آرشیو برای: "آبان 1395"

چکیده پایان نامه مرگ در قرآن و نهج البلاغه

30ام آبان, 1395
عنوان پایان نامه: مرگ در قرآن و نهج البلاغه مولف: سمیه شادپوری  چکیده: از موضوعات مهمی که در نهج البلاغه توسط امام علی-علیه السلام- مطرح شده است،بحث مرگ است.یاد مرگ نقش مهمی در زندگی انسان ایفا می کند.اندیشه پیرامون مرگ به آدمی کمک می کند تا به طور… بیشتر »

ریزش ها و رویش ها در عاشورا(7)اصحاب ایرانی امام حسین(ع)

29ام آبان, 1395
حضور ایرانی ها در قیام مختار به خونخواهی امام حسین(ع) بسیار پر رنگ است با این حال، منابع تاریخی گزارش های از یاران ایرانی امام حسین(ع) ثبت کرده اند که در جریان عاشورا در کنار حضرت حضور داشتند. به گزارش گروه آیین و اندیشه فرهنگ نیوز،در منابع تاریخی… بیشتر »

دانلود فایل پی دی اف پایان نامه ایمان و کفر در تمثیلات قرآن

28ام آبان, 1395
فایل پی دی اف پایان نامه ایمان و کفر در تمثیلات قرآن که به همت فاطمه ذاکر تهیه و تنظیم شده است را می توانید از اینجا دانلود کنید.   بیشتر »

چکیده پایان نامه شيطان در قرآن و نهج البلاغه

28ام آبان, 1395
عنوان پایان نامه سطح دو: شيطان در قرآن و نهج البلاغه مولف: نرجس حسيني  چکيده: يکي از موضوعات مهمي که در نهج البلاغه توسط امام مطرح شده است، شيطان مي باشد. با توجه به اينکه در نهج البلاغه و آيات قرآن کريم به موضوع شيطان و تاثيراتي که در زندگي انسان… بیشتر »

دانلود فایل پاورپوینت پایان نامه معناداری تمثیلات قرآن

27ام آبان, 1395
فایل پاورپوینت پایان نامه معناداری تمثیلات قرآن که توسط سرکار خانم سیمین هنربخش نگارش شده است و حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر علیرضا قائمی نیا به عنوان استاد راهنما و  حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر علی محمدی آشنانی به عنوان استاد مشاور در تالیف آن… بیشتر »

​دوره فشرده بدایه الحکمه (فلسفه) استاد علم الهدی (6)

27ام آبان, 1395
  معمولا فهم فلسلفه برای طلابی که به یکباره از سطح یک وارد وادی اصطلاحات و استدلالهای قوی سطح ۲ حوزه علمیه می شوند، بسیار مشکل است. اگر چه نام این دوره را استاد علم الهدی فشرده گذاشته اند، اما نکاتی که نیاز به شرح و بسط داشته را به صورتی بسیار نزدیک به… بیشتر »

رهبر انقلاب: اگر می‌خواهیم این کشور الگو شود، باید راه انقلاب را ادامه دهیم

26ام آبان, 1395
رهبر انقلاب: اگر می‌خواهیم عزت و رفاه داشته باشیم و این کشور الگو شود، باید راه انقلاب را ادامه دهیم رهبر انقلاب، صبح امروز (26 آبان 95) در دیدار مردم اصفهان: آن چیزی که امروز در درجه‌ی اول لازم است، ایستادگی بر اصول انقلاب است؛ اصولی که در وصیتنامه و… بیشتر »

دانلود فایل پاورپوینت بررسی تطبیقی آیات نکاح در تفاسیر فریقین

26ام آبان, 1395
فایل پاورپوینت بررسی تطبیقی آیات نکاح در تفاسیر فریقی را که به همت سرکار خانم اردستانی تهیه و تنظیم شده است را می توانید از اینجا دانلود کنید. این فایل شامل مباحث زیر می باشد. فصل- مشروعیت نکاح و اقسام آن در آیات قرآن کریم - گفتار اول: مشروعیت نکاح… بیشتر »

آیا شبکه های مجازی در خدمت ظهور است؟ (2)

26ام آبان, 1395
در بخش اول این نوشتار به بررسی یکی از دو دیدگاه درباره کارکرد شبکه های مجازی در آخرالزمان و نقش آن در زمینه سازی برای ظهور پرداختیم. همچنین به دو نوع سبک زندگی، بر اساس روایات مهدویت اشاره کردیم. دیدگاه دوم شبکه های مجازی را در خدمت سبک زندگی آخرالزمانی… بیشتر »

​ ریزش ها و رویش ها در عاشورا(6)یزیدبن مسعود

25ام آبان, 1395
یزیدبن مسعود نهشلی" یکی از بزرگان بصره بود که بعد از دریافت نامه امام (ع)، قبایل بنی تمیم، بنی حنظله و بنی سعد را گرد یکدیگر جمع کرد و سخنانی در جمع آنها گفت و معاویه و پسرش یزید را نکوهش کرد و حسین بن علی (ع) را... یزید بن مسعود نَهشَلی[1] با کنیه… بیشتر »

فواید کتاب‌خوانی کودکان

25ام آبان, 1395
به مناسبت روز کتاب و کتاب‌خوانی به سراغ این موضوع رفتیم تا فواید کتاب‌خوانی کودکان را بررسی کنیم. رشد اجتماعی کودکان با کتاب‌خوانی جدای از ترغیب کردن کودکان به مطالعه در هر سنی و نیز رشد آگاهی و دانش آن‌ها، تاثیر کتاب‌خوانی در رشد اجتماعی کودک نیز… بیشتر »

چکیده پایان نامه آثار ریا در قرآن کریم

24ام آبان, 1395
عنوان پایان نامه سطح دو: آثار ریا در قرآن کریم مریم نادمی چکیده: یکی از آموزه‌ های قرآن کریم که در آیات به آن اشاره شده نهی از ریا در عمل می‌باشد.آیاتی از قرآن کریم به موضوع نهی از ریا اختصاص یافته است.ریا نیز مانند هر عملی دارای آثاری می‌باشد به نحوی… بیشتر »

​پوشش زنان عصر قاجار در آئینه سفرنامه ها

23ام آبان, 1395
عناصر مختلفی چون دربار و استعمارگران اروپایی و سیاستمداران خودباخته داخلی در تلاش بودند بتوانند سنت های فرهنگی غرب بخصوص پوشش آنان را در جامعه ایران رواج دهند. این درحالی بود که اکثریت جامعه زنان ایران با همه این تلاشها، پوشش لباس و حجاب خود را که… بیشتر »

​ریزش ها و رویش ها در عاشورا(5)احنف بن قیس

22ام آبان, 1395
بررسی زندگانی احنف بن قیس نشان می دهد که انتساب او به تشیع و قرار دادن او در زمره اصحاب ائمه(ع)دچار تردید جدی می‌باشد. محققان به خاطر همین اظهارات و اقدامات بر ضعف اعتقادی او پای فشاری کرده و از قول برخی از رجال نویسان به عدم تایید او حکم کرده‌اند. احنف… بیشتر »

از انقلاب سرخ حسینی تا انقلاب جهانی مهدوی

21ام آبان, 1395
در طول تاریخ بشریت، همیشه دو جبهه حق و باطل در مقابل هم بوده اند و ظالمان و ستمگران و مستکبران در برابر اولیا و انبیای الهی قد علم کرده اند و این، به خاطر عدم سکوت حق در مقابل باطل بوده است. رسولانی الهی مانند ابراهیم، موسی و پیامبر اکرم علی نبینا و آله… بیشتر »

عچکیده پایان نامه شادی از دیدگاه آیات و روایات

20ام آبان, 1395
عنوان پایان نامه سطح دو: شادی از دیدگاه آیات و روایات مولف: طاهره صالحی  چکیده: شادی و نشاط یکی از نیازهای روحی و فطری انسان است که در بسیاری از جنبه های حیاتی انسان نقش موثری ایفا میکند. اضطراب های فکری و تنش های روانی از مشکلات جدی انسان عصر تکنولوژی… بیشتر »

ابو زینب یک مادرانه آرام

19ام آبان, 1395
از مدتی پیش، نام فیلم «ابوزینب» به‌واسطه موضوع ضدصهیونیستی و متفاوت، پروداکشن نسبتاً عظیم فیلم، برنامه‌ریزی برای اکران گسترده در کشورهای عربی و البته حضور کارگردان «استرداد» در پشت‌صحنه این فیلم، سر زبان‌ها افتاد و علاقه‌مندان سینما مشتاق شدند تا حاصل… بیشتر »

پیشینه تاریخی چادر، از دیروز تا امروز

19ام آبان, 1395
چادر یا همان پوشش رویین زنان که ویژگی عمده آن گشاد و سرتاسری بودن می‌باشد، بهترین نوع حجاب و پوشش است، به طوری که تمام قامت خانوم‌ها و حتی گاه صورت آنها را می‌پوشاند. به همین خاطر باید گفت چادر از نظر کارکرد به گونه‌ای است که از بالای سر پوشیده می‌شود و… بیشتر »

​سرانجام ابراهیم اشتر پس از شهادت مختار

18ام آبان, 1395
  ابراهیم بن مالک‌اشتر از دوستان اهل‌بیت (ع)، در قیام مختار از فرماندهان لشکر او بود و در پایان فرمانروایی مختار، حاکم بلا منازع منطقه موصل شد. به گزارش فرهنگ نیوز، ابراهیم بن مالک بن حارث اشتر نخعی‏، در سال 71 هـ.ق در حالیکه به همراه مصعب بن زبیر علیه… بیشتر »

دوره فشرده بدایه الحکمه (فلسفه) استاد علم الهدی (5)

17ام آبان, 1395
معمولا فهم فلسلفه برای طلابی که به یکباره از سطح یک وارد وادی اصطلاحات و استدلالهای قوی سطح ۲ حوزه علمیه می شوند، بسیار مشکل است. اگر چه نام این دوره را استاد علم الهدی فشرده گذاشته اند، اما نکاتی که نیاز به شرح و بسط داشته را به صورتی بسیار نزدیک به… بیشتر »

چکیده پایان نامه صبر در قرآن و روایات

16ام آبان, 1395
عنوان پایان نامه سطح دو: صبر در قرآن و روایات مولف: راضیه سادات حسینی   چکیده: یکی از مهم ترین آموزه هایی که در قرآن و روایات مطرح می شود ، موضوع صبر است . شناخت صبر تاثیر مثبت و سازنده ای برای فرد و جامعه دارد و او را در رسیدن به کمال یاری می کند .… بیشتر »

حضرت رقیه (س)؛ آری یا خیر؟!

15ام آبان, 1395
صفر سال 61 هجری را تاریخ شهادت طفلی سه‌ساله می‌دانند که از فراق پدر و در خرابه شام، به شهادت رسید. صحت و سقم این ماجرا و تبیین وجود و حضور کودکی به این نام و با این سن و سال در کاروان کربلا، که دختر سالار شهیدان است، امری است که این‌بار و به این مناسبت… بیشتر »

ریزش ها و رویش ها در عاشورا(4)عَمروبن ‌حجّاج

15ام آبان, 1395
عمرو بن حجاج از سران شهر کوفه بود که امام حسین(ع) را به کوفه دعوت کرد و سپس از فرماندهان اصلی سپاه «ابن زیاد و عمربن سعد» شد که در مراحل مختلف فعالانه در جبهه دشمن به مقابله با حسین بن علی (ع) شرکت داشت. عَمروبن ‌حجّاج زُبَیدی از قبیله زبید یمن و از… بیشتر »

​پایان مهلت شیطان چه وقت است

14ام آبان, 1395
  در قرآن كریم آمده است وقتی شیطان به علّت سجده نکردن بر انسان از پیشگاه الهی رانده شد به خداوند عرض کرد: پروردگارا! تا روزى که انسان ها برانگیخته مى شوند به مهلت بده. خداوند فرمود: «فَإِنَّكَ مِنَ الْمُنظَرِینَ * إِلىَ یَوْمِ الْوَقْتِ الْمَعْلُوم؛ تو… بیشتر »

ﺑﻴﺎﺩ ﻫﻤﻪ ﻟﻮﻃﻲ ﻫﺎي ﺑﺎ ﻣﺮاﻡ

13ام آبان, 1395
آقـا حمیـد قصه ی مـا ، جوون بـود و بـا کله ای پـر از بـاد ، لات هـای محله هم کلی ازش حساب می بردنـد ، خلاصه بزن بهادری بود بـرای خودش ! یـه روز مادر ایـن آقـا حمید ، ایـشون رو از خونه بیرون انـداخـت و گـفت : بـرو دیگـه پـسر ِمـن نیستـی ، خستـه شـدم از… بیشتر »

چکیده پایان نامه تقوی در قرآن و نهج البلاغه

12ام آبان, 1395
عنوان پایان نامه: تقوی در قرآن و نهج البلاغه مولف: سمیه السادات میر آقایی  چکیده:یکی از مهم ترین آموزه های تربیتی که در نهج البلاغه توسط امام علی ( علیه السلام ) مطرح شده است ، تقوی است.تقوی نیزمانند هرعمل دیگری دارای آثار فراوانی است ، به نحوی که اگر… بیشتر »

امروز دوشنبه اول ماه صفر ...

11ام آبان, 1395
امروز دوشنبه مصادف با اول ماه صفر است. ... علت نامگذاری ماه صفر ماه صفر دومین ماه قمری پس از محرم است. در دوران جاهلیت آن را ناجز می‌نامیدند. صفر از ریشه «صفر» به معنی تهی و خالی است. دلیل نامگذاری آن این است که چون این ماه پس از ماه محرم است و مردم… بیشتر »

آیا شبکه های مجازی در خدمت ظهور است؟ (1)

11ام آبان, 1395
دو دیدگاه نسبتا مخالف درباره کارکرد شبکه های مجازی در آخرالزمان مطرح است. بر اساس یکی از دیدگاه ها، ظهور و انقلاب حضرت مهدی (علیه السلام) جهانی است و بر این اساس نیازمند زیرساخت های جهانی است. صاحبان این دیدگاه ( ١)، از جمله به روایاتی استناد می کنند که… بیشتر »

ریزش ها و رویش ها در عاشورا(3)انس بن حارث

10ام آبان, 1395
پیامبر اسلام(ص) در حدیثی به انس بن حارث می فرماید؛ هرکسی زمان حسینم را درک کرد به یاریش برخیزد.انس بر اساس همین حدیث به کاروان امام حسین(ع) پیوست. انس بن حارث بن نَبیه[1]، یکی از اصحاب رسول خدا (ص) است که در منابع از وی با عناوین دیگری نیز یاد شده است.… بیشتر »

آیت الله بهجت(ره): توفیق ریارت ربطی به داشتن پول ندارد

10ام آبان, 1395
توفیق زیارت ربطی به داشتن پول ندارد. زیرا چنانچه پروانه‌ها در شمع می‌سوزند، آیا در شمع‌بودن حضرات معصومین علیهم‌السلام اشکال است یا در پروانه بودن ما، پس چرا بعضی‌ها آن حضرات را دیده‌اند، یا جواب سلام خود را از آنها شنیده‌اند و یا با صاحب قبر صحبت کرده… بیشتر »

دوره فشرده بدایه الحکمه (فلسفه) استاد علم الهدی (4)

9ام آبان, 1395
معمولا فهم فلسلفه برای طلابی که به یکباره از سطح یک وارد وادی اصطلاحات و استدلالهای قوی سطح ۲ حوزه علمیه می شوند، بسیار مشکل است. اگر چه نام این دوره را استاد علم الهدی فشرده گذاشته اند، اما نکاتی که نیاز به شرح و بسط داشته را به صورتی بسیار نزدیک به… بیشتر »

چکیده پایان نامه آثار توکل بر خداوند متعال از دیدگاه قرآن

8ام آبان, 1395
عنوان پایان نامه سطح دو: آثار توکل بر خداوند متعال از دیدگاه قرآن مولف : مرضیه سهرابی  چکیده: انسان موجودی نیازمند است و برای برطرف کردن نیاز هایش، باید برموجودی قدرتمند و فنا ناپذیر اعتماد و تکیه کند. در واقع، انسان محتاج توکل؛ یعنی سپردن امور به… بیشتر »

خاک پای تو، پشتِ پا زند معجزات عیسا را

7ام آبان, 1395
حتماً «بُشر حافی» را می شناسید؛ همو که اهل دنیا و خوشگذرانی بود. یک روز، در بغداد و خانه ی خود، بزمی به پا کرده بود؛ از همان ها که امروزه پارتی اش گویند؛ صدای آواز و موسیقی، کوچه را برداشته بود. امام کاظم علیه السّلام از کنار خانه ی او رد می شد که خادمی… بیشتر »

​ماجرای پناه‌دادن امام سجاد(ع) به ۴۰۰ مظلوم

6ام آبان, 1395
هنگامی که یزید بن معاویه، یکی از فرماندهان شرور و خونریز و بی‌رحم خود به نام مسلم‌بن عقبه را برای کشتار و غارت مردم مدینه فرستاد، امام سجاد(ع) چاره‌ای اندیشید. به گزارش فرهنگ نیوز، بیست و پنجم ماه محرم سال 95 هجری قمری بنا بر روایتی مصادف است با سالروز… بیشتر »

ریزش ها و رویش ها در عاشورا(2) یَزید بن نُبَیط

5ام آبان, 1395
یَزید بن نُبَیط از شیعیان بصری امام حسین(ع) است.شیعیان در این شهر در اقلیت بودند و اکثریت طرفدار امویان بودند.با این حال هیچ سدی نتوانست مانع راه ایشان در پیوستن به امام حسین (ع)گردد، در حالیکه کوچکترین سدها مانع پیوستن مردم کوفه به امام (ع)گردید. یَزید… بیشتر »

چکیده پایان نامه آثار ظلم از دیدگاه قرآن کریم

4ام آبان, 1395
عنوان پایان نامه سطح دو: آثار ظلم از دیدگاه قرآن کریم مولف: فاطمه یوسفی  چکیده: یکی از آموزه های قرآن کریم دوری از ظلم می باشد. آیات زیادی از قرآن کریم به ظلم اختصاص یافته و ظلم مانند هر عمل دیگری دارای آثار فراوانی است، به نحوی که اگر این عمل در مراحل… بیشتر »

حضور حوزه علمیه خواهران در نمایشگاه رسانه های دیجیتال

3ام آبان, 1395
مرکز فناوری اطللاعات حوزه‌های علمیه خواهران در دهمین نمایشگاه ملی رسانه‌های دیجیتال تهران حضور دارد. به نقل از مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران، دهمین نمایشگاه ملی رسانه‌های دیجیتال تهران با هدف فراهم سازی محیطی مناسب به‌ منظور ایجاد کسب و کار، همدلی… بیشتر »

صلوات بفرستید،عمررازیادمی کند

2ام آبان, 1395
مرحوم ميرزا اسماعيل دولابي مي فرمود: صلوات بفرستيد، صلوات عمر را زياد مي‌کند، صله رحم است. عمر انسان را با برکت مي‌کند. زياد يعني برکت. نه اينکه سال و ماه عمر را زياد مي‌کند، بلکه عمر را با برکت مي‌کند. ديديد اصحاب کهف رفتند در غار خوابيدند، خودشان فکر… بیشتر »

چشم‌زخم؛یکی از علل بیماری ها

2ام آبان, 1395
    برخی بیماری‌ها معلول چشم‌زخم است و درمان‌های معمول در مورد این سنخ بیماری‌ها کارساز نیست یا کارایی پایین دارد. درمانش دعا درمانی است یکی از اسباب نا شناخته ی بیماری چشم زخم است،خیلی از بیماری ها مخصوصا بیماری هایی که درمان ندارد معلول چشم زخم است.… بیشتر »

ریزش ها و رویش ها در عاشورا/ (1) احنف بن قیس

1ام آبان, 1395
بررسی زندگانی احنف بن قیس نشان می دهد که انتساب او به تشیع و قرار دادن او در زمره اصحاب ائمه(ع)دچار تردید جدی می‌باشد. محققان به خاطر همین اظهارات و اقدامات بر ضعف اعتقادی او پای فشاری کرده و از قول برخی از رجال نویسان به عدم تایید او حکم کرده‌اند. احنف… بیشتر »

 
فراخوان چی شد طلبه شدم