود است. از این رو حدّ به عنوان یکی از مجازات های قانونی در مادة 14 قانون مجازات اسلامی، مورد تأکید قانون گذار قرار گرفته است. تحقیق حاضر به شیوة توصیفی – کتابخانه ای به رشتة تحریر در آمده است.

اشتراک گذاری این مطلب!

«امکان فقری و آثار آن در حکمت متعالیه»

7ام بهمن, 1394

«امکان فقری و آثار آن در حکمت متعالیه» عنوان پایان نامه سطح 3 (کارشناسی ارشد) خانم سیده معصومه میری گرجی از مدرسه علمیه حضرت فاطمه (سلام الله علیها) که به راهنمایی حجت الاسلام دکتر محمدرضا امامی نیا و مشاوره دکتر مهدی حاجیان در بهار 1393 تهیه تنظیم و دفاع شده است .

متن چکیده این پایان نامه را می توانید در اینجا مطالعه کنید.

گفتنی است برای درسرسی به این پایان نامه می توانید با مدرسه علمیه حضرت فاطمه (س) تهران واقع در محله پیروزی تهران ارتباط برقرار کنید.


چکیده:

پژوهش مورد نظر با عنوان امكان فقري و آثار آن در حكمت متعاليه است، كه به تبيين امكان فقري از نگاه ملاصدرا  می پردازد و آثارش را در حكمت متعاليه مورد بررسي قرار مي دهد.

ملاصدرا بنيانگذار امكان فقري، براساس مباني فلسفي خود « اصالت الوجود»، «تشكيك وجود» و «وحدت  شخصی وجود»، ثابت كرد كه فقر و نياز در وجود امكاني، ذاتي است و تمام موجودات در دار هستي تعلق صرف و ربط محض به وجود واجب الوجود  دارند,

بنابر عقيده ملاصدرا، مناط احتياج به علت، امكان فقري است كه صفت وجودات امكانيه است كه وجود معلول، حدوثاً و بقائاً شأني از شئون الهي اند كه بدون ارتباط به او، هيچ گونه هويتي نخواهند داشت.

براساس امکان فقری، تقدم واجب متعال بر وجود امکانی تقدم بالحق و قدم آن قدم بالحق است و اتحادعاقل به معقول در علم حضوری علت به معلول و بالعکس، اتحاد حقیقت و رقیقت است.

بواسطه امكان فقري، در اثبات مبدأ واجب و شناساندن آن، از نتايج و آثار بيشتري بهره مند خواهيم شد و بواسطه آن، مي توان درك كرد كه آنچه در آسمانها و زمني وجود دارد، نيازمند؛ و خداوند را حقيقتي معرفي مي كند كه هر مرتبه از مراتب وجودي، از تجليات اوست.

لذا ضرورت بحث هر چه بيشتر در مورد امكان فقري احساس مي گردد، چون پژوهشي جامع در اين مورد صورت نگرفته است.


كليد واژه :‌

امكان، امكان وجودي، الهیات، وجود رابط، علت، تقدم و تاخر ، حدوث و قدم، برهان، صدیقین، توحيد خالقییت.

اشتراک گذاری این مطلب!

برگزاری دفاعیه پایان نامه سطح سه « نقش زن در تباهی جامعه از منظر قرآن »

16ام دی, 1394

دفاعیه پایان نامه های سطح 3 مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآن حضرت فاطمه (س) با عنوان « نقش زن در تباهی جامعه از منظر قرآن » دیروز سه شنبه  15/10/94 در این مرکز برگزار شد.
محقق این پایان نامه، خانم الهام صفری پور آناقیز، گرایش تفسیر علوم قرآن با راهنمایی جناب استاد حسام الدین خلعتبری ، مشاوره جناب استاد هادی دوست محمدی و داوری جناب استاد سید ابراهیم حسینی بود.
پایان نامه در 3 بخش کلیات و مفاهیم ،مبانی شخصیت زن در قرآن، نقش زن در اصلاح و تباهی جامعه و راهکارهای قرآن در درمان آن تهیه شده است.
پایان نامه مذکور امتیاز 19 را به خود اختصاص داد.

فایل پاورپوینت این پایان نامه را می توانید از اینجا دریافت کنید.

اشتراک گذاری این مطلب!

برگزاری دفاعیه پایان نامه های سطح3 تفاوت لحن در قصص قرآن و بررسی علل آن

29ام مهر, 1394

دفاعیه پایان نامه های سطح3 مرکز تخصصی علوم قرآن وتفسیر حضرت فاطمه (س)با عنوان ( تفاوت لحن در قصص قرآن و بررسی علل آن) در روز سه شنبه مورخ 28/7/94 در مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران منطقه یک برگزار شد.

محقق این پایان نامه، خانم مریم جلالی ورنام خواستی ، گرایش تفسیر علوم قرآن با راهنمایی جناب آقای دکتر علی رضا قائمی نیا و مشاوره ی آقای دکتر حسام الدین خلعتبری و داوری استاد محترم جناب آقای دکتر سید ابراهیم حسینی بود.

پابان نامه در3 بخش کلیات ومفاهیم، قصه های قرآنی که خود شامل 6 فصل می باشد و لحن در قصص تدوین شده بود.

از امتیازات ویژه این پایان نامه ، موضوع نو و جذابی بود که به کفته استاد راهنما تاکنون هیچ نویسنده فارسی زبانی روی آن کار نکرده است و در میان نویسندگان عرب زبان نیز تنها از اهل سنت به این موضوع پرداخته اند، و تاکید کردند که حتما برای انتشار در مقاله ارسال شود.

پایان نامه مذکور امتیاز 20 را به خود اختصاص داد.

فایل پاورپوینت این پایان نامه را می توانید از اینجا دریافت کنید.

 

اشتراک گذاری این مطلب!

«صفات و معارف قرآن کریم درخطبه حضرت زهرا (علیها السلام)»

2ام آذر, 1393

«صفات و معارف قرآن کریم درخطبه حضرت زهرا (علیها السلام)» عنوان پایان نامه سطح دو(کارشناسی) خانم بهناز احمدی از طلبه های مدرسه علمیه حضرت فاطمه (س) تهران است که در زمستان 91 به راهنمایی سرکار خانم تسبیحی تهیه -تنظیم و دفاع شده است.

چکیده
خطبه حضرت زهرا (علیهاالسلام) یکی از مهمترین متون شیعی است که به دلیل مقطع زمانی ایراد آن ومحتوا وشخصیت والای ایرادکننده آن، آوازه‌ای بلند یافته است .

علی رغم این مسئله، کلام ارزشمند دخت گرامی نبی اکرم(صلی الله علیه وآله وسلم)، مهجور واقع شده ودر طول قرون گذشته استفاده کافی ووافی ازآن نشده است .

درهمین راستا مابرآن شدیم که دراین تحقیق، به شرح مختصر فرازی از فرازهای خطبه، یعنی بیان قرآن در خطبه حضرت زهرا (علیهاالسلام)پرداخته شود، چرا که تحلیل این خطبه بازتابی از نیازهاو درک تحلیلی‌گران از حوادث پیرامون خود بوده است و باتوجه به تحوّلات عمیقی که پدیدآمده است، بازنگری در فهم این خطبه ضروری است ودرآن به پاسخگویی مسائلی از قبیل معنا و مفهوم صفات، نام‌ها و القابی که حضرت به قرآن نسبت داده‌اند وعلت این امر وارتباط این مضامین باهدفی که حضرت از ایراد خطبه داشته‌اند،پرداخته شده است.


اشتراک گذاری این مطلب!

آسیب شناسی چندهمسری ازمنظردین اسلام

31ام شهریور, 1393

«آسیب شناسی چندهمسری ازمنظردین اسلام » عنوان پایان نامه سطح دو(کارشناسی) سمیه زارعی از طلاب مدرسه علمیه حضرت فاطمه سلام الله علیها است که پاییز 92 با راهنمایی آقای دکتر قربان علی کریم زاده قراملکی تهیه، تنظیم و دفاع شده است.

چکیده:

سنّت چندهمسری در گذشته های دور، و در ادیان دیگر و در میان اقوام و نژادهای مختلف وجود داشته، و هم اکنون نیز در بسیاری از جوامع جاری است و در جامعه ی ایران امروز از مباحث پرچالش می باشد؛ اسلام آن را ابداع و نسخ نکرده، بلکه آن را محدود و مشروط کرده است.

چندهمسری، به صورت ازدواج موقت و دائم است. ازدواج موقت به خودی خود جایز می باشد، و برای مواقع اضطراری وضع شده که در جاهایی نیز مکروه و یا حرام می شود.

چالش آن زمانی است که مردی با داشتن همسر دائم، بدون دلیل به سراغ متعه های گوناگون می رود. اصل در اسلام تک همسری است و به آن سفارش شده، ولی آیاتی در قرآن، چندهمسری را نیز جایز دانسته است. عدالت شرط مهم چندهمسری است که تحصیل آن بسیار سخت است.

اشکالاتی به چند همسری وارد شده که به همه¬ی آن ها پاسخ داده شده و رد شده است. یکی از آن ها تعدد زوجات پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) است که همه¬ی ازدواج ها به دلایل خاص و موجه صورت گرفته است. واقعیت های اجتماعی چندهمسری توسط قوانین و آمار مأخوذه به دست می آید.

بیشتر آسیب های وارد بر جامعه از سوی چندهمسری به دلیل بی عدالتی مردان است. پیامدهای فراوانی بر چندهمسری وارد است که خشونت، رهایی فرزندان، قتل، خودکشی، طلاق و … می¬باشد. چندهمسری باید با راهکارهایی کنترل شود.

اشتراک گذاری این مطلب!

حيا در آيات و روايات

23ام شهریور, 1393

«حيا در آيات و روايات»  عنوان پایان نامه سطح 2 کارشناسی خانم فائزه صابر نژاد است که به راهنمایی استاد گرانقدر سرکار خانم عسگری  بهار 1392 تهیه و تنظیم و دفاع شده است .

چکیده:

حيا در تعاريف، به خودداري كردن نفس از هرگونه كار قبيح و زشتي كه مردم آن را بد بدانند و فاعل آن را مذمت كنند گفته ميشود.

گسترش بي حيائي در جوامع امروز و آسيبهاي ناشي از آن كه بيش از همه متوجه زنان ميباشد از مهمترين دلايل تحقيق در موضوع حياست. از اهداف اين پژوهش ترويج فرهنگ حيا ميان افراد جامعه ميباشد. شناخت دقيق اين موضوع لزوم بررسي ديگر مفاهيم قريب به موضوع حيا را آشكار ميسازد.

در بررسي آيات و روايات با كمك تفاسير، لغتنامه ها، كتب حديثي، اخلاقي و روانشناسي نتايج ارزشمندي حاصل شده است كه از جملهي آن‌ها فطري بودن حيا و تفاوت داشتن با مفاهيمي همچون عفت و كم رويي و بيان اقسام حيا مي باشد. اين تحقيق از پنج فصل تشكيل شده است.

فصل اول: كليات تحقيق،

فصل دوم: بررسي ماهيت حيا كه شامل دو گفتار است 1.معناي حيا و مفاهيم مرتبط به آن 2.اركان و ويژگيهاي حيا،

فصل سوم: به اقسام حيا ميپردازد.

فصل چهارم: آثار حيا و پيامدهاي بي حيائي را بيان مي دارد كه از سه گفتار تشكيل شده است 1.آثار فردي و اجتماعي حياي ممدوح 2.پيامدهاي فردي و اجتماعي مذموم 3.بيحيائي و پيامدهاي آن.

در فصل پنجم هم علل بيحيائي و راههاي اصلاح آن بررسي ميشود كه شامل دو گفتار است 1.علل بيحيائي 2.راههاي اصلاح آن و در خاتمه ضمن نتيجهگيري، پيشنهاداتي براي ترويج فرهنگ حيا ارائه شده است.

اشتراک گذاری این مطلب!

شایعه از منظر قرآن و روایات

13ام شهریور, 1393

«شایعه از منظر قرآن و روایات» عنوان پایان نامه سطح دو(کارشناسی) ریحانه آقایی از طلاب مدرسه علمیه حضرت فاطمه سلام الله علیها است که تابستان 92 با راهنمایی سرکار خانم موسوی تهیه، تنظیم و دفاع شده است.

چکیده :

شایعه سازی وشایعه پراکنی از گناهانی است كه اسلام آن را به شدت محكوم ساخته است وآیات و روایات متعددی كه در باره این موضوع وارد شده نظر اسلام را در این زمینه روشن مى سازد.شایع شدن خبر در میان مردم، منتشر شدن ،پراکنده شدن وظاهر شدن آن است به این معنی که آن خبر به همه ی مردم می رسد خواه نسبت به آن علم داشته باشند و یا علم نداشته باشند.
در قرآن می توان واژه هایی را یافت كه به نوعي مي‏توانند مفهوم شايعه را افاده كند. «خرص‏» ، «تقول‏» و «اختلاق‏» از اين نمونه‏ها هستند. كلماتي نيز به فرايند شايعه‏پراكني و بعضاً به اهداف آن اشاره دارد، از آن جمله می توان به تشیع، اذاعه و ارجاف اشاره کرد. شایعه دارای ابعاد متعددی می باشد که مهمترین آن ها عبارت است از بعد سیاسی ، عقیدتی واخلاقی. شایعه برای انتشار و پذیرش، نیازمند تحقّق شرایطی است که اگر این شرایط شناخته و مرتفع شود می توان از بروز بسیاری از شایعه ها جلوگیری و یا حداقل آثار مخرب آن را کاهش داد که از جمله ی این شرایط می توان به اهمیت خبر،ابهام در جامعه ،شتاب زدگی و زود برانگیختگی ،جلب توجه دوستان وخشنود ساختن ديگران ،حسادت ،برون رفت از سكوت و…اشاره کرد.
شایعه سازی وشایعه پراکنی سبب می شود سلامت جامعه وافراد از بین رفته و در پی آن آسیب های فراوانی، اجتماع وآحاد جامعه را تهدید کند که این آسیب ها هم دنیوی و هم اخروی می باشد. با توجه به آسیب های سخت و جبران ناپذیری که شایعات در جامعه وآحاد افراد آن باقی می گذارد ضروریست که همه افراد برای مقابله با آن اقدام نمایند تا از این آسیب ها جلوگیری و یا آثار آن را به حدأقل برسانند؛به همین منظور اسلام راه حل هایی را ارائه داده که عمل به آن ها ما را دربرابر این مشکلات واکسینه می نماید از جمله ارجاع اخبار به اهل استنباط ،تحقیق درباره ی اخبار شنیده شده،حسن ظن نسبت به مومنان،سکوت درصورت عدم علم ،پرهیز از مواضع تهمت برانگیز ،پرهیز از پر حرفی و بیهوده گویی ،پرهیز از غیبت ،بالا بردن بصیرت ،تکذیب شایعات ،حفظ همبستگي واتحاد و رعایت تقوای الهی.

اشتراک گذاری این مطلب!

بررسی ابعاد وجودی حضرت فاطمه (س)به عنوان الگوی امام مهدی (عج)

3ام تیر, 1393

«بررسی ابعاد وجودی حضرت فاطمه سلام¬الله-علیها به عنوان الگوی امام مهدی علیه¬السلام » عنوان پایان نامه سطح دو (كارشناسي) مرضیه حنیفه مجردی طلبه مدرسه‌ي علميه‌ي حضرت فاطمه (سلام الله عليها) است که در بهار 1392 با راهنمایی سركار خانم موسوی تهيه ، تنظيم و دفاع شده است.


چکیده
در خودسازی¬های فردی و اجتماعی نمونه عملی سهم عمده¬ای را ایفا می¬کند و قرآن به عنوان کتاب انسان¬ساز بشریت نمونه¬های عینی، تربیتی از جنس افراد بشر را معرفی نموده است. این نیاز به الگوخواهی به حدی از اهمیت برخوردار است، که حتی معصومین علیهم السلام نیز با وجود اینکه از جهت منش و بینش مصون هستند ولی خود را بی¬نیاز از الگو نمی¬دانند که در میان معصومین علیهم السلام حضرت زهرا علیهاالسلام که از جایگاه و مقام ویژه و مخصوصی برخوردارنند الگویی بی¬همتا و یگانه برای ایشان و تمام جهانیان می¬باشند؛ تا جایی که امام مهدی علیه السلام که خود به عنوان یگانه الگوی کامل بشریت هستند حضرت زهراعلیهاالسلام را به عنوان الگویی بی¬همتای خود انتخاب کرده-اند. چنان¬که در بخشی از توقیع خود می¬فرمایند: ” فِی إبنّةِ رَسُولِ اللهِ لِی أُسوَةٌ حَسَنَةٌ” سیره و عمل یگانه دختر پاک رسول خدا صلی¬الله علیه وآله برای من الگو و نمونه پسندیده¬ای است.
این امر از یک سو نشانه توجه و عنایت خاص حضرت مهدی علیه السلام به ساحت حضرت زهرا علیهاالسلام و از سوی دیگر ارتباط تنگاتنگ ایشان با مادرشان می¬باشد.
در این تحقیق به برخی از ابعاد وجودی حضرت زهرا علیهاالسلام به عنوان الگوی امام مهدی علیه السلام اشاره شده است و بعضی از شباهت¬های سیاسی بین ایشان از جمله: سرزنش خواص جامعه، اشک و ندبه در اعتراض به وضع موجود، عدم بیعت با خلفای زمان و … و نیز صبر حضرت زهرا علیهاالسلام به عنوان نمونه عینی و عملی استقامت، و هم¬چنین بعضی از شباهت-های فردی در سیره و عملکرد هر دو بزرگوار از جمله شباهت در خلقت، شباهت¬های عبادی و شباهت¬های اجتماعی و هم¬چنین شباهت در اسم و لقب که عبارتند از بقیه¬النبوه و بقیه¬الانبیاء، منصوره و منصور، طاهره و طاهر، محدثه و محدث، کریمه و کریم، زکیه و زکی، صدیقه و صدیق و … پرداخته شده است. تا ما نیز به تأسی به مولا و مقتدایمان امام مهدی علیه السلام کامل¬ترین الگوی جهان بشریت را شناخته و سرمشق خود قرار دهیم.

کلید واژه: اسوه ، حضرت زهرا علیها السلام، امام مهدی علیه السلام، سیره

اشتراک گذاری این مطلب!

مسأله شر و راه حل‌های آن

3ام اسفند, 1391

«مسأله شر و راه حل‌های آن» عنوان پایان نامه سطح دو(کارشناسی) فاطمه پورمحمد از طلاب مدرسه علمیه حضرت فاطمه سلام الله علیها است که  پاییز 90 با راهنمایی سرکار خانم تسبیحی تهیه، تنظیم و دفاع شده است.

چکیده
انسانها در زندگی روزمره‌ی خود با حوادث و مشکلات گوناگونی روبرو می‌شوند که گاه تحمل این مسائل برای آنان بسیار دشوار است.در اغلب موارد آنها از این مشکلات به عنوان شری در زندگی خود یاد می‌کنند و درصدد رفع آن بر می‌آیند. شر به هر چيز نامطلوبي كه اگر نباشد وضع موجود بهتر خواهد بود، گفته می‌شود. شرّ غير از نقص است، شرّ مي‌تواند به معنايي اعمّ به كار رود وشامل مطلق كاستي ‌شود.شر دارای اقسام مختلفی از جمله فناها و نيستي ها مانند مرگ، تفاوت ها و تبعيض ها مانند فقير و غني، سختي ها و شدائدمانند رنج جسمي و روحي می‌باشد.
 در زمان هاي گذشته، انديشمندان غيرالاهي مسأله شر را منافي با يكي از صفات خدا مثلاً عدل الهي مي‌دانستند ؛ ولي در عصر جديد آن را ناسازگار با اصل وجود خداوند مي‌دانند.همه‌ي جهان بيني‌هاي بزرگ اعم از ديني و غيرديني به وجود شر اذعان كرده اند و معتقدند که شر، ايمان ديني را  به مخاطره مي‌افكند ومسأله شر جدي ترين نقد عقلاني بر اعتقاد به وجود خداست. بعضي نيز اعتقادات ديني را به دليل وجود شر در عالم، كنار نهاده‌اند و وجود شرور در جهان را دست‌مايه‌ي انتقادي بسيار قوي عليه اعتقاد ديني دانسته‌اند. . متألهان و انديشمندان خدا باور نيز با ارائه راه حل هايي در اين باره مشكل را به نحوي حل كرده‌اند.
نکته‌ای در این بحث به ذهن انسان می‌رسد و آن اینکه عامل به وجود آمدن این شرور چه کسی یا چه چیزی می‌تواند باشد. در پاسخ به آن می‌توان گفت که هرخوبي و بدي از حوادثي است كه ناظم نظام عالم آن را رديف مي‌كند و ناظم عالم تنها وتنها خداست. قابل ذكر است كه انسان خود زمينه هاي نزول خير و شر را بنيان مي‌نهد.
يقيناً هر رويدادي كه شر ناميده مي‌شود داراي سبب خاص و علت مخصوص است، و این انسان است که زمینه‌ی به وجود آمدن شر را فراهم می‌کند. نفس هوا خواه انسان، گناه و جهل ازجمله‌ی این زمینه هاست.ممکن است به نظر آید که وجود شر با حکمت الهى و غایتمندى آفرینش انسان سازگارى ندارد، زیرا غرض خداوند از خلقت آدمیان تامین مصالح و منافع آنهاست؛ ولی با کمی تأمل می‌فهمیم که این امور درجهت مصالح حقیقى فردى یا نوعى انسانها قرار دارند، از این رو نباید وجود آنها را لغو و بیهوده یا مخالف با اغراض عمومى آفرینش دانست، بلکه دارای فواید مهمی می‌باشند.
 شکوفا شدن استعداها، بیداری دل و توفیق به توبه، هشدار و بیدارگری از جمله این فواید است.اندیشمندان و دانشمندان اسلامی برای رفع تعارضاتی که در این بحث عنوان شده است و برای حل شبهات موجود راه حل‌های مختلفی را ذکر کرده‌اند. نسبی بودن شرور، عدمی بودن، لازمه‌ي جهان مادی بودن، لازمه‌ی مختار بودن انسان و راهکار نظام احسن را می‌توان از راه‌حل‌های مسئله شر برشمرد.

اشتراک گذاری این مطلب!

نفوذ صهيونيسم بر جهان

1ام اسفند, 1391

«نفوذ صهيونيسم بر جهان» عنوان پايان نامه سطح 2(كارشناسي) شريفه عليخان از طلاب مدرسه حضرت فاطمه(سلام ا… عليها) است که با راهنمایی سركار خانم تسبيحي تابستان1389 تهیه، تنظیم و دفاع شده است.

چكيده:
   اين رسانه با عنوان «نفوذ صهيونيسم بر جهان »ارائه شده است .«صهيونيسم »كه ازنام تپه اي در «اورشليم»مشتق شده درواقع مسلك سياسي كه به صورت افراطي طرفدار تشكيل دولت صهيو نيستي درفلسطين مي باشد .اين گروه در حقيقت هيچ ربطي به پيروان حضرت موسي (عليه اسلا م )كه «يهودي» ناميده مي شوند،ندارند.

اين رژيم منحوس درتاريخ 1917ميلادي توسط «جيمز بالفور»رئيس امورخارجه انگليس پايه ريزي شد ودر سال 1922ميلادي توسط سازمان ملل به رسميت شناخته شد.خصوصيت صهيونيستها را مي توان در يك جمله نژاد پرستي ،پول پرستي ،نيرنگ بازي، بزدلي،بي رحمي و… برشمرد .صهيونيستها طرحي را در قالب پرو تكلهاي24 گانه به صورت محرمانه تهيه كرده اند ،تابرتمامي جهان سلطه پيدا كنند وبه خيال خود تمام جهان را زير سلطنت فرزندان «داوود» بكشند.


   صهيو نيستها بر طبق اين عمل بر اين پروتكلها بر خاور ميانه ،اروپا ،آفريقا ،آمريكاي لاتين و بقيه نقاط دنيا،نفوذ بسيارگسترده اي يافته اند ازجمله،نفوذ درفرهنگ،سياست،مذهب،اقتصاد ،جمعيت، رسانه هاو… به صورت جمعي دنبال مي كنند.امروزه ميزان اين نفوذ درآمريكا بيشترازبقيه نقاط دنيا به چشم     مي خوردو به نظر مي رسدكه آمريكا به«اورشليمي »جديد براي صهيو نيستها تبديل شده است.

اشتراک گذاری این مطلب!

نفوذ صهيونيسم بر جهان

29ام آذر, 1391

«نفوذ صهيونيسم بر جهان» عنوان پایان نامه شريفه عليخان طلبه مدرسه علمیه حضرت فاطمه سلام الله علیها است که در تابستان1389 به راهنمایی سرکار خانم تسبیحی تهیه، تنظیم و دفاع شده است.

چكيده:

   اين رسانه با عنوان «نفوذ صهيونيسم بر جهان »ارائه شده است .«صهيونيسم »كه ازنام تپه اي در «اورشليم»مشتق شده درواقع مسلك سياسي كه به صورت افراطي طرفدار تشكيل دولت صهيو نيستي درفلسطين مي باشد .اين گروه در حقيقت هيچ ربطي به پيروان حضرت موسي (عليه اسلا م )كه «يهودي» ناميده مي شوند،ندارند.اين رژيم منحوس درتاريخ 1917ميلادي توسط «جيمز بالفور»رئيس امورخارجه انگليس پايه ريزي شد ودر سال 1922ميلادي توسط سازمان ملل به رسميت شناخته شد.خصوصيت صهيونيستها را مي توان در يك جمله نژاد پرستي ،پول پرستي ،نيرنگ بازي، بزدلي،بي رحمي و… برشمرد .صهيونيستها طرحي را در قالب پرو تكلهاي24 گانه به صورت محرمانه تهيه كرده اند ،تابرتمامي جهان سلطه پيدا كنند وبه خيال خود تمام جهان را زير سلطنت فرزندان «داوود» بكشند.

   صهيو نيستها بر طبق اين عمل بر اين پروتكلها بر خاور ميانه ،اروپا ،آفريقا ،آمريكاي لاتين و بقيه نقاط دنيا،نفوذ بسيارگسترده اي يافته اند ازجمله،نفوذ درفرهنگ،سياست،مذهب،اقتصاد ،جمعيت، رسانه هاو… به صورت جمعي دنبال مي كنند.امروزه ميزان اين نفوذ درآمريكا بيشترازبقيه نقاط دنيا به چشم     مي خوردو به نظر مي رسدكه آمريكا به«اورشليمي »جديد براي صهيو نيستها تبديل شده است.

اشتراک گذاری این مطلب!

تاثير ايمان بر جسم و روح

11ام آبان, 1391

«تاثير ايمان بر جسم و روح » عنوان پایان نامه سطح دو (كارشناسي) پريسا اكبري طلبه مدرسه‌ي علميه‌ي حضرت فاطمه (سلام الله عليها) است که در زمستان 1385 با راهنمایی سركار خانم دادبه تهيه ، تنظيم و دفاع شده است.
 


چكيده

انسان مجموعه‌اي از جسم و جان است و سعادتش در برآوردن همه نيازمندي‌هاي مادي و معنوي اوست. هر كس به اين نيازمندي‌هايش بي‌اعتنا باشد به همان نسبت از سعادتش كاسته مي‌شود. در اسلام، ايمان به خدا، تزكيه نفس و مراقبت سجاياي اخلاقي ركن اساسي سعادت بشر به شمار مي‌روند يعني راه رسيدن به قله سعادت و نهايت درجه سرور، ايمان و عمل صالح است.
ايمان از ريشه «أمن» به معناي آرامش خاطر و اطمينان و مطلق تصديق است و حقيقت ايمان همان تسليم شدن به مبدأ هستي در همه جهات زندگي است. چنين فردي از نظر رواني با وجود اينكه بر آوردي صحيح از توانمندي‌هايش دارد، و از آنها استفاده مي‌كند، متكي بر موجودي است كه علم، قدرت و خيرخواهي، بي‌نهايت است. با مدنظر قرار دادن اين واقعيت، احساس بي‌نيازي و آرامشي به فرد دست مي‌دهد كه ديگر هيچ عاملي موجب ترس، اندوه و اضطراب و تزلزل او نمي‌شود.
ايمان كه شناخت و پذيرش آگاهانه نسبت به خدا و دين و وحي است داراي مراتب مختلف مي‌باشد؛ اما وقتي كامل است كه همراه با شناخت قلبي، اقرار به زبان و عمل به اعضا و جوارح باشد. بنابراين با بالا رفتن مراتب ايمان،‌ تاثيرات رواني آن نيز فزوني مي‌يابد و در برخي افراد نهايتاً صفت شخصيتي ايمان پديد آمده و بر زندگي آنها تاثير شگرفي مي‌گذارد.
انسان با ايمان و معتقد به روز رستاخيز، سعي بر آن دارد كه از هواي نفس اجتناب كند و با انجام عباداتي همچون نماز و روزه و ساير عبادات، روح خود را پاك و مطهر كند.
ايمان به خدا، بينش و درك تازه‌اي به انسان مي‌بخشد و روشن‌بيني خاصي به او مي‌دهد، افق ديد او را از زندگي محدود مادي فراتر مي‌برد در اين هنگام است كه جان و مال و ساير شئون خود را در راه هدف و رسيدن به محبوب، فدا مي‌كند. ايمان علاوه بر تاثيرگذاري بر روح، بر جسم هم تاثير مي‌گذارد. كسي كه ايمان به خدا دارد، هيچ گاه مشكلات او را از پاي در نمي‌آورد و دچار اضطراب و اندوه نمي‌شود در نتيجه كمتر مبتلا به آسيب‌هاي جسمي ناشي از بيماري‌هاي روحي خواهد شد. مومن به خدا هيچ گاه به مصرف مسكرات و مشروبات الكلي و گوشت‌هاي حرام اقدام نمي‌كند و در عوض از غذاها و ميوه‌هاي حلالي كه براي بدن سودمند هستند استفاده مي‌كند از سوي ديگر، نماز و روزه كه از مصاديق ايمان عملي مي‌باشند در سلامت بدن هم، نقش موثري را ايفا مي‌كنند.

اشتراک گذاری این مطلب!

سيره فردي و اجتماعي حضرت امام خميني (رحمة الله عليه)

10ام آبان, 1391

«سيره فردي و اجتماعي حضرت امام خميني (رحمة الله عليه) » عنوان پايان‌نامه سطح دو (كارشناسي) زهرا خليلي طلبه مدرسه‌ي علميه‌ي حضرت فاطمه (سلام الله عليها) است که به راهنمایی سركار خانم موسوي زمستان 1385 تهیه، تنظیم و دفاع شده است.

 چكيده

سيره فردي و اجتماعي امام خميني (رحمة‌ الله عليه) موضوعي است كه من براي تحقيق پاياني خود انتخاب كردم. از آنجا كه بزرگمردان تاريخ، تغيير و تحول عميق در زندگي بشر به وجود مي‌آورند. تحقيق و بحث در مورد آنها هميشه احساس مي‌شود، تا هر چه بيشتر ابعاد مختلف زندگي آنها شناخته و به مردمان شناسانده شود.

در اين تحقيق سعي شده است تا از افرادي كه دوران زندگي خود را با اين اسطوره ايمان و تقوا گذرانده‌اند و درس‌هاي فراواني را از ايشان گرفته‌اند، خاطراتي نقل شود. از خانواده امام بزرگوار و دوستان و آشنايان، صحبت‌هايي نقل شده كه؛ بسيار زيبا و جذاب بود و من را بيش‌تر از قبل مجذوب شخصيت ايشان ساخت. از كتاب‌هاي معتبر كه اين خاطرات در آنها نقل شده بود استفاده شد و از مقالاتي كه به بحث و بررسي سيره فردي، اجتماعي حضرت امام (رحمة الله عليه) پرداخته بودند، بهره‌هاي فراوان بردم. سيره فردي و اجتماعي امام خميني (رحمة الله  عليه) شامل بررسي مراحل تولد، كودكي، جواني و نوجواني ايشان است تا زندگي‌نامه مختصري را از گذشته آن رهبر فرزانه در اختيار ما قرار دهد. برسي ابعاد مختلف اخلاق فردي امام خميني (رحمة الله عليه) ما را با شخصيت والا و بالاي ايشان هرچه بيشتر آشنا مي‌كند. شيوه برخورد آن پدر مهربان با اقشار مختلف جامعه از جوانان و كودكان و زنان تا محرومين، خانواده شهدا، ايثارگران و … يك زندگي صحيح، الهي و اجتماعي را فرا روي ما قرار مي‌دهد و در پايان گذراندن لحظاتي با امام (رحمة الله عليه) شيرين‌ترين ساعات زندگي را براي ما فراهم مي‌سازد.

اميد است اين گفته‌ها و شنيده‌ها هرچه بيشتر ما را در وادي عمل به محبوب دل‌ها، حضرت امام (رحمة‌ الله عليه) نزديك‌تر كند.

اشتراک گذاری این مطلب!

موسیقی از دیدگاه اسلام

9ام آبان, 1391

«موسیقی از دیدگاه اسلام » عنوان پایان نامه سطح دو (کارشناسی)زهرا سعیدیان از مدرسه علمیه حضرت فاطمه (س) تهران است که به رهنماسرکار خانم مرضیه درمان در زمستان 1385 تهیه، تنظیم و دفاع شده است.

چکیده

در ابتداء امر پس از تشکر از پروردگارم که این سفرۀ علمی را برای من گشود تا بتوانم مراحل کمال را طی کنم نوشتن به این پایان نامه را شروع می کنم.
من در این پایان نامه سعی دارم که پس از تعریف و تبیین موضوع به بررسی جهات مختلف آن پرداخته و فلسفه حرمت را بیان نمایم.
در ابتداء به تبیین موضوع که موسیقی از دیدگاه اسلام است پرداخته، که در بخش کلّیّات می باشد که این بخش، پس از مقدمه ای چند صفحه ای است، که در آن به این مسائل پرداخته ام که، موسیقی چیست ؟ و چه تقسیماتی دارد و چه نوع موسیقی از لحاظ شرعی حرام است ؟
بعد از کلّیّات بخش اوّل شروع می شود که در آن به بررسی معانی و مفاهیم لغوی و اصطلاحاتی موسیقی پرداخته و اینکه اصل واژه موسیقی عربی نیست بلکه یک واژه یونانی است و اینکه یعنی اهل لغت قائل به این مسئله شده اند که موسیقی یک فن و حرفه است.
در مرحله بعد به تفاوت معانی بین موسیقی و چند واژه نزدیک به آن مثل لهو ، طرب، تصنیف پرداخته ام.
در بخش دوّم تاریخچه موسیقی را مورد بررسی قرار داده ام که اوّلین مؤسس آن شیطان و قابیل می باشد و برای این امر از لوازم تنبور و طبل استفاده می کردند و این زمانی بود که حضرت آدم دار فانی را بدرود گفته بودند.
و بعد از آن به مراحل مختلف تاریخی موسیقی که ابتداء آن در یونان باستان است و بعد از آن موسیقی در میان اعراب جاهلی و بعد در میان اعراب مسلمان را مورد بحث و بررسی قرار داده ام.
و در بخش سوّم که اصل مطالب پایان نامه در این بخش و بخش بعدی می باشد به این اصل مهم پرداخته ام که کلّ موضوع موسیقی از نظر علماء و دانشمندان رد شده نیست بلکه ابتدا برای موسیقی تقسیماتی قائل شده اند که آن را به طبیعی و غیر طبیعی (مصنوعی) تقسیم نموده و تمامی دانشمندان و فلاسفه و علماء دین قسم اوّل را حلال و خوب و باعث آرامش روح و جسم بشری می دانند و قسم دوّم که اصوات غیر طبیعی (مصنوعی) را شامل می شود و دارای زیر و بم های ناهنجار می باشد که ساخته دست بشری است را رد کرده و علماء دین حکم حرمت آن را داده اند که من در این پایان نامه و با استفاده به دلائل عقلی و نقلی به رد قسم دوّم همت گمارده ام.
و در بخش چهارّم که با ادله، به حرمت موسیقی مصنوعی پرداخته ام که ابتداء با استناد به آیات و روایات به این موضوع پرداخته ام و دو آیه لهو الحدیث و آیه زور را مورد تبیین و شرح قرار داده ام .
و بعد از آن به استنباط موسیقی از طریق عقل و اجماع پرداخته که نظریات شیعه و سنی را شامل می شود و در نهایت نتیجه گیری کرده ام که تمامی اصوات طبیعی حلال هستند آن دسته از اصوات غیر طبیعی که در انسان حالات شادی یا حزن مفرط ایجاد کنند هرچند زمان آن کوتاه باشد اثرات شدید بدی را در فیزیولوژیک بدن می گذارد و با عث اختلالات روحی و روانی می شود و شرع هم این قسم را حرام اعلام کرده است .

اشتراک گذاری این مطلب!

سيره اجتماعي، فرهنگي، سياسي امام هادي

9ام آبان, 1391


«سيره اجتماعي، فرهنگي، سياسي امام هادي » عنوان پايان‌نامه سطح دو (كارشناسي) خديجه صفاهاني طلبه مدرسه‌ي علميه‌ي حضرت فاطمه (سلام الله عليها) است که به راهنمایی استاد گراندر سركار خانم سياح در تابستان 1386  تهيه، تنظيم و دفاع شده است.

چكيده

اين پژوهش پيرامون سيره اجتماعي، فرهنگي و سياسي امام هادي (عليه السلام)  مي‌باشد.
يكي از اصول دين شيعه، امامت است و معرفت و قبول اين اصل جز از راه تحقيق و بررسي و شناخت امامان ميسر نمي‌باشد، از اين رو ضرورت بررسي و معرفت پيدا كردن درباره‌ي امام هادي (عليه السلام) ، واضح و ضروري مي‌نمايد.
اين پژوهش در محدوده‌ي زندگي امام هادي (عليه السلام)  كه شامل سيره اجتماعي، فرهنگي و سياسي ايشان مي‌شود، قرار گرفته و در آن سعي شده است كه به گونه‌اي جامع به ابعاد گوناگون زندگي امام هادي (عليه السلام)  پرداخته شود. در بعد اجتماعي به معرفي امام پرداخته شده كه در آن به پدر و مادر امام، تاريخ ولادت و نام و القاب و فرزندان ايشان اشاره شده است. همچنين ويژگي‌هاي امام از جمله حرز حافظ ايشان و نقش نگين و سيماي امام مورد بررسي قرار گرفته است. در بعد اجتماعي، به بررسي شخصيت امام (عليه السلام)  در جامعه نيز پرداخته شده است و در آن به عصمت، علم و عبادت امام پرداخته و در آخر از اظهار نظر نويسندگان بزرگ درباره شخصيت امام استفاده شده است.
در بعد فرهنگي، قدرت و نفوذ و رهبري امام هادي (عليه السلام)  در بين مردم و گسترش نهضت‌ها در زمان امام (عليه السلام) ، مورد توجه قرار گرفته است. و مبارزات امام با بدعت‌هاي زمان حيات امام در بعد اجتماعي درخشندگي خاصي دارد كه مبارزه با بدعت‌هايي چون غلات، واقفيه و صوفيه مورد بررسي قرار گرفته است و فتنه خلق قرآن و تحريف قرآن نيز از دغدغه‌هاي امام هادي (عليه السلام)  در طول حيات پربركتشان بوده است.
امام هادي (عليه السلام)  در زندگي فرهنگي خود، فعاليت‌هاي علمي فراواني داشته‌اند. تاسيس حوزه علميه در مدينه، تدوين كتب و تفسير بزرگ امام هادي (عليه السلام)  بر قرآن، از جمله فعاليت‌هاي علمي امام (عليه السلام)  مي‌باشد.
در اين بخش اصحاب و شاگردان خاص امام معرفي گرديده است. و سخنان گهربار
امام (عليه السلام)  آورده شده است. فضائل و كرامات فراواني از امام در تاريخ ذكر شده است كه در بخش سيره فرهنگي امام هادي (عليه السلام)  به آن اشاره شده است.
در بعد سياسي، ابتدا به دلايل امامت امام هادي (عليه السلام)  پرداخته شده است و پس از آن وضعيت امام در دوره خلفاي معاصر حياتشان مورد بررسي قرار گرفته است. وضع شيعيان و رابطه سياسي امام با شيعيان از ديگر بحث‌هاي اين بخش مي‌باشد. و شهادت امام (عليه السلام)  بحث پاياني اين پژوهش مي‌باشد كه به دنبال آن به بررسي حرمين عسكريين پرداخته شده است.
منابع مورد استفاده در اين پژوهش، كتب تاريخي مي‌باشد و همچنين در آن از كتبي كه به زندگي‌نامه و سيره اهل بيت (عليهم السلام) پرداخته، بهره جسته است؛ و روش جمع‌آوري مطالب كتابخانه‌اي مي‌باشد.

اشتراک گذاری این مطلب!

نقش اخلاق اسلامي در روابط زوجين

8ام آبان, 1391

 

«نقش اخلاق اسلامي در روابط زوجين» عنوان پايان‌نامه سطح دو (كارشناسي) معصومه صفري مذنبي از مدرسه‌ي علميه‌ي حضرت فاطمه (سلام الله عليها) است که به راهنمایی سركار خانم تسبيحي در  زمستان 1385 تهیه، تنظیم و دفاع شده است.

 

چكيده

براي بهبود روابط زوجين، رعايت اخلاق اسلامي توصيه مي‌شود. هدف ما بررسي روابط ميان زوجين است. اسلام خانواده را يكي از اركان اجتماع مي‌داند و عقيده دارد با خانواده سالم مي‌توان به جامعه سالم دست پيدا كرد.
در تعليمات اسلامي به همه افراد جامعه بخصوص افراد خانواده توصيه مي‌شود كه با هم با ملايمت و حسن خلق رفتار كنند. روابط افراد خانواده نسبت به هم بايد بر اساس صميميت، فداكاري و گذشت باشد. اسلام به جوانان توصيه مي‌كنند كه تشكيل خانواده دهند زيرا تشكيل خانواده و ازدواج بهترين روش جهت پيشگيري از گناه و به فساد كشيده شدن جامعه است.
با تحقيقاتي كه امروزه در مورد خانواده انجام گرفته شده پژوهشگران معتقدند كه اگر خانواده را كه سنگ بناي اوليه هر جامعه است از لغزش و گناه دور نگه داريم جامعه را از لغزش مصون كرده‌ايم. ازدواج داراي مزايايي است از جمله برطرف شدن نياز جنسي، يافتن مونس و همدم، به آرامش رسيدن، تقويت فضائل اخلاقي و … پس افراد بايد در انتخاب همسر دقت بسيار نمايند و كسي را انتخاب كنند كه از همه لحاظ كفو و همتاي هم باشند. به همين دليل اسلام برخي از ويژگي‌هاي زن و مرد نمونه را بر شمرده و هم‌چنين با گروهي از زنان و مردان منع ازدواج نموده است.
اسلام همچنين معتقد است كه زن و مرد لباس يكديگرند مانند گرما بخشيدن، زدودن سرما، پوشاندن عيب‌ها و … بزرگ‌ترين نقش در آرامش خانواده به عهده زن و مرد است.
اگر آرامش خانواده تامين شود، جامعه به آرامش خواهد رسيد و زمينه‌ساز پيشرفت خواهد شد. اما اگر آرامش خانواده حفظ نشود و خانواده محلي براي جنگ و جدال شود مأمن گرم خانواده به جهنمي تبديل خواهد شد كه براي هيچ يك از اعضاء خانواده قابل تحمل نيست، كه زن و شوهر موظفند عواملي را كه باعث درگيري و اختلاف مي‌شوند از محيط خانواده دور كنند.


هدف ما از اين تحقيق، بيان اطلاعاتي براي آگاهي نسل جوان كه علاقه‌مند به كسب آگاهي در زمينه مسائل اسلامي هستند مي‌باشد، ان شاء الله كه سودمند بوده و آنان را در نيل به اين هدف ارزشمند راهنمايي نمايد.

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

جامعه ایده آل از دیدگاه قرآن

7ام آبان, 1391

« جامعه ایده آل از دیدگاه قرآن » عنوان پایان نامه سطح دو (کارشناسی)  پـرویـن خـلیـلی از مدرسة عـلـمیه حضرت فاطمه(س) تهران است که به راهنمایی  سرکار خانم مـرضیه درمـان در تابستان 1386 تهیه، تنظیم و دفاع شده است.


چکیده
 از آنجائی که هدف از آفرینش انسان رسیدن به کمالات نهائی است ؛ لذا این هدف میّسر نمی شود ، مگر اینکه هر فرد وظیفة انسانی خود را به نحو شایسته ای انجام دهد ، و دیگران را نیز در این امر یاری نماید ، تا به جامعة مطلوب و ایده آلی که مورد نظر قرآن است دست یابند . و در این جامعة سالم انسانی ، به رشد و کمالات معنوی نائل گردند .
     در پژوهش حاضر سعی بر این بوده تا با شناخت اجمالی از جامعة آرمانی و ویژگیهای مهم جامعة ایده آل به اهداف تحقیق ؛ که عبارتند از : تربیت مدیران کارآمد جامعه جهت اخذ تصمیمات عاقلانه تر در جهت رشد و هدایت معنوی جامعه و همچنین شناخت کمبود های جامعه برای برنامه ریزی دقیق تر در جامعه و ایجاد عدالت و تعادل بین اقشار مختلف ، دست یابیم .
     مطالب پیرامون این بحث را می توان در کتب ، مقالات علمی ، مجلات و سایت های مختلف علمی ، دنبال کرد . البته برای تکمیل نمودن موضوع مطالبی از کتب روائی نیز ارائه گردیده است .
     با توجه به آیات کریمة قرآن نتیجه گرفته می شود که قرآن جامعه ای را می پسندد که بر مبنای عقاید اسلامی و تعالیم عالی قرآن بنا ، و به فرد و جامعه اهمیت یکسان داده شود.
     در چنین جامعه ای همة افراد در هر جایگاهی مسئول عملکرد خود خواهند بود تا جامعه را به سوی هدف نهائی و آماده سازی جهت ظهور حضرت حجت (عج) آماده نمایند.
     رهبر این جامعه با علم و سیاست و آگاهی کامل به مسائل اطرافش ، مردم را هدایت و سرپرستی کند . مسئولین با برقراری اقتصاد سالم در جامعه ، عدالت اجتماعی را به طور مساوی بین قشرهای مختلف مردم بر قرار سازند . و مردم نیز وظیفه دارند که با اقامة نماز در جامعه ، امر به معروف و نهی از منکر کردن ، پرداختن واجبات مالی ، و بخشش کردن اموال و به دست آوردن درآمدهای حلال ، به این مهم دست یابند .

اشتراک گذاری این مطلب!

دروغ از ديدگاه قرآن و سنت،عوامل و ريشه‌هاي دروغ و آثار و پيامدهاي اجتماعي آن

3ام آبان, 1391


«دروغ از ديدگاه قرآن و سنت،عوامل و ريشه‌هاي دروغ و آثار و پيامدهاي اجتماعي آن» عنوان  پايان‌نامه سطح دو (كارشناسي) زينب رحماني از مدرسه‌ي علميه‌ي حضرت فاطمه (سلام الله عليها) است که با راهنمایی استاد گرانقدر سركار خانم دادبه در زمستان 1385
تهيه، تنظيم و دفاع شده است.

 

چكيده

در اين تحقيق، به بررسي آفت دروغ كه يكي از گناهان زبان است، پرداخته شده و همچنين دروغ در قرآن و سنت، ريشه‌هاي دروني، آثار و پيامدهاي آن بررسي شده است و دروغ همان خبر مخالف با واقع و ضد راستي و صدق است كه انسان با آلوده شدن به اين رذيله، خود را از بارگاه الهي دور مي‌كند و در نزد مردم جايگاه مناسبي نخواهد داشت و مردم نسبت به او بي‌اعتماد و بدبين مي‌شوند.
بررسي ابعاد مختلف اين گناه براي تهذيب و اصلاح نفس كه يكي از مراحل آن دوري از رذايل اخلاقي است لازم و ضروري است.
هدف از اين مجموعه، آشنايي بهتر با آفت دروغ و همچنين جايگاه آن در قرآن و سنت و ريشه‌ها و پيامدهاي اجتماعي آن است، تا با تمرين بسيار و خودسازي به اين آفت زبان دچار نشويم.
و براي پاسخ دادن به سوالاتي از قبيل:
دروغ چيست؟
جايگاه دروغ در قرآن و سنت چگونه است؟
چه آثار و پيامدهايي دارد؟
ريشه‌هاي‌ آن چيست؟
گرد آوري شده است.
مطالب آن با مراجعه به كتاب‌هاي اخلاقي، روايي و تفاسير قرآن كريم جمع‌آوري شده است، متأسفانه اين رذيله تنها بخش كوچكي از كتاب‌هاي اخلاقي را به خود اختصاص داده و اقسام، اشكال و پيامدهاي آن كمتر مورد توجه قرار گرفته و در بسياري موارد اصلا به آن پرداخته نشده است.
در ابتدا، مقدمه‌اي از سعادت انسان، ارتباط آن با دوري از رذايل اخلاقي، ملبس شدن به فضايل اخلاقي بيان شده كه نتيجه‌ي آن نگهداري و حراست زبان از آلوده شدن به بسياري از آفات و از جمله دروغ خواهد بود. و همچنين دروغ در لغت و اصطلاح تعريف گرديده است.
براي آشنايي بيشتر با اين گناه، جايگاه آن در قرآن و سنت، قصص و حكايات اشاره شده است.
قرآن كريم در بسياري از آيات خود، به اين آفت پرداخته و همچنين آن را در لابه‌لاي انتقادات شديد خود از مشركين و اهل كتاب (يهود و نصاري) و گروه‌هاي ديگري همچون (كفار، منافقين …) آورده كه در اين تحقيق (با توجه به اينكه دروغ مبحث اخلاقي است) فقط به گروه‌هاي مشركين و اصل كتاب اشاره شده است.
اگر اقسام و اشكال دروغ شناخته نشود، آشنايي كافي با اين رذيله ميسر نخواهد شد؛ بنابراين، انواع و شكل‌هاي مختلف دروغگويي بيان شده است.
در مواقع ضرورت، اصلاح بين مردم و وعده دادن مي‌توان دروغ گفت؛ زيرا در اين موارد، دروغ معنايي نخواهد داشت.
و در پايان دروغ از نظر شرع و عقل بسيار مورد نكوهش واقع شده و همچنين براي بيزاري جستن از آن، پيامدهاي معنوي و اجتماعي آن مورد توجه قرار گرفته است، براي اينكه بتوان درخت تنومند دروغ را خشكاند بايد با ريشه‌هاي آن، آشنا شد، و با توجه با راه‌هاي درمان، مي‌توان اين بيماري مهلك را كه مورد غضب الهي است براي هميشه از بين برد.

اشتراک گذاری این مطلب!

نقش باقيات الصالحات در حيات دنيوي و اخروي

30ام مهر, 1391

«نقش باقيات الصالحات در حيات دنيوي و اخروي» عنوان پایان نامه سطح دو (كارشناسي) سمانه قاسمي است که در بهار 1386 با راهنمایی سركار خانم مهناز رحيم پورتهيه و تنظيم و دفاع شده است.

چکيده

پژوهش حاضر با عنوان نقش باقيات الصالحات بر حيات دنيوي و اخروي و با بهره گيري از آيات قران کريم و روايات و کتب تفسيري، تربيتي و اخلاقي معتبر به رشته تحرير درآمده است.در اين پژوهش به موضوع عمل صالح پرداخته شده و در پي جواب به اين سوال که مصاديق باقيات والصالحات کدام است و چه آثاري در دنيا و آخرت دارد نگاشته شده است.آيات و روايات بيانگر آن هستند که هيچ يک از ملازمان انسان در اين دنيا از مال و دارايي گرفته تا فرزند، هميشگي جاويد نيستند.تمامي نعمتها در اين دنيا وسيله آزمايش بشرند، همه فاني و نابود شدني. اين انسان است که مي تواند با درايت و زيرکي، رنگ و لعاب الهي و باقي با آنها بدهد و سعادت دنيا و آخرت را براي خود بخرد.سعادت دنيا و آخرت انسان در گرو عمل و کردار آدمي است که همراه و قرين او هستند و در صورت حسنه و صالح بودن باعث دخول در بهشت و قرار گرفتن در رحمت الهي مي شوند و اگر زشت و ناپسند باشند بدترين همراه هستند که باعث ورود در جهنم و غضب الهي مي شوند.مصاديق بسيار باقيات الصالحات و رحمت و کرم الهي راه روشني پيش چشم انسان گذاشته است فقط همت و اراده مصمم، کوشش و تلاش فراوان و تهذيب نفس مي طلبد.مصاديق باقيات الصالحات در واقع آثاري بر جاي مانده اعمال صالح بعد از انسان است که در صورت استمرار آن اعمال صالحه مصاديق باقيات الصالحات مي گردد. مصاديق باقيات الصالحات فراوان هستند اما تأثير گذارترين آنها بر اساس روايت فرزند صالح، علم و انفاق في سبيل الله مي باشند.

اشتراک گذاری این مطلب!

جهنم و جهنميان در قرآن و سنت

29ام مهر, 1391

«جهنم و جهنميان در قرآن و سنت»عنوان پایان نامه سطح 2 (کارشناسی) خانم مهناز عليزاده است که با راهنمایی استاد گرانقدر سركار خانم مينو عليميرزايي زمستان 1385 تهیه، تنظیم و دفاع شده است.

 چكيده:

جهنم و جهنميان در قرآن و سنت عنوان رساله اي است كه در آن به خصوصيات جهنم و افراد جهنمي‌از ديدگاه آيات الهي و روايات معصومين (ع) مي‌پردازد.

جهنم به معني خانه عذاب، محلي است كه گناهكاران بعد از اثبات جرمشان وارد آن مي‌شوند تا كيفر كارهاي ناشايست خود را ببينند و اين محل با نامهاي ديگري نظير سعير، جحيم، سقر و … نيز شناخته مي‌شود كه خداوند متعال در آيات بسياري از قرآن كريم به منظور تربيت انسانها و برحذر داشتن آنها از ارتكاب معاصي جهنم و عذابهاي آن را به مجرمان وعده داده است.

شناخت ويژگي هاي دوزخ جز با رجوع به آيات الهي و راهنمايي ائمه (ع) امكان پذير نيست و مطالبي مثل هيزم جهنم كه خود انسانها هستند و شناخت موكلين جهنم كه نوزده نفرند و فهم چگونگي هفت در دوزخ و دركات مختلف آن جز با اين راه به خطار رفتن است.

سراي آخرت، سراي برداشت چيزي است كه انسان در دنيا كاشته است. بنابراين عذاب و قهر الهي در جهنم تجسم يافتن اعمال ناپسند انسان در دنيا است و گرفتاري او به انواع شكنجه هاي جسمي‌مانند غذاها و نوشيدنيهاي منزجر كننده  مثل زقوم و غسلين، لباسهايي كه سياه و از جنس قطران است، حبس شدن در مكانهاي تنگ و تاريك و پر از دود و آتش و حيوانهاي وحشتناك جهنمي‌نتيجه كردار زشت خود اوست و در جهنم علاوه بر عذابهاي جسمي، روح فرد نيز معذب مي‌شود كه مشاجره و گفتگوهاي بي حاصل جهنميان و بي جواب ماندن در خواست هاي پي در پي آنها مبني بر كم شدن عذاب از جمله آنهاست  و بدتر از همه مايوس شدن از لطف و عنايت خداوند است. البته گروهي از افراد جهنمي‌جاودانه در آتش قهر الهي مي‌سوزند مانند منافقان و قاتلان چرا كه خداوند در قرآن آنها را با عنوان خالدين در دوزخ ذكر كرده است كه بررسي معناي خلود حاكي از ابديت و هميشگي بودن عذاب براي آنهاست. و عده اي ديگر كه وصف خلود براي آنها آورده نشده است، امكان خارج شدن از دوزخ بعد از تنبيه و مجازات به نسبت گناهانشان را با اميد به لطف خداوند دارند.

تمام موارد فوق مطالبي هستند كه در اين تحقيق به آنها پرداخته شده است و مستند به آيات قرآن كريم و روايات پيامبر اكرم (ص) و ائمه معصوم (ع) مي‌باشد.

اشتراک گذاری این مطلب!

مقام و منزلت زن در اسلام از دیدگاه امام خمینی (ره)

29ام مهر, 1391

«مقام و منزلت زن در اسلام از دیدگاه امام خمینی (ره)» عنوان پایان نامه سطح دو (کارشناسی )لیلا هاشمین  طلبه حوزه علمیه عقیله بنی هاشم است که به راهنمایی جناب آقای علیاری در تابستان 1386 تهیه، تنظیم و دفاع شده است.


چکیده
زنان ایران اسلامی به عنوان نیمی از پیکره جامعه و نیز به عنوان بخش عظیمی از جمعیت فعال در بخشهای مختلف فرهنگی و اقتصادی و سیاسی و… از نقشی حساس و اهمیتی ویژه در کشور برخوردارند.
حساسیت نقش زنان با در نظر گرفتن وظیفه و مسئولیت دو گانه آنان، یکی در چرخش کارهای اجتماعی و دولتی و دیگری در اداره خانواده، از اهمیتی خاص برخوردار است.
پس از وقوع انقلاب اسلامی در کشور ایران، منشآ و قدرت قانونی، سیاسی و قانونگذاری تغییر کرد و نحوه اداره کشور نیز به تبع آن دستخوش تغییر و تحول گردید. و نظام جمهوری اسلامی، اندکی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران استقرار یافت. این تغییر در روش اداره کشور، خود ناشی از جهان بینی توحیدی بود. این نوع نگرش که در کلیه پدیده های اجتماعی و فردی تأثیر گذاشت طبیعتا در مورد نقش و پایگاه زن در جامعه اسلامی نیز تعیین کننده است.
انقلاب اسلامی ایران و ایجاد تغییرات بنیادی در همه ابعاد جامعه، برخلاف تبلیغات بدخواهان اسلام و انقلاب، نه تنها از ارزش و اعتبار نقش زن در جامعه نکاستند، بلکه با توجه به اهمیت والای زنان در اسلام و حرمت و اعتبار آنان در این آئین آسمانی مسئولیتها و اهمیت خاصی برایشان قائل شده است.
بسیاری از ارزشهای حقیقی و واقعی زنان، در بین آنان ناشناخته بود، اما به برکت نگرش خاص و توحیدی انقلاب اسلامی به زنان، ارزشهای اصیل و فطری آنان شناخته شده و از آنجا که حضرت امام به عنوان “ولیه فقیه” در رآس این نگرشها قرار دارد و تعیین کننده مسیر جامعه در کلیه سطوح می باشد. به همین دلیل موضوع حاضر تلاشی است در جهت شناختن نگرش این رهبر الهی.

اشتراک گذاری این مطلب!

گناه، زمینه ها، آثار و پیامدهای آن و راههای جبران گناهان

22ام مهر, 1391

«گناه، زمینه ها، آثار و پیامدهای آن و راههای جبران گناهان» عنوان پایان نامه سطح 2 کارشناسی خانم مهدیه روشنی است که به راهنمایی استاد گرانقدر سرکار خانم موسوی تابستان 1387 تهیه و تنظیم و دفاع شده استچکیده

 در اصطلاح قرآن کریم از گناه به عباراتی از قبیل: اثم، ذنب، فسق، جرم و … آمده است. زمینه های گناه در انسان دو صورت دارد: زمینه های درونی و زمینه های بیرونی پیدایش گناه . زمینه های درونی مثل قلب و زمینه های بیرونی مثل زمینه های خانوادگی گناه و …. همچنین گناه دارای اقسامی است: گناهان کبیره و گناهان صغیره.
 در رابطه با ضرورت شناخت گناه باید گفت که : یقیناً گناه یک بیماری است و ” بیماری گناه ” در مقایسه با انواع بیماریها از تمام آنها خطرناک تر است؛ زیرا سایر بیماریها جسم را تهدید می کند ولی بیماری گناه سلامت جسم و جان و هستی اجتماعی و سرانجام زندگی مادی و معنوی ما را تباه می کند و آخرت انسان را تیره می کند و انسان باید در پی این باشد که این بیماری را درمان کند زیرا اگر درمان نشود دارای آثار زیانباری می باشد.
 برخی از آثار زیانبار گناه در روایات معصومین (علیه السلام) ذکر شده است. مانند: 1- گناه مانع بهره گیری از الطاف فراوان پروردگار می شود. 2- مانع استجابت دعاست. 3- باعث نزول بلاهای آسمانی است. 4- سبب بروز مشکلات فردی و اجتماعی می شود و ….
امام موسی کاظم (علیه السلام ) فرمودند: خداوند متعال به موسی بن عمران (علیه السلام ) فرمودند: ای موسی به زیادتی مال خوشحال مباش و در هر حال از من غافل مباش زیرا زیادتی مال فراموشی گناه می آورد و ترک ذکر من قساوت قلب می آورد.
تکرار گناه و مداومت بر آن باعث تیرگی قلب می شود و سرانجام انسان را به گناهان بزرگتر می کشاند. در قرآن آیات متعددی در این رابطه وجود دارد. از جمله: سوره روم آیه 10 «سپس سرانجام کسانی که اعمال بد مرتکب می شوند. به جایی رسید که آیات خدا را تکذیب کردند و آن را به سخریه گرفتند.»
همانطور که اعمال صالح ریشه ی ایمان را تقویت می کند، گناهان نیز انسان را به کفر نزدیک می کنند. گاهی انسان در اثر گناه آنچنان سقوط می کند که در مرز بین کفر و ایمان قرار می گیرد به طوری که یک گام به آن سو او را وارد وادی کفر می کند و یک گام به این سو وی را در جرگه ایمان داخل می نماید. اما بلاها و مصایبی که مومن به آن مبتلا می شود نقش زیادی در پوشاندن گناهان او دارد. و این فایده بسیار بزرگ را دارد که گناهان گذشته او را محو کند. یعنی بلا، مانند ایمان، عمل صالح، توبه، اجتناب از گناهان بزرگ و … عواملی هستند که بر اعمال بد گذشته تأثیر گذاشته و نقش پاک کنندگی دارند و کلیدهای رحمت و مغفرت پروردگار متعال هستند.
خوشبختانه این ضررهایی که بر اثر ترک وظیفه متوجه انسان شده است در بعضی از شرایط جبران پذیر خواهد بود و یا به عبارت دیگر جبران این خسارتها شرایطی دارد و در قرآن چند چیز به عنوان عوامل تکفیر گناه معرفی شده است: 1- اجتناب از گناهان کبیره 2- توبه 3- شفاعت.
 در رابطه با توبه باید گفت که توبه مسأله ای عظیم، برنامه ای بزرگ، حقیقتی فوق العاده و واقعیتی ملکوتی و عرشی است. تنها با یک استغفرا… گفتن و دچار حیا شدن و اشک ریختن به حصول نمی پیوندد زیرا توبه واقعی آنچنان مهم و با عظمت است که قسمت عمده ای از آیات و معارف الهیه به آن تعلق و اختصاص یافته است.

اشتراک گذاری این مطلب!

جايگاه عقـل از ديدگاه آيـات و روايـات

19ام مهر, 1391

«جايگاه عقـل از ديدگاه آيـات و روايـات» عنوان پایان نامه سطح دو (کارشناسی) خانم  منصوره نوري از طلاب مدرسه علیمه حضرت فاطمه (س) تهران است که با راهنمایی استاد گرانقدر سركارخانم فاطمه شيرازي‌كيا در زمستان 1387 تهیه، تنظيم و دفاع شده است.


چكيده
در تفكر ديني و منابع روايي اسلامي، عقل از برترين مقام و منزلت برخوردار بوده و سرچشمه وجود و ريشه و اساس آفرينش به‌شمار آمده است.
عقل در لغت از ماده عقال است. و در معناي اصطلاحي قوه بازداشتن انسان از گفتار ناپسند است. قرآن‌كريم به صورت‌هاي گوناگون بر حجيّت‌عقل تأكيد كرده‌است و در آيات فراواني بر ضرورت آن تأكيد نموده‌است؛ همچنين علاوه‌بر آيات، در رواياتي فراواني نيز بر ضرورت شناخت آن اشاره شده‌است.
عقل همواره در نظام بشري جايگاهي بس رفيع داشته ‌است، بطوري‌كه عقل را بزرگترين و ارزشمندترين گوهر انساني دانسته‌اند.
براي عقل اقسام و درجاتي ذكر شده‌است كه اقسام آن عبارت‌است‌ از عقل‌نظري و عقل‌عملي و عقل طبع و تجربه. و درجات عقل به‌ترتيب از نازل‌ترين درجه كه عقل‌بالقوه است تا بالاترين درجه كه عقل بالفعل است ادامه دارد.
مطالعه و بررسي در روايات در باب عقل حاكي‌است كه اگر اسباب فراهم‌شود، عقل قابليت تكامل دارد كه اين تكامل بواسطه علم، عمل و اخلاق بدست خواهدآمد.
اما براي عقل طبق آيات و روايات نشانه‌هايي ذكر شده‌است كه اين نشانه‌ها عبارتند از: صمت و خاموشي، انديشيدن، شور و مشورت، و تجربه‌اندوزي. اما اگر عقل تكامل نيابد، مورد لغزش قرارگرفته و زائل مي‌شود كه نشانه زوال‌عقل است.

اشتراک گذاری این مطلب!

عمل صالح در قرآن و روایات

17ام مهر, 1391

«عمل صالح در قرآن و روایات» عنوان پایان نامه سطح دو (کارشناسی) خانم سمانه پارسائی از طلاب مدرسه علمیه حضرت فاطمه (س) تهران است که با راهنمایی استاد گرانقدر سرکار خانم موسوی در سال  88 تهیه، تنظیم و دفاع شده است.

 چکیده

 عمل صالح، عملی است شرعی که از جانب خداوند به وسیله انبیاء و رسولان در غالب ادیان برای مردم معرفی می گردد و مهمترین وجه تمایز عمل صالح با دیگر اعمال در همین جنبه شرعی آن و انطباق با عقاید حقه پیامبران است.

عمل صالح که در آیات قرآن آمده است  به وسیله ادیان به مردم معرفی شده است، هر دینی عمل صالح مخصوص به خود دارد، عمل صالح عبارت است از کاری که فطرت بشر به آن رغبت داشته و سزاوار می داند از آدمی سر بزند، مصادیق نیز عموما شرعی هستند که با مفهوم به دست آمده از قرآن هماهنگ است.

از دیدگاه قرآن ارتباط مستقیمی بین ایمان و عمل صالح وجود دارد، اصولا این دو لازم و ملزوم یکدیگرند. عمل صالح زمانی مقبول درگاه الهی واقع خواهد شد که از ایمان نشات گرفته باشد.

برخی از آثار عمل صالح در قرآن عبارتند از: تکامل ایمان، رابطه معنوی با خدا و مردم، حیات طیبه، برخی از آثار عمل صالح در روایات عباتست از: قبولی اعمال، دوری از شیطان، هدایت الهی.

از جمله مقتضیات عمل صالح توبه، رزق حلال، تذکرو موانع آن دنیا طلبی، شرک و کفر و پیروی از هوای نفس است.

اشتراک گذاری این مطلب!

زيارت از ديدگاه اسلام

16ام مهر, 1391

 

«زيارت از ديدگاه اسلام» عنوان پایان نامه طلبه مدرسه علمه حضرت فاطمه خانم  زهرا برهاني است ه به راهنمایی استاد گرانقدر سرار خانم موسوي در بهار 1388،  تهيه و تنظيم و دفاع شده است.

 

چكيده

زيارت در لغت به معني ميل، قصد و انحراف است و در اصطلاح تمايلي است كه افزون بر ميل و حركت حسّي، قلب هم گرايش جدي پيدا كرده و نسبت به مزور با اكرام قلبي و انس روحي همراه مي‌باشد.

فلسفه‌ي زيارت زنده نگه داشتن ياد و نام انسان‌هاي بزرگ و الهام گرفتن از آنها به عنوان اسوه پس از مرگ و … است.

رسالت و امامت دو جلوه‌ي الهي هستند و راه رسيدن به آنها و در پرتو آن قرب به حق، اتصال به رسول خدا (صلي‌الله عليه و آله) و عترت اوست و زيارت تفسير اين اتصال است و تنها طريق عملي تحقق اين اتصال مي‌باشد. و هدف غايي در زيارت، خدا و تقرب به او  است. از احاديث وارده از سوي پيامبر (صلي‌الله عليه و آله) اهداف ديگري نيز به دست مي‌آيد كه عبارتند از: 1ـ خشوع و ياد مرگ 2ـ دعا براي ميت و … زيارت بر دو نوع است زيارت مأثور و زيارت غيرمأثور و سه ركن دارد كه عبارتند از: 1ـ زائر 2ـ مزور 3ـ خصيصه‌اي نفساني به نام گرايش قلبي، كه با تعظيم مزور همراه است.

زيارت قبور آداب فراواني دارد كه از جمله‌ي آنها: غسل زيارت، اذكار غسل زيارت و… .

در آيه‌ي 84 سوره‌ي مباركه‌ي توبه، زيارت قبور مؤمنان امري جايز شمرده شده است و نهي وارده در آيه، مبني بر عدم زيارت قبور، مختص منافقان است.

از مجموع روايات وارده از طريق تشيع و اهل سنت (تمام چهار مذهب: حنفي، حنبلي، شافعي، مالكي) به دست مي‌آيد كه زيارت قبور امري جايز بلكه مستحب است. اما وهابيان زيارت قبور را شرك مي‌دانند و ابن تيميه شيعه را به دليل انجام اين عمل كافر مي‌داند و معتقد است از پيامبر هيچ‌گونه فرماني نسبت به زيارت قبور نرسيده است. در پاسخ وهابيان و ابن تيميه بايد گفت كه اولاً:‌ درخصوص زيارت قبور از پيامبر احاديث فراواني رسيده كه دال بر جواز زيارت است. ثانياً: خود پيامبر اين عمل را انجام مي‌داده‌اند و شيعه هم اين عمل را به عنوان اين كه (شعائر الله) است انجام مي‌دهد.

زيارت قبور مشتمل بر آثار دنيوي و اُخروي فراواني است. و آثار دنيوي در دو قسمت آثار فردي و اجتماعي مورد بحث قرار گرفته است.

اشتراک گذاری این مطلب!

بررسی ماهیت مرگ از نظر قرآن و روایات

13ام مهر, 1391

«بررسی ماهیت مرگ از نظر قرآن و روایات» عنوان پایان نامه سطح دو (کارشناسی) خانم زهره شهرابی فراهانی است که به راهنمایی استاد گرانقدر  سرکار خانم تسبیحی در  بهار1388 تهیه ، تنظیم و دفاع شده است.

چکیده :

اندیشه مرگ همواره همراه آدمی بوده است و آرزوی جاودانه زیستن جزء تمنیات دست نیافته انسان بوده است. مرگ در برابر قوهی نامیه و نیروی رشد کننده حیوان و گیاه، از بین رفتن قوه عاقله یا نوعی خواب سنگین است. مردن در منطق قرآن تباهی نیست بلکه یک قانون الهی فراگیر استکه نیستی در یک نشئه و هستی در نشئه دیگر است. مرگها براساس اعمال انسان ها به دشوار و آسان تقسیم میشوند. ترس از مرگ در تمام گروههای مردم به نوعی موجود است و برای آسانی آن لحظات سخت باید که به احکام دین، صله رحم و نیکی به پدر و مادر توجه ویژه داشت.

وقتی عزرائیل برای قبض روح مومن میآید و او را به علت انس با فرزندان و بستگان و متعلقات در حرکت به آن عالم سنگین میبیند در پذیرش مومن قدری تأنی دارد. عدهای هنگام مرگ گرفتار زدن فرشتگانند؛ آنان کافرند ( یضربون وجوههم و ادبارهم ) آنچه بر انسان در لحظه مرگ وارد میشود قابل توصیف نیست اطراف بدن شل میشود، رنگ میپرد، زبان میگیرد، هنوز میبیند و میشنود ولی قدرت حرف زدن ندارد.

مامور مرگ همچنان روح اورا از اعضا جدامیکند، تازبان وگوش هم ازکار افتاده وفقط چشمانش میبیند وبه اطراف خود نگاه میکند، وتلاش وحشت وحرکات اطرافیان رامشاهده کرده ولی صدایی نمیشنود وحرفی هم نمی زند ودرلحظه آخر روح ازچشمها گرفته میشود و درمیان دوستان وبستگان همچون مرداری میافتد.

اشتراک گذاری این مطلب!

شب و رمز وراز آن در قرآن

12ام مهر, 1391

« شب و رمز وراز آن در قرآن» عنوان پایان نامه سطح دو (کارشناسی) خانم محبوبه توکلی از طلاب مدرسه علمیه حضرت فاطمه (س) است که در بهار 1388 به راهنمایی استاد گرانقدر سرکار خانم دادبه تهیه، تنظیم و دفاع شده است.

 چکیده:
     شب یکی از مواهب بزرگ الهی است، هم مایه آرامش روح و جسم است و هم سبب تعدیل حرارت آفتاب و ادامه حیات موجودات وبهترین زمان برای نیایش و عبادت پروردگار است و آغاز حرکت و جنبش در عالم حیات.

     دوستان خدا همیشه از عبادتهای شب برای تصفیه روح وحیات قلب و تقویت اراده، نیرومی گیرند.
بنابراین آمد و شد شب وروز ونظام دقیق تغییرات تدریجی آنها یکی از آیات خلقت و نشانه های خداست.
     آرامش و سکون که هدف از آفرینش شب قرار داده شده یک واقعیت مسلم علمی است که دانش امروز آن را به ثبوت رسانده است.

     یکی دیگر از وقایعی که خداوند آن را در شب قرار داده است شب قدر می باشد. شب قدر یک واقعه تاریخی منحصر به یک زمان خاص- پیامبر اسلام(ص) – نیست، شب قدر همراه با هستی از ابتدای خلقت دنیا بوده و تا قیامت خواهد بود. این جاودانگی شب قدر که برای همه زمانها و همه ملل است، یک موهبت الهی مسنمر برای هدایت و تکامل بشر است. پیامبر اکرم(ص) فرمودند: لیله القدر الی یوم القیامه.

     نوم در لغت همواره بصورت شرح الاسم ودر قالب مثالهای مختلف و با اضافه به مفاهیم گوناگون تفسیر شده و به معنای توقف، ایستای و راکد ماندن یک جریان آمده است.

     دانشمندان مسلمان با صراحت بیان می کنند که خواب قبل از آنکه یک پدیده جسمانی باشد یک امر روحانی است، خواب یک نوع قبض روح است به فرمان خداوند تبارک و تعالی.

     از مهمترین  فواید رویا عبارتند از: ارضاء آرامش روانی، ارائه پیام و راهنمائی، معرفی شخصیت درونی، آموزش و کشف.

    این رساله شامل تعدادی واژگان کلیدی است از قبیل: لیل، شب، رمز و راز که به تفصیل در موردشان صحبت شده است.

اشتراک گذاری این مطلب!

تشيع در ايران ، از ورود مسلمانان به ايران تا تشكيل حكومت صفويه

12ام مهر, 1391

«تشيع در ايران ، از ورود مسلمانان به ايران تا تشكيل حكومت صفويه» پایان نامه سطح دو (کارشناسی) خانم معصومه جعفر پور خامنه از طلاب مدرسه علمیه حضرت فاطمه (س) تهران است که با راهنمایی استاد گرامی سرکار خانم موسوي  در تابستان 1388 تهیه، تنظیم و دفاع شده است.

چكيده

شيعه در لغت، به معناي قومي كه برامري اجتماع واز فردي پيروي كنند مي¬باشد كه دراثر اين پيروي فرد به واسطه¬ي آنان نيرومند مي گردد ودر اصطلاح، به پيروان حضرت علي - عليه السلام - گفته مي شود كه معتقد به امامت بلافاصل او از طريق نص پيامبر اكرم - صلي الله عليه وآله - مي باشند. تسميه اين نام بر شيعيان توسط خود پيامبر - صلي الله عليه وآله-  صورت گرفته است اما اختلاف برسر جانشيني پيامبر موجب جدا شدن شيعه از اهل تسنن شد. شيعيان نيز به فرقه هايي منشعب شدند كه تنها شيعه اثني عشري فرقه برحق است.
ازجمله علل گرايش ايرانيان به تشيع، نارضايتي مردم از حكومت ساسانيان بود. ايرانيان كه از تبعيض طبقاتي حاكم برجامعه¬ي آن زمان به تنگ آمده بودند گم شده¬ي خود را در اسلام پيدا كردند وحب علي - عليه السلام- را در دل افكندند وشيفته اهل بيت (عليهم السلام) گشتند. عملكرد تحقير آميز عمال بني اميه و بني عباس، ايرانيان را آگاهانه تر متوجه خاندان پيامبر - صلي الله عليه وآله - نمود. مهاجرت قبايل عرب به ايران وسفر امام رضا (عليه السلام ) به خراسان نيز ازجمله علل پيشرفت تشيع در ايران مي باشد.
دوره امويان وعباسيان، بر شيعيان بسيار سخت گذشت وبه علت اختناق شديد حاكم بر دنياي اسلام، شيعيان به دستور ائمه (عليهم السلام) درحال تقيه به سر مي بردند. حكومت بر قسمتهاي شرقي ايران از طرف خليفه عباسي به طاهريان سپرده شدكه در رفتار با شيعيان تابع خليفه عباسي بودند. درحكومت صفاريان وسامانيان نيز تاحدي آرامش نسبي براي شيعيان فراهم شد اما وضع شيعيان بستگي به تعصبات مذهبي خلفا داشت. در دولت شيعي مذهب آل بويه، شيعيان موفق به تظاهر علني به عقايدشان گشتند وفرهنگ تشيع سير صعودي نمود.
دوران بعد از آل بويه، دوره نفوذ تركان غزنوي وسلجوقي بر دستگاه حكومت ايران بود كه از حاميان سرسخت تسنن بودند لذا شيعيان وادار به تقيه مجدد شدند. دوره خوارزمشاهيان، دوره استمداد از عقايد شيعي بود كه با حمله مغولان به دنياي اسلام مواجه شد.
تساهل و تسامح مذهبي در دوره ايلخانان وتيموريان، موجب رشد مجدد شيعيان در عرصه سياسي گشت. دوره تركمانان، زمينه ظهور مذهب تشيع را به منزله مذهب رسمي ايران فراهم ساخت و در دوره صفويه، مذهب تشيع به عنوان مذهب رسمي كشور اعلام گشت.

اشتراک گذاری این مطلب!

بررسی عوامل گسترش اسلام

8ام مهر, 1391

«بررسی عوامل گسترش اسلام» عنوان پایان نامه سطح دو (کارشناسی) خانم مرضيه محررخوانساري است که به راهنمایی استاد گرانقدر سرکار خانم  تسبیحی در تابستان 1388 تهیه، تنظیم و دفاع شده است.

چکیده
دین اسلام درمیان ملل گوناگون به سرعت گسترش وسیع یپیدا نمود. وموفق شد، در زمانی کوتاه امپراطوریهای بزرگ آن زمان (ایران و روم) را شکست دهد.همچنین تمدن عظیم و با شکوهی را بنیان نهاد که نه فقط  برای جهان اسلام، بلکه برای بشریت باعث افتخار ومباهات بود.
پیشرفت اعجاب آورمسلمانان معلول عوامل مختلف معنوی، سیاسی، جغرافیایی، اجتماعی و… بوده است. استقبال گسترده مردم از اسلام و پذیرش آن به عنوان آیین خود، همواره به علت ذات پاک وتعالیم روح بخش اسلام واعمال مسلمانان به خصوص شخص پیامبر(ص)، بوده است؛ نه معلول زور و فشار.
از جمله عوامل گسترش اسلام، به موارد زیر میتوان اشاره کرد:
یک دسته ازاین علل از درون اسلام نشأت میگیرد ومربوط به روح اسلام و محتوای آن، و خصایل و رفتار انسانی برخاسته از روح اسلام میباشد.
و دسته ای دیگر، ازعوامل بیرونی گسترش اسلام هستند. مقتضیات زمان و شرایط محیط در آن برهه از زمان، و فرو رفتن جهان در جهل و تاریکی،.  درعربستان و تمدنهای بزرگ آن زمان همچون ایران وروم و… باعث شد تا مردم ستمدیده با آغوش باز از اسلام استقبال نمایند. همچنین پذیرش دسته جمعی، نقش زنان،آزادی در انتخاب مذهب و عقیده (تسامح دینی)،نقش فرایض دینی و … جزء عواملی بودند که از خارج باعث رشد وشکوفایی این دین شدند.

اشتراک گذاری این مطلب!

بررسی اوصاف عباد الرحمان در قرآن

6ام مهر, 1391

«بررسی اوصاف عباد الرحمان در قرآن» عنوان پایان نامه سطح دو (کارشناسی) خانم زینب رشیدی است که در تابستان 88 با راهنمایی استاد گرانقدر سرکار خانم تسبیحی تهیه ، تنظیم و دفاع شده است

چکیده:
عباد الرحمن افرادی هستند که در زندگی فردی خود از افراط و تفریط به دور هستند وبه علت داشتن خلق معتدل از کبر و خودپسندی بری بوده و متواضع و باوقار هستند . ایشان همچنین در سیر هدایت و مسیر الیاء الله در مقابل سختیها وموانع راه و وسوسه های نفس صبور و مقاوم بوده و در طی این مسیر از انوار هدایت قرآن یاری جسته و از اصوات شیطانی دوری میکنند . همچنین در زندگی اجتماعی خود با حفظ نفس و کنترل غضب و شهوت خویش با مردم مدارا و سازگاری داشته و در صرف مال نیز رعایت اعتدال و انصاف را کرده و خانواده و فرزندان خویش را به بهترین نحو اداره میکنند . عبادالرحمن در زمینه اعتقادات افرادی موحد و معتقد به معاد و جزای اعمال و پیوستگی زندگی دنیا و آخرت هستند وبا استعانت از نماز شب و دعا و تضرع و انابه به پیشگاه خداوند به آرامش حقیقی و سعادت اخروی نایل میشوند .


کلیدواژه :
هون،کبر،صبر،لغو،انفاق


اشتراک گذاری این مطلب!

مبانی نظری و فکری سکولاريسم

5ام مهر, 1391

«مبانی نظری و فکری سکولاريسم» پايان نامه سطح دو (کارشناسی) خانم نسيبه سوری است که با راهنمایی استاد گرانقدر سرکار خانم فاطمه شيرازی کيا در  بهار 1388 تهيه ، تنظيم و دفاع شده است.


*چکیده پایان نامه:
سکولاريسم، ايدئولوژي جدايي دين از سياست و شئونات دنيايي است که منشأ آن در کشورهاي غربي و به صورت عکس العملي در برابر افکار دگم و افراطي کليسا پديد آمد. ضعف هاي موجود در الهيات خشک و غيرقابل انعطاف مسيحيت و تحريفاتي که از راه هاي گوناگون در اين دين ايجاد شده بود، مباني درون ديني ايجاد اين مکتب شدند.

از جمله اين موارد مي توان به عدم سابقه تشکيل حکومت و يا لااقل تأکيد به اهميت آن در سنت و کلام حضرت عيسي7 و حتي حواريون اشاره نمود. فقدان قوانين اجتماعي و حکومتي در انجيل و متون ديني مسيحيت نيز مؤيد همين مطلب است. مبارزه با علم و عقل، گناهکار جلوه دادن بشر از بدو تولد و رنگ الهي دادن به اشتباهات کليسا، از ديگر ضعف هاي کليسا بود که مبناي جدايي را بنا نهاد.

از طرفي ظهور برخي مکاتب، نظريات و افکار در گوشه و کنار جوامع غربي از جمله علم پرستي، عقل گرايي، ليبراليسم، انسان مداري، فلسفه مردم سالاري، پيتيسم، و ناسيوناليسم نيز افکار عمومي جامعه را آماده پذيرش بهتر و بي چون و چراي سکولاريسم نمود.

بسياري از دشمنان مسلمين براي ضعيف نمودن کشورهای مسلمان و تسلط داشتن بر آنها، سعي در رواج اين انديشه در اسلام و جوامع اسلامي نمودند، اما از آنجا که بنيان فکري و عقيدتي دين اسلام با مسيحيت تفاوت هاي اساسي و شگرفي دارد، امکان پذيرش انگيزه جدايي اسلام از سياست در اين دين، منتفي و محال نمود مي کند. هم چنان که پيشوايان اين دين نيز بر خلاف مسيحيت در سيره قولي و عملي خود نيز اين گونه نشان دادند.

به عنوان مثال شخص پيامبر اکرم9 به محض فراهم آمدن شرايط، اقدام به تشکيل حکومت سياسي و نظامي کردند. وجود آيات متعدد قرآن کريم مبني بر اهميت تشکيل حکومت و اداره و رهبري سياسي جامعه و نيز موجوديت مجموعه عظيمي از احکام حکومتي در اسلام از ساير دلايل موضوع اند.

تأکيد اسلام بر اتحاد دين و سياست آنقدر واضح است که نه تنها انديشمندان مسلمان بلکه متفکران غربي نيز به اين مسأله اعتراف مي کنند، که در مسير پژوهش با جزئيات بيشتري از آن آشنا مي شويم.

اشتراک گذاری این مطلب!

هدايتگري امام محمد باقر (عليه السلام)

26ام تیر, 1391

هدايتگري امام محمد باقر (عليه السلام) عنوان پایان نامه سطح 2 (کارشناسی) مريم درويشي طلبه مدرسه حضرت علمیه فاطمه (س) تهران است که با راهنمایی استاد سركار خانم پروانه تسبيحي (استاد علوم قرآنی و تفسیر) تهيه، تنظيم شده است و در پاييز 1390 دفاع شده است.

متن کامل این پایان نامه در کتابخانه مدرسه علمیه حضرت فاطمه (س) موجود است و علاقمندان می توانند جهت استفادهاز آن به این مرکز مراجعه نمایند.

چكيده
نياز انسان ها به قانون و رهبري الهي از جانب خداوند متعال با مبعوث كردن پيامبران كه داراي عصمت و علم الهي هستند به خوبي پاسخ داده شده است و حضرت محمد (صلي الله عليه و آله و سلم ) آخرين فرستاده خداوند مي باشند كه ايشان پرچم هدايت بندگان را بعد از خود به امامان (عليهم السلام) سپردند كه به عنوان رهبران الهي، راهنمايان امت و عهده دار مرجعيت ديني و نجات بخش مردم از خسران عمر هستند . نور هدايتگر امامت اين پدران دلسوز كه وظيفه ي تربيت امت را به دوش مي كشند همراهي مي كند.

بعد از امام سجاد (عليه السلام)، امام محمد باقر (عليه السلام) به امامت منصوب مي شوند و حال نوبت ايشان است كه براي هدايت انسان ها، كج راهه ها، دام ها و راهزنان را از ميان بردارند و اقدامات لازم را براي مبارزه با مفاسد اجتماعي انجام دهند. در زمان باقر العلوم (عليه السلام) خلفاي بني اميه و عمالشان سرچشمه ي انحرافات و انتشار آن در جامعه بودند و تاريخ گواه تبه كاري هايشان در امور اجتماعي، سياسي، اقتصادي و فرهنگي مي باشد. آنها براي بقاي حكومت و رسيدن به اميالشان زور، نيرنگ، تطميع و فرهنگ سازي را در كنار تظاهر به مسائل ديني ابزار خود قرار دادند. دستور منع و جعل احاديث كه موجب محو سخنان پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) و اهل بيت (عليهم السلام)، پديداري بدعت ها، ايجاد اختلاف بين مسلمانان و انزواي عترت شد يكي از بزرگ ترين مفاسد فرهنگي بني اميه به شمار مي رود. با آنكه خلفاي اموي به ناحق بر تخت حكومت تكيه زده بودند و عليه امام (عليه السملا ) و شيعيان اقدامات مختلفي انجام مي دادند، امام برخاستند و با بهبود بخشيدن به موقعيت اجتماعي و علمي خود و اوضاع اجتماعي و اخلاقي جامعه را با دعوت به پياده كردن سنت نبوي و مكارم اخلاق اصلاح نمودند و در زمينه مسائل سيدر زمينه مسائل سياسي با انتشار مفاهيم صحيح سياسي، دعوت به امر به معروف و نهي از منكر، طاغوت زدايي، زنده كردن روح جهاد و حماسه، تاييد قيام هاي ضد حكومت امويان و حتي با وصيت خود گام هاي موثري برداشتند.

ايشان مردم را به مراعات قواعدي كه جامعه را از انحراف اقتصادي نجات مي دهد توجه مي دادند از جمله به هدف از كسب مال و وجوب مشروعيت آن، پرهيز از حرص و طمع و دست درازي به اموال ديگران و ايجاد توازن اقتصادي. امام محمد باقر (عليه السلام) همواره سعي كردند تا با داير نمودن مدارس علمي، تعليم شيوه صحيح اجتهاد و مبارزه با شيوه هاي نادرست آن، مبارزه با فرقه هاي ضاله، تربيت و آزاد كردن بردگان و مناظرات فراوان سطح علمي و فرهنگي جامعه را ارتقا بخشند.

اشتراک گذاری این مطلب!

معرفی چند پایگاه ها جستجوی پایان‌نامه‌ها، طرح‌های پژوهشی، همایش‌ها، مقاله‌‌ها و..

26ام تیر, 1391

چند باري توفيق اجباري شد تا مقالاتي چند، براي دوستان جست‌وجو نمايم و در اين بين به پايگاه‌هايي برخورد نمودم كه شايد براي دانشجويان علوم انساني و طلاب جالب باشد. به علت عدم احاطه علمي در مورد محتواي اين پايگاه‌ها قضاوت نمي‌كنم و فقط معرفي مي‌‌كنم.

1- ايران داك: جستجو در 615000 ركورد اطلاعات علمی كشور اعم از پایان‌نامه‌ها، طرح‌های پژوهشی، همایش‌ها، مقاله‌‌ها و گزارش‌های دولتی تولیدشده در داخل كشور.
http://database.irandoc.ac.ir

2- باشگاه انديشه: با بيش از 40 هزار مقاله در موضوعات علوم انساني.
http://bashgah.net

3- پايگاه اطلاعات علمي- جهاد دانشگاهي: 151664 عنوان مقاله فارسي.
http://www.sid.ir/fa/index.asp

4- پايگاه مجلات تخصصي نور: تعداد عناوین مجلات877، تعداد شماره ها:45273، تعداد پدیدآورندگان: 191106، تعداد مقالات:770174، پرسش و پاسخ:6253، معرفی و نقد:90466، گفتگو و مصاحبه:17262، سرمقاله:19353، مقاله:343284، تعداد صفحات:5771300
http://www.noormags.com

5- موسسه اطلاع رسانی سراسری اسلامی (پارسا): کل منابع:323846،کتاب:68623، مجموعه:1897، دايرةالمعارف:35، مقاله نشريه:112669، مقاله مجموعه:19738، مقاله دايرةالمعارف:30811،پايان نامه:6410، نرم افزار: 106، کتابخانه 2036، نشريه 992، ناشر 10547،موسسه 412، پديدآور:69570.
http://www.parsabooks.com

6-بانك اطلاعات نشريات كشور: مقالاتش در دانشگاه قابل دانلود است.
http://www.magiran.com

7-بانک اطلاعات مقالات اسلامی ( سراج): بیش از ۶۰ هزار مقاله اسلامی را به همراه چکیده ای از مقاله معرفی کرده که از این تعداد ۱۰ هزار مقاله به صورت کامل ارائه شده است . این پایگاه از سوی معاونت مطبوعاتی و تبلیغاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور معرفی و ارائه دقیق مقالات دینی و اسلامی راه اندازی شده است تا علاقمندان به این مطالب ، به راحتی و از طریق یک مجموعه متمرکز ، به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند . اخلاق ، ادبیات ، ادیان و فرق، اقتصاد اسلامی ، پیامبر و اهل بیت (ع) ، تاریخ و جغرافی ، جامعه شناسی ، حدیث ، حقوق، روانشناسی و علوم تربیتی ، شخصیت شناسی ، عرفان و تصوف، علوم سیاسی ، علوم طبیعی و ریاضی ، فقه و اصول، فلسفه و منطق، قرآن و علوم قرآنی ، کلام و هنر موضوعات اصلی مقالات ارائه شده در این بانک هستند که هر یک نیز زیر شاخه های متعددی را در بر می گیرند. این پایگاه همچنین نشریات دینی و اسلامی و مقالات اسلامی را نیز معرفی و ارائه کرده است.

http://www.seraj.ir

اين پايگاه آخري هم پايگاه خوبي بود ولي الان نمي‌دونم چرا قابل دسترسي نيست

***پی نوشت:

این مطلب در وبلاگ حضرت زینب (س) یزد درج شده است که بهدلیل اهمیت آن در این وبلاگ نیز منتشر شد.

اشتراک گذاری این مطلب!

بررسي قيام‌هاي بعد از قيام‌ عاشورا

11ام تیر, 1391

«بررسي قيام‌هاي بعد از قيام‌ عاشورا» پايان نامه سطح دو (كارشناسي)  خانم كبري بهروز یکی از طلاب مدرسه‌ي علميه‌ي حضرت فاطمه (سلام الله عليها) با راهنمایی سركار خانم شيرازي‌كيا استاد تفسیر و علوم قرآنی در سال 87-1386 تهيه،  تنظيم و دفاع شده است.

متن کامل این پایان نامه در کتابخانه مدرسه علمیه حضرت فاطمه (س) تهران موجود است و علاقمندان می توانند جهت استفاده از آن به این مرکز مراجعه نمایند.

چکیده:
بعد از حادثه عاشورا از سوي شيعيان قيام‌هاي متعددي اتفاق افتاد كه بزرگترين و مطرح‌ترين آنها (مانند قيام مختار و زيد بن حسين و فخ) به خونخواهي از قيام عاشورا اتفاق افتاد، البته قيام هاي ديگري نيز روي داد كه اغلب در اعتراض به جو حاكم بر جامعه بوده است.

امامان شيعه همواره آن دسته از قيام‌هايي را كه انگيزه الهي داشته‌اند و اهداف والايي چون خونخواهي از شهداي حادثه عاشورا داشته‌اند مانند قيام مختار و زيد را به صورت‌هاي مختلف مورد تاييد قرار مي‌دادند و در برابر قيام‌هايي كه در انگيزه يا رهبري آن خلل وارد بود سكوت اختيار مي‌كردند و آن دسته از قيام‌هايي را كه سران آن قصد داشتند از امام به عنوان وسيله‌اي براي دستيابي به اهداف خود استفاده نماييد به صورت علني رد مي‌كردند.

در اين پژوهش به صورت جامع به همه قيام‌هاي مهمي كه در دوره بعد از قيام امام حسين (عليهم السلام) به وجود آمده است پرداخته شده و رويكرد و نظر امامان حاضر در زمان قیام و یا بد از آن در قبال آن قيام‌ها بیان گردیده است.

اشتراک گذاری این مطلب!

اثبات ولايت مطلقه فقيه

6ام تیر, 1391

«اثبات ولايت مطلقه فقيه» عنوان پايان‌نامه سطح دو (كارشناسي)طلبه خديجه شفيعي از مدرسه‌ي علميه‌ي حضرت فاطمه (سلام الله عليها) است که با راهنمایی سركار خانم تسبيحي استاد علوم قرآنی و تفسیر در تابستان 1390 تهیه، تنظیم و دفاع شده است.

متن کامل این پایان نامه در کتابخانه مدرسه علمیه حضرت فاطمه(س) تهران موجود است و علاقمندان می توانند جهت استفاده از آن به این مرکز مراجعه نمایند.

چكيده
يكي از فلسفه‌هاي وجود پيامبران و امامان هدايت بشر مي‌باشد. بنابر لطف و حكمت خداوند اين هدايت مربوط به تمام زمان‌ها و مكان‌هاست. از طرف ديگر مردم نياز به قانون دارند تا دچار هرج و مرج نشوند، پس نياز مردم به حاكم عادل ضروري است.

در اسلام اين قوانين مطابق با هدايت دنيوي و اخروي بشر مي‌باشد، ما مسلمانان كه در حال حاضر در عصر غيبت به سر مي‌بريم بايد يك حاكم عادل اسلام‌شناس داشته باشيم تا اولا با اجراي قوانين اسلامي از هدايت الهي بهره‌مند گرديم، ثانيا در مشكلاتي كه در عصر جديد پيش مي‌آيد و اسلام صريحا به آن‌ها اشاره نكرده است، سر درگم نمانيم و حاكم اسلامي با علم و تدبير خود اين مشكلات را مطابق قوانين اسلامي رفع نمايد.

براي اثبات و بررسي اين موضع كه يك علم كلامي- فقهي مي‌باشد، در ابتدا لازم است كه به عقل سليم رجوع كنيم، در اين جايگاه به اثبات تقريرات چهارگانه مي‌پردازيم كه شامل ضرورت وجود حاكم عادل در زندگي اجتماعي بشر و قاعده لطف و حكمت خداوند مي‌باشد. در كنار عقل بايد به آيات و روايات رجوع كنيم؛ آيات به صورت غير مستقيم  و روايات به صورت مستقيم به اثبات اين امر پرداخته‌اند. ائمه اطهار (عليهم السلام)   در بعضي از اين روايات علماء را امين، وارث و جانشين خود دانسته‌اند و در بعضي ديگر به صورت صريح شيعيان را در زمان غيبت به علماي دين ارجاع داده و از ولايت طاغوت بر حذر داشته‌اند و از بي‌تفاوتي علما از سياست‌هاي روز و وضعيت مردم انتقاد كرده‌اند.

اشتراک گذاری این مطلب!

حقوق زن در اسلام

6ام تیر, 1391

«حقوق زن در اسلام» عنوان پايان‌نامه سطح دو (كارشناسي) خانم زينب رحيمي از طلبه های مدرسه‌ي علميه‌ي حضرت فاطمه (سلام الله عليها) تهران است که با راهنمایی سركار خانم پروانه تسبيحي استاد علوم قرآنی و تفسیر پاييز 1390 تهيه و تنظيم و دفاع شده است.

متن این پایان نامه در کتابخانه مدرسه علمیه حضرت فاطمه (س) تهران موجود است و علاقمندان می توانند جهت استفاده از آن به این مرکز مراجعه نمایند.

چكيده
در اين پژوهش تلاش كرده‌ايم تا با «حقوق زن در اسلام» آشنا شويم؛ چرا كه «حقوق زن»، به علت نوع نگرش مكاتب و جوامع مختلف به اين مقوله، از جمله مباحثي است كه در دهه‌هاي اخير بسيار مورد توجه زنان و حتي مردان قرار گرفته است. هم چنين در عصر حاضر تعداد زيادي از شبهاتي كه در سطح جامعه مطرح است به «حقوق زن» بر مي گردد.

اقتضاي بررسي «حقوق زن در اسلام» آن است كه ابتدا بدانيم اسلام چه نگاهي به زن دارد و چه جايگاه ارزشي براي او قائل است تا بتوانيم به حق و حقوقي كه براي او درنظرگرفته‌است بپردازيم.

از نظر اسلام، هر يك از زن و مرد، اشتراك‌ها و تفاوت‌هايي دارند كه همين تفاوت‌ها و ويژگي‌هاي خاص، سبب برخي تفاوت‌هاي حقوقي بين آن‌ها شده است، بي آن‌كه كمترين اختلافي را در انسانيت و ارزش‌هاي انساني بين آن‌ها پديد آورد.

در اين پژوهش اشتراك‌ها و تفاوت‌هاي حقوقي زن و مرد اعم از حقوق خانواده و اقتصادي و سياسي و … بررسي مي‌شود. حاصل اين بررسي آن است كه اسلام براي زن و مرد حقوق مساوي در نظر گرفته نه حقوق مشابه. اسلام حقوق يكنواختي براي زن و مرد قائل نشده است، ولي هرگز امتياز و ترجيح حقوقي نيز براي مردان نسبت به زنان قائل نيست. اسلام، اصل مساوات انسان‌ها را درباره زن و مرد رعايت كرده است.

اشتراک گذاری این مطلب!

عالم خیال متصل

28ام خرداد, 1391

«عالم خيال متصل» پايان نامه سطح دو (كارشناسي) خانم عفت مقيسه از مدرسه‌ي علميه‌ي حضرت فاطمه (سلام الله عليها) است که به راهنمایی سركار خانم شيرازي‌كيا استاد قرآن و تفسیر در زمستان  1387 تهيه،  تنظيم و دفاع شده است.

این پایان نامه فلسفی در کتابخانه مدرسه علمیه حضرت فاطمه (س) تهران موجود است و علاقمندان جهت استفاده از آن می توانند به این مرکز مراجعه نمایند.

چکیده:
انسان موجودی است که ترکیبی از خصلت های جمادی ، نباتی ، حیوانی و انسانی در او نهفته است و انسان ذو مراتب است و در حوزه های فوق دارای اختیار و اعمال و… است . نظام عالم هستی نیز ذومراتب است یعنی عالم ملک یا طبیعت ، عالم برزخ یا مثال ، عالم عقل یا ملکوت ؛ انسان برای حرکت از اسفل السافلین(عالم ملک) به احسن تقویم(عالم عقل) بایستی از عالم مثال یا عالم برزخ یا عالم خیال منفصل عبور کند و با مقتضیات آن آشنا شود ، همانطور که در این دنیا زندگی می کند در عالم مثال یا برزخ هم باید زندگی کند و سپس از آنجا وارد زندگی ابدی یا همان عالم عقل و ملکوت شود .

اما چطور انسان می تواند در مرحله زندگی دنیا یا عالم ظاهر یا عالم ملک با عوالم دیگر آشنا شود و به زندگی خود سمت و سوی حیات برزخی و حیات ابدی بدهد ، خداوند تبارک و تعالی برای او در درون خود انسان قوایی را طراحی کرده که انسان باید از آنها بهره برداری کند؛ انسان علاوه بر حواس ظاهری و پنج قوه ظاهری دارای پنج قوه باطنی است که قوه خیال(عالم خیال متصل) یکی از آنهاست .

اگر انسانی با مفروضات و ملزومات قوه خیال آشنایی پیدا نکند در مرحله قبل از آن یعنی مرتبه عالم ظاهر می ماند و تضمینی برای حیات و زندگی در مراحل بعدی ندارد . بنابراین باید قوه خیال را بشناسیم وفرق وکاربرد آن با سایر قوا را پیدا کنیم و راه های اصلاح و بهره بردای از آن را بیاموزیم ، در این پایان نامه به دنبال آشنایی با عالم خیال هستیم.

اشتراک گذاری این مطلب!

محبت الهي در آيات و روايات

25ام خرداد, 1391

«محبت الهي در آيات و روايات» پايان نامه سطح دو (كارشناسي) خانم اعظم محمدي است که به راهنمایی سرکا ر خانم  شيرازي‌كيا در سال های 87-1386 تهیه و تنظيم و دفاع شده است.

این پایان نامه در کتابخانه مدرسه علمیه حضرت فاطمه (س) تهران موجود است و علاقمندان می توانند جهت استفاده از آن به این مرکز مراجعه نمایند.

چکیده:
محبت امري فطري و نفساني است كه در نهاد همه انسان ها اعم از مومن و غير مومن وجود دارد. در واقع محبت همان ميل و كشش طبع به چيز لذت بخش است و مقابل آن بغض قرار دارد كه عبارت از نفرت از چيز دردآور و مشكل آفرين است.

در آيات قرآن واژه «حب» و مشتقات آن در چهار معناي دانه، برگزيدن، اراده و محبت آمده است.

واژه «محبت» تعابير مختلفي در قرآن دارد كه عبارتند از اشد حباً (عشق)، ودّ، رأفت، رحمت و ولايت.

اساس اسلام- كه دين برگزيده خداست- بر محبت خدا استوار گشته است و طبق آيات قرآن كريم راه رسيدن به محبت خدا، معرفت و شناخت اوست. معرفت و شناخت خداوند متعال به دو صورت معرفت‌ برهاني (تعقل) و معرفت شهودي (انفسي) امكان پذير است.

در آيات فراواني از قرآن كريم خداوند بارها و بارها مردم را به تعقل و تفكر در آيات و نشانه‌هايي كه در طبيعت اطراف خود مي‌بينند دعوت كرده است. معرفت شهودي بوسيله دل و قلب صورت مي‌گيرد و طبق آيه قرآن ملائكه و اولوالعلم معرفت شهودي نسبت به خدا دارند.

حال اگر كسي به وسيله معرفت خداوند به مقامي رسيد كه حب خدا در دلش جاي گرفت، نشانه‌هايي دارد، از جمله: تبعيت از سنت نبوي، شوق به لقاء پروردگار و شوق به عبادت و خلوت، رضايت و خشنودي از پروردگار و پرهيز از دنيا دوستی.

چنين بنده‌اي كه اخلاص خود را با محبت به خدا اظهار مي دارد، هيچ هدفي جز اين ندارد كه خدا هم او را دوست بدارد و خدا براي او باشد همانطور كه او براي خداست. بنابراين سعي مي‌كند تا مقدمات لازم براي رسيدن به  مقام حب اللهي كسب نمايد.

اين مقدمات در قرآن و روايات چنين ذكر شده‌اند: توبه، صبر، تقوي، طهارت، توكل، احسان، قسط و جهاد در راه خدا.

اما بر سر اين راه موانعي نيز وجود دارد كه سالك راه بايد آنها را بشناسد و از ميان بردارد. مانع اول عدم قابليت فرد است كه در اثر ارتكاب گناهان ايجاد شده است. مانع دوم تعلقات دنيوي است زيرا قلبي كه شيفته و دلباخته محسوسات است چگونه مي تواند به عالم بالا سير كند؟

مانع سوم پيروي از هواهاي نفساني است. مانع چهارم پرخوري و شكم پرستي است كه اين حالت، بدترين حالات بنده در پيشگاه خداست.

مانع پنجم سخنان غير ضروري كه انسان را از توجه و حضور قلب باز مي‌دارد. مانع ششم حب ذات در حد تفريط است كه انسان را دچار تكبر و خودپرستي مي‌كند. آخرين و مهمترين مانع ضعف اراده و عدم قدرت تصميم گيري است كه انسان را از شروع در عمل باز مي‌دارد.اشتراک گذاری این مطلب!

آزادي و حدود آن در اسلام

23ام خرداد, 1391

«آزادي و حدود آن در اسلام» پايان نامه سطح دو (كارشناسي)خانم سعيده سادات بهشتي است که به راهنمایی  استاد تفسیر در پاييز 1387 تهيه و تنظيم و دفاع شده است.

این پایان نامه در کتابخانه مدرسه علمیه حضرت فاطمه (س) تهران موجود است و علاقمندان می توانند جهت استفاده از آن به این مرکز مراجعه نمایند.


چکیده:

آزادي يكي از لوازم حيات و تكامل است يعني از نيازمندي‌هاي موجود زنده كه بالفطره در وجودش نهاده شده آزادي است. هر موجود زنده‌اي كه مي‌خواهد راه رشد و تكامل را طي كند، يكي از احتياجاتش آزادي است؛ يعني نبودن مانع.

آن اصل طبيعي كه آزادي از آن نشات گرفته است، نيرويي است به نام اراده، كه در وجود انسان نهاده شده است و او را به فعاليت و عمل برمي‌انگيزد.

اما از آن جا كه بشر موجودي اجتماعي است و آفرينش و طبيعتش او را به زندگي در اجتماع سوق مي‌دهد. بدين صورت كه اراده‌اش را با اراده‌هاي ديگر و فعاليتش را با فعاليت ديگران همراه و سازگار نمايد. نتيجه اين مي‌شود كه انسان در برابر قانون – كه اراده‌ها و فعاليت‌ها را با وضع محدوديت‌هايي تعديل مي‌كند- خاضع و تسليم باشد.

آزادي به دو گونه است: 1.رهايي از هر گونه قيد و بند در زندگي (كه افراد بي‌بند و بار در پي آزادي در اين مفهوم هستند)  2.فراهم بودن امكانات تا هر كه به حقوق حقه خود به بهترين شكل دست يابد. (كه عقل و شرع همواره در پي آن بوده‌اند)

اسلام آزادي به عنوان يك ارزش از ارزش‌هاي بشر اعتراف كرده است اما نه ارزش منحصر به فرد و نه آزادي با آن تعبيرهاي ساختگي، بلكه آزادي به معني واقعي دارد.

بنابراين در اسلام چه براي مصالح معنوي انسان‌ها و براي شخصيت، روح الهي، مقام خليفه الهي و انسانيت ايجاد مزاحمت كند و هم‌چنين آن چه به مصالح مادي و سلامتي و امنيت انسان‌ها ضرر مي‌رساند ممنوع است.

در غرب ريشه و منشاء آزادي را تمايلات و خواسته‌هاي انسان مي‌دانند. از نظر فلاسفه غرب انسان موجودي است داراي يك سلسله خواسته‌ها كه مي‌خواهد اين چنين زندگي كند. آن‌چه آزادي فرد را محدود مي‌كند آزادي و اميال ديگران است. هيچ ضابطه و چهارچوب ديگري نمي‌تواند آزادي انسان و تمايل او را محدود كند.

از حقوق اوليه انسان‌ها آزادي در امور شخصي مي‌باشد؛ يعني آدمي مالك اراده و اختيار سرنوشت خود باشد و كسي حق نداشته باشد جان و مال و اراده او را تملك كند و صاحب اختيارش گردد.

آزادي عقيده نوع ديگري از آزادي است؛ «عقيده» كه امري علمي است نه عملي اگر مبادي و مقدماتش در نفس انسان پيدا شود، خود او نيز تحقق مي‌يابد و اگر چنين نشود، قابل تحميل نيست. افكار انسان، بر برهان و دليل تكيه دارد بنابراين، نه خود انسان مي‌تواند عقيده‌اي را براي خود تحميل كند و نه ديگران توان تحميل آن را دارند.

در تمامي اديان آسماني، شريعت واقعيتي است كه مردم به پذيرفتن آن ملزم مي‌باشند و سرپيچي از آن، تمرد شناخته مي‌شود و احياناً تعقيب كيفري دارد.

در اسلام مطابق طبيعت بشر آزادي بيان و انديشه داده شده تا هركس آن‌چه در نهان دارد اظهار و عقده‌هايش را بگشايد اما منظور از آزادي بيان اين نيست كه آن‌چه انجامش جايز نيست، نوشتن و گفتنش جايز باشد، هم‌چنين آزادي انديشه نبايد در حدي تجويز شود كه منجر به سقوط يا بي‌اعتباري انديشه گردد و مزاحم ساير فعاليت‌هاي مغزي و رواني شود.

اما مهم‌ترين نوع آزادي كه در تمام مكتب‌هاي بشري وجود دارد، آزادي معنوي است كه انسان از نظر معنا باطن و روح خودش ممكن است آزاد يا برده و بنده‌ي حرص و اسير شهوت باشد و ممكن است از همه‌ي اين‌ها آزاد باشد؛ يعني وجدان و عقل خودش را آزاد نگه داشته باشد.

از آن جايي كه هر مفهوم مقدسي مورد سوء استفاده قرار مي‌گيرد در مساله آزادي نيز فراوان ديده مي‌شود، آزادي پيوسته يكي از حربه‌هاي موثر استعمارگران، براي به شكست كشانيدن انقلاب‌هاي آزادي خواهانه و استقلال طلبانه‌ي جهان سوم بوده است.

اشتراک گذاری این مطلب!

حيات طيبه در قرآن

21ام خرداد, 1391

«حيات طيبه در قرآن» عنوان پایان نامه سطح دو (کارشناسی) خانم آزاده بهره‌بر است که به راهنمایی سركار خانم فاطمه شیرازی کیا استاد تفسیر و قرآن در زمستان 1387 تهيه،  تنظيم و دفاع شده است.

متن این پایان نامه در کتابخانه مدرسه علمیه حضرت فاطمه (س) تهران موجود است و علاقمندان می توانند جهت استفاده از آن به این مرکز مراجعه نمایند.

چکیده:

حيات، پديده‌اي است كه خداوند استعداد به فعليت رسيدن کمال را در آن به وديعت نهاده است.

حيات، داراي مراتبي است كه بالاترين مرتبه آن حيات انساني است و بالاترين مرتبه حيات انسان، حيات طيبه مي باشد ؛ به معناي زندگي پاك كه از لوث اوهام و اهواء پيراسته است و هيچ گونه مرگ و فقر و شقاوتي در آن راه ندارد.

ايمان و عمل صالح دو ركن اساسي براي نيل انسان به حيات طيبه مي‌باشند كه هركدام در كنار ديگري انسان را در اين امر ياري مي‌كنند.

حيات طيبه داراي ويژگيهايي از جمله: پايداري، علم، نور، عبوديت، كرامت، جلوه آيات الهي و … مي‌باشد و آثاري چون: شهود، لقاي الهي، عزت و شعور و بينش برتر و … بر آن مترتب است.

شايان ذكر است در مسير رسيدن به اين حيات طيب و پاك موانعي وجود دارد كه از آن جمله مي‌توان القائات شيطان و نفس اماره را نام برد.


اشتراک گذاری این مطلب!

بررسي برخي از آسيب‌هاي تربيتي مهدويت

20ام خرداد, 1391

«بررسي برخي از آسيب‌هاي تربيتي مهدويت» عنوان پایان نامه سطح دو (كارشناسي) خانم سميه عباسي از طلاب مدرسه‌ي علميه‌ي حضرت فاطمه (سلام الله عليها) تهران است که با راهنمایی سركار خانم موسوي استاد فقه و اصول در بهار 1387 تهيه و تنظيم و دفاع شده است.

متن کامل این پایان نامه در کتابخانه مدرسه‌ي علميه‌ي حضرت فاطمه (سلام الله عليها) تهران موجود است و علاقمندان می توانند جهت استفاده از آن به این مرکز مراجعه نمایند.

چکیده پایان نامه:
انسان براي رسيدن به كمال و مقام انسانيت نيازمند به شناخت امام و سيره اوست كه نفس خود را به سيره او تربيت نمايد.

البته در عصر كنوني كه عصر حضرت مهدي (عجل الله تعالي فرجه) است، تربيت يافتن به سيره ايشان كه همان سيره ائمه معصومين (عليه السلام) است، محسوس‌تر مي‌باشد.

البته در اين راه آسيب‌هايي وجود دارد كه بر متوليان دين است كه آنها را شناسايي و درمان نمايند. آسيب يعني رنج و آفت و ضرر عاملي است كه سبب اختلال، ناهنجاري و آفت در پديده مي‌شود.

*اولين آسيب عدم توجه به ايجاد شاخص‌هاي لازم شخصيتي براي پذيرش فرهنگ مهدويت مي‌باشد.
*دومين آسيب عدم استفاده از روش‌هاي صحيح در رساندن پيام مهدويت به گوش افراد مي‌باشد.
*سومين آسيب حصاربندي و حصار شكني در زمينه تربيت مهدوي افراد مي‌باشد.
*چهارمين آسيب كمال‌گرايي (غير واقع‌گرا) و سهل انگاري در زمينه اعتقادات مهدويت مي‌باشد.
*پنجمين آسيب گسست و دنباله روي افراد در حوزه اعتقادات مهدوي است كه بايد مورد توجه قرار گيرد.
*ششمين آسيب مريد پروري و تكروي افراد در زمينه تربيت مهدوي مي‌باشد.
*هفتمين آسيب قشري‌گري و عقل‌گرايي افراد در حوزه اعتقادات مهدوي مي‌باشد.
*هشتمين آسيب خرافه‌پردازي و راز زدايي از اعتقادات افراد در زمينه مهدويت مي‌باشد.
درمان اين آسيب‌ها عبارتند از:
*درمان اولين آسيب: قبل از هرگونه فعاليت، ايجاد ظرف مناسب براي پذيرش فرهنگ مهدوي است. از جمله پرورش حس خداپرستي، عاطفي، زيبا خواهي كه بايد مورد توجه قرار گردد.
*درمان دومين آسيب: در اين زمينه بايد روايات به طور صحيح تبيين گردد و از روش‌هاي نو و جديد و هنري و ادبي استفاده نمود و بيشتر به معرفي حضرت مهدي به عنوان الگوي تام به عنوان كسي كه خود بيش از ديگران به دستورات دين است، پرداخت.
*درمان سومين آسيب: تفكيك ميان درستي و نادرستي به صورت مدلل كه در اصطلاح مرز شناسي ناميده مي‌شود.
*درمان چهارمين آسيب: توجه به كمال با توجه به وسع افراد كه سهل‌گيري ناميده مي‌شود.
*درمان پنجمين آسيب: مربي بايد متناسب با انديشه فرد با او سخن گفته و مراقب باشد كه مسئله مهدويت را به اميال و آراي آنان فرو نكاهد كه در اصطلاح هدايت ناميده مي‌شود.
*درمان ششمين آسيب: قبول امامت به عنوان كسي كه فرمانبردار خداست كه اين به معناي انكار مريد پروري و تكروي است.
*درمان هفتمين آسيب: باور به توانايي عقل در دريافتن حقايق عميق بدون انكار حد و توانايي آن كه در اصطلاح عقل‌ورزي ناميده مي‌شود.
*درمان هشتمين آسيب: پذيرفتن معارف حق ديني با توجه به اينكه بعضي از آنها نيز رازآميز است كه در اصطلاح حق‌باوري ناميده مي‌شود.

اشتراک گذاری این مطلب!

حضانت از ديدگاه آيات و روايات

18ام خرداد, 1391

«حضانت از ديدگاه آيات و روايات» عنوان پايان نامه سطح دو (كارشناسي) خانم اكرم استيري است که به راهنمایی استاد گرانقدر سركار خانم موسوي استاد فقه و اصول  در پاييز 1387 تهيه و تنظيم و دفاع شده است.

متن کامل این پایان نامه در کتابخانه مدرسه علمیه حضرت فاطمه (س) تهران موجود است و علاقمندان می توانند جهت استفاده از آن به این مرکز مراجعه نمایند.


چکیده پایان نامه:
حضانت در لغت به معناي اين است كه «پرنده تخم خود را بگيرد تا جوجه از آن درآيد.» و در اصطلاح عبارت است از «ولايت و سلطه بر تربيت كودك و امور متعلق به آن مانند نگهداري، خواباندن، سرمه كشيده و نظافت و …»

بنابراين حضانت بيشتر ناظر به حمايت جسمي از كودك است هرچند حمايت روحي و اخلاقي طفل را نيز در اين نهاد حقوقي، هم در حقوق اسلام و هم در حقوق جديد ايران منظور بوده است. بدين جهت در حقوق اسلام گفته‌اند: شخصي كه حضانت طفل به او واگذار مي‌شود بايد آزاد، مسلمان و امين باشد.

هدف از حضانت، سرپرستي كودك و توجه به مسايل اوست. بر اين اساس قوانين اسلامي به همه جوانب مرتبط با آن توجه كرده و مسئوليت آن را تا مدتي در اختيار زن و بعد از مدتي به مرد سپرده است.

در بحث حضانت برخي از فقها عقيده دارند كه حضانت حق فردي محض است بنابراين قابل اسقاط است. نظريه ديگري در بين فقها وجود دارد كه معتقدند حضانت هم حق است و هم تكليف بنابراين دارنده حضانت نمي‌تواند آن را اسقاط يا متقل كند. كه همين نظريه مورد قبول قانون مدني است.

براي بررسي حضانت به آيه 233 بقره استناد شده است (و عَلي المولودَ لهُ رِزقَهُنَّ بالمعروف؛ لباس و خوراك فرزندان به وجه نيكو بر عهده صاحب فرزند است.)

موضوع ديگر در بحث سرپرستي، مدت حضانت است كه هر يك از مذاهب پنج‌گانه مدتي را معين كرده‌اند و همچنين در بحث حضانت، شرايط حضانت مطرح مي‌باشد كه شرايط حضانت در حقوق امروز عبارت است از:1.عقل  2.توانايي علمي  3.شايستگي اخلاقي  4.عدم ازدواج با شخص ديگر  5.اسلام.

مهمترين امري كه در حضانت به آن توجه شده است مصلحت كودك مي‌باشد. كه مهمترين ملاك حكمت حضانت است و در اسلام به آن توجه زيادي شده است.


اشتراک گذاری این مطلب!

سير و سفر در اسلام

16ام خرداد, 1391

«سير و سفر در اسلام» عنوان پايان نامه سطح دو (كارشناسي) فاطمه سادات هاشمي مطهر است که به راهنمایی  خانم موسوي استاد فقه و اصول در سال 87-1386 تهیه، تنظیم و دفاع شده است .

متن کامل این پایان نامه در کتابخانه مدرسه علمیه حضرت فاطمه (س) موجود است و علاقمندان می توانند جهت استفاده از آن به این مرکز مراجعه نمایند.

چکیده پایان نامه:
سير به معناي گردش كردن بر روي زمين بوده و يكي از راه‌هاي افزايش رشد و تكامل فهم انسان است كه موجب برانگيختن انديشه‌ها و تفكر مي‌گردد و آدمي را در راه شناخت جهان و هستي ياري مي‌دهد. علاوه بر آن سفر وسيله‌ي شناخت خود نيز مي‌باشد چون سختي‌ها و رنج‌هاي مسافرت، جوهره‌ي انسان را نمايان و خصلت‌هاي دروني فرد را آشكار مي‌كند و ميزان مقاومت و تحمّل، تجربه و كارداني فرد را محك مي‌زند.

سير به صورت آفاقي، انفسي و معنوي صورت مي‌گيرد؛ انسان با سير در آفاق و مطالعه خورشيد و ماه و ستارگان و نظام دقيقي كه بر آنها حاكم است همچنين با بررسي آفرينش انواع جانداران به تفكّر وادار شده و از يك سو به خالق موثّر آنها پي مي‌برد و از سوي ديگر با ديدن جوامع مختلف و انديشيدن در حالات و سرگذشت آنها، عبرت گرفته و روح را وسعت بخشيده و از پوسته‌ي خود خارج مي‌گردد.

در سير انفسي كه با كيفيتّي خاص صورت مي‌گيرد، انسان به حقيقت خود باز مي‌گردد و اين سير موجب باز شدن درهاي معرفت و شهود به روي او مي‌شود.

در سير معنوي قلب به سوي حق توجّه مي‌كند و اصل ذات خداي يكتا و اوصاف ذاتي و فعلي او اثبات گشته و معرفت نفس حاصل مي‌شود.

سير و سياحت در اسلام نقش و تأثيرات عمده‌اي دارد چه از جهات فرهنگي، اقتصادي، تجاري و سياسي و هنري و چه از جهت خودسازي و ديگر سازي كه موجب رشد و تعالي انسان مي‌شود. از نظر اسلام انگيزه‌هاي پسنديده‌ي سفر؛ كسب علم، حفظ دين، حج و زيارت، كسب معاش، فتح ‌سرزمين‌ها و تبليغ شريعت مبين اسلام و امر به معروف و نهي از منكر بوده و از آنجا كه سفر بسياري از بيماري‌هاي روحي- رواني را از بين مي‌برد و آثار مطلوبي به بار مي‌آورد، بسيار حائز اهميت است.

در اسلام براي تمام برنامه‌ها، چه فردي و چه اجتماعي قوانين خاصي وجود دارد از جمله آداب ويژه‌اي براي سفر وارد شده است كه از جمله‌ي آنها بايد به انتخاب همسفر، شروع با صدقه، انتخاب زمان مناسب براي سفر و پرداخت حقوق، رعايت اخلاق خوب با همسفران و مشورت با همراهان در تصميم‌گيري‌ها اشاره كرد.

اشتراک گذاری این مطلب!

شادي و نشاط از منظر آيات و روايات

13ام خرداد, 1391

«شادي و نشاط از منظر آيات و روايات» پايان نامه سطح دو (كارشناسي) خانم مريم قره نژاد است که در سال 87 با راهنمایی سركار خانم موسوي استاد فقه و اصول تنظیم و دفاع شده است.

این پایان نامه در کتابخانه مدرسه علمیه حضرت فاطمه (س) تهران، موجود است و علاقمندان می توانند جهت استفاده به این مرکز مراجعه نمایند.

چکیده پایان نامه:
شادي يكي از ضروريات زندگي انساني است كه قرآن كريم و احاديث هم تاكيد فراواني بر آن داشته‌اند.

شادي مترادف فرح در لسان عرب مي‌باشد و معناي آن باز شدن دل و خاطر بوسيله لذت آني و زودگذر دنيوي مي باشد و در اصطلاح عبارت است از خوشي و شادي و لذت قلبي كه در سالك بواسطه قرب به محبوب حاصل مي‌شود.

منشا و خالق حقيقي شادي و غم خداست، و خنده و گريه حالات شادي و غم است.

شادي داراي اقسامي است كه به دو قسم ممدوح و مذموم تقسيم مي‌شود. شادي ممدوح، شادي است كه عوامل پيدايش آن موافق با آموزه‌هاي ديني است و شادي مذموم شادي است كه عوامل پيدايش آن مخالفت با آموزه‌هاي شرع اسلام است. بوجود آمدن شادي عواملي دارد كه عوامل شادي ممدوح عبارتند از عشق به خدا، ايمان به خدا، نماز، توبه، اميد و و در شادي مذموم عبارتند از گناه، شادي‌هاي تمسخر آميز، شادي به لغزش‌هاي ديگران و

هر شادي پيامدهاي را در پي دارد كه پيامد شادي ممدوح عبارت است از نشاط روحي، سلامتي بدن، رشد علمي و تحصيلي و رشد اقتصادي و پيامد شادي مذموم عبارت است از هلاكت و سقوط، جنگ و دعوا، ذلت و رسوايي شخص و عذاب الهي.

اما در اين بين اهل بيت (عليهم السلام) شادي و غم‌هاي مخصوص به خود را دارند كه شادي ايشان عبارتند از احياي مكتب اهل بيت (عليهم السلام)، عرضه اعمال و ديدن كارهاي خوب شيعيان، شادي از انتقام گرفتن قاتلان امام حسين عليه‌السلام و غم‌هاي اهل بيت (عليهم السلام) عبارتند از غم گمراهي و جهل امت، غم فراق، غم از دست دادن ياران خود.

اشتراک گذاری این مطلب!

جعاله در فقه و قانون جمهوری اسلامی ایران

26ام اردیبهشت, 1391

«جعاله در فقه و قانون جمهوری اسلامی ایران» پايان نامه سطح دو (كارشناسي) خانم نعیمه نوری کمالی  است که در سال 88-1387 به راهنمایی سرکار خانم موسوی استاد فقه و اصول راهنمایی و دفاع شد.

این پایان نامه در کتابخانه مدرسه علمیه حضرت فاطمه (س) تهران، موجود است و علاقمندان می توانند جهت استفاده به این مرکز مراجعه نمایند.

 

چکیده پایان نامه:

جعاله مشتق از مصدر جعل به معنای نهادن و قرار دادن مي‌باشد و در معنی پاداشی که به عامل مي‌دهند استعمال مي‌شود و در اصطلاح جعاله ملتزم شدن به عوض در مقابل عمل حلالی که مقصود عقلاست به کار مي‌رود. قانون مدنی ما در فصل هفتم به بررسی جعاله پرداخته است. مشروعیت جعاله را مي‌توان از قرآن، سنت، اجماع و عقل بدست آورد.

با توجه به چگونگی ایجاب جعاله را به دو نوع عام و خاص مي‌توان تقسیم نمود و در عقد بودن جعاله خاص کمتر تردید شده است ولی درباره ماهیت جعاله عام فقها و حقوقدانان با هم اختلاف نظر دارند. عده ای جعاله را عقد و گروه کثیری آن را از ایقاعات دانسته‌اند و قانون مدنی نیز حکم صریحی در این باره ندارد. جعاله سه رکن اساسی دارد که عبارت است از جاعل، عامل و جعل.

جاعل باید دارای اهلیت کامل برای معامله باشد ولی چنین شرطی در عامل گذاشته نشده است. جعل باید برای عامل قابل تملک باشد هر چند که از همۀ جهات معلوم نباشد و عمل نیز باید مشروع و عقلایی باشد و بر عامل واجب نباشد.

عامل باید با درخواست جاعل مورد جعاله را انجام دهد وگرنه مستحق چیزی نمي‌باشد. عامل ممکن است متعدد باشد که در اجرت شریک خواهند بود.

جعاله به نظر فقها و حقوقدانان عقدی جایز است و برای هیچیک الزام آور نیست ولی اگر جاعل در اثناء عمل رجوع نماید باید اجرت المثل عمل عامل را بدهد ولی عقد جعاله نسبت به عامل در هر صورت جایز است خواه قبل از اقدام به عمل باشد یا پس از آن.

عامل جعلی را که در مقابل عملی قرار داده شده است تنها با تسلیم عمل به عامل مستحق مي‌گردد و اگر هر کدام از شرایط جاعل یا عامل یا جعل و عمل از بین برود جعاله باطل خواهد گشت.

اشتراک گذاری این مطلب!

بررسی فقر و راه های درمان آن از دیدگاه اسلام

25ام اردیبهشت, 1391

«بررسی فقر و راه های درمان آن از دیدگاه اسلام» عنوان پايان نامه سطح دو (كارشناسي) خانم فاطمه سادات موسوی است که با راهنمایی استاد گرانقدر فقه و اصول خانم موسوی در سال 89 تهيه و تنظيم شده است.

این پایان نامه در کتابخانه مدرسه علمیه حضرت فاطمه (س) تهران موجود است و علاقمندان می توانند با مراجعه به این مرکز از آن استفاده نمایند.

چکیده پایان نامه:
فقر به معنای تهیدستی و نیازمند بودن می‌باشد. خصاصة، عائل و مسکین واژگان مترادف فقر در متون دینی هستند. فقرمطلق و نسبی، فقر فرهنگی، فقر روحی و معنوی و فقر طبیعی و واقعی از اقسام فقر هستند.

فقر در تمام ادیان مورد توجه بوده چنانکه در یهود امر طبیعی و تکوینی است و زکات یکی از راههای درمان فقر در مسیحیت است و دین مقدس اسلام می‌گوید: در نظام اقتصادی فقر از کمبود منابع طبیعی یا نهاد مالکیت برنمی‌خیزد بلکه باید از پیدایش عامل فقر جلوگیری شود تا این پدیده به طور کلی رخت بربندد.

علتهای مختلفی در بوجود آمدن فقر نقش دارد عوامل طبیعی چون نقص عضو، دیوانگی، حوادث طبیعی و عوامل خودساخته همانند اسراف، تنبلی و بیکاری، ارتکاب گناهان و عوامل تحمیلی مانند حرام خواری، توزیع ناعادلانه ثروت و عوامل اجتماعی – فرهنگی همانند مراسم اجتماعی – فرهنگی، انحصاری بودن دانش و فن آوری و فقدان برنامه های منظم دولتی است.

آثار این عللها مختلف است آثار فرهنگی، شامل ضعف عقیدتی و ضعف علمی و آثار اجتماعی چون انزوا، ذلت خواری و آثار اقتصادی و وابستگی اقتصادی و آثار سیاسی می‌شود.

برای پیشگیری راههای کوتاه مدت و بلند مدت وجود دارد و برای درمان این معضل باید خط فقر و فقرا شناسایی شوند و بعد درمان صورت گیرد راه درمان اول زکات، خمس است که توسط اغنیاء صورت می‌گیرد، راه دوم توسط دولتمردان است که با تنظیم بازار و نظارت بر آن انجام می‌شود و راه سوم که با تلاش و کار، صبر و صله رحم و تنظیم خانواده فقر را نابود می‌سازد توسط خود فقرا صورت می‌گیرد.

اشتراک گذاری این مطلب!

مسأله شر و راه حل‌های آن

16ام اردیبهشت, 1391

«مسأله شر و راه حل‌های آن» عنوان پایان نامه خانم فاطمه پور محمد است که باراهنمایی سرکار خانم تسبیحی استاد تفسیر و علوم قرآنی در پاییز سال 90 داوری شده است.

چکیده پایان نامه
انسانها در زندگی روزمره‌ی خود با حوادث و مشکلات گوناگونی روبرو می‌شوند که گاه تحمل این مسائل برای آنان بسیار دشوار است.در اغلب موارد آنها از این مشکلات به عنوان شری در زندگی خود یاد می‌کنند و درصدد رفع آن بر می‌آیند. شر به هر چيز نامطلوبي كه اگر نباشد وضع موجود بهتر خواهد بود، گفته می‌شود. شرّ غير از نقص است، شرّ مي‌تواند به معنايي اعمّ به كار رود وشامل مطلق كاستي ‌شود.شر دارای اقسام مختلفی از جمله فناها و نيستي ها مانند مرگ، تفاوت ها و تبعيض ها مانند فقير و غني، سختي ها و شدائدمانند رنج جسمي و روحي می‌باشد.

 در زمان هاي گذشته، انديشمندان غيرالاهي مسأله شر را منافي با يكي از صفات خدا مثلاً عدل الهي مي‌دانستند ؛ ولي در عصر جديد آن را ناسازگار با اصل وجود خداوند مي‌دانند.همه‌ي جهان بيني‌هاي بزرگ اعم از ديني و غيرديني به وجود شر اذعان كرده اند و معتقدند که شر، ايمان ديني را  به مخاطره مي‌افكند ومسأله شر جدي ترين نقد عقلاني بر اعتقاد به وجود خداست. بعضي نيز اعتقادات ديني را به دليل وجود شر در عالم، كنار نهاده‌اند و وجود شرور در جهان را دست‌مايه‌ي انتقادي بسيار قوي عليه اعتقاد ديني دانسته‌اند. . متألهان و انديشمندان خدا باور نيز با ارائه راه حل هايي در اين باره مشكل را به نحوي حل كرده‌اند.

نکته‌ای در این بحث به ذهن انسان می‌رسد و آن اینکه عامل به وجود آمدن این شرور چه کسی یا چه چیزی می‌تواند باشد. در پاسخ به آن می‌توان گفت که هرخوبي و بدي از حوادثي است كه ناظم نظام عالم آن را رديف مي‌كند و ناظم عالم تنها وتنها خداست. قابل ذكر است كه انسان خود زمينه هاي نزول خير و شر را بنيان مي‌نهد.

يقيناً هر رويدادي كه شر ناميده مي‌شود داراي سبب خاص و علت مخصوص است، و این انسان است که زمینه‌ی به وجود آمدن شر را فراهم می‌کند. نفس هوا خواه انسان، گناه و جهل ازجمله‌ی این زمینه هاست.ممکن است به نظر آید که وجود شر با حکمت الهى و غایتمندى آفرینش انسان سازگارى ندارد، زیرا غرض خداوند از خلقت آدمیان تامین مصالح و منافع آنهاست؛ ولی با کمی تأمل می‌فهمیم که این امور درجهت مصالح حقیقى فردى یا نوعى انسانها قرار دارند، از این رو نباید وجود آنها را لغو و بیهوده یا مخالف با اغراض عمومى آفرینش دانست، بلکه دارای فواید مهمی می‌باشند.

 شکوفا شدن استعداها، بیداری دل و توفیق به توبه، هشدار و بیدارگری از جمله این فواید است.اندیشمندان و دانشمندان اسلامی برای رفع تعارضاتی که در این بحث عنوان شده است و برای حل شبهات موجود راه حل‌های مختلفی را ذکر کرده‌اند. نسبی بودن شرور، عدمی بودن، لازمه‌ي جهان مادی بودن، لازمه‌ی مختار بودن انسان و راهکار نظام احسن را می‌توان از راه‌حل‌های مسئله شر برشمرد.

اشتراک گذاری این مطلب!

 
فراخوان چی شد طلبه شدم